Stadsnieuws Mededeelingen over de H. M. W. (Haarlemsche Missie-Week), Tooneel. BSanesi&Rësch Nieuws. Orde en Arbeid Laatste Nieuws. Gemengd Nieuw* HILLEGOM. Het vermiste meisje uit Schoten. 1 NEDERLANDSCHE BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. VAN ONZE RECHTBANK. De BankbUjettendiefstaL DE BRAND IN DE VENEN. Het werk in de Conïectiebedrijvefl hervat. De brand in de Drentsche venef- werkzaamheden als zoodanig. Gekozen. In dezelfde vergadering werd tot Armmeeder gekozen, A. van der Eng Hzn. Gestolen eenden terecht. Enkele da gen gen geleden werden eendeta. gestolen in de Haarlemmermeer. Ze werden op gespoord bij eon polier alhier. Deze, ge heel onschuldig aan het geval stond de vogels terstond voor don betaalden prijs af. De daders van den diefstal zijn aan gehouden. Rijweg afgesloten. Het verkeer met rijtuigen is aan dc Pastoorslaan gestremd omdat het dek van de brug wordt gerepa reerd. Het is wel jammer, dat dit juist nu gebeurt, wijl de rijtuigen met bloemenkij- kers graag de Pastoorslaan omrijden. Inenting. A.s. Woensdag bestaat in ecu 'der lokalen van de O. L. School kosteloos gelegenheid tot inenten en herinenten. Inkwartieringsgelden. De menschen, die militairen hebben ingekwartierd gehad denken zeker: „wat in het vat zit ver zuurt niet", althans de Burgemeester noo- digt hen uit, dit bedrag alsnog in ont vangst te komen nemen. Elecirificatie. Uit Leiden wordt be richt, dat de aanbesteding der electrische netten voor Hillegom, Lisse en Sassenheim binnen enkele weken kan worden tegemoet gezien en er in dit jaar nog stroom zal worden geleverd. We hopen het, daar de dorpen er zeer mee zullen gebaat zijn; ook de industrieën. Stand der Bolgewassen. Deze staan overal goed tot zeer goed. De bloei is rij ker dan ooit. De zachte winter en het bij na niet vriezen ni het voorjaar heeft daartoe niet weinig bijgedragen. Personalia. Mej. M. M. van Hage alhier is benoemd tot kantoorbediende 3e klasse aan het Post- en Telegraafkantoor alhier. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. Marinus en G. MöhhnannA. W. Kop pers en J. A. Lasschuit J. Vermey en M. C. v. d. Valk H, J. Weijers en M. J. A. Koop. Getrouwd: L. Th. A. v. Lierop en P. M. v, d. Zande G. Th. P'. Breuring .en A. M. Seysener. Geboren: zoon van M. P. Kauffman Voges zoon van G. M. Schreudervan Hoekelen dochter van M. A. Verbeek Van Ruiten zoon van G. Opstal Lammerse. Zaterdagavond is het lijk van mej. M.. V., die ongeveer 14 dagen geleden ■poorlooa verdween, in de Ringvaart nabij Halfweg drijvende gevonden. Het werd naar het lijkenhuisje to Liede ver voerd, waar Dr. Melchior van Halfweg de lijkschouwing verrichtte. Er zijn echter geen sporon van misdrijf ontdekt. ÏBovendien is het meisje tien minnten over half negen bij haar oom weggegaan en haar horloge is stil blijven staan op zeven minntan vcor negenefe. Onder water heeft het waarschijnlijk nog wel eenige minuten geloopen, zoodat het droevige voorval zich in ongeveer tien minuten afgespeeld heeft. Dit tijdsverloop is te kort voor een mogelijk misdrijf. Men ver moedt, dat do ongelukkige door den wind te water is geraakt. VERMIST. 0. J. S. heeft bij do politie aangifte gedaan, dat uit een paardenstal bij de grondwerken aan de Kleverlaan is ver mist 70 L. machine-olie. In do parochiën buiten de stad zullen look Hoh tbeelden avonden worden ge geven, waar oen pater missionaris levens «ver het missiewerk zal spreken. Woensdag 27 April zuulen in alle ker ken van de stad plechtige kindermissen ge lezen worden voor de bekeering der hei- idensche kinderen. Onder doze H. Missen zal een pa ter-missionaris preeken. Op den nridag van dien dag zuHen de leden van het Genootschap der H. Kindsheid de tentoonstelling bezoeken. De tentoonstelling zal geopend zijn: Zon dag 24 April van 3 uur tot 5 nur en van 8 uur tot half elf. In de week van 2 tot 5 uur en van half 8 tot half elf en Zondag 1 Mei van 2 tot 5 nur en van 8 uur tot half «lf. Door het koor van bijna 200 zangers rollen op de feestavonden de volgende nummers ton gehoore worden gebracht. Twee k Capella-liederen, namelijk: „Ave Maria" van F. R. Witt en „Ecce quo- mocLo moritur" van Handel. Verder het „Credo" uit de Mis van Loots en het „Te Ileum" van Olivier Koop. s Op den sluitingsdag van dc Haarlem- ache Missieweek, Zondag 1 Mei, worden alhier de jaarlijksche missie-wedstrijden der Federatie van R. K. Voetbalbonden gehouden. Het zijn deze wedstrijden, waarvoor het reeds vermelde „Voetbal- comité" namens de Federatie en in over leg met het comité voor de Missie weck, de zorg op zich genomen heeft. Op diezen dag zal Haarlem en naiar wij hopen ©ok een talrijk publiek van elders in de gelegenheid zijn. voor de eerste maal kennis te maken met hot spel van de beste voetballers uit vier der vijf dioce sane bonden, die te zamen de Federatie vormen. Aan de wedstrijden toch, de voorwedstrijden van de jaarlijksche se rie om den zilveren Gent ram sbeker wordt deelgenomen door de vertegen woordigende elftallen van de bisdommen Haarlem, Breda. Roermond en Utrecht. Het Diocees den Bosch lootte van de eerste ronde vrij. Wij kunnen nu reeds verzekeren dal voor deze wedstrijden ▼eel belangstelling zal beslaan en dat de twee matches, die plaats hebben, ons •en belangrijke partij voetbal beloven VERKIEZINGEN RIJNLAND. Bij de gehouden verkiezingen van Hoofd ingelanden en Hoofdingelanden-plaatsver vanger voor het Hoogheemraadschap Rijn land was de uitslag als volgt: 2e District. Hoofdplaats Haarlemmer- liede en Spaarnwoude. Vacature als H. Ingeld. piaatsv. wegens benoeming van Jhr. Mr. E. H. E. Teding van Berkhout tot EI. ingeland. Gekozen de heer L. G. Prins te Over- veen. 8e District. Hoofdplaats Woubrugge, aftredend als H. Ingel. en H. Ingel. plaats vervanger opvolgend de heeren H. Straat hof Azn. en F. Kroes Mzn. Herkozen de heer Straathof en gekozen als Hoofdingeland-plaatsvervanger de heer P. F. Noordam te Woubrugge. 9e District. Hoofdplaats Aarlanderveen. Aftredend als Hoofdingeland en Hoofdin geland-plaatsvervanger, opvolgend de hee ren C. van Muiswinkel Hzn. en A. N. Straathof. Gekozen a'ls hoofdingeland de heer A. N. Straathof en als hoofdingeland-plaats vervanger de heer W. Nieuwenhuizen. ioe District. Hoofdplaats Alphen a.d. Rijn. Vacature als hoofdingeland-plaatsver vangend, wegens benoeming van den heer W. Los tot hoofdingeland. Gekozen de heer G. J. Stoop te Alphen aan den Rijn. ne District. Hoofdplaats Reeuwijk. Va cature als hoofdingeland wegens overlijden van den heer P. Kersbergen Lzn., Her stemming tusschen de heeren W. Vis te Reeuwijk en J. G. Naber te Gouda. I2c District. Hoofdplaats Hazerswoude. Vacature hoofdingeland wegens benoeming van den heer P. F. Veelenturf tot Hoog heemraad en vacature hoofdingeland- plaatsvervanger wegens ontslagneming van den heer J. van Beek Szn. Gekozen opvolgend de heeren A. J. de Jong en L. Noordam, beiden te Hazers woude. 13c District. Hoofdplaats Leiderdorp. Vacature hoofdingeland, wegens bedanken als zoodanig van den heer J. J. Koning en periodiek aftredend als hoofdingeland- plaatsvervangend de heer P. J. van der Poel. Gekozen opvolgend de heeren D. Dorre- paal te Koudekerk en A. B. Verkleij te Leiderdorp. Zondagmiddag vergaderde de Neder- landsche Bond tot het Redden van Dren kelingen, in het Brongebouw alhier. De vergadering werd geopend met een woord van welkom aan de afgevaardigden van aangesloten Reddingsbrigades, aan de le den van den Raad van Bijstand, aan de Medische Commissie en aan de heeren dr. W. S. Merens en H. L. Warnier, inspec teur van Lichamelijke Opvoeding. De voorzitter bracht hulde aan het be stuur der Haarlemsche Brigade voor de schitterende tentoonstelling, die de aan dacht van duizenden vraagt. Den heer Mathot werd hulde gebracht voor de wel willende beschikbaarstelling van zijn eta lages. Het jaarverslag van den secretaris, den heer A. J. Meijerink, werd goedgekeurd, waarna door den heer J. van Gemen, pen ningmeester het financieel verslag werd uitgebracht. Daaruit bleek, dat de ont vangsten over 1920 hadden bedragen 668.85 de uitgaven 606.8154. De heeren generaal Ophorst en Van Osselen Amsterdam, hadden de rekening accoord beVonden. Hierop volgde de bestuursverkiezing; De aftredenden, de heeren A. J. Meijerink, Haarlem en J. H. A. Bos, Den Haag, werden met 33 van de 34 uitgebrachte stemmen herkozen. Ingesteld werd een pers- en propaganda- commissie om den secretaris, nu de bond groeit terzijde te staan. Aan bestuursleden en officials zullen le- gitimatiekaarten voor wedstrijden en de- monsraties worden uitgereikt. Na eenige discussie werd het bestuurs voorstel: „alle brigades verbinden zich voor hun brigade-diploma als minimum- eisch te stellen, het voorbereidend examen van den bond", aangenomen. Haarlem wenschte verzwaring van de eischen. Het gewijzigd voorstel-Den Haag: „Na tionale wedstrijden voor alle afdeeüngen behoeven de toestemming van het bonds- bestuur" werd aangenomen. Naar aanleiding van een voorstel-Haar- lem zal gestreefd worden naar eenheid in medische adviezen. Ter vergadering waren vertegenwoor digd de brigades Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Utrecht, Den Bosch en Heem stede. Dr. Van Eden bracht een woord van hulde aan den voorzitter, mr. Terschotte, voor de eminente leiding der vergadering; deze werd met de gewone plichtplegingen gesloten. DE MELKPRIJS. Zaterdagavond is er een vergadering gehouden tusschen de melkhandelaren hier ter stede en de veehouders omtrent vast stelling van den melkprijs. Er werd echter nog geen overeenstemming bereikt. Beleediging. Mej. E. V. uit de Haarlemmermeer, had H. K. eenige minder lieflijke woorden toegevoegd. Daarvoor had ze zich nu te verantwoorden. Tusschen die twee ontspon zich voor de „gestrenge heeren" zelfs nog een mondgevccht. De officier vroeg 20 boete of 20 dagen hechtenis. Mishandeling. J. v. L. was beschuldigd, een vrouw mis handeld te hebben. „Neen," zei hij, „dat is niet juist. Zij heeft mij aangevallen. Ik heb me toen ver dedigd met een lantaarn. Zij is toen geval len en zal zich aldus verwond hebben." De Officier scheen het met deze lezing niet eens te zijn, want hij eischte 40 boete of 40 dagen hechtenis. Nog een. Ook B. v. V. had zijn handen niet thuis kunnen houden en daarvan was zijn kame raad het slachtoffer geworden. Deze yvreektc zich, door ten aanklacht in te dienen. De Officier memoreerde d*t beid. al eens meer voor mishandeling veroor deeld is en vroeg daarom twee weken ge vangenisstraf. De Kaarlemsdhe Rechtbank veroor deelde garter in de zaak van dras bacdr- biljetfendiefsfal by de firma Enschedé B. v. A. tot twee jaar «n A. A. toé 6 maanden ger.straf beiden met aftrek van preventief. De cisch was tegen B. y- A. twee jaar en tegen A. A. 1 jaar. INDUSTRIE-TERREIN. De heer W. Koppen heeft aan den Raad der gemeente Haarlem het volgende schrij ven gericht: In de voorlaatste zitting van den Raad is gebleken, bij behandeling van het voor stel van B. en W. tot roiling van grond met de N. V. Zeepfabriek Het Klaverblad, dat de bij Raadsbesluit van 4 Maart 1919 vastgestelde verordening, waarbij en zulks op grond van de bepalingen der Hinderweit een bepaald gedeelte van de gemeente werd aangewezen voor fabrieks terrein, toelaat, dat het geheele Oostelijke gedeelte der gemeente, aan gene zijde van het Spaame daarvoor kan worden benut. Het wil ondergeteekende voorkomen dat dM met is in overeenstemming met den geest van bedoeld Raadsbesluit doch bo vendien in de toekomst tot veel onaange naamheden aanleiding zal geven, doordat het Zuid-Oostelijk deel van de gemeente is, of zal worden bestemd voor Volkshuisves ting; dat het Noord-Oostelijk gedeelte der stad voor industrie- en fabrieksterrein meer eigenaardig is aangewezen immers zijnde het gedeelte waar de spoor- en over laadbaren is geprojecteerd en reeds als zoodanig is gestempeld door de oprichting van velerlei fabrieken en werkplaatsen; dat reeds tusschen beide bovengenoemde stadsgedeelten een feitelijke splitsing van woon- en industrie-terrein is tof stand ge komen en enkel wettelijke sanctie behoeft om ook formeel als zoodanig te dienen. Het is daarom dat ondergeteekende vrij heid vindt om wijziging van de betreffende verordening aan den Raad voor te stellen, door aan artikel I toe te voegen, „en be noorden den spoorweg HaarlemAmster dam." GEMEENTEZAKEN. Ter benoeming van hoofd der school voor uitgebreid lager onderwijs lett. B. al hier, hebben B. en W. de volgende voor dracht opgemaakt: X. T. M. J. Donkersloot, Hoofd eener O. L. school te Leerdam; 2. R. M. van der Hart, onderwijzer aan school no. 6, alhier, en 3. A. van Ekeren, onderwijzer aan school no. 7, alhier. Ter benoeming van een lid van het Be stuur van de Vercêniging voor ambachts- en middelbaar technisch vakonderwijs (vac. W. G. H. Jacobs) hebben B. en W. de volgende voordracht opgemaakt: 1 Ir. P. J. van Voorst Vader, Ingenieur bij den Rijkswaterstaat, alhier; 2 Ir. J. J. Klompe, Inspecteur van den Arbeid, alhier. B. en W. stellen voor, aan C. L. F. Sarlel en J. Mooy Jr. een stuk grond van ongeveer 780 vierk. M., gelegen op den hoek van de Juliana- en Hertogstraat, te verkoopen tegen den prijs van 17 per vierk. M., ten einde op dien grond vier woonhuizen te bouwen. Familie-Bioscoop. Na het gewone journaal, dat ons midden in de 8 Juni-staking bracht, draaide een detective-éénacter. Dan verplaatsen we ons naar Rijswijk, waar we een aantal fraaie natuurgezich- ten te genieten krijgen. Nadat „Een held uit het Heme'Ische Rijk", een twee-acter, getracht heeft onze lachspieren in beweging te brengen, kun nen wij genieten van het boeiende drama „De stad der Gulden Droomen", wat we ook konden betitelen „Van zwerver tot millionnair." Een zwerver, een anarchist, komt in het groote Chicago op toevallige wijze in aan raking met de dochter van een millionnair. Hij wordt n.l. door een auto, waarin de dochter van den millionnair gezeten is, aangerdeen. De rijke dame overhandgt hem een dollar en zegt hem, dat hij moet trachten een fatsoenlijk mensch te worden. Overal waar onze anarchist zich thans be geeft, ziet hij het gelaat van de miliion- nairsdochter voor zich. Hij komt in aanraking met een anar chiste, die verliefd op hem wordt. Deze gaat uit van de idee; neem wat je krij gen kunt! Op een goeden dag dringt de zwerver het huis van den millionnair binnen en dwingt dezen hem tienduizend dollar te geven. Juist als de chèque geschreven en over handigd is, komt de dochter des huizes binnen. De zwerver bedenkt zich, ver scheurt de chèque en gaat heen zonder iets te zeggen. De millionair laat hem achtervolgen en spoedig zit hij achter slot en grendel. Op aanraden van een advicaat houdt hij zich krankzinnig en wordt veroordeeld, opge sloten te worden in een krankzinnigenge sticht. De anarchiste komt hem bezoeken en helpt hem bij zijn ontvluchting. De zwerver komt dan bij de anarchiste thuis. Hij vermomt zich hier, scheert z'n baard weg en wacht de dingen af die ko men zullen. Hij wordt verraden door een anderen anarchist. Het komt tot een gevecht tus schen de twee roode broeders. De zwer ver zegeviert. Hij verlaat zijn weldoenster. Hij wil en moet geld hebben. Eerst ver huurt hij zich als bordenwasscher, dan wordt hij reclamelooper. Hij komt in con nectie met een effectenhandelaar en gaat speculeeren, niet altijd echter Op even eer lijke manier. e* :*i Tenslotte wordt liü een groote speculant en degelijks kan men hem op de beurs vinden. Hij komt daar in aanraking met den mil- lionnair die hij eens bedreigde en weet den »oon in zijn macht te krijgen. Het verdere gedeelte bewaren wij om de ©panning niet te zeer te verzwakken. Het slot is natuurlijk „ze krijgen ei kaar". De explicatie is zooals altijd goed. Wij kunnen een gang naar den Kleinen Houtweg ahveer aanbevelen, M. A. MEYLINK. In den ouderdom van 56 jaar is hier overleden de heer M. A. Meyhnk. In leven was de heer Meylink ont vanger der registratie 'en domeinen. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 9 April W. S. Mazurel en B. Hanselaar. Geboren: 5 April z. van H. M. Mulder- Gijzel. 7 April z. van C. D. Ketelaar- Klocs.8 April z. v. A. J. M. Campfens- Knol. d. van J. M. Smits-v. b. Neder- end. 9 April z. van D. Bernhard- RJevier. 10 April z. van M. Roose-v. Merksteijn. d. van C. v. Bruggen- Krijns. z. van A. H. Souverein-v. Eg- mond. 11 April z. van J. Stokman-v. Dijk. Overleden: 8 April C. Brüggeman-v. 't Geloof, 71 j-, Bifderdijkstraat. P. C. M., 14 mnd„ d. van J. H. Stavenuiter, Lombardsteeg. F. Wonink, 18 j„ Kam- perlaan. A. Meijlink, 56 j., Wilsonspiein. 9 April C. van Stigt-v. Hasselt, 29 jaar, Kamperlaan. 10 April J. Zwaneveid, 83 i., Sehotersingel. A. Hazevoet, 12 jaar, Z. B. Spaarnc. HINDERWE1 B. ©n W. van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat door hen is ontvan gen een bekendmaking van do gemeentel Heemstede, dat ter secretarie dier ge meente ter inzage Egt een verzoek met bijlagen van J. de Groot, Heerenweg 267, te Heemstede, om vergunning tot het oprichten van een benzine-bewaar- plaats op het perceel Heerenweg 267 te Heemstede. EEN PAARD DOOD GEVALLEN. Zaterdagmiddag stortte plotseling oen paard, toebehoorende aan J. de W., ineen en bleef dood. Het kadaver werd naar het abattoir Uit Emmer-Compascum wordt gemeld, dat de brand in de venen bijna gebluscht is, hoofdzakelijk door de windstilte. Ook de brandspuiten van de verschillende ge meenten hebben veel tot het dooven van het vuur bijgedragen. De grootste schade is aangericht in de Weerdingervenen. Het totaal der schade is nog niet te schatten. Een vertegenwoordiger van de „Tel." heeft een onderhoud gehad met den heer G. Kooistra, burgemeester van Emmen. Deze zeide dat de branden Zaterdagmiddag tusschen 2 ert 4 uur in alle felheid uitbra ken. Uit het feit, dat zij nagenoeg terzelfder tijd ontstonden te Bargercompascuum, Em- mer-Erfscheiiderveen, Roswinkelerveen, Nicuw-Weerdinge, Siepelveen, Noordveen en Valthermond, leid ik af, zeide de burge meester, dat al deze branden van de laat ste dagen, die buiten het groote aantal stobbe barger, ruim duizend dagwerk turf vernielden, een gevolg zijn van kwaadwil ligheid en dat ze zijn aangestoken vol gens een te voren genomen gemeenschappe lijk besluit. Nadat de branden mij waren gemeld zoo ging de heer Kooistra voort heb ik mij onmiddellijk in verbinding gesteld met den commissaris der Koningin om de zaak met hem in oogensohouw te nemen. Wij zijn toen santen 's nachts in Roswinkel en Emmercompascuu-m geweest en zijn toen beiden tot dc slotsom gekomen, dat wij tegenover het vuur machteloos ston den. Met eigen oogen hebben wij gezien, dat men turfhoopen probeerde aan te steken, zoodat ik er absoluut zeker van ben, dat er kwaadwilligheid in het spel is. Er is door de politie een keer op de brandstich ters geschoten, maar zonder resultaat. Een vervener is onlangs gearresteerd op wien vermoedens rustten, dat hij zelf turf aan gestoken had. De kwaadwilligen bij de branden zoekt men echter dders. De burgemeester schrijft de brandstich ting toe gedeeltelijk aan wraakneming en gedeeltelijk aan de hoop van sommige ar beiders, dat, als op deze wijze de turf is opgeruimd, er weer gegraven zal moeten worden en zij dan weer aan het werk kun nen gaan. In dit verband deelde hij mede, dat hij een conferentie had gehad met een commissie uit de verveners, om te trach ten tot overeenstemming te geraken tus schen verveners en arbeiders in zake het arbeidersvraagstuk. De burgemeester heeft zijn bemiddeling aangeboden aan verveners en arbeiders, welke bemiddeling door beide partijen is aangenomen. Woensdag hoopt de burgemeester met de verveners een uitvoerige conferentie te kunnen houden, en Vrijdag met de arbei ders. Mocht het hem inderdaad gelukken om de verveningen weer aan den gang te krijgen, dan zullen er echter, dat kon hij reeds thans verklaren, hoogstens de helft der werkloozen het aantal bedraagt in de gemeente Emmen zes h zeven duizend weer aan den arbeid gaan. Voor de anderen zal dus ander productief werk moeten worden gezocht. DE NADEELIGE SALDI DER CRISIS- INSTELLINGEN. Scherpe critiek 'der Tweede Kamer. Naar aanleiding van het Voorloopig ver slag over het wetsontwerp tot verbooging der dekking van de nadeelige saldi der crisis-instellingen, verklaarden zich ver scheidene leden mej; de. 3vijze< yyaarop in 1 dit wetsontwerp de afwikkeling van de crisisaangelegenheden wordt voorgesteld, weinig ingenomen. Zij achtten de in de Memorie van Toelichting gegeven mede deelingen onvoldoende. Men achtte het gewenscht, dat de volle dige winst- en verliesrekening aan de Ka mer worden overgelegd. In afwachting van de overlegging van deze bescheiden zou men gaarne vernemen, of er thans nog crisisinstellingen bestaan. Naar aanleiding van de gestie van den Minister omtrent de kolenvoorziening wenschte men volledige inlichtingen te ontvangen omtrent de contracten tot aan koop van steenkolen in het buitenland. Het Rijkskanloor voor Kleedingvoor- ziening, waarvan bet financieel resultaat nog niet in dti wetsontwerp is opgenomen, gaf desniettemin aanleiding lot een uitvoe rige bespreking. Uit het verslag van de Algemeene Re kenkamer over 1919 is gebleken, dat de heer Herzberger, destijds directeur van het Rijksbureau voor Kleodingvoorzieuing, bij den verkoop van den voorraad kleeding- stukken aan de republiek Polen 3 pet. van de waarde daarvan heeft genoten, tot een bedrag van 558.176.34. Voorts werd opgemerkt, dat dc heer Herzberger nog andere voordeelen had genoten, n.l. 100.000 wegens huur en af schrijving van de aan het Rijk in gebruik afgestane gebouwen, machinerieën, toe stellen enz. en een bedrag van 106.170.70 wegens vergoeding ad 25£ pet. van het totale bedrag der aangemaakte bovenklee- ding voor het mannelijk geslacht. Sommi ge leden meenden bovendien te welen, dat door de firma Herzberger grondstoffen waren geleverd bij welke levering de direc teur was geïnteresseerd. ALGEMEENE VERGADERING ,VAN DE R.K. RIJKSKIESKRIiNGORGAtNISAT1ES HELDER. Te Alkmaar is Zatendagimklifag een al gemeene vergadering gehouden van da R.K. R ijfc'k ieskring-o rgani'sa tie Helden De verschillende aangesloten kiei:nugen waren göei opgekomen. Aanwezig waren o.tm. de leden der Tweede Kamer Chr. v. d. Bilt en Mr. Boinans. Met groote meerderheid wend besloten een voorstel van 't bestuur aau te nemen, dat de volgende motie omvat. De Bond vin R.K. Kieskrinjorganisa- ties in den Rijxskie-skring Helder NVII. in algemeene vtrgaaering bijeen, over wegende: dat sinds geruimen tijd gezoehi >v:-nU naar ,een doelmatige vorm van vootbreu- ging en verdeeling der stoffelijke goede ren, ten einde deze meer dienstttbaar te maken aan bet algemeen (belang «Jan thans geschiedt; overwegende: daf door de R.K. socialle organisaties van werkgevers, boeren, middenstanders en .werklieden op versdhiülentde congres sen, mede om tot dit doel 'te geraken in beginsel besloten is toit bet samenstellen van een bepaalde vomn van 'bedrijfs-or- ganrsatie die steunen moet o,p een igrond'slag van liet privaat bezit en het Christelijk solkferisme en tevens de be langen der consumenten niet uil bel oog tmag verliezen: overwegende. dat genoemde vonm van bedrijfs orga nisatie nog niet de noodige instemming beeft gevonden bij andere sociaal geor ganiseerde groepen in ons land. welke 'eveneens op grondslag van privaat bezit ten Christelijk solidarismo en tevens de l>d&ngen dier consumenten niet uit bet» oog mag verliezen: overwegende: dat genoemde vorm van bedrijfsorgani satie nog niet de 'noodige instemming heeft gevonden bij andere sociaal geor-i ganiseerde groepen in ons land, welke eveneens op grondslag van privaat be-i zit en Christelijk solidairisme streven naar een beier stelsel van voortbrenging en verdeeling der stoffelijke goederen; Besluit: Nu er een streven is om dit punt te plaatsen op het program van de R.K.. Staatspartij, aan den Algemeen en Boud Van R.K. Centrale Rijikskieskringongani- saties in Nederland te verzoeken, dat het Bonidsbesituur overleg zal plegen bet bestuur van dén R.K. Centralen Raad van Bedrijven in hoeverre het gewenscht is of die Publiekrechtelijke regeling van de hedrijfs-orgamsatie al of niet op het R.K. Staatsprogram moet worden geplaatst en daarna overleg zal plegen 'met andere politieke partijen." Prof. Veraart vond do.ze motie aleszinsl aannemelijk en verklaarde er zich best mee te kunnen vereenigen, OPGEHEVEN VERPLICHTING. Ingaande heden, zijn viischverzen dingen vrijgesteld ven de verplichting tot bijvoe ging van certificaten van oorsprong. Geen certificaten van oorsprong boter en kaas. Het „Hbld." deelt mee, dat voortaan voor vervoer naar Engeland van boter en kaas geen certificaten meer zul len worden gevorderd. DE EX-KEIZERIN VAN DUITSCHLAND t Naar de „Maasb." uil Doorn verneemt, zijn reeds kransen gezonden door prof. Verrijn Stuart, de familie de Beaufort, den lijfarts dr. Hamer en gravin Keiler. Ds. Wijs nit Haarlem vertoefde tot Maandagavond op het kasteel. Omtrent de laatste oogenblikken van de overledene wordt nog vernomen, dat Zondagavord om 11 uur de lijfarts nog eenige hoop had en den toestand nog niet zoo heei ernstig inzag. Maandagmorgen tegen 5 uur werd de ademhaling minder en te ruim zes uur gaf de ex-keizerin den geest. De laatste dagen moet de keizer bijna voortdurend aan het ziekbed van zijn echtgenoote hebben vertoefd. Onmiddellijk werden de familieleden en de Nederiandsclie autoriteiten met liet overlijden in kennis gesteld Op uitdrukkelijk verzoek van den keizer is iedereen op liet kasteel in dtef*" rouw. In de confectie-bcdrijven is men tuf schen de werkgevers en de werknemers F1 overeenstemming gekomen. Maandagmorgen is daartom in het 4" gros-confectiebedrijf het weTk hervat. De Arbeidswet en de Landbouw. Naar aanleiding van het tot den miirisF' van Arbeid gericht verzoek om te will£( bevorderen, dat de Arbeidsiwet 1919 gewit' zigd wordt, in dien zin, dat voor de pis1' telandsbedrijven de gelegenheid wordt opend om bij de wet toegelaten af' beidslijd te overschrijden, heeft de Zeeu" schc Landb. Mij., naar het Zeeuws4*1 Land.bl. meldt, van den minister de dedeeting ontvangen, dat bij den Hoog4' Raad van Arbeid in onderzoek is de vraaf in hoeverre een wetswijziging gewenscht i' welke zoodanige overschrijding mogeliP zou maken. Ten aanzien van plattelands-smederij''' is reeds een regeling getroffen, kracht^' welke de districtshoofden der aitoeids-if spectie op voldoende gemotiveerde verzot keil vergunning kunnen verieenen, god" rende de maanden Maart tot en met OcF ber, den 8-urigen arbeidsdag en de 45-ufi' ge werkweek te doen overschrijden. DE STAKING IN DE VENEN. Uit Ter Apel (Gron.) wordt geschreve" dat in den toestand van werk weiger^ voor tiet aangeboden loon nog weinig re< andering te bespeuren is. ABe werk sta-1' in de meeste venen stil. De lurfbrand4' gaan geregeld voort zelfs overdag. Md zou waarlijk den indruk kunnen krijgt dat deze bijna openlijke brand stichting4* „aangenomen werk" is. De verveners van Hoogeveen en onislf* ken hébben nu de aangeboden 50 pet. toot van 1.1. jaar tot 65 pet. verhoogd en moet ten nu de arbeiders iets van hunne ejscttef laten vallen, dan ware wellicht toenadering te verkrijgen. Daar lvet veen-werk, ook al wordt h4* hervat, lang niet voldoende zal lijn vo"' de duizenden arbeiders, gaan de gemeef ten voort met haar plannen voor landt)n' ginning met rijkssteun. Zoo kocht «cl de gemeente Odoorn complex van 83 H.A. heide, deels tot ia ontginning, deels lot bosclibouw bestemd Aan het „Hbld." wordt gemeld, dat d' groote massa der veenarbeider» over d® brandstichtingen, welke het werk schij®4*1 te zijn van een klein groepje agitators, flie' te spreken is; reeds habben Christelijk e( modern georganiseerde arbeiders communistisch voorman afgeranseld. He' doel van de misdrijven schijnt voor ef deel een uiting van wraak te zijn tegef' werkgevers, die zich niet aan hel arbeid' contract hebben gehouden, maar oo* schijnt er een poging in te moeten word411 gezien om door vermindering van de vod'' raden turf, de werkgelegenheid grooter maken. HET BURGEMEESTER VAN AM STERDAM. De „Tel." verneemt, dat in verschiile" de kringen de mogelijkheid van een a-f' aftreden van burgemeester Teilegen goed als zeker geacht wordt. Mocht inderdaad dc heer Teilegen zoodanig aftreden, dan moet, naar te' blad verneemt, mr. dr. E. van Ketwi^ Verschuur, -de tegenwoordige bur genie4'' ter van Groningen, zeer ernstig voor e4*! benoeming tot burgemeester der hoofdst"' in aanmerking komen. SLAPTE IN HANDEL EN BEDRIJF. In de cantonfabriek der firma Hooy,e! en Beukema te Iloogezand is aangqdal* dat de fabriek Zaterdag wordt slopgeze* Ongeveer 150 arbeiders worden wd' loos. amastspo-'- - FELLE BRAND TE APELDOORN. Zaterdagmiddag omtrent vijf uur \Y<s' ontdekt, dat in een houten loods, deel makende van de zeep- en sneeuwwitchloo' fabriek der firma De Haas en Van Bre'1 te Apeldoorn een felle brand heerscb1® vermoedelijk ontstaan door onvoorzichtig head van sigarettenrookende jongens De loods, waarin alles voor de ree^ me-campagne in Amsterdam gereed 1^ zooals 700 kisten ieder van 100 pakj4 edehveispoeder, 4.000.000 vlaggestokjes f oven zooveel vlaggetjes, een miltioen quetten, kisten vol met cadeautjes, bakk4' en een ontelbaar aantal pakjes sneeuwt chloor, kartonnen doozon, rollen kart"*, en parafine, geléek in korten tijd een vu" zee en brandde geheel af, een schade v4' oorzakende van 50.000, welke cch" door beurspolis wordt gedekt. Aan het krachtdadig optreden van l. Eendrachtsche brandweer, later gesteh''( door de Apeldoornsche motorspuit, wdy haar slang op de juist twee dagen te vo4® in de nabijheid der fabriek gejWan" brandkraan aan kon zetten, is het te d"'1 ken, dat de fabriek behouden bleef. SPOGRWEGONGEVAL. Uit Deventer wordt gemeld, dat v!j, goederentrein no. 4842, die 's avonds men passeerde, Zondag nabij die pk11^, een met kunstmest geladen wagen vvJG geloopen en in brand geraakt is. Hoewel remmer direct het noodsein gaf, werd niet opgemerkt, zoodat de wagen spoorde en de spovriijn daardoor 0 een groote lengte onklaar geworden ,s ^1 niet kan worden bereden. Alle treinen Twente moeten daarom te Bathmen s' pen en de passagiers den afstand te vw afleggen. De remmer P. Kroon was bii11^ uit den rejnstoel gesprongen, doch e een hoofdwonde en moest zich ondri - neeskundige behandeling stellen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2