Tweede Blad. BUITENLAND. BINNENLAND. FHUILLKTON Binnenlandsch Nieuws. De weüergevonden dochter DONDERDAG 14 APRIL 1921 De Miinweikersstaking. GEMENGDE BUITENL. BE RICHTEN. DE KATHOLIEKE VROUW. „Wal toch?" vroeg Etiennette hem fluisterend. „Als het arme kind, in het Ravijn der vogelen gevonden, eens dc dochter ware van mevrouw de Flessigny." „Gij zouidt dus meenen „Is dat dan onmogelijk? hernam An tonin; in deze droevige geschiedenis grenst het vreeselijke aan het onver wachte... deze vrouw wordt uit de schipbreuk gered door de kleindochter der strandroovers van Penmark, ter wijl Laurent Cabarou als dubbelen buit de kleine Dolores en een kistje met diamanten wegvoert..." „Stil, zeide Etiennette, Flavienne slaakt een zucht. - Inderdaad 'n ademtocht, nauwelijks voldoende om een spiegel te doen be slaan, ontsnapte aan hare Jippcn. Hare oogleden sloten zich, een vluchtige blos kleurde hare wangen, en kort daarop verhief zij zich op hare kus sens en beschouwde den onbekenden geneesheer, die aan hare legerstede stond en daarna Etiennette en Anto nin. „Mijne dochter, zeide zij, waar is mijne dochter?" Mevrouw d'Epinoy omhelsde haar en zeide: „Wees bedaard, de al te he vige aandoeningen van dezen dag heb ben u gebroken. „Gij begrijpt het dus niet? hernam Flavienne, waar is mijne dochter? waar is Dolores? Ik begrijp het! Gij en Antonin meent dat ik opnieuw krank Wie zich aan een ander spiegelt. het overlijden van de EX-KEIZERIN. zinnig geworden ben. Neen, de tijd van die droevige inbeeldingen is voor bij, ik herinner mij alles. Mijne doch ter, hoe heb ik haar zoo lang bij mij kunnen hebben, zonder haar te her kennen „Zoo gij spreekt van dat lieve kind dat wij te Songy gevonden hebben, ant woordde Etiennette, dan is zij wel ons beider dochter." _„Ja, gij bemint haar, gij zijt goed, gij spreekt aldus om mijn vemeende krankzinnigheid te sparen. Maar ik her baal u, dat het gevonden kind, het wil de meisje, mijn Dolores is, die injj door den Heer in Zijne Barmhartigheid is weergegeven." Een droevige zucht was het eenig antwoord van Etiennette. De genees heer durfde de zieke niet tegenspre ken, maar bood haar een bedarenden drank aan, dien zij met de hand te rugwees. Alleen Antonin scheen gewicht te hechten aan de woorden van mevrouw de Flessigny Voor haar bed nederge- bogen, greep hij een harer handen en zeide op hartelijken toon: Ga verder, mevrouw, ik luister en geloof u. „0, riep Flavienne blijde uit, gij ge looft mij omdat gij haar bemint." Etiennette liet een kreet van ver rassing hooren. „Luister dan naar mij, Antonin, ver volgde de zieke, terwijl zij hem de hand drukte, herinnert gij u, dat ik u dikwijls, als ik over de vrome gods vrucht van mijn kleine Dolores sprak, verhaald heb dat zij in ons gelukkig huis op het Koningseiland iederen avond aan mijne knieën haar avondge bed bad, een eenvoudig gebed door mij opgesteld en dat op onze droef heid betrekking had? Het lieve en geltje vroeg aan God haren grootva der te beschermen, die ons uit zijne tegenwoordigheid verbannen had, ver volgens bad zij voor haren vader en mij, die haar zoo beminden. Welnu, gisteren, te midden van de plechtighe den van haar Doopsel, heeft Dolores zich dat gebed, dat eens aan mijn hart ontsproten is, herinnerd. God beeft een wonder voor haar ge daan. Hét verleden is haar voor een gedeelte teruggegeven, zooals een golfslag een parel naar het strand brengt, die lang onder het zand verbor gen lag.Na de groote gebeden van een Chiistin verricht te hebben, heeft zij haar kindergebed gefluisterd, en dat heeft mij in onmacht doen nederzinken 0, het is wel mijne dochter, levend c schoon in de kleederen harer onschul mijne Dolores, die een misdaad mij 01 nomen had en die de hemel mij té rut geeft." „Ja, riep Antonin uit, het is u' kind, ik voel het, mevrouw. Uw hat kan zich niet vergissen. „God weet, zeide Etiennette, hoi zeer ik het zou willen, maar..." „Gij eisclit bewijzen." „Ik ben bang dat gij herschenschin men koestert." „Bewijzen! Ik heb ze in overvloei God heeft den medeplichtige van 0: nélos op mijn weg gezonden, ik kat het u nu wel zeggen, nu een vreese Jjjk treurspel weldra zal ontsluien worden.... Ik weet hoe het onschuldi; kind werd opgeofferd. Als Josep! werd het voor dertig zilverlingen vet kocht, maar de dertig zilverlingen wa ren 8 millioen waard. Laurent Caba rou slaagde er in 't strand te bercï 1 ken, zooals hij aan zijn lateren mede plichtige verhaalde, daarna sloeg hi den weg naar de Ardennen in, he -kind met zich voerend. Wordt vervolgd) De toestand is weer,ernstiger geworden, nu de mijnwerkers Dinsdag de voorstellen der regeering hebben verworpen. Het groote geschilpunt tusschcn mijnwerkers m mijneigenaars is dit, dat de arbeiders geen regeling der loonen willen volgens de districten, terwijl de mijneigenaars niet van een nationaal loon willen weten. De regeering heeft nu getracht tusschcn deze beide standpunten te bemiddelen. Zij er kent de bezwaren tegen een nationale loonregeling en wil dus ook een regeling volgens dc districten, maar zij naderde in cooverre het standpunt van de mijnwer kers, dat ze de beginselen voor die dis- rictsgewijze loonregeling nationaal wilde doen vaststellen. En de regeering zou in dien men zulk een oplossing zou willen aanvaarden, dan bereid zijn voor de dis tricten, waar de loonen hot meest zouden moeten worden verlaagd, teneinde ze met de opbrengst der mijnen in evenredigheid te brengen, een subsidie te geven, opdat de noodzakelijke loonsverlaging meer ge leidelijk zou kunnen geschieden. Dezè voorstellen nu zijn door de mijn werkers verworpen en de leiders der mijn werkers dringen er nu óp aan, dat de leden van het Drievoudig Verbond, spoor wegpersoneel en transportarbeiders gevolg zullen geven aan het door hen genomen besluit om in staking te gaan, als de on derhandelingen mochten mislukken. De «poorwegbeambten en de transportarbei ders echter zoeken blijkbaar nog naar een uitweg en zoo is dus de staking, die op Dinsdagavond was vastgesteld, niet door gegaan maar uitgesteld. Vermoedelijk zul len de leiders van spoorwegbond en transportarbeidersbond nog naar een com promis sturen De heer Thomas inimen verklaarde nog dezer dagen, dat hij vol strekt niet bang is om slag te leveren, maar dat hij toch maar liever zonder slag een oplossing 'zou zien. Onder de mijn werkers echter is men wat vuriger ge stemd. Niettemin is er vermoedelijk ook net hen nog wel te praten, als de andere leden van het Drievoudig Verbond een kalmeerenden invloed willen oefenen. De medewerker voor arbeidszaken van de Mamch. Guardian" meldt, dat de mijn werkers, ofschoon zij de instelling van een nationalen wimslpot eischen, niet staan op de betaling van uniforme loonen voor alle steenkooldistricten. De werkgevers be taalden vóór den oorlog reeds onderling verschillende loonen in de verschillende mijnstreken en de mijnwerkers koesteren niet den wenscli dal deze verschillen wot- den opgeheven. Maar wat zij vragen is, dat de vóór den oorlog dislrictsgewijze be taalde loonenr plus aan hen districtsgewijs •"«gekende percentages, süs grondslag zul len worden genomen, terwijl verhooging van het loon uniform gesdhiodt voor alle districten. Ten aanzien van deze zaak, voegt de medewerker hieraan toe, schijnt groot mis verstand te heersohen. De mijnwerkers zouden wel voor elke groep van arbei ders een nationaal loon wenschen, doch «ij erkennen dat dit op het oogenblik niet mogelijk is. Zij hebben daarvan in het be staande geschil dan ook nooit een quaes tic gemaakt. Zij erkennen dat zij daaraan in verband met de verschillende kosten en omstandigheden niet kunnen vasthouden, tenzjj de mijnen in één hand waren, of onder staatsopperbeheer stonden, doch zij houden vol, dat een nationale loonraad in staat zou zijn, ook zonder eenvormig heid een redelijk minmiiinrioon aan alle mijnwerkers te versohaffen. Reuter meldde gisteren nog: Ofschoon de positie zeer ernstig is, bestaat er toch nog hoop dat het ergste vermeden zal kannen worden. De „Times" zegt, dat men in regeerings- kringen verwacht, dat de „triple alliantie" «en poging zal doen om de brug tusschcn «Ie mijnwerkers en Downóigstreet weer te riaan. De Londensche briefsahrijver van de „ManchesIer Guardian" zegt, dat de mijn eigenaars nog sleeds gekant zijn tegen een nationalen winstpot, thans te meer, daar zij al weer m slechtere conditie zijn dan in Februari, en wel tengevolge van de voortdurende daling der steenkoolprijzen. In het algemeen zijn de prijzen in Januari, Februari en Maart elke maand met twee ■hilling per ton gedaald. Zij zijn van oor deel, dat de percentage-verhoogingen feite lijk iioogcr zijc dan de winsUu van Fe bruari gedoogden. Het percenlage recht vaardigde toen volgens de eigenaars eeh verhooging van 47 pCt. van het loon, dat in 1915 werd betaald, terwijl zij 55.8 pCt. aanboden en afstand deden van hun eiger winstpercentage. Officieel wordt gemeld, dat de Triple Alliantie heeft ver klaard. dat de algemeen e staking Vr ij dagavond 10 uu zal worden afgekondigd. De „Triple Alliantie" heeft Maandag avond een door de presidenten en secre tarissen harer leden geteekend manifest uitgegeven, waarin zij zegt, dat zij aan de mijnwerkers allen moge!ijken steun zal verleenen en zoo geen voorstel wordt gedaan, „dot hun collega's in de „triple alliantie" meenen te kunnen aanraden oin te aanvaarden", de spoorwegarbeiders en transportarbeiders het werk zullen neerleggen. Verder zegt het manifest, dat de georganiseerde arbeidersklasse „geen inbreuk op den levensstandaard des volks zal gedoogen" en tot het uiterste alle aanvallen op die valkorganisatie, die dezen levensstandaard verdedigt, zal weerstaan. Hel manifest betoogt, dat niet de arbeiders, doch de premier en de re geering het leven der natie bedreigen, en dat de „trippple alliantie" genoopt is „tegen haar zin, doch onweerstaanbaar" de conclusie te aanvaarden, dat de be staande regeering niet een onpartijdige arbiter is in onderhandelingen in de in dustrie, doch een „actieve, zij het gehei me partijganger'. Het manifest vtrmeldt daarna de geschiedenis der steenikolenin- diustrie sedert 1919 en beschuldigt de re geering van trouwbreuk. In verscheidene deelen van het Rh ond- dadai hebben dieslal en plundertochten plaats gehad. Arbeiders hebben het hout werk uit de mijnschachten gehaald en boomen gekapt, om zich op deze wijze Ie voorzien van brandstof, en steenkolen uit spoorwagons ontvreemd Verder zijn honderden mannen en jongens in enkele deelen van het Rihonddagebied bezig met het methodisch houwen van steenkoo uit de te voorschijn komende steenkoollagen op do heuvels. In sommige gevallen wordt het werk verricht door georgani seerde ploegen van 's morgens vroeg tot zonsondergang Vele arbeiders, die op deze wijze kolen winnen, benutten zeniet alleen ten eigen behoeve, doch vinden onder hun buren ook gereede koopers. NIEUWE DUITS CHE TEGENVOOR- VOORSTELLEN. Dinsdagmiddag kwamen de Duitsdie rijksministers voor een interne bespre king bijeen Men hield zicth bezig met sitle hangende kwesties en natuurlijk ook met de sanctie en de maatregelen, welke de Duitsche regeering binnenkort zal moeten nemen. Minister Simons sprak uitvoerig over het resultaat van dc be sprekingen in Zwitserland Er werd ech ter geen enikel besluit genomen en tegen gisterenmiddag een nieuwe bijeenkomst vastgesteld; voor deze zal zijn afgeloo- pen zal waarschijnlijk geen enkele stap worden gedaan De vergadering van Dins dag duurde van 5 tot 8 uur 's avonds. In het rijkskabi.net zelf is, naar hel „Berl. Tagebl."" verneemt, de stemming vast en volkomen eensgezind. Het verlrouwen van alle leden der regeering in den mi nister van buitemtandsche zaken is on beperkt. De Rijksdagfractie der onafhankelijke sociaal-democraten heeft bij den Rijksdag een interpellatie ingediend, waarin ge vraagd wordt welke maatregelen de re geering denkt te nemen teneinde de ge schilpunten tussdhen de Entente-rogee- ringen en de rijksrpgeering omtrent de kwestie der schadevergoeding uit den weg te ruimen, en of de rijksregeering bereid is de plannen voor de schadeloos stelling, die op 4 April tot Amsterdam door de Internationale Socialistische Con ferentie zijn ontworpen en die in hoofd zaak met het prosram nationaal Verbond van Vakvereenigin- gen overeenkomen, tot de hare te ma ken. Volgens de „Germania", aldus seint Wolff, heeft de regeering de leiders der regeeringspartijen naar Berlijn ontboden met haar te confereercn over de schade- vergoedingsquaestie. EEN CONFLICT IN DE ENGELSCHE METAALNIJVERHEID? De Londensche correspondent van de Manchester Guardian" verneemt, dat een ernstige crisis in de metaalnijverheid dreigt. Vertegenwoordigers van vakveree- nigingen en werkgever* wieren toet einddaarvan meenen wij eens, schoon ongc der vorige week in conferentie bijeengeko men' tot het bespreken in de eerste plaats van zekere aclueele geschillen, welke ver band hielden met overwerk, het bemannen van machines en het leerlingemvraagstuk en geleid hadden tot plaatselijke werksta kingen in enkele fabrieken. De conferentie had voorts ten doel, het verzoek der werk gevers te bespreken tot een algemeene ver laging van de loonen in de geheele indus trie. Toen de conferentie nu bijeenkwam, vroegen dc werkgevers aan de vertegen woordigers der vakvereenigingen, of zij bereid waren, tot een algemeene hervatting van den arbeid in de fabrieken, waar het werk was neergelegd, te adviseeren. De vakvereenigingsvertegenwoordigers weiger den echler, zich daartoe bereid te verkla ren. De werkgevers gaven daarop te ken nen, dat, naar hun meening, daardoor een ernstige toestand ontstond, dat de samen stellende deelen van de patroonsfederalie hun volle bevoegdheid had gegeven om handelend op te treden en zij onverwijld hun houding zouden moeten overwegen. Zij schorsten daarop de conferentie zon der dat het vraagstuk der loonen was be sproken. In vakvereenigingskringen gelooft men nu, dat dit beteekenl dat een ernstige cri sis, waarbij de loonkwestie onvermijdelijk het voornaamste punt van strijd zal wor den, op til is. EEN GEHEELE STRAAT VERKOCHT. De „rue Edouard VII", een kleine zij straat van de groote Parijsche Boulevards bekend behalve om het hotel Edouard VII, om zijn theater van den zelfden naam zal een radicale verandering ondergaan. Een bank, dé „Société Générale", heeft het hotel en verschillende huizen opge kocht om haar kantoren daarin te vesti gen. Het hotel zal op 15 Mei gesloten wor den, en alle bewoners, wier huurcontract afloopt, hebben aanzegging gekregen om hun woning onmiddellijk te verlaten. Het personeel van het hotel heeft zich vereenigd om de sluiting tegen te gaan, en winkeliers in dc straat hebben een ander verbond gesloten, met den directeur van het theater aan hot hoofd, om aan deze uitzetting weerstand te bieden. Winkeliers wier contract nog loopend is, stemden er in toe om de hooge huur te betalen, omdat het hotel in die slraal gelegen is. Wanneer dat gesloten wordt, zijn zij hun clientèle kwijt EINDE VAN DE DROOGTE. Aan de droogte, welke sinds maanden in Zuid-Frankrijk heerschte, is eindelijk een einde gekomen: het stortregent, tot groote vreugde van de landbouwers. Daar het echter herhaalde'ijk geonweerd heeft, is de tempePatuur zoo afgekoeld, dat thans weer vrees bestaat voor vorst De ver woesting daardoor te Nice en omgeving aangericht, in den nacht van 16 Dec., ligt nog versch in het geheugen! AFSTAND VAN FRANSCHE KOLONIES AAN AMERIKA? Het „Berl. Tagebl." weet te vertellen, dat in Berlijnsche Ententekringen wordt gesproken over onderhandetingeb tusschcn de Vereenigde Staten en Frankrijk over den afstand van Fransche ko'oniën in West-Indië aan de Vereenigde Staten. De koopprijs zou van de Fransche schuld aan Amerika worden afgetrokken. In Engeland zou men legen het denkbeeld zijn, omdal men vreest, dat de Amerikaansche regee ring bij Engeland dan ook wel eens met een soortgelijk aanbod zou kunnen komen. Aldus hel „B T." Van de gewonden bij het ongeluk in de mijn „Konstantijn de Groo'e" te Bo- chum is er nog een overleden Het aantal dooden bedraagt thans veertien. Van de zwaargewonden is de toestand bij twee nog zeer bedenkelijk. Het voorloopig onderzoek van de mijn- autoriteiten heeft aangetoond, dat het een gewone mijngas-ontploffing betreft. De Belgische minister Jaspar is van plan om binnenkort een wetsontwerp in Ie dienen, dat ten doel heeft om een vrij hooge belasting te heffen op vreemde en een lagere op nationale ridderorden. We' lezen in de „Tijd": „Sedert eenigen tijd zendt men ons toe „De Katholieke Vrouw", uitgegeven als orgaan der Federatie van R.-K.' Vrouwen bonden in Nederland en wij nemen van den inhoud geregeld kennis. Op grond Naar bet Fransch van RAOUL DE NAVERV, bewerkt door Een geneesheer werd zoo spoedig mo gelijk ontboden. Een kamerdienaar van den burggraaf had er spoedig een ge vonden en deze wendde alle pogingen ■an. Geen ademtocht kwa,m over hare blccke lippen, or deed hare borst be jegen, als een lijk lag rij neder. „WtJke schok heeft uwe vriendin ter neer geveld?" vroeg hij aan vrouw d'Epinoy. ..Tengevolge van onherstelbare ram- Pe» was zij neu jaren lang van haar *ei stand beroofd „Heef dus iets onverwachts haar «eden getroffen r' »s zeker, want toen zij het "de meisje een gebed hc. orde uitspre- lJl\Strckle zij hare handen naar onze schermelinge uit, onder den kreet: "mores! Dolores!" „Was d«t de naam van iemand, die ""w dierbaar wa»J" „Ja dokter, van haar dochter, die zij in even droevige als onvoorziene omstandigheden verloor." „God geve, dat zij, als zij bijkomt, vergete wat haar zoo overspannen heelt." „Sedert een jaar scheen zij geheel genezen." „Misschien houdt zij slechts een en kele vastgeworteïde gedachte over. Ik heb de middelen mijner kunst uitge put, wij kunnen thans slechts hulp van de natuur en van God verwachten." Een hall uur ging voorbij, waarin de geneesheer, Antonin en zijne zuster de kamer der zieke niet verlieten. De officier scheen aan een moeilijk te bedwingen onrust ten prooi. „O," zeide Etiennette hem, „wat zijt gij goed, haar toestand bedroeft u even zeer als mij." Zonder haar antwoord te geven, spnak hij in zichzelven: „Als het eens waar w.as?" vraagd, een hartig woordje te moeten zeg gen over dit weekblad, waarvan de eerste jaargang weldra eindigt. Waarom? Omdat het ons voorkomt, dat dit weekblad alle ons bekende Neder landsche Vrouwenbladen in belangrijkheid overtreft en het een sterke aanbeveling verdient, ook voor de vrouwen, die geen lid zijn van den Bond. De prijs kan voor honderden katholieke vrouwen geen be letsel zijn, om het zich aan te schaffen en daarom behoort het tot haar Zondagslec- tuur verheven te worden. De redactrice, Mevr. Alb. Steenhoff-Smulders, heeft er slag van, iedere week zeer belangrijke op stellen te bemachtigen, niet enkel van goede vrouwelijke stylisten, maar ook van man nen. Is het blad eenmaal in huis, dan zullen ook de mannen er menig stuk voor hen leerzaam r" -uttig leeswerk in vin den. Vaak v. er over verschillende onderwerpen ee$» pikante centroverse in geleverd, die met graagte naar een volgend nummer doet uitzien, al zou zulks alleen al niet geschieden om de mooie para phrases op het Evangelie van de week. In een der verslagen lezen wij, dat door het verhoogde port de abonnementsprijs misschien zal moeten verhoogd worden. Maar dit zal er niet aan afdoen, dat „De Katholieke Vrouw" het geld dubbel en dwars waard is." Met groote verwachtingen begon bet werk, het werk der socialiseering in Rus land. Weg dat onzalige winstbejag, de heerschappij van het schandelijke kapita lisme. Weg de ondernemer en zijn uitbui ting. Alles voor en door de gemeenschap. Al les rationeel, doelbewust, geregeld door de ééne hand, alles nieuw gemaakt en schoon, naar de grootste plannen, die allerwegen bewondering wekten Daar in het Oosten begon het te dagen. Daar werd het maatschappelijk kwaad ge dood en daagde het heil voor den arbeider. Zoo was het begii. Het einde iseen en al jammer klacht over den ondergang, schrijft de „Standaard." Honger en ellende allerwegen. Opsta peling van geweld op geweld, slavernij voor den arbeider, onmacht bij den be stuurder. En dan een terugkeer eot het verlatene. Een weer opvatten van den draad, waar die afgebroken werd. Een herstel van den vrijen handel. Een weer binnenhalen van het „kapitalisme". Alleen maar misschien te laat. INTERNATIONAAL CONGRES VAN HET CHRISTELIJK SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. Op 6 April kwamen (alrijke vertegen woordigers van bonden van katholiek en christelijk Spoor- en tramwegpersoneel uit België, Duitschland, Frankrijk en koloniën, Holland, Oostenrijk en Zwitserland te Luzern in een internationaal congres bij een. De Italiaansche organisatie, die haar afwezigheid had verontschuldigd, had evenwel aan het congres adhesie betuigd. Het doel van het congres was de stich ting van een Internationale Federatie van Christelijke Spoor- en Tramwcgpersoneel- bonden. Aan de Hollandsche organisaties, die het congres hadden voorbereid, werd ook de leiding van het Congres opgedragen. In zijn openingsrede legde de voorzitter, de heer F. Nivard uit Rotterdam, er den nadruk op, dat de stichting van een inter na ionaie federatie noodzakelijk was, niet alleen om de christelijke organisaties in hun slrijd tegen de roode bonden te steu nen, maar in de eerste plaats om de chris telijke beginselen in de vakbeweging te doen gelden. Het Internationaal Christelijk Vakver bond werd op het congres vertegenwoor digd door zijn secretaris, den heer Serra- rens uit Utrecht. Nadat er verslag was uitgebracht over de voorbereidende maatregelen, heeft het congres zich" bezig gehouden met de sta tuten. Volgens deze statuten stelt de federatie zich op den grondslag der christelijke be ginselen. Zij erken: dat alle kinderen van een volk in het economisch en sociaal leven op elkaar zijn aangewezen eri ver werp; daarom het terrorisme en den klas senstrijd; zoowel van de zijde der werk gevers als van de werknemers. De federatie ziet in de tegenwoordige maatschappelijke en economische vorm in wezenlijke punten een tegenspraak tot den christelijken geest. Zij streeft er daarom naar een grondige hervorming aan te brengen in het maatschappelijk en econo misch leven, zulks langs orgaaisatoriscöcn en wettclijken weg in den zin van haar be ginselen. De federatie is in dc eerste plaats geroe pen om op grond van gemeenschappelijke onderhandelingen en acties de belangen van het spoorwegpersoneel op economisch, sociaal en staatkundig gebied in den geest van haar beginselen te behartigen. De federatie stelt zich ten doel, zulks in overleg met het Internationaal Chris telijk Vakverbond. a. de bevordering van de belangen en het streven der aangesloten organisaties, zoowel nationaal als internationaal. b. het in het leven roepen en de ver breiding van de christelijke spoor- en tram- wegpcrsoneelbeweging in de landen waar deze nog niet mocht bestaan. c. de verbetering van den socialen, economischen en geestelijken toestand van het spoor- en tramwegpersoneel^ door alle wettelijk geoorloofde middelen. Den tweeden dag heeft het congres be sloten den zetel en het secretariaat ook voortaan in Holland te vestigen. Het bestuur werd met algemeene stem men als volgt samengesteld: Voorzitter: F. L. D. Nivard, Holland (St. Raphaël); Ondervoorzitters: Brune, Duitschland en Aubrée, Frankrijk; iste secretaris H. F. Timmermans (Nederland; St. Raphaël); ade secretaris: Eykelboom, Holland (P. C. B.) en Kennerknecht, Oostenrijk; iste pen ningmeester Desmet, België; 2de pen ningmeester Helfenberger, Zwitserland. Bovendien werden als kasnazieners ge kozen de heeren Bütemeier, Duitschland en Dufour, Frankrijk. Daar de Duilsche delegatie, die de groot' ste organisatie vertegenwoordigde, geen bijzondere aanspraken bij de samenstel ling van het bestuur maakte, stelde de Fransche delegatie voor het volgend con gres in een Duitsche stad te doen plaats hebben. Over den socialen en economischen toe stand van het spoor- en tramwegpersoneel in de verschillende landen, werd mondeling verslag uitgebracht. Het Internationaal Bureau zal op grond van het haar ver strekte materiaal vergelijkende beschou wingen opstellen. Ten slotte heeft het congres eenstem mig volgende resolutie aangenomen: i -t Internationaal Congres van het Cnilstelijk .-poor- en Tramwegpersoneel dat op 6 en 7 April 1921 te Luzern bijeen is, heeft zich bezig gehouden met den eco nomischen toestand van het Spoor- en Tramwegpersoneel en van de werknemers in het algemeen en legt den nadruk op die noodzakelijkheid, dat in het economisch en sociaal leven der volkeren, de christelijke beginselen van rechtvaardigheid en naas tenliefde weer tot hun recht moeten komen. Het congres is van meening, dat de ver zoening der volkeren in den zin van deze beginselen noodzakelijk is, opdat de econo mische verhoudingen weer normaal kunnen worden. Het congres neemt kennis van de ver klaring der Duitsche delegatie, dat het Duitsche volk ter bespoedigde herstelling van de oorlogsschaden de uiterste verplich tingen op zich wil nemen. In de onderstelling, dat deze wil tot daad zal worden, neemt het congres er kennis van, dat 't Duitsche volk dan alleen moge lijk zal zijn om zijn verplichtingen na te komen als tenminste gedeeltelijk rekening worde gehouden met zijn groote reserve aan arbeidskracht, voor zoover zulks zon der benadeeling van den arbeidersstand in de betrokken landen kan geschieden. Het Congres verzoekt het Internationaal Christelijk Vakverbond zich met deze vraag, waarbij de arbeidersstand der ge heele wereld geïnteresseerd is, ten zeerste bezig te houden en aan de aangesloten or ganisaties op te dragen, om op nationaal gebied hun invloed te doen gelden, opdat door eerbiediging der christelijke beginse len aan de wereld weer de economische en sociale vrede worde gegeven. STAANGELD BIJ SPOORWEGÈN OP ZATERDAGMIDDAGEN. Van industrieele zijde ontving de Nij- verheidsraad den laatsten tijd talrijke klachten over de thans bij de Nederland- scbe Spoorwegen geldende regeling betref fende de staangelden, volgens welke ook voor den Zaterdagmiddag staangeld wordt geheven, terwijl de Arbeidswet den fabri kanten verbiedt gedurende dien tijd arbeid te doen verrichten. De Nederlandsche nij verheid toch voet liet als een groote onbil lijkheid. dat, terwijl de Arbeidswet eener- zijds verbiedt om op Zaterdagmiddag te doen arbeiden, een semi-officieel lichaam als de Nederlandsche Spoorwegen ander zijds een regeling handhaaft, waardoor aan het niet laten werken gedurende dien verboden arbeidstijd geldelijke nadeelen kunnen zijn verbonden. Nadat de Raad over deze regeling eerst met den chef der afdccling Spoorwegen »an bet Oepartc ment van Waterstaat van gedachten ha' gewisseld, heeft in zijn laatste vergaderin een bespreking plaats gevonden mei de chef van den goeilerendient der Neder landsche Spoorwegen, die daartoe door directie was aangewezen en toegezegd lie over een oplossing der bestaande bezwa met dc directie nader overleg le plegen. Naar uit Huize Doorn wordt bcrid heeft men, legen 't oorspronkelijke plat den lijkdienst van de ex-keizerin moele uitstellen. Hij zal thans 1e Doorn plaa! hebben op Zondag 17 en te Potsdam Dinsdag 19 April. In verband met de overbrenging van sloffelijk overschot van de ex-keizerin v Doorn naar Potsdam, zoo wordt uit Door aan de „Maasb." geschreven, zijn Woen dagmorgen een aantal marechaussécs aa gekomen voor het afzetten van den w waarlangs de. rouwstoet zal gaan. Daar zulks in den laten avond zal plaa hebben, worden toebereidselen gemaa om een deel van den grindweg, even vo het station Maarn, electrisch te vcrli ten. Overigens is van toebereidselen voor vertrek nog niets te merken. Aan het k zerlijk verblijf te Doorn worden nog sice kransen afgegeven, en verscherpt het co signe van geheimhouding ieder uur. Onder de kransen, die werden bezorg was er een van H. M. de Koningin-Moede die door den Kamerdienaar in buitengew nen dienst, baron Taets van Amerong uit Maarn, was afgegeven. De heer Tne van Amerongen bleef geruimen tijd op li kasteel te Doom. Naar het Hofmaarschalkambt uit Doo; telegrafisch meedeelt, worden alle verzo ken om aan de plechtigheid te Doorn de te nemen, over liet algemeen afgeweze daar deze plechtigheid een inliem karakl draagt. Het „Centr." verneemt, dat de extr trein, welk, voor het Vervoer van bel li en de begeleidende familie uit Duitschlm te Maarn aankomen, bestaat uit een li gagewagen en twee eerste klas salon-r tuigen. De trein wordt geplaatst op een tèrre langs dc zoogenaamde loslijn. Het personeel van bet emplaceme Maarn heeft tot opdracht gekregen, d< trein voor het verlrék in gereedheid brengen, waarna het toezicht wordt ovc gedragen aan den bevelvoerenden mandant der Marechaussee en rijksvel wacht. De bagage-wagen zal met rouwdrap riën en bloemen tot een rouwkamer wo den ingericht, terwijl het terrein rondo den trein met bloemen en groen tot ei bloementuin zal worden herschapen. Het lijk zal direct in den tot rouwk mer ingerichten bagagewagen geplaa worden en blijft daarin tot den volgend: morgen, tot de trein vertrekt. Geduren den nacht zal door marechaussee en rijk veldwacht wacht worden gehouden. Of keizer en verdere familie den nacht in 1 salonrijtuigen zal doorbrengen, of weer t den" volgenden morgen naar Doom tal rugkeeren, is nog niet bepaald. Evenp.' schijnt nog een beslissing genomen te zij of de ex-keizer en kroonprins het lijk t Zevenaar zullen mogen vergezellen. De meest ernstige maatregelen voor bewaking gedurende den nacht zijn gen men. Alleen zij, die hoogst noodzakeli op bet terrein moeten zijn, zullen worde toegelaten. Verder mag niemand het te rein betreden; dit geldt ook voor het pc soneel. Persfotografen en filmoperateurs zulli ten strengste geweerd worden. Zelfs den bewoners der omliggende huizen aai gezegd, niemand in hun woning toe te I: ten, die eventueel van daaruit foto's zo willen nemen. Het Pera-Bureau Va-s Dias meldt nt uit Doom: Woensdagmorgen vroeg zijn er een 2 lal maréchaussees in groot tenue per r wiel, meerendeels uil bet district Nijin gen alhier aangekomen. In het anders zoo stille dorpje heersen nu een en a4 bedrijvigheid. Auto's kwaant aan en reden weg. Bloemstukken wende in gnooien getale in het kasteel van de ex-keizer binnengebracht. Op den weg naar Maarn reden mar chaussees per rijwiel heen en terug, le wijl het aantal rijksveldwachters belan rijk vermeerderd was. Over geheel Doorn hing een gehcin zinnige sluier. Geen der autoriteiten kn en modh't inlichtingen verschaffen. U burgemeester van Doom, Baron Schiu mei peraniu ck - va n Oyen, was in aller naar Den Haag ontboden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5