Tweede Blad Parlementaire kroniek BUITENLAND. FRUILLEfON 0e wedergevonden dochter Orde en Arbeid VRIJDAG 1 APRIL 1921 De staatsgreep van ex-Keizer Karei. De Communistische opstand in Duitschland. GEMENGDE BUITENL. BE RICHTEN. VERGADERING VAN HET CENTRAAL' BESTUUR DER K. S. A. Wordt vervolgd. B De Arbeidswet i" <te Eerste Kamer. Ofschoon de redevoering van den Ka- tholicken afvaardigde Ier Eersle Kamer, den heer Wittert van. Hoogland, het aan- aooren we' *'aflrcl was, zoo mag het meest belangrijke, in de zittingen van Woensdag «n Donderdag j.l. gesproken, niet op zijn eredit-zijde, noch op die van een der ande re sprekers onder de Senatoren gebracht w-.rden. Die eer viel aan den Minister van Arbeid te beurt. De heer Wittert dan, heeft bij de be grooting van Arbeid een zeer uitvoerige «de gehouden. Hij bracht hulde aan Mi nister Aalberse voor diens arbeidskracht en doorzettingsvermogen. Overigens was het door hem gesprokene een doorloopende, svarme verdediging van publiekrechtelijke regelingen tegenover het z.i. onvoldoende Iran het particulier initiatief, een pleidooi, rijkelijk doorspekt met uitvoerige aanhalin gen, <He blijkbaar oen opluchting des ge moed s waren voor den voorzitter van den jïaagschen Raad van Arbeid. De heer Wit tert erkende, dat de uitvoering van de so ciale wetten te omslachtig is, dat er te wei nig verband is tusschen de verschillende onderdcelen van deze wetgeving en ook vreesde hij voor te veel uitvoeringcolleges en te veel ambtenaren, wanneer de Regee- fjag bij nieuwe sociale voorzieningen tel kens nieuwe colleges in het leven roept, Overigens was zijn rede één langen lofzang «p de voortreffelijkheid, der volgens hem Ixoo schandelijk miskende en ten onrechte gesmade Radon van Arbeid. Ook drong de Katholieke spréker er op aan, do loongrens voor de verzekerden, die thans 2000 is «poetüg 10 herzien, een wensch waarmee wij gaarne accoord gaan, terwijl hij onder de punten, welke hij bij gedeeltelijke her- zJening wilde veranderd aden, de zegeltjes- plakkerij noemde, een bron van ergernis voor zoo velen! Van het bekende plan Postliuina inzake de ziekte-verzekering moest hij i'iets hebben. Hij achtte dit een Stap terug, e0*1 duur en slecht stelsel. iDaareotegcu wenschte hij de Ziekte-wet Talma ingevoerd te zien, echter niet dan Ba wijzigiug op belangrijke punten: ver- hooging van de uitkeering tot 80 pet; de premie voor rekening van de werkgevers; opneming de losse arbeiders en uit breiding der particuliere kassen. De rede naar besloot zijn rede van Woensdag met een warm pleidooi voor Tuberculosebe strijding met medewerking der Raden van Arbeid en met de aanbeveling van een Rijks-kinderfonds met verplichte verzeke ring. In de vergadering van. Donderdag was het de Katholieke groot-industrieel Jur- gens die de bedrijfsraden ter sprake bracht, Speciaal deed hrj uitkomen de moeilijke positie, waar in ondernemingen komen te Trkeeren, de voor een groot deel harer productie op export zijn aangewezen en die niettemin in een bedrijfsorganisatie zouden gebonden worden aan een loonpolitiek welke uiteraard enkel rekening houdt met de vaststelling van prijzen voor den afzet op de binnenlandsche markt. Wanneer we de rede van Minister Aal berse nader mogen kwalificeeren, dan zou den wij haar willen noemen een magi strale les aan allen die hun wapens tegen de Arbeidswet hebben gekeerd. Een deel der industrieelen en de aan ben verwante pers, heeft een campagne legen de 8-uienwet opgezet, die jnist het tegenovergestelde resultaat heeft opgele verd van hetgeen zij gehoopt hadden. Af wan sociale nieuwigheden, onkunde om trent den werk ei ijk en inhoud der wet en keer van sociale nieuwigheden, onkunde ««■trent den werkelijke» inhoud der wet en verklaring van de beweging tegen de wet. De arbeiders, die van deze on redelijke beweging door hun pers kennis nemen, moesten er wel van onder den in druk komen, dat de eindelijk verkregen Inperking van den arbeidsduur ernstig ge vaar begon te loopen. En het gevolg is ge. vreest, dat de arbeiders, die aanvankelijk, bij gebleken noodzakelijkheid, medewerk ten aan een tijdelijke verlenging van den arbeidsduur, thans weigeren over te wer ken. Die kentering, zoo constateerde de Minister, is een gevolg van de onoordeel kundige wijze, waarop van sommige zijden tegen de wet geageerd wordt Men wil van die zijde de geheele wet overboord wer pen en de arbeiders gevoelen nu iedere .jging van den Minister om, Indien noo- dig, vergunning voor overwerk toe te staan, als een sabotage van de wet. Niet verstandig van deze arbeiders, zal men zeg gen, maar aan welke zijde mocht men hier het meeste versland verwachten? •Of de wet van Min. Aalberse dan vol maakt is? Neen, zei de bewindsman zelf, dat is zij niet. Bij de uitvoering zijn inder daad, wat heel natuurlijk is, leemten aan den dag getreden. Echter de Min. kon dit meedeelen, zeker 90% der gerezen moeilijk heden zijn door de bepalingen der wet zei ven te ondervangen. Alle economische el lende wordt aan de 8-urenwet geweten. Terecht noemde Mr. Aalberse dit een dwaasheid. Inzake de Bedrijfsraden gaf de Minister n uitvoerig antwoord men zie daarover de „Indrukken van den Dag'" in ons no. van 31 Maartaan hen, die w.ensclien, dat de wettelijke regeling der publiek-rech- telijke bedrijfsorganisatie tot een politieke verkiezingsleus gemaakt wordt. Dit ant woord kwam hierop neer, dat Z. Exc. er niet aan denkt, van boven af het sociale en economische leven te willen regelen. De samenleving heeft geen behoefte aan doo- de regelingen, wel aan natuurlijken groei en daarbij kan de wet snoeien, uitwassen voorkomen, d.w.z. hoogstens den groei bevorderen, méér niet. De Staat beperke zich, aldus Mr. Aalberse, tot leiding, aan vulling en toezicht en late de maatschappij verder uit zichzelf groeien. De eerste berichten omtrent de plot selinge aankomst van ex-keizer Karl le ken aanvankelijk meer op een grap dan op een ernstig bedoelden staatsgreep. Hoe onhandig ook opgezet, Mijkt de bedoeling om zich van de regeering meester te maken, bij dezen Habsburger toch inderdaad bestaan te hebben en nog te bestaan, wat aanleiding geeft tot allerlei nationale en internationale ver wikkelingen voor Hongarije. Gisteren in den loop van den ochtend zijn ter welingelichte plaatse te Weenen berichten ontvangen, waarin gezegd wordt, dat ex-keizer Karl nog altijd in het aartsbisschoppelijk paleis te Steina- manger vertoeft en dat hij het verzoek van de Hongaarsche regeering, den Hongaarschen bodem zoo spoedig moge lijk te verlaten, met kracht van de hand heeft gewezen. Volgens een gisteravond van de Hongaarsche grens ontvangen be richt, zal in Hongarije de militaire dic tatuur geproclameerd worden. Het heet dat 70 pet. van het leger aan de zijde van den ex-keizer staat, die besloten is in Hongarije te blijven. De ex-keizer zou voornemens zijn met desze troepen naar Boedapest te marcheeren. Het is zeer moeilijk, de juistheid van al deze be richten te controleeren, daar de censuur alle telefonisch en telegrafisch verkeer verboden heeft In Boedapest zelf schijnt men de situatie kalm op te vatten. Een bericht uit de Hongaarsche hoofdstad deelt mede, dat niettegenstaande alle an dershiidende geruchten het leger zijn eed van trouw aan den rijksbestuurder zal houden en dat er in Hongarije geen politieke verwikkelingen zullen ontslaan. Het „Neue Wiener Tagebi." verneemt uit monarchistische kringen, dat de Hon gaarsche plattelandsbevolking in groote scharen naar Steinamanger trekt, por tretten van keizer Frans Jozef en ex- keizer Kar] meedragend. Tot de afge vaardigden van het volk spreekt graaf Julius Andrasiy „in naam des konings". Het garnizoen van Stebiamanger moet reeds gereed zijn geweest naar Boedapest op te marcheeren; Kart moet hiertegen echter geprotesteerd hebben, om bloed vergieten te voorkomen. Hij verzocht daarentegen, dat men zich nog eens met Boedapest in verbinding zou stellen. Daarop stelde graaf Andrassy de regee ring te Boedapest een soort ultimatum. Onderhandelaars van den rijksbestuur der Horthy zijn met den minister van buitenlandsche zaken en andere ministers te Steinamanger aangekomen. Tassohen hen en graaf Andrassy w or dien onder handelingen gevoerd. De legitimisten hebben den indruk, dat de Hongaarsche regeering reeds een meer inschikkelijke houding aanneemt. Ook volgens andere uit Steinamanger ontvangen berichten schijnt het. dat de onderneming van Kart, die men tot nu toe als een tragi komisch en snel geëin digd avontuur beschouwde, thans werke lijk een staatsgreep wordt, die met wa pengeweld zal worden voortgezet. De be richten uit Steïnaa»a«»M k g«WW*, doch dal verschillende komen te vermeien. Van de daders ont Naar het Fransch van RAOUL DE NAVERT, bewerkt door fc. M. VAN PINXTEREN, R. K. Pr. Abbe Regis was in den vroegen mor gen uitgegaan, om rfjn gewonnen geid aan ongelukkigen te gaao uüdeelen, loen Inj thuis kwam w^s hij aan zijn theologische studiën gaan werken. Den volgenden dag herhaalde hij die handel wijze. Tegen drie uur kwam d« kamer dienaar van den markies hem keggen dat zijn meester hem wenschte te spre' ken. De priester stond vol vreugde op. «Welaan, zeide de markies, het re gent, ik verveel mijhebben uwe armen hog geld noodig f «Mijnheer de markies is zeer goed; >k heb nog maar honderd gulden uit geven hoeveel «gen heb ik er r"ffds voor ontvangen. Zij hebben hun «utwerküjg reed8 gedaan, daar gü beter toestand voor koning Kart voortdurend gunstiger wordt, daar zich niet atteenhat corps Leihar, maar ook do aangtvm.iprl* garnizoenen ter beschikking van dien ko ning hebben gesteld en besloten ImUmu naar Boedapest op te marcheeren, indien de Hongaarsche regeering zich niet bij het legi tinaistische standpunt wil aan sluiten. Uit Mldden-Duitsehêamd. Uit het oproergebied van Ifidden- Duitsohland wordt gemeld, dat bet ver hoor der gevangenen van de Leunafabrie- ken, dat dag en nacht wordt voortgezet, reeds interessante bijzonderheden omtrent het werk en de plannen van het roods le ger aan het licht heeft gebracht. De meeste gevangenen spreken tegen, dat zij op eeni- geriei wijze bewust een leger hadden ge vormd; zij hadden ongewapend op post gestaan, waartoe zij door Hölz gedwon gen waren. Onder de gevangenen bevindt zich ook de voorzitter van de communisti sche partij in Sangerhausen, die, zooals hjj thans toegeeft, gedurende den Putsch van 5 Maart 1920 met eenige kameraden de rijksbank en de Darmstadter Bank in Sangerhausen is binnengedrongen en 25.000 mark heeft buitgemaakt. Verder is onder de gevangenen ook de burgemeester Homburg, die onomwonden toegaf, zijn gemeentenaren tot dienstdoen in het roode leger te hebben gedwongen en dit ook in andere plaatsen door het uitdeelen van strooibiljetten enz. te hebben geprobeerd. De wapens, die indertijd moesten worden ingeleverd, had hij weliswaar verzameld-, maar ze niet bij den landraad ingeleverd, doch onder de communisten uitgedeeld. Verdere verklaringen doen zien, op weike wijze de beweging werd geleid en hoe de communisten in de verschillende dorpen werden verzameld en gewapend. In vergaderingen hielden de leiders der communisten redevoeringen, waarin zij verklaarden, dat het de plicht van iederen communist was met de wapens in de hand de communisten van Eisleben te hulp te snellen. Daarna werden de namen der deelnemers aan de vergadering opgeschre ven en werd hun medegedeeld, waar zij den volgenden dag met hunne wapens te verschijnen hadden. Wie niet verscheen, werd doodgeschoten. t Een radenrepubliekje uitgeroepen. Nadat de communisten Dinsdag in Hei- denau in de republiek Saksen de ar beiders der fabrieken verzocht hadden het werk te staken, is thans in dit geheele in dustrie-district onder dwang het werk neergelegd. De Communisten hebben een comité van actie gevormd, dat de algemee- ne staking heeft geproclameerd en de Ra den-republiek uitgeroepen. Sylt gewond. De Berlijnsche communistenleider Sylt is gisterenochtend om half twaalf, toen hij na zijn verhoor op hel hoofdbureau van politie weer naar de politiegevangenis werd overgebracht, bij een poging tot ont vluchting neergeschoten. Sylt was een van de allerradicaalsten. Hij heeft eenige maanden geleden de sta king bij de electrische centrale te Berlijn op töuw gezet en de stakers aangemoedigd de machines onbruikbaar te maken. Ook in de werkloozenrelletjes in en bij het stad huis had hij steeds de hand. Eerst werd gemeld, dat Sylt op zijn vlucht zou zijn doodgeschoten, maar thans wordt officieel medegedeeld, dal de kogel Sylt in den rug drong. Hij werd onmid dellijk door en dokter onderzocht, die zijn toestand wel ernstig, maar niet levensge vaarlijk achtte, daar noch het hart, noch de longen n zijn. De algemeene toestand. Uit de laai. uit het Rijnsch-Westfaal- sche industriegebied ontvangen berichten blijkt, dat het werk in steeds grooter om vang wordt hervat. De mijnen, waar het bedrijf stil stond, doelen mede, dal- het personeel thans bijna voltallig weer aan het werk is. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de leiders der communisten in Rijnland- Westfalen van den beginne af tegen de be weging op dit oogenbh'k zijn geweest en eerst op uitdrukkelijk verzoek van de Ber lijnsche centrale het stakingsparool hebben uitgegeven, dan is de hoop waarschijnlijk niet ongegrond, dat de beweging op haar eind loopt. Of dit werkelijk het geval is, zal eerst de volgende dagen blijken. Te Berlijn schijnt men onder de communis tische leiders nog steeds besloten te zijn, de arbeiders verder in het verderf te stor ten. Dit blijkt tenminste uil een rondschrij ven, dat het comité van actie te Essen op 30 Maart tot de plaatselijke afdeelingen der communistische partij in de districten Nie- derrhein en Westfalen heeft gericht. In dit rondschrijven wordt o.a. gezegd, dat de si tuatie aan het eind van de vorige week dynamiet was voldoende" om de brug vol- omatoodlghoden lot het afbrokkelen van de b Ne geleld. De actie tegen de gu wapende tusdn kon voor een deel niet worden doorgevoerd. Desniettcgen- ■taande kan echter het parool tot het af breken van de «taking niet worden gege ven, daar van de centrale geen aanwijzing hiertoe is ontvangen en de toestand in het rijk nog niet voldoende duidelijk is. Aan bevolen wordt, nog minsten» één dag vol te honden. Op plaatsen waar gewerkt wordt moeten de kameraden naar de be drijven worden gezonden, niet om te wer ken, om opnieuw de arbeiders op te hiteen. Elk oogenbük kan het parool tot uitbreiding van de gevechtsactie -a orden gegeven. Strooibiljetten met een aanspo ring voor de verscherpte algemeene sta king rijn ter perse. Men kan hieruit duidelijk zien, dat men van communistische ijzde nog lang niet alle plannen heeft opgegeven en dat men de hoop koestert, ook de meer bezonnen ar beider» mee te sleepen. Of dit na het tot nu too geleden fiasco zal gelukken, moet min- sten* worden betwijfeld. Ofschoon de berichten uit Duitsch land nog geen klaar beeld van den toe stand geven, wijzen vele teekenen er toch op, dat de opstand aan 't verloopen is. Te Berlijn. Gisteren werd uit Berlijn gemekt: In Berlijn is de dag van gisteren over het algemeen rustig verloopen. Gistermid dag werd weer een aanslag met handgra naten gepleegd op de centrale van de A. E. G. Een onbekende wierp door een openstaand raam een handgranaat in de schakelzaal van het machinegebouw en ontvluchtte daarna. Gelukkig ontplofte de handgranaat niet. De stemming in de bedrijven heeft tot resultaat gehad, dat de arbeiders bijna eenstemmig besloten, aan het stakingspa rool der communisten geen gehoor te ge ven. Allee bij elkaar genomen kan gezegd worden, dat voor eenige ongerustheid der bevolking geen reden bestaat, maar dat nog steeds op ongeregeldheden gerekend moet worden. De veiligheidspolitie is daarom nog steeds gereed om onmiddellijk op te treden. Dat die politiemaatregelen niet over bodig zijn, bewijst het feit, dat gisteren aan den noordelijken hoek van de „Ora- nienbrücke" een pakket met 2% kilo ont plofbare stof gevonden werd. Men zocht onmiddellijk den omtrek af. maar kon verder niets vinden. De belooning, die is uitgeloofd voor het opsporen der dader» van de aanslagen op de spoorbrug te Charlottenburg en de electrische centrale Unterspree, is van 30.000 iot 60.000 mark verhoogd.. Te Bremen. De Weserwerf in Bremen is met ge weld door de communisten stopgezet. Een troep oproerlingen maakte zich meester van de electrische centrale en doofde de vuren in de ketels, zoodat het bedrijf moest worden stopgezet. Uit Westfalen. Uit Munster werd gisteren gemeld De toestand is blijkbaar ook verder rus- .tig geworden. Het werk wordt meer en meer hervat; zelfs eenige bedrijfsraden, die tot nu toe onder radicalen invloed ston den, o.a. in Remschridt, hebben tot her vatting van het werk aangespoord. Van de zijde der Berlijnsche centrale zijn, volgens gelijkluidende berichten uit Es sen en Dortmund, aanwijzingen gegeven om de algemeene staking vol te houden en de strijdvaardigheid te verhoogen. De Berlijnschecentrale stelde hulp in uit zicht. In het Wupperdal is het rustig. In Len- nep. waar de arbeid heden is hervat, wer den twee communistische koeriers gear resteerd. De staking in Solingen is even eens geëindigd. In Dortmund sporen de communistische partijen in een strooibil jet met het opschrift: „Het begin van den arbeidersmoord in het Ruhrgebied", tot verhooging van de strijdvaardigheid en het stilleggen van alle fabrieken aan. In Buer, Bochum, Gelsenkirchen, Hagen en Herne, wordt heden bijna overal voltallig gewerkt. Een deel der mijnen links van den Rijn daarentegen en de fabrieken van Krupp in Rheinhausen werden in de ochtenduren van den 31 sten nog door. de communisten bezet. Er ontstond daar hedenochtend een ernstige vechtpartij tusschen werkwilligen en stakers. Bel gische bezettingstroepen grepen in, waarna de communisten terugtrokken. In den vorigen nacht hebben misdadigers getracht de eenige jaren geleden gebouwde groote spoorbrug van Sonnborn bij Keulen met dynamiet in de lucht te doen vliegen. Gelukkig is de aanslag mislukt. De door de politie bij de brug gevonden bus met breekt elk spoor. Uit Hamburg. Volgens een W. B. telegram wordt uit Hamburg aan de ..Voss. Ztg." gemeld, dat na onderdrukking van den opstand aldaar vele arbeiders, vooral leden van vakvereenigingen, uit de communistische partij zijn getreden. Hoe Karl ontkwam. Het oorrespondentiebureau Wilhelm meldt: Volgens een onderzoek, ingesteld door de politie te Weenen, i* ex-keizer Karl den 26en 'a avonds met den Parij- sohen sneltrein over StraatsburgSalz burg aan het Station-West te Weenen aangekomen. Van dit station reed hij in een auto weg en heeft vermoedelijk den nacht doorgebracht bij graaf Brdflsy de Landlkrongasse. Den 26en reed bij, vergezeld van graaf Erdösy, bij Harx- berg in Stiermarken over de Oostenrijk- sohe grens naar Rot!hentu>rm in Hongarije Bij het overschrijden van de Ooslenrijk- sefce grens iegimiteerde hij zidhr met 'n valsdh paspoort, waarin hij vermeld stond als lid van het Roodie Kruis. Daar zijn uiterlijk veranderd was, werd hij door de grensautorirteiten in Salzburg en Harzberg niet herkend. De zaakwaarnemer van ex-keizer Kari te Weenen, „Sektionchef* Schrager zei tot de medewerker van het „Neue Wie ner Tagblatt", dlat nu Kort eenmaal ta Hongarije was, er niets ander* op te vin den was, dan dat hij volhield. In Wee nen wiet niemand van de rei» iets af. „Het is dus doelloos dat bij mij en an dere als monarchist bekend staande per sonen door de politie huiszoeking wordt gedaan."v Het standpunt der Zwitsersehe Regeering He bericht van de aankomst van ex- kond ng Karl te Boedapest heeft in het Bondspaleis verwondering gewekt, daar men daar niets afwist van rijn vertrek. De Zwitsersehe autoriteiten hadden xich ook niet bezig te houden met de verzor ging van zijn passen, daar de ex-ketzer en de leden zijner familie in het bezit zijn van de gebruikelijke diplomatieke legitimatiekaarten. De machtiging om op Zwitsersch grondgebied verblijf te hou den, was hem indertijd verleend op voor waarde. dat Karl en zijn gevolg zich van alle politieke propaganda in Zwitserland zouden onthouden. Daarentegen had hjj niet den plicht, vooraf aan den Bonds raad kennis te geven van zijn voornemen om het gebied der Zwitsersehe confede ratie te verlaten. Op het oogenblik wordt een onderzoek Ingesteld om er adhter te komen, op welke wijze Kart Zwitser land heeft verlaten. De Bondsraad be houdt zich het recht voor, maatregelen te treffen ten aanzien van den eventuee- len terugkeer van Kart en zijn verblijf tn Zwitserland. De Oostenrijk sche en Hongaarsche le gaties te Bern verklaren, dat zij aan Kari geen machtiging hadden verleend om ta vertrekken, en nog niet weten op welke wijze hij Zwitserland heeft verlaten. De naaste bloedverwanten van Karl verklaren, niets van de zaak af te weten en de onderneming té betreuren. Volgen» een W. B.-bericht zal de Oos- tenrijksche nationale vergadering Vrij dag I April, vier uur 's middags, bijeen komen OPPEH-SILEZIë. De intergeallieerde Commissie heeft aan Korfanty verzocht, voorstellen in te die nen betreffende een eventueeie ver.ieeling van Opper-Silezië, in overeenstemming met de resultaten van de volksstemming. Korfanty vertrekt heden met generaal Lerond naar Parijs. De Duitsche ptabiscietpolitie vertrekt en masse uit de industrieele districten van Opper-Silezië, waar de meerderheid der gemeenten zich vóór Polen heeft uitga- sproken. en trekt zich terug in de «fis- trioten aan de andere zijde van de Oder. Men beschouwt dit ais een voorteeken van de verdeeling van Opper-Silezië. Dr. SIMONS MET VERLOF. De minister van buitenlandsche zaken, dr. Simons, is enkele dagen geleden in Zwitserland aangekomen en vertoeft thans te Lugano EEN VLIEGTUIG ZONDER BESTUURDER. Te Villacoublay worden proeven geno men met een vliegtuig zonder bestuurder; het toestel wordt bestuurd door Hertz- golven. Het „Journal" vreest het ergste van deze nieuwe uitvinding. Zeker, als men die automatische vogel in de lucht ziet manoeuvreeren zal een ieder paf staan over deze nieuwe schrede voor waarts Maar helaas, aan den militairen kant van öe zaak aal blijken het grootst» nut en voordeel te liggen. Prachtig zal dat zijn, als een vloot van duizend vliegtui gen zonder menschen aan boord een »tad komt bombardeeren! En nogmaals: zeker, het betreft een Fransdhe uitvinding en de vijand zal sid deren in zijn kelders. Maar telkens wanneer de Franscho geleerden een nieuwe oorlogsmachine uitvinden, zijn da eerste slagen voor ons zelf. Wij hebben immer onze eigen vee ren zien gebruiken voor de fabricatie van de pijlen, die legen ons moeten worden afgesdhoten! Het vliegtuig zonder pilote verontrust derhalve het blad. Dat mechanisme kart niet het minste toevoegen aan de trouwen» al zeer weinige geneugten van het leven hier beneden, betoogt hel „Journal", en men kan zich gemakkelijk het soort Paascheieren voorstellen, dal het ons van daag of morgen zal bezorgen. Op den weg van de „vooruitgang" ech ter moet men, evenals de wandelende Jood, steeds voorwaart» schrijden, zon der noch than.» ook maar eenlgixin» te weten, waar die weg heen leidt. Dit vlieg tuig zonder bestuurder hel Is als de mensdhbeid zelf: indien ergens een groot ingenieur doende is haar kromme spron gen te besturen, dan is zij niet by macht* om te beseffen, naar wolk doel zij voort- vliegt. Da Fransdhe uitgaven worden goed- koopert De klassieken, die sleed» in alle» het voorbeeld hebben gegeven en van ge zond en wij» inzicht blijk gaven, »yn ook hierin de eerste. Maanden geleden ver hoogd met 40 zuBen zij van beden af 25 verlaagd worden. Dit zal niet alleed gelden voor de nieuwe uitgaven, maar ook voor de exemplaren die in voorraad zijn. Deze prijsdaling is, hopen de uitgevers, slechts een begint De papiercri*is is veel minder scherp: de toekomst ziet ec niet zoo somber meer uit. Men hoopt, dat voor de andere boeken het gezonde voor beeld der klassieken zal worden gevolgd en dat van de 50 k 76 dia op deze boeken gelegd zijn, eveneen» een «Act percentage zal vervallen. De Amerikaansche stoomvaart-maak schappijen verwachten dezen zomer een grooten toevloed van Amerikanen, welk» zich maar Europa zullen beg*v«u Reeds zijn tal van plaatsen op de booten der Trans-Atlantische Stoomvaartmaatschappij, de Cunard-tme en de White Stxrhne be sproken. De „Aqiritania", die thans op weg is naar Engeland, bevat 713 eerste klas passagiers, het grootste aantal sedert Juli 1914. In het noordwestelijk deel van Tokio heeft in den nacht van 20 Maart een groote brand gewoed, waardoor duizenden huizen, banken, handelsondernemingen en drie ziekenhuizen zijn verwoest Er ont stond een ontzettende paniek. Duizenden, personen zijn dakloos. Dezen Zondag is het voetstuk van de beroemde Obelisk, die zich te Roma verheft op het plein vóór den St. Pieter, licht beschadigd dook blikseminslag. In de eerste na de vergadering van den Central en Raad der K. S. A op 7 Maart j.l. gehouden vergadering van het Centraal Bestuur, waren de afgevaardigden van do volgende organisaties aanwezig: van de Diocesane Comité'z van Utrecht, Breda en Haarlem: de Federatie van R.K. Werklie den vereenagingende Algemeene R. IC Werkgversvereenigingen; de Ned. R. K. Boerenbond; het R. K. Verbond van Werk geversvak vereenigingen; de St. Jozefgezel- lenvereeniging; de R. K. Leerarenvereeni- ging „St BoLaventura"; de Algem. R. K. Offiderenvereeniglng; de R. K. Jong- Werkgeversvereeniging; de R. K. Jouraa- listenvereeniging; «te R. K. Handelsrcizi- gersvereeniging en „Voor Eer en Deugd". Overeenkomstig art. 25 van de Alge meene Statuten had de verkiezing plaats van een Voorzitter en Penningmeester, met het resultaat, dat tot voorzitter gekozen werd Prof. L. van Aken en tot penning meester de heer J. van Rijzewyk. Daar da Directeur van het Centraal Bureau secre taris is van het Centraal Bestuur, eu Voor zitter, secretaris en penningmeester samen het Dageiijksch Bestuur vormen, is dit laatste thans als volgt samengesteld: Prof. L. van Aken, voorzitter; Mr. A. Tepe, Secretaris; de heer J. van Rijzewtfk, Pen ningmeester. In deze Centrale Bestuursvergadering werden vervolgen» ontwerpen vastgesteld van de Statuten der Diocesane en Plaatse lijke Comité's, geltjk deze naar aanleiding van de gewijzigde Algemeene Statuten moesten gewijzigd en aangevuld worden. Deze gewijzigde model-statuten van Dioce sane en Plaatselijke Comité's zullen, tege- „Zoudt gij dan mijne verbeterde ge- zondneid aan uwe aalmoezen gaan toe- schrijaen „Zeker, mijnheer de markies, want ik heb ze in uw naam gegeven." „Eten hebt gij ongelijk, abbé, ik heb u niets gegeven; wat gij gewonnen hebt behoorde onvoorwaardelijk aan u Zijt gij nog altijd bereid een partij schaak met mij te spelen' T „Ja, maar ik stel er eene voorwaarde bij, mijnheer de narkies." „Welke?" „Wy zullen niet meer om1 geld spe len." „Maar dan zullen uwe armen er on der lijden." „Volstrekt niet, ik aal u voor hen vragen." „Mijn hart kent geen medelijden, abbé; ik heb te veel geleden om an deren te beklagen." „Gij behoeft niemand te beklagen zoolang gjj dat niet kunt, gij zult slechts behoeven te geven." »Ek wil het nog liever met spelen verliezen." „Ik laat u geen keus, mijnheer de markies." „Ik meende nog al dat gij verzoe- mngsgezind waart, maar sedert gij schaak kunt spelen, zijt gij dwars en onhandelbaar." De markies wilde dat dien dag de vorige partij opnieuw gespeeld zou wor den; na zijn eerste stuk verloren te hebben, brachl hij de reeks zetten, die hij in den nacht overwogen had, ten uitvoer en overwon den abbe Régis gLansrijK. Hij was buitengewoon ver heugd. Hij speelde opnieuw, verloor, maar ae derde partij eindigde na een strijd van drie uren met een schit terende o\erwinning door den markies behaald. De abbe stond op en maakte zicb gereed naar zijn kamer te gaan. „Wat voert gij des avonds uit?" vroeg de markies. De priester veinsde hem niet te be grijpen en trok naar zijne kamer. De markies was teleurgesteld. Hij had gewenscht, dat abbé Régis aan geboden had de lange avonden met hem door te brengen. De tijd kroop zoo langzaam voorbij voor dien grijs aard, die de wereld en hare aflei ding bemind had en nu door de ziekte aan zijn stoel gekluisterd was. Hij had wel eenigen zijner oude vrienden kun nen ontbieden, maar hun medelijder zou hij niet kunnen verdragen. Hij zijn eenigen zoon verjaagd en nu bleef hij alleen met de voortdurende ge dachte aan een familie-haat, waaraan hij het geluk van Humbert had opgC' offord. Een ongehoopte afleiding bood zjch aan. Abbe Regis behoorde bijna tot de familie, hij was een bescheiden en ver trouwd vriend, hij behoefde hem niets le verbergen. Maar hij wist ook, dat de toegevende priester de strengheid des vaders afkeurde en dat zijne ge negenheid voor Humbert hem in die zaak partij deed kiezen. Het kostte hem moeite abbé Régis te gemoet te komen, maar de beminnelijke eenvoud van den ouden priester, de zorg, waar mede hij vermeed onaangename her inneringen op te roepen, stelden den markies gerust omtrent zich zelvcn. Dagelijks werd het gezelschap van abbé Régis hem meer onmisbaar. Hij nam hem weldra zoo zeer in beslag, dat hij er gewelensbezwaar over gevoelde hem zoo van zijne beminde studiën af te houden. „Waarde abbé," zeide hij op zekeren ctag, „jk word zeer egoïstisch; gij moet het mij vergeven, mijne pijnen zijn zoo hevjg en gij alleen kunt mjj wat aflei- geven." „Wij zijn allen egoïsten, mynheer de markies." „Gij ten minste niet; gij offert u zeiven voortdurend op voor anderen." „Dat is, mijnheer de markies, juist ten gevolge van dat egoïsme, dat zoo diep in onze harten wortelt. Ik beoefen de naastenliefde, of tenminste ik tracht dat te doen. Ma.-ir als gij wist welk een genot ik er in vind tranen te drogen t Hoeveel vreugde ik gevoel om anderen gelukkig te maken! Ik ben geheel en al en ongeneeslijk een egoïst, want ik offer mij slechts op om die onuit sprekelijke \Teugden te smaken." „Ja, ja," antwoordde de markies met een zeker ongeduld. Tusschen u en de armen beslaat een zekere band, maar het is toch niet uit egoisme, dait gij God bemint!" „Helaas, mijnheer de markies, ik vrees tjat ook dat slechts een ver fijnd egoisme is." „Ik zou u dat wel eens willen hoo- ren uitleggen!" „Toen ik twintig jaar was, mijnheer de markies, had ik een flinke gestalte, een helderen blik, een teeder hart en een doordringenden geest. Ik verlang de naar geluk en lierde. Ik vroeg de liefde van al wat mij omringde, aan de natuur en aan alle schepselen. Maar die zucht om te beminnen was t'er- eenigd met de begeerte om mijne lief de slechts te geven aan een wezen, dat ze waardig was. Ik vroeg aan den mensch meer dan hij kon geven. De vurigheid mijner wensch en deed mij het vermogen om te onderscheiden niet verliezen. En steeds bedrogen mij mijne verwachtingen. Het leek mij altijd toe, dat ik op aarde den volmaakten man, de vlekkelooze vrouw zou ontmoeten en steeds vond ik den worm in de vrucht, het gebrek in de vrouw. Toen mijn geest tevergeefs gezocht en mijn hart vruchteloos gehoopt had, begreep ik dat niijn hart niet met een nietig heid tevreden was en dat ik, om het volmaakte te vinden, God moest zoe ken. Toen ik dat besluit gemaakt had, in een arme kerk in de voorstad, rolden vreugdetranen uit mijne oogen. Ik kon, ik moest God alleen beminnen. Den volgenden dag trad ik liet Seminarie binnen en sedert dien lijd was ik go sukkig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1