binnenland. Advertentién T Binnenlandsch Nieuws. Luchtverkeer. Gemengd Nieuws. Korte Berichten. Orde en Arbeid Laatste üieuws Sport en Spel. Telegrammen Vraag en Aanbod Advertentiën m MMMMEjEMMM t Onze studeerende Jeugd. Nederland en België. Heffing gemeentelijke inköm "b RSTE KAMFR. HET HARINGVAT DOOR DE RUITEN. DE ACTIE IN DE BLOEM BOLLENSTREEK. Nieuwe Haarl. Courant-Voetbal bekerwedstrijden. ESTHER MARIA JOSEPHINA, H.H. Kappers Flinke Loopknecht Dc,..Resb." schrijft: „Er hebben al eeos geruchten geloopen, dat het op onze hoogere burgerscholen niet erg pluis is. Die; geruchten worden nu helaas maar al te zeer bevestigd. Er waren dezer dagen een paar leerlin gen van de school in de 3e Van den Bosch straat te Den Haag weggestuurd wegens.... onzedelijke praktijken. De schoolbengels hebben zich over dit feit meenen te moeten ■wreken door bij een leeraar van die school, wonende in de Van den Bóschstraat, 's nachts groote biljetten op'de ruiten te plakken van het befaamde tooneelstuk „De zedelijkheidsdiofator" We' behoeven bij- deze feiten geen uit voerig «commentaar te leveneren. Er schrijnt reeds genoeg ellende door. De poel van onzedelijkheid en bandeloosheid moet Wel heel diep zijn op die school. Boven dien, als maar een klein'deel waar is van hetgeen verteld wordt van praktijken op de school aan dfe Waldeck' Fyrmontkade. dan is het ook daar meer dan treurig. De ouders mogen wel toezien, waar ze hun kinderen laten studceren. Het ziet er tref miserabel uit in de residentie. Vandaaglekt er hier een •cbandaal uit, morgen daar. En nu is de Mlendc reeds onder de jeugd. Zullen nu ook haast de toooeelmen- •chen gaan inzien, welk' een fatalen in vloed zij op de jeugd kunnen uitoefenen, nu ze ervaren, waar zelfs zulke afkeurens waardige titels de kinderen toe bren- fen?...." Een gezaghebbende persstem. Over de jongste besprekingen in zake de Nederlandsch-Belgisohe kwestie in de Eerste Kamer der S te ten-Generaal, laat de gezaghebbende Katholieke Belgische „Standaard" zidh ojn. als volg' u'': De twee landen rijn zoo duidelijk op toerkaar aangewezen, dat een spoedige ®rtweg niet door hooghartige terughou dendheid mag worden verhinderd, «n het zal de meeslen niet ontgaan zijn, «tet de heer Van Karnebeek wel neiging ®W eenige bereid wiiliglieid schoen te ver- •oonen. De laatste tijden mocht liet «veneens in Nederland bdijken, dat men hi invloedrijke kringen het Wielingen- Vraagstuk niet meer van een zoo eng •landpunt uit als te voren bleef beschou wen. Zoo België op het standpunt blijft ataan, dat het onaannemelijk mü zijn, huffien de hoven van Zcebrugge eeniger- toate door vreemde souvereiniteitsrech- len zouden worden gestremd, blijkt het, dat men aan de redelijkheid van dit ver tongen meer en moer plaats zou willen Vergunnen. We kunnen daar dan enkel den wensoh aan toevoegen, dat men zidh Brussel niet door een overdreven hechten aitu vorineHjkfbeden zou laten Weerhouden om een gepaste insdhiltóke- hjklicid aan den dag te leggen, die de gewenachte «n zoo noodzakelijke» hcrrpTung van onderhandel ;ngen aan- rienlijk zon bespoedigen. ®TEN BELASTING DOOR HET RIJK. De minister van Binnerrlandsche Zaken heeft de volgende aanschrijving gericht tot ®td. Staten der provinciën: De heffing der gemeentelijke inkom stenbelasting door het dienstvak der Rijks directe belastingen brengt het gevaar mede, dat genoemde administratie in «ene positie •al komen, waarbij het zijne taak niet naar hehooren zal kunnen vervullen. Dit gevaar bestaat in het heffen door de gemeenten Van belasting over inkomens beneden de Rrens, waarop de Rijksheffing begint, zoo dat de Rijksdienst de belastingplichtigen toet een zuiver inkomen van beneden f 800 zal hebben op te sporen, te beschrij den, hunne aanslagen te regelen en ten kohicre te brengen, htmne reclames te be handelen en hunne aanslagen in te vorde ren. De opbrengst der belasting van die be lastingplichtigen voor de gemeenten zal toet opwegen tegen de zeer groote kosten door het Rijk' te maken. Om aan deze moeilijkheid het hoofd te kunnen bieden is het wenscheüjk, dat de Senieentebesturen door vrijgevige toepas- •tog van art 243 d, laatste lid der ge meentewet, bij de vaststelling van de ver ordeningen tot heffing van de belasting Waar het inkomen, er naar streven zuivere tokomens van minder dan 800 buiten d« belasting te doen blijven. De marge, waarmede het laagste in de "«lasting te betrekken zuivere inkomen d«n aftrek voor noodzakelijk levensonder- koud mag overtreffen, ware echter niet kooger te stellen dan 200. Indien daarbij tevens ervan wordt uit- kegaan, dat een aftrek' lager dan 400 toet voor goedkeuring in aanmerking kan «omen, is door de hier aangegeven toe- Passing van het vierde lid van art 243 d <i«r gemeentewet het gesignaleerd bezwaar *°t aanmerkelijk geringer proporties terug- gebracht Voor de uitvoering van art. 243 h der gemeentewet is het tevens noodzakelijk', de invorderingsverordeningen voor de «dstippen, waarop de belasting invorder bar is, gelijke regelen stellen als voor de "Gjksinkomsten'bclasting gelden. Mitsdien zijn in die verordeningen de °'sende bepalingen op te nemen: aanslagen over een vol jaar zijn in- rderbaar, telkens voor een tiende ge- j*el.te» °P den laatsten dag der maanden i»ar '0t en met Maart van het belasting- ja^ aanslagen over minder dan een vol tefr .?^n '"vorderbaar, in zooveel gelijke als na de maa"d die in de K'eekemng van het aanslagbiljet is ver- ©Vf-rv.1-"0® maa"den van het belastingjaar die- J Uven' den laatsten dag van elk maanden Hervalt een termijn. Ver meldt de dagteekening eene latere maand, dan de voorlaatste van het belastingjaar, dan is de aanslag in zijn geheel invorder baar. De aanslag der binnen bet rijk wonende personen, die geen vaste woonplaats heb ben, alsmede die van niet binnen het rijk wonende personen, is echter steeds dadelijk in zijn geheel invorderbaar. Voorts worden alk aanslagen in eens invorderbaar, wanneer de belastingplichti ge in staat van faillissement is verklaard, gelijk mede jn geval van inbeslagneming van roerende of onroerende goederen van wege het rijk, of van verkoop dier goede ren tengevolge van eene inbeslagneming namens derden, of wanneer de aangesla gene het rijk metterwoon wil verlaten. Ik heb de eer uw college te verzoeken te willen bevorderen, dat bij de regeling van de heffing en invordering, van plaatse lijke belasting naar het, inkomen op den grondslag der nieuwe wettelijke voor schriften, de gemeentebesturen rekening houden met vorenstaande aanwijzingen. Een permanente commissie voor den economischen toestandOpgericht is een permanent comité» dat geregeld te samen komt om den economischer toestand on der de oog en te zien en om te beoordeelen of er aanleiding bestaat tot eenig georga niseerd optreden. Bij dit permanent comité zijn aangeslo ten liet Algem. Ned. Vakverbond, het N. V. V., het N, A. S., het R.-K Vakbu reau en de Ned. Bond van Christelijke Vakvercenigingen. HW :V VERLEEN ING GEESTELIJKHEID OOSTENRIJK—HONGARIJE. Bij het Priestercomité tot bulpver- leening aan de Geestelijkheid van Oos tenrijk en Hongarije, Zwijsenstraat 5, Tilburg, is ingekomen van 1 tot en met 15 Maart 1921: Vorige opgaaf bedroeg: f 1.087X0 Kr. 8.422.50 R.M. Nihil 4.809.— Kr. 85.044.— R.M. 4.512.45 Zoodat in totaal is ingekomen: 6.956.50 Kr. 40.466X0 R.M. 4.512.45 DE BEGROOTING VAN ARBESD. Zonder hoofdelijke stemming is m de Woensdag gehouden ritting der Eerste Kamer, de begrooting van Arbeid aan genomen. DE SALARISSEN TOT 3000. De Minister van Arbeid zal een spoed- ontvrerp indienen tot verihooging van dé salarisgrens, bedoeld in de Invaliditeits wet, van f 2000 tot 8000. Een ingeslapen parachutist. Uit New York wordt aan de Engelsche bladen ge meld, dat luit Arthur Hamilton van de U. S. Air Service zich op 24.400 hoogte uit de machine Het val jen. De parachute werkte goed. Maar de daling duurde lang. Hij dreef wel acht mijlen voordat hij den grond bereikte en bleek toen ingeslapen tengevolge van de koude. Vergadering van 30 Maart. Voortgegaan wordt lnet de behandeling v*ade-r-. t|"t. .'V Arbeidsbegrooting. De heer JURGENS, R.-K., bespreekt het bedrijfsradenstelsel. Hij acht bedrijfs- raden voor de loonregeling niet noodig. Dienaangaande wórdt vrijwel overal over leg gepleegd en terzake van de prijzenpo litiek brengt inmenging van de bedrijfsra- den te veel practische moeilijkheden mee. De heer POLAK, S. D. A. P., verheugt zich er over, dat de Minister niet wil toe geven aan de reactie tegen de arbeidswet. Hij wil alleen verandering, als onweer legbaar wordt bewezen, dat de 8-uren-dag heilloos werkt en dat is nog niet bewezen. De heer DIEPENHORST, A.R., meent, dat de arbeidswet niet bevredigend heeft gewerkt Hij dringt aan op vrijheid om bij collectieve arbeidsovereenkomst af te wijken van de arbeidswet Spr. betoogt, dat jnist met het oog op het sympathieke van kindertoeslagen, een groote reserve noodig is. Voor een rijkskinderfonds acht hij den tijd nog niet gekomen. Beter is bevordering van kinderfondsen bij collec tief contract. De heer FRANSSEN, A R„ dringt op matiging bij de toepassing der arbeids wet ten aanzien van verplegend personeel in ziekenhuizen. De heer FOKKER, U. L., wijst op de be zwaren van de arbeidswet voor kleine be drijven. MINISTER AALBERSE wenscht bij de toepassing van de arbeidswet den gulden middenweg te bewandelen; hij houdt reke ning met gegronde opmerkingen van de mannen der praktijk. Afwijking van de arbeidswet bij collec tieve arbeidsovereenkomst is in studie bij den Hoogen Raad van Arbeid. In ieder ge val zal moeten vaststaan, dat misbruiken knnnen worden geweerd. Spreker streeft naar samenwerking tns- sehen volksgezondheid en arbeidswetge ving. Over de wijziging der ziektewet kan de Minister zich nog niet uitlaten. Hij wil daar tot het laatste oogenblik onbevangen tegenover staan. Het ontwerp tot verhoo ging der loongrens in de Invaliditeitswet gaat dezer dagen naar den Raad van Slate. Er is spoedig een suppletoire begrooting te wachten betreffende de organisatie der tuberculose-bestrijding. Als de wijziging van Ziektewet en Invaliditeitswet lot stand is gekomen, zal spr. een ontwerp samenstel len voor een Rijkskinderfonds met ver plichte verzekering. Publiekrechtelijke regeling van de be drijfsorganisatie ligt in de historische ont wikkeling der dingen, doch de wetgever mag het bedrijfsleven niet van boven af re gelen; hij mag alleen leiden en vastleggen waf gegroeid is tot een levend maatschap pelijk organisme. De begrooting van Ar beid wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Daarna kwam aan de orde DE LANDBOUWBEGROOTING De heer SMEENGE, (U. L.) betoogt dat de Staat zidh den boschbouw meer moet aantrekken. De beer DE BOER (U. Lj kaant «t> voor de vrijheid van de zoiveRndaatric ha- zak e de uitvoer barer producten. EEN KORDAAT MEISJE. In de van Brak els txaat te 'a-Hage, bekte dezer dagen een elegant gekleed heer van ongeveer 26 jaar aan een bovenhuis «n vroeg, toen het ongeveer dertienjarig doch tertje des huizes van de trap af de deur opende, of daar meneer X woonde. Het meisje gaf een ontkennend ant woord, maar tegelijkertijd bemerkte rij, dat de bezoeker den muntmeter openbrak en het bakje jneeDam. Het meisje ijlde de trap af en liep den „heer", die rich snel verwijderde, achterna onder het roepen van: Houdt den dieft Deze wierp het geld weg, waarschijnlijk in de hoop, dat het kind dit zou oprapen en de vervolging staken. Maar het meisje bleef hem naloopen, een melkboer greep den dief en leverde hem aan een agent over, die, na een kleine worsteling, den roover geboeid naar het bureau Archime- desstraal bracht. „HADT JE ME MAAR." Een familie-drama. Dezer dagen bezocht een fatsoenlijke jonge man de redactie van „Het Volk" en vertelde daar de tragedie zijner familie. „Mijn naam is De Gelder, zoo zei hij, „ik ben een zoon van „Had-je-me-enaar". En ik kom u vragen wat ik doen moet om een einde ite maken aan het schandaal waarvan mijn vader liet middenpunt is. Het verpest mijn leven en ik word er aan herinnerd bij eBcen stap dien ik doe. Ik weet het, mijn vader is een zwerver, een door den drank ontaard individu, maar waarom laat men hem niet loopeu, óf brengt nien hem niet in een gesticht, waar hij een menschelijken levensavond kan hebben? Want wat er nu gebeurt is vreese- lijk, voor mij zoowel als voor mijn zuster. Laat ik u, om u dat duidelijk te maken, kort onze geschiedenis vertellen. Mijn vader heeft, zoolang ik hem kende, nooit goed willen oppassen. Mijn moeder, die een door-en-door fatsoenlijke vrouw was, heeft daar veel verdriet van gehad, zij is er zelfs voor haar tijd door gestorven. Toen ik van school kwam, liet mijn vader mij niet een fatsoenlijk handwerk leeeren, maar nam mij meê op zijn zwerftochten langs de cafés en liet mij kunsten maken om op deze wijze geld op te halen. Toen ik 'n jaar of 15 was en ik tot het besef kwam van mijn toestand en van mijn toekomst, liep ik van mijn vader weg. Ik had niets geleerd en om in mijn onderhoud te voor zien ging ik voor de café's op de fluit spelen. Later zocht ik werk en ik heb nu een behoorlijke betrekking. Ik leerde een fatsoenlijk meisje kennen, trouwde met haar en nu leid ik een gelukkig huwe lijksleven. Ook mijn zuster is fatsoenlijk getrouwd. Het groote verdriet van ons leven is de toestand, waarin onze vader verkeert. Wij hebben van alles met hem geprobeerd. Ik heb hem zelfs bij mij in huis gehad ge- uurajoe een paar maanaen. Maar er is niets met hem te beginnen. Hij is een echte zwervers-natuur en drankzuchtig erbij. Hij gaf hij ons tot groote schandalen in de bnurt aanleiding, zoodat de politie erbij te pas moest komen. Hij was ook al een paar keer in het Armhuis, maar ook daar ging het niet Zoodat wij onze handen heele- maal van hem moesten aftrekken. En liet men hean nu maar met rust, dan zou het nog alles te dragen zijn. Met zijn door drank vergiftigde hersens weet de man niet wat hij doet. Hij is een speel bal voor iedereen. Maar wij worden er ongelukkig moe gemaakt. Zelfs op mijn werk heb ik geen rust meer Tot zoover het lijdensverhaal van den jongen De Gelder. En zoo'n trieste figuur als „Hadt je me maar" wordt door een troepje communis ten c.s. misbruikt voor politieke doelein den! ONJUISTE BESCHULDIGING. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Wijnkoop, betreffende het optre den van den burgemeester van Kamerik in een openbare vergadering vanwege de af- deeling Woerden der Communistische Par tij, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken o.in. geantwoord, dat er voor eeni- gerlei aanmerking op het gedrag van den heer l ulsma ten deze, in verband met het door hem hekleed ambt van burgemeester van de gemeente Kamerik, naar de ziens wijze van den minister geen enkele aanlei ding beslaat. BALDADIGE VERNIELZUCHT. Dinsdagmiddag werd liet kantoorperso neel van de cargadoorsfïrma v. N. G. Co. aan de Parklaan te Rotterdam opgeschrikt door een lawaai van vallend gias, dat werd veroorzaakt door 'n baldadige die één der in het trappenhuis van het kantoor slaande scheepsmodellen tegen den grond geworpen had. De glazen kast werd geheel vernield ter wijl het model zelf groote schade bekwam. Als vermoedelijke dader van deze onzin nige vernieling zulk een model wondt op ongeveer 3500 geschat is in be waring gesleld de 44-jarige stoker C. H. TREURIG ONGEVAL. Dinsdagmiddag 5 uur is de 6-jarige M. E. R. wonende Hooglandstraat te Rotter dam, in die straat door een vrachtwagen bestuurd door G. v. d. Z. overreden. Twee wielen gingen het meisje over het lichaam. Per auto naar het ziekenhuis aan den Bergweg overgebracht, stierf het kind spoedig daarop tengevolge van rw- f in wendige kneuzingen. Den bestuurder treft geen schuld. Men schrijft uit de Lemmer: Den vorigen zomer toen in ons dorp de visschers in oppositie kwamen tegen de hun opgelegde belastingen, was hun ver houding tegenover de raadsleden allesbe halve vriend schappelijk. Op 23 Juli werd 's avonds ongeveer 11 uur bij het raadslid; den vischhandeiaar J. de Rook, een ledig haringvat door de ruiten gegooid. In ver hand liiHimti aeMfnaa door uitlatingen me vtaimeinteéé tagén ankete jonge vis- adbem sn dtea aard té lijn geweest, dat etaagen door amen burgemeester aan een ebeng veeboer dja onderworpen, 't Resul tant te geweest, dat de 19- en 20-jarige visschem 6. P. «n R. V. bekend hebben bedoeld vergrijp te hebben gepleegd. Laatstgenoemde heeft tevens bekend, me- de-dnder te rijn van dé toen gepleegde bmndéti oh tingen in bet badhuis. DE ONRUST IN DE VENEN. ba de verachtende veenstroken der ge meente Enrmen rijn thans militairen gede tacheerd ter voorkomvan ongeregeld heden. Optochten en betoogingen worden voort durend gehouden, steeds onder 't oog van de poKtie. Een groote optocht langs Ter- Apd (Gron.) gaande met *t oogmerk naar Onstwedde en verder te trekken is aan de grens der gemeente Onstwedde door militairen ontbonden, waarna ieder huistoe In den nacht van Maandag op Dinsdag ia te Barger Compascum 16 dagw. onver zekerde turf in brandgestoken. De politie ia de-daders op *t apoor. EEN ARRESTATIE. Zondag liep in Boxtel het gerucht dat de vermoedelijke dader van den moord op P. vj d. Broek, In begin Februari 1920, in de gemeente was gezien, 's Nachts stelde de gemeentelijke en rijkspolitie een onder- zeek in. Drie woningen in verschillende deekn der gemeente werden afgezet. In rijn eigen verblijf weTd hij niet gevonden, in de woning zijner moeder de wed. L. W. ook niet, doch in de derde bij zijn broer zag men iemand naar den zolder vluchten. Achtervolgd door den veldwachter Dame viel de vermoedelijke dader van den moord in handen van den veldwachter P. v. Veehei die hem arresteerde. De gearres teerde was niet gewapend. Bij onderzoek vond men in 'de woning.nog voorwerpen, <jie -vermoedelijk gestolen zijn. Deze voor werpen, zijn in beslag genomen. EEN EIGENAARDIG VERSCHIJNSEL. Vrijdagmiddag, zoo wordt aan de „Nod." gemeld, ging cnwe per fiets van uil Baam over de Eembrug naar Hoogland en zagen daar geen duizenden, neen, miliioenen en •nnllï oenen spinnen op bet land, in de struiken, langs den weg, in de hioht, in één woord overal. Het was een prachtgerichf, al die (het meest te vergelijken met herfst draden) door de zonneschijn zoo mooi glinsterende draden. De gehcele omlrek leek één groot tapijt van spinrag. Maar wat minder mooi en aangenaam was, we hadden versclmkkelijken last inel al die draden en spinnen, zwevend door de lucht. Ons haar, gezicht en klceren, alles zat on der de spinnen en draden. Een gekriebel van belang. Een boer, die daar in den om trek woonde, vertelde ons, dat er dienzelf den middag voor een uur nog niets te zien was. Ook hij had zpoicls nog nimmer mee gemaakt. De spinnen waren iets kleiner dan een gewone vlieg. Zouden die beestjes (zooals iemand vermoedde, wien ik dit meedeelde) vanuit Amerika over zee zwe vend in en aan ae araaen naar Titer geko men ziin? Voor de Eembrug en later tot even vóór Hoogland (dorp) heb ik er niet één meer gezien. Toen wij het Vrijdagmid dag ontdekten, waren ze nog aan het ko men gezien de ontelbare spinnen met de daaraan verbonden draden, zwevend door de lucht. Als wij dit alles niet met eigen oogen aanschouwd hadden, maar iemand verleide het mij, ik zou het dan bijna niet kunnen gelooven. INBRAAK TE VENLO. In de kantoren der Limburgsche Coöpe ratieve Inkoopvereeniging le Venio is Wiensdagnacht ingebroken. De dieven hadden zich door een zijgang toegang tot het gebouw verschaft, drongen het kan toor binnen, waar ze de brandkast for ceerden. Het slot was er uitgebroken. Alle waarden, die er zich in bevonden, werden meegenomen; de rest lag in wan orde over den vloer verspreid. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Ter hoogte van de Papelaan op den Am- sterdamschen straatweg, reilen twee auto's in volle vaart tegen elkander, doordat de bestuurders elkander niet konden zien tengevolge van den rook der juist passee- rende Gooische stoomtram. Een dame uit Hilversum, die zelf stuurde, werd zwaar gewond in een andere auto naar Muiden gebracht en van daar, na verbonden te zirn, naar Hilversum. Sen dame uit de auto uit Amsterdam, kreeg eveneens ernstige kwetsuren aan het hoofd. De auto's zaten zoo vast in elkander, dat twee paarden niet in staat waren ze van elkander te verwijderen. Takels en blokken moesten er aan te pas komen. Een weduwe overvallen. Brutale die ven hebben In den nacht van Maandag op Dinsdag de wed. Baving, een alleenwonen de vrouw van 74 jaar, te Ommelanderwijk, overvallen en 700 gulden gestolen. Te Harderwijk (Fr.) heeft het Maan dagmiddag vrij erg geonweerd, vergezeld van hagel. De bliksem sloeg in de boerde rij van J. de Boer. Deze brandde geheel af. Een gedeelte van het vee kwam in het vuur om. De vrouw verdronken.Te Driel (Gel der!,) is tijdens een hevige stormvlaag de vrouw van een schipper, die met zijn vaar tuig bij het Duitsdhe veer voor anker lag over boord "eslagen en verdronken. Dochtertje verdronken. Te Roermond is gisteren het 8-jarig dochtertje van den spoorbeambte P. al spelend in de Roer gevallen en verdronken. Omgekomen. De 66-jarige verpleegde F. Nijdam, uit het Armhuis te De Lemmer, is Zaterdagavond door de duisternis mis leid, te water geloopen en met groote moeite gered. Gisteren is hij aan de ge volgen overleden. Geslaagde inbraak. In den afgeloopen nacht is ingebroken in het gebouw van de nfdceling Militaire Zaken te Den Haag. De daders hebben een geldkistje getereeerd, de inhoud, bestaande uil.... 0011 halve cent is medegenomen. Verdronken. Woensdagmorgen ver dronk in liet Zaandijker Wijd onder Wor- merveer de schippersknecht van den mo torboot de „Onderneming", varende van Leiden op de Zaanstreek. Pogingen tot red ding faalden en in het bijzijn der politie werd het lijk spoedig gevonden en naar het ziekenhuis vervoerd. DE ACTIE I HET KLEEDINGBEDRIJF. Van de zijde der werkmansbonden is een uiteenzetting verspreid van hun standpunt in zake de actie in het klee- dingbedrijf. In diie uiteenzetting verkla ren de kleermakers, dat de werknemers-1 bondembereid zijn de stakingen op. te heffen, mits de wenkgeversbonden een overeenkomst willen aangaan met een normalen tijdsduur zooals in-, andere-ja ren. De kleermakers zijn niet genegen den werkgeversbonden de gelegenheid te geven in een bepaalden tijd van het jaar loonsverlagingen en tariefverminderingen door te voeren. De kleermakers wiHqn verder een oplossing van hun grieven en intrekking der verslecibteriaigen, door de Werkgevers-Federatie voorgesteld. Zijn de werkgeversbonden bereid daarloe me de te werken, dan rijn de hoofdbesturen der werknemersbonden- geneigd de onder handelingen direct wederom le hervatten Op Maandag 4 April a.s. zuden te Delft 70 kleermakers worden uitgesloten. Van werk nemer.szij d e deelt men aan het „Hbld" nog mede; dat bij de pa troons in het Zuidien des lands wéinig gneigdheid bestaat tot uitsluiting óver te gean en dat de patroons le Lèideil hebben verzocht niet te behoeven uk te sluiten. Wat Amsterdam betreft, ver wachten de werknemersorganisaties dot de uitsluiting niet algemeen zal zijn. Een Rental georganiseerde patroons in bet heerenikteedfmgbedrijf te Deventer hebben hun peirsoneelen aangezegd, dat zij met ingang van 8 April a.s, uitgeslo ten zullen zijn. De loonactie in de bollenstreek was in de laatste dagen in een critiek stadium ge komen doordat de besturen der verschil lende patroonsorganisaties hadden mede gedeeld dat, bijaldien de werknemers hun.' voorstellen niet aanvaardden, zij aan hnn aangesloten leden zouden voorstellen de uitsuiling te proclaineeren over de gehcele linie, ingaande 2 April a.s. Intussclien verklaarden de patroons zich alsnog be reid tot een conferentie, welke conferentie gisteren te Lisse plaats had tusschen de Vertegenwoordigers der patroonsorganisa ties en de vertegenwoordigers der R. K. en Christelijke organisatie. Door de pa- troons werd op die cohfererilie aangeboden een loon van 25 over 8 maanden van het jaar en van 26 over 4 maanden (de afge vaardigden der werknemers vroegen 26 en enkele maanden per jaar één uur aiibeid per dag minder). Als dit voorstel door de patroons verworpen zou worden, verklaar den zij zich bereid de kwestie aan arbitra ge te onderwerpen. Vandaag vergaderen de R. K. patroons organisatie over deze voorstellen. Met het oog op de competitie-wedstrij den, zijn al de bekerwedstrijden om de N. H. C.-beker een weck verschoven. De eerste ronde zal worden gespeeld op Zon dag 10 April en niet op Zondag 3 April, zooals aanvankelijk was bepaald. DE STAATSGREEP VAN EX-KEIZER KARL. WEENEN, 30 Maart, Engeland, Frank rijk en Italië hebben door bun vertegen woordigers een gemeenschappelijken stap bij de Hongaarsche regeering gedaan en ten stelligste het vertrek van ex-keizer Karl geëischt. Tevens zijn de kabinetten van deze drie groote mogendheden overeengekomen, dal zij een gemeenschappelijke démarche bij die naburige stalen zullen doen, welker gebied ex-kiezer Karl bij zijii vertrek uit Hongarije moet passeeren, teneinde de re geeringen dezer staten er toe te bewegen, den ex-keizer vrije doorreis toe te staan. BERLIJN, 30 Maart. Tsjecho-Slowakije, Roemenië en Zuid-Slavië hebben een ge meenschappelijke démarche bij de regee ring te Budapest gédaan en verkaard, dat de regeeringen der drie genoemde staten zich tegen elke poging van de Hongaren, om de Habsburgsche dynastie weder op den troon te brengen, ten sterkste zullen verzetten. DUITSCHLAND EN DE VOLKEN BOND. GENèVE, 30 Maart. In een memorie bij den jongsten brief door Duitschland tot den oVlkenbond gericht, wordt ge zegd: Na Duisburg, Ruhrort en Dussel- dórf bezet te hebben, zijn de troepen der geallieerden opgerukt en hebben zij even eens de plaatsen Walsum, Ratingen, Wel- beck, Marxloh en de stations Mulheim, Spcldorf en Obcrhausen-West bezet. Vol gens de rapporten, welke de Duitsche re geering heeft ontvangen over de bewegin gen der troepen van de geallieerden schijnt bij de geallieerde militaire autoriteiten het voornemen te beslaan, de bezetting nog uit te breiden. De Duitsche regeermg pro testeert tegen de voortzetting van een op reden in strijd met alle recht en billijkheid en vraagt dat het bemiddelend optreden als bedoeld in de artt. 12 tot 17 van het Pact van den Volkenbond ook zal worden éor- gepast op deze maatregelen der gen'li' den. DE VERKOOP DER SPA-KOE BERLIJN, 30 Maart. Naar aanleiding van den verkoop der Spa-kolen door de landen, die deze ontvangen, richtte de Duitsche regiering tot de commissie van herstel te Parijs en de Belgische regeering een nota, waarin op dat feit wordt gewe zen. In 'baar nota van 6 Dec. 1920 heeft de Duitsche regeering haar standpunt uiteen gezet waartegen de commissie van her stel geen bezwaren heeft ingebracht - en verklaard, dat zij aan eventueele trans actie». met de Spa-kolen haar toestemming verleent, doch in de daardoor ontstane win sten moet deeem Met den verkoop op de wijze, zooals deze thans geschiedt, 'kan Duitschland zich eOhIer niet vereenigen. In weerwil van alle pogingen daartoe kan Duitschland de vastgestelde kolen- leveranties nie.t len uitvoer'leggen. Met de protesten eer Duitsche regeering tégen de hoogte en wijze der leveranties is tot dusver geen- rekening gehouden. Des te minder kan zij goedkeuren, dat zonder 'deelneming van Duitschland en nog boven dien beneden den vastgéstelden prijs, óver een aanzienlijk gedeelte 'der leveranties, welke Duitschland met ernstig nadeel voor eigen economisch leven aan de geal lieerden beeft doèn toekomen, op een der gelijke wijze wordt beschikt. Geboren: Joh. M. P. Hazenberg G. C. Hazenberg- Sombroek. Haarlem, 31 Maart 1921- DANKBETUIGING Hiermede betuigen wij onzen hartelljken dank voor de veio bewijzen van belangstelling bij on» 60 jarig Huwelijksfeeat ondervonden. H. VAN DER MEIJ en Echtgenoot©. Kinderhuissingel 62 IJ. Ml-4 regels p. plaatsing f 0.60 M Elke regel meer f 0.15 M J85 Bi} vooruitbetaling jÜ( Gevraagd een DAGMEISJE van 92 uur, niet onder de 14 jaar. Zondags vrij. Loon 4. Rijksstraatweg 126. Schoten. Gevraagd, een net R.K. MEISJE, goed kunnende koken, tegen hoog loon. Adres HOOGSTRAAT 10. Gevraagd tegen half Mei een nette FATSOENLIJKE DIENSTBODE voorzien van goede getuigen. Mevr, KRIEGER, Kerklaan 55, Heemstede. GEVRAAGD: met 1, Mei R.-K. Dienstbode, mei beneden 17 j., by H. v. d. IIULST, Landbouwer, Voorhout. 4649 GEVRAAGD met Mei a.s. een R.-K. BoerendiensU bode, 't liefst goed kunnende mel ken, bij G. PIJNAKER, Uitweg C 58, Sloterdijk. 4737 DIENSTBODE. Tegen 1 Mei wordt een nette Dienstbode gevraagd, v.ggv., btj Mevr. RAHUSEN Nieuwe Gracht 96. Aanmelding tusschen 7.30 en 8.30 u. BESTE PLANTAARDAPPELEN te koop van den mvaren grond. Eigenheimers ft 4 per mud. Rod Star ft ƒ5 per mud, bij M. SIEWERTSE, Zeeweg E 37, Vel- seroord. 4666 Gevraagd voor flinke onderneming te Beverwijk KANTOORBEDIENDE R.K. zelfstandig kunnende werken niet beneden 25 jaar. Diploma boekhouden en (of) Toutine in bank- en geldzaken ge nieten de voorkeur. Borgstelling gewenscht. Brieven met opgave van ref. en verL sal. bureau van dit blad onder no. 2612. NET PERSOON zoekt R.K. kosthuis. Geen beroep»- kosthuis. Brieven met prijsopgaaf bur. v. d. blad. Gevraagd SCHOENMAKEN AANKOMELING of gevorderd leerling bij N. J» Sondorp, Bakkerstraat 53. Gevraagd een flinke Tweede Be diende en een Inzeeper, goed kun nende scheren, bij A. C. TIMMER, Santpoorterstraat 29. gevraagd. Leeftijd 18 tot 20 jaar. Flink loon. Aanbiedingen tusschea 614 en 7 uur Expeditie Paarden cteeg3.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 3