Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws l,e£er en Vloot ORDE EN ARBEID. Handel en Nijverheid. INGEZONDEN. Korte Berichten, Verkeer eii Posterijen. Uit onze Oost. TWEEDE KAMER. EEN NOODKREET UIT SOEDAN. DE LEIDERS DER AGITATIE IN DE VEENSTREKEN. taiaatscliappelijk leven missiegebied. Begre pen alle katholieke vaders en moeders hun groote mooie taak eens volkomen: wat zouden de katholieke sociale actie en de katholieke charitas ineens een vlucht nemen. Want ook de echte katholieke actie op ieder gebied is missiewerk. De uitbrei ding van Jezus' Rijk vraagt uit ieder gezin minstens één apostel. Het ongeloof of dat gene, wat in de practijk van 't leven daar mee gelijk staat, is bezig aan de gemeen schap die krachten te onttrekken, die de gemeenschap noodig heeft voor haar ont wikkeling. Daarom blijven de scholen zon der onderwijzers, de verantwoordelijke posten in he vaderland en in onze koloniën zonder mededingers en de huwelijken zon der kinderen. Iedere roomsche instelling moet in haar wezen en in haar strekking katholiek zijn, d. w. z. aangelegd zijn op het algemeen belang. De afgesloten kloos terling is katholiek in zijn gebed, d. w. z. allesomvattend in zijn meeningen; hij is missionaris even goed als de onverschrok ken ijveraar in de wildernissen. Zoo kan ook en moet ook het huwelijk katholiek zijn in dien zin, dat het overvloedig vrucht baar zij in zonen en dochteren, die de apostolische Kefde van Jesus Christus ver der voortdragen naar de talloozen, die op ieder terrein van het leven naar de liefde van Christus versmachten. De zelfzucht sluit zich af in een geriefelijk huis met be perkte huiselijke zorgen en vraag niet, wat de wereld van allen en van ieder eischen mag. Die katholiek is in de opvatting van het huwelijksleven, zoekt niet op da eerste plaats voordeel en gemak, maar Gods eer en het heil van anderen. De zelfzucht zoekt voor haar weinige kinderen een positie, om toezicht te oefenen over anderen, die het werk niet vluchten. De katholiek schroomt den arbeid niet, door den hemel- schen Vader geheiligd, die volgens Chris tus' prachtig woord tot het einde der tijden werkt, zooals Hij zelf werkt. Dan verze keren wij de zegepraal van Christus, wan neer wij aan geheel de maatschappij de openvallende p aatsen in iederen rang en stand aanvullen met kloeke zonen en doch teren, die geteekend met Christus' H. Kruis en geadeld in Christus' H. Bloed, den Geest van Christus verbreiden. Laa' het moderne ongodisme zich vrij door moordende zedeloosheid tenverderve voeren, het ware Christendom zal vrucht baar blijken, door den Geest Gods in krach tig apostolisch leven." Hervatting van het brief postverkeer met Rusland. De directeur-generaal der P. en T. maakt bekend, dat met ingang van 18 April a.s. het briefpostverkeer met Rus land. met inbegrip van de Oekraine, Azer- beidsjan, Aziatisch Rusland met de repu bliek van het Verre Oosten en Wla-diwos- tock wordt hervat. Ter verzending zijn toegelaten gewone correspondentie en aangeteekende stuk keu zonder aangegeven geldswaarde. De verzending der aangeteekende stuk ken geschiedt voorloopig uitsluitend voor risico van den afzender. KIEZERS EN KIEZERESSEN. Een medewerker van de „Prcangerbode" vertelt in het nummer van 3 Maart: Aangespoord door het voorbeeld van „Anelèn", de knappe redactrice van het gemeen Handelsblad, heb ik in de desa een enquête ingesteld naar de volksontwikkc- enquêtee ingesteld naar de volksontwikke ling en wel met het oog op de mogelijke plannen, tot invoering van algemeenen vrouwenkiesrecht. Ik stelde drie vragen aan de mannen en drie vragen aan de vrouwen. Ik hoorde in totaal honderd mannen en honderd vrouwen van vijf-en-twintig ver schillende desa's in alle residenties van Java. De door mij aan de mannen gestelde vragen waren de volgende: lste. „Wat is uw oordeel over den Volksraad?" 2de. „Wat denkt ge van mr. Fock?" 3de. „Wie is D.D.?" Negentig procent keek mij bij de eerste vraag zeer verbijsterd aan, antwoordde daarna: „Uw slaaf weet het niet." Toen ik aandrong, was het antwoord: „Ik ben een dom desa-man, een zeer dom desa-man, heer." En toen de eerste vraag voor de derde maal werd gesteld, luidde het bescheid. „Uw slaaf kan op al deze dingen niet antwoorden, heer". Van de tienoverigen antwoordden er vijf „Loerang priksa", terwij] er 5 anderen, met akte teekenen dal zij in strijd met de waar heid verklaarden, te kennen gaven: „Ik ben nog nooit voor den landraad verschenen": Op de tweede vraag bleef 99 procent het antwoord schuldig maar de honderdste, die de Hollandsohe- Indische school had bezocht, gaf met den gloed der overtuiging ten antwoord „bi Stier nir". Op de derde vraag antwoordden 97 mannen met een stomme sembah; de Hol- landsch opgevoede sprak: „Twee zelfde tellers nir". doch de plaatselijke voorzitter der S I sprak. .Dat is onze Indische Kuy- per, onze van Allah gegeven leider, die toe spraken tol de hoofden van Lebak houdt". En de honderdste, dien ik de vraag vijf keer stelde, de letters op alle manier uit sprekende, antwoordde len slotte, zij het weifelend: Hondenvoer". Waarop ik mij wijdde aan het stellen van de volgende drie vragen aan de hon derd vrouwen: 1ste. „Verlangt ge met al wat in u is naar vrouwenkiesrecht?" 2de. „Wat is uw oordeel over Xan tippe?" 3de. „Hoeveel kosten de kippen in Uw desa?" De vrouwen, alle met een kind aan de borst, alle met een gescheurde sarong aan, staande aan den ingang van haar erf, aile met een groote tabakspruim tusschen de ondertanden en onderlip, alle gereed zich iirmr huurvrouw het hoofdhaar te laten reinigen keken me zeer verbaasd aan, klemden haar zuigelingen vaster tegen zich aan, keerden zich om en gingen met snel len pas haar woning binnen. Maar de zuigelingen, de hoop des va derlands, de aanstaande kiezers, weenden bitterlijk. De Communist Baars. Aneta eoint uit Semarang d.d. 9 April: Do burgemeester verklaarde in de ge meenteraadszitting dat hij geen enkel feft weet, dat aanleiding kan geven tot Baars' externeering. Hij is overtuigd, dat de Regeering Baars' verdediging zeer nauw keurig overweegt. Baars heeft niets uit staande met de staking aan de 0. S. S. Vergadering van Donderdag 15 April. De Successiewet wordt aangenomen met 57 tegen 18 stemmen. Hierna is aan de orde de motie-Wijnkoop, betreffende de voorziening in den nood der veenstreken. De motie tot uitkeering van 30 per week aan de werkloozen, wordt verworpen met 73 legen 4 stemmen; de motie tot terugroeping der miitaire troepen wordt verwopen met 74 tegen 3 st. De motie-De Jonge betreffende de re geling in 't algemeene mijnreglement van het medezeggingschap, de rechtspositie en de arbeidsvoorwaarden der mijnwerkers wordt verworpen met 45 tegen 32 stemmen. Leerplichtwet. Na sluiting der algemeene beschouwin gen is de motie-Van der Molen (intrekking der Leerplichtwet) verworpen met 53 tegen 6 stemmen. De replieken over de wet tot herziening der Leerplichtwet werden voortgezet. Daaraan namen de heeren De Kanter en K. ter Laan deel. Laatstgenoemde hand haafde zijn amendement over het 8e leer- jaar. Ook de heer v. d. MOLEN, A.-R., re pliceerde. Hij handhaafde zijn motie om de Leerplichtwet in te trekken. Zijn par tijgenoot de heer SMEENK, A.R., ver klaarde namens den heer SCHREURER, A.-R., dat zij tegen deze motie zouden stemmen. Bij art. III verdedigde de heer OSSEN- DORP, S. D. A. P., een amendement om ook den leerplicht toepasselijk te verkla ren voor scholen van buitengewoon lager onderwijs, zooals blinden, doofstommen enz. De heer KETELAAR, V. D„ verdedigde dit amendement hetwelk een groolen wan toestand zou opheffen. De heer VAN DER MOLEN. R. K., be streed het amendement als practisch on uitvoerbaar en veel te kostbaar. De heer BULTEN, R. K., onderschreef deze bezwaren en betoogde, dat men blin den en zwakzinnigen beter hielp door scholen voor hen te bouwen zooals de Katholieken hebben gedaan. Met leerplicht alleen helpt men hen niet De heer DE KANTER, U. L., zou mede kunnen gaan, wanneer het alleen gold voor blinden en doofstommen, maar nu de zwakzinnigen er ook onder vallen, is het amendement practisch onuitvoerbaar. DE MINISTER wees het amendement af, wijl het practisch en financieel onuitvoer baar was. Het amendement werd hierna verwor pen met 38 tegen 20 slemmen. De heer GERHARD, S.D.A.P., verdedig de een amendement om den leerplicht uit te breiden tot het 8ste leerjaar en boven dien een amendement om voor een kind beneden de 8 jaren de mogelijkheid Ie ope nen een school of groep scholen, niet val lende onder de wet, gelijk te stellen met de lagere school. De MINISTER verwijst wat de uitbrei ding van leerplicht betreft naar zijn rede bij de algemeene beschouwingen. Wat het tweede amendement betreft vreest de Mi nister dat men ook de bewaarscholen in de leerplichtwet ontwricht en daarom moet hij het ontraden. ''dat de Loonraad weer bijeen geweest b, ter bespreking van de ersdhen, door de organisaties gesteld. De werkgevers heb ben aangeboden de tegenwoordige ar beidsvoorwaarden van maand tot maand te continueeren. Een staking van meubelmakers. Bij de firma Garschagen, te Amsterdam Slo- terstraatweg, is. onder leiding van het be stuur van den Alg. Ned Meubelmaikers- bond, het personeel, bestaande uit 12 per sonen in staking gegaan. Aanleiding daar toe was, de mededeeling van den beer Garschagen aan zijn personeel, dat het uurloon van de volslagen gezellen van 91 op 85 oent zou worden teruggebracht. Op advies van het bestuur heeft het personeel geweigerd eenigc loonsvcrlag;ng te aan vaarden. UIT DE MIJNINDUSTRIE. ,De Algem Bond van Christelijke Mijn werkers hield Zondag te Heerlen een buitengewone algemeene vergadering, op welke veertig plaatselijke afdeeliijgen uit Zuid- en Midden-Limburg vertegen woordigd waren. De besprekingen, welke door den bondsvoorzitter, den heer Sti.ns werden ingeleid, liepen hoofdzakelijk over den gevoerden loonstrijd. De ver kregen oplossing werd volkomen door de afgevaard'gden gebillijkt. In een door de vergadering aangenomen motie werd dank gebracht aan allen, die op eenigerlei wijze tot het welslagen der loonaclie hebben medegewerkt Bij de mcdedeel'ingen gaf de voorzitter te kennen, dat ook het bondsbestuur het door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp betreffende de fabricage van buskruit en andere springstoffen, in het nadeel der mijnnijverheid acht Het hoofdbestuur zal van dit gevoelen aan de regeering doen blijken. Gepoogd zal ook worden om te gero- tot het instellen van een crisisfonds voor de Limb, mijnindustrie. Transportarbeiders. De Centrale Bond van Transportarbeiders heeft Dias dag, naar „Voorw." meldt, aan de trans portarbeiders en zeelieden een manifest uitgereikt, waarin medegedeeld wordt, De Nederlandsche tentoonstelling it Ma drid. De opening van de Rodsdand sche Tentoonstelling te Madrid is than, vastgesteld op 9 Mei. In de beide tentoon stellingsgebouwen in het PaTque del Re tiro, waar nu reeds de Hollandsohe tul pen en hyacinthen in vollen hloei staan er algemeen de aandacht trekken, wórd- naarstig gewerkt aan de vele exposities waarmede de Hollandsohe nijverheid, land bouw en kunst, benevens de Nederland sche koloniën aandacht zullen vragen voor hetgeen Nederland op verschillend gebied vermag. Gedurende deze tentoon stelling, welke 3 weken zal duren, zullen prof. Vogelsang, prof. Diepenhorst, prof. Quanjer en dr. Moresco verschillende con ferenties houden en zal Willem Mengel berg te Madrid een tweetal concerten ko men dirigeeren. Verder zal er een schim menspel worden gegeven; zal de nieuwe film Nederland er worden vertoond, ter wijl de voorzitster der Spaan sche commis sie van de Vereeniging „Nederland in den Vreemde" voor 12 Mei een luisterrijk cos» tuumfeest heeft georganiseerd. AMBTELIJKE ONWELLEVENDHEID De „Nederlandsche Nijverheid", het or gaan van het Verbond van Nederlandsche Fabrikanten-Vereenigingen, beklaagt zich dat het departement van Waterstaat geen antwoord zendt op brieven, die door het bestuur van het Verbond worden gezonden. Op brieven van 11 September 1920, n December 1920 en 7 Januari 1921 betref fende spoorwegklachten, vernam het be stuur niets. Ook op een schrijven van 26 Januari 1.1.. bewaarde het ministerie van Waterstaat een hardnekkig stilzwijgen. In laatstgemeld schrijven werd erop aange drongen, dat de lijn SimpelveldAken zou worden doorgetrokken en thans ver neemt het bestuur uit de -dagbladen, dat aan zijn verzoek inderdaad voldaan is, en wel met ingang van 15 Maart 1.1. „Aangezien ons laatste schrijven be sluit het bestuur nog steeds onbeant woord bleef schijnt men 't bij den Water staat nog steeds beneden zich te achten, te antwoorden op brieve'n, die door de Ne derlandsche industrie bij monde "harer representatieve organen tot den minister worden gericht; en het mag wel eens in het publiek gezegd worden, dat dergelijke opvattingen niet bevorderlijk zijn voor een vlotte en aangename samenwerking." Voor den Inhoud dezer rubriek «telt ét Redactie zioh niet aansprakelijk- Alweer om geld..-.. Neen, lezer, ten minste niet op de eerste plaats. Maar oin een weinig belangstelling, een klein gebedje en in een naschrift vraag ik om een aalmoes "Ons missieg-efoed, in opper vlakte en inwoners, het grootste van Afrika bevat 27 verschillende negerstam men, waarvan elke stam een oppervlakte van geheel Nederland beslaat en is toe vertrouwd aan de Congregatie der Zonen van het Allerheiligst Hart. Het Moeder huis is gevestigd te Verona (Italië) en tot den wereldoorlog ontvingen wij on zen steun in hoofdzaak nit Italië, Oos tenrijk en Duitsohland. Van 1882 tot 1897 werd ons Missiegebied verwoest door den Madhi, maar sinds 1900 begon een nieuw bloeitijdperk. Toen ik dan ook in Sept. 1919 het missiegebied moest ver laten, waar ik sinds 1888 werkzaam was oim in Europa mijn geknakte gezondheid te komen herstellen, verliet ik inderdaad eene bloeiende, veelbelovende mi-ssie. Nooit hadden wij zooveel te lijden en te ontberen gehad als in den oorlogstijd, maar nooit ook was ons missiewerk met zoo'n troostend succes belkroond gewor den. In onze jongste missie, in 1913 be gonnen telden wij 3000 doopsels en 10.000 doopleerlingen, en zoo talrijk zijn de aanvragen der dorpshoofden om mis sionarissen, dat er bij voldoenden steun m één jaar nog minstens 10.000 zullen bijkomen. Gode zij dank, is de oogst groot, maar helaas de arbeiders en de hulpmiddelen zijn te weinig. De drang naar christelijke beschaving is daar zoo groot, dat, als alle teekenen niet bedrie gen, de Soedan binnen 40 jaar geheel be keerd zal zijn, d w.z. katholiek of pro testant. Want de zendelingen beschikken niet alleen over kapitalen, maar ook over den steun der regeering. Maar toch is de groote massa den missionaris goed ge zind Wie zaken wil maken, zoggen de negers en een goede post bij de regeering wil krijgen, wordt protestant, maar wie zijne ziel wil red den, wordt katholiek. Maar nu hangt het bekeeringswerk grootendeels af van den steun der missievrienden. De treu rige toe-tand dor landen, die ons tot voor den o >r'og steunden, maakt verderen steun zoo goed als onmogelijk. Te meer verdient onze arme missie uwen steun omdat onze christenen in de vervolging zich mannen van geloof en sterkte ge toond hebben. Arm ja moet onze missie genoemd worden, wij hebben doopleer lingen moeten wegzenden, het Doopsel moeten uitstellen, wij zagen het kerk bezoek en het ontvangen der H. Com munie verminderen: alles door gebrek aan de allernoodzakelijkste kle^d'ng: een dun katoenen broekje en hemdje. De regeeringsambtenaren hebben ons onze armoedige levenswijze verweten: „het is voor Europeanen eene schande zoo arm te verschijnen voor de inboor lingen." Maar wat kan het ijverig mis sionarishar t, anders doen dan zich opof feren voor de zielen Overigens valt de armoede ons licht, waar wij de groote armoede zien onzer missiekerken met het armoedig tabernakel. Maar waar die ar moede een hinderpaal wordt voor de be keering oh, daar valt zij hard. In onze missiehuizen in Italië en Oostenrijk is de toestand niet veel beter: slechts een weinig droog brood. Wie zal ons veelbe lovend missiewerk onderhouden? Met die vraag kwam ik ook bij Z.Em. Kard. van Itossum, en vol vertrouwen wees hij, de Eollandsche Kardinaal, mij naar zijn va derland. Ook mijn vaderland, dat ik voor 87 jaar had verlaten. En hij sprak mij van de daar zoo heerlijk opbloeiende missie-actie, van de alles omvattende en alle goede werken steunende liefde der Katholieken, en zoo kom ik als Neder lander van geboorte (Weert 1) tot IJ, mijne landgenooten met de bede op de lippen om een gebed en een aalmoes je voor de sehoone, maar arme missie van den Soedan. Pater F. HEYMANS, F.S.0. De kleinste gift wordt door mij in dank aangenomen. Adres Liefdegesticht Fellenoord bij Eindhoven. DE SGHOONMAAKTIJD EN DE BLINDEN. Nu de schoonmaaktijd in vollen gang is, worden door de huisvrouwen lal van arti kelen van huishoudelijken aard, al te oud en versleten om nog langer dienst te doen, voor verder gebruik afgekeurd en gaan zij e loc over deze artikelij nieuw aan te schaffen. Het is met het oog hierop, dat wij goed meenen te doen de aandacht der lezeressen van dit blad te vestigen op de afdeeling Werkverschaffing te Haarlem van eVr- eeniging tot verbetering van het lot der Blinden in Nederland en zijne koloniën. Het is onze ervaring dat blinden liever ar beiden dan eene aalmoes ontvangen. Daarom vragen wij u met den meesten aandrang ons te willen helpen de blinden aan het werk te houden. De afdeeling Werkverschaffing tovert u door bekwame Winden, vaklieden, ge maakt, o.a. alle soorten stoffers, borstels, bezems en boenders. Voorts vestigen wij do aandacht op onze ijverige en kunstige rietvlechters, die alle mogelijke reparatiën verrichten, o.a. ook aan rieten stoelen en nieuwe riolien matten vlechten, zoowel in z.g. gaatjes- of Weenerstoelen als in keu- kensloelen met biezen matten. Onze vrouwelijke blinden verrichten bo vendien alle Voorkomende handwerken, zoowel de grofste als de fijnste. Indien men dus één of meer van de genoemde artikelen wil aanschaffen, denke men om de Winden. Men betaalt er stellig niet meer voor dan in de winkels of magazijnen. Bestellingen worden gaarne in ontvangst genomen of verdere inlichtingen verschaft door Mej. A. I. Cool, Haarlem, Zijlweg 60, Tel. 472. Mijne Heeren. TT beleefd dankend voor de plaatsing van mijn ingezonden stukje, hetwelk 5 April 1.1. in uw blad stond, verzoek ik H naar aanleiding van het antwoord daarop door den Raad van Arbeid te Haarlem, eenige opmerkingen mijnerzijds te doen plaatsen. 't Spijt me zeer dat de R. v. A. niet kan aannemen, dat de onderzoekende ge neesheer heeft verklaard dat het zéér goed zou zijn als ik eenigen tijd ging kuren, en als antwoord op de vraag hoe lang die kuur zou moeten duren, zeide: Minstens 3 maanden". Ik raad den R. v. A. beleefd aan even dien geneesheer op te bellen en hierover te imformoeren. Ik beweer echter niet dat deze genees heer verklaarde, dat ik voor rekening van het Tnvaliditeitsfonds kon gaan ku ren. Geen sprake van. Verder schrijven de heeren heel ge wichtig „dat het wonschelijk werd ge acht patient te laten onderzoeken aan het Consultatie-Bureau voor de Tuber- culeuzen te Amsterdam" enz. enz., doch feit is dat wij, in antwoord op de uit- noodiging tot onderzoek te Amsterdam, welke uitnoodiging mijn vader ontving nadat ik al een maand op eigen kosten in een Sanatorium was opgenomen, heb ben bericht, dat het Bureau zich maar moest wenden tot de Directie van het Sanatorium waar ik verbleef, nooit eenig schrijven van hen hebben ontvangen. Nu moge de R. v. A. schrijven, dat zij zich „desondanks" toch nog verder voor mij interreseerde, ik heb van die belang stelling nooit iets gemerkt. Zooals zij schrijven vernamen wij door hun belang stelling dat zich aan dat Sanatorium geen longspecialiteit bevond en dat bovendien het gewenschte onderzoek daar niet kon plaats hebben, hetwelk volgens mijn bescheiden meening een ieder te meer was, mij nogmaals uit te noodigen om mij bij het bovengenoemde Bureau te laten onderzoeken, zooals wij nu toch ook wel 2 of 3 maal aaneen aanmaningen ontvangen om aan onze verplichtingen zooals: zegels plakken e.d. te voldoen. „Ik begaf mij dus dood eenvoudig niet naar Amsterdam omdat ik nooit of te nimmer een aanmaning van het Bureau heb ontvangen, niettegenstaande mijn va der hun bericht had zich tot het betref fende Sanatorium te wenden. Dat wij hun dus niet beantwoord hebben is een onwaarheid welke men wol met de klom pen aan kan doen. Wij hebben hun toch geantwoord zich tot de Directie van het Sanatorium te wenden of hadden wij soms moeten adviseeren zich tot den Ko ning van Engeland te wenden. Tot op den huidigen dag heb ik nog geen offiei- eele afwijzing op mijn aanvrage ont vangen. Is dat soms in orde? of is dat den zegenrijke werking?? Is het soms een reden om van de daken te schreeu wen dat het zeer wenschelijk is zich bij den R. v. A. te laten inschrijven daar men dan op de meest vlugge en securate wijze geholpen wordt, bjj ziekte of an derszins??? Nu na 10 maanden weet ik nog niet of mijn aanvrage in behandeling is genomen laat staan daarover beslist VWo o mannen mogen hebben. De gemetf"" is. Daarom schreef ik, dat ik zeer waar schijnlijk al lang dood zou geweest zijn als ik hierop had moeten wachten. Om na iedereen hiermede in kennis te stellen, schrijf ik thans gelukkig nog levende (ondanks den R. v. A.) mijn tweeden brief aan de krant en verzoek ik de redactie zoo welwillend te zijn bovenstaand schrijven overkort te doen plaatsen, waarvoor bij voorbaat mijn bes ten dank Hoogachtend. N. J. K. A Naschrift van den R. v. Arbeid. Na 10 maanden weet de wederom metf neergeslagen vizier strijdende aanvaller nog niet of zijn aanvrage in behandeling is genomen maar hij weet wol, dat na zijn aanvrage de adviseerendo genees heer bij den R. v. A. hem heeft onder zocht en dat hij daarna nog een verzoek beeft ontvangen zich naar het Consul tatiebureau te Amsterdam te begeven, op welk verzoek wij noch van zijn vader noch van hem zelf eenig antwoord hebben ontvangen en aan welk verzoek hij ook niet heeft voldaan, terwijl hij in den loop dier gebeurtenissen naar een Sanatorium is vertrokken, zonder ons daarvan kennia te geven. Wij zijn buiten hem om gewaar ge worden, dat hij in het Sanatorium ver toefde en de directie dier instelling had trouwens ook niets met ons verzoek aan hem, dat hem bekend was, te maken. Een werkgever, die ten aanziïn van een verzekerden arbeider niet aan zijn verplichting tot premiebetaling voldoet, ontvangt desbetreffend te eoniger tijd een aanmaning, ten slotte zelfs een dwangbevel; maar een verplicht-verze kerd arbeider kén op verzoek in bepaalde omstandigheden kostelooze verpleging ge nieten en alleen, als hij daartoe zijn volledige medewerking verleent. Deze voorwaarde wordt uitdrukkelijk gestold. „Aanmaningen" werden aan zulk een arbeider niet verzonden, dwangbevelen evenmin. Het is vreemd, dat aanvaller zich thans stellig in niemands belang zoo roert en zich vroeger zoo stil hield, toen handelen voor hem van zooveel belang was. Hoe is zulks te verklaren? Méér wonschen wij niet te antwoorden. Alle manifesten en oproepen tot verga deringen, demonstraties enz. droegen de onderteekening: „Het Revolutionair Komi- tee der Veenstreken". Eenigen naam ver meldden de pamfletten nooit. De veenar beiders althans de groote massa van hen, wisten dus absoluut niet door wie zij tot ,de daad" werden opgewekt en wie het waren, die als „leiders" van de demon straties en de vergaderingen optraden. De vraag, waarom men met de namen van die heeren zoo geheimzinnig is, wordt in „Het Volk" beantwoord. Het Wad sdhrijft: „De oorzaak, dat men de namen van de leiders van 't „Revolutionair Komitee der Veenstreken" zoo angstvallig verzwijgt, ligt hierin, dat deze „leiders" in werke lijkheid met de veenarbeiders niets te maken hebben. Het zijn menschen die vol komen buiten het veenfoedrijf staan en dus zeiven in geen enkel opzicht de dupe kun nen worden van de gevolgen van de door hen opgewekte noodlottige agitatie. Wie en wat deze „leiders" dan zijn? Daar is in de eerste plaats een zich noemende „Benes" uit Stadskanaal. Voor velen uit onzen kring is dit individu geen onbekende. Hij is een geroyeerd lid van onze partij. Vroeger was hij beheerder van onze Koöperatie te Stadskanaal, voorts agent van „Het Volk" en vertegen woordiger van de Centrale Arbeiders- Vcrzekerings- en Depositobanlk uit Den Haag. In al deze drie functies heeft dit heerschap het verschil tusschen „mijn en dijn" niet in het oog kunnen houden. Zoo heeft hij verschillende instellingen van de arbeidersbeweging voor belangrijke geld bedragen geslachtofferd. Aan zijn bedrijf is een einde gemaakt, doordat hij èn uit zijn functies èn uit onze partij is gezet Thans is hij communist Met hem vervullen een leidende rol in het „Revolutionair Komitee uit de Veen streken" al blijven zij evenals „Benes" zelf, meest achter de schermen de volgende pseudo-veenarbehiers: H. van der Weide, reizend handelaar in manu facturen en agent in Naaimachines te Em- mer-Compascuum; B. Herder, timmerman te Bmmer-Compascuum; Blaak, vrucht- boomkweeker te Weerdinge en Marrink, schoenmaker te Nieuw-Weerdinge. Deze vrienden noemden zich vroeger „principieele anarchisten". De als „veenarbeider" aangekondigde ^kameraad uit de Veenstreek" die op verg; Hierin gen te Amsterdam en elders, van communistische en syndicalistische zijde belegd, geestdriftige verhalen deed Omtrent het revolutionair élan van zijn „vakgenooten". maar wiens naam ook al weer overal werd verzwegen, was de hierboven reeds genoemde timmerman Herder." GROOTE BRAND TE DIESSEN. Te Diessen (N.-Br.) zijn de gebouwen van de N.V. „De Toekomst", omvattende schuren, stal, kantoor en arbeiderswoning, tot den grond toe afgebrand. Het vee was gelukkig in de weide, doch 10 paarden, waaronder de te Breda met goud be kroonde hengst Souvenir, kwamen in de vlammen om. Ook een groote voorraad landbouwproducten en een aantal fietsen der arbeiders gingen verloren. De schade bedraagt ongeveer 150,000. Alles was verzekerd. hebben opgehitst, eigen zijn. BEVROREN VLEF.SCH. Te Amsterdam gaat men. nu eindelijk ook over lot den verkoop van bevroren vteesch. In 63 winkels zal het verkrijg baar zijn, en deze zullen, ten einde be drog te voorkomen, geen versoh vleesoh zorgt voor aankoop en distributie. HUWELIJK VAN DEN HEER M. VAN VOLLENHOVEN. Naar het „Centr." verneemt, is Woen«' dag te Madrid in het huwelijk getreden d® heer M. van Vollenlhoven, laatstelijk NederiandscJi gezant bij het Spaansdhe hof met Maria Christine de Bourbon, dochlef van deai hertog de Durcai, achternicht van den keizer van Brazilië en van de Infan'® Isabel, nicht van den koning van Spanj®' Het huwelijk werd voltrokken in d» kapel van zijn zwager, den hertog ra» Durcai, te Madrid. VERLAGING VAN POSTTARIEF' Aan het Postkantoor te Haaksbergen worden voor den prijs van 7i/2 cent brief kaarten verkocht, waarop gedrukt een postzegel van 5 cent en bijgeplakt cc" zegel van 7y2 cent. Men haalt den zegd wun 7% cent er af en plakt in de plaats daarvan een zegel van 7X/2 oent, zooda1 oen briefkaart daar thans slechts 21/Ó een' kost. (Msb.) VERDERE BESMETTING? Naar de „N. Crt." meldt, is te Haaiks- bergen(0.) waarschijnlijk tengevolge va" kwaadwilligheid een turfschuur met pi."1, 30.000 turven van den landbouwer Riet man afgebrand. Het ongeluk bij Schiermonnikoog. Het lijk van Douwe Visser, een der onH gekounene bij het omslaan der redding1' boot is te Sexhierum bij Harlmgen aan» gespoeld. Onder een meubelwagen. De knecht Woerdman, die te Olst voor de firm» Sonnenherg uit Deventer meubelen zou laden is onder een ledigen meubelwagen geraakt, zoo dat de wielen hem over da borst gingen. H. werd naar het ziekenhuis te Deventer vervoerd, maar was bij aan komst aldaar reeds overleden. Slaapziekte. Te Delft is een 53-jarig werkman lijdende aan slaapziekte. De pa tiënt slaapt reeds acht dagen. Brandstichting in een bijenstal. T« Elp (Dr.), hebben kwaadwilligen den bijenstal van den heer J. Pronk in brand gestoken. Een 77-tal bijenvolken werd totaal vernield. De schade bedraagt 1000. Kerkdiefstal. Des nachts is ingebro ken in de parochiekerk te Vaals (Limb.)- Tevergeefs werd gepoogd het tabernakel te foroeeren. De dieven ledigden de offer blokken, namen de heiligenbeelden vaü hun voetstukken en zetten ze op de" grond. Van de dieven is geen spoor te ont dekken. Branden. Dinsdagavond is te Ter* borg de woning van het hoofd der R. K* bijzondere school grenzend aan de R. K kerk, totaal afgebrand. Het kerkgebouw* kreeg geen schade. Alles is verzekerd. Te Zesgchuchten (Riel) brandden gisterenavond af twee boerderijen m® schuur, toebelhooremde aan de Landbou wers Van Heumoa en Van Happen. P® motorb rand spuit nit Eindhoven was "tin- wezig. Dijkverzakking. De Bemimdsche dij» tegenover Nijmegen nabij de Kolk is ove" een lengte van 40 meter en een breedte va* 10 meter ongeveer 1 meter diep gezakt. De dijk-autoriteiten zijn gewaarschuwd Men vermoedt, dat de verzakking f ontstaan door de ziware vrachtauto's wdb ke daar passeeren. De omgeslagen reddingsboot. H. M* dc Koningin heeft telegrafisch hare deelne ming betuigd aan de familie der slachtof fers bij de ramp op Schiermonnikoog. Kind overredenWoensdagmiddag op het station te Best (N.B.) een 12-jarig meisje, dat reizigers naar het 2de perron had gebracht en de lijn overstak gegrepen door een passeerenden sneltrein en over reden. Goedkoope cokes. Te Groningen »9 in ruim x weeki 44.000 H.L. goedkoope co kes ad I per H.L. verkocht. De prijs '9 nu verhoogd tot 1.50. Gesnapt. Te Groningen is gevanke lijk binnengebracht als verdacht van het in brand steken van de korenmijten, d»e door onbekende oorzaak een prooi de* vlammen zijn geworden, de beruchte rij' wieldlef Klaas H., uit Delfzijl. Slachtoffer der zonsverduistering. De dienstbode van de Gebrs. Achterstn te Benmekom is, doordat ze met een onb^ scherend oog naar de zonsverduistering keek, totaal blind geworden. Gcid- Zeldzaam. Door een visschcr tc Veen wouden (Friesland) is een nest tnel drie jonge vischotters gevonden. Men wi» probeeren de jonge dieren op te fokken. Slaapziekte. Te Mussclkanaal (G'«/ is zekere juffrouw S. aan slaapziekte over leden. SCHEURING IN „ONS BELANG" TE VERWACHTEN. Zaterdagavond hebben, naar het v.d.D." meldt, de besturen van 17 ver®® nigingen van militaire vaklieden, ver*®" gemwoordigende 735 leden, te Utrecht gemeenschappelijke vergadering gel'"® den, naar aanleiding van de door Kamerlid Wijk in de Tweede Kamer "j! 21 Februari gehouden rede, waarin den Minister van Oorlog wees op v bezuinigingsmiddel ten koste van dc tiitaire werklieden. Daar de heer tevens is president der Onderoffici®®* Vereeniging „Ons Belang", en veie wc^A lieden van die vereeniging lid zijn, hel gesprokene aanleiding zijn dat betrokkenen bedanken als lid van vereeniging. Boven en behalve do regelen tegen dengelijiken aanval, w in voorbereiding zijn is aan den van O. *n telcgr. verzonden waarih dank betuigd voor dc toezegging Zijn Excellentie geen verandering in bestaanden toestand wenschte te icf gen en verzocht, de militaire post li® werklieden te Wijven handhaven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6