Tweede Blad. BUITENLAND. Brieven uit Borneo FEUILLETON De wedergevonden dochter DONDERDAG 31 MAART 1921 hij leefde'als 'n Doesoen. il'.j was sterk, maar niet groot, Veel last had hij van koorts en buikloop. Ziek ging hij naar Sandakan voor herstel en daar ontmoette hij zijn ouden studiemak ker. J. Rientjes, die toen juist van Europa gekomen was. Samen had den zij te Kuilenburg gestudeerd, van waar A. Prenger naar Mill Hill trok, en J. R/entjes priester werd gewijd mar was hij daa? als Kapelaan werk zaam en toen hij te Harlingen „stond." - af hij gevolg aan de roepstem van zijn Meester en vertrok naar Mill Hill. Een jaar later toog hij naar Borneo 89). Father Prenger vroeg zijn vriend voor de Putatan missie, zijn verzoek werd ingewilligd en samen gingen zij naar Putatan, waar ze in Januarie '90 aankwamen. Fr. R. woonde t'? "'aam- pang P te Inabong. In Julie werd Fr. Prenger v, „er ziek, rijn oud vijand buikloop had hem weer te pakken en hij ging naar den dokter, die echter op Labvan g£woonde. Daar kreeg hij 'n brief om terug te kee- ren naar Mill.-Hill om de moraal theolo gie te doeeren. Het deed pijn aan zijn hart Borneo met zijn Putatan-Doe- soens te moeten verlaten zijn mis sionaris loopbaan zoo kort en zoo succesvol en vooral zoo vol hoop, te moeten afbreken en het saaie profes- sorslcven te beginnen. Gehoorzaam heid geb od en dus moedig gehoor zaamd. Father Rientjes was nu allesn in Putatan. Hij trok rond was een Zondaghier, den anderen Zondag daar Op een zijner bezoeken te Inabong zing hij 's midags in een zijriviertje lwemmen en kwam jammerlijk om het even. Dat was Mei '91. Putatan was zonder blankede schaapkes zonder herder. Fr. Prenger voelde me)ij in zijn root priesterhart voor zijn kinderen zonder vader, zijn christenen zonder priester. Hij smeekte en bad om terug te mogen keeren naar zijn dierbaar Borneo. Van dezen tijd af gedach tig het „Vraagt en ge zult verkr gen" vroeg hij iederen dag zijn overste, die ten lange laatste toegaf en in Juli '92 komt hij weer te Pinampang aan. Zijn christenen en zelfs de heidenen waren blijde hurt t<w" weer terug te hebben. gg 'f" Zijn woonp.aats is maoong. Altijd is hij onder het voik. Den 4en Septem ber doopt hij 32 menschen, waaronder de hoofdman Isidoor die al onder in structie waren voor hij naar Enge land weerkeerde. Het christengetal groeit en er is meer dan genoeg werk voor twee. De Tv rol er F. L) ux neunez kom Maart 1893 van Europa, en woont te Pinampang, waar hij de taal grondig aanleert. Dit jaar was een gouden jaar 'voor de Putatan Missie. Een jonge, sterke, ijverige priester, en geld voor een kerk Een Amerikaansche dame zendt dollars genoeg om een kerk ter eere van het Allerh. Hart te bouwen. Het materiaal wordt verzameld en eeds in Augustus wordt met den bouw begonnen. Hoe moet zijn haat vreugdevol geklopt hebben als hij het bedehuis verrijzen zag op hoogen heu vel, langs de rivier, ver in den omtrek zichtbaar. „De eerste blijvende kerk in B. Borneo. Hij had het geluk de kerk te voltooien en in te zegenen op 's Heeren Hemelvaart 1894. Vijf mis sionarissen waren hier bijeen. De eer ste keer in de historie van de Missie Een groote mooie kerk, een groeiend getaL christenen en volop heidenen, wat meer nog verlangt de Missionaris, als dat allen God mogen kennen De kerk staat nog. Nu bijna 27 jaar en zij kan nog wel, zonder ongelukken een tiental jaren mee! In 1915 sloeg de bliksem in, doch gelukkig zonder veel schade aan te richten Alleen twee beel den. H. Hart en S. Jozef, waren aan gruzelementen met een paar ruiten een of twee planken waren verschroeid en een-groot gat was in den cementen vloer geslagen. Te Pimanpang werd Dux's kerkden 8en Mei '96 ingezegend Hier is S. Michael-Suxeptor animarrum-Pat Patroon. Ingeboren heidendom me bijgeloovigheaen bestrijdenvoor oordeel weg te nemen is langzaam Onze landgenoot Fr. Devette (van Vlaardingen) Z. G. werd daar geplaatst Doch de missie werd opgeheven "dhar de bitterheid van het volk te grootwas en zij den priester belaagden, die toen overgeplaatst werd naar Sanda- ken. Twintig jaar later heeft dat dorp met omliggende gehuchten om 'n pries ter gevraagd zij hebben aangeboden zelf 'n kerkje te bouwen. Er zijn nu al 'n handje vol katholieken. En zoo gauw betere tijden aanbreken zal daar wel een missionaris gaan wonen, doch èn priesters èn dubbeltjes ontbre ken nog. In Maart 1902 stierf de ijverige en geleerde Fr. Prenger plotseling Hij had voor de Doesoens geleefd, hij gaf voor hen zijn leven. Hij was de eerste die hun het geloof bracht en leerde. De sterke man ging onde rnooit nam hij zich in acht; nooit dacht hij aan zich zelf. Buikloop en koortsen sloop ten zijn ijzersterk gestel. Hij liep 40 K. M. in zes uur en het was hem hetz Ifde in de koelte van den vroe gen morgen of in tropische middag zon. Hij bleef op zijn post toen in de laatste jaren van de vori ge eeuw het land onveilig werd gemaakt door oproerlingen, die de Europeanen uit het land "wilden drijven of moorden. De dood sloeg den ijzersterke. De altijd in-de-weer de onvermoeibare stierf in een stoel. Hij ligt begraven naast Fr. Rientjes op ons kleine kerk hof, en nu nog preekt hij tot de Doe soens, want op het grooten houten kruis dat zijn graf topt staat„Ge-^ denkt dat ge sterven moet," Het zaad door hem gestrooid is nu ge wassen en vruchten worden geoogst. Een maand later nam een andere Hollander P. v. d. Besselaar zijn plaats in Deze krachtman begon een boerderij. Verschillende buffels had hij en over de 100 varkens, die echter, vrij rondliepen. zooals allen hier. en nu nakomelingetjes hebben in de b osschen rondo in als wilde zwijnen Hij zong dikwijls Hollandsche deun tjes en de jongens scherp als over al pikten ze op en nu nog kan men mannen jongens van zijn tijd - deuntjes liooren neuriën èn soms, zelfs woorden als van „Piet HeinS'h „Oranje boven" en Wien Neerlandsc hloed", Eed onze tegenwoordige onderwiizere is daar erg sterk in en zingt zelfs het welbekende studenten lied ,,lo vivat." Ook en paar Hol landsche krachtterm vi hm- ik nu en dan 't Klinkt wèl 1 De geheele kuststreek werd in 19 4 geteisterd door cholera e het jaar later door de pokken. Duizenden Doesoens stier ven en Father Pière werd ook aan stoot en rung tangen xiju tusscnen leven en dood. Iets beter moest hij naar Europa. Weer slechts een pries ter voor het reuzen district. In het begin van '06 kwam de Voralbcger de wachter van Sarawak, en hij spoelt nu eerste viool in Putatan district. Ee van de hardste werkers, een missieman die als missi i aris boven op liet lijstje staat. Na eenigen tijd te Pinampang gewoond te hebben om de taal aan te leeren, ging hij naar Inabong en werkte voor twee. Hij zag in dat zonder Zusters het missiewerk nooit voldoende vlucht nemen kon. Daar onze missie dood arm ja nog armer dan dood-arm is - was er geen denken aan om een Zus terschool te beginnen. Maar Fr. Wach ter liet zich niet uit het veld slaan. Hij schreef brandbrieven aan zijn „heimat" met goed gevolg, want in '12 was het klooster ruim en groot ge bouwd. De reis en alle benoodigdhe- den voor 3 Zusters van Europa moest hij zelf bekostigen en dan haar nog onderhouden voor 10 jaar zonder hulp van de missie. Toen de financieele kwestie geregeld was. kwamen 3 non netjes van Europa en namen bezit van het klooster den 12en December 1913. De Doesoens hadden allen al eens Zusters gezien die van Papar van hare goedheid gehoord, dus bang waren ze niet voor haar. De zustèrs hier dan bleven bespaard de groote kruisen die hare medezusters te Papar te dragen gehad hadden. Met hart en ziel legden zij zich toe op de taal, en de meisjes kwamen ter schole De jon gensschool te'de toentertijd 'n 80 ]on- en de zusters ha den spoedig h half-honderd nieiskes. 't Ging floris sant. Doch toen die wreede wereldoorlog uitbrak,was Fr. Wachter van zijn va derland afgesneden en de Inabong Missie ondervond toen pas goed 't werd aan den lijve gevoeld wat de goede katholieke Tyrolers steeds had den gedaan voor hun Missionaris. Veie uitgaven moesten ingekort worden, 'n Versnapering, 'n extraatje nu en dan viel weg. Alleen het aller noodzakelijkste werd aangekocht en toch kwam hij tot over de ooren in de schuld. Gelukkig bloeide de Missie actie in Amerika op en vele honderden dollars vanden hun weg naar Ina- bong.jja, ik ma? en kan zeggen, dat katholiek Amerika deze missie be houden heeft. De tijden waren ver van rooskleurig in den tijdelijken zin, doch geestelijk ging het werk hier met reuzenschreden voort. Sind; 1917 ging 'n groote golf genaden over onze Borneo missie. Honderden kwamen onder instructie. Dorpzn jarenlang hard als iizer en hardnekkig vasthou dend aan hun heidendom vroegen om een katechistis, 'n missionaris. Zoo is een dorp slechts 3 K. M. van hier nu half katholiek waar 5 jaar geleden geen enkele christen was. Zelf heb daar ik een vrouw die doodelijk ziek lag, een beetje onderwezen tegen wil en dank. De Zusters ook zagen haar dikwijls, doch zij wilde niet hooren, geloofde niet. Een paar uur voor haar dood was ik nog bij haar, doch neen, ze wilde niet. Zij stierf als heidens. Er zijn zoo van die harde harten. In het zelfde dorp de dochter van den bur gervader i sgelijks, en ten laatste vlak voor haar dood vroeg zij om ons, doch van de heidenen wasjer niemand die ons wilde roepen. Zij stierf roe pend met haar laatste adem om een priester. Zoo dikwijls had zij 'n kans gehad en zij nam hrar niet, en toen ze wiide kon ze niet. Heel weinigen toch die weigeren tot in den dood. Het geloof is een gave Gods en Zijn wegen onnaspeurlij).k 'tfWaren harde en moeilijke jaren voor dert missio naris. Fr. Dux werd ziek en 5 wak en grijs. Sterke|kerel n'tijd, was hij ge knakt cn half-zich-zelf slechts moest hij naar Europa, doch hoe Als on derdaan van een vijandelijk land kon hij geen passage krijgen. Hij bleef tot in 1919 en ioen kon hij via Hol land naar Oostenrijk terug. Er is nog geen nieuwe priester in zijn plaats. Father Wachter werk nu voor 17 jaar reeds en de laatste 1, aar zonder uitstapje, zonder gvacanO tie. Hij mag naar huis een jaartje- en koud Holland zou hem goed doen doch de kronen hebben geen waarde wie zal dat betalen. Zijn ouders zijn in Augustus 50 jaar getrouwd, dus is,het wel hard voor hem. Doch dege lijk flink man van geloof, heeft hij het van zich afgezet't kan niet, en daarmede basta. getal nieuwe christenen gezien 216. 'n bagatel voor streken als Oeganda b. v. doch 'n reuzengetal voor arnt Borneo. Zoo ook met Kerstmis had den wij bijna 400 biechten en over de 300 H. Communies, getallen onbe kend in den verleden tijd van Borneo. Zachtjes aan met mooi, vasthou dend werk en taai geduld echter niet zonder tranen en zuchten is Ina bong katholiek geworden. Natuurlijk moet er nog wel wat door de vingers gezien worden., doch de toestanden en omstandigheden in rekening gehou den, denkt men somshoe goed zijn ze toch Ja, goede lezer, het werk van Missionarissen, hulp van katholieken thuis zegen van Boven, hebben die verandering gebracht'n Verandering Van onbeschaafde half- verdierlijkte heidenen en 't zijn toe standen'onder de heidenen tot goede katholieken, kinderen Gods en erfgenamen des Hemels. Als U slechts kon zien het vele goede dat gewerkt wordt, dan zou Ui n Holland nog meer bidden en doen voor de Mis sies,. zou de missieactie nóg meer odle- zouden nog meer Hollanders door God geroepen worden om zich te gaan wij den aan het bekeerlinge werk van hei denen. Vergeet mij astublief niet in uw godsvruchtige gebeden. J. STAAL. Inabong. Februari 1921 De Communistische opstand in Duitschland. „Dat zullen mijne armen zeer goed Na eenige oogenblikken sloeg de markies een verbaasden blik op zijn tegenstander. Hij had met een minach tende onoplettendheid gespeeld eu de abbé bad daar gebruik van gemaakt, zoodat bij zich wfcldxu ernstiger in spande. Te vergeefs trachtte de markies de voordeden te herwinnen, hij ver loor de partij. „Dat js een verrassing," zeide bij. „Waarvan gij revanche kunt nemen," antwoordde de abbé. „Op dezelfde voorwaarden?" „Zeker, ik heb zooveel armen te on derhouden." Een tweede partij, met zorg gespeeld, eindigde als de eerste. De kwade luim GEMENGDE BUITENL. BE RICHTEN. van den markies was zeer groot Hij betaalde zijn tweehonderd gulden met den spijt, niet van een gierigaard, want hij was zeer vrijgevig, maar van een bekwaam speler, die een vernedering ondergaan heeft. „v'oor den drommel, abbé, wilt gij mij zeggen, waarom gü schaak hebt leeren spelen?" „Om u een afleiding te verschaffen, mijnheer de markies." „En gü kunt u beroemen geslaagd te zijn. De toorn beeft mijne zenuw pijnen vermeerderd, en ik ben tweehon derd gulden armer." „Pardon, mijnbeer de markies, ik heb mij vergist" De priester stond op, groette en ging heem Den volgenden dag liet hij naai den toestand van den grijsaard vragen maar kwam niet De markies had op zijn bezoek gerekend en vond zich teleurgesteld. In den nacht, toen zjjne pijnen hem wakker hielden, had h$ over zijne schaakpartij nagedacht eb het middel gevonden om zijn tegen partij schaakmat te zetten. Hij meende de volgende party te zullen winnen. 1 ffVprdt verwylisd. Slot. Naar bet Fransch van RAOUL DE NAVERY, bewerkt door 'Ti M. VAN PINXTEREN, R. K. Pr. Spoedig ging bij van Nantes naar Pen- marek. Hij wilde de plaats zien, die getuige was geweest van het treurspel, 'lat hem zijn geluk kostte. Daar vernam bij van den pastoor, dat de bende kustroovers zijne misdaden had uitge boet. De oude Kermac was gestorven aan de wonden hetn door zijne zonen toegebracht Eén omstandigheid, hem door den waardigen priester medege deeld, bad. nel bait van Humbert bij zonder getroffen. Hij vernam, dat Tolle- avoine, in den nacht van de schipbreuk, het leven gered had van eene vrouw, wier naam zij niet kende en die door den angst krankzinnig was geworden. „Wat was er van dat meisje ge worden f' „Na een vreeselijk loonecl en toen zij de geredde niet wedervond in dc grot ueiK. Fnesieresscn cn giuuunocaeis houden den voortgang tegen, want zij zagen hun macht over het volk sluiken naar gelang de witte mannen meer invloed kregen. Vasthoudend werk echter werd bekroond. Lang zaam spreidde het Geloof. Dichtbe volkt als het district was, werd in 1900 nog een missie geopend te Kituaauw. waar zij haar verborgen had, besloot het kind bare familie te ontvluchten en kwam mijn hulp inroepen. Ik zond haar naar abbé Régis, te Parijs." „Abbé Regis, mijn oude leermeester Maar dan kan ik door hem dat kind wedervinden. De vrouw, die zij gered heeft, is misschien Flav.enne...Wij zul len onderzoeken „Tolie-avoine is niel meer te Parijs." „Weet gij haar verblijf?" „Neen, mijnheer de graaf. Bij dit treurig geval vereenigt alles zich om ons den draad, digit wij nood.g hebben, te doen verliezen." Humbert bedankte den abbé, gaf hem een rijke aalmoes en ging naaj Parijs. Hij had aan abbé Regis niet meer geschreven sinds het vertrek van Flavienne en kwant op zekeren avond, zonder ltent kennis gegeven te hebben, in de woning van den markies. Deze zal alleen in een groote zaal, behangen met kostbare tapijten. Ecu wijsgeerig werk lag open op de tafel. Maar de grijsaard las niet, vlijmende pijnen beletten hem een ernstige ge dachte te volgen. Sedert de verlamming een deel zijner ledematen getroifen had was hij stil en treurig. Een enkel man had het recht een deel ziiuer drocf- j00*' heid te dragen en te trachten die te verzachten, en dat was abbé Regis. Toen de vervloeking van den ouden Jacques de Flessigny Humbert, den leerling van abbé Regis, trof, gevoelde deze de bekoring een huis te verlaten waaruit de eendracht gebannen was. Maar hij bedacht dal zijn terugtocht Humbert zonder kans op herstel zou doen veroordeelen en hij bleef om diens zaak te verdedigen. God alleen wist, wanneer het uur vau toegeven voor den strengen grijsaard komen zou, maar de abbe bezat een groot geloof en vertrouwde op dc macht, die het gebed op God heeft. Sinds den dag, waarop de jonge man, dien nij had zien opgroeien, uit het vaderlijk huis verdreven was, had de priester geen ander levensdoel dan de verzoening tusschen Jacques en Humbert Hij tiet daar evenwel niets van blijken. In de eerste maanden, die op het huwelijk van den graai met Flavienne volgden, scheen Jacques de Flessigny den ou den leermeester met groole zorg te ont wijken. Deze had den moed die soort minachting van den markies te ver dragen. Hij sloot zioh op in de biblio theek, nam zijne maaltijden op zijn eigen kamer, en bad meer dan ae- Gisteren werd uit Berlijn gehield: De communistische oproerbeweging is zoowei in Midden-Duitschland als in Rijnland-Westfalen nog in vollen gang. Er worden telkens nieuwe brandpunten gevormd. Op het oogenblik schijnt de streek tusschen Halie en Leipzig het meest door de communisten bedreigd te worden. Tusschen Leipzig en Gröbers (halfweg Halle en Leipzig) waar een nieuw oproer is ontstaan en een groot aantal verslagen benden zich heeft vastgezet, wordt zwaar gevochten. Het station van Gröbers is tot een bolwerk versterkt en de stad is in handen der oproerlingen, die daardoor het verkeer HalleLeipzig hebben verbroken. Een afdeeling politie, die naar Gröbers werd gezonden, moest den aanval opgeven, daar de communisten de overhand had den. De beide officieren, die den troep aanvoerden en tien politiemannen sneu velden. Het is opmerkelijk, dat sedert de com munistische henden terrein verloren heb ben. op de meest verschillende plaatsen stakingen worden geïnsceneerd. Hoever deze stakingen zich zullen uitbreiden, kan op het oogenblik nog niet worden nage gaan. Zeer bedenkelijke berichten komen uit Dresden en Pirna, waar de communisten er eveneens alles op zetten om een sta kingsbeweging op touw te zetten. In Dres den werden de arbeiders in verschillende bedrijven geterroriseerd -en gedwongen 't werk neer te leggen. Het kwam ook tot botsingen met de politie. Een bende plunderde te Querfurt (Kreits Merseburg) een aantal winkels en roof de de gemeentekas. Voor de beschermings- politie aankwam, verliet de bende in au tomobielen de stad, den burgemeester en twee andere gijzelaars meenemende. De politie achtervolgde de bende en haalde haar in. Bij het vuurgevecht, dat hierop ontstond, werden de drie gijzelaars gewond. Een aantal communisten, onder wie de aanvoerders, sneuvelden. Dinsdagmiddag viel bij Nieder Roeblin- gen een auto in handen van de politie, waarin Hölz en diens adjudant gezeten waren, nadat de auto eerst beschoten was. Hölz wist te ontkomen. Opstand in Rijnland-Westfalen. Niet minder ernstig is de toestand in Rijnland-Westfalen, telefoneert onze Ber- lijnsche correspondent. In het geheele on bezette industriegebied van Dnsseldorf gist het. Op verschillende plaatsen is het tot botsingen en tot kleine gevechten ge komen. De opiiitsing tot staking is voor een deel in Rijnland-Westfalen op vrucht baren bodem gevallen. Al is hot ook niet tot de algemeene staking gekomen, toch zijn in verschillende mijnen en industri eel^ ondernemingen stakingen uitgebroken. 1 n het district Essen staakt ongeveer een derde der arbeiders. Voor het eerst is ook Zuid-Duitschland 1,1 "het gebtctl ner onrusten DCtroicTten, in Mannheim ontstond gisteren een schiet partij, waarbij drie communisten gedood en vijf gewond werden. Uit het Ruhrgcbied. Volgens de tot nu toe ontvangen be richten is in den toestand in het Ruhrge- bied eenige ontspanning gekomen. De al gemeene stakingsbeweging kan als ge ëindigd worden beschouwd. Uit het Wup- perdal wordt nog hier en daar het optre den van afzonderlijke benden gemeld. In het district Schwelm en in Gevelsberg heerscht volkomen rust. Gisteren werd het postkantoor te Vogel sang in het district Schwelm door de op standelingen bezet, die 140.000 mark mee namen. In Dortmund, waar thans overal gewerkt wordt, werd gisteren bij het beletten van een vergadering met steenen naar de vei ligheidspolitie geworpen. Toen deze daar op in de lucht schoot, ging de menigte uiteen. De huiszoekingen naar wapens wor den met succes voortgezet. De toeneming van het aantal werkwilligen is aanzienlijk. Pogingen der communisten te Dusseldorf om de arbeiders tot neerleggen van het werk te bewegen, bleven zonder succes. In Essen is de nacht rustig verloopen; de politie heeft eenige personen gearresteerd. In Remscheidt werden 15 personen wegens liet vérboden dragen van wapens in hech tenis genomen. In Solingen schijnt de sta kingsbeweging, die zich gisteren over ver schillende fabrieken had uitgebreid, weer aan het afnemen te zijn, niet in de laatste plaats omdat de werkgevers besloten heb ben de stakers, die niet vóór Donderdag het werk hebben herval, uit te sluiten. In Hamburg is de nacht, met uitzonde- woonlijk. Hij besloot bij den ouden edelman binnen te gaan op den dag, toen deze den eersten aanval onder vond van de kwaal, die hem later aan zijn stoel zou kluisteren. Maar zijn be zoek kalmeerde den zieke niet en zoo- dna hij hem zag zeide de markies op bitsen toon: „Gij komt mij zeggen, niel waar, dat de hand des Heeren op mij drukt, en mij bedreigen met de eeuwige folteringen na de ellenden van dit leven „Gij vergist u. mijnheer de markies," antwoordde de priester glimlachend, „ik kom u voorstellen een partij schaak te spelen." „Gij, mijnheer de abbé? Maar gij kent, als ik mij goed herinner, geen enkel spel, geen triktrak, geen hombre en nog minder het schaakspel. Dit spel eischl een groote mathematische kennis en ik geloof niet, dat gij in deze we tenschap even sterk zijt als in dc thé ologie." Abbe Regis bleef glimlachen. „Het kost u niets het te beproe ven." „Voor den drommel, dat zal ik doen en ik geef honderd gulden tegen één. als gij dat goedvindt." ring van enkele kleine ontploffingen, us- tig verloopen. In Barmen trachtten giste ren de opstandelingen een brug bij het station Barloh in de lucht te laten vlie gen. Na een gevecht gelukte het de politie dit te verhinderen. De vakvereeniging van Duitsche spoor wegbeambten heeft aan de rijksregeering een telegram gezonden, waarin zij de re geering verzoekt, met het oog op de aan slagen, die de communisten op het spoor wegbedrijf doen, onniiddeltjk met alle kracht de orde te herstellen. Mocht de re geering daartoe niet in staat zijn, dan zuL ten de spoorwegmannen het herstel der orde in het spoorwegbedrijf zeif ter hand nemen. Voor het uitbreken van de sinking hebben de communisten getracht de spoorwegbeambten in vertrouwelijke be sprekingen te bewegen, het vervoer van wapens en troepen te weigeren. Dit werd echter geweigerd, In Midden-Duitschlana. Zooals uit Halle wordt gemeld, komen vele vluchtelingen uit de omgeving van Bitterfeld daar bijeen en deelen mede, dat in de dorpen om Bitterfeld de communis ten alle dienstplichtige mannen recrutce- ren. Onder de gevangenen le Ammendort bevinden zich vele personen met Russische uniformen, die vaak ook Russisch geld bij zich hadden. Hel kwartier van den generaten staf der communisten kon in den afgeloopen OScht door veiligheidspolitie worden ovecjwm- peld. Dc politie vond daar twee coninin- nisten aan het werk, waarvan de eene op zijn vlucht door een pistoolschot werd ge dood. Men vond een groqle hoeveelheid kaarten, nauwkeurige teekeningen van de spoorlijnen en de voornaamste fabrieken, en een plan voor de indeeiing en opstelling van het rooile leger. Verder werd een juis te opgave in beslag genomen van de plaat sen, waar dynamiet-voorraden waren. De politie deed in Halle en andere plaatsen een groot aanlat arrestaties. Te Berlijn zijn tot nu toe 200 personen gearresteerd. Zij zullen reeds in de eerst volgende dagen voor de buitengewone rechtbank wegens landverraad en landvre- debreuk terechlstaan. De buitengewone rechtbanken. De rijkspresident beeft, zooals wij reeds kort mededeelden, buitengewone rechtban ken ingesteld om een spoedige behandeling van de processen der vele gearresteerden mogelijk te maken. Het „Bert. Tagebl." verwacht, dat de deelnemers aan de op standen hun misdaden zwaar zullen moe ten boeten, en meent dat dit ook volkomen rechtvaardig is, daar de door niets gepro voceerde beweging, die op roof, moord, plundering en gewelddadige omwen:cling van den staat gericht was, niets meer met de politiek of het streven naar eenig ide aal te maken heeft. De onafhankelijke „Freiheit" daarente gen, al veroordeelt ze den opstand zeer, zegt: Ebert heeft buitengowne rechtban ken ingesteld, die nu hun beulenwerk zon der pardon zullen beginnen. De burgerlij ke rechtbanken, die tot nu toe de wet in alle gestrengheid op de arbeiders toepas ten, rijn den heer Ebert niet Voldoende meer. Er moeten voorbeelden worden ge steld. Niet de gerechtigheid, maar de wraak moet triornfeeren. Dinsdagmiddag werd een gemeenschap pelijke zitting van het rijkskabinet en het Pruisische ministerie gehouden, waarin over den toestand werd beraadslaagd. Het rijkskabinet sloot zioh aan bij de meening van de Pruisische regeering, dat men wel de rijksweertroepen voortdurend ter be schikking moest houden, doch dat men bun optreden van de verdere ontwikkeling der dingen moest laten afhangen. Hierdoor hebben zicli de leden van bet kabinet, die tot de Duitsche Volkspartij behooren, in zekeren zin een ander 'standpunt ingeno men dan hun fractie en hun pers, die even als de Duitsch-nationalen het onmiddel lijk optreden van de rijksweertroepen eisc.hcn, om de beweging met alle macht te onderdrukken. Ontspanning Officieel wordt medegedeeld, dat tus schen tiet rijk en Pruisen omtrent de actie der politie tegen de communisten geenerlei verschil van meening bestaat. De algemee ne toestand wordt door de autoriteiten „ontspannen" genoemd, en men hoopt reeds in den loop der eerstkomende dagen de ontwapening der oproerige districten te kunnen voHooien. In de Berlijnsche pers komt deze hoop niet tot niling; zij gelooft niet aan een ontspanning van den toe stand, doch beschouwt het afnemen van de oproerige beweging als een pauze om op adem ie komen. DE STAATSGREEP VAN KEIZER KARL Gelijk een telegram gisteren meldde, 'heeft oen plotseling bezoek van cx-<kcizer vinden." „Ik zal u zelfs sommige stukken teruggeven als gij dat wilt. „Dat is niet noodig, mijnheer de markies." „Gij wordt trotseh, ahbë." „Gij wordt spotziek, mijnheer de markies." Abbé Regis zette een tafel nabij den stoel van den zieke en rangschikte de stukken van een prachtig kristallen scltaakspel, dat hij van een reiziger, die uit China terugkwam, ten geschenke ontvangen had Kari aan Boedapest groote btro,-;ji gewekt. Nader wordt daaromtrent rei nomen: Bij zijn aankomst in Boedapest droe koning Karl de uniform van veHtnaar schalk. De bezetting bracht hem het eere saluut. De hofmaarschalk begaf zich naar dien vleugeladjudant van den rijks bestuurder Horlhy en verklaarde: Zijn. Majesteit is heden aangekomen. Ik ver zoek u, de apparfemenfen voor den ko ning in den „Hofburg" in gereedheid t houden. De lijfgarde in de gangen was zeer verrast den ex-koning fe zien e bracht hem eveneens de eerbewijzen Rijksbestuurder Horthy zat juist aan (a fel, toen het bericht van de aankom* ven den koning heon werd gebracht. E weed oimviddellijk een bespreking gehou den tusschen den ex-koning en Horthy waarbij de koning hem verzocht, de re- geering aan hem over te dragen. Horfch zette den ex-koning uiteen, dat hij iet onmogelijks van hem verlangde. Hij bai zijn ambt van het volk gekregen en kon het ook slechts aan het volk terugge ven. Indien hij voor de keuze werd ge stekt tusschen het volk en den ex-konii zou hij zich slechts aan de zijde van he volk kunnen scharen. De regeering, die hem door het parlement was opgedra gen, kon hij slechts aan de volksverte genwoordiging overdragen, welke alleet te beslissen had. Gisteravond hielden de rcgeeringspai 'tijen vergaderingen, .waarin de Boeren partij besloot, de bijeenroeping van d. Nationale Vergadering tegen Vrijdag to verzoeken om op deze wijze haar wan trouwen in de regcering uit te spreken. De chnistelijk-na1 ionalen gebruikten dc conferentie om een ovatie te brengen aan den persoon van den ex-koning. Desniet tegenstaande heeft echter ook deze partij 'zich uitgesproken voor een afdoening van deze aangelegenheid in den geest van •de wenschen der entente, zoodat de ex- koning zich thans van al rijn getrouwen en de arrangeurs van de staatsgreep ver laten ziet. Aan de Vrijdag te houden zitting van Be Nationale Vergadering zal de publi catie van een officieel communiqué «ver bet gebeurde voorafgaan; In de zelfde zitting zal het waarschijnlijk tol den val der regeering, het definitief uit eenvallen van de coaiilie en een zuivere ■scheiding tusschen Karlislcn en anti-Kar- ïisten komen. IERLAND. Daar in Ierland mond- en klauwzee heerscht, is de invoer van Iersch vee in Engeland verboden. Dit Is een zware klap voor den Ierschen landbouw. De politie beeft gisteren in de nabij heid van Cork drie auto's op een boe renerf verborgen gevonden. In een mest vaalt ontdekte zjj verder bommen, wa pens en munitie. AFSCHAFFING VAN ENGELSCHE DEPARTEMENTEN. Drie voorname Engelsche ministerial •die in oorlogstijd zijn opgericht zullen hedenavond ophouden te bestaan-, de mi- misteriën van voedselvoorziening, van scheepvaart en van munitie. AHe drie hebben in hun eigen sfeer een groote rol gespeeld in de oorlogsinspanning en de omvang van hun bemoeienissen wus zoo groot, dat de liquidatie noodzakelijker wijs lang geduurd beeft. DE VOLKSSTEMMING IN OPPER- SILEZIë. De bladen melden, dat generaal Lë" roud in een interview tegenover een de putatie van Duitsche journalisten betref fende de ■overwinning, waarop de Duit- sobers bij liet volksreferendum in Opper- Silezië aanspraak maken, zijn verwonde ring le kennen gaf. Hij verklaarde n.l„ onder hel toónen van een kaart, waarop de gedétailleerde resultaten stonden aan gegeven, dat er van een overwinning geen sprake kon zijn, daar het lot van Opper-Silezië op grond van het verdrag van Versailles zal worden bepaald, niet naar het aanlal uitgebrachte stemmen, maar volgens het aantal gemeenten, en van d<eze heeft dc groote meerderheid zich vóór Polen uitgesproken. De Intergeallieerde Commissie heeft voor den duur van vijftien dagen de uit gave doen schorsen van een aantal Dultsch-Silezische bladen, wegens het vei spreiden van onjuiste berichten betref fende liet. resultaat van. het volksreferen- dirm. EEN MELKCAMPAGNE IN LONDEN. Londen zal dezer dagen een groote cam-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5