Amsterdamsche Beur* Laatste Nieuws E Ai EENTER AAD. (Vervolg). De heer REINALDA vraagt of het bouwen van middenstandswonin- gen niet vlugger gaat dan het bouwen van arbeiderswoningen. Is het juist dat er zelfs geen huurders voor de middenstandswoningen zijn De heer SLINGENBERG merkt op dat het bouwen van middenstands woningen niet zoo coulant meer gaat vanuit den Haag als vroeger. Dezelfde bepalingen van bijdragen <i fonds perdu lijn nu niet meer geldend. Wat de voorraad der middenstandswoningen betreft, merkt spr. op dat voor wat betreft de nu gebouwd wordende huizen nog niet een voldoend aantal huurders is. B.v. niet voor de huizen van de Haarlemsche woningstichting en niet voor de woningen van Huis ter Cleeff. De voornaamste reden daar toe is wel de hooge huur. De midden- standswoningbouwvereenigingen kun nen nog wel leden hebben. De heer REINALDA vond in deze mededeelingen aanleiding aan te drin gen vooral op den bouw van arbeiders woningen. De VOORZITTER wijdt eenige waardeerende en hartelijke woorden aan den heer Mr. L. J. van Toulon v. d. Koog, die als raadslid afscheid heeft genomen. Een commissie wordt benoemd om de geloofsbrieven te onderzoeken van het nieuw inkomend lid, den heer J. V. d. Ban. De heer HEERKENS THIJSSEN rapporteert namens de commissie en adviseert tot toelating. Daartoe wordt besloten. f Lich. Opvoeding. B, en W. bieden den raad ter be krachtiging aan, een ontwerpbesluit, Inhoudende eene instructie voor den Inspecteur voor de lichamelijke op voeding in de gemeente Haarlem Goedgekeurd. no. 10 tot vaststelling van een le suppletoire begrooting dienst 1920 in te trekken. Goedgekeurd. Bo uwvergunn ingen B. en W. stellen voor, de Woning bouwvereniging „Onze Woning" vrij stelling te verleenen van de Bouwver ordening voor het bouwen van 77 wo ningen en een bestuurslokaal aan het Zuider Buitenspaarne. B. en W. stellen voor ten be hoeve van den bouw van een bad- en zweminrichting op een terrein nabij de Kleverlaan, vrijstelling te verleenen van de Bouwverordening. Goedge keurd. B. en W. stellen voor, ontheffing van de Bouwverordening te verleenen aan de Woningbouwvereniging „On der Dak", ten behoeve van den bouw van 52 woningen aan de Klever laan. Goedgekeurd. Straatbelasting. B. en W. bieden ter vaststelling aan het le suppletoire kohier van de straatbelasting voor het dienstjaar 1920 tot een bedrag van 1852.29. Goedgekeurd. Rekening. B. en W. bieden ter goedkeuring aan de rekening en verantwoording der Kamer van" Koophandel en Fa brieken over 1920, in ontvangst en uitgaaf sluitende met een bedrag van 1277.04, terwijl zij mede voorstellen op de post volgnummer 272 der ge meentebegroting voor 1920 beschik baar te stellen 27.04. Goedgekeurd. Intrekking raadsbesluit. B. en W. stellen voor in verband met het Kon. Besluit d.d. 26 Febr. waarbij de Kroon het bij Haar ingestelde beroep tegen de beslissine van Ged, btaierr van Noord-Holland d.d. 13 October 1920 ongegrond heeft ver klaard raadsbesluit d.d. 30 Juni 1920 Wijziging raadsbesluit. Gedeputeerde Staten deelen mede dat naar 't oordeel van den minister van onderwijs bij de toepassing van het wetsartikel rekening behoort te worden gehouden met het gemiddeld aantal leerlingen per onderwijzer aan elk der overeenkomstige openbare scholen. Naar aanleiding daarvan komt de Haarlemsche Schoolvereeniging voor haar school aan de Jacobijnestraat slechts in aanmerking" voor een uit- keering van 883.34 in stede van een van 2.650. Ged. Staten hebben verder bezwaar tegen de uitkeering, resp. van 3.650 en van 3.433.88 aan de bijzondere scholen voor uitgebreid lager onder wijs aan de Bakenessergracht 81 en Oranjestraat 2 op grond, dat h.i. de toekenning van deze uitkeeringen in strijd met de wet is. B. en W. stellen voor om aan liet verzoek van Ged. Staten te voldoen en het raadsbesluit te wijzigen. Goed gekeurd. Verhooging subsidie. B. en W. stellen voor in verband met de verhhogingen der jaarwed den van het onderwijzend personeel, werkzaam aan de na te noemen onder wijsinrichtingen Het subsidie uit de gemeentekas, voor het jaar 1920 ten behoeve van de Middelbare Technische School alhier toegestaan bij raadsbesluit van 3 December 1999 tot een bedrag van f18.800 en verhoogd bij raadsbesluit van 14 Januari 1920 met f1.536, andermaal te verhoogen, thans met f3.664,61, zoodat in totaal over het jaar 1920 een subsidie zal worden ge noten van f24.000.61 het subsidie uit de gemeentekas voor het jaar 1920 ten behoeve van de Bvondvakteekenschool alhier toege staan bij raadsbesluit van 3 Decem ber 1919 tot een bedrag van f2.965. en verhoogd bij raadsbesluit van 14 Januari 1920 met f320.opnieuw te verhoogen, thans met f429.zoo dat het subsidie over het jaar 1920 in totaal zal bedragen f3,714. het subsidie uit de gemeentekas voor het jaar 1920 ten behoeve van de Ambachtsschool alhier, toegestaan bij raadsbesluit van 3 December 199 tot een bedrag van f 23,700. te verhoo gen met f6,761.zoodat het subsidie over het jaar 1920 in totaal zal bedra gen f30,461. „Witte Kruis." B. en W. adviseeren gunstig op een bezoek van de afd, Haarlem van „Het Witte Kruis" om tot dekking van de nadeelige saldi op de exploita tierekening van het 2e en 3e Douche Badhuis een extra-subsidie te verlee nen van onderscheidenlijk f2000 en f800. De heer KINGMA vraagt de ta rieven der baden te verlagen. De VOORZITTER antwoordt dat het gevraagd is, maar dat daarop nog geen antwoord is gekomen. De heer v. d. BERG zegt dat de zaak in onderzoek is. Het voorstel wordt goedgekeurd. S tadsklokkenspeler. Het ligt in het voornemen van B. en W„ de instructie van den stads- klokkenspeler te wijzigen. Alsdan zal daarin tevens worden vastgelegd, dat gedurende de zomermaanden boven dien twee avonden in de week de klok ken bespeeld zullen worden. De heer WOLZAK vraagt het sala- laris van de hulporganiste te ver hoogen. Dat zal, volgens denVOORZlTTER in overweging worden genomen. Het voorstel wordt goedgekeurd. Gronden aan de Kleverlaan. B. en W. stellen voor, f342,200 ter hunner beschikking te stellen voor het aanbrengen van bestrating en rio- leering in en het uitvoeren van grond werken op de, voor openbaren weg bestemde gronden ten noorden van de Kleverlaaii. Na eenige opmerkingen goedge keurd. Gronden Slachthuisstraal. B. en W. stellen voor, f242,400 en f417,600 ter hunner beschikking te stellen, voor het aanbrengen van be strating en rioleering in de voor open baren weg bestemde gronden ten noor den en ten zuiden van de Slachthuis straat, en voor het aanbrengen van een plantsoen daar ter plaatse. Goedgekeurd. Plaats voor het nieuwe Badhuis. B. en W. stellen voor, hen te machtigen, aan de Haarl. Stichting voor Woningverbetering, alhier, voor een tijdvak van 55 jaren, in erfpacht uit te geven een stuk grond, ongeveer 418 M2, aan het Hofdijkplein, tegen een erfpachtscanon van f0.82 per M2 De heer KOPPEN vraagt of zijn in lichtingen juist zijn dat de bedoeling is, bij dit badhuis een proef te nemen met kuipbaden en zoo niet of de wet houder zulks niet zou kunnen bevor deren. De heer SLINGENBERG. deelt mede dat liet de bedoeling is de ze proef inderdaad te nemen, doch de kwestie komt pas later ter sprake. Het voorstel wordt goedgekeurd. Verkoop Grond. B. en W. stellen voor hen te machtigen aan C. L. F. Sarlet en J. Mooij Jrin koop af te staan tegen den prijs van f 17 per M2 een gedeelte grond gelegen op den hoek van de Julianastraat en de Hertogstraat, ter grootte van ongeveer 780 M2 om daar op 4 woonhuizen tebouwen. De heer MIEZE RUS vraagt of de voorgevel van deze huizen niet ver anderd kan worden. De WETHOUDER merkt op dat over den smaak niet te twisten valt, doch dat B. en W. in dezen toch be zwaarlijk dwingend kunnen optreden. Misschien is er aanleiding de schoon heidscommissie te raadplegen. Het voorstel wordt goedgekeurd. Electriciteit. B. en W. stellen den raad voor, hun in overweging te geven, den hoofd-electricien aan het gemeente- electriciteitsbedrijf A. v. Harreveld vrij te stellen van de betaling van een bedrag van f242,44, wegens te weinig betaalde geiden voor door hem ge bruikten electrischen stroom. De heeren Visser, Roest, Reinalda, en v. Liemt betoogen dat het geen gunst geldt, maar een recht voor de heeren Harreveld en Reuss om hun gestorte geld terug te krijgen cn memoreeren daartoe uitvoerig de gevoerde corres pondentie. In alle geval mag de goede trouw der heeren niet in twijfel worden §[6 trokken* De heer HEERKENS THIJSSEN beantwoordt de heeren, aan de hand van de gevoerde correspondentie. Ook de heer Bomans beantwoordde de sprekers en verdedigde het standpunt van B. en W. Hij wenschte zelfs verder te gaan en niets terug te betalen. De heer ROEST diende een motie in om 't geld terug te geven aan de heeren Reuss en Harreveld. Deze motie kon niet behandeld wor de, omdat er anders een onzuivere stemming zou plaats hebben. Hierna diende de heer Reinalda een amende ment in op het voorstel van B. en W. hetwelk dezelfde strekking had als het voorstel Roest. Dit ammendement, bedoelende aan de heeren Reuss en Harreveld beiden het te veel betaalde terug te geven werd verworpen met 1910 stemmen Het voorstel om alleen de heer Harre veld het geld terug te geven werd aan genomen met 218 stemmen Hierna ging de Raad over in geheime zitting. Benoemingen. Voor de benoeming van een Direc teur van de Gemeentelijke Duinwater leiding doen B. en W. den raad de volgende (niet-alphabetischej aan beveling 1. Ir. F. Graaf van Randwijck c.i., Directeur van de Gemeentewater leiding te Groningen, en 2. Ir. F. F. M. Wirtz w., Ingenieur le klasse, hoofd van den technischen dienst der gem. drinkwaterleiding te Rotterdam. BenoemdIr. F. Graaf van Rand wijck. Ter benoeming van hoofd der school voor uitgebreid lager onderwijs lett. B. alhier, hebben B. en W. de volgende voordracht opgemaakt 1. T. M. J. Donkersloot, Hoofd eener O. L. school te Leerdam 2. R. M. van der Hart, onderwijzer aan school no. 6, alhier, en 3. A. van Ekeren, onderwijzer aan school no. 7, alhier. Benoe mdde heer A. van Ekeren met 21 st.2 op den heer Hart en 7 op den heer Donkersloot. Voor lid van het bestuur van de vereeniging voor Ambachts- en Middel baar Technisch schoolonderwijs alhier, is het volgende dubbeltal opgemaakt 1. Ir. P, J. van Voorst Vader, inge nieur bij den Rijkswaterstaat en 2, Ir. J. J. Klompe," inspecteur van den Arbeid. Benoemdde heer van Voorst. Vader. B. en W. bevelen ter benoeming van een leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan de Hoogere Bur gerschool met drie-jarigen cursus en daaraan verbonden Hoogere Handels- schooi met tweejarigen cursus, aan den heer J. C. Appeldoorn, te Rotter dam. Benoemdde heer Appeldoorn In verband met het aan den heer F. Th. Roeters van Lennep verleende eer vol ontslag als ontvanger der gemeente bevelen B. en W. voor de benoeming van een nieuwen functionaris aan 1. J. P. de Klerk, referendaris ten kantore van den gemeente-ontvanger van Haarlem 2. R. A. Baas, gemeente-ontvanger van Schoten. Deze benoeming werd aangehouden. Rondvraag. De heer DIJK stelt de volgende vragen a. Is het B. en W. bekend, dat de burgemeester afwijzend heeft be schikt op een verzoek van den Haar- lemschen Bestuurdersbond, om op Zaterdag 30 April 1921 een straatde- inonstratic met muziek en ontplooide banieren te mogen houden B. Zoo ja, zijn B. en W. bereid de motieven die tot deze afwijzende be schikking hebben geleid, aan den Raad mede te deelen G. Indien deze aangelegenheid ge heel mocht zijn of eventueel worden verwezen naar den burgemeester als hoofd van de politie is dan de burgemeester bereid, vorenbedoelde inlichtingen aan den Raad te verstrek ken De VOORZITTER antwoordt dat de vragen, niet des raads zijn, doch der politie en spr. zal er dan ook niet op antwoorden. De heer DIJK verzoekt toestem ming zijn vragen toe te lichten. De VOORZITTER geeft in overwe ging dat niet te doen. Spr. zal er toch niet op ingaan. De heer DIJK zal het er dan toch maar op wagen en licht zijn vragen, toe Hij gispte het dat de voorzitter geen antwoord wilde geven. De da tum van 30 April is gekozen omdat 1 Mei op Zondag viel en het in Haarlem gewoonte is dan betoogingen te weren. Dat de burgemeester wel toe stond op 1 Mei te demonstreeren maar zonder vaandels en muziek kon de S. D. A. P. niet aanvaarden. Ook piet om 2 Mei te demonstreeren. Naar spr's meening kan de oorzaak der weigering niet gelegen zijn in het feit dat de S. D. A. P. wanorde zou maken. Zij heei't getoond al vele ma len rustig te kunnen demonstreeren. Als er dan op 30 April wanorde zou komen, ion dat niet gekomen zijn van de zijde der S. D. A. P. maar van andere zijde. Spr. meent dat de burge meester in alle geval had moeten toe staan een demonstratie te houden op 1 Mei. Spr. doet ook verwijten aan 't college van B. en W. dat zulks goed- vfndt De heer SLINGENBERG Waarom Het college heeft er zelfs niets over te zeggen en wat mij be treft, als ik burgemeester was, mocht gij op 1 Mei demonstreeren zooveel gij wilt. De heer DIJK stelt dan een motie voor, waarin de Raad het college van B. en W. uitnoodigt te bevorderen dat de door spr. bedoelde demonstratie wordt toegestaan. De VOORZITTER ziet het nut van deze motie niet in. Of de raad ze aan neemt of niet blijft hetzelfde. Spr. is niet van plan zich er aan te storen en hij zal ze eenvoudig naast zich neerleggen. Het is geen gebrek aan deferentie tegenover den Raad, maar dit is een zaak die de politie aangaat en niet den Raad. Spr. zal daar niet van af gaan. De heer POPPE houdt dan een felle filippica, waarin hij den burge meester verwijt dat de S. D. A. P. haar goed recht wordt onthouden en betoogt dat de S. D. A. P. als zij haar recht niet krijgt, dat recht zal ne men. Het gebeurt zoo vele malen dat een optocht gehouden wordt, waar voor niet vooraf en in den vorm toe stemming is gevraagd en daarbij doen zich dan soms dronkemans tooneelen voor, waarnaar zelfs velen der andere partij lachend staan te kijken. Ook de S. D. A. P. zal dat recht nemen. Voorts betoogt hij dat het kind dat op 30 April jarig is, niet anders en niet meer is dan een ander kind, dat dit kind niet het recht heeft te maken dat duizenden arbeiders hun jeugdig vuur niet kunnen uit spreken enuitbetoogen, dat hij dat kind acht, zooals ieder kind dient geacht te worden omdat daaruit een mensch zal groeien, maar dat hét verder ook niets is, en hij weigert te aanvaarden dat dit kind duizenden arbeiders zou kunnen dwingen. Spr. ontkent niet, zegt hij ronduit, dat hij en de zijnen republikeinen zijn en den koninklijken regeeringsvorm niet erkennen. Vooral de constitutioneele koningsvorm is niets dan een caricatuur. Hij beveelt de motie-Dijk aan na nog eens opge komen te zijn voor 't goed recht der demonstratie. De heer VAN LIEMT zal zich van stemming over de motie onthouden, omdat hij meent dat dit een zaak is die niet des Raads is. De heer POPPE antwoordt dat als er raadsleden zijn, die zich om dezen reden van stemming onthouden, hij met voorstellen binnenkort zal komen, om in de algemeene Politieverorde ning op te nemen bepalingen die be toogingen op Zondag toestaan. De heer SLINGENBERG zal zijn stem aan de motie-Dijk geven los van diens toelichting en los van de toe lichting van den heer Poppe. Het college echter kan aan de meening van den voorzitter niets veranderen. Spr. erkent dat de burgemeester for meel gelijk heeft met zijn standpunt om niemand zich in die zaken te laten mengen, maar hij meent dat de bur gemeester het betrokken artikel wel wat al te formeel uitlegt en meent dat de Raad in dezen ook wel mede zeggingschap hebben mag. Daarom zal spr. vóór de motie stemmen. De heer DE BRAAL zal tegen de motie stemmen vooral omdat men op Zondag betoogen wil. Dat gaat tegen spr.'s overtuiging is. Als ons Vorsten huis een verjaardag op Zondag heeft, vraagt het zelf de viering een dag, tot na den Zondag, uit "te stellen. Waarom doet de S. D. A. P. dat ook niet, uit eerbied voor de overtuiging van anderen Spr. heeft nog niet gehoord waarom de viering juist op 30 April of op Zondag moet plaats hebben en waarom het niet kan op Maandag 2 Mei. De heer KLEIN zou zeer boos zijn geweest, indien de burgemeester aan de S. D. A. P. had toegestaan te betoogen op Zondag, waar de burge meester iets dergelijks al herhaalde malen heeft geweigerd aan de R. K. Spr. vereenigt zich dus met de afwij zing van den burgemeester. Hij vraagt waarom 2 Mei niet geschikt was voor een betooging. De Iteer BOMANS wil wel zeggen dat hij den burgemeester geadviseerd heeft de betooging op Zondag toe te staan. Het is dus duidelijk dat meerde ren in 't college van B. en W. waren vóór het toestaan der betooging op Zondag. Dat het geweigerd is, is dus een persoonlijke meening van den bur- gemeeester. Spr. hoopt dat de heer Dijk na deze wetenschap bereid zal zijn, zijn motie in te trekken. Spr. zal tegenstemmen. De heer DIJK handhaaft zijn motie cn zal in het niet toestaan der de monstratie en niet aannemen van zijn motie zien een onderdrukken van de meening der grootc meerder heid der bevolking. Dc heer HEERKENS THIJSSEN verklaart ook geen bezwaar te heb ben gehad tegen een betooging op Zondag, evenmin als de heer Bomans, mits de betooging na kerktijd plaats heeft. De hcei BRUCH, namens de A. R. partij sprekende, zegt tegen de motie te zullen stemmen niet oin formeele redenen, (het is bekend dat spr. het standpunt van den burge meester niet deelt) maar om materi- eele redenen, ten eerste omdat de betooging op Zondag zou zijn, ten tweede om de wijze waarop de heer Poppe ons Koningshuis In't debat heeft getrokken. Ons Koningshuis is het symbool van ons gezag. Spr. zet dat uitvoerig en krachtig uiteen. De heer v. d. KAMP stelde een motie voor, waarin het hoofd der Gemeente wordt verzocht de gevraag, de toestemming op 1 Mei te verlee- nen. De heer DIJK trekt daarop zijn motie in. De heer BOMANS (tot den burge meester) Wat denkt u te doen als die motie wordt aangenomen De VOORZITTER Ik leg ze naast mij neer. De heer BOMANS Dan stem ik tegen, daar zoo'n motie nutteloos is. De heer v. d. KAMP vindt de vraag van den heer Bomans overbodig en ongepast. De bedoeling van de motie is, dat de Raad zich uitspreekt dat hij het op prijs zou st«$en als de bur gemeester met de tot nu toe gevolgde gewoonte zou breken en voortaan op Zondagen het houden van betoo gingen zal toestaan. De heer BOMANS Na deze toe lichting, die geheel los staat van het voorafgaande, geef ik mijn stem aan de motie, want ik ben er voor dat op Zondag wordt toegestaan het houden van betoogingen. De motie v. d. KAMP wordt aan genomen met 25 stemmen tegen de Anti-Revolutionairen Kuenen en Miezerus. De heer KEERWOLF wijst er op dat menschen, die reclameerden over de aanslag in 1920 ten eerste lang moe sten wachten op antwoord en ten tweede dat er waren, die hun reclame toegewezen kregen en toen werden terugbetaald, maar van wien, naar aanleiding van gegeven inlich tingen, over 1919 nog eens nagevor derd werd. De heeren Wolzak en Dijk wezen op het lange uitblijven van antwoorden op reclame. De heer BOMANS beantwoordde de vragen, en gaf den menschen in overweging over die navordering weer te reclameeren. Het langer uitblijven van antwoord kan niet worden voor komen nu de Raad besloot de com missie van bezwaren te handhaven, maar dat 'twel spoedig gedaan zal zijn als het Rijk de inning overneemt. De heer KLEIN vraagt in over weging te nemerj een verordering samen te stellen op den verkoop van brandstoffen. Inlichtingen kunnen ge geven worden door de leden der voor malige Brandstoffen-commissie, als de voorzitter dat wenscht. Het is spr. als lid der brandstoffen-commissie, gebleken dat zulk een verordening wel wenschelijk is. Hierna sluiting deï vergadering. AS GEBROKEN. DE UITSLUITING. Uit den Omtrek. Telegrafisch Weerbericht. l kaltieit ten gefooorc. Bewonderenswaardig was de vaardigheid der tinfkerhand, die *an sommige variaties het thema moest overnamen, en nooit mistastte. Twee Framsohe liederen van Gesar Era nl; wenden door mej. A dein a zeer goed gezongen, het laatste zelfs correct zuiver en gezond van voordracht. Ten slotte nog twee Hollandsche com posities „Adesle" van Willem Andnessen en „Lied" van Bernard Zweers. welke Iwce liederen mooie wenken waren. Met een welverdiend applaus aan beide dames, werd deze genotvolle avond ge stoten. J. H. de 3. Dv lieer ÜLiING'EiNiBERG antwoordt dien heer Koppen, dat de bedoeling is geweest meerdere inlichtingen in het raadissfcukje te geven. De heer KOPPEN houdt zijn bewerin gen van de vorige raadszitting vol, doch zal niet allies rechtzetten wat in hot stuk je van B. en W. staat. Hij constateert dat er geen contact tiusschen Bouw- en Woningtoezicht en de politie is. De heer S-LLINGENiBERG verzoekt te zeggen wat er onjuist is in het stntkje. Aan beweringen heeft spr. niets. Het contact tusschen Bouw- en Woningtoe zicht en de politie is uitnemend en Iaat niets te wenschen ovct. Er ontstaat eeni- gc discussie ter verduidelijking tusschen de hceren Siingenherg en Koppen. Ten slotte wees de wethouder er op, dot er onder de stlechlfoehuisden een eigenaar dige geest hecrscht. Men iaat zich ge woon met have en goed op straat zet ten om aldus de gemeente te nopen oen noodwoning beschikbaar te stellen Er doen zich gevallen voor dat eert gezin, dat bij familieleden was onderge bracht zich eenvoudig met meubilair op straal posteerde en later bij de politie kwam met dc mededeetmg, op straat te zijn gezet. -'rv Woensdagmorgen omstreeks 9 uur brak op den Jansweg de as van een zwaarbela den vrachtauto, tengevolge waarvan het tramverkeer 10 minuten vertraging onder vond. De goederen werden op een anderen wagen overgeladen en he-t defecte voertuig verwijderd. BEKNELD. Woensdagmorgen geraakte H. J. K. be kneld tusschen de zandwagentjes aan de Kleverlaan. De -machinist stopte onmiddel lijk. K. werd in „St. Joannes de Deo" ver bonden en kon zich daarna naar zijn wo ning begeven. OPTOCHTEN OP ZONDAG. Naar aanleiding van het debat gisteren in den gemeenteraad over dit onderwerp gewend, herinneren wij er aan dat burge meester Jhr. A. W. G. Bored van Hoge- fonden van geen optochten op Zondag wilde weten. De heer Jlir. Sandberg wikte ■wel hel houden van op tochten op Zondag toestaan, maar zonder muziek en vaandels. De heer Maarschalk deelde ons mede, dat hij het ineest voelde voor het standpunt van jhr. Boreet van Hogelanden om in f geheel geen optochten toe te staan, .doch in zooverre tegemoet kwam, dat hij het stand punt vaat den heer Jhr. Sandberg over nam. Intussohen deelde de burgemeester ons mede dat hij, na het raadsvotuni van gisteren, de zanfc nog eens nader overwe gen zal. Zooals men -weet, was onder dc werk nemers bij verschillende firma's in het heerenkleedingbedrijf in het land een staking uitgebroken. Als gevolg daarvan werd door de georganiseerde patroons de uitsluiting geproclameerd. Het Hoofdbe stuur der Katholieke en Christelijke orga nisaties hebben den stakenden leden gead viseerd, weer aan 't werk te gaan. Dezen zullen daaraan gehoor geven, waarom voor deze organisaties ook de uitsluiting opge heven is. Hier ter stede zouden de R.-K en Chr. werknemers reeds dezen middag aan het werk zijn gegaan, doch de patroons wilden wachten tot rporgen, omdat er goede hoop bestaat, dat dan ook het conflict met de modernen bijgelegd zal zijn. PERSONALIA. Met ingang van 1 Mei Is Mr. J. B. Ebbinge, tijdelijk inspecteur der di recte belastingen te Haarlem, 2e afd. op zijn verzoek eervol ontheven van die betrekking. Ingetrokken is de benoeming tol tijdelijk adjuuct-ïuspecteur der directe belastingen te Heerenveen van G. R. C. Jcppe, alhier. Geslaagd voor het examen eerste stuur man (Groote Stoomvaart) de heer J. J, Janssen te Schoten De Beurs opcode heden flauw. Staatsfondsen. b% Nederland 6% Indiê 96. Culturen. Koloniale Bank 186, sehe Bank 181, Vorstenlanden 191, A. IndusIrfeele waarden. Insutind* 426. Oliewaarden. Koninklijke 515, sols 178, Orion 48. Tabakken. Amsterdam Deli 51- soeki 90, Rotterdam DeK 174 54, M' 317. Rubbers. Amsterdam Rubber 94, Batavia 72, Nederl. Rubber 50, Roti panoeli 60. Scheeprvaarlwaaixlen. IIoil. Am 250, Holl. Boot 90, Kon. Hoö. Lloy<< Japanlijn 189ka, Paketvaart 123, Scl vaart Unie 146, Marine 15 'A. AmeriUaansdlie waarden. Hide Leather 49, Steel 925£, Smelting 46, conda 88, Cigar 68, A tchison To pek' Voting Rails 2354, Denver 2, Souther!1 cific 8554, Union Pacific 13254. MEJ. VAN ABEND. Hiel' ter stede is Maandag Li. in ouderdom van 60 jaar overleden D. J. M. v. d> Arend, één van do 0» leden van het achilderscollege „Kun' ons doel". Op de verschillende ten1' (stellingen van deze vereeniging prij' steeds haar inzendingen, bestaand' fraaie stillevens. Ook heeft zij ind'* voor de firma Krelage reproducties de bloemenstudies vervaardigd. Hedenmiddag werd het stof lelijk J schot op de begraafplaats aan den terweg tor aarde besteld. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd14 April K, P. OH en A. de Laat. J. Lukkien en M. li hout. J. H. v. d. Valk en A. Saar. W. H. J.. Willemsen en 5 M. Kales. P. Kaan en P. A. Vresel' C. Nagelhout en C. C. Machielsei' Getrouwd; 14 April H. D. Kom ei A. M. v. Huizen. J. Kloos en U J. Poanpe. J. Lubbersen en W. M. v. Ëe. J. Verhagen en C. J. fens. J. Middelbeek en A. M. Har»1 J. P. Mulder en M. C. Ramaker. Geboren: 12 April z. van S. W. Lobman-v. Giezen. d. van J. Remli* v. d. Lans. 13 April d. van A. A Vries-v. d. Riet. d. van H. W. Veeketi-Municr. d. van H. Huis»' Wensveen. Overleden: 12 April P. H. Beksv1* 77 j., Soutmanatraat. 13 April G. 1 ■den, S3 j., M. v. Heemskerkstraat. HEEMSTEDE. In den nacht van 12 op IS der®' in drie verschillende peroeelen inbraak gepleegd, in twee perc^ aan de Wilhelminalaan en in eon per aan de Spanjaardslaan. In bet eene perceel aan de Wil" minalaan waren de dieven reeds bin»' gedrongen doch werden gestoord d° dat de dochter dee huizes wakker en alarm maakte. Zij hadden daar 5 tijd om feta mede te nomen. In het andere perceel Wilhelmin^ is alleen een glasruit verbroken, ook* wordt niets vermist. Beter troffen rij het in het pei'1 aan de Spanjaardslaan. Daar hebbe» het geheele benedenhuis doorzocht, v' schillende bureaux en kasten gefor<^ en een bedrag aan geld, rentezegel' een revolver medegenomen. Medegedeeld door 't Kon. Meteor" gisoti Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in 1 morgen van 14 April. Hoogste barometerstand Seydürfj 768.0. Laagste barometerstand Bodo Verwachting tot den avond van April. Krachtige, wellicht tijdelijke etc1 achtige Noordelijke tot Noord-W^ lijke wind. Afwisselend bewolkt, gen of hagelbuien. Iets kouder. DE VEENBRANDEN IN DRENTE. EMMEN, 14 April. Nadat in Weer ge veen en omstreken het vuur door gistermiddag opgekomen Westenwind ter was aangewakkerd, zijn tot op 1» negen huizen in de asoh gelegd. Ook •tormspuit uit Meppél is gisteravond arriveerd en werd direct in werkisÉ «leid. Men is van plan ook de stoom*', tan uit Hoogeveen en Veendam te komen, indien de toestand ernstiger W wuarvan echter op het oogenblik f sprake is, daar de regen een goede b®* der is van het vuur. Indien de rege» dag of wat aanhoudt zal meer bluscb» verricht zijn, dan door een groot brandspuiten kan geschieden. Gister»'' in de buurt van Weerdingeveen en ■winkelerveen veel turf verbrand. De gemeester van Emmen en do Comnvi* van de Koningin waren hedennacht omstreeks half twee in de veensm teneinde den toestand opnieuw op men en middelen te beramen, welk' dig zijn om het vuur geheel te doen *J ren. In Emmen zijn gisteren nog vcri^, ringen gehouden van de arbeiders, van het resultaat der besprekingen niets uit. DE EX-KEIZERIN. Men meldt ons uit Doorn d.d. j Hedenmorgen liceft Jhr. Roêll n»1' Prins Hendrik op het kasteel te Doof» krans overhandigd. DE MIJN WERKiERSSTAK IN'ó- LONOEN, 14 April (Eigen bericht V Driebond vroeg een onderhoud r' Uoyd George. Dc conferentie Wr gestaan en is hedenmorgen elf u»r J vangen. Hierdoor is dc mogetijkbe' f hervatting der onderbwnde'ihC®1'' wie.nd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2