PLOMBEERBLIKJES BINNENLAND. Dames Confectie-Magazijn PEIGNOIRS STEMPELFABRIEK DRUKKERIJ „PERFECT" Kinnenlandsch Nieuws, Groote veenbrand in Drente Kunst en Kennis. Telegrammen. Van alles Wat Laatste Nieuws. 8»75 9«75 JANSWEG 51 TELEF. 3146 FIRMA ZANDER Co. ERFURT Gemengd Nieuws. Korte Berichten. Kerk ©n School. Hulpbetoon aan Oosten rijksche geestelijken. De Katholieke pers genegeerd. De lof der zotheid. De duitsche ex-keizerin overleden. WILLEM VAN LIEMT ANEGAN® H. J. SCHEULDERMAN Jr. y Ex-keizerin Augusta Victoria. DE BEURS TE AMSTERDAM ZAKT. Inhoud van tijdschriften. ST. CLAVERBOND. Maart 1921. Uit de Java-missie door J. Schots S. J. Bezoek van den Gouverneur- Generaal aan de R. K. kweekschool van Woloan, door J. van Driel S. J. Draadlooze telegrapbie, door D. C. Wammes S. J. Iets over Javaansche namen, door D. Moehlontong. Uit het verleden der Wereld-missie 9. Isaac Jogues, eerste Apostel der Irokeezen (vervolg), door H. A. J. Janssen S. J. Uit het heden der Wereld-missie, door J. van Rijckevorsel S. J. Ingekomen giften. Platen. De oude Abrahim voor zijn huisj e. Bij de overdracht der missie van Cele bes. Waarom Jantje zuur kijkt. De haven van Soerabaia. ORGAAN, uitgegeven van wege den Nederlandschen Bond van R. K. Ziekenverpleegsters; April 1921. Rap- dort over R. K. verpleegsters, Prae- advies Hoofdbestuur. Art. van Dr. Damen. Moederschapszorg. Vragenbus over Geloof en Wetenschap. Mede- deelingen Voor R. K. vroedvrouwen. Over irrigeeren. Mededeelingen. Va cante plaats. Advertentiën. ANNALEN DER ST. JOSEPH- C0NGREGATIE VAN M1LL-HILL. April 1921. Het le Mariaansch congres voor Indië, Burma en Ceylon, gehouden te Madras 5—7 Jan 1921 In Bugwè- land door Pater J. B. Mc. Cormack - Van Heinde en verre (Medische missie) Land en Volkenkunde (die domme(?)g Doesoens) door Pater J. Staal Van die wondervolle ziekebediening door Pater E. v. d. Kamp Werkelijkheid en Droom, door een missionaris in het Aartsbisdom Madras. Een Hoilandsch Bisschoppelijk Col lege te. Rome'. Naar de „Tijd" ver neemt, is het bericht, door „Het Cen trum" gepubliceerd en naar ver luidt door Mgr. Nasalli Brocco aan den correspondent te Rome van ge noemd blad medegedeeld dat te Rome een Hollaudsch Bisschoppelijk College zou worden opgericht, onjuist. Van dergelijke oprichting is ten eenenmale geen ernstige sprake. Z. D. H. Mgr. Szeptycki In Nederland. ii. Van het groote gebrek, dat er wordt geleden, heb ik u reeds verteld. Van daag zullen we eens niet klagen, maar u eens zeggen hoe schoon en hoe krachtig er van uit Holland geholpen wordt. Het Priester-Comite tot hulp verleening aan Oostenrijksche Geeste lijken is opgericht 14 Juni '20. Het be gint zijne werkzaamheden, en binnen een half jaar, zenden de Nederland- sche Katholieken over de 50.000 gul den aan den penningmeester van het Comité te Tilburg. En In Nijmegen behoeft de koetsier van v, Gend en Loos geen hu te roe pen tegen zijn paard, liet blijft in de Gerard Noodstraat van zelf stil staan. Honderden kisten en kistjes, doozen en balen en manden, uit alle oorden van het land zijn er gelostzendingen uit St. Jan Steen en uit Wognum, uit den Helder en uit Kerkrade en uit alle plaatsen en plaatsjes, die er tusschen liggen. Kisten met nieuw schoeisel van schoenfabrikanten, balen met kleedingstoffen van manufacturiers, kisten met levensmiddelen en honder den pakketten met bovenkleeding en met linnengoed, met schoeisel en met allerlei goede gaven voor de arme priesters zijn er aangekomen. Het stemt u blijde, als ge ziet, hoe veel goed er in Holland ge daan wordt en als ge weet met welke edele bedoelingen er wordt gegeven. Ik zal geen geheimen verklappen en ik zal geen namen noemen, doch er ko men zendingen binnen te schoon, om ze geheel en al onvermeld te laten. Uit N. Br. komen binnen twaalf groote kisten met levensmiddelen voor twaalf arme priesterster eere van de twaalf arme Apostelen van Christus. Uit N.H. komt binnen ren kist met levensmiddelen voor een arm klooster. Ge beurt de kist met geen twee man van den grond. Een boeren- vrouwtje van over de Waal, komt vra gen of ze aardappelen brengen mag voor de arme priesters. En op den volgenden marktdag komt er een pon- ny-karretje vóór gereden. Een sterke man draagt vier groote zakken met aardappelen binnen. Se sien goed dreug, en 'k heb ze eiges stuk vor stuk uitgesocht. En ze hebben ook een schoon varken geslacht ,-en het vrouwtje vraagt of ze er van brengen mag. Na een paar weken komt het aandragen met een zij spek zoo zwaar, dat het vrouwtje er schuin van hing. Weder een andere zending kómt bin nen. Het geheele huishouden heeft aan de samenstelling medegewerkt. Vader heeft de kist getimmerd, moeder en dochter hebben de inkoopen gedaan en een oom heeft er aan bijgedragen want ze hadden in de biarit ge lezen over het groote gebrek van de Oostenrijksche priesters. En toen alles klaar was, heeft vader de kist naar de boot gedragen..„ik ben net van de boot terug, want met het spoor wwtlt het te onbeschaamd duur. Zie hier o.e inhoud3 busjes cornetbief, 3 busjes coucou, 6 busjes melk, 5 pond rijst Java, 5 pond suiker, 1 pond koffie- boonen, 1 pond vet, 8 fijne sigaren en 2 zoo goed als nieuwe borstrokken, echt Jeger, die kan hij gerust dragen, daar ik ze verleden jaar nieuw kocht en koste mij 18 Gulden maar daar ik een erg gehard lichaam heb, draag jk ze niet meer, 't is mij al gauw te warm. Nu heeft miin vrouw n iroper en goed gewassen, maar oe kraagjes schijnen iets verkleurd te zijn, moge lijk omdat er erg op geboend moest worden, daar ik in het Maschienevak ben, dus dat wordt allicht donker van kleur, maar dat alles hindert niets, il weet ze zijn schoon en van kern ge zonde menschen alles wat in de kist zit, Schrijft u mijn s. v. p. even de goe de ontvangst." Ik heb ze een echt mooi briefje terug geschreven. Nog een andere mooie zending. Eenvoudige man vraagt in een kribbel-! krabbel briefje, of hij kronen zenden kan per aangeteekenden brief. Na een] paar dagen komt de aangeteekendd brief, goed gelakt en gestempeld en van een allerkeurigst geschreven adres voorzien. Dezelfde post brengt ook een kribbel-krabbel briefje van den eenvoudigen manmet beleefd verj zoek wil u mijn den goeden ontvangs^ melden, dan ben ik gerust, want zoo iets gaat geheel buiten mijn gewoon be bestek, daarom heb ik het mijn baasj maar laten doen, die heeft zoo als u zien zult, een betere hand van schrij ven en is in het bezit van een stempel, Het zal wel de eerste aangeteekende brief zijn geweest, dien de man in j zijn leven verzond. Inhoud13.0001 Kronenvoor de arme priesters van den eenvoudigen man. En zoo zou ik aan het vertellen kun nen blijven en zou ik u een bloemles zing kunnen geven uit de honder-] den epistels, welke zijn ontvangen. Dat er in Holland veel wordt gegevet; en veel goed wordt gedaan en dat daai aan mede doet arm en rijk, klein er groot, dat is zoo treffend te zien te Nijmegen, in Holland's stapelplaats van de liefdegaven voor de Oosten rijksche priesters. Daar zijn aangeko-] men baaien borstrokken enbont jassen, priester-toga's en heeren-over- jassen. En dan kunt ge er bij vindenj waarop een correspondentiekaart zit vastgenaaid met een opschrift als volgtde priester, die dezen jas ont vangt, melde vrij, wat hij noodig heeft, aan Levensmiddelen-pakketten zijn er aangekomen, die in eens de provisie kast van een armen priester vulden,- allerlei liefdegaven, welke vreugd t brachten in het huis, waar zoo lang gebrek en ontbering is geleden. Eng al die gaven worden veel schooner, als men kent de edele bedoelingen, waarmede zij zijn gegeven en al dio werken van liefdadigheid en van chris telijke naastenliefde worden veredeld, door aller nobele meening helpen ceti armen priester. Woorden wekken,voorbeelden trekken, zegt het Hollandsche spreekwoord. Om op te wekken en om tot navolging te trekken, zijn bijzonderheden over de hulpverleening aan de Oostenrijksche priesters gegeven. Van den grooten nood heb ik u in mijn vorige corres pondentie verteldhoe die kan ge lenigd worden, heb ik u vandaag ver haald hoe blijde met den steun et» dankbaar daarvoor zijn al de Oosten rijksche priesters, hoop ik u in mijn vol- gende correspondentie te mogen zeg- gen. Het jaarverslag van het priester- comité zegt terechtDe milde steun welken ons Comité alom in den lande mocht ondervinden, getuigt luide van den godsdienstzin en de offervaardig heid van ons KatholiekeNederlandscliéJ volk. Moge in 1921 het Priester-Comité in staat worden gesteld met hetzelfde succes den nood der arme priesters in Oostenrijk en Hongarije te verlichten. Zijne Eminentie Kardinaal Piffl ge-' tuigde, dat door de actie van ons Pries ter-Comité niet alleen de lichamelijke ontberingen zijner priesters werden verlicht, maar vooral, dat door de gedachte aan het bestaan van edel moedige zielen, die begaan zijn met het lot zijner priesters, menig priester werd gestaald in zijn vertrouwen op God en in zijne hoop op een betere toekomst. Nijmegen. F. J. A. WERNERS. (Wordt vervolgd) Gedragen kleeding, schoeisel o levensmiddelen zende men aan Frv Werners, Gerard Noodtstraat 13, Nij megen giften in geld aan Alb. v. Mackelenbergh, Rector, Zwijsenstraat 5, Tilburg. NIET SCHERP VAN GEHOOR. a Het is een oude klacht, dat op de Mi- aisterieele departementen het bestaan der Itath. dagbladen schier onbekend schijnt te zijn. Bij herhaling althans kan men con- s'.atceren, dat bij de wet voorgeschreven publicaties bijna uilsluitend in het adver tentiegedeelte van niet-Katholieke organen terecht komen. Deze gedienstigheid van het liberale of socialistische ambtenarendom spreekt al lieel duidelijk uit de jongste Staatscourant, waarin vanwege het Departement van Ar beid, afdeeling Volksgezondheid, een aantal onteigeningsbesluiten worden afgekondigd. Ze betreffen de gemeenten: Rotterdam, Haarlem, Amsterdam, Amersfoort, Beek, Amsterdam, Lckkerkerk en Hazerswoude. De „Maasbode" wijst er op, hoe de speurzin der ambtenaren er in geslaagd is, voor de schatkist-bijdragen aan de dag- blad-administratiën de juiste adressen te vinden. Het blad schrijft: „Voor Rotterdam komt zooals van- elf spreekt de Nieuwe Rotterdamsche Courant van ouds in aanmerking; in Haarlem moet de Oprechte Haarlemsche Courant het Rijksgeld opstrijken; voor Amsterdam, met twee onteigeningen, zijn hel Alg. Handelsblad en Het Volk de aan gewezen organen; voor Amersfoort wordt de neutrale „Ecmlander" gekozen; Lek- kerkerk, waar blijkbaar geen plaatselijk orgaan te vinden was, wordt het best 'naar weer aan de Nieuwe Rotterdamsche courant toegeworpen; en in Leiden gaat het Leidsche Dagblad met de belasting- penningen schuiven. Alleen voor het Limburgsche Beek heeft de liberale ambtenaar een katholieken ge gadigde kunnen vinden In het nieuwsblad Het Zuiden. Er ontbi'ak nog maar aan, dat men ock hier aan de Linksche pers den voorkeur had gegeven, gelijk blijkbaar overal elders is geschied. Ofschoon toch in alle betrokke i £-"!V>een- ten Lekkerkerk dan uitgezonderd ook Katholieke plaatselijke organen ver schijnen die er wezen mogen." Het Rotterdamsche orgaan vestigt en met reden, de aandacht op dit zeer frap pant staaltje van brutaal negeeren der Katholieke pers, door de departementen van algemeen bestuur. Charivari us schrijft op rijm de vol gende rake en verdiende afstraffing aan 't adres der Amsterdamsche uiting van biljartrazernij. O menschon, wordt wijs! Komt tot inkeer! Houdt op! Bezint u! Niet verder, gij dwazen! Staat de wereld dan nog niet genoeg' op z'n kop haat af van je tieren en razen! De kunst telt maar weinig, do Weten schap niets. Die kost is te zwaar Voor de magen, He held van den dag is de ploert op de fiets Lees de motorfietewodstrijd-verslagen! He god dezer eeuw is de schop-maniak. Van den nimbus der grootheid omgeven, Maar iedere schouwburg-affaire staat zwak, En rekt met een staatsfooi het leven. De hero des volks is de bloedneus proleet, Hoe zoo'n bruut van de glorie om straald wordt! Met 't purper der roem van de natie omkleed Maar vraag niet, hoe een schrijver betaald wordt! Ho schrijver, de schilder, de vorst van den Geest, Zij, die schoppen voor vele geslachten, .Het spook van 't Gebrek houdt hen stadig bevreesd, En vervolgt hen in slaaplooze nachten, Ho bladen besteden een regel aan kunst Maar aan aport-gelal vele kolommen, 'Want anders verliest d'onderneming de gunst Van de sport-overdrijvende stommen. Een kroegvlerk, die handig biljart heeft geleerd, Wordt be juicht en bebruld door die gekken, ■Verheerlijkt, bekranfst, als een koning vereerd. En het schuim staat het vee op d'r bekken! Ziehier nog een voorwerp voor 't vader- landsch vuur, [Waar de vlammen der geestdrift in flikkeren, 1 Voorspel je, we krijgen hem nog op den duur De Wereldkampioen in het Knikkeren! Krankzinnige huldigers-horde houdt op! Juichers, kransers, fanfare-mallottén! Al krijg ik van die knokkers misschien Ik verklaar je voor ras-idioten! "03| ufrm do Etaleert een prachtige Collectie NIEUWE DESSINS! In Crêpon, Mousseline e. a- ZOMERSTOFFEN Malariabestrijding. Tot voorzitter van de commissie voor de malariabestrijding in Noord-Holland is benoemd de fleer A. W. Michels, lid van Gedeputeerde Staten te Helder. GEEN REDEN TOT .VREES. In reederskringen is men van mee- ning, dat er niet de minste Teden Aot vrees bestaat voor stoornis in het scheepvaartverkeer tengevolge van de mij 11 werker sstaki ng. EEN COMMISSIE EN EEN RAPPORT GEVRAAGD. Met algemeene stemmen werd in een ALLÉÉNVERTEGENWOORDIGER VOOR NEDERLAND DER FABRIEK VAN 75 pCt. goedkooper als Lood vanaf 16 Mark per 1000. Vraagt monsters en prijs. Wederverkoopers gevraagd. Vrijdag gehouden vergadering der R.K, Kiesvereeniging „Recht voor allen" te Rijswijk (Z.H.) de volgende motie aan genomen. De R. K. Kiesvereeniging „Bocht voor Allen" te Rijswijk (.ZH.) stolt voor in de R. K. Kiesvereeniging „Dordrecht" Let volgende besluit te nemen. De R. K. Kieskring .Dordrecht over wegende, dat een publiekrechtelijke be drijfsorganisatie sedert langen tijd een onderwerp van behandeling uitmaakt, noodigt het Bondsbesttuur uit een com missie te benoemen, die een rapport over voornoemd vraagstuk uitbrengt en zoo noodig uitgewerkte voorstellen tot wette lijke regeling daarin opneemt. lieeds meer dan 90 woningen verbrand. De oorzaak der ramp. De omvang. Uit Drente komt )de ontstellende tij ding, dat in de VelUhennonden, Weerdin; gennonden en Lmm-ercompla-scuim. een hevige veenbrand woedt.. De bewoners nemen Sn allerijl de vlucht. Met groote karavanen trekken zij naar veiliger oor den. Met den sterken N.-Oostenwind 5s aan bfasschen ■niet te denken. Reeds zes huizen zijn in de ascih gelegd, waarin ook levende have cn het mieeste huis raad. Het centrum van den brand bevindt zich te ExcJoo. De branden zijn onge veer tegelijkertijd1 op .verschillende plaat sen uitgebroken. De bewoners der be dreigde huizen vluchten voornamelijk nalar Exdoo en Valthc. De commissaris der Koningin in Drente js le Emmert aangekomen om zich op de hoogte van den toestand te stellen en met de plaat selijke autoriteiten de maatregelen van verweer te beramen. De toestand laat zich zeer .ernstig aanzien. Nog wordt gemeld, dat te Weerdinger- veen en te Emmer-Erfscheidveen alles in brand staat. Om Emmen is het een vuurzee. Omtrent de oorzaak wordt uit Gronin gen aan de „Tel." gemeld, dat door sommigen gefluisterd, door anderen hard op gezegd wordt, dat deze aan opzet té wijten is. Zoo eterk namen den laatsten tijd die branden toe, dat de verzekering maatschappijen niet meer de te veld staande turf wilden verzekeren. Zij zeg den zelfs deze week voor 't grootste deel de reeds gesloten verzekeringen op en betaalden 't geld terug. Niettemin namen de branden toe. Een bewijs voor de onwaarschijnlijkheid, van de bewering als zouden de verven era zelve die branden hebben doen veroor zaken om. de veraekerirngspremie mlach- fcig te worden. Natuurlijk bleven de bran den niet alBeen en ust.sluitend bij de turf bepaald. Het vuur deelde zich mede aan heit langzamerhand dïoog wordende veen, dat begon te smeulen. Langzaam; vrat het vuur voort, totdat de wind begon op te steken. Toen was er geen; houden meer aan. 't Vuur verspreidde zich snel naar aHe "kanten. '1 Danste, het gleed over de vlakte voort dé veen brand woedde in al zijn hevigheid. 't Is een angstig gezicht in de ver schillende monden, schrijft de corres- pondet van de „Tel." Overal staat daar het veen in brand. De scherpe Noord- Óosten wind wakkert 't maar steeds aan. In de Exloermond zijn nu zes huizen verbrand, in de Exloërkiel vijf woningen, in de Valthcrmond zestien, in de Weer- dingermond een en veertig, in Emmer- compascum drie en twintig, meestal ar beiderswoningen. Men vreest in de Val- thermond voor de z.g. Boermastreek, een huizenrij, die vrijwel geheel verlloren kan gaan, als de wind dezelfde kracht be houdt. De verbrande hoeveelheid turf is niet bij benadering op te geven, milli- oenen gingen verloren. Vele menschep zijn in allerijll gevlucht met t huisraad, dat men mee kon nemen. Zaterdagmorgen leek het, dat do brand vrijwel kon worden beperkt tot enkele streken. Toen echter de wind op kwam zetten, was er geen houden meer aan. Dien middag begon de groote uittocht en werd het dorp Weerdinge geheel over- overstroomd met vluchtelingen. In den nacht van Zaterdag op Zondag was de wind minder hevig en kon men zien wat er al in zoo'n korten tijd verwoest was: Zondagmorgen woei de wind ook weef scherp uit 't Noord-Oosten. Geweldige rookgolvcn sloegen uit de veenhoopen. Een menigte mensclien ven heinde cn lier was in de monden, om het angstige schouwspel gade te slaan. Overall zag men nog huisraad bij den weg liggen. Verschillende woningen zijn met planken dichtgespijkerd, omdat mene dan hoopt, dat het vuur geen vat kan krijgen en velen zijn nog in spanning of ook hun huisje niet aan de beurt zal komen, 't Is werkelijk te hopen dat de wind wat vermindert. Anders is de ellende niet te overzien. Voor zoover bekend zijn, nog geen menschenlevens te betreuren. In do Weerdingermond kwam eenig vee in do vlammen om. ^fen seint ons: Hedenmorgen 6 uur j® do Duitsche ex-keizerin overleden. De zal te Potsdam op den öhar- v Enbrug plaats hebben. Het lijk wordt j>^jraoedeïijk Woensdag via Doorn naar fcjtTf 'U °Vergobracht. De dag der be- 0,,"'0U18 E nog niet vastgesteld. Voor *o looö'ieleden zal te Doorn o»n - if1?!gehouden worden. EB IN GELOOPEN. In een restaurant werd een overjas ontvreemd en eenige dagen daarna werd bekend, dat de jas beleend was in een pandjeshuis. Om te trachten den dief in handen te krijgen, werd de diefstal in do courant bekend gemaakt, met de vermelding, dat in de voering van den kraag van de jas 3 honderdmarkbiljetten waren ingenaaid en word op de terug bezorging 100 Mark belooning gezet. De dief liep in de val en werd aangehouden, toen hij bij den pandhuishouder onder overgave van rijn pandbewijs de jas wilde lossen. DE* MAL ARIA-BESTRI JDING IN NOORD-HOLLAND. Do heer Haazevoot heeft aan den mi nister van Arbeid de volgende vraag ge steld: Is de minister, wijl de malaria we der een sterke uitbreiding vertoont, be reid te bevorderen, dat, spoediger en krachtiger dan tot dusver het geval is, maatregelen genomen worden tot bestrij ding der malaria in Noord-Hollland, en dat speciaal te Amsterdam benoorden het IJ uitvoering gegeven wordt aan het dempen van overbodige slooten, en dat de aldaar in de parken aanwezige vij vers van een geregeld doorstroomende waterverversching worden voorzien P EEN MEEVALLERTJE. Het „Hbld." schrijft „Aan de woningbouwvereeniging „Volkshuisvesting" te Landsmeer, was 'n rijk woorsc.hot verleend voor den bouw van zes dubbele arbeiderswoningen en aankoop van den daarvoor benoodigden grond. De grond werd gefcodht voor 5000 en bij d"e aanbesteding der wonin gen was het laagste inschrijvingsbedrag 59.900. Dat is dus te zaanen nog geen f 65.000, terwijl het voorschot f 108.000 bedraagt. Prijsdaling? OOK EEN BELEEDIGING. De cehtg'eHooto van een slager te U- trecht heeft aangifte gedaan, dat een jongen van 13 jaar, haar, of liever baar zaak, beleedigd had. [Wanneer er na melijk publiek voor den winkel stond te kijken naar den voorraad vleesch in do uitstalling, dan drong do kwajongen tusschen bet publiek, keek naar het vleesch en kneep met een veel-zeggend gebaar zijn neus dicht. Volgens de „Tel." is verzakking gecon stateerd van den vloer van de Korenbeurs van Beursgebouw te Amsterdam. Het niveau-verschil tusschen liet laagste punt, dat in de Oostelijke helft der zaal is gelegen, en dat gedeelten nabij de muren aan de zijde der Goedeven'ieurs en aan den Damrakkant, bedraagt thans naar schatting een paar decimeter. Blijkbaar zakt dus het metselwerk, waarop de vloer steunt en is hier derhalve de fwndeering nog in werking. De verzakking openbaart zich dus in hoofdzaak in het midden der oude rivier bedding. Nederlander omgekomen. Hot groo te Noorschc vlermasterzieilscship Svarts- kog, op reis van Norfolk naar La Plata en 14 October vertrokken, wordt met man en muis als verloren beschouwd. Aan boord bevond zioh ook een Hol lander, de matroos H. A. Söhalekamp uit Deurne., Lijk opgehaald. Het lijk van den 28- jarien sigarenmaker H Ho-llaman, die sinds 21 Maart wordt vcnmisl, is gisteren uit den IJsel bij Kampen opgehaald. In een tobbe verdronken. In een onbewaakt oogenblik, terwijl de moeder een oogenblik afwezig was, is Vrijdag te 's Gravcnbage een ongeveer éénjarig jongetje, wonenide in het pcroeel Van Dijck straat 84, in een teil met zeepsop gevallen en verdronken. Bóschbrand bij Weert. Bij Weert onder het gehucht Laar, heeft een bóschbrand gewoed. Een 4-tal perccelen mot zware en lichte dennen werd door bet vuur vernield. Oorzaak moet zijn, het in brand ste ken van de belendende ocreeelen heide. Branden. Te Axel brandde de vlas fabriek van U. Dekker Pzn. af, er was een partij gezwingeld vlas in het gebouw aanwezig. Verzekering dekt de schade. Te N.-Buinen is de woning, waarvan eigenaar is de heer G. Haikens Jzn., en welke bewoond werd door J. Hulshof en B. Kramer, totaal afgebrand. Alles was verzekerd. Vroege perziken. Op de veiling te Poeldijk (Z.H.) werden reeds een 3-tal mooie perziken aangevoerd. Zij brachten f 2.40 per stuk op. Verdronken. Op de Schelde nabij het Boomken had eene aanvaring plaats tusschen de Belgische stoomboot Condor en een hoogaars uit Ierseke. De schip persknecht, Marinus Olte, oud 30 jaar, van Brninisse, is over boord geslagen en verdronken. Zijn lijk is nog niet op- gevisclit. Doodelijk ongeval. De landbouwer P. v. d. B. te Vlodrop (Limb.), die giste ren met paard en kar van Roermond huiswaarts keerde, kwam, ongeveer zijn woning genaderd, onder de kar, met het gevolg, dat hij eenige oogenblikken later overleed. In een kuip verdronken. Te Boxtel is oen kind van den beer V. D., aldaar in een kuip gevallen, welke bij het looien gebruikt wordt en er dood uitgehaald. EEN GEBOUW VOOR K. EN W. TE AMSTERDAM. Men schrijft ons uit Amsterdam. Op de door de N.V. Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen te Amsterdam (dir. G. H. Koopman) aangekochte terrei nen aan de Lairessestraat hoek Obreeht- straat, zulen twee schouwburgen worden opgericht: een opera-schouwburg bevatten de twee duizend plaatsen en een tooneel- schouwburg met duizend plaatsen. Naar men weet, biedt onze Sttdsschouwbtrrg evenals de schouwburg van het Paleis voor Volksvlijt, ruimte voor 1100 personen. Bovendien zal het gebouw één groote en enkele kleinere zalen bevatten voor perma nente tentoonstellingen van beeldende kunst. 1 V UITBOEK EN BLAD. Heden, Maandagavond, om 8 uur, zal Mgr. Szeptycki in de zaal der St. Jozefs- gezelten te Rotterdam, een rede in het, Fransch houden, waarin li ij zijn groote ideaal, de bekcering van Rudand, Indian- delen zal Het Rotterdaansdhe Missie-comité zal de leiding van dezen avonft hebben. Die toegang is gratis. Woensdagavond" om acht uur, zal Mgr. Szeplydki eveneens in de zaal der St. JospehsgezeHen dezelfde rede in liet Duitsdh houden. NA DEN STAATSGREEP VAN EX-KEI ZER KARL. PARIJS,, 10 April. De „Pelit Parisien" meent te weten, dat er op 't oogenblik on derhandelingen plaats hebben tusschen Italië en de mogendheden van de kleine Entente, ten einde een formule te vinden, welke de buren van Hongarije definitief zal beveiligen tegen een herhaling van de gebeurtenissen der laatste dagen. LUCERN, 9 April. Daar aan ex-keizcr Karl slechts een voorloopig verblijf in Zwitserland is toegestaan, is hij in onder handeling met een anderen slaat, ten ein de zich daar le vestigen. DE VERDEELING VAN OPPER-SlLEZIë. OPPELN, 9 April. De preidenl van de Inlcrgea'liieerde commiaise, generaal Le Rond, heeft in een interview met vertegen woordigers van de Fransche en Japansdhe pers verklaard dat Polen leveden kan zijn over het resultaat van de volksstemming, De bostudeering van de cijfers der uitge braelite stemmen zou een afbakening van de grens volgens liet voorslël van Korfan- ty mogelijk maken. OVERROMPELING VAN POLITIE DOOR SINN FEINERS. LONDEN, 10 April. Sinn Feiners hebben Vrijdag in het graafschap Limerick een detachement politie overrompeld. Zij dood den een hoofdagent; drie agenten werden gewond. eVrschillende Sinn Feiners wer den gedood of gewond. VIJF SINN FEINERS VEROORDEELD. IA)NDEN', 10 April. Vijf Sinn Feiners znij 'te Liverpool veroordeeld lot straffen, varieerend van 5 tot 10 jaar. Zij waren gearresteerd irr verband met de branden in boederijen. HET GEMAK VAN BEN WOORDEN BOEK, Een Fransehman, die to Berlijn een kof fiehuis bezocht en den keülner -wilde roe-" J pen, zocht in zijn zak-woordenboek „gar-ij fon" op en riep: Knabeb, Buflieb, Jungeh, Agelïstolz, j Unverlieiratheter Mamn, Junggeselleb, Knecht, Aufwarther, KeHnehr, een lop- koffie. Ik had een oude oom, die stokdoof was. Hij won dat echfer niet weten en stemde op z'n hoogst toe, dat hij niet scherp van gehoor was. Eens logeerde hij bij een vriend, die vlak bij een exereitie- terrcin woonde. Op zekeren morgen hin den kanonniers daar oefening en losten -9 kanonschoten achter eSkaar. Pas bij hot 20ste schot riep mijn oom „Binnen!" I HET HAAR. Men schat, dat een menscli gemiddeld 128.000 haren op het hoofd heeft. Maar er zijn er toch, met heel of gedeeltelijk opgeruimde hoofden, die het met heel wat minder haren moeten doen. DK VEENBRAND IN DRENTE. AMSTERDAM, II April (Officies!). Tot lieden zijn, voor zoover was ïw gaan, 30 woningen afgebrand.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 3