Tweede Blad. BUITENLAND. £en afgezaagd thema. FEUILLETON ORDE EN ARBEID. wedergeven tien dochter J^NDERDAG 21 APRIL 1921 Zooais we zeidenmen heeft de *aak nu eens „degelijk" willen aan raken, door middel van een „ge- terd" betoogEen „geleerd" betoog, °ta bene van iemand, die alleen lage- ^schooï-onderwijs genoot 1 p In dat „geleerde" betoog van v. d. lezen wij >»Noch de pausen, sprekend ex cathe- ra (d. i. als onfeilbare leeraars der iken), noch de algemeene kerk, zich Sprekend in een oecumenisch con- d. i. een algemeene vergadering ,er bisschoppen in vereeniging met pn paus, wier uitspraken gelden als J'e van den H. Geest, dus ook on tilbaar zijn) hebben zich ooit voor of 'e£en een politieke of ekonomische orga- hisaiie uitgesproken en zullen dit waar- f'ijnlijk wel nooit doen. De leer der a)gemeene kerk verbiedt dus niemand ?lch aan te sluiten bij welke staat kundige of ekonomische organisatie mits men geen godsdienstige of ^'jsgeerige stellingen belijdt, die met 1,3me veroordeeld zijn bij de zooeven ^noemde on eilbaar gezaghebbende "'tspraken. Zulke stellingen die Jten alle kan vinden in den bekenden pllabus van Pius IX van 8 December 1868, twee jaar later onderschreven jjoor het Vaticaansch Concilie heb- ?en slechts persoonlijke beteekenis, tennen aan geen enkele organisatie kis zoodanig ten laste gelegd worden." Asjeblief 1 We zouden reeds aanstonds kunnen opmerken, dat de socialisten de facto, Ufel degelijk godsdienstige en wijsgee- %e instellingen belijden, welke door kerk veroordeeld worden, waar door dus het heele „geleerde" betoog reeds in elkaar zakt, doch we willen v- d. Pol's vernachelarijen nog wel eVen verder volgen. 't Is volgens hem alleen een kwestie van tucht, en met die tucht, nou ja, dSér behoeft men 't niet zoo nauw b'ee te nemen I 't Is onwetendheid van de massa, dat men geloof en tucht niet weet te teheiden volgens het geloof mag kien gerüst, volgens de tucht dat 's een andere kwestie l j De Roomsche moesten maar eens "i groote massa tot de roode organi satie overloopen 1 aldus adviseert Y- d. Pol dan zou het huidige ver bod wel buiten werking gesteld worden Cn het bestuur der Ned. Ver. meent ten geweldige vondst gedaan te heb ben m het Herderlijke voorschriften- blad voor het Bisdom Spiers, waarin gezegd zou worden, dat de priesters in dat bisdom het weigeren der absolutie {J'et te veel moeten toepassen, „omdat bet getal der op een dwaalspoor ge- Jtiden zoo groot is, (omdat) velen "Unner ook net zondige hunner han delwijze niet inzien, doch eerder ge loven voor hun aansluiting bij de teciaal-demokraten velerlei redenen hebben en daarbij toch ook hun katholiek geloof niet willen opgeven." Wij Kennen dit Herderlijk voor- Schriftenblad niet, behoèven het ook niet te kennen, om zeer wel te kunnen begrijpen, dat een Bisschop in een geheel ander land als het onze met, geheel èndere politieke toestanden, 'het misschien ook een heel andere S. D. A. P., in dier voege voor zichtig spreekt't lean bovendien in bepaalde omstandigheden gewenscht zijn, iemand die niet wéét, dat hij misdoet, in zijn goede trouw te laten. Een eventueele dergelijke vinger- Wijzing van den Bisschop van Spiers beeft met de toestanden in Nederland derhalve niets te makenhier in Ne derland, met z'n Nederlandsche S. D, P., weet een ieder heel goed (hij ziet het voor eigen oogen), dat hij mis- "Otf, door de socialisten te steunen van goede trouw is hier geen sprake ®n bovendien kón men hier ook best anders 1 .Dit terloops betreffende de hier kiets-ter-zake-doende vingerwijzing van den Bisschop van Spiers. Wat verder betreft het „geleerde" betoog van v. d. Pol Ook al was het waar, dat ai dan niet aansluiting bij een socialistische organisatie net het geloof niets te maken had, ook al was het hier slechts uitsluitend een kwestie van tucht, ook dan zou ieder katholiek reeds verplicht zijn, aan het verbod te gehoorzamen ook immers, wanneer wij op Vrijdag vleesch eten, ook wanneer wij op Zon dag de H. Mis verzuimen, ook wanneer een priester huwt, wordt er een zonde, een zware zonde, bedreven, en met dergelijke delicten stelt v. d. Pol zelf de aansluiting bij roode organisatie's (als zijnde een kwestie van tucht) ge lijk waarmede zelfs deze pleitbe zorger vóór aansluiting bij de rooden (en vooral vóór afscheiding van de Roomschen getuigt, dat de katho liek, die zich rood organiseert, zondigt. Welk goed katholiek toch zal op Vrijdag vleesch eten, welk goed pries ter zal een huwelijk aangaan Doch ook ten aanzien van het geloof gaat de brutale redeneering geenszins op het volgt uit de natuurwet (le ge bod), dat men zijn geloof niet in gevaar mag brengen, en dat doét men, als men zich rood organiseert; boven dien is het den katholiek ook verboden, mede te werken met iets, dat tegen goddelijke of kerkelijke wetten in gaat, en dit is toch voorzeker wèl het geval met het socialisme dat geheel afwijkende begrippen propageert van het eigendomsrecht, het huwelijk, het socialisme, dat den klassenstrijd, het historisch materialisme predikt en de erfzonde ontkent door den mensch als van nature goed voor te stellen. Zéér positief is dan ook wel het verbod der Nederlandsche Bisschop pen geweestzéér positief „De leer der Socialisten over eigen dom en rechtmatig bezit, over huwe lijk en fami ie, over gezag en mensche- lijke samenleving, waarmede zij de wereld willen hervormen, houdt vol strekt geen rekening met de eeuwige, onveranderlijke wetten van God, noch met de goddelijke !eer en voorschrif ten van net Evangelie. Zij is een dwaling, gebrandmerkt door de H. Kerk, die als de onfeilbare bewaarster en leerares der waarheid door Jezus Christus is aangesteld. Het Socialisme is dus in strijd met ons Katholiek Geloof, dat de menschen wil eiden en hervormen volgens de prin- cipen van onzen Heer en Meester Je zus Christus. Zijn eerste gebod luidt Gij zult den Heer Uwen God beminnen met geheel Uw hart, met geheel uw ziel en geheel Uw verstand, en een on baatzuchtige liefde tot den evenmensch stelt Hij als Zijn bijzonder gebod, aan het eerste gelijk. Wel verklaren de aanhangers dezer dwaling, dat zij Godsdienst, Kerk en Priesters volkomen in hun waarde willen laten en da ieder voor zich vol gens zijne godsdienstige overtuiging kan handelen. Maar zij schromen niet, waar hun de gelegenheid gegeven wordt, en wanneer zij er hun voordeel mee kunnen doen, den godsdienst te bestrijden. Ook is de vrijheid, die zij, althans in woorden, aan ieder laten, om in zijn private leven Jezus Christus te dienen, niet voldoende. Niet enkel in het private, ook in het openbare leven moet Jezus Christus heerschen, heeft Hij zijn onvervreemdbare rech ten op al ons doen en laten. Het socialisme is een allergevaar lijkste dwaling, omdat het door de voorspiegeling eener nieuwe maat schappij, waarin ieder stoffelijke wel vaart en geluk zal vinden, de menschen tracht te verleiden zijne verderfelijke beginselen te volgen en zoo voor een gedroomd tijdelijk geluk, ris 't ware voor een paar zilverlingen, hunnen Heer en Meester Jezus Christus uit te leveren. Ook schrikt het niet terug voor de meest ongeoorloofde middelen, zelfs niet voor opstand tegen het wet tig gezag en revolutie, om zich te kunnen meester maken van de Staats macht en aldus zijn denkbeelden, zoo veel mogelijk, door te voeren." *t Is op déze gronden wij hebben het nuttig geacht, deze woorden hier nog eens letterlijk aan te halen dat de Bisschoppen van Nederland het lidmaatschap eener soc. vereeniging, het lezen van soc. bladen, enz .verboden hebben, welk positief en krachtig verbod in het minst niet verzwakt wordt door drogredenen als van een in Catholicis armelijken..v. d. Pol Het conflict in de mijnindustrie. gemengde buitenl. be richten. (Wordt vervolgd.) II. (Slot.) Er komt uit Londen een belangrijk be richt: De mijneigenaars hebben toegestemd in de oprichting van een Nation alen Loon- raad, hetgeen één van de twee eischen der mijnwerkers is. De voorstellen. dor mijneigenaars, waarbij zij 'toestemmen in de instelling van een nationalen Ioonraad, luiden als volgt i. Er wordt een nationale Ioonraad ge vormd ter behandeling van beginselen van algemeene toepassing voor het geheele land. 2. Deze nationale beginselen zullen wor den toegepast op de bepaling der loonen in ieder district, gegrond op de financi- eele resultaten van dat district. 3. De termijnen voor het nagaan van de resultaten der districten moeten natio naal geregeld worden, 4. Het punt, waar beneden de loonen niet automatisch zullen verminderd wor den, zal voor het geheele land worden vastgesteld, rekening houdend met de grondloonen, welke than6 in elke mijn bestaan, met de percentages (of het equi valent daarvan in die districten, waar dit percentage ia opgenomen in een nieuw slandaardloon), die in Juli 19*4 werden betaald, met inbegrip van sik verhoogin gen, welke de grondloonen van Juli 1914 hebben ondergaan, en de percentages, die aan de loonen voor stukwerk zijn toege voegd bij de vermindering van den werk- tijd van acht tot zeven uur. 5. Den arbeiders zal als loon boven deze tarieven worden betaald het totaal van het overschot aan inkomsten, dat in ieder district beschikbaar is gedurende de huidige abnormale periode. 6. De vertegenwoordigers der arbei ders in ieder district zullen zich ervan kunnen overtuigen, dat het district al het loon, dat het dragen kan, wil betalen. 7. Met de vertegenwoordigers der ar beiders zal worden geconfereerd over de loonen der mannen, die minder loon ont vangen. 8. Voor het geheele land zal met de arbeiders de verhouding voor de toekomst worden vastgesteld tusschen loonen en winsten. 9. De boeken der eigenaren zullen ge meenschappelijk worden nagegaan door accountants, die de mijneigenaren en de arbeiders vertegenwoordigen, teneinde alle feiten en cijfers vast te stellen, noodig voor de regeling der loonen. De nood en de werkloosheid nemen iederen dag toe. Overal staan lange queues om de gerantsoeneerde steenkool in ont vangst te nemen. De „Daily Mail" meldt, dat broodkarren en winkels gisteravond te Blantyre in Schotland door mijnwerkers geplunderd zijn, waarbij de vrouwen hen aanmoe digden. Bij aankomst van de politie ver dwenen de plunderaars. NATIONALISTISCHE BETOOGINGEN TE POTSDAM. De correspondent van hel „Hklb." meldt nog uit Potsdam: Terwijl in de namiddaguren duizenden naar Berlijn terugkeerden, die de rouw- pleditighcid hadden bijgewoond, zette zich tegen denzelfden tijd een nieuwe geweldi ge stroom van menschen zich van Berlijn naar de Havelstad in beweging. Dinsdag avond werden le Potsdam voor de wonin gen der te Potsdam vertoevende legeraan voerders betoogingen gehouden. Groote optochten met vlaggen bewogen zich in de richting van het Palasthotel, waar veld maarschalk van Mackensen logeerde en naar de villa Liegnitz, waar generaal-veld- maarschalk von Hindenburg en generaal Ludendorff nogmaals gehuldigd werden. Er werden vaderlandsche liedoren gezon gen en toespraken gehouden. De betoogin gen hadden een rustig verloop. DE OPLOSSING VAN HET IERSCHE VRAAGSTUK. Het parlementslid Stanley Holmes heeft, onder den indruk van het optreden der parlementsleden, waardoor de staking van de Tripte Alliantie de vorige week word voorkomen, bestoten heden den premier te vragen of hij een vrijgeleide naar Londen wil geven aan een geaccroditeerden verte genwoordiger van Sinn Fein, opdat deze, na zijn standpunt te hebben uiteengezet, ondervraagd kan worden door de leden ten einde aldus een oplossing van het Ier- sche vraagstuk te vinden. DE PRUISISCHE REGEER1NGSCRISIS. De „Lokalanzeiger" meldt, dat het mi nisterie van binnenlandsche zaken is aan geboden aan den aanvoerder der demo cratische fractie, den opperburgemeester Dominicus. De heer Fichbeck (dem.) zal minister van bande! biijvén. Als minister van financiën wordt genoemd de „Minis- trial-dÉrector" Ncbia en een gewezen de mocratische minister, «Be als vakman be kend is. Als minister van landbouw wordt genoemd staatssecretaris Warmbold, als minister van onderwijs en eeredienst staatssecretaris prof. Becker. (Uit dit lijstje zou blijken, dat de heer StegerwaM zijn lied heeft gezocht in een coalitie van uitsluitend democraten en cen- trummannen). DE AANSLAG OP DE SlEGESSaüLE. Uit liet veriioor van de beklaagden in dit proces krijgt men slechts één indruk: dat men te doen heeft met zielige man nen, verdwaalden en verdwaasden, die absoluut niet wisten, waaraan het eigen lijk ging. Alles draaide om den geheim- zinniigen „Ferry", dien men algemeen ®et Hölz identificeert. Volgens de medische deskundigen waren drie der beklaagden zenuwlijders in hooge mate. Zoodra allen aan den tand gevoeld werden over hun. commu nistische overtuiging, bekenden zij van communisme of bolsjewisme eigenlijk niets te weten. De zonderling Wolf, een kunstschilder, in wiens kelder het plan werd gesmeed tot het doen in de lucht springen van de Siegessaule, op instiga tie van „Ferry", zei, dat hij, zonder iets van een program te weten, „communist uit neiging" was. Een ander beweerde, dat het denkbeeld van „alle menschen gelijk" hem' zoo toelachte. Geweldenaren waren ze geen van allen, maar „Ferry" bad dit gelast en dat bevolen. En wie uiet wilde meedoen, kreeg onmiddellijk een geladen revolver onder den neus ge schoven door „Ferry". DE UITLEVERING VAN DEN DUIT- SCHEN GOUDVOORRAAD. Naar aanleiding vau den eisch der En tente, dat Duitschtand den goudvoorraad van de rijksbank moet uitleveren, ver klaarde de president van de Rijksbank, Havenstein, een medewerker van het „Berl. Tagebl.", dat hij persoonlijk dien eisch volkomen onmogelijk acht en het inwilligen er van geheel buitengesloten. Het zou de vernietiging van de Duitsohe valuta en het Duitsche economische leven ten gevolge hebben en door bet dalen van de valuta tegelijkertijd bet omhoog vliegen van de prijzen tot een onbereik bare hoogte. Havenstein kent de stem ming van het kabinet niet, doch hij zei- de, dat men met vrij groote zekerheid kan aannemen, dat de rijksregeering de zen eisch onvoorwaardelijk van de hand zal wijzen. Naar aanleiding van den eisch tot het uitleveren of in bewaring geven van den goudvoorraad merken de bladen op, dat de Rijksbank een zuiver particuliere on derneming is. De goudvoorraad is dus zuiver particulier eigendom. De „Deut sche AUg. Ztg." herinnert er aan, dat de Fransche bevelhebber bij de bezetting van Miihlhausen in den herfst van 1914 het privaatrechterlijke karakter van de Rijksbank erkende en den voorraad goud in de filialen onaangeroerd heeft gelalen. Het „Berl. Tagebl." herinnert er aan, dat de eisch tot uillevering van den goudvoorraad der Duitsche Rijksbank thans voor de tweede maal wordt ge- ëischt door de commissie van herstel. Eind Maart reeds vroeg deze commissie de regeerkig het goud te geven op afbe taling van de 20 milliard. Thans is al leen nieuw, dat het goud gebracht en bewaard zal worden in het bezette ge bied. „Blijkbaar wil de entente hierdoor de krasse inbreuk op het recht verzach ten". Doch ook dit optreden kan onmo gelijk goedgepraat worden. Omdat de rijksbank een particuliere onderneming is al staat ze onder rijkscontrole en volgens het internationale privaatrecht mag particulier eigendom noch geno men, noch „bewaard" worden. een VAL VOOR INBREKERS. Tot tweemaal toe was bij een firma te New-York, die een groote garage exploi teert, de brandkast geplunderd. Er was nu een „val" opgesteld waardoor, indien in de safe de geldlade werd opengetrokken, een lading hagel werd gelost langs den voor kant van die safe uit een verborgen geweer. Op een morgen hoorde men een knal en vond men bloedsporen bij de brandkast, doch verder geen spoor van den dader. Een uur later werd er in een der zieken huizen ©en man opgenomen, die in gelaat en borst wonden door hagetkogels had ge kregen. Daar de reglementen van dit zie kenhuis voorschreven, dat als er een ge wonde zich kwam laten behandelen, de politie moest worden gewaarschuwd, ver schenen detectives, aan wie de gewonde vertelde, dot hij gekwetst was, doordat een pakje, dat hij op straat had opgeraapt, ont ploft was. Doch toen de directeur der garage ontboden werd, herkende bij in den gewonde.... een der leden van zijn eigen firma, die daarop gearresteerd werd. ROBINSON CRUSOE'S EILAND. Uit New-York seint men aan de „Daily Mail", dat de Ghileensche regeering voor nemens is het eiland Juan Fernandez, be kend als Robinson Crusoe's eiland, te matken tot een nationaal panlt en het te voorzien van holen, papegaaien, geilten en een man, Vrijdag, juist zooals hel was toen Robinson Crusoe er twee honderd jaar ge leden schipbreuk leed. Dit verhaal doet weer de vraag rijzen wéér Robinson Cru soe's eiland eigenlijk was. Volgens de „New York Tribune" was Tobago, een eilandje in de Caraibische zee, het eiland van Ro binson Crusoe. Anderen zeggen, dat Alexander Selkirk Robinson Crusoe van 1704 tot 1709 op Juan Fernandez ge leefd heeft en Daniel Defoe diens avon turen heeft geschreven. Evenwel is er groot verschil tusschen Selkirk's verfhaal en „Ro binson Ornsoc", ol zijn de hoofdlijnen de zelfde. De werkgevers en de vakvereenagin- gen in den Engelsohea scheepsbouw heb ben een overeenstemming bereikt, waar bij de loonen van 1 Mei af met drie shil ling per wéék sollen worden verminderd en na 31 Mei nog met drie sfoH&ng. Te Berlijn zijn vier communisten ge vangen genomen, die er van verdacht wor den den mislukten dynamiet-aanslag ge pleegd te hebben op de spoorwegbrug te Charkrttenburg. Ook de redacteur van de „Rotc Fahne", Thalheimor, is gearresteerd In de mijn „Caesar" bij Koc&sted in Saksen heeft gisternacht een ernstige mijn- gasontpioffing plaats gehad, die door een mijnbrand veroorzaakt was. Ben groot ded der mijnwerkers is nog in de mijn opgeslo ten. Tot nu toe zijn vier dooden gevonden. De Rijksdrukkerij te Berlijn heeft bet erg druk met het drukken van bankbiljet ten. Er zijn thans bijna tien duizend men schen aan verbonden, tegen ruim twee duizend in 1910. Van deze 10.000 vinden er alleen 4000 werk in de bamkbiljetben-af- deeling. Uit Tonton wordt aan de Parywiie bladen gemeld, dal in geheel Boven Pro vence in liet Gardgebiod ene. kou en storm heerschen, terwijl 1 voortdurend sneeuwt. Hagel en onweersvlagen hebben groote scliade aan den te velde staanden oogst gedaan. Vooral het gebied van Lyom heeft zeer geleden. i HET CONFLICT IN HET KLEE- DINGBEDRIJF. De Federatie van Werkgeversbonden in het Kkedingbedrijf meldt ons: Er heerscht thans <ie grootst mogelijke verwarring tn het Heerenlcleedingbedrijf. De R.-K. werknemersbond beeft den werk gevers geschreven, dat hij de voorwaarden van de werkgevers aanneemt en dus de staking zat opheffen en hot Hoofdbestuur van den Christelijken Bond beeft geschre ven aan zijn leden te zullen adviseeren de voorwaarden eveneens aan te nemen. De drie overige werknemersbonden wenschten op die voorwaarden nog niet in te gaan. Waar de zaak zoo stond, hebben de werkgevers gemeend de uitsluiting te moe ten opheffen. De drie samenwerkende, niet-confessio- neele werknemersbonden, hebben daarna de staking geproclameerd over het geheele land. Dit gebeurde vrijwel te gelijkertijd l dat de confessioneele bonden het advies aan hunne leden gaven om den arbeid te hervatten. Maar wat gebeurt nu? De leden der confessioneele bonden in de groote ste den bezoeken de vergaderingen van de an dere bonden en nemen daarmee het besluit om niet aan het werk te gaan en het Hoofdbestuursadvies niet op te volgen. Het gevolg hiervan was natuurlijk een hopeloozc verwarring. In vele provincie plaatsen werd het werk hervat door alle werklieden; in andere door de confessio- neelen en in de grootere steden door een klein aantal ongeorganiseerden en leden van diverse bonden. Het Hoofdbestuur van den Christelij ken bond was toen blijkbaar de kluts kwijt. Het schreef aan de werkgevers dat het de laatste voorstellen niet goed had begrepen en proclameerde zoowaar opnieuw de sta king. Dit bevel werd echter lang niet op gevolgd. De menschen schenen er genoeg van te hebben om heen en weer geslingerd te worden. Het groote struikelblok bij alle onder handelingen bleek te zijn, dat de werkge vers niet geneigd waren 8e loonen voor, een jaar vast te stellen. Zij toonden de onmogelijkheid aan, op grond van een eventueele malaise in het bedrijf, van he vige concurrentie uit het buitenland door bet groote valuta-verschil en de daling van de kosten van levensonderhoud. Voorgesteld was in Augustus gezamen lijk tusschen werkgevers en werknemers overleg te plegen' over de vraag of deze of andere thans onbekende factoren alsdan van dien aard zijn dat het niet mogelijk zal zijn de bestaande loonen te handhaven. Mochten partijen het hierover niet eens wonden, dan zou op reeds vroeger gepubli ceerde wijze een drietal personen aan de onderhandelingscommissie worden toege voegd, om 'n voor partijen bindenden uit spraak te doen. Dit laatste vooral 'scheen voor de werk nemers onaannemelijk. Althans de drie sa menwerkende Bonden verklaarden niet op cemgen vorm van arbitrage te willen in gaan. De Christelijke Bond was met dezen vorm van arbitrage niet tevreden, die wenschte ook door arbitrage vastgesteld te zien, hoe groot de wijziging in het loon eventueel zou zijn en niet enkel of er re den tot herziening zou wezen. Maandag jJ. had weer een conferentie plaats tussohen de C. C. nit de werkgevers bonden en de vertegenwoordigers der niet- confessioneele bonden. Teneinde zoo ver dit maar eemgszins mogelijk was tegemoet te komen aan het verlangen van de werknemers, stelden de werkgever» voor, de desbetreffende be paling aldus te lezen „Partijen hebben het recht, uiterlijk 15 Augustus a.s. onderhandelingen te openen, omtrent eventueele loonswijziging, zoo zij daarvoor thans onbekende factoren aanwezig achten, die handhaving van het vastgestelde uurloon onmogelijk maken. Mochten deze onderhandelingen op 15 September a.s. niet tot een oplossing heb ben geleid, dan verplichten partijen zich in ieder geval om binnen 14 dagen, dus vóór I October a.s., een voor beide partijen bin denden uitspraak te verkrijgen. De wijze waarop deze uitspraak wordt gedaan, zal uiterlijk 15 September a.s. worden vast gesteld." Ook hierop werd evenwel nog geen overeenstemming verkregen. De werkne mers hielden vast aan den eischEen loon- overeenkomst voor een jaar, of zoo de werkgever in September dan toch wilde overwegen of herziening noodig was de bepaling, dat, als partijen alsdan niet tot overeenstemming zouden komen, het gel dende uurloon zou gehandhaafd blijven tot 15 Februari 1922. Dit komt in de practjjk op hetzelfde neer en zal dan ook nooit door de werkgevers aanvaard worden. Inmiddels is in vele plaatsen de arbeid geheel of gedeeltelijk herval. In de groote steden wordt op de atelier» wel niet ved gewerkt, maar een vrij groot aantal huis arbeiders heeft den arbeid weer opgevat De werknemersbonden hebben opnieuw een conferentie aangevraagd tegen Woens dagmorgen, teneinde te trachten ©en weg te vinden, welke tot overeenstemming leidt. Het zal de vraag zijn of er nog veel werkgever» zijn, die er iet» voor voelen een landelijke overeenkomst af te «luiten, nu in de eene plaats wel en in de andere niet gewerkt wordt Loonsverlaging. De Bond van Parti culiere Aardappelmeel fabrikanten in dé Noordelijke Provinciën wenscht voor 1921 '22 de mindmum-weekloonen met ge middeld f 3 per week te verlagen, en vast te stellen op een minimum van 23 per week buiten, f 24 X in de campagne en 23 H voor de kontinnbedrijven. De arbeidersorganisaties wenschen bestendi ging van het bestaande contract voor 't komende jaar. HET CONFLICT FN DE KLEEDING- INDUSTRIE. Te Dordrecht zijn, nadat de leden van den KaUh. bond Vrijdagmorgen den a. beid hebben hervat en de Christelijk en dit voorbeeld Zaterdagmorgen hebben ge volgd, de leden van den modernen bond Maandagmorgen aan den arbeid gegaan na verkregen overeenstemming met bet hoofdbestuur. De uitsluiting te Dord recht behoort hiermede tot het verleden. Dé Christ, en de R. K. arbeiders, werk zaam in de kleediingmdustrie te Almelo, hebben bij de fa. Peek en Ooopenbarg en Gebr. Bervoeis het wenk hervat. Meubelmakenstaking geëindigd. Nu een week staken, heeft het personeel van do Firma Gansdhagen, te Amsterdam, Stoter- straaitweg, gistermorgen, nadat de aange kondigde loonsverlaging was In ge trokken, het werft op de oode loonen, 91 cent pei uur, hervat. Naar het Fransch van RAOUL DE NA VERY, bewerkt door Toen de jeugdige doopelinge na Sacrament van wederge- °orte ontvangen te hebben, naar het I 't van het priesterkoor kwam, om de akten van geloof, hoop en t© bidden, zocht haar blik on- de menigte naar Etiennette en Fla- ,U!nne, maar erkende terzelfder tijd in wan, die daar met over elkander 'riiste armen stond, den edelman, l;/r 'n sa'ons van professor de t-ondamine een vrage vrees had in- Thans kreeg; zij weder den zij ïn<^ruk. Het leek haar toe, of Ro-J-,..in teRenwoordigheid van een Poia'l1r v Wezen bevond, en alsof zijn w r n*et 0Qhekend was. Maar di, zich de vrees die zij gevoel- °°sen van graaf Canélos wendend, richtte zij zij naar het al- Een oogenblik later liet hare hel dere, volle en klankvolle stem een vu rige toewijding hooren. Haar begeeste ring, de herinnering aan haar vroegere smarten, deden tranen aan de oogen van alle aanwezigen ontsnappen, en de algemeene ontroering was bijna aan de hare gelijk. Juist op dat oogenblik ner- innerde het wilde meisje zich het kin derlijk gebed, dat zij aan de knieën ba rer moeder gebeden ha«i, en neerknie lend herhaalde zij dat met een blijde verrukking. Naar gelang die eenvou dige woorden langzaam over hare lip pen kwamen,werden zij door twee per sonen even gretig, maar met zeer ver schillende gevoelens, opgevangen. Mevrouw de Flessigny viel in zwijm, onder het uitroepen van den naam Do lores, en ook Canélos, die aan boord van de Terrible het kind van Flavien- ne zoo dikwijls dat gebed had hooren opzeggen, erkende in het wilde meisje het arme kind, dat hü op den weg naar Mézières had achtergelaten, Eenige opschudding volgde op de bezwijming van mevrouw de Flessig ny. zjj werd weggedragen en de nieuw gedoopte verdween tusschen eenige zustere. Canélos ging haastig naar «Sin rijtuig en liet zich naar zijne woning terugbrengen. Slechts weinig tijd bleef hem over om den storm te bezweren, die over zyn hoofd ging losbarsten. Maar zijn stoutmoedigheid was even groot als zjjn verstand, en hij had slechts een oogenblik noodig om can besluit te vormen. Menschen die, als Laurent Cabaroen, in omstandigheden verkeeren waarin snel handelen nood zakelijk kan zijn, hebben gewoonlijk zwakke wezens ter beschikking, die door eenige fout in hun verleden met handen en voeten gebonden aan hen zijn overgeleverd. Ook Cabarou had zich die voorzorg niet verwaarloosd. Op zekeren dag had hij de gelegen heid gehad aan de handen der politie een man te ontrukken, die verdacht was van een moord. De verdachte had het geluk gehad uit gebrek aan wettige bewijzen te worden vrijgesproken, maar Canélos had die bewijzen van zijn schuld in handen en steunend op die macht had hij hem in rijn dienst ge nomen, zonder eenigen gercgelden ar beid van hem te vorderen, maar om voor hem sommige dingen te doen, dié zoo al niet gevaarlek, dan toch moeilük waren. Die punt bleef, hoewel hij vrij door "Se straten rondliep, in zekeren zin de gevangene van Canélos. Volgens zijne bevelen moest Melvac, zoo heette de ongelukkige, altijd oen goed paard en een niet in het oog loopend rijtuig in den stal gereed heb ben en bovendien een verzameling klee deren, die voor verschillende omstan digheden konden dienen. De levenswijze van Canélos maakte somwijlen een ver momming noodzakelijk. Toen hij uit de kapel thuis kwaim, gaf Laurent aan Melvac bevel om in te spannen.Toen het rijtuig voorkwam, trok de graaf een koetsierslivrei aan, beval Melvac zich te kleeden als een kamerdienaar en schreef eenige woor den op een blad papier. „Wij gaan naar het klooster der nieuw bekeerden," zeidc hij hem1; „ik zal op den bok Zitten en gij gaat In het rijtuig. Aan het klooster gekomen stapt gij uit en na gebeld te hebben zal de portierster u spoedig openen. Dan geeft gij baar dit briefje dat ik a<m de overste geschreven heb. Kort daarna zal een jong meisje worden bin nengebracht, dat gij naar het rij tuig zult geleiden en doen instappen». Gij weet dat de portieren met een sleutel kunnen worden gesloten „Wees gerust, mijnheer de graaf." „Het jonge meisje zal u misschien inlichtingen vragen omtrent een zieke dame, tracht haar dan gerust te stellen, Daar het rijtuig de straten van Parijs zal verlaten, zal het kind misschien ongerust worden en gaan schreeuwen; ziehier een zachte zijden sjerp, die haar zulks zal beletten." „Begrepen P' hernam Metvac. Eenige minuten waren den avontu rier voldoende geweest, om deze maat regelen te nemen. De avond was gevallen, toen de voor gewende kamerdienaar het briefje van Canélos aan do portierster van hel klooster afgaf. Dit briefje, wij welen het reeds, berichtte ruster Praxedis, dat mevrouw de Flessigny, ten gevolge van de hevige ontroering in de kapel, in gevaarlijken toestand verkeerde en het pas gedoopte meisje bij zich ver langde. Zuster Praxedis vond het ver langen van de zieke te redelijk om er niet aan te voldoen en T wilde meisje, door haar gewaarschuwd, wierp een mantel over de scnouders, een sluier over het hoofd en slapte m het rijtuig. CapéJos reed dien avond. Hij legde de zweep over de paarden en zij vertrok ken in draf. Half in de kussens van net rijtuig neergedoken, zag het meisje, wier leert meesteres mevrouw de Flessigny ge weest was, zich aan hevige onrust ten prooi Toch was zij zoodanig onder den indruk van een christelijke vreug de, dat zij midden fn die droefheid God om hulp vroeg. "Verslonden 7n hare gedachten en haar gebed, had zij eerst geen erg in de lengte van den weg, evenmin als zij er aan dacht op te letten, welke straten de koetsier volgde. Maar het slaan van een klok in de verte j herinnerde haar, dat zij reeds lang het klooster verlaten had en dat zjj go woonlijk minder tijd noodig had 0111 j van het klooster naar het hotel f« gaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5