Eerste Blad. Haarlemsche Missieweek. De Haarlemsche Missie- week. MAANDAG 25 APRIL 1921 44ste JAARGANG No. 13821 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOS HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: per kwartaal3.25 per weekf 0.25 PRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.571/'! BUREHUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÈN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- &it nummer bestaat uit 2 bladen. Uit den Omtrek. Toegangskaarten voor de lichtbeeldenavonden zijn verkrijgbaar Dinsdagavond van 7 tot 9 uur in de Sint-Vincentiusvereeniging Zoetestraat. HET BESTUUR. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De Haarlemsche Missieweek is hi voU •en gang!En de organisators mogen, '-ns inziens, voorloopig volop tevreden zijn. Want geen katholiek in Haarlem, die '•an hooren en zien en nu niet weet dat er Ccn H. M. W. gehouden wordt; die niet door woord en geschrift vernomen heeft, 'vat de bedoeling der Missieweek is en niet "ader in kennis is gebracht met het mis siewerk. Dat was toch allereerst de bedoeling, •'let dc kennis zal de belangstelling in "et missiewerk groeien en zich uiten in 'astbare resultaten: liefde voor de missio- J'ssen en steun door gebed en financieele 'Ulp. Wel zelden zal een tentoonstelling of feest in Haarlem, op grootscher wijze zijn ïeopend dan gisteren deze H. M. W. Nadat velen aan den oproep hadden ge- •toor gegeven en in de verschillende ker ken liet feest devotelijk met een H. Com- "lunie hadden voorbereid, greep om half rit de plechtige opening plaats der H. M. W door Monseigneur zelve, Die in Zijn kathedraal een plechtige Pontificale Hoog- "tis opdroeg. Honderden katholieken 'Varen daarbij tegenwoordig: liet midden schip en de beuken der kerk waren stijf 'Je2et en in het priesterkoor hadden vele '-erw. Heeren Geestelijken w.o. verschil- 'endc pate missionarissen en leden van 'iet cerc-comité en centraal bestuur plaats Senomcn. Z. D. TI. werd geassisteerd door Mgr. M p. j. Möümann, vicaris-generaal van :,«t bisdom, als perbyter-assistens, door de WelEerw. fteeren kap. J. Bh. Jacobs rector P. W. de Wolf als diaken en "ub diaken, en door den HoogEerw. Heer F. J. Rikmensp-oeJ, plebaan en J. P. "cynenbêrg. pastoor, als troondiakens. Dc grootsche, immer weer indrukwek- ;"de plechtigheid werd zeer verdienstelijk door liet zangkoor der kathedraal wat tl uitstekend kooitje is dat tegenwoordig! -Opgeluisterd met de uitvoering van ten mooie mis van Groller. Na bet Evangelie beklom dc Domini- Ntuer pater Putters, missionaris te Forto 'iico, den kansel en vertelde van het mis- "ewerk en hoe dat is te steunen. Ook in de andere kerken werd door mis- s'onarissen onder allé H, H. Missen ge- Preekt en we hoorden dat velen ontroerd ?-'jn geword n. Zoo was de waarlijk treffende inzet van deze propagandaweek. En om twee uur werd de tenloonstel- lng geopend in tegenwoordigheid van twee bisschoppen. De opening der Tentoonstelling. Klokslag twee uur schreed Z. D. H. de Bisschop van Haarlem de groote zaal van Sint Bavo binnen en talrijke aanwezigen knielden eerbiedig, onder de zegenende 'land van Monseigneur. Zoo goev als alle leden van het eere Comité, centraal bestuur en sub-comité's, 'varen aarrwez'g, velen met hunne dames. Den alien te noemen, zou te veel plaats ruimte innemen. Ook was aanwezig Z. D. H. Mgr. dr. A. A. graaf Szeptycki, metropoliet van Lcmberg, een majestueuze figuur van for- sciu: gestalte. Verder waren aanwezig Mgr. P. J. Möllmann, vicaris-generaal van 'iet Bisdom Haarlem; de EdelAchtare burgemeester van Haarlem, de heer C. toaarschalk, een bewijs van sympathie, dat °P zeer hoogen prijs is gesteld; de Hoog Eerw, heer Mgr G. H. F. Stoffels, deken van Haarlem; de heer Mr. J. B. Bomans, "d der Twee_: Kamer van de Staten-Ge- "craal; de lieeren W. B. J. van Liemt, C. 'Tienen, C. A. M. Jonckbloedt, M. L. A. '^'cin, Mr. F. Hagcmeyer, leden van den gemeenteraad; de heer A. B. Michielsen, v°orzitter van den Raad van Arbeid; vele Eerw. heeren geestelijken en de heer J. A. Nolthen'ns, waarnemend Commissaris Van politie. Dc WelEerw. heer kapelaan J. Th. Ja cobs, voorzitter van het Centraal Bestuur ''er H. M. W., heette de aanwezigen wel kom en herinnerde er aan, dat Z. H. de aus <Je Katholieken verleden jaar in een 'eudbrief e.' op wees, dat zij «en missie- Nicht te vervullen hebben. Als gehoorza me kinderen hebben we ons beijverd daar- 't.'n gehoor tc geven, veronderstelde spr., et1 U, Mgr. ging Z.Eerw. voort, zich wen end tot onzen Bisschop, U hebt Opge- r'eht 't Diocesaan Missie-Comité om dien b'iclf! hier zoo goed mogelijk te propa- ®ecren. Da. comité richt op verschillende 11 aatsen missieweken in en zoo geschiedde '>0k voor Haarlem. Dadelijk waren velen :K'reid. daaraan hun medewerking te ver- Ten. Men stelde zich in contact met missionarissen, die inede tot samenwer- nR bereid waren. Wa; zij hebben mede deelen en de verhalen van wat zij on- fel()V°n<^en' 'a' er' volgens spr., ongetwij- ■de* l°e medewerken, ons het nakomen van Sri" p"cjy eemakkeliiker te maken -plicht gemakkelijker te maken noodzakelijkheid daarvan tc doen Met een bijzonder woord van dank aan H.H. D.D. dc Bisschoppen en -den bur gemeester van Haarlem, voor hun belang stelling en een woord van dank aan allen, die voor het welslagen der H. M. W. hadden geijverd, besloot Z.Eerw. zijn wel komstwoord, waarna Mgr. G. H. F. Stof fels, deken van Haarlem, het woord ver kreeg als eere-voorzitter van het comité, om de tentoonstelling te openen. Mgr. C. H F. Stoffels. Mgr. wees er op, dat hij reeds vele ma len verzocht werd een inleidend woord te spreken ter gelegenheid van de opening van tentoonstellingen. Mgr. herinnert aan de tentoonstelling van de St. Elisabethsver- eeniging en de St. Vincentius-vcreeniging en immer is het voor spr. een aangename taak dien plicht uit te voeren. Immer beoogden die feesten door het opwekken der christelijke cnaritas een liefdewerk in stand te houden. Ook nu zijn wij bijeen ter opening van een tentoonstelling en wel van een bijzondere, van een missietentoon stelling, aldus Mgr. Ook nu wordt een 'beroep gedaan op aller steun om het missie-werk te steunen en spr. hoopt dan ook, dat de missie-week een aanzienlijk batig saldo zal overlaten om de katholieke missiën te helpen. Maar dat is niet dc hoofdzaak van de Missieweek. Van meer belang is, dat allen gaan beseffen op welke wijze zij kunnen medewerken aan de voltrekking van het 'woord van den Goddelijken Meester: „Gaat en onderwijst alle volkeren", en de bede: „Laat toekomen uw Rijk"', Wij al len moeten medewerken aan de verbrei ding van het Rijk Gods op aarde, opdat Hij meer en meer gediend worde door Zijn schepselen. Dit is 't hoofddoel der Missie week: dat zij er toe medewerkt het Rijk van Chr'stus op aarde uit te breiden. Kunnen wij dat? vroeg Mgr. En hij ant woordde Ja, zeker, kunnen wij dat. Het moet een eereplicht voor ons zijn, daar aan mede te werken, want is er grooter nood denkbaar, aldus Mgr., en grooter huip noodig, dan van hen en voor hen, die nog levert in dc schaduwen des doods en nog zuchten in dc slavernij des duivels. Wij kunnen helpen door ons gebed en onzen financieelen steun. Deze missieweek heeft ten doel om aller belangstelling te wekken in het werk der missionarissen. „Onbekend maakt onbemind" en het is niet altijd on- versohiiligihei-u of laksheid dat zoovele ka tholieken bij de pakken gaan neerzitten en niets doen. Het is onbekendheid met het schcone werk. Zij moeten worden wakker geschud en helpers worden in het missie werk. Deze tentoonstelling en wat verder deze week gebeuren gaat, zal een betere kennis making mogelijk makën met liet werk der missionarissen en de landen, waar zij werkzaam zijn, vooral ook die landen, waar onze Nederlandsche missionarissen werken. Wc zullen een beteren kijk er op krijgen hoe de missionarissen leven en op de zed-en en gewoonten van de landen, waar zij werken, opdat wij weten met wel ke moeilijkheden zij te kampen hebben. We zullen een beteren kijk krijgen op het le ven en lijden dezer missionarissen en door die betere kennismaking komen tot meer dere belangstelling en we zullen beter in zien. dat het onze plicht is het Missie werk te steunen, opdat door de bekeerin gen hetlicht Gods in de wereld schijne. Het wordt ons gemakkelijk gemaakt en ieder kan naar krachten medewerken aan de verbreiding van het Rijk Gods op aar de. Nogmaals steide spr. de vraag: hoe? en herinnerde daarbij aan de geschiedenis van den H. Willibrordus. Niet ieder is geroepen de zeeën over te steken en ttlles te verlaten; niet ieder is tot zoo'n groote opoffering in staat, maar wij moeten, evenals de H. Egbertus mannen uitzen den die het H. Evangelie, ais missionaris gaan prediken; de oversten in staat stel len hun missionarissen uit te zenden en ze steunen door ons gebed. We zijn kinde ren dier H. Kerk, wier doei het is de heele wereld voor Christus :e winnen en als wij weten dat er nog millioenen mcnschen buiten die kerk staan, dan vragen wij ons af- zijn we niet te kort geschoten in on zen plicht? We moeten niet alleen bidden voor de bekcering van ons Vaderland, maar ook voor al die andere niet-katho- lieken, buiten het Vaderland. Spr. spoorde ten slotte aan lid te worden van het Ge nootschap tot Voortplanting der Geloofs en de kinderen lid te laten worden van de II, Kindsheid. Met een mooie peroratie besloot spr. zijn toespraak. Z. D. H Mgr. Graaf A. A. Szeptycki. Z. D. H. Mgr. Graaf A. A. Szeptycki ver kreeg daarna het woord en hiold een toe spraak in de Franschc taal, die hij vloeiend spreekt. Mgr. wees er op dat hij, gedurende zijn 14-daagsch verblijf in Nederland, ook hot werk der missionarissen had leeren ken nen en hoe het hem reedis bekend was dat Nederlandsche missionarissen arbeiden in bijna alle deelen en alle missiën der we reld- Mgr. zeide verder dat het hem be kend was mot hoeveel ijver, energie en voortvarendheid de Nederlandsche missio narissen overall werken en met hoeveel succes ook. Maar wat ik niet wist, aldus Mgr., is, wat ik nu tijdens mijn verblijf in Nederland heb leeren inzien, dat in Neder, land alle katholieken missionarissen zijn en dat dc Nederlandsche missionarissen, die in 'den vreemde arbeiden, slechts dc bloem is van de katholieke missionaris sen, dié in Nederland wonen. Mgr. betreur de het dat op de tentoonstelling geen stand, geen „pavilion" was van missonarissem in de Slavische rijken. Dat kan nog niet, om dat daar geen Nederlandsche missionaris sen zijn, maar toch zou dat zoo wensche- lijk zijn, want de oogt is er rijp en groot. Uitvoerig zette Mgr. dat thema uiteen en schilderde den toestand in het schismatieke Rusland, daarmede het onderwerp aanra kende, dat hij reeds in verschillende plaat sen van ons land behandelde: de békcering der Russische dissidenten. Mgr. stond daar bij ook uitvoerig stil bij den toestand in het huidige Rusland door de Bolsjewisten geschapen en schilderde met cendge afschu welijke bijzonderheden het terrorisme dat daar heerscht en de wijze, waarop dat machthebbers daar hun gezag handhaven. Op de missie-actie terugkomende zeide Mgr. dat, indien, voor de Slavische landen de helft: werd gedaan van wat voor Africa en Amerika wordt gedaan in één men- sehenileeftijd wellicht honderd mdllioen katholieken voor de Moederkerk kunnen gewonnen worden. Z. D. H. besloot met de mededeeling dat het plan is in N. een apostoldeke school op 'te richten om daarin Nederlandsche mis sionarissen te kweeken, die in de Slavische landen zullen arbeiden en Mgr. hoopte dat zeer velen zich geroepen zouden gevoelen daar te gaan arbeiden. Hij wenschle dat op de eerstvolgende H. M. W. dan ook een stand zou aanwezig zijn, waarin de tro feeën en het wedkresultaat der missonaris- sen zou getoond worden, die in de Slavi sche landen dan zulen arbeiden en ein digde met nogmaals als zijn overtuiging uit te spreken dat het werk der Neder landsche missionarissen slechts het pro duct is van het opgewekt katholieke leven in Nederland. Onze burgemeester. De heer C. Maarschalk dankte daarna nog voor de uilnoodiging de opening dezer tentoonstelling bij te wonen, aan welke uilnoodiging ZjEd. met genoegen gevolg liad gegeven. Spreker weos op liet belang wekkende dezer tentoonstelling en de folkloristische waarde daarvan. Er zijn ve- de bezienswaardigheden die ons volkeren uit den vreemde loeren kennen en uitgelegd worden door mannen, volkomen op de hoogte van de zeden en gebruiken dier volkeren. Spr. noemde de tentoonstelling daarom leerrijk. Bewondering verwekt de ze tentoonstelling ook voor de zelfopoffe ring der missionarissen, die zooveel opof feren om het Licht aan de wereld te bren gen. Gaarne neemt spreker de gelegenheid waar zijn hulde te brengen aan de nian- ien, die zooveel, ook hun even ten offer willen brengen, voor wat zij zich ten doel behiben gesteld. Met do beste wenschen voor den tentoonstelling besloot spreker zijn hartelijke toespraak. Hierna werd een rondgang gemaakt langs de interessante stands, waar die mis sionarissen met groote vaardigheid en des kundigheid de verschillende bezienswaar digheden toelichtten. Tot bij half vier ver toefde Z. D. H. de Bisschop van Haarlem op den tentoonstelling. Van de plechtigheid werd een foto-opname gemaakt. BLOEMENDAAL. Donderdag vergaderde de raad dezer gemeente. Afwezig de heer De Roo van Alderwerelf. Allereerst was aan de orde de be noeming van een wethouder (vac.- Bispinck). De VOORZITTER wcnschte in het openbaar te zeggen, wat hij feeds in een wethoudersvergadering gezegd had. Het deed smartelijk aan, dat dc heer Bispinck om gezondheidsredenen ont slag moest nemen, doch het kwam niet onverwacht. Spr. roemde den heer Bispinck om zijn aangenamen omgang en kennis van zaken. Twee zaken zul len steeds aan hem herinneren: het fotografisch archief en het motorisch bedrijf. Spr, hoopte, dat men hem nog lang als raadslid zou mogen behouden. (Ap plaus der raadsleden.) De heer BIJVOET verzocht, de be noeming van een wethouder nog even uit te stellen, bijv. tot over 13 dageu. Misschien heeft de lieer Bispinck geen bezwaar, nog zoo lang aan te blijven. De lieer SCHULZ zou willen, dat men over 8 dagen kon beslissen. Weth. BISPINCK dankt den Voorz, voor zijn vr'ende ijke woorden. Hij heeft steeds zijn best gedaan voor de gemeen te en is steeds naar vermogen in haar belang werkzaam geweesl. Hij dankt ook den raad voor zijn applaus. Hij hoopt als raadslid ook steeds dc ge meente-belangen te behartigen. Hij heeft de moeilijkheden in het college van B. en W. leeren kennen en zal daarom steeds zooveel mogelijk als raadslid de voorstellen van B. en W. steunen. Hij dankt den raad voor het verzoek, nog een 'korten tijd aan te blijven, doch zou liever niet aanblijven. I Besloten wordt, de wethoudersbenoe- ming 8 dagen aan te houden. De heer Teding van Berkhout ver laat de vergadering. B. en W. siclien voor om aan dc Vereenigiog lot Bestrijding, dc:- Tuber culose jaarlijks een subsidie van 200 gulden te verleenen. De heer NOORMAN wil het sub sidie, voorloopig voor één jaar, tot f 500 verhoogen. Het voorstet-Noorman wordt aan genomen. B. en W. stellen voor aan de bosch wachters een him passende kleedij te verschaffen; deze wordt geraamd op f 200 per persoon. Zij vragen hier voor een c red iet aan van f 100. Het crediet wordt niet verleend. Hel levensmiddclenbedrijf wordt met ingang van 1 Mei opgeheven. In ver band hiermede brengt de VOORZIT TER hulde aan hem, die als hoofd van het bedrijf alles zoo goed geleid heeft. Er mankeert niets aan. Het werk is uitstekend verricht tot bevrediging van het publiek, tot bevrediging van den raad. Had men er een apart per soon voor moeten aanstellen, dan zou dat zeker in één jaar evenveel ge kost hebben, als nu in de 5 jaar. Dc heeren NOORMAN en VAN KES SEL sluiten zich namens de commis sies hierbij aan, onder applaus der vergadering, terwijl de VOORZITTER ook dank brengt aan de andere amb tenaren en dc commissies, wat weder oen applaus uitlokt. B. en W. stellen voor de verplich ting lot betaling eener jaarlijkschc re cognitie (ad 13 X f0.50), voor het hebben van uitgangen op de Kievcr- laan van uitgangen ten behoeve van de pérceelen Kinheimweg nos. 41 45 cn 77—95, voor de som van één honderd gulden af te koopen van dc N. V. Eerste Kennemer-Bouwmaat- schappij. Goedgekeurd. B. en \V. stellen voor om aan de Overveensclie Voeibalverecuiging „O.V. V." voorloopig totdat de Raad daar omtrent een nadere beslissing zal heb ben genomen vergunning te verlee nen, het voetbalspel te beoefenen op het aan de gemeente toebehoorende terrein aan de Rampenlaan. Goedge keurd. B, en W. stellen voor om pl. m. 500 M3. grond uit dc zanderij gratis ter beschikking te stellen van het Be stuur der Woningbouwvereeniging Bosch en Duin". Goedgekeurd. De Zeewegcommissie stelt voor om aan Dijkstra en Hoffschlag vergunning ie verleenen, om voor den tijd van één jaar standplaats in te nemen op een nader door den architect aan te wij zen plaats. De bedoeling is, dat Dijkstra een plek wordt aangewezen nabij de Zee- reep en Hoffschlag bij het begin van den Militairen weg. B. en W, kunnen zich met het voorstel vereenigen. Aldus besloten. In deze verordening wordt verboden, een zeebadinrichting aan te leggen (B. en W. kunnen hiervan ontheffing verleenen), het in zee baden, zonder gebruik te ma ken van oen zeebadinrichting, het met ontbloote beenon in zee of op het strand loopen van hen, die den leeftijd van 16 jaren hebben bereikt, het zonder ver gunning van IT. en W. plaatsen van stoe len of tenten op het zeestrand en hot venten met koopwaar op diet zeestrand. De heer NOORMAN verlaat de ver gadering. Artikel 3 wordt geschrapt, waardoor het zoogenaamde pootjes-baden geoorloofd is.. Bij art. 4, „hot plaatsen van stoelen en tenten op het. strand," wordt ge- voogd „met het doel to verhuren." De verordening wordt daarna vastge steld. Ingekomen waren de volgende verzoe ken om ontheffing van bepalingen der Bouwverordening. Kraan, voor bouw van 15 woningen in liet Duinlustpark aan den Joh. Verhui- steeg. Toegestaan. M. O. Elink Schuurman voor bouw van een waschhok aan de Westerlaan. Toe gestaan. Het raadsbesluit tot verleening van een voorschot voor. woningbouw wordt inge trokken. Aangehouden wordt het voorstel tot in trekking van het raadsbesluit tot uit- keoring jaarwedde over 1019 aau onder- wijzars Cbr. Mulo-School. Vastgesteld wordt do verordening com missie van Toezicht op het Lager Onder wijs, in welke commissie de navolgendo leden benoemd wor len: Groep I. Mr. V. 11 Lioni. J. Romeyn. Groep II. Mr. J. TL Monnik. A. Bos. Groep III. Mevr. Lang: imm-Ötoop, Mej. Reinierse. Groep i V. .1. [Jzqrmim. J. O. do Vries. Groep V II v u dar Werff. S. R. Wilson. B. on W. steil- v tin beiooning der vakonderwijzers d- openbare lagere scholen als volgt te regelen: voor de(n) va'c'on rwijzar(os), dia do bevoegdheid tot hot geven van onderwijs ontleend aan een gowone lagere aicto of aan een naar lipt oordeel van B. en W. daarmedo gelijk te stollen diploma, van f 115, met 4 jaarljjksche vorhoogingen van f 5 tol f 133. per jaar por tfeke- Hfltssh lesuur. voor de(n vakonderwijzer(es), die de bevoegdheid tot het geven van onderwijs ontleent aan een middelbare akte of aan een naar het oordeel van B. en W daar mede gelijk te stellen diploma, van f 140, met 4 jaarlijksche verhoogingen van f 5 tot f 160 per jaar per wekelijksch lesuur. Aldus aangenomen. B. en W. stelden voor het salaris van den inspecteur van politie te brengen van f 4000 op f 4500. De salaris-commissie had verzocht, het punt aan te houden. Het voorstel wordt aangehouden. Het R.K. Parochiaal Kerkbestuur van Onze Lieve Vrouwe Hemelvaart te Voge lenzang verzocht om: le. de O L. school te Vogelenzang in eigendom te mogen verkrijgen; 2e. grond van de gemeente te mogen erlangen voor speelterrein en 't bouwen van een onderwijzerswoning. B. en W. stolden voor, niet op deze verzoeken in te gaan en gaven in over weging liet Kerkbestuur te berichten, dat het uitvoering kan geven aan de in gediende plannen voor een R.K. school op eigen terrein. Zij wijzen er boven dien op, dat tengevolge van het niet ter stond uitvoering gegeven aan de voorge nomen bouwplannen de uitvoering van het werk wegens daling der prijzen sinds November 1920 aanmerkelijk goedkooper zal worden. De lieer YERDEGAAL zegt, dat door B, en W. in een conferentie op 7 Januari met het Kerkbestuur, de open bare school ter overdracht was aan geboden. Nu schijnen B. cn W. in eens van voornemen veranderd te zijn, zon der het kerkbestuur hiervan in ken nis gesteld, te hebben. Hij zou aan houding willen, opdat B. en W. eerst nog eens nader met het kerkbestuur kunnen confereeren. De heer VAN KESSEL ondersteunt dit cn noemt de behandeling, liet kerk bestuur aangedaan, allerminst goal. De VOORZITTER legt uit, hoe het komt, dat de zaak zoo lang geduurd heefL Het is echter altijd het plan van B. en W. geweest, zelf de openbare school te houden. De heer IIOGENBIRK mist cijfers en kan zich daardoor moeilijk een oordcel vormen. Wethouder DE WAAL MALEITJT verdedigt het voorstel, waarom B. en W. liet beter oordeelen, de school niet aan de Katholieken over te doen. Men zou dan met een lokaal minder hebben kunnen volstaan, maai- tegen over dit voorstel stond een uitgave van f14000 meer, o. m. voor aankoop van grond van den heer Ba maart. De heer VAN NEDERHASSELT kan ook zijn goedkeuring niet hechten aan de handelwijze van B. en W. ten op zichte van het kerkbestuur en zou daarom aanhouding willen, opdat B. en W. nader kunnen confereeren. De heer HOGENBIRK meent, dat B. en W. ter goeder trouw gehandeld hebben, maar vindt eveneens aanhou ding beter. Het voorstel wordt aangehouden, ter wijl B. en W. een conferentie met het kerkbestuur zullen houden. Op voorstel van don hoer VAN NE DERHASSELT worU na eenige discus sie de vaststelling van een profiel van den Brederodeweg aangehouden, opdat B. en W. eerst een begrooting van de bei de ingediende profielen kunnen indienen. Eenige beschikking over post „Onvoor zien" 1920 wordt vastgesteld. Dan komen do belastingverordeningen aan de beurt. B. en W. stelden voor voor een veror dening op de invordering eener plaat selijke inkomstenbelasting. De heer SOHULZ zegt, dat men in principe de progressie verwerpt. Zij is principieel wel juist, doch om practische redenen niet wenschelijk, volgens de fi nancieele commissie. Als bezwaren wor den naar voren gebracht vertrek uit de gemeente en minder vestiging. Volgens spr. komt men echter door de nieuwe belastingwetten tot nm^r eenheid van be lastingheffing. Waar dit nu vaststaat, meent spr., dat het voor Bloemendaal, waar 't voor dp hoogere belastingbetalers niet veel uitmaakt en voor de mindere betalers eenige ontheffing verloent, ge- wonecht is, progressie te heffen. Ook verdedigt spr. de verhooging van af trok van levensbehoeften. Het geld toch is zoowat op de helft gereduceerd, waar om tooh eigenlijk de aftrek verdubbeld moest worden. Het hooft spr. dan ook zoer> gefrappeerd, dat de meerderheid der commissie en in B. cn W. die toch voor bescherming dér grooto gezinnen zii», bon .bekrompen aftrok voor de groo te gezinnen voorstelt.* Spr. zou willen, dat de aftrek voor kinderen hooger ge steld werd. De niet-goedkeuring van con dergelijken aftrek door de regeering is geschiedt voor de nieuwe belasting-ont werpen en in de Kamer is daartegen geprotesteerd. Bovendien heeft de min. mildere toe zegging gedaan. Spr. wil progressieve hef fing en don aftrek voor levensonderhoud en den kinderaftrek verhoogd zien. De hoer VAN KESSEL vindt het ook zonderling, dat, hoewel de commissie pro gressie principieel juist acht, haar niet wil invoeren. Verder sluit hij zich gaar ne bij den heer Schulz aan. Wat be treft vertrek uit de gemeente, in Haar lem b.v., waar de progressie is inge voerd is gebleken, dat vertrek minder is, vergcloken bij gemeenten, waar geen progressie geheven wordt. Hij meent ver der, dat de meerderheid der commissio de minderheid onderdrukt. De heer LAAN is tegen progressie Hij is het niet eens, dat de menschen bij invoering van progressie zullen blij ven. Bovendien loopen de bedragen zoo verschrikkelijk uiteen, als wel in geen andere gemeente. De een betaalt dan zoo goed als niets en de ander ontzet tend veel. Spr. voelt ook niet veel voor kinderaftrek. Hij vindt de grooto ge zinnen geen gemeenschapsbelang. Dat moeten de menschen zelf weten. Hij kan zich met het advies van B. en W. vol komen vereenigen. De heer VAN NEDERHASSELT wil er even op wijzen, dat hij, als meerder heid der commissie, van een ander stand punt is uitgegaan, dan de minderheid (de heer Schulz). Het kan spr. niet veel schelen, of de heffing wat eenvoudiger is. Bovendien weet hij niet, of de heer Schulz ook op andere punten met den minister geheel meegaat. Spr. heeft op het belang der gemeente gelet. Ver scheidene menschen die hier willen ko men wonen, komen eerst op do Se cretarie informeeren, of er progressie heffing is. De vestiging hier stellen zij daar dan afhankelijk van. Men moet ook niet vergelijken met andere gemeen ten. Want daar ga jo toch alleen wonen, als je daar moet wonen. De heer Van Kessel heeft gezegd, dat de meerderheid der commissie de minderheid wil onder drukken. Dat zal echter wel een „slip of the tongue" ziju, want dat zou men dan bij iedor meeningsverschil wel kun nen zeggen. De heer SOHULZ toont naar een staat van den oommies der inko mens aan, dat inkomens beneden f 5000 voordeel hebben bij progressie, daarboven begint het nadeel en zou dan bij f 1000.000 het hoogtepunt bereiken en stijgen van 2.8 tot 4.4 °/o. Dat ris niet onaanzienlijk, maar een inkomen van f 1000.000 mag er toch ook wel zijn. Spr. vindt, dat. de heer Laan niet juist geweest is, te zeggen, dat een behoor lijk gezin geen gemeenschapsbelang is. De heer LAA.N: „Grooto gezinnen". De heer SOHULZ: Behoorlijke ge zinnen. Als ze er allemaal zoo over dachten als de heer Laan, zou er over 100 jaar allicht geen maatschappij meer zijn. Ook de heer VAN KESSEL hekelt scherp dit gezegde van den heer Laan. De hoor SOHULZ stelt dan, na nog een korte gedachtenwisseling, voor, plaatselijke belasting te heffen, door op centen op de rijksinkomstenbelasting tot 100 o/o. Dit voorstel wordt verworpen met de stemmen van de heeren Schultz on Van Kessel voor. Bij het voorstel van B. en W. dient nu de heer SOHULZ een voorstel in, om den aftrek van levensonderhoud op f 1000 to stellen. Hierover staken de stemmen, terwijl een voorstel van don heer VAN NEDERHASSELT, om den kinderaftrek op £50 per kind te stellen, aangenomer wordt. De Financieele Commissie was van oor deel, dat invoering van progressie, in welken vorm ook, niet gewonscht is, op gtond waarvan zij bezwaar maakte tegen het heffen van opoenten op de Rijks- inkomstenbelasting. Eerst dan zou zij daartoe willen overgaan, als mocht blij ken, dat het percentage van heffing van de plaatselijke belasting naar het inkomen °P meer dan 5 zou moeten worden be paald. B. en W. stelden voor, dienovereenkom stig te besluiten, t Aldus boslotci# Het suppletoir kohier Hoofdelijke Om slag 1920 wordt vastgesteld. Punt 15, „Middenstandswoningboüw", werd aangehouden. Daarna sluiting der vergadering.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1