Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws Luchtverkeer. Uit Duitschland. GEMENGDE BUITENL. BE RICHTEN. EEN VOORSTEE. Het denkbeeld van een katho lieke Internationale mag bevorderd worden door den drang tot zelf behoud tegenover te revolutie, het is in de grond onzen geloofsgenooten zoo verwant, omdat het de alge- meene broederschap, de eenheid van het mensehdom uitdrukt, waar de Kerk krachtens haar innerlijkste wezen naar streeft. Nu is geen ge meenschap denkbaar zonder offers, want elkaar dragen en verdragen valt de menschen van nature zwaar. Maar in die offers betuigt zich ook de liefde, die eenvoudig den waren naam voor eenheid levert. Dit bleek al bij den oorsprong van onzen godsdienst. Nauwelijks had Paulus in de Grieksche wereld heidenen bekeerd, of hij begon overal bijdragen in te zamelen voor de broeders in Jeruzalem, die door hongersnood en oorlog zooveel ge leden hadden. En ofschoon de Joden aan den heidenapostel deze wel daden weinig verdienden, bleef hij trouw bedelen, waar hij maar preek te. De collecte is eenmaal een on afscheidelijk deel van den eere- dienst, zoolang het offer van de menschen aan de Goddelijke Offe rande beantwoordt. Achter Paulus aan komt een legi oen van bedelaars, waaronder ieder Katholiek zich op zijn tijd durft scharen. Want wie van ons heeft nooit voor een of andere zaak ge pleit, gezongen, gespeeld, gewerkt, in éen wujrd de ontelbare middelen gebruikt, die de liefdadigheid op de reclame verovert Allen bedelen we bij e.kaar om de beurtwe re- kerea vooruit op een gift van den vrager we zetten 't onzen buur, die an belt met een prikkaart, mor gen met een inteekenlijst betaald, volgens de meest christelijke toe passing van de renteleeren op geen markt rolt het geld zoo rond als op de goede-werken-beurs van de charitas. Wanneer munten, van den eenen zak in den anderen ge stoken, niet de samenleving be smetten met de kwalen van allen tegelijk, dan is 't misschien, omdat ze gezuiverd worden door verschil lend stukken, die van de eene bus in die andere glijden. Is mijn aalmoes wel goed be steed Dat is de vraag van iemand, wanneer hij aangeklampt wordt. Twijfelt u nog aan de redelijkheid of noodzakelijkheid van de vele dingen, waarvoor uw hulp inge roepen is, dan wil u wel iets hooren noemen, dat onverdeeld de belang stelling en de instemming en de toewijding waard is niet van alle Katholieken zonder meer, neen, dit zou even verdacht klinken als de aanbeveling van een boek voor ieder mensch of van een medicijn voor elke ziekte, maar van alle Katholieken, die intelligent genoeg ziin om de beteekenis van intellec- tueeien te waarüeeren. Of de lezer' daarbij hoort Ik zeg met den sjou wer, aan wien 't tarief gevraagd wordt, dat ik het graag aan uw eigen beleefdheid overlaat. Het R. K. Huisvestingscomité in Den Bosch (ja, dit is 't begin van een oud refrein, voor heel wat lied jes gebruiktwant zooals de Rijn en de Maas naar Nederland loopen, omdat ons land laag is, zoo gaan verschillende stroomen van lief dadigheid naar landen met lagen koers), 't Bossche Comité, waarvan de hoofdleiding na Mgr. Diepen's apostolische reis is overgegaan op Mgr. Prinsen, heeft van allerlei kanten moeten hooren, waarom uitsluitend centrale kinderen ge steund werden en geen studenten. Immers, wordt er betoogd, een kind vertegenwoordigt maar een enkel geval, maar een student, vooral een student in landen als Oostenrijk, waar verreweg de meeste ambten al in Joodsche handen zijn, betee- kent een bewegingeen student krijgt invloed op de openbare mee ning en kan bij de kerstening van zijn volk onmisbare diensten be wijzen. Dat Oostenrijk met omlig gende landen zoo beproefd wordt, is immers grootendeds de schuld van een onchristelijken of zelfs anti christelijken geest, die van boven af, door regeering en onderwijs, door pers en schouwburg, door kunst en wetenschap is opgedrongen en he laas ingedrongen En komt het dan niet allereerst op vorming van een nieuw geslacht aan, om een vol slagen omkeer in de beschouwingen voor te bereidenLaten we eens wegdenken wat Katholiek Neder land aan zulke ldders, hetzij door politiek of sociale actie, hetzij door literatuur of apostolaat, te danken heeft, dan voelen wij 't ontzettend gebrek aan dergelijke krachten in streken waar de regdmatige ziel zorg niet eens htm gemis aanvult of voorkomt. Nu was 't antwoord bij de Bos sche ijveraars zoo gunstig mogelijk. Alleen bleef practisch het bezwaar, dat de financien, waarop het Comité steunt, bepaald voor kinderen ver strekt zijn en dus moeilijk voor anderen kunnen bestemd worden. Intusschen wil het bestuur wel de studenten tegemoet komen, door ze als begeleiders van de kinderen gratis hierheen te laten reizen. Dit is al een kostbare gunst, waarvan de Ned. Unie van R. K. Studenten dankbaar gebruik zal maken, voor zoover onze laii(lgenooten1( daartoe de gelegenhdd openen. Immers een Oostenrijker of Tsjech of Hongaar of Duitscher kan eerst naar Holland komen, wanneer een familie hem gastvrijheid aanbiedt. Zooveel fa milies zich beschikbaar stellen, zoo veel studenten er uitgenoodigd wor den. Enkele toelichtingen mogen hier bij volgen. Vooreerst hoeft het vlug schrift „Facts, pleasedoor de World's Student Christian Federa tion verspreid, ons niet den gruwe- lijken nood te openbaren van de centrale studenten, want aanvragen overstelpen onze Unie in pijnlijke hoeveelheid. De vakvereenigingen verhinderen geregeld de studenten met handarbeid hun kost te ver dienen, wat een groot deel toch moet doen. Werk heet trouwens even zeldzaam als brood. In War schau wonen in één gebouw met 63 kamers wel 250 studenten, die maar half zooveel bedden hebben, weinig lakens en geen zeep en dat in een land met typhus Zoo gauw in Polen demobilisatie komt, verergert deze toestand nog In Duitscliland is een afzonder lijke organisatie „Caèritas für Aka- demiker" gesticht door Dr. Sonnen- schein, om ,die katholische Intelli- genz" te redden voor den ondergang In Weenen werd Dr. Pernter leider van een „Kath. Studentenf ürsorge" afdeeüng van het „Wiener Studen- tensekretaiiat" onder den priester Dr. Rudolf. In Graz heeft Prof. Ude kans om beslag te leggen op een perceel, dat in den woningnood van katholieke studenten kan voorzien, maar dat hem anderhalf millioen kronen zal kosten, die hij van den hemel en van Holland afsmeekt. In PraagMaar de litanie is te lang en te droevig. Zeker zullen onder ons personen zijn, die juist deze groep jonge men schen steunen willen. Zooals in den oorlog op de koppen van officieren werd gemikt, moeten wij vooral de hersenenergie zien te bewaren. Zon der katholieke leiders laat de wereld zich verleiden tot liet ergste. Geld is natuurlijk buitengewoon welkom, maar ook kleeren zijn bijzonder bruikbaarze kunnen met het op schrift „centrale studenten" in Den oosch, Zuid-Willemsvaart 163, be zorgd worden. De centrale meisjes studenten zijn er, wat toilet aaügaat nog moeilijker aan toe dan de jon gelui, die tenminste nog een uniform hebben om af te dragen. VfefschiTlenden zullen waarschijn-1 lijk liever in de zomervacantie een student opnemen. Onze Unie mag verzekeren, dat de vreemde stu denten, die verleden jaar hier ont vangen zijn, uitstekend bevielen en dat daarom angstvalligheid tegen over de houding van deze buiten landers hier gelukkig ongegrond blijkt. Trouwens de Kardinaal van Weenen, de adviseurs van de ver- eenigingen, de directeurs van de congregaties, heel de organisaties zelf stellen zich borg voor het ka rakter van de uitgekozen personen. Willen zij verderen steun niet on mogelijk maken, dan spreekt het immers vanzelf, dat ze enkel vol ledig betrouwbare studenten af vaardigen. We hebben den mond vol van Katholieke Internationale. Wie helpt die verwezenlijken door op neming van een mannelijken of een vrouwelijke student Prof. P. Groenen, Seminarie War mond, en Mr. G. Prinzen, Ooster beek, of ondergeteekende verwach ten graag aanmelding van iiefheb- bers. God zal ze liefhebben. Nijmegen. GERARD BROM. VERZEKERING INGETROKKEN. DE ONGENAAKBARE „WITTE". MOOI SPEURWERK. Bij een inbraak te Ommeren, gem Lienden, werd door den Officiet van Justitie te Tiel de hulp gevraagd van den speurhond „Wolf", eigen dom van de geneente Renkum c:i gehouden door den gemeente-boscl:-' wachter 0. M. v.d. Laan te Ooster beek,welke hond inde praktijk reect meermalen zeer mooi speurwerl had te zien gegeven, bericht de „N A. Ct." 1 Per auto reed genoemde geleidet met zijn hond naar het gemeente huis te Lienden, waar inmiddels het parket was gearriveerd. De inbraak was in den vooraf geganen voornacht gepleegd in eei boerenwoning, waarvan de inbrekc; een slaapkamerdeur had dichtge bonden met ruw manillatouw, het welk gebezigd wordt voor omwikke ling van sinaasappelkisten. Aan di( touw werd den hond lucht gegeven (het was inmiddels twee uur in der namiddag geworden en het spoot/ was vermoedelijk meer dan veertiei uur oud), waarop „Wolf" onmid dellijk het spoor kennelijk stap voot stap volgde, zichtbaar intensid ruikend, achtereenvolgens speureno over een boomgaard, bouw- en wei landen, wegen, jonge rogge, boom gaard en erven, tot aan een boer derij. Hoewel op de wandeling een groot liefhebber van pluimvee, ne geerde hij, over het boerenerf speu rend, ditmaal een partij kippen, et midden door loopend en zijn spoot geen oogenblik loslatende. Vanaf deze boerderij sloeg hi, rechtsaf en ging zonder eenige aar zeling naar de woning van een hoogsf verdacht persoon, die door de po litie reeds lang voor inbreker aan gezien wordt. Bedoeld persoon ii mede sinaasappelhandelaar van be roep en mitsdien ook in bezit va» het hiervoren bedoelde touw. Bo vendien werd bij huiszoeking ia zijne woning een beitel gevonden, die nauwkeurig bleek te passen ia afdrukken, door den dader bij d< inbraak gemaakt. Mochten deze aanwijzingen ook gecombineerd nog wat zwak zijn, toch gaven zij aanleiding otn van bedoelde persoon vingerafdruk ken te nemen en een paar knevel haren te knippen, benevens eet» paar draden stof uit 's mans kleeding te trekken, zullen een en ander doof een ter zake deskundige worden vergeleken met op de plaats dea misdrijfs achtergelaten sporen van dien aard. Het resultaat van deze onderzoe kingen is nog niet bekend. Het taaia volhardende speuren van „Wolf* over een afstand van ongeveer dri* kwartier en over bevroren grond, werd algemeen zeer geroemd en verwierf den grootsten lof van hel parket. Ma, Oit pompen te zenden, om de mijnen te red den. Na dc onlusten. De buitengewone rechtbank veroor deelde 9 deelnemers van den conununis- tischen opstand tot tuchthuis- en gevan genisstraf van 4 fot 2 jaar. De buitengewone rechtbank te Keulen welke Zaterdag voor het eerst bijeen is gekomen, heeft vandaag een aantal com munisten veroordeeld, die deel genomen hebben aan den opstand te Gevelsberg. De beide raddraaiers kregen elk 4 jaar eenzame opsluiting, de zeven andere be klaagden gevangenisstraffen ran twee jaar tot twee jaar en 9 maanden. De Pruisische Landdag. De Pruisische Landdag heeft Steger- wald (centrum) met 332 van de 388 st. en 28 blanco gekozen tot minister-presi dent. De andere stemmen waren ver deeld. Alle partijen, die StegerwaW tot mi nister-president gekozen hebben, hebben besloten den nieuwen eerste-minister to ik om en vrij te laten bij de opstelling ▼an het regeeringsprogram en de samen stelling der regeering. Daar de vooruitzichten voor de vor ming van een parlementair kabinet ui terst gering zijn, zal, volgens de bladen, Stegerwald trachten een zakenmioisterie te vormen. Een voorstel van Ledebour. De Rijks dagafgevaardigde Ledebour, on afhankelijk socialist, richtte het verzoek tot den president van den Rijksdag, dit parlement zoo spoedig mogelijk bijeen te roepen: lo. om de verordening in te trekken betreffende het oprichten van buitengewone rechtbanken; 2o. om het te Amsterdam uitgewerkte plan van de Duitsche onafhankelijke partij, de En. gelsche Labour Party en de Framsche socialistische partij te kunnen overleggen Mn den Rijksdag. Dr. Simons over de schadevergoeding. Bij de bezoeken van Simons, den Duitschen minister van buitenlandsche zaken aan den president, den vice-presi dent en het hoofd van het politieke de partement (bui'tenlandache zaken) te Bern, kwamen ook de zaken, welke thans de aandacht vasthouden in behandeling. Nopens de schadevergoeding drukte Si mons de meening uit, dat Duksohland binnenkort in staat zal zijn blijk te ge ven van zijn goeden wil. DE OORLOG IN KLEIN-AZI8. Het officieele Griekache communiqué ran 7 April geeft de volgende verlies cijfers: De zuidelijke legergroep veeloor geen dood en, maar 324 gewonden, onder wie 46 officieren. De noordelijke afdeeling verloor 4000 man, van wie 600 dooden en 400 zwaar gewonden. De Bthnos verneemt uit Konstantinopel, dat, niettegenstaande het schijnbare opti misme. de officieele Turk sche kringen nauwelijks hun ongerustheid verbergen over den definitieven afloop van de cam pagne in KleteAztt. De gematigde senatoren stellen de op neming van Tewfik pasja voor, die bezig Is met het polsen van de geallieerden om bun bemiddeling te verkrijgen, ten einde et een regeling door middel van een •oh ik Icing te komen. Het laatste Grieksohe communiqué deelt echter mede, dat, onder ovennachtigen vijandelijken druk, een aantal Griek sche troepen zijn teruggebracht naar de posi- ties, die zij voor het begin van de krijgs verrichtingen bezetten. De bladen deden mede, dat de Koning, vergezeld door Doesmanis, Metaxas en Stratigos Woensdag naar het front zal ver trekken. EX-KEIZER KARfc. De Zwitsarsche bondsraad heeft aan ex- keizer Karei laten weten, dat het wensche- lijk is. dat hij zijn woonplaats buiten Zwitserland vestigt en dat dientengevolge zijn verblijf in Zwitserland slechts voor loopig kan zijn. Er liepen geruchten, als zou de Koning van Spanje aan ex-keizer Karei een ver blijfplaats in zijn land hebben aangeboden. Hel orgaan van het Spaansche ministe rie van buitenlandsdhe zaken weerspreekt echter categorisch het bericht, dat de Spaansche regeering aan ex-keizer Karei gastvrijheid in Spanje zon hebben aange boden. DE BEVOLKINGSAFNAME IN FRANKRIJK. Volgens l'Oeuvre zal de uitslag van de volkstelling binnenkort bekend zijn. De daling van het bevolkingscijfer is alge meen, zegt het blad, maar ongelijk. Gemid deld zou zij 10 pet. zijn. Zoover fOeuvre weel, zjjn er maar twee departementen waar de bevolking is toegenomen, beide hi de Midi De Figaro zegl, dat van 36 departe menten het gezamenlijke aantal bewoner bekend is. Het bedraagt 12,975,094, d.w.z 1,118,588 minder dan in 1911. Het blad verwacht, dat het zielenaantal in Frank rijk in het geheel met drie mfitioen zal blijken achteruitgegaan te zijn. Aan het ministerie van binnenJandache zaken aoht men dit niet onrustbarend. Daar heeft men den vertegenwoordiger van de Figaro gewezen op het anderhalf millioen in den oorlog gesneuvelde Franschen en op het dalen, tijdens de vijf oorlogsjaren, van Ik. aantal geboorten. In dezelfde periode is het burgerlijk sterftecijfer, tengevolge van minder gunstige hygiënische omstandig heden, gestegen. Men herinnere zich de door de Spaansche griep aangerichte ver woesting). De daling van het bevolkings cijfer is dan ook thans niet anders dan het natuurlijke gevolg van tijdelijke oor zaken. Wanneer het regelmatige leven in nvrt en arbeid hervat zal zijn, zal de (hans geconstateerde vermindering gemak kelijker aangevuld worden. Aldus troost men zich in officieele kringen met deze inderdaad onrustbarende cijfers. Te Padna zijn bij nieuwe onlusten tusschen fascisten en socialisten een man gedood cn verscheidene gewofid. Te Reg- gio del Emilia, waar de communisten een fascist gedood hadden, hebben de fastis ten bet volkshuis vernield en het gebouw van het socialistisch blad brand gesto ken. De ftnantietie coutomsie uit den Oostenrijk seteen Nationalen Raad heeft de novella op de inkomstenbelasting aange nomen. Zij bepaalt, dat met het oog op de vermindering der koopkracht van het geld, de btiasting op inkomens beneden 500,000 kronen wordt verlaagd en inko mens beneden 30,000 kronen worden vrij gesteld. Paisamt, Fransch minister voor levensmiddelenvoorziening heeft een prijs- scfhaal voor bet vleesoli vastgesteld, die ongeveer 26 procent lager is dan de huidige prijzen. De, vleeschhouwers mogen de officieele schaal niet te boven gaan. De Action Francaise wijst erop, dat ze uitsluitend de beste kwaliteit vieesch be tref*. Ook in Maart is blijkens de statistiek geen daling in de prijzen der levensbe hoeften in Dnitschiand ingetreden. Verge leken met den tijd voor den oorlog zijn de kosten van voeding, kleeding, woning, verwarming, verlichting tot het negenvoud gestegen. Een groote film-onderneming te Londen liet Vrijdag, bij wijze van reclame, 250,000 voet. aan stukjes geknipte film op straat verdeelen, om het publiek gelegen heid te geven, naar de zonsverduistering te kijken. De Giornaie del Popoio meldt, dat minister Sfarza den ingenieur Worowoslki, chef van de Russische missie, ontvangen heeft Het onderbond duurde lang en was zeer hartelijk. Sir Arthur Griffith Boscawen, de Engelsche minister van landbouw, is bij de tusschentijdsche verkiezing te Taunton door den arbeiderscandidaa* verslagen met 12,994 tegen 8290 stemmen. De Hamburger Warte, een commu nistisch blad, is in het belang van de openbare orde en veiligheid verboden. Een dertig-jarig jubileum. De cine matografie ral weldra haar dertigste ver jaardag vieren, want op de wereldten toonstelling te Chicago in 1891 expo seerde Edison zijn eerst» bioaoop-toe stel. De beelden, die het voortbracht, schenen echter tile min af meSr last van den St. Vitus-dans te hebben. In dit korte tijdsverloop is de bioscoop dus met reuzen schreden vooruitgegaan. DE ARBEIDSWET VOOR WINKELS EN KANTOREN. Volgens he* verschenen voorontwerp, zal voor -winkels Zondagsarbeid verboden zijn, behalve in winkels die eet- of drink waren verkoopen, en alleen voor den ver koop daarvan. In andere winkels mag het personeel 's Zondags alleen werkzaam zijn wanneer de St. Nicolaasdag op Zondag valt; in bloemenwinkels op Zondagen, die samenvallen met Nieuwjaarsdag, of 24, 35 en 26 December; in stations-kiosken 's morgens vóór 12 uur. 2. In het algemeen wekelijks 32 uur vrij en één middag na 1 uur. Vallen beide rusttijden samen, dan moet de eerste 41 uur duren. 3. Voor jeugdige" bedienden (beneden 18 jaar) en vrouwen geldt: hoogstens 8 uur per dag en 45 uur per week; voor vol wassen mannen resp. 9 en 50 uiu. Voor allen is het verboden, tusschen 's\vonds 9 en 's morgens 6 uur te werken. Hierop zijn uitzonderingen mogelijk: vóór en op St. Nicolaas (van 20 November af) en voor Kerstmis (van 15 December af), mag 11 uur per dag en 62 uur per week worden gewerkt, ook na 9 uur 's avonds of vóór 6 uur 's morgens. Hetzelfde geldt van Zaterdagen en marktdagen. 4. In elk geval 11 uur nachtrust. 5. Rusttijden. Indien tot 's avonds zes uur of vroeger wordt gewerkt, na hoog stens 5% uur minstens een uur rust, an ders minstens anderhalf uur. Bovendien worden er door het districtshoofd eischen gesteld omtrent andere en (of) langere rusttijden. (Hiervan is beroep mogelijk op den Minister). De rusttijden mogen in het algeméén niet in het werklokaal worden doorgebracht. 6. In tijden van groote drukte of bij zondere omstandigheden, kan ontheffing van deze bepalingen worden verleend, (deels door 't districtshoofd, en deels door den Minister), mits niet voor kinderen beneden 16 jaar, en niet langer dan tot 10 uur per dag en 55 uur per week voor vrouwen en jeugdige personen en resp. 11 en 60 uur voor volwassen mannen. 7. Bijzondere ontheffing kan nog wor den verleend in bepaalde gemeenten (aan alle of aan sommige winkels), wanneer daarvoor een bijzondere reden bestaat (bijv. een kermis). 8. Voor barbiers- en kapperszaken gel den bijzondere regels. In afwijking van bovenstaande bepalingen mag op Zater dag door volwassen mannen 12 uur wor den gewerkt, mits zij hoogstens 50 uur per week dienst, heb-ben en er telkens na S uur een half uur rust wordt gegeven (behoudens verdere bepalingen van het districtshoofd). Jeugdige personen, die tot de inwonende bloedverwanten behooren (tot den 3den graad ingesloten) mogen van 8 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens niet werken. Kapperswerkzaamheden voor tooneelvoorstellingen mogen verricht wor den s avonds van 911 en 's Zondags van 1211 uur. Bij klanten aan huis mag op Zondag worden gewerkt. Voor afzonder lijk schoonmaak- en bewakingspersoneel beslaan bijzondere regels. Kantoren. 1. De Wet bepaalt den maximum-ar beidsduur op 8 uur per dag en 45 uur per week. Uitzonderingen zijn mogelijk: over- werkvergunningen kunnen worden ver leend, mits niet voor jeugdige personen be neden 18 jaar en niet voor langer dan 10 uur per dag en 55 uur per week. (Voor spoedeischende gevallen worden coupon boekjes ingevoerd, waarvan echter niet meer dan drie dagen achtereen en hoog stens 24 dagen per jaar.) 2. Vrije Zaterdagmiddag (na I uur.) Uitzonderingen zijn volgens het concept werktijden-besluit mogelijk voor mannen en vrouwen, boven 18 jaar, en wel gere geld voor: het verkoopen van plaatsbewij zen en entreékaarten (en wat daarmee on middellijk verband houdt); in bad- en zweminrichtingen; bepaalde spaarbanken notaris-kantoren; advertentie- en nieuws- bureau's; en in dagbladondernemingen, die een Zaterdagavond- of Zondagochtendblad uitgeven. Verder is Zaterdagmiddag-ar beid vergund tusschen een en drie uur in effectenkantoren, tusschen 1 en 4 uur in kantoren binnen de gemeenten Alkmaar, Genemuideri, Harderwijk, Helmond, Hoorn, Heerenveen, Leiden, Roermond, Sittard, Stavoren, Utrecht en Venlo; den geheelen middag voor veilingen van land en tuinbouwproducten en voor verkoop en verzending van (denzelfden dag gevangen) zeevisch; in kantoren van reederijen, car gadoors, vee-men, expediteurs, stuwadoors, scheepsbevrachters en sleepdienstonderne mingen, voor zoover deze arbeid dringend is. Behalve voor effecten-kantoren, zee- visclïbehandeling en reederijen enz. moe ten degenen, die op Zaterdagmiddag wer ken, een anderen wèrkmiddag of Maandag morgen vrij hebben. Iedereendie Zater dagsmiddags werkt en bovendien op Zon dag meer dan vier uur, moet (binnen drie dagen voor of na Zondag) een rusttijd hebben van minstens 41 uur, óf 36 uur benevens een vrijen middag in de week. Schoonmaak- en bewakingswerk is op Zaterdagmiddag toegestaan, het eerste voor mannen en vrouwen, het laatste voor man nen. 3. Op de andere werkdagen is de kan toortijd niet aan bepaalde uren gebonden, behalve voor jeugdige arbeiders (86.) 4. Zondagsrust. Voor jeugdige arbei ders is Zondagswerk bij de wet volstrekt verboden, voor vrouwen, behoudens ge vallen, genoemd in het werktijdenbesluit Deze gevallen zouden zijn; vrouwen, die geen huishouding te verzorgen hebben, mo gen op Zondag telefoontoestellen bedienen, plaatskaarten en entreebewijzen en in kan toren van bad- en zweminrichtingen wer ken. Mannen mogen dus op Zondig kan toorwerk verrichten, maar indien zij of vrouwen dit gedurende meer dan 4 uur doen, geldt dat de betrokkenen drie dagen voor of na den Zondag 36 uur onafgebro ken rust moet hebben. 5. Iedereen, die langer dan 12 uren ar beid pleegt te verrichten ia een kantoor, mag volgens de wet buiten dat kantoor geen arbeid verrichten op tijden, waarin hij dat niet in kantoren zou mogen doen. Afwijkingen hiervan zijn voor wassen mannen mogelijk. ENQUêTE-COMMISSIE VOOR DE BOUWBEDRIJVEN. De enquê te-commissie voor de bouw bedrijven heeft het eerste gedeelte van haar rapport aan den minister van, Ar beid aangeboden. Opening van den dienst Amsterdam Parijs uitgesteld. De Kon. Luchtvaart Mij. voor Ned. en Kol. deelt mede, da* zij een telegram van de Fransche Zus termaatschappij beeft ontvangen, mel dend, dat de opening van den dienst he den, Maandag, niet -kan plaats hebben, aangezien het Fransdbe staatssubsidie nog niet geregeld is. Het betreft hier een uitstel van ver moedelijk slechts enkele dagen. ARSENICUM IN BEHANGSELPAPIER. De scheikundige dr. W. van Rijn schrijft in de „N. R. Ct", naar aanleiding van het citaat uit het „Mndbl. tegen dc Verv." van Dr. Van Hamel Roos over „Vergiftig Behangselpapier": Menigeen heeft dit blad niet onder zijn bereik en velen die toch het artikel lezen, zullen misschien nog denken, dat daarin alleen een enkel Amsterdamseh geval is beschreven. Uit eigen ervaring kan ik evenwel het tegenovergestelde verzekeren. Sedert eenige jaren heb ik talrijke behang sels enz. op de aanwezigheid van arseni cum onderzocht met wisselende bevindin gen. Echter juist in den laatsten tijd is het herhaaldelijk voorgekomen, dat be hangsels afgekeurd worden wegens een hoog gehalte aan arsenicum-verbindingen. Van de 8 monsters, welke ik in de laat ste 14 dagen onderzocht heb, b-evatten er drie zeer veel, twee minder arsenicum, terwijl slechts drie als vrij van dit vergift te beschouwen waren. Die welke zeer veel bevatten, hadden een gehalte per vierk. M., dat hooger was dan de hoeveel heid die, in staten waar deze hoeveelheid wettelijk geregeld is, was toegestaan. Enkele dier monsters werdeil mij door particulieren ter onderzoek aangeboden, andere op advies van een medicus, nadat de bewoner van het behangen vertrek reeds ge onaangename gevolgen er van on dervonden had. Het is dunkt mij hoog tijd in ruimen kring het publiek op deze aangelegenheid te wijzen, te meer daar de gevolgen van een chronische arsenicumvergiftiging veire van aangenaam zijn. Vooral in een tijd van schoonmaak, waarin veel behangen wordt, is het zaak deze aangelegenheid onder de oogen te zien. Dat behalve behangselpapieren ook nog andere stoffen dit vergift bevatten, bleek o.a. herhaalde malen na het onderzoek van gordijnen etc., die een opvallend groene kleur vertoonden. Een ander sprekend geval was het vol gende: Een jonge dame had een z.g. loetsen- dekker voor de piano gesohabloneerd en deelde mij na eenigen tijd mode, dat de piano, wanneer deze geopend werd, dui delijk naar knoflook rook. Bij onderzoek bleek, dat bet se! .doneeren van de groene teekenimg geschied was met een sterk arsenicum houdende verfstof, die als gewone stiiilderverf in den handel ver krijgbaar was. Dat een dergelijke stof een groot gevaar oplevert voor oningewij- den niet alleen, maar ooik voor iedereen, die er gebruik van maakt, behoeft zeker geen betoog In de gemeente Eiranen (Dr.) kregen vele verveners bericht, dat de betrokken maatschappijen, de verzekering tegen brandshade van turf en bagger, gezien den teeenwoordigen toestand, introkken. REDDINGSBOOT OMGESLAGEN. Uit Schiermonnikoog wordt gemeld, dat de reddingsboot is omgeslagen. Over de bemanning 12 man verkeert men in groote ongerustheid. De namen der sche pelingen zijn A. Dubblinga, D. Visser, K. Matroos, J. de Boer, J. J. Visser, Tj. en M. Onnes, J. Smink, T. de Groot, A. Wie- lema, S. v. d. Geest, R. Dobbinga. Men vreest het ergste voor allen. Er is o.a. hulp gevraagd van de eilan den Terschelling en Borkum. Nader vernémen wij dat d« omgeslagen reddingsboot was uitgevaren tot redding der bemanning van een klipperaak met noodseinen op. Deze klipper, het Duitsche zeilschip Juliana ran Hamburg, is inmid dels door een stoomtrawler op sleeptouw genomen en hot Friese!»» gat binnenge bracht. Uit Groningen wordt gemeM dat tien man der reddingsboot gered zijn; twee der opvarenden zijn verdronken. In Den Haag, waar alle menschen def tig zijn, is, wie het toppunt van waar digheid heeft bereikt, lid van de „Witte", een sociëteit. We hebben ona door eea Hagenaar laten vertellen, dat er „boven; dat toppunt" een nog deftiger sociëteit bestaat voor de „onmetelijke hoogen", die nog weer een afzonderlijke Haag- sche kaste vormen. Maar dat onmete lijke er buiten gelaten, is de „Witte", een sociëteit van spreekwoordelijke def-' tigheid. Het spreektt dus van zelf, dat niet iedereen, die toegang tot de „Witte" verzoekt, daarvoor dadelijk geschikt wordt geacht. Er beeft eerst behoorlijke ballotage plaatst, wat dan dikwijls debal- lotage tengevolge heeft. Die deballotage, afwijzing van adept- rantleden, te natuurlijk nooit bijzonder aangenaam voor da betrokkenen en kan scans zelf een erg onvriendelijk tintje verkrijgen. Zoo was er een inspecteur van politie, die tijdens de mobilisatie als reserve-officier was toegelaten, en na de demobilisatie gewoon lid wenschto te worden. Maar na zei de ballotage-commis sie: neen. Zij verklaarde zich tegen het toelaten van politte-ambtonaren. Waarschijnlijk toch niet als zoodanig bedoeld, schrijft de hoefijzer-oorr. van ,,'t Hbl. en hij herinnert aan het geval van een vroegoren hoofdcommissaris van politie, die meende, dat hij ook in hei sociëteitsverkeer politieman bleef en dal het zijn plicht was aoonoodig gebruik t« maken van wat hem in de gesprekken tusschen de leden ter 00-e mocht komen. Toen heeft men geoordeeld: Dan geen politiemannen in de „Witte". Waarschijn lijk heeft nu 't zelfde motief gegolden, vermoedt de schrijver. Trouwens, deze is indertijd zelf op een haar na gedeballoteerd, niet om zijn persoon of om eenige kleinachting van de journalistiek, maar omdat hij een paai malen had geschreven over toestanden in de „Witte" en zich niet wilde ver binden, om dat in het vervolg na te laten. INBRAAK TE ZEIST. Te Zeist heeft men des nachts in lieT Raadhuis ingebroken en alles overliooj gehaald. Oip aide afdetiilngen werden be« zoeken afgelegd en laden en kasten were den geforceerd. Er wordt voor ongevecti f 600 k 1000 aan fdd vermist. De kluis van den ontvanger heeft inert gepoogd open te breken, doch men licefl er niet in kunnen doordringen. De poli tie heeft vingerafdrukken genomen erf poogt daarmee het spoor der daders tg vinden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6