Stadsnieuws Tooneel. INGEZONDEN. TROUWE BEGELEIDER DE HUURCOMMISSIE- EN HUURAANZEGGINGSWET. De vacature van Commissaris van Politie. VAN ONS KANTONGERECHT. Voor dsn inbond dezer rubriek stelt Redactie zich met aansprakelijk. Ja weer en wind zijn de beroemde Wy- bort-Ta Motten. Zij beschutten U tegen bonst, hnnschheid, keelpijn. On misbaar voor Zangers en Redenaart. m Vraagt alleen Wybert- Tsbinttnn. Blauwe blikken doozeaaSOot. met nevenstaand fa- BLOEMBOLLENCULTUUR. Dinsdag hield de Algemeene Vereeniging voor Bloemboliencuituur hare 142ste Al gemeene vergadering in de schouwburg- aa&l van JDe Kroon". Te ruim ell uur opende de voorzitter, ie heer J. Wentholt deze vergadering die uiteenzette hoe in het bloembollen rak nog steeds de gevolgen van den oor- zijn waar te nemen. Uit verschillende feiten maakte spr. op, dat ondanks alle moeilijkheden in het vak, de krachten aanwezig en levend ■ijn, die het voor dieper inzinken zuilen behoeden; indien slechts de omstandig heden ten goede willen medewerken. Spr. vestigde de aandacht op de wetten »p de ziekteverzekering en het nog niet Verschenen wetsontwerp op den 8-urigen arbeidsdag, die beide bij de tot stand- kaming eene vermeerdering van onkosten mede brengen, die de productiekosten be langrijk zn Ien verhoogen. Of het product die vermeerderde onkosten kan dragen schijnt, aldus spr., een vraag van onder geschikt belang en toch is de beantwoor ding dier vraag de levenskwestie voor ons. Maar de politieke constellatie voert ona onherroepelijk in die richting, die zonder twijfel een goede zijde heeft, ook voor ons bedrijf, wanneer slechts te bereiken is, dat de wetgever rekening wil houden met de rechtmatige eischen die niet al leen door den werknemer voor zijn be staan maar ook door den werkgever voor de instandhouding van zijn bedrijf mogen warden gesteld. Tegenover den eisch naar gelijke rech ten stelle de wetgevers het gebod dier gelijke plichten. Do notulen der vorige vergadering war den goedgekeurd, evenals het verslag en de rekening en verantwoording van den algemeenen secretaris-penningmeester. Punt 6 luidde: Voorstel der afd. Hil- legorn van den volgenden inhoud: „De alg. verg. voor Bloembollencultuur biedt hare leden een contract ter teekening aan, geheel gelijkluidend aan dat betreffende set verbod van snijden van bloemen van hyacintben en gladiolus, met dit verschil, dat het verbod niet alleen slaat op het snijden van bloemen van de beide ge noemde soorten, maar ook van tulpen en aarcissen." Het H. B. achtte volgens het prae- jdvies hoewel niet onsympathiek te genover het voorstel staande, het toch on- gewensebt, dat de vereeniging in de voor- gestano richting werkzaam zal zijn. De bestaande regelingen, die voor zoover de Hyacinthen betreft door het H. B. G. zn voor zoover de Gladiolus betreft door de Gladiolus-Vereeniging zijn ter hand genomen, geven blijkbaar voldoeningde- te zonder eenige reden thans ook aan de Ver. te willen opdragen, meent het M. B. onjuist met het oog op de goede samenwerking tusschen die diverse ver een ig in ^cn onderling. Na eenige discussies werd het voorwiel Hillegom met groote meerderheid ver- Worpen. Punt 7 der agenda vermeldde een voor stel der afd. Haarlem. Deze stelde voor om in het Weekblad op de eerste pagina ven het redactianeele gedeelte een rubriek te openen, voor het plaatsen een er agenda, om daarin op te nemen korte medededin- gen omtrent dag, uuren plaats vai* verga deringen, bijeenkomsten of tentoonstellin gen, enz. In zijn prae-advies zette het H. B. uit een hoe steeds aan de mededeelmgen van de afdeelingcn een eerste plaats in bet Officieele gedeelte van het orgaan wordt afgestaan. Dat nu daarvoor de eerste pa gina beschikbaar moet worden gehouden, kan naar de meening van het H. B. niet Worden verlangd. Na eenige besprekingen vereenigde de afd. Haarlem zich met het prae-advies van het H. B. Bij de rondvraag deelde de voorzitter mede, dat een motie van de afd. Hillegom was ingekomen, van den volgenden in houd: „De vergadering; enz.; kennis genomen hebbende van de ont stemming onder de buitenlandsche afne mers van bloembollen, ontstaan door het zenden van surplus-leverbaar in 1920 naar de publieke aucties; Van meening, dat de onzekere toekomst en het gemis aan koopkracht in de Cen trale rijken voor 1921 geen betere vooruit zichten bieden ten opzichte van een groo- Ier of kleiner deel van den oogst 1921; spreekt zich uit voor een regeling als is neergelegd in de hoofdpunten ter bestrij ding van den aactiehandel van de commis sie ingesteld door de afdeeüng Hillegom Van het H. B. G.: en draagt het H. B. op in deze richting werkzaam te zijn, opdat spoedig een derge lijke regeling tot stand kome." Na eenige discussies stelde de afgevaar digde van Hillegom voor het laatste deel der motie, luidende „en draagt het H. B. •p.... enz." te laten vervallen. De motie nu in stemming gebracht werd met *9 stemmen tegen aangenomen. Na rondvraag sluiting. JUBILEUM. Gisteren herdacht de heer Pennaerls, Ko perslager aan do Centrale Werkplaats, onder de gewone blijken van belangstel ling den dag, waarop hij voor 25 jaar bij genoemde werkplaats in dienst trad. De huuraanzegging^vet (wet van 19 Fe bruari 1921), eii de wel van 19 Februari 1921, tot wijziging der Huurcomniissiewet, treden in werking met ingang van den eersten April 1921. Met ingang van 1 April zal het den hui zenverhuurders toegestaan zijn, zonder toeslemming der huurcommissie, den huur te verhoogen tot een bedrag van 20% bo ven den huurprijs van 1 Januari 1916 van alle woningen, die op 1 Januari 1916 ver huurd waren tegen hoogstens 9 per week. De huur mag verhoogd worden met 10% boven den huurprijs van 1 Januari 1918 voor alle woningen die op 1 Januari 1916 verhuurd waren voor een huurprijs van meer dan 9 per week. Van de andere bepalingen stippen wij aan dat de huurprijs van nieuwe woningen, dat zijn woningen, die na 1 Januari 1916 zijn gebouwd, niet zonder toestemming der huurcommissie mogen verhoogd worden met 20% of 10% van den eersten huur prijs; evenmin mag eenige verhooging be rekend worden. Niet alleen het bedingen van een hoogeren dan den geoorloofden huurprijs is voortaan strafbaar, maar ook het aan nemen van eenig voordeel boven dien geoorloofden huurprijs is strafbaar en wel met hoogstens één maand hechtenis of hoogstens 1000 boete. Het aannemen van slcuteigeld dus, iets wat zoo dikwijls dient om een verkapten hoogeren huur prijs te bedingen, is verboden. Buiten de bemoeiing van de huurcom missie vallen voortaan: dienstwoningen van Rijk of gemeente; woningen van vcr- ecnigingen, stichtingen of vennootschap pen, die werkzaam zijn in het belang der Volkshuisvesting en als zoodanig zijn toe gelaten; woningen van woningbouwveree- nigingen, die gebouwd rijn met steun van Rijk en gemeente en de huurprijs onder toezicht der gemeente vastgesteld; wonin gen, die verhuurd worden met bouw- of weiland, kweekerijen, teelgrond en derge lijke; woningen, waarvoor de bouwvergun ning is verleend na 31 December 1919. De huurcommissie blijft nog altijd de bevoegdheid houden lot het vernietigen van huuropzegging en ter verlenging der huurovereenkomsten. Wie dus een huur opzegging krijgt, kan gcli nog altijd tot de huurcommissie wenden. Hij denke er om dat dit binnen acht dagen moet gebeuren. Bovendien mag de huurcommissie voor taan zelf die huizen verhuren, die niet op ernstige wijze verhuurd worden. Laat een buiseigenaar dus rijn huis langen tijd on bewoond staan bijv. om het voordeelig te kunnen verkoopen, dan mag de huurcom missie zelf in dc verhuring van zoo'n wo ning voorzien. Ten slotte vult onder de bemoeiing van de huurcommissie, ook aüe onderhuur, zoodat ook een gemeubileerde of gestof feerde woning of gedeelte van een woning, onderworpen is aan de bepalingen der hnurcomnvissie- of huuraanzeggingswet. BIOSOOOPVOOESTELLING. Men schrijft ons: Naar wq vernemen zal op Vrijdag 1 April a.e., 'e avonds 8 uur in het ge bouw Jansstraat 59, een Bioscoop-voor stelling gegeven worden voor de leden en leerlingen der cursussen van de ver.: K. en O., met hun huisgenooten, waar voor de beer Binger zoo welwillend ge weest ie, eenige zeer mooie films van de HoUandia-fobriek beschikbaar te stel len. ONZE WINKELSTAND. De heer B. langev.eld, een der oud- ete bewoners der Groote Houtstraat, gaat oegin April onze gemeente verlaten en zal zich metterwoon te Heemstede ves tigen. In den Sigarenwinkel van den heer Langeveld, bij het Provenierehuis, zal de heer Joh. P. P. Klopper Jr., komen, die thans een Sigarenwinkel beheert aan de Kruisstraat. In verband met zijn vertrek heeft de heer Langeveld bedankt als penningmees ter der Groote Houtstraat-vereeniging. Wij kunnen echter tot ons genoegen me- dedeelen, dat de heer Langeveld in zoover voor het Haarlemsche vereenigingsleven behouden blijft, dat hij niet van plan is, voor nog anderen bestuursfuncties te bedanken. ONTVANGDAGEN MEVE. BOëLL. Men verzoekt ons mede te deelen, dat Mevr. BoëllBaronnesse de Vos van Steen wijk gjaarne kraamvisites zal af wachten op Dinsdag 5 en Woensdag 6 April na 3 uur. Te begfinnen met 13 April d-a.v. zul len behoudens onvoorziene omstandighe den, de gewone Woensdagsche ontvang dagen hervat worden en tot 1 Mei voort gezet. Voor de functie van Commissaris van Politio te Haarlem zijn verschillende sol licitaties ingekomen. De heer J. A. J. Nolthenius, thans waarnemend commissa ris van politie, wenscht echter voor een benoeming in geen geval in aanmerking te komen en heeft dan ook geen sol licitatie naar de vaceerende betrekking ingediend. 'De onbekende Vrbnw'. Too neel spel in 4 bedrijven, van Alex Bison, ,,Het Schouwtoo neel." „Er was ons gevraagd om nu eens een echt speelstuk te geven", -schreef ons verleden week de directie van het Schouwtooneel. En om aan dat verlangen te voldoen werd „De onbe kende Vrouw" ingestudeerd en ging daar Zaterdagavond in deze bezetting de eerste opvoering van in de Stads schouwburg aan het Wilsonsplein. De volle zaal heeft getoond dat de heropvoering van dat oude stuk waar lijk voldoet aan de vraag naar een „echt speelstuk f Mm heelt ritten rU- len en zuchten; ninwn met baarden liepen de tranen over de «nagaat 't Is dan. ook «el een aangrijpende geschiedenis, die van de onbekende vrouw J Laden FVruriot, officier ven Justitie te Parjjs, wordt na twee jaar getrouwd te zijn geweest met Jacque line, een vrouw, die hij meent te aan bidden, maar nochtans niet begrijpt, bedrogen. Hij verstoot haar en wijst haar zelfs de deur, wanneer rij eeni- gen tijd later berouwvol terug komt, op het bericht, dat hun eenig kind, Raymond, in stervensgevaar verkeert. Doch de kleine Fleuriot is reeds gered, wanneer zijn moeder *t waagt het huis weer binnen te treden, dat rij zoo schandelijk heeft verlaten. De be drogen echtgenoot weigert haar dan ook halstarrig den toegang. Zij gaat zwerven naar Engeland en Zuid-Amerika en twintig jaar later zien we haar weer in Fnmkrijk te rug in gezelschap van een man van verdacht allooi, luisterend naar den naam Laroque, die naar bet oude vaderland is ontboden door een zijner vroegere patroons, een gewezen deur waarder, thans het winstgevend be drijf van geld verdienen door chan tage, uitoefenend. De oude zaakwaar nemer ziet aanstonds aan Jacqueline, ondanks haar verval, dat rij een vrouw uit de groote wereld is en hij ruikt „een zaakje". Laroque wordt opgedragen den vroegeren officier van justitie op te sporen. Maar wanneer hij bij Jacqueline uitvorsclit, hoe groot haar bruidschat is geweest, waarom zij deze in den steek heeft gelaten en dreigt, dat hij zelf de 120.000 francs zal gaan opeischen, wanneer zij geen machtiging daartoe wil teckcnen, dan neemt rij een revolver en schiet den man neer. Aan Laroque heeft zij nog verklaard, dat het geld bestemd moet blijven voor haar zoon en dat deze nooit van haar schande weten mag. Maar deze neemt het geheim mee in 't graf. De motieven voor haar daad verzwijgt zij voor den rechter van instructie, voor haar verdediger, voor de rechtbank zelf. Het laatste bedrijf speelt in de rechtzaal af. De advocaat, die de on bekende vrouw verdedigen zal, is 24 jaar; 't is rijn eerste zaak. Hij is erg zenuwa"htig. Tal van belangstellenden zijn onder het gehoor: ook zijn vader en verloofdehij is Raymond Fleu riot. De schrijver zorgt er voor, dat de naam van den verdediger in het requisitoir van het O. M. genoemd wordt. De onbekende vrouw geeft een afgrijselijke gil, wanneer zij haar zoon erkent. Deze houdt een schitterend pleidooi, waarop de jury een vrij spraak laat volgen. Jacqueline be zwijmt; de rechtzaal wordt ontruimd. Raymond wordt van den toestand op de hoogte gebracht. Wij krijgen aog even de herkenning van moeder en zoon te zien; en als de oude Fleu- riot toesnelt om zijn vrouw van zijn kant toe te spreken, is het reeds te laat; het hart heeft zooveel aan doeningen niet kunnen doorstaan: Jac queline sterft, als het doek valt. Zeiden wij te veel, wanneer wij spraken van een stuk, dat pakken moet? En nu vermelden wij nog slechts de hoofdlijnen; er is nog zooveel in dit stuk, dat de spanning levendig houdt. Toen Zaterdagavond in den Haar- lemschen Stadsschouwburg -de eerste opvoering van „De onbekende Vrouw" ging voor een zeer goed bezette zaal, kon men al weer conslateeren, hoe zulke stukken altijd blijven inslaan. Na het pleidooi kwam er liet enkel1 applaus los op de publieke tribune van „de rechtzaal", maar klapte de ga'erij geestdriftig mee. Na elk bedrijf moest driemaal worden gehaald en gedurende het spel hoorde men de zaal «likken. Alle sensatiefilms van de bioscoop zijn nog niet bij machte geweest het ouderwetsche tooneel den loef af te steken. Maar dan moet daar aanstonds Dij gezegd worden, dat het succes zon de uitnemende bezetting van het Schouwtooneel gezelschap niet mogelijk zou zijn. Mevr. v. <L Horst als Jac queline is in een rol als deze even geweldig aangrijpend als Mevrouw Mann-Bouwmeester; Ko van Dijk gaf als Lucien meesterlijk spel; Frits Bouwmeester was een goede advocaat en een pracht van gevoeligs zoon; Van Warmelo een uitnemend type als zaakwaarnemer, terwijl Co Balfoort, Jan van Dommelen, Paul Karsteo, mevr. Rijken van Rijk en nog ver schillende anderen het spel tot een hoogte opvoerden, dat men wel eens een oogenblik het gevoel kreeg, dat wel wat al te veel kracht werd ver spild aan een tooneelstuk, waarvan de kunstwaarde nu niet zoo bijster groot is. Maar ia ieder geval, het stuk zal 't wel doenl De bloemen, die Zaterdagavond voor mevr. v. d. Horst werden aangedragen, zullen niet de eenige lauweren zijn, welke zij en het Schouwtooneel met dit stuk zal plukken. Mishandeling. J. M. d. B. beeft in een dronken bni zijn zestienjarigen soon mishandeld. De jongen was bloedend aan den arm verwond en zijn kkeren waren ge scheurd geworden. Een buurvrouw kwam vertetien. dat er altijd twist en ruzie is, als v. d. B. dronken is. Gewoonlijk is dart 's Zater dags en 's Zondags la hij nuditer, dan is hij evenwei een kalm man. De ambtenaar van het O. M. noemde den bekl. een beul voor zijn vrouw en kinderen en daar hij al eens meer ver oordeeld is. eischte de ambtenaar 6 da gen hechtenis, 1. 'Be woningnood*] A. F. F stond teneftrt, terzake, dat m om woning, welke onbewoonbaar woe verklaard, toch verhuurd had. F, verklaarde, dat hij het haas,, als pakhui niet sis woning verhuurd had. Do Kantonrechter: „Heb je wel gezien, dat het buis tot woning ingericht was?' Bekl.: Jawel, en toen heb ik gezegd, dat zoo iets niet mocht en hij er zoo' gauw mogelijk uit knoest. Maar ilk koil hem er toch niet uitzetten. Dot doe je nog geen beest, laat staan een menseh. Ik acht rnjj hooger dan een beest" De inspecteur van Bouw- en Waning-! toezicht, ah getuige gehoord, sekte. da de huurder B. indertijd verklaard had, dat het huis hem als woning verhuurd was. Toen B. die verklaring aflegde, wav bij dronken. Nu zei B., dat het huis hem als pakhuis verhuurd was. De Kantonrechter: „Denk er om, dat je den eed afgelegd hebt" Get B.: Ja, edelachtbare, maar ild spreek de waarheid. Tk was toentertijd dronken en kan me niet eens herimie ren, dat ik dien mijnheer gesproken heb Ik had in dat huis mijn meubelen willen1 opbergen De kantonrechter: „Dat is niet waar A wilde trouwen en toen heb je dal' huis gehuurd, om het als woning in te kunnen richten. Dat is in dezen tijd zelfs begrijpelijk maar je moet hier geen onwaarheid komen spreken." Dc ambtenaar eischte 6 boete of 6 dagen hechtenis. Dan moest B. zieh verantwoorden ter zake, dat hij in een onbewoonbaar huis woonde. Dc ambtenaar: „Woon jc er nu nog?', Bekt: „Ja." De ambtenaar: „Maar dat mag niet.. Dan kan je weer verbaliseerd worden." Bekl.: „Ik kan er niets aan doen. IÏ heb al zooveel advertentiekosten en-.kaa geen huis krijgen. Ik kan toch niet o;» straat gaan slapen?" „Jaaaaaaa" antwoordde de ambtenaa en wist verder ook niets hierop te zeg gen. Qe Inspecteur van Bouw- en Woning toezicht deelde mede dat bek! reed lang een aanvraag voor een nood won in, ingediend had, doch zoo heel gauv kan zoo'n verzoek nici ingewilligd wor den De ambtenaar eischte 4 boete o 4 dagen hechtenis üe verkeersregelin Een grootsch doend jongmensoh ha, de verk eersverordening overtreden en stond deswege .terecht Met een Haags,.-h' accent zeidc hij, hei niet geweten te hebben. „Hoe", vroeg de kantonrechter, „niet geweten? En u komt dagelijks door die straat?" Het jongmensoh weid hierdoor gepi keerd en droeg op onuitstaanbaar ver velende wijze een verdediging voor. Dat hielp hem bitter weinig. De ambtenaar releveerde n.l., dat bek 1. er wat omheen «kaïüe «n eincUVs daarom f 1© boete. GEEN AUDIëNTIE. De Commissaris der Koningin, zal geen audiëntie verloenen op Donderdag 7 April te Haarlem en op Vrijdag 8 April te Amsterdam. ÖEOOTE HOÜT8TBAAT- VEEEENIGING. In de bovenzaal van café „Neuf" had Dinsdagavond de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van de Groote Hout straat-vereeniging. De heer M. Scheer, die de vergadering met eenige hartelijke woorden opende, wees o.in. op het komen en gaan van verschillende leden en memoreerde den bouw en herbouw van verschillende za ken, die ongetwijfeld zullen bijdragen tot den bloei en groei vaa de vereeniging. Ton slotte spiak spr. dea wensch uit, dat de Groote Houtstraat in de toekomst mocht blij ven de hartader van den win kelstand van Haarlem. De notulen, die hierna ge lenen weiden, weiden onveranderd gearresteerd- In zijn jaarverslag wees de secretaris, de heer F. H. Kehlenbrink, op de ver- fraaing der Groote Houtstraat door de verbouwing van verschillende pereeelen. Een aantal leien, die de Groote Hout straat verlateu hadden eu ais lid hadden beoankt, waren nog niet door de nieuwe bewoners aangevuld. Het keurige jaarverslag werd onder applaus goedgekeurd, waaraan de voorz. nog een welgemeend woord van dank toe voegde. De schatkistbewaarder, de heer B. Langeveld, bracht nu verslag uit van den financieelen toestand, waaruit bleek, dat er een kassaldo ie van f5.68, terwijl de vereeniging een bezit heeft vau f 1409.96. De heer Langeveld, die de Groote Houtstraat gaat verlaten, richtte in zijn verslag eveneens eenige woorden van af scheid tot de vereen., waarbij spr. ver zekerde dat de Groote Houtstraat-vereen, nimmer uit zijn geheugen zal gaan. Intusschen werd een commissie be noemd, die de bescheiden vau den pen ningmeester controleerde. Allee werd in orde bevonden en den penningm. dank gezegd voor zijn uitstekend beheer. Dan was aan de orde 4e verkiezing van een bestuurslid wegens bedanken van don heer B. Langeveld, in verband met rijijn vertrek uit de Groote Houtstraat Van verschillende kanton werd er op aangedrongen dat de heer Langeveld, die gedurende 36 jaar Groote Houtstraat- bewoner is, zijn bestuurs-fanctie zou plij- ven waarnemen. In het belang der veroen. meende de heer Langeveld hieraan geen gehoor te mogen geven. Tenslotte werd in de vacature voorzien door de benoeming van den heer Vogel zang. De heer Scheer richtte eenige harte lijke woorden van afscheid tot don heer Langeveld. Spr. wees erop, hoe het schei dende bestuurslid de vraagbaak voor ve len wa< en wenschte hom een welverdien- de rust toe. De heer Langeveld dankte met eenige hartelijke woorden. De heeren F. H. Kehlenbrink en 0. F. Henning, die aan de beurt van aftreden waren, werden als bestuurslid herkozen. De Zomerfeeslavond zal dit jaar weder gehouden worden to Groenen daal. De re geling zal aan het bestuur worden over gelaten. Na rondvraag werd de zeer geani meerde vergadering gesloten. m EXCURSIE H. H. V. Woensdag vertrokken een aantal leden, der H.IÏ.V. per extra tram naar Amsterdam. In Amsterdam aangekomen begaf men zich eerst naar het koelhuis van het Blauwhoedenveem, gelegen aan de Hoogte Kadijk, daarna werd een be zoek gebracht aan het nieuwste pak huis van het BLauwhoedenveem met het pand „Emma" aan de Van Die- menstraat. Daarna werd gezamenlijk kofliege- dronken. Des middags werd een bezoek ge bracht aan de hoofdwacht der. brand wacht aan de Prinsengracht. DE HEEll J. N. HENSEN. De heer 3. N. Hensen, voorzitter vau „De Hanze", is van de onlangs opge- loopen bloedvergiftiging weer hersteld ea heeft zijn gewone werkzaamheden hervat. MR. H. J. D. D. ENSCHEDé. Wij lezen in „Het Tarief": Op den lsten April zal onze vice-voor zitter, Mr. H. J. D. D. Enschdé den dag herdenken, waarop hij voor vijf-en-twin- tig jaar als associé in de iirma Johannes Enschedé en Zonen werd opgenomen. Op 1 April 1896 volgde Iiij zijn vader Mr. Adri- aan Justus, die op_ 19 Maarl van dat jaar gestorven was en in 1852 in de firma trad, als ljd der firma op. Bij zijn intrede wa- I. en zijn medefirmanten Mr. Joh. Enschedé (overleden 23 November 1911) en Mr. Charles Enschedé overleden 25 Augustus 1919. Dezen laatste een trouw bezoeker onzer voorzitters-vergaderingen zuilen velen onzer zieSi nog lierinneren, terwijl ook de heugenis aan Mr. Johannes, bij zijn verscheiden door Mr. Veraart geschetst als de mercator sapiens, nog bij velon voort leeft. Waar Mr H. J. D D. in de wan deling Mr. Jacob zieh alzoo zijn beide oudere associé's zag ontvallen, werden se dert in de firma opgenomen Mr. Johannes Enschedé en B. F. Enschedé, terwijl me de tot de leiding van liet veelomvattende bedrijf behooren Mr. A J. Enschedé en A D. Huysman. Bij zijn optreden als fir mant. werd aan Mr. Jacob als afdeeüng de behartiging der belangen van den Boekhandel, later die der Opr. Haari. Courant opgedragen; toen deze overging aan eene afzonderlijke naamioore ven nootschap, kwam de afdeeüng geldswaar dig pepier onder zijn speciale zorg. Thans als eenig overgeblevene eener oudere ge neratie, voert hij meer de algcmeeoe lei ding, terwijl de verschillende afdoeüngen vsu» Het bedrijf aan jongere krachten zijn toevertrouwd. Den 27sten Mei 1914 werd Mr. Jacob tot het hoofdbestuurslidmaatschap geroe pen, waarin bij na de functie van com missaris, die van archivaris bekleedde, ter wijl hij op 5 Juni 1919, na het uittreden van den heer M. H. Binger, het vice-voor zitterschap op zieh nam. Ik herinner mij hoe de lieer Korihuis, die mei Mr. En schedé in 1914 het dubbeltal vormde voor den vacauten bestuurszetel, des avonds bij bet diner in Maison Buords te Utrecht aan hei dessert een toast uitbracht op den nieuw-verkozene, waarbij hij verklaarde, dat al had hij zelf geen meerderheid behaald hij het een eer achtte het te hebben afgelegd tegenover een lid van bet roemruchte geslacht der Enscbodé's. Want inderdaad, de Enscbodé's behooren tol den adel onder den Nederland solum drukkers- stand.. Sedert de eerste uit Groningen stammende Enschedé zich ongeveer in 1670 te Haarlem vestigde, hebben acht genera ties hunne krachten aan dit bedrijf ge wijd. En nog steeds kan het bogen te zijn de primus inlerp.ires. Met zijn meer dan vijfhonderd werklieden, alleen in de afdee üng boekdruk, is het nog beden ten dage wel het belangrijkste grafisch bedrijf in Nederland. Mr. Jacob is een trouw bezoeker onzer hoofdbestuursvergaderingen. Ofschoon hij als spreker niet op den voorgrond treedt, blijkt menigmaal uit een onverwachte op merking, dat hij den inhoud der ons toe gezonden stukken grondig kent. Waar hij bovendien hei voorzitterschap vervult vaa den Bond van Handelaren in Grafiaefa© Artikelen, verkeert hij wanneer onze belangen die der handelaren raken me nigmaal ia een moeilijke positie. Met groo te tact en onpartijdigheid weet hij in der gelijke gevallen zijn houding te bepalen. Nog zij het gememoreerd, dat Mr. En schedé sedert de oprichting hel voorzitter schap van den Raad van Beheer van bet reservefonds bekleedde. Stellig zal de Nederlandsche drukkers- stand op den lsten April blijk geven, hoe boog zij nog de firma Enschedé en Zo nen en baar Jeiders acht. Wij hebben ge meend niet ie in ogen achterblijven en bieden den jubilaris Onze hartelijke geluk- wenschen aan. S. W. M. PERSONALIA Op de voordracht ter benoeming van een 1 eeraar in de Fransche laai aan de 2e H. B. S. met 3-jarigen cm sus te Am sterdam komt als nummer 2 voor, de hoer T. Messcbaert, alhier. Bij KoninkL besl. van 26 Maart, is met ingang van 1 April a.s. benoemd tot ambtenaar, toegevoegd aan een inspec teur van het middelbaar onderwijs. P. M. M. Asselberghs, alhier. In de commissie, in 1921 belast met bet examineeren van ben, die akten van bekwaamheid wenschen te verkrijgen tot het geven van middelbaar onderwijs in de handelswetenschappen of tot het geven van lager onderwijs in de beginselen der handelskennis, voor de dezen zomer te houden examens middelbaar enderwijs (akte K XII en O), ia o.«n. benoemd de heer G. Smits, leeraar aan een handels school en accountant, alhier. Aan de rijkstuinbou\vwmte!':x-hool te Aa'smeer verkregen oju. he'. einddiploma: M. van Gerven, Heemstede; W. v, d. Poll, Haarlem en P. J. Rijken, Beverwijk. GARNIZOENSBERICHTEN. Op 4 April a.s. zal bij de Ve Infan- terie-Brigade te Amersfoort een centrale opleiding voor den rang van sergeant-ma joor-administrateur aanvangen, welke on geveer 6 maanden zal duren en onder lei ding wordt gesteld van den majoor Du- mont vaa het 16e Regiment Infanterie. ZILVEREN PRIESTERFEEST VAN PASTOOR AUGUSTINUS BULTERS O. F. M. Omtrent het zilveren priesterfeest van onzen oud-stadgenoot pastoor A. Bulters O.F.M. meldt de „Msb." uit den Haag dat Dinsdagmorgen om half 11 in d« parochiekerk van de H. H. A it ton i u s en Lode wijk (Boschkanl) aldaar ter gele genheid van dit zilveren priesti 1'éleum 'n plechtige H. Mis werd opgedragen door, den jubilaris met assistentie van de Wel-< eerw. paters Salvator Booms O.F.M. di aken, pater Van Schijndel O.F.M. sub-< diaken, heiden neven van den Ecrw. ju bilaris Ceremoniarius was de Weleerw pater Suplicus Sdiretlen O.F.M. Als earn tores fungeerden de Eerw. beeren Cl« pbas en P. Sohretlen. In bet priesterkoor waren gezeten dt geestelijken der parochie, father Kiroh pater van Sohijndel O.F.M. van het klooster te Woerden, dr. Desiderius Fran oen O.F.M. en pater Victories Beekman O.FM. Voor de familie vaa den jubilaris wa ren vóör in de kerk plaatsen gereserveerd. Het zangkoor zong de Mis Maria Mag- daleoa van Philip Loots, Juravit van A. Bic sen, Tantum Ergo van Perosi en de Priestezcanlale van Jos. Vraneken. De H. Mis werd bijgewoond door een groot aantal parochianen; de kerk was bijna geheel gevold. Na de H. Mis kwamen de ver schillende kerkelijke corporaties bij een in de groote zaal der pastorie om den Eerw. jubilaris geluk te wen sch ea. Namens de parochie voerde de Zeer- Eerw. heer pastoor S. J. Gilissen O.F.M. het woord om pastoor Bol ters geluk te wenschen en hulde te brengen voor hetgeen hij in de 25 jaren van zijn priesterschap heelt ge daan en voor zijn werkzaamheid in deze parochie en bood namens de parochie een geldsom aan, die de Eerw. jubilaris naar goeddunken kan bestemmen. Pastoor Bulters dankte. Vervolgens hadden de aanwezigen gelegenheid den pastoor te compli- menteeren. Hierna voerde nog het woord d« heeren Moeskops, namens het zang college, Kuulkers namens het col lege van collectanten en Fokke namens hel liefdewerk „de Schoolpenning", thans „Studiefonds" allen onder bel aanbieden van een geschenk onder couvert. De Eerw. pastoor sprak een woord van hartelijken dank. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 30 Maart J. Slootweg el» S. v. d. Bel. C F. G. E. AHeda en A J. M. de Vink. J. Bosch en W. Eggers. A. Karreman en J. C. Kroese. J. C. v. d. Kuijl en J. Hartendorp. G. Boerboom en A C. Braak. Getrouwd: 30 Maart G. F. Bötzel en J. Sed. J. Portegijs en G Paschier. N. van Dijk en T. de Lange. G. Pd en N. van Marsbergen. H. M. de Groot en J. G Becker. W. F. Sekreve en J. J, van de Walie. G. J. Koorn en W. van der Fatten.J. H. Kloos en A M. Overdijk. G. Smid ea T. G M. Jans- seas. J. van Waard en J. H. J. Bos. - P. W. J. Vermeer en J. M. Weijers. Geboren: 26 Maart A van J- Kars- Ransijn. 27 Maart A van H. A. M. Preenen-Koeiemij28 Maart z. van A Koniugs-Nouwen. 1. van W. G Smits- Witte, d. van M. G. Schout en-Zand vliet. 29 Maart A van C. Heeres- Zonjee. z. van M. W. RootUeb-Wete- rings. Overleden: 27 Maart G. M. van Emme rik-Pieper, 74 jKampersingeL 2; Maart J. A. de Wit-van der Sluis, 74 j* Hazerapaterslaan. C. de Boer-Beentjes, 34 j., Kamperiaau. FAILLISSEMENT. Dinsdag werden in staat van faillisae* ment verklaard: 1. 0. M. B.aiergroen, wonende te Bloe- mendaal, Bloemendaaischenweg 53, li. 0. Mr. H. v. Loghem de Josselin de Jong. Ourator Mr. G. W. 0. Fliester. 2. De Woningbouw-vereeniging „On® Belang gevestigd te Bloemendaal, 1L 0. Mr. H. v. Lqghem de Josselin do Jong. Ourator Mr. F. van der Goot. Vernietigd werd het faillissement van de N.V. Visscherij Maa.schappij „De Dog ger", gevestigd te Untuide», uitgespro ken bij vonnis dezer Rechtbank djtL 25 Januari 1921. Joorloopige surséance van betaling werd verleend aan de Coöperatieve Wo- ningbonw-vereeniging „De Arbeid", ge vestigd te Wormerveer. WeLEd. Heer, Het Bestuur van de Vereeniging Kinder* voeding dankt U bij het rinde vriendelijk voor Uwe bereidwilligheid om wekelijk* de opgaaf van het aantal kinderen, die middagmaal bij haar gebruikt hadden 1* willen plaatsen, zij stelde die belangeioo»" heid ceer op prijs. Achtend. A. E. OTT, Presidente K-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2