Eerste Blad. Indrukken van den dag Stadsnieuws. De H. M. W. Dinsdag 26 april 1921 44ste JAARGANG No. 13822 PER KWARTAAL 3.25 PER WEEK'O-*® FRANCO PER POST PER KWART. Bil VOORUITBETALING f 3.57i/i BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De groote feestavond in de Sociëteit „Vereeniging. Vallende blaadjes rend de H.M.W. DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAG T VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN 179 SPANNENDE DAGEN. Deze week vraagt de internationale po litiek weer in hooge mate onze beüang- ■stetling. Dezer dagen zonden een aantal mannen van naam, waaronder Franschen en Ëngelsohen met een wereldreputatie een rekwest tot den Oppersten Raad, waarin er aan werd herinnerd, dat de groole we reldoorlog in November 1918 eindigde; dat wij nu schrijven April 1921 en dat door het optreden van de „Vredemakers" er een toestand is ontstaan, zóó ellendig voor heel de wereld, dat de oorlogsdagen nog beter waren. Ook al geven wij nu welwillend toe, dat er wel een jaartje noodig was, om na de groote Volkerenworsteling weer eereige reddering in den ohaos te krijgen, dan blij ven er toch nog altijd achttien maanden over, waarin de groote heeren zij het onbewust hun best deden om de we reld hoe langer hoe verder van een begin van herstel af te brengen. Want of men al te San Remo, te Hylhe, te Spa, te Londen of te Parijs bijeen kwam, het kwam nooit verder dan tol een week of veertien dagen van internationale spanning, een openlijke of bedekte ruzie tusschen Engeland en Frankrijk, bedreigingen tegen Duitschland, instellen van commissies en.... verschui ving der oplossing van de meest belangrij ke zaken tot een volgende conferentie. Nu, achteraf beschouwd, blijkt er in al die samenkomsten toch een zekere climax te zijn, weLke zijn hoogtepunt bereikte in de jongste Londensche conferentie, waarin de Duitsche politiek zulk oen slecht figuur sloeg en de raadselachtige houding van Lloyd George deed besluiten tot de verde re bezetting van Rijnland. De nieuwe "ancties zijn in werking getreden: Frank rijk kreeg dan eindelijk zijn zin; maar, ge 'ien de hopelooze toestand aan de doua- hestations ontstaan en het weinig effect, dat de nieuwe maatregelen tot nu toe heb ben opgeleverd, zijn wij toch nog geneigd de vraag te hertialen, welke wij na de jongste I.ondenschc Conferentie stelden n.m. deze. is het er de Engelsche diplo matie misschien om te doen geweest Frankrijk een schijnoverwinning te laten betalen? Was men te Londen wellicht bij voor haal er van overtuigd, dat Frankrijk mot de befaamde „sancties" zijn tanden zou stuk bijten? Alleen, schreven wij toen, aan het feit, dat Engeland beslist blijft weigeren het Roergebied te bezetten kan hot worden loegesc.li reven, dat men zich in Duilscli- 'and betrekkelijk weinig van de strafmaat regelen aantrekt. En de bezetling van het Roergebied levensader voor de Duitsche industrie blijkt nu inderdaad het laatste maar .af doende dreigement in de handen der ge allieerden. En Frankrijk was er tijdig bij dit laatste wapen te wetten. Voor den lsten Mei a.s, vervaldag van den eersen Duitschen betalingstermijn moest er een beslissing worden gefor ceerd, dat d e geallieerden het rijke kolen- gebied zouden bezetten, wanneer Duitsch land in gebreke bleef. Naar gewoonte do ken er spoedig bench len op over oen af zonderlijke samenkomst tusschen de En- Selsche en Fransohe premiers, Lloyd George cn Briand, waar de zaak zóu be disseld worden, alvorens do eigenlijke Rroofe Raad bijeenkwam Maar ook kwam aanstonds daarna in e Daily Chronicle, het orgaan van '-loyd George, een, bericht, dat een cven- 'ueele bezetting van het Roergebied aan JHend Frankrijk zou worden overgelaten, -"geland zou daaraan 11 iel mee doen, ^at |e meer mocht verwonderen, daar de "fft-Ischc liezeltingslToepen slechts enke- ,e kilometers hebben op te ruk/ken, om hel kolengebied té komen, terwijl de 'ansche daarheen afzonderlijk zouden "voeten worden gedetacheerd. Met deze finger wijzing in het Engelsche orgaan "n Lloyd George tweeërlei bereiken, n-m; ('a' Duitschland van Engeland nog <Seaigen steun te wachten had cn ten *"eede, dal de openbare Engelsche mee- j""« sterk gekant tegen uitbreiding der filing voorloopig werd geruslge- '"hl en de Fransche chauvinisten al '*e'ls (e voren een koude douche kregen. Had men dus van de samenkomst tus- ,|P''e" Lloyd George en Briand op Zater- en Zondag j.-l. eenige gematigdheid 'a-sluiten mogen verwachten, de Duit- e bui tenia mlsohe politiek kwam met ba flater 0111 buiten de Entente om. den ^"""'kaansehen president tot scheids- Ijjli °P Ie roepen, de zaak weer Iee- u0 '"'derven, zooals wij dezer dagen in S buitenlandse!) overzicht uiteenzetten, da 'Pn vorwiH ons zoo schreef Zon- fc de gewezen Duitsche minister van ^'•vnlamdsche zaken Dernburg, een öc°^, aangctegd volk te zijn. t»v vl:'i''''h'ns van de onderhandelingen f de schadeloosstelling bcvesUvl dil. de Bewezen is, dat wij heel weinig kijk heb ben op hot wezen en de behoeften van anderen, dat wij de nuances en onderto nen niét hooren. „Wat wij steeds hebben voorgesteld-, stond alleen op papier. Ernstige toebe reidselen om schadeloosstelling in baar gelid te betalen hebben wij nooit ge maakt. Wij wisten, dat wij tegen 1 Mei geweldige sommen zouden moeten beta len. Doch niets, absoluut niets is door ons gedaan. In onze bcgrooling wordt er geen rekening mee gehouden. Onze be lastingwetgeving lioudt eir geen rekening mee. Onze begrootingsredenaars zinspe len er nauwelijks op. Dus kan men het verwijt, van gebrek aan ernst niet terug wijzen en moet men den schreeuw o-O effectieve waarborgen eenigszins begrrij- pen. Daarom mogen we dit keer niet al leen zeggen wat wij doen, doch moeten ook zeggen hoe we het doen zullen." Dit is inderdaad een smartelijk juiste bekentenis, een feit. waaraan de hope looze internationale malaise voor een niet gering deel te wijleu is. Dit gebrek aan diplomatiek inzicht bij de Duitsche regeeriug zou ook thans weer in staat zijn geweest om dn on houdbare situatie nog hopeloozcr te ma ken en aan het einde van deze week ons werelddeel al verder in het moeras te helpen. Er is gelukkig gisteren een vleugje van hoop gekomen op beterschap 'De Duitsche Rog nering heef t zich met alle macht aam 't werk gezet om voor stellen te ontwerpen, die nu wél een re delijke schadevergoeding aanbieden, die een basis vormen waarover te praten valt, die een brug kunnen slaan, waarop men met eenigen goeden wil elkander de hand kan reiken. In tegenstelling met de Duitsche voor stellen, die op de conferentie te Londen zijn gedaan, zou ditmaal van het vaststel len van een vaste som zijn afgezien. De Duitsche voorstellen gaan uit van het prin cipe. dat de schadeloosstelling telkens voor een bepaalden lijd moet worden vastge steld, daar men niet tientallen jaren voor uit kan weten, hoe het economisch leven ir. Duitschland zich zal ontwikkelen, zoo dat altijd slechts een regeling voor enkele jaren mogelijk is. De aangeboden schadeloosstelling is veel grooter dan die van de Londensche voorstellen. De iaarlijksche betalingen zijn hooger en worden over een grooter tijd vak verdeeld; ze naderen aanzienlijk de door de geallieerden in Londen geëischte som. Het voornaamste onderscheid is, dal de Duitsche regecring voor het opbrengen van elk der jaarlijksclie betalingen afzon derlijk een geheel systeem heeft opgesteld, waarbij het afstaan van een deel der pro ductie, naast betalingen in goederen en geld een groote rol speelt. Het plan om een deel van de schadevergoeding op deze wijze te betalen, dat Duitschland de schul den van de Geallieerden aan de Ver. Sta ten overneemt en de rente betaalt, is- niet in de nieuwe voorstelten opgenomen. Ziedaar de vermoedelijke inhoud van de nieuwe Duitsche nota. Deze voorstellen zijn naar president Harding overgeseind, nu niet om daarmee als scheidsrechter op te treden, maar om zijn invloed aan te wenden, dat ze als be middelingsvoorstel op de Londensche Con ferentie van a.s. Zaterdag kannen dienen. Wie nu de critiek der Fransche bladen leest over de wijze, waarop Briand Zon dag door Lloyd George is ontvangen, over het voorbehoud, dat de Engelsche premier heeft gemaakt tegenover de bezetting van het Roergebied, n.m. do uitgesproken ver wachting. <lat Duitschland deze week nog met re-J-.'ijke voorstellen zon komen, die ziet hier zijn hoop op een goeden afïoöp verlevendigen. Mits de Duitsche politici ons sparen voor verdere flaters; mits de Rijksdag het niet ir. zijn hoofd haalt de Regeering, welke deze voorstellen beeft ontworpen, niet naar huis zendt, en Lloyd George in zijn on naspeurlijke draaipolitiek weer niet op 't onverwachts een zwenking maakt naar het Fransche chauvinisme. De crisis in het eigen land maant den Engelschen pre mier gelukkig tot bezadigdheid! Uit een en ander kan men intusschen besluiten, welke critieke dagen de wereld op heden weer doormaakt en met hoe veel spanning het einde dezer week moet worden te gemoet gezien. AGENDA 27 APRIL. Gebouw Sint Iiavo II. M. W.-ten toonstelling 2—5 uur en van half 8 tot half 11 uur. 8 uur Hoofdbestuur R.-K. Volksbond. Oud-Holland, Verwulft Strijkorkest. Familie-Bioscoop. Kleine Houtweg. 12. Voorstelling. Slatenzaal Prinsenhof. Half 2 Raads vergadering. Bisschoppelijk Museum, Dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestda gen, toegankelijk. TE WATER. De 17-jarige H. K. reed Maandagmid dag mei zijn rijwiel in 't Zit kier Buiten Sfaarnc,doordat de ketting van z'n fiets brak, waardoor hij zijn sluiur kwijt raakte. Door een'ge burgers werd de jongen cn het rijwiel mode aan wal gebracht. De eerste der beide groote feestavon den van de Haarlemse!» Missiewee is gröotsch, is schitterend geslaagd- Hij is een huldebetooging geweest akn den zich ia alles opofferenden missionaris, hij n» een openlijke belijdenis geworden van het mee voelen, het meestrijden van zoovelen mét den missionaris. Tot die hulde, lol ie ft" lijdenis waren Haarlem's Katholieken m grooten getale opgekomen (de groote za der sociëteit „Veteeniging" was vól), en zijn er ruimschoots voor beloond, e is een avond geweest van heerlijk-zuiver ge not, zooals maar zeldzaam gesmaakt wor Wat hingen de aanwezigen aan de lippen van den spreker! Wat volgde men w voor woord het gloedvol betoog a klonk gedurig dat spontane apphms Imd op! Het was overwel digend - Hoe onhroerde Pater Borromaeus, toen hij van het eenzame, verlaten leven van den missionaris sprak, die alleen is.al leen.... steeds alleenmaar hoe be zwoer hij den ouders om toch de roeping in hun zoons, tot priester, missionaris worden niet te doodenl Hoe donderde de waarschuwende stem door de zaal. den missionaris niet alleen te laten staan in zijn zwaren arbeid.... lerwijl een oogen- blik later door een teer, een zacht woord de fijnste snaren der ziel beroerd wer den Grootscbl Indrukwekkend! Om kwart over acht opende de Welherw. Heer kapelaan A. J. Boks den feestavond. Het was den Eerw. spreker een aangename taak, als lid van het bestuur, dezen avond 'te mogen openen, den avond, welke naar Zijn Eerw. hoopte, het jeugdige vuur, dat dezer dagen voor de missie in ons ont gloeid wns, hel zou doen opvlammen. De Eerw. spreker herinnerde aan het woord, Zondag onder de H. H. Missen door de missionarissen gesproken, hoe dit woord ons Katholieken één had doen gevoelen in het groote missiewerk waaraan wij moeten medewerken, door gebod en finan- cieelen steun. Zijn Eerw. hoopte, dat het schoone woord, dat zou gesproken, eri de heerlijke zang die uitgevoerd zou «worden, daartoe zouden bijdragen. Dan ook werd 't doel, dat het Missie-comité zich had ge steld, bereikt. Na een tweetal zangnum mers betrad onder luid applaus Pater Borromaeus den katheder. De Eerw. spr. zeide, roet genoegen de iritnooiligir.g, hier fe kom én spreken, te hebben aangenomen. In den trein had men hem gezegd dat de Haarletnsche Missieweek een heel bijzon dere was. daar een Russische bolsjewiek haar geopend zou hebben. Spieker had wél begrepen, dat dit Mgr. Szeptycki was geweest, maar hij had gezegd: „Dat is oen geestelijke bolsjewiek van de kerk, die daar als prins wordt geëerd". De Eerw. spreker zei-de, een woord te komen spre ken, om datgene, wat dezer dagen in de liarten is gaan vlammen, hooger te doen oplaaien, om den waren missiegeest te vermeerderen. Spreker was blij, den mis siegeest van zijn orde te mogen vertolken, waarvoor zijn broeders, zijn schoolmak kers hun leven geven tot redding der anne heddensche zielen, en spr. hoopte aldus een kapitaaltje van geestelijke krachten bijeen te brengen. De Eerw. spr. wilde de vragen behande len; „Waarom en hoe missie-act'e?" Missie- actie vlooit voort uit den ouderlingen drang van het katholicisme, zij is een ex pansie van de katholieken. Wij moeten de onderlinge kracht opstuwen, willen wij haar niet zien sterven, Christus heef! ons het wereldplan getoond, loen hij zeide: „Gaat en onderwijst alle volkeren en doopt hen in den naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen Geestes". Nadat de tongen gegloeid hebben boven de hoofden der Apostelen, zal Christus her uitzenden, om met het zwaard des woords de wereld te, veroveren, De Koning Christus heeft ons dat wereldplan getoond, wij zijn allen van de noodzakelijkheid der missie overtuigd, maar door die erkenning dan ook geven we ons gevangen en moeten we dc mis sie-actie steunen. Sinds de uitzending der Apostelen is de wereld hervorming begonnen. En er werden nieuwe kerk gemeenten veroverd en uit die nieuwe kerkgemeenten kwamen weer nieuwe missionarissen voort. Maar waar die missie-actie dan neerkomt op de schou ders dor priesters, daar mogen we ook veronderstellen en eisdhen de leeken- actic De Eerw. spr. ging vervolgens na, hoe Nederland vanaf vroeger eeuwen steers 't missiewerk gediend had. hoe er op 't oogenbliik 2029 Nederlandsche priesters in de vreemde missiën werken, onder 14 Ne derland missie-bisschoppen en 4 apos tolische prefecten. „Wat dit zeggen wil?" al-Jus spreker, „Als Spanje, Frankrijk, Italië en Oostenrijk naar verhouding van lie aantal Katholieken, missionarissen zouden hebben, zouden zij er 50.000 moeten hebben en zij hebben er 12.242. Hulde aan liet Katholieke Nederland en zijn missie-actie". De Eerw. spreker ging dan na, lioe van de leeken-aotie steun, hulp, zending, moed, geld moet komen, boe allen verplicht zijn tof hulp. Volgens de laatste statistiek in 1912 waren er 1561 mülioon mensehen, waarvan 618 millio n Christenen met -283 mffltfioen Katholieken. Dus nog 900 mill, heidenen, die den Christus niet kennen, Zijn leer niet omhelsd hebben. De Eerw. spreker weidde dan breedvoerig uit, waar in dc leek en-actie moet bes taan, hoe ge holpen moet worden door gebed, af vaardiging van priesters en door geld. Bij elk dezer drie punten stond Zijn Eerw. ®eoigcn tijd stil en sprak ojn. de wen-sdh uit, dat ook hier in de bloemenstad, even als in bijna alle andere plaatsen, waar een missieweek gehouden is, écu of twee mis siebeurzen zouden gesticht worden. Mot een schitterende peroratie besloot de Eerw. spreker zijn rede en hot lang durig. donderend applaus getuigde van de dankbare gevoelens jegens den talent vollen redenaar. Moge die spontane in stemming met dés sprekers woorden nie alleen een uiterlijke vorm zijn geweest maar mogen de harten, van allen, door Pater Borromaeus' woord voor de missie actie in laaien gloed gozol, in laaien gloed blijven, tot heil der Missie in het alge meen, tot heil der Nederland sdlve Missie in hel bijzonder! Wat het Muzikaal gedeelte betreft, laten we nu liet woord aan onzen muziekverslaggever Zoo zij, die deze fcestuilvoering orga niseerden, de rede van Pater Borromaeus de Groeve vooraf hadden kunnen hooren, stellig hadden zij dan hunne ideeën ge wijzigd. Zoo zij dan, als wij, onder den indruk waren gekomen van het heerlyk en zicldoortinlclend woord van den gewij- den redenaar, waar hij riep om liet gebed bovenal van de reine kinderziel, daar was stellig voor dit groote mannenkoor in de plaats gekomen een kleine groep van blan ke jongensstemmen; inplazts van Witt's thorsdoode. Regensburg-zingzang een anti- phoon, een Hymne uit dat glorievolle en niet meer zich herhalend tijdperk dei- bloeiende jeugd van de Katholieke kerk muziek: het levende Gregoriaanse!). Doch ik denk er niet aan, om de idee, zooals zij thans tot uitvoering is gekomen, ook maar te trachten neer te halen. Daar voor is er te veel met een prijzenswaardig enthousiasme gewerkt, door den leider, den heer P. J. van Kessei en door de zan gers, die in een gering aa'ntal repetities het veeieischende Credo uit Loots' Magdalena- Mis, en het achtstemmig Te Deum Lau- daimis van OL Koop zoo knapweg onder dc '- me kregen. En dit is zeker: zonder die wederzijdsche toewijding is het niet mogelijk, zult! werk te ondernemen. Daar bij is het verheffend, zooveel Roomsche mannen, een kkine tweehonderd zeker, het podium te zien vullen, het schoone doel te helpen propageeren iu huis en daarbui ten. en door het buitengewone der uitvoe ring van voor het H. Officie bestemde mu ziek ook de idee van een bijzonder ge beuren bij te brengen. Maar mijn beden king tegen de uitvoering der bloedelooze metriek van een Franz Witt in een tijd van alom bloeiend kerkelijk en artistiek leven wordt er te sterker door. Voelden do zan gers ook de steriliteit van dit „componee- ren"? Hoe weinig devoot klonk isi dit stuk tocli het „benedicta tu". E11 deze schijn-devote muziek deed haar invloed gelden op het toch zoo heerlijk-levende .Ecce quomodo morilur" dat in liet keurs lijf der metriek zoowaar de allures der Regensburg-muziek aannam. Dat moeten Katholieke kerkzangers, die bijna dagelijks met het levende Gregoriaansch omgaan, eens grondig herzien. Men zong zoo in de bloeiende Middeleeuwen niet. Beter aangevoeld was 't Credo van Loots, Zoo er slechts de bruisende orgelklanken niet hadden ontbroken, die een „et resur rexil" inleiden en tot majestueuze verhef fing brengen; zoo er de wijding van het Bolpijp-timbre ter kleuring der meer tee- dere sentimenten ware geweest en het klein koor wat devoter had willen zingen, er was dan alle reden geweest om van een mooie Loots-uitvoering te spreken. De mannen echter willen meestal door een groot klankvolume het gemis der feestelij ke sekstengangen van liet kerkorgel zien op te heffen. Dat lukt bij Loots niet. Daarom moest het gemis van den orgel klank tegenover dii extra sterk bezette koor dubbel gevoelfl worden. Het was voor den organist, den heer Hendrik An- dricaten geen dankbare taak, zich te moe ten tevreden stellen met het vrij kleurlooze en zeker veel te zwakke geluid van het Serafine-orgel. Op te merken waren verder eenige solo- trekjes van een tweetal fraai getimbrcerde middenstemmen, gezongen met de routine van den kerkzanger. Het publiek, dat meent, door applaus en tabaksrook de wijding van Credo of Te Deum te verlioogen, vergist zich wel zeer. Applaus is nog verschoonbaar: het was een feest, en er heerschte, bijzonder door Pater Borromaeus' rede, een geestdriftige stemming. Maar tabaksrook kan in zulk een omgeving best gemist worden. En waar gezongen wordt, rookt men niet. G. J. K. Met een dankwoord van kapelaan Boks weid dc avond besloten. DE MISSIE-TENTOONSTELLING. Maandagavond was 't koten op de ten toonstelling. Niet dat er te weinig pu bliek was, want de zanguitvoering in aan merking genomen, viel 't aantal bezoe kers ons toch nog mee. Daar 't niet zoo overstelpend druk was als Zondagavond, vnnvn we in de gele genheid om een en ander eens nauwkeu rig op te nemen en zoo belandden we bijv bij stand 3, waar de Eerw. Paters Fran- cisoanen hun tenten hébben opgestegen met een fraiaie inzending uit Zaid-Ciiansi. Mgr. Timmer, een Haarlemmer van ge boorte is de Bisschop van dit Vicariaat Een fraaie schilderij van Mgr., gehee vervaardigd van zijde geeft de duidelijke beeltenis van mgr., wat wij konden con slaleenen door vergelijking met een foto grafisch portret, wat de Paters eveneent bezitten. Een origineel visitekaartje van Mgr. werd ons'eveneens getoond. In Gbineescha letters stond hierop de Chineesehe naan van den Bisschop: „tse-soo-jen". Alle missionarissen krijgen ais zij 'in de Missielanden komen een andere naam daar bun gewone naam niet in de Cihi- ineesdhe 'taal is om te zetten. De Patera Franciscanen hebben verder ejen' fraaie ooïleotie aifgoklsjbeeklem, die een hooge waaide vertegenwoordigen. De 'kostbaarste ia weel de „Boeddha"ruim 2000 jaar oud. Ook dc „Kwam Yin" een vrouwelijke „Boeddha" is zeer kostbaar. Zij is de go- diu der vruchtbaarheid. Ben rijke collectie Chineesdli borduur werk verrijkt de mooie uizending der Patens. Vertier een drietal fraaie zijden schilde rijen, aangeboden bij 't Priesterfeest val Mgr. Hofman. De Eerw. Paters hébben een mooie in vending oud-Ohineesdh schilderwerk me degenomen, waarmede de geheele ten looaislelHngzaal is opgeluisterd. Zoo hangt binnen de uitgang een werk, drie meter in 't vier,kamt, voorstellende de ,,Tijd- God". Porselein, emailie, verschillende dames sieraden, dames kleeren van geborduurde zijde en lieerenkfeeding vormen dam zoo ongeveer de inzending van dc Eerw. Pa Iers Franciscanen, die evenals alle an dere staands zeer interessant en ce:« groote belangstelling volkomen waard zijn. Best ons nog te melden, dat liet Apos foKsah Vicariaat van Zuid-Cliansd onge var zoo groot is als Nederland en Bei g;g on ongeveer 6 mdllioen inwoners telt Wij slenterden verder om eens te zien welke Pater thans een prooi moest wor den van onze journalistieke nieuwsgierig held. Voor stasid 7 was „een groole menigle geschaald". Een pater met een! flinke baard bovenop oen stoel was in dmkke conversatie met zijn toehoorders. Dat moest iuteressalm zijn. Do SL Jozefs-Congregatie van Mill Hill vroeg Mor onze welverdiende aandaéht Deze congregatie heett zich over alU deelen der wereld verspreid en is dus uit den aard der zaak vol verscheiden heid. Een bloemenslanditard, een boeken standaard, uit éénstuk hout vervaardigd wekte allereerst onze Iiewondering. We waren toevallig juist getuige, hoe de t spie omstcMingbezoakei» zich reeds voor de Missie interesseeren en gaarne als 't kan er 't een of ander voor over hebben. Zoo had de Pater bij 't opnemen van een of ander voorwerp, om 't aan zijn audi torium te tooncn het ongeluk de steu nen, 0',p de (in miniatuur natuuriijk) ui één stuk hout vervaardigde Moemcn- slandaard. Het hout kon het gewicht des Paters niet torsen, waardoor 't kostbare dings ;ke afbrak. Direct was er een jonge man bereid om te zorgen dat de bloemenstan- daard den volgenden morgen weer heet terug kwam. Na deze kleine stoornis werd de uit legging weder voortgezet. Fraaie mantels uit Nieuw-Zeeland, schitlerende Indische kleederdracht pas seerde de revue. We maakten kennis met het hoofdkus sen, waarop de missionaris, na een ver moeide dagtaak zijn hoofd op ter ruste legt. Twee plankjes, verbonden met een stokje, en daarom een zeil gewonden. Fraaie, groote scheipen, Olifantstan den, waarvan één tot oorlogstxompet was vervaardigd', dwongen onze bewondering af. Dc man verricht 't handwerk en de vrouw rookt een pijp' De pijp wordt vervaardigd uit bamboe Een familie-pijp is zeer gebruikelijk. Dit is ni. een pijp met een groote kop, waaromheen verschillende koppen, waar aan dan pijpjes kunnen geschoven wor den. De Pater toonde ons een pijp be rekend voor een gezin van negen perso nen. Men zit dus in een kringetje aan één pijp te rooken. De dames dragen al héél eigenaardige sieraden, o.a. een „halsband" van ijzer, die niet. minder dan 8X pond weegt, ringen aan de beenen *'A P°nd zwaar! Maken wij van de sago, poeder en la ter pudding, de inlander verwerkt ze tot balletjes en eet bierbij visrih of ook wel eetbare wonnen. De Pater was zoo welwillend ons eens kennis te laten maken met zoo'n eetbare worml Of 't bevallen is? 't Was dc ongewoonte dat de smaak in *t eerst niet lekker was. Men wendt overal aan, want toen ik 's avonds in l>ed slapte had ik de smaak nog beet, en bei gou 't toen wezenlijk lekker te vinden I Bamboe is iets onmisbaar voor den in lander, hiervan vervaardigt hij emmers, fraaie kokers, pijpen, labakskokers, enz. Zouden we alles moeten noemen, wa. deze stand te zien geeft dan zouden we ongetwijfeld te reel plaatsruimte innemen Niemand verzuime alles zélf eens Ie gaan zien. 't la werkelijk de moeile waard. Woensdag hebben in alle parochieker ken de Kindermissen plaats, waaronder nlgemeene H. Communie der kinderen Onder die Kindennissen zal een Pater- Missionaris preeken over de Missie. Des middags bezoeken de kinderen de tentoonstelling. Des avonds 8 uur zijn er lichtbeelden avonden in het Brongebouw. St. Jozefsge- zellen-vereeniging en Familie-bioscoop te gen entréeprijs; tevens zijn lichtbeelden avonden in de patronaatszalen van de St. Bavo-parochie, parochie van O. L. Vrouw Rozenkrans en IJ. Dominieus en parochie van de II. H. Elisabeth en Barbara, als mede in de zaal der St. Vincentius-ver- eeniging, in welke zalen de entrée gratis is. Wij herinneren er de kinderen aan. dat morgen in allé parochiekerken de Kinder missen gelezen worden, waaronder door een Pater Missionaris over de Missie zal gepreekt worden. Laten de kinderen ook allen ter H. Communie gaan voor de be keering van hun heidensche broertjes en zusjes. Wij herinneren de kinderen nog aan de intenties, welke wij verleden week ver-.1 meldden. -.w Onder die Missen zal ook een collecte gehouden worden voor de Missje. Komt, ouders, stelt uw kleinen in staat een offertje voor de Missie te geven. Laai ook dit deel van het programma der H M. W. een succes wordent De collecte, welke Zondag -in de kathe draal. St. Bavo voor de Missie gehouden werd," waar dopr den ZeerEerw. Pater Putters, Dominicaan, gepreekt werd, heeft dc som opgebracht van rond f 850, Gisteravond werd de Missie-tentoonstel ling bezocht door ruim 700 betalende be zoekers. Des morgens bezoeken de schoolkinde ren vanaf de 5e klas dc tentoonstelling, onder leiding der onderwijzers cn onder wijzeressen. Voor deze bezoeken mag wel een apart woord van lof gebracht worden aan het Schoolkinderen-Comité, dat op zoo uitstekende wijze dit onderdeel van hel programma gerégeld heeft. Het is den kinderen aan te zien, dat zij met graagte de tentoonstelling bezoeken. Met aandacht worden de verschillende stands bekeken en de Paters geven welwillend allerlei ver klaringen. Zoo zijn deze bezoeken tevens leerzaam voor de kindereu, wien de vol- kerenkennis aanschouwelijk wordt voorge steld. Bij het einde van elk bezoek spreek! kapelaan Ratté nog een kort woord tot de kinderen, waarin hij hun aanspoort, lid te worden van het Genootschap der 11. Kindsheid. Dengenen, die -nog kaarten voor de licht- bceldenavonden willen koopen, zij mede gedeeld, dat deze verkrijgbaar zijn in het gebouw „St. Bavo", $mcdestraat, en aan de zalen, waar de lichtbeelden gegeven worden. Verder zullen hedenavond van 7- -9 uur kaarten verkrijgbaar zijn aan de ,St Vincentius-vereeniging. Onder degenen, die bij de opening der Missie-tentoonstelling tegenwoordig waren, moet nog vermeld worden', het raadslid, de beer J. H. Visser. Volgens oen advertentie in ons nummer van Zaterdag, zullen te Heemstede in ons R.-K. Par. Huis, Woensdag- en Donderdag avond groote Mjssicfee.slen worden ge geven, waarin een Pater Missionaris zal optreden om de groote idee der Ka'th. Missie-actie en verschillende interessante Missieaangelegenheden te ontvouwen en te illustreeren met lichtbeelden. Een afwisse lend programma van muziek en zang zul len den avonden een opluistering geven van groote verwachting. 't Missie-comité van Heemstede, de hoeren J. Preijde, II. Ricger, J. Esma cn J. v. d. Weiden, zal de leiding van den feestavond op zich nemen. De prijzen der plaatsen op beide avonden zijn f 1.— cn f 0.50 Een eenige verrassing wacht alle bezoe kers. Het is te hopen, maar ook te verwachten dat zeer veel Heemsteders in grooten ge tale optrekken naar de te geven feesten. De opbrengsten zullen het Missie-comitt worden ter hand gesteld. Dat niemand verzuime de feesten t' gaan bijwonen. Een drietal 2ustars van Mjjiv Timinci. 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1