SlóiqMiaHUes&b I J ■Sport en Spel Sport en BINNENLAND Orde en Arbeid Gemengd N ieuws Stadsnieuws INGEZONDEN D AMRUBRI EK Bi m "0 1 üf I I I I P Éi i m 'ng de beste SjdL&vrveUziSOeep voor zachte ea blctrvke huid. 53 cent p.stufe. Ovcral-irertwX) gbaar E. R. K. Levensverzekering Maatschappij te Nijmegen Netto vooruitgang van het verzekerd kapitaal in de jaren: Niet verstandig. De actie tegen de acht-uren-wet. Getuigenis voor de Christelijke Vakbeweging. MACHINE DEFECT GERAAKT. De Europeesche slaapziekte. LET OP DE KLOK- Wij herinneren er aan, dat in ti nacht van Zondag op Maan dag, tusschen 2 en 3 uur de Zo mertijd in werking treedt. De uurwerken dienen dan één uur te worden vooruitgezet. DE BLOEMENVELDEN. 'm& 1 '„•assmistft/i, nen auf Gnade und Libe guter Men schen angewesen, und weil jeder mit sich selbst genug zu thun hat, so müssen sie haüfig hungern und dar- ben." En dan verhaalt de priester, welke het rapport schrijftdet hij zelf in een half jaar geen stukje vleesch heeft kunnen koopen hoe een jaar lang zijn ontbijt heeft bestaan in een krachte- looze thee, met daarin gebrokkeld een stuk zwart roggebrood. Nicht urn zu klagen und zu lamen- tieren sind diese Zeilen geschrieben, sondern um unSere Mitbrüder in Aus- lande aufmerksam zu machen, welch mensch-unwiirdiges Leben zu fflh- ren wir gezwungen sind und vielleicht die eine oder andere mitleidsvolle Seele uns za erwechen." Hij verhaalt dan verder, hoe de jaren van ontbering als een wilde droom over hem gekomen en gegaan zijn hoe hij het zelf niet begrijpen kan dat hij het nog zoo lang heeft kunnen uithouden.. Wie lange mag da« noch dauern. Der Herr hat es iiber ur.S kommen lassen.Möge er durch Henung so vieler verkerhter Menschen herzen und durch mitleidige Menschen, denen ein besseres Los beschieden ist, uns die Last der Not gutig und gnadig erieicfrtern." F. J. A. Werners Nijmegen. (Wordt vervolgd Gedragen kleeding, schoeisel of levensmiddelen zen de men aan Fr. Werners Gerard Noodtstraat 13 Nij megen; giften in geld aan Alb. van Mackelenbergh Rector ZwijsenstTaat 5 Tilburg. FESSIONAL1SME IN DEN N. V. B. PROFESSIONALISME IN De Nieuwe Rotterd. Crt. publiceerde dezer dagen een onderhoud, dat haar sportredacteur had met den heer I. W' Kips, voorzitter van den N. V. B. In dit Interview bracht de N. R. C.-redacteur ook het professionalisme ter sprake en vroeg den N.V. B.-praeses of er niet iets diende te gebeuren in de richting van bet beroepsspei. De heer Kips gaf daarop zijn tneening in de volgende bewoordigen: „Ja, dat gevoel ik ook wei, maar op het gebied van beroepsspei heerschen bij ons zulke uiteenloopende opvattingen't is eigenlijk nog zoo'n verzameling van ver warde ideeën op dat gebied, lk geloof wel dat we er op den duur toe moeten komen en we hebben daar in het bestuur ook al bij herhaling over gepraat. Je herinnert je misschien, dat we indertijd al een com missie-Verwoerd hebben gehad, die met haar werk ten slotte vastgrioopen ts, omdat de tnenschdn het «iet eens konden worden. Verschillende voorstdien heeft de commissie ingediend zoo was er b, v. een plan, om het amateurisme te ver engen, de bepalingen te verscherpen, maar iedereen voelde, dat we daarnaast iets anders moesten geven. Een ander Idee was een verruiming van het ama teurisme, welk plan everrmin een meer derheid kon krijgen, als dat hetwelk be oogde het professionalisme in te voeren. Ik voor mij ben vóór een verscherpt amateurisme, met daarnaast professiona lisme, waarbij ik dadelijk op wil merken, dat de rechten van den amateur bij mij altijd zullen predomineeren. ik zie het grofessionalisme dan ook alleen maar ais ulpmiddel voor het amateurisme." „Maar wat denk je dan, dat er in de naaste toekomst gebeuren moet?'" „Wel, er staat natuurlijk nog niets vast, maar het lijkt mij niet onmogeiijk, dat we zullen komen tot competities, die de Clubs self vormen en die dan staan buiten het klasseverbandnatuurlijk wel onder be heer van den bond, maar zonder kam pioenschappen degradatie en promotie. Ik acht het niet onmogeiijk, dat we op de eerstvolgende algemeene vergadering ai voorstellen in die richting krijgen. We zouden dan tot een toestand komen, dat we twee competities hebben, een zeer serieuse en een minder serieuse. Hirsch- man heeft eens de vergelijking gemaakt met de wielersport en zei de, we moeten een competitie hebben voor renners en een competitie voor toeristen. Het zal dan ook mogelijk zijn, dat eenzelfde club met twee verschillende ploegen aan beide competities deelneemt." VAN ZIEN EN H00REN1 ledereen weet dat de Spaamestad een politie elftal rijk is. Dit politie- elftal heeft al reeds een aardigen staat van dienst achter den rug. Friendlijgame op friendïijgame werd gespeeld. In den beginne werden de polietiemannen steeds met groote ne derlagen naar huis gestuurd, maar lang zamerhand werden de nederlagen klei ner en kleiner. Overwinningen werden b haald. En de laatste weken, uitzonde ringen bevestigen den regel, en het Haarlemsche politieteam, bijna niet te verslaan, 't Spreekt dan ook van zelf dat het eerste elftal, (we kunnen reeds van een 1ste en 2de spreken, daar dezer dagen 't tweede officieel tot stand is gekomen) in de politie-voet ba-competitie een goed figuur slaat Hadden de Haarlemmers niet echt Haarlenisch gedaan, dan waren er mis schien nog kansen op kampioenschap, dat tzgen Amsterdam en Velscti werd dusdanig geknoeid dit de hoofdstad wel met den eeretitei zal gaan strijken Nu moeten de Haarlemmers echter strijden voor de tweede plaats. Hier voor komt ook nog in aanmerking Den Haag. a.s. Donderdag speelt Haarlem haar retuin matsch tegen den Haag op 't Haarlem terrein. Dat de Haarlemmers hun best doen zullen om de residentiebewoners te kloDDeo. ea zich daardoor van de twee- 1918 f 1.995800. 1819 2.B9O30O 1920 9.180700.— Totaal verzekerd bedrag raiaa 119,000(000! de plaats te verzekeren spreekt can z F. Moreele steun is bij zoo'n matsch ooknoodig. Behalve het Haarlemsche publiek en een aantal agenten die Donderdag naar het Haarlem veld trekken naar om de Haarlemsche politie aan te moe diger, zorgt het politie muziekkorps no moreelen steun. Aangevuurd door de tonen van dit, aardig korps zullen de Haarlemmers ongetwijfeld zegevieren. De Haarlemmers hebben verder reeda verschillende cuccessen achter den rug. Niet minder dan drie medailles werden veroverd. Het Donderdag 24 April trekken dc poli tiemannen naar Almelo im dit getal tot vier op te voeren. Het vorig jaar werd medegedongen in Den Haag naar den Avondpost-beker. Haarlem-sloeg Amsterdam, docha kon het in den eindstrijd tegen Rotter niet verder dan een gelijk spel brengen Na loting was Rotterdam de gelukkige De volgende maand werden ceze wedstrijden wederom gehouden. Maar dan wordt de Avondpostbeker naar d Spaarnestad gesjouwd. Nietwaar Haarlemschepolitie-eersteelftallers „LOOKER" NATIONALE SCHIETWEDSTRIJ DEN VOOR DE VRIJWILLIGERS BIJ DEN BIJZONDEREN (VROEGER BUITENGE WONEN) LANDSTORM. Na 15 April zal ook voor het Korps Kennemerland met deze wedstrijden een begin worden gemaakt, waartoe het ver band is verdeeld in 5 kringen, omvatten de: Kring i Heemskerk; 2 Beverwijk; en Wijk aan Zee en Duin; 3 Velsen. w. o. begrepen alle deelen van -de gemeente Velsen; 4 Haarlem, Schoten, en Bloemen- daal; 5 Hoemcede, Bennebroek en Zarvd- voort. Liefhebbers voor dezen wedstrijd moeten zich voor 15 April e.k. schriftelijk hebben aangegeven bij den commandant van het Korps den kapitein de Jong te Bloemen- daal, Bloemendaalscheweg 6, waarbij in herinnering wordt gebracht, dat brieven moeten zijn gefrankeerd met 10 cent, en briefkaarten met y% cent; ongefrankeer- de brieven, met port belast, worden niet aangenomen. De Brusselsche „Standaard" schrijft: „Door bemiddeling van het Reisbureau der Nederlandsche Spoorwegen, deelt het Inlichtiugeninireau voor het Buitenland uit Den Haag ons in bel Fransch mede, dat dc hyacintenvelden in Nederland, tusschen Leiden cn Haarlem in vollen bloei zullen staan in de eerste helft van April en de tulpenvelden m de tweede.". Wanneer zal men zoo vraagt de „Tijd", in ons land loeren begrijpen, dat er in België méér dan vier millioen Neder- hwdsch sprekende menschen wonen, en dat het gevoel der Vlamingen wordt ge krenkt, indien de Viaamsche bladen uit Nederland Fransche mededeelingen ont vangen? Van zakelijk standpunt be schouwd, is deze wijze van reclame ma ken bovendien onverstandig, want het ligt voor de hand, dat bij herhaling de Vlamin gen, die op dit punt terecht bijzonder ge voelig zijn, de Fransche reclame-mededee- lingen eenvoudig naar de prullemand zul len verwijzen. Het libe ale „Vaderland" ver eugt zi *b buitengewoon over do houding van Mi nister Aalberse in do Eerste Kamer te genover den aandrang aldaar uitgeoefend om do wet op don acht-urendag tot «en doode letter te maken. „Wie hom kent, schrijft het blad, en teekenend is deze hulde van Vrij zinnige zijde aan den Katholieken Staats man weet dat deze man, die zoo groot deel van zijn leven gewijd heeft aan de bestudeering van den arbeid, zoowei als factor van welvaart als met het oog op de belangen van hen, die dezen uitoefenen, zich niet door de reao- tie in een hoek Iaat dringen." Het „Va Ierland" meent ten slotte niet genoeg te kunnen waarschuwen tegen 't meedoen aan de reactionnaire bewe ging, die thans in Nederland, onder aan voering vaa „De Nieuwe Gourant", wordt gevoerd. Het is zoo gemakkelijk te wijzen op eene anomalie, uit enne wet voorkomende, en daarmee eenvoudige zielen tot tegen standers van die wet te maken, en ben mee te doen zingen in het koor van hen, die Hechts uit eigenbelang intrekking van de wet op dm 8-ureodag verlangen. Maar het is een uiterst gevaarlijk spel letje. Die a?ht-urenwet heeft juist om den tijd, waarin ze gekomen is, groote principieele beteekenis. Zij is de erken ning van het feit dat de vierde stand aan de deur staat aa veel billijks vraagt, J zij het dan ook naast veel onbillijks en dat men zich van dezen niet mag en moei of kan afmaken met een: Ga heen. Wie onze.1 uitstekenden Minister va-i Arbeid steunt, die het juiste woord go- sproken heeft, dat hij den guldon middel weg bewandelen wil, bestrijdt de revo lt G» Wie zich eenzijdig op de belangen van één klasse doodkijkt, werkt de re volutie in de hand. In dit opzicht rijn „Het Volk'' en do „Nieuwe Crt." één pot nat In de rubriek Jöe crisis ia dc nijver heid" in dc „Nieuwe Rotterd. Courant" lezen we volgend merkwaardig getuigenis uit het bedrijfsleven van den directeur van de Eau-de-coJogne-fabriek voorheen J. C, Boldoot: „De verkorte arbeidstijd heeft uitbrei ding van personeel noodig gemaakt Doch de geest van de arbeiders, in een Christe- lijken Bond georganiseerd, waar hun voorgehouden wordt, dat zij onder de verbeterde arbeidsvoorwaarden nu ook flink moeten werken, is uitstekend, Zij be vorderen zooveel mogelijk den goeden gang van zaken". GEEN LOONSVERLAGING IN DE TEXTI EL-INDUSTRIE. Men meldt ons In de pers circuleerde dezer dagen een bericht als zou door de firma Diddens en Van Asten te Helmond voor haar thans nog ca. 200 man sterk personeel een loons verlaging zijn afgekondigd van pl.m. 20 pet., ingaande 29 Maart LI. Op een per soneelsvergadering kon echter door het hoofdbestuur van den Ned. R.-KL. Tex- tielarbeidersbond worden medegedeeld, dat na zeer breedvoerige onderhandelingen tus schen deze firma en het hoofdbestuur van „St. Lambertus" de aangekondigde verla ging geheel en al door de firma was terug genomen. EEN PUZZLE. Een lezer deelt in het „Vad." mee, dat hij Donderdagmorgen te 's-Hageaan het Staatsspoorstation een kaartje le klas naar Apeldoorn nam en f 8.35 betaalde, welk bedrag op het kaartje gedrukt stond. In den namiddag te Apeldoorn een kaartje naar den Haag nemende, moest hij daar slechts f 7.85 betalen, welk be drag eveneens op het kaartje was aange geven. Weet iemand oen oplossing van deze puzzle? EEN OOIEVA ARSNEST. Te Sehoveningen, aan het station van de draadlooze telegrafie, kan men zich thans verlustigen in een eigenaardig schouwspel, dat tevens een nieuw Bymp- toom is van het vroege voorjaar. Daar is op een van de nieuwe antennetorens een ooievaarpaar bezig zijn ne6t te bou wen, uitgelokt waarschijnlijk door den als het ware voor nestbouw geoonstrueer- den top van den toren. Evenals het nu do tijd is om in aan boomstammen en tuinmuren uitgeholde stukken Van boom takken of bloempotten op te hangen, teneinde aan de vogels gelegenheid te geven hun nestjes te bouwen en deze daar al boo wat op rekenen, heeft ook waarschijnlijk deze ooievaar dezen anten- nepaal voor een invitatie tot nestbouwen aangezien en is er „in gevlogen." Intusschen, een ooievaar kan bij het Haagsche gemeentebestuur een potje bre ken, meent do „N. Crt." terecht, 't Is te hopen dat men de dieren hun gang laat gaan. Donderdagavond geraakte onder Schar dam (N.-H.) de machine defect van den personentrein, die om 4.30 van Amster dam naar Enkhuizen vertrekt. Tot over name der reizigers, waarvan velen waren afgereisd om do veemarkt te Leeuwarden te bezoeken, werd van Hoorn «en trein afgezonden, die de reizigers overnam en met plan. IV» uur vertraging te Enk- huizen arriveerde. Dit had tot gevolg, dat do veerboot, die de reizigers mee neemt, van den kort achter elkaar bin nen komenden snel- en personentrein, ook I1/2 uur te laat naar Stavoren vertrok en de voor Groningen bestemde reizigers ongetwijfeld de aansluiting misten. Vreescljjjc gewond. Woensdagmid dag sloeg in de Groninger-straat te As- een, een paai'd voor een wagen gespan nen op hol. Twee jonge kinderen van den bakker Heidema geraakten onder het voertuig werden vreeselijk verwond opgenomen en naar het ziekenhuis ver voerd. Het paard kwam ten slotte te recht in de groote spiegelruit van den manufacturier Hommes. In het „Berl. Tagebl." schrijft pro fessen- George Klemperd een interessant artikel over de slaapziekte. Hij wijst er op, dat de Europeesche slaapziekte een nieuw verschijnsel is, dat niets uitstaande heeft met de Afrikaan- sche slaapziekte, die door den steek der Tsetse-vlieg veroorzaakt wordt en ook met geheel andere verschijnselen gepaard gaat. Onze slaapziekte heet, dan ook me disch encephalitis lethargie» di. slaapver wekkende hersenontsteking. De epidemie is bepex-kt opgetreden en in den afgeloopen winter zijn er te Ber lijn, een stad met vier millioen inwoners, naar schatting 300 tot 400 gevallen voor gekomen. Do sterfte bedroeg ongeveer 10 percent Verreweg het grootste deel der p'atiëntcn geneest volkomen. Besmettelijk heid is uitgesloten. Dat men er niettemin verschrikkelijk bang voor is, ligt voor de hand, want soms overrompelt de slaap ziekte den volkomen gezonde met een verbijsterende macht en doodt hem in enkele dagen. In deze acute gevallen wordt de patiënt plotseling bewusteloos en komt niet meer bij. Veelvuldiger zijn editor de gevallen, die geleidelijk met hooidpijn en vennoeidheid beginnen en dan met matige koorts in den eigenaardi- gen slapeuden toestand overgaan, waar uit de zieke zich voor enkele minuten laat wekken, om daarna weer in slaap te verzinken. Zeer karakteristiek voor dezen slaap is de afwisselende toestand van zwaate en overprikkeiing der ver schillende spieren veroorzaakt door kleine ontstekingshaarden in de aerrenen. Men ziet verlammingen van de oogspieren, sto ringen van de spraak en in den slokdai-m, zwakte in armen en boenen; men ziet ook spiertriilingen en krampbewegingen van verschillende soort; zeer opvallend is de veelvuldigo hik, voortkomend uit kramp in hot middenrif. Deze hik is vaak het voornaamste ayxuptoon der ziekte. Met wisselende verschijnselen van overprikkeling en verLmming kan de slaaptoestand weken, zelfs maanden du ren, om dan langzaam to herstellen. De loop der ziekte kan echter ook steeds door complicaties in het bijzonder door longontsteking, onderbroken worden en het leven van den patiënt bedreigen. Vooral moet gewezen worden op de zeer lichte gevallen, waarmede de lijders vaak zeer lang blijven rondloopen, zich openbarend in matheid, snelle ver moeidheid met kortdurende koorts, dub belzien en spraakstoringen. Ook hij deze lichte gevallen blijft de patiënt vaak nog langen tijd lijden aan een opvallend ge brek aan initiatief ea energie. Deze vorm herinnert menigmaal aan neurasthenie en hysterie en wordt er ook wel voor ge houden. Een geneesmiddel tegen de lethargia is nog niet gevonden- Mexx zal zich herinneren, dat een Deensch geleerde, naar we dezer dagen mededeelden, verzekert den baccil van de ze slaapziekte te hebben gevonden. HET NIEUWSTE. Dat is de door clcctricitcit gedreven kin derwagen. Een soort baby-auto dus. Inplaats van bet afmattende voortduwen komt nu het kaini oopen naast den kinder wegen, die heuvels beklimt en stoepen be stijgt met het grootste gemak. Vijf knopjes geven dc snelheid aan. Een uiterst langzaam gangetje van drie K.M. per uur is even goed mogelijk als een snellere gang, tot een maximum van 10 K.M. per uur. Bijzonder energieke babies kunnen zelf de behandeling der knoppen wel leeren en dan kunnen er wedstrijden van babies ge organiseerd worden. In Amerika is niets onmogelijk. DE GALLISCHE HAAN. Geen dier uit de heraldiek zal zoo veel lotswisselingen ondergaan hebben als de Gallische haan, die herhaaldelijk tot symbool van het Fransche volk geko zen, evenveel maal daartoe onwaardig ver klaar! wer! 00 -iaaa JCvva.11 'te rst voor op de repuhlikeinsche assignaten, bat waardelooze papiergeld van dc Fransche revolutie. Deze „het licht en den morgen van n ::ieu e 1 .e con ironie haan" werd door Napoleon afgeschaft. De kei zer wenschte geen dier, dat op deroest- hoopen leefde «1 door vossen gegeten werd. De Bourbonsche lelies, symbool van het oud-Fraasche koningschap, kon hij niet kiezen, hij nam dus den adelaar van de Romeinsche Caesars als zinnebeeld van Frankrijk. Lodewjjk XVIII voerde in 1815 de lelies weer in en deze ble ven gehandhaafd tot de Julirevolutiën, die Karei X van den troon verdreef. Louis PniÜ pe moe t ein nieuw symbool zoeken; met de lolio hal het volk af gedaan en hij, de burgeiioning, durfde niet grijpen naxr den trotschen adelaar van een Napoleon. Zoo werd dus de haan der assignaten in eero hersteld en heersch'e, tot de aletear van Napoleon III hem wijken dead. Na den slag van Sedan werden echter Napoleon en ade laar verbannen en do dexde republiek keerde tot den haan terug. De bepalin gen der va enkunde, die huisdieren, uit gezonderd honden, Bticren en paarden op wapens verbieden, werden door Frankrijk niet nagekomen en zoo is de haan het zinnebeeld van de moderne Fransche re-nthc'- geMoven. VROUWELl'KE UITVINDERS. De ,.Köin. Ztg." wijst erop, dat ook de vrouw vel uitvindingen heeft ge daan. De gepatenteerde uitvindingen door vrouwen in Amerika staan tot het moderne Amerika -werden in den eerste helft der 19e eeuw waren van de 503 verleende patenten er slechts één door een vrouw aangevraagd. In het moderne Amerika werden in len tijd van 2 jaar 713 patenten door vrouwen aangevraagd, waaronder 146 voor kleedingstukken, 114 voor keu- keixgerceds' hap, 65 voor meubelen. 52 voor was h- en poetsmidde'en, 34 voor naaigereedschap, 31 voor verwar- in ings voorwerpen, 20 voor speelgoed, 23 voor geneeskundige instrumenten. De overige waren verdeeld over de boxTW"akk"ij. pat'Tpen voor koffers en tasrh es, venten, enz. De geplakle zak was de uitvinding van een vrouw, de veiligheidsspeld werd door een vrouw uitgevonden. Talloos zijn de uitvin dingen der vrouw in den oorlog, o. a. een nieuwe manier om weefsels water dicht te maken. Een eigenaardige uit vinding door vrouwen is de wasch- nxa hine, die is verbonden met een inrichting om een wieg te schomme len, om de geplaagde waschvrouw ge legenheid te bieden gedurende den arbeid haar zuigeling in slaap te wiegen. Men schrijft ons uit de bollenstreek: Wanneer de stadsmenscben nog -willen profiteeren vaxi de bloemenvelden, dan kunnen wij hun aanraden. Zondag a.s. te komen zien. Het is nu overal kleur en fleur en er is groote verscheidenheid. Wij meenen ge rust te mogen zeggen, dat het Zondag d e bloemenzondag zal zijn, HINDERWET. B. en W. van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat door hen is ontvan gen eene bekendmaking van B. en W. der gemeente Schoten, dat het verzoek van Chr. Schornagel, te Haarlem, om in een bergplaats achter het perceel Paul Kru- gerstraat 45, hoek Tugelastraat, eene vleeschrookerij te mogen inrichten, door hen is ingewilligd. LOGEMENTVERGUNNING DRANK WET. B. en W. van Haarlem brengen inge volge artikel 12 der Drankwet ter open bare kennis, dat bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is ingekomen een ver zoekschrift van L. Reitsma, om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein alleen aan logeergasten in de beneden voorkamer, de etagekamer6 Nrs. 1 en 2 en de eetzaal en de bovenvoorka- nier van het perceel aan de Kruisstraat No. 30. GARNIZOENSBERICHTEN. Het examen voor milicien-sergeant der najaarsploeg 1920 zal bij het 10e Regiment Infanterie in de week van 13 tot 20 April a.s. ten overstaan van drie sub-commissiën worden gehouden. De majoor Marchant treedt hierbij als voorzitter op. De sergeanten Cobienz en Veltmeijer, van het 21e Regiment Infanterie worden gedetacheerd bij de le Compagnie Wiel rijders tc Nieuwersinis. Hulpverlening. Het bestuur van het Zangkoor „Sancta tua Habitatio" (Begijnhof) te Amsterdam heeft onderstaand schrijven ontvangen, waarvan hier de vertaling volgt: Hooggeachte Heeren, Veronderstellende, dat aan' u mijn naam Josef Gruber als Kerkmuziek- componist niet onbekend is, ben ik zoo vrij it te verzoeken voor mij in uwe krin gen een collecte te houden en de opbrengst daarvan in den vorm van een „Liefde- gavenpakket" of Hollandsch bankpapier in een aaxvgeteekenden brief aan mij te zenden. Ons, Oostenrijkers, gaat het allen zeer slecht. Ik ben 66 jaar oud en heb al mijn gespaard geld gedurende den onza- ligen oorlogstijd verbruikt. Mijn zoon, die te Graz het Doctoraat in de Philoso phic (Chemie) behaalde, stierf kort na zijn promotie. Mijn dochter, die leerares was, stierf ook, 30 jaar oud. Beiden overleden aan de longziekte tengevolge van onder voeding. Ik was 26 jaar Bisschoppelijk organist te St. Florian, kwam daarna als le muziekleeraar aan het Bisschoppelijk Leeraarsseminarie te Linz a. d. Donau. Ik ben een leerling van dr. Aus. Bruck- ners en er zijn van mij meer dan 300 composities in druk verschenen. Ik heb dus een werkzaam leven achter mij. Als muziekleeraar aan het leeraars seminarie heb ik een jaargeld van 12000 Kronen, welk bedrag veel te weinig is, daar 100 Kronen per dag niet toereikend zijn, om te kunnen leven. Kleeding heb ik mij sinds 1914 niet meer kunnen aanschaffen. Wij hebben hier bijna Russische toestanden. De prij zen van alle consumptie-artikelen stijgen van week tot week op ongehoorde wijze. 1 K-G. varkensvleesch kost 180 Kronen 1 klein, nauwelijks eetbaar wittebrood 30 Kronen 1 costuum 610.000 Kro nen; 1 Meter (M3 7) brandhout 1000 Kronen enz. De gewone arbeider ver dient 2045 Kronen per uur. De intei- lectueelen daarentegen lijden gebrek. De smokkelaars, sluikhandelaars en owëers brassen en zwelgen op immoreele wijze. Er heerschen hier, gewoonweg, ten hemel-schreiende toestanden. ik ben bevreesd van uw geduld reeds te veel te hebben gevergd en sluit dit schrijven met het verzoek „Hebt mede lijden met mij." Voor de genomen vrijheid zijn veront schuldiging aanbiedend, teekent hoog achtend, JOSEF GRUBER. Linz a. d. Donau, Oostenrijk. (Hafnerstrasse 12.) Ons dunkt, dat dit schrijven weinig commentaar behoeft. Josef Gr Ober is aan ieder musicus, aan ieder zanger voldoende bekend. Een componist, waar van meer dan 300 werken in druk ver schenen, is geen licht onder de koren' maat geweest. Trots dit alles, trots 's mans werkzaam kunstenaarsleven komt hij er toe, wat een persoon van een der- gelijken aanleg, opvoeding en bescha ving nooit gedacht had te moeten doen, te vragen om een aalmoes. Ondergetee- kenden meenden, dat de opbrengst van een collecte in eigen omgeving niet vol doende zou demonstreeren, wat muziek- minnend Nederland gevoelt voor kun stenaars als Gruber. Denken wij een oogenblik aan onze Hollandsche musici van dezen tijd en overwegen wij eens, wat het voor hen zou beteekenen, wan neer zij momenteel naar het buitenland hunne handen moesten uitsteken, voor een aalmoes. Hoe diep ongelukkig moet de toestand in Oostenrijk dan toch wel wezen, dat kunstenaars vragen aan het buitenland om geld voor brood, en voor kleeding. Wat moet dan op deze aan vrage uw antwoord zijn, muziek- en zangminnend Nederland Dat ieder in eigen kring een collecte houdt voor den in nood verkeerenden musicus Gruber en de opbrengst per postwissel, aange- teelcende brief of storting op postreke ning No. 1125 overmaakt aan den eer sten ondergeteekende. Van uw gave zal verantwoording geschieden, terwijl later nog bekend wordt gemaakt hoeveel in totaal kon geremitteerd worden. woord is nu aan u. Aan Grubers scN' ven behoeven wij niets toe te voeg** Het teekent in sobere trek ken het gro0' lijden en de bittere armoede, die bet d*j waren en zijn van een der vooraanstaai'" componisten van dezen tijd. Stel ni' uit tot morgen, wat ge heden doen ku' en help spoedig een groot of klein bedr' bijeen brengen. Giften, ook de kleinst' worden dankbaar ingewacht. Voor de verleende plaatsruimte da' kend. R. K. Zangkoor „Sancta tua Habitat'1 Amsterdai* A. G. G. Kroon, Vice President, Spree' wenpark ï6 h»'' Amsterdam Postchequerekening H H. Th. van der Lubbe, Secretaris. Verzoeke <Ale correspondentie, deze rubriek betreffende, te zenden aai» den Damredacteur P. J. van Dartelen, Roesueldstraat 70, Haarlem. PROBLEEM NO. 11#. Auteur A. H. v. d. Geest, Lisse. le Publicatie. Stand: Zwart 13 schijven op: 1. 8, 7, 9, 1213. 15. 17, 18, 19 en 21. Wit 13 schjjven op 20, 24, 26, 28, 3D. 81. 34, 35, 42. 44, 47 en 48. PROBLEEM NO. 111. Anteur P J. Eype. Schoten (Het DamspeL) W, W& 'm M SS Stand: Zwart 11 schgven op 8, 9, 11, 12, 14, 1 19, 22, 26, 27 en 38. Wit 12 schijven op 23, 29, 31, 33, 37, 38, 39, 40, 41, 43 en 47. Voor beide problemen geldt: Wit sp«* en wint Oplossingen worden gaarne binnen dagen ingewacht. OPLOSSINGEN PROBLEMEN. No. 107: Wit: 29-24, 44-49, 43-38, 48-18 en wi* Zwart: 80-37, 35-33. 21-43. No. 108. Wit: 22-18 32-27, 33-29, 49-18, 35-? Zwart: 12—34, 21—23, 24—44 13 en wint. Wij ontvingen goede oplossingen van hoeren: B. N. Bulters, P. Hopman, J. W tes, J. v. Looy, W. J. A. Matte, H. G. T* trisse, C. J. v. Wijk, E. R Gabriëls, a'1<! te Haarlem; J. v. d. Loo Jaez., Th. Sch1^ ten, te Hillegom; A. H. v d. Geest te Lis9* H. Koelemey te Veteeroord, G. de Wil Gouda; P. .1. Eype, A. Slinger te Schold DAMNIEUWS. Match J. W. van DartelenL. van Kesi Bovengenoemde match is door den J. W. v. Dartelen gewonnen met 7 pun" tegen L. v. Kcssel 1 punt PARTIJ-FRAGMENT. Waanneer Zwart nu uitruilt 1. 24—30 2. 35 24 18 30 3. 28:19 Nu mag niet 13:24 wegen 37—31 l' 14 23 26:28 17 :2S 28; 39 4. 37—31 5. 33 22 6. 44 39 7. 48:5 En wint een schijf, nadat de dam j genomen. Zwart kon natuurlijk de 'y ontwijken, wanneer hij deze kent ""y loopt men erin zooals Herin. Hoog tegen Dr. Moiimard. P. J. v r. DARTEL^'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 8