M. W, Telegrammen Uit den Omtrek. Oensdag 27 april 1921 I4ste JAARGANG No. 13823 per week ....f025 FRANCO PER POST PER KWART*. Bil VOORUITBETALING f 3.57^ BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De kwestie der Duitsche schadevergoeding. NOORDWIJK. ASSENDELFT. BEVERWIJK. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Heden lichtbeelden-avond in Brongebouw, Fa milie Bioscoop Kleine Houtweg, St. Jozefge- zellenvereeniging Jansstraat. Entree 50 cent per kaart, aan de zalen verkijgbaar. ZAANDAM. HILLEGOM. IJMUIDEN. SANTPOORT. BENNEBROEK. CASTRICUM. LISSE. »E ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL -t 3.25 Eerste Blad. De a.s. bijeenkomst te Londen. LONDEN, 20 April. Naar Reuter ver neemt, wordt algemeen aangenomen dat de vergadering van den Oppersten Raad Saterdag slechts kort zal duren en zich alleen zal bezig houden met een ver dere bespreking der Duitsche schadeloos stelling. De indruk in Frankrijk over de nieuwe Duitsohe nota. PARIJS, 26 April. (Hbld.) Het Duit sche voorstel is hier slechts bekend door la telegrafische uittreksels uit. Berlijn aan de nieuwsagentschappen. De regee ring heeft nog geen tijd gehad het te bestudeeren, maar in goed ingelichte kringen doet men reeds opmerken, dat het slot, waarin gevraagd wordt dat de (aucties dadelijk zullen ophouden en dat Duitschland zal worden toegelaten tot hot vrije wereldverkeer volkomen onaan nemelijk is voor Frankrijk, omdat dit ge heel afwijkt van het verdrag van Ver sailles. Verklaringen van Simons over de nota aan Amerika. BERLIJN, 26 April. Na de behan deling der kleine vragen kiold minis ter Simons in den Rijksdag, welks zaal en tribunes stampvol waren, een rede over den buitenland-schort toestand. Tal- rijko buiten) andsche diplomaten waren te genwoordig. Simons las eerst do Duitsche nota aan Amerika voor en ging daarna aldus voort: IVr toelichting dor nota ga ik tot de Londensche conferentie terug. Daar kon men tot geen overeenstemming ko men wegens het verschil tusschen onze botalingscapaciteit en do eisehen der vijanden en wegens de plotselinge be dreiging &et de sancties. Nieuwe voorstellen konden niet worden gedaan door de aangeboden som le ver hoogd*» docii uiteen door de grondslagen ■le wijzigen Frankrijk moest vóór alles contant god* hebben, hetgeen den weder opbouw natuurlijk veel kostbaarder maakt. De inwoners der verwoeste gehieden heb ben thans eindelijk duidelijk den eisoh ge steld, dat Duitsche arbeiders zullen mede werken aan den wederopbouw. De voorbereiding oenor leening heeft <n het rljksminislerie van financiën plaats gehad. De meenimg n gevraagd van neu- Iraie deskundigen. In de voorstellen van het min. van financiën wondt een inter nationale met een nationale leening ver bonden. De neutrale deskundigen hebben capaciteiten van Duitschland helaas over schat. Naar een bemiddeling van neutrale re- goeringen heb ik niet gestreefd- Mijn beoordeeling der Parijsche voor stollen hoeft zich sedert Londen niet ge wijzigd. Natuurlijk zou het 't beste zijn geweest, met Frankrijk rechtstreeks tot een vergelijk te komen. Maar daar was de stemming niet zoodanig, dat men een der gelijke hoop kon koesteren. Er was slechts één mogendheid, die niet neutraal en niet geallieerd was en dat was Amerika. Een andore mogendheid bood zich aan om vooraf te polsen. Deze bemiddelingsnctie, waarvoor wij liet erkentelijk genoeg kunnen zijn, is ten lotto door indiscreties der Duische pers mislukt, met name door artikelen dér „Uermania" e.a, organen. Ik heb lol dus ver nog geen vervolging doen instellen wegens landverraad, doch ik zal nog doen vaststellen, hoe het komt, dut wij in Duitschland geen politiek meer kunnen voeren zonder dat men ons een spaak in 't wiel steekt. liet was de plicht der regeoring' een nieuwe poging te doen. Niet uit snees voor hieuwe sancties, doch wegens do volkomen onjuistheid der openbare meening van het buitenland in de kwestie der schadever goeding. Wij moeten het de wereld duidelijk ma ken, dat wij in deze kwestie willen doen Wat mogelijk is. Dc rechlstreeksche dc- tUarche was ongebruikelijk. Maór een groot leider, die zich openlijk een voör- •shinder heeft verklaard van het denkbeeld der arbitrage, kan bemiddelend optreden, Vooral waar deze tot raadsman een groot jurist heeft, dien het volk der Vt S. vroe- tor met het hoogste rechterlijk ambt heeft kleed. Wij hebben een beroep gedaan op het '"vginsel der gerechtigheid. Is dat een ver- 'flerende en onwaardige buiging voor den v'jand'? Geroep bij dc meerderheid; Neen, "een?) ik ben overtuigd, dat deze stap la- '"r geheel anders zat worden beoordeeld, 'e verantwoordelijkheid daarvoor is groot. ('l kabinet lieeft ze op zich genomen. Toen president Harding ons uitnoo- 1 'Sdc voorstellen te doen voor geschikte grondslagen tot onderhandeling-én. di© 'j ter kennis der geallieerden konbren gen, moest het kabinet handelen zooals is gcsoV-ed. Ik verwacht spoedig het antwoord van Amer*a. Wij hebben thans do nnuuïteteu zoo vastgesteld, dat zij niet alleen aflosbaar zijn door middel van een leening, doch elk op zch zelf afhankelijk zijn van de Duitsche capaciteit. Het denkbeeld van de overneming eener schuld aan Amerika is daarginds niet ge- Uefd,. In weerwil daarvan hebben wij het ook langs dien weg beproefd. Het zou in het belang zijn van alle naties, wanneer alle deuren wagenwijd werden opengezet voor een leening, opdat de economische stagnatie zou ophouden. Daaromtrent moet worden onderhan deld met de geallieerde en internationale geldschieters. Wij hopen, dat ook de neutralen meedoen. Er is nog een overblijfsel van het oude vermogen, dat ter beschikking staat, maar om ons volik van liet verdrag van Versailles vrij te koopen, zal ik ook van dit overgeblevene iets gebruiken. CXm het buitenland aandeel 1e geven in het ganseihe Duitsche vermogen, de in dustrie, daartoe kunnen we niet beslui ten. In het plan nopens de deelneming van het buitenland door „Genussoheine" moe ten verbeteringen worden aangebracht, het liefst door deskundigen der betrokken landen. Wij stonden tot dusver op het stand punt, dat Duitschland reeds 'n schadever goeding had betaald len bedrage van 20 milliard gouden marken, welke op 1 Mei moest zijn voldaan. De vijanden stelden een andere rekening op, waarop zij de door ons geleverde schepen tegen spot prijzen plaatsten Misschien kunnen deze schepen niet meer zoo hoog worden ge schat als wij aangaven en daarom bieden wij thans nogmaals een miHioen gouden marken aan. Verder is de onmiddellijke uitlevering van den goudvoorraad onzer Rijksbank aan de Banque de France geëisdht. Het kabinet heeft daar nopens nog geen be sluit genomen. Op het oogenblik van het ingrijpen in de Rijksbank wordt de hand ook op andere Duitsche waarden gelegd. Wij moeten de hoop op het verdersp innen van den draad lot op 't laatste oogen blik vasthouden. Want dat is wezenlijk de laatste hoop, zal niet Europa, en. inel Europa de gamsohe wereld, in onbeschrij felijke ellende geraken. Wanneer moet worden gestreefd naar de vergoeding van de onnoemelijk groote schade, dan kan dit niet geschieden wan neer Duitschland de schade van alle an daren moet betalen. Ook niet, wanneer Duitschland alleen de rente van alle scha devergoeding betaalt. De volken moeten gezamenlijk aan de schadevergoeding wer ken. Elk volk, dat rijkdommen bezit, moet zich ten taak stellen van deze rijkdommen iets af te staan voor de schadevergoeding. Dat kan slechts door internationaal over leg geschieden. Ten opzichte van de schuldkwestie houd ik mij aan hetgeen Lloyd George in De cember heeft verklaard, n.l. dat geen der betrokken staten het duivelsche plan heeft gehad den wereldoorlog te ontketenen, doch dat veeleer alle er min of meer „erin geraakt" zijn. De politiek der sancties is er een van geweld, maar voor elk geweld bestaan grenzen, welker overschrijding geen volk .zich laat welgevallen en het is zeer gevaar lijk deze grens te naderen. (Lev. bijval.) De economie is een retort, waarin met nauwkeurige wetenschappelijke methoden kostbare stoffen kunnen worden voortge bracht. Briand slaat dit retort stuk in plaats van te wachten tot het proces geëindigd is. Het Duitsche volk zal in weerwil van alle sancties aan den Duitschen geest, die zich niet laat onderdrukken en dien wij hebben waargenomen in Oost-Pruisen, Sleeswijk, Opper-Silezië en Tirol, trouw blijven. (Lev. bijv.) En wanneer de Franschea, terugvallende in den oertoestand met zijn strijdmeihoden hel Ruhrgebied zouden bezetten, om de arbeiders jarenlang heerendiensten te la ten verrichten toch zal het Duitsche volk weer eenmaal in het land der vrijheid wo nen. (Lev. bijval.) De discussie werd daarop tot morgen middag 1 uur verdaagd. FRANKRIJK EN HET VATIC A AN. PARIJS, 26 April. De commissie voor de buitenlandsche zaken uit den Senaat heeft met 18 tegen 16 stemmen een motie, door Doumergue voorgesteld, aangenomen om het debat over de hervatting der be trekkingen met het Vaticaan voorloopig te verdagen. Dit is een succes voor de radicalen in den Senaat, die onder leiding van Doumergue de politiek van Briand be strijden, maar het feit, dat zij er nog niet in geslaagd zijn het ontwerp inzake het Vaticaan vierkant door de commissie te doen verwerpen, bewijst, dat hun macht nog vrij zwak is. Aan oen B. T. A. bericht ontleenon wij nog, dat in do motie tot verdaging van Doumergue gezegd werd, dat hot, gezien de huidige gebeurtenissen ongeschikt en gevaarlijk zou zijn een ontwerp in dis cussie te brengen, waarvan het onmiddel lijk gevolg zou zijn in het parlement en hot land bijgelegde twisten weder op te rakelen, Oudersavond. Zondagavond had in het Juvenaatsgebouw een bijeenkomst plaats van de patronaatsjongens en hun ouders. De Eerw. kapelaan Braakman opende mot gebed. Een bijzonder gebed werd gestort voor het overleden lid 0. Oaspers. Iedere patronaatsjongen kreeg een bidprentje van hun overledon makker. Zijn Eerw. wijst er op dat de jeugd organisatie zich e<-nigszins moot aanpassen aan de verlangens van den tijd. De pa tronaatscommissie zag zich genoodzaakt onder haro leiding een voetbalclub op te richten, volgens den uitdrukkelijken wensch van Z. D. H. den Bisschop die ook in do sport de jongens katholiek ge organiseerd wil zien. Deze voetbalclub heeft evenwel eenige wijzigingen gebracht in do uren dat de jongen3 in het Patro naat aanwezig moeten zijn. Het hoofd doel der jeugdorganisatie is en blijft de godsdienstige en maatschappelijke vor ming, daarom is er naast de voetbalclub een godsdienstige vereeniging opgerichtt, n.l. oen Maria-Oongregratie voor de patro naatsjongens. Zijn Eerw. vraagt de ouders toch vooraj te zorgen dat de jongens voor de oefening van Zondagsavonds 6 uur tijdig aanwezig zijn. Daarna had de installatie plaats van 32 nieuwe leden. De heer de Boer las de namen af en de Eerw". irectour spelde hun het insigne op de bust. De Eerw. Directeur hoopt dat do jongens hun insigne altijd zichtbaar zullen dragen en gedachtig de spreuk op hot insigne „Aan Christus trouw" zich zullen gedra gen als behoorend tot het leger van Chris tus en voor Christus zullen strijden. Do heer J. G. van Eoden bracht verslag uit van de spaarbank waaruit vermel- dingswaard, dat het aantal inleggers in 1919 bedroeg 73 en einde van 1920 IOC. De ingelegde gelden bedroegen einde 1919 f 1485,99, einde 1920 f 2433.79. Vanaf 1 Januari 31 December 1920 werd inge legd f 2028.92 terugbetaald werd gedu rende dit tijdvak f 1126.47. ,Er wordt aan herinnerd dat om gelden terug te ontvan gen dit minstens een week te voren moet worden aangevraagd, schriftelijk door de ouders en daarna de aanvrage moet ge- teekend zijn door den Directeur. Aan 7 jongens die trouw elke week hun spaarcenten hadden afgedragen, werden prijzen uitgereikt. Hiervoor kwamen in aanmerking, Corn. Ridder, Jan do Rid der Wü., Wout van Abswoudo, Jac Pas- schier Wz., Corn, van Abswoude, Piet Droog en Hendrik Hiep. Do heer H. G. do Boer sprak dat het herhalingsonderwijs van dezen winter schitterend geslaagd mag hooien. Spreker bracht namens de patronaatscommissie bijzonderen dank aan do ouders voor do groote belangstelling in het onderwijs be toond. Het herhalingsonderwijs werd geduren de ruim 4 toaanden gegeven in 2 klassen, Begonnen met 50 leerlingen eindigde deze cursus met 45 leerlingen. Het bezoek aan de lessen was schitterend. 20 jongens hebben niet eenmaal verzuimd. De mede werking der ouders in deze wordt door de 1'. 0. ten zeerste gewaardeerd. Bpz. brengt dank aan het kerkbestuur in den persoon van den ZeerEerw. Heer Pastoor, die gratis do beschikking gaf over school lokalen en tevens ovor het gebruik van vuur en licht en vroeg daarvoor o de dankbaarheid der ouders. Nog herinner de de heer de Boer aan de besprekingen in de Tweede Kamer over de Iieerplieht- wet, die in de toekomst een beetje strak ker zal worden aangehaald. Het land- bouwverlof zal van G weken terugge bracht worden op 2 weken en dan al leen voor die jongens die bij hun vader in hot bedrijf zijn. Voor sommige ouders zal dit minder aangenaam zijn, doch het is in hot werkelijk belang der kinderen. Wil men vrucht trekken van het her halingsonderwijs dan moet men do dag school hebben bezocht, waarop het herha lingsonderwijs is gebouwd. De Eerw. Heer pastoor sprak daarna nog een kort woord en zeide dat het hem genoegen deed den oudorsavond te kunnen bijwonen. Het deed hem zoo goed dat zoovele ouders op prijs stellen de moeite en zorgen welke aan hun kinderen worden besteed en spoorde de ouders ook aan in de toe komst dat groote werk met belangstel ling te blijven volgen en waardeeren. Zorgt vooral dat de jongens de Congre gatie bijwonen en maandelijks biechten en communiceeren. De Godsdienst toch moet bovenaan staan. Waardeer vooral wat voor uw kinderen wordt gedaan. De Pastoor stelde de zware taak van den Eerw. Directeur in het licht on sprak den wensch uit, dat God hom nog vele jaren kracht en sterkte zou geven, om die taak met vreugde te vervullen. Zijn Eorw. sloot zijn kern achtig woord met den wensch, dat het Pa- troi; -at moge groeien en bloeien ter eore Gous en tot wolzijn van de parochie. De Eerw. Dir. bracht dank aan den Pastoor voor zijn waardeerendo woorden en reik te vorvolgens aan do meest ijverige leer lingen der afd. Godsdienst van het her halingsonderwijs de prijzen uit. In de eerste afd. behaalde Fr. van Zuylen do le, Bert v. d. Noort de 2e, enOorRoo- donrijs de 3e prijs; in do 2e afd. Leo v. d. Zalm de le, Jan v. d. Berg de 2e en W. van Sehie Wz., de 3o prijs. De trouwo bezoekers van het herha- Hnsuondarwijs zullen dit jaar wederom «en schoolreisje maken. Tusschen de ver- schillende punten der agenda gaf de too- noei vereeniging van Patronaat en oenige leden van de Gezellon vereeniging het anti-alcoholisch blijspel „Hot sprekend portret van Oom Toon," te zien. De aan wezigen hebben gelachen dat het een lust was. De rollen zaten er goed in, uilen deden hun best en maakten een mooi geheel. Een dankwoord werd ge bracht aan de heeren commissieleden de tooaeelisten en allen die dezen avond leer rijk en plezierig hebben gemaakt. Onderwas. Onze plaatsgenooten, de heeren G. Pol en 0. Stoijn, leerlingen van de Rijkskweekschool voor Onderwij zers te Haarlem, slaagden dezer dagen voor het onderwijzers-examen. Sport. De bekende Normandische hengst .Amiens" indertijd door Stal- Crommelin uit Frankrijk hier ingevoerd, beioemd om zijn prachtigen lichaamsbouw en zijn groote snelheid on de laatste jaren het eigendom van een combinatie van eenige paardenliefhebbers alhier, is tengevolge eener longontsteking overle den. Het prachtdier bereikte den leef tijd van 21 jaar en zijn dood beteekent voor den paardensport een groot verlies. De nieuwe Openbare School. Mot de voorbereidende maatregelen voor den bouw der nieuwe school gaat het niet in snel tempo. De architect, de hoer Mole naar van Zaandam had zijn teekenin- gen enz. klaar, welke de goedkeuring van B. en W. konden wegdragen; toen de plannen echter onder de oogen van den Rijksbouwm. kwamen bleek 't, dat in verbond met de nieuwe koninklijke be sluiten omtrent scholenbouw, de plannen weer geheel omgewerkt moesten worden. Dat kost tijd en daarmede gaat weer een mooi stuk van 't jaar voor den bouw verloren, zoodat het wol tot de vrome wenschen zal behooron om 1 April 1922 mot den lxmw klaar te zijn. Het RJL. Ver.gebouw. Het zal niet lang meer duren of do oude zuster school is gereed om als R.K. Vereeni- gings-gebouw der 8t. Jozef gez. ver. en Patronaat in gebruik genomen te worden. Timmerman, metselaar en schilder hebben met koortsachtigen ijver gewerkt, zoodat de verschillende werkzaamhedon de vol tooiing naderen. In den voorgevel zijn behalve het groote tegel-tableau ook aan gebracht do beeltenissen van St. Jozef en St. Aloysius. Het geheel maakt een prettigen indruk. Amendementen. Nu een raadsver gadering wederom in uitzicht is en B en W. verschillende belasting-ontwer pen. gepubliceerd hebben, komt volgens gewoonte de socialistische arbeiders- afgevaardigde v. Helden weer met voorstellen voor den dag. Het ecne vraagt een som van f 900 voor noodzakelijk levensonderhoud af te trekken voor gehuwden, f 100 voor kinderen beneden 16 jaar, f 800 voor ongehuwden; het andere behelst de contributie der vakorganisaties van den Hoofdelijken Omslag af te trekken eu deze in de nieuwe verordening toe te voegen. Eerlijkheid. De lieer L., reizend kleinhandelaar in boter, eieren en aan verwante artikelen, reed een dezei avonden over den Alkmaarschcn straat weg van Beverwijk naar Castricum huisloe, als hij plots op den weg ecu portefeuille zag liggen. Bij onderzoek bleek de inlioud een waarde van f 5000 tot f 6000 te vertegenwoordigen Aanstonds toog de heer L. bij thuis komst naar de politie en was dc ver liezer temet ook gevonden. Een biljet van honderd beloonde den vinder voor zijn eerlijkheid. Burgerlijke Stand van 14 tot 21 Apri 1921. Geboren: z. van A. Stam— Raadshuizen. z. van A. G. Luk- kien—de Ruiter. d. van H. W. Duin—Smit. Ondertrouwd: W. Dijkman en A. G M. Surig. P. de Vries en M. Spek Overleden: Willem van Roon, 7 m. Dirk Noom, 85 j., echlgen. van G. Duin. Evert Lubbers, SO j., echlgen.. vau C. Gerritse. VELSEN. Burgerlijke Sland. Geboren: z. vau .1. G. E. Zwager—3c Laeader. d. van J. Kui per—Lauwere ij s. z. van J, G. M. ICoopinan—van Meurs. z. van J. Harlog— Blinkhof. z. van .H. J. H. Woudhuizenvan Reukering, d. van J. M. OudendijkWichert d. van P. Brachten Bakker. Getrouwd: M. Pool en 11. v. d. Kolk. A. v. d. Harre en A. G. Borgwat. F. Lub en .P de Vries. A. M. dc Haas en J. Krooucnherg. J- C. Hagedoorn. en J'. de Bruyn. H. Manlje en T. Goedhart. J- H. Mel- link en G. Amsing. W. Post en G. C. Kolkman. De Emniablnem. - Dc opbrengst van den verkoop der Emmabloem bedraagt te Umuidcn f225 en tc Yclseroord f 86» Burgerlijke Stand. Gebox-en: Jacob, z. van J. v. d. Meij en J. Slagtveld. Maartje, d. van J. van Kampen en K. Visser. Patdus, z. van P. Th. Korstenbroek en A. M. C. Weijers. Veiling. Vrijdagavond werd door Notaris K. Langeveld alhier in café „Flora" oen veiling bij opbod gehouden van: 1. Een burgerwoonhuis en arbeiders woningen aan de Beekkade, eigendom van den heer A. van Roode alhier hoogste bieder de heer H. Alberste, Haar lemmermeer f 5000. 2. Arbeiderswoningen aan de Vinken- laan eigendom van deu heer Corn, de Groot te Haarlem, hoogste bieder de heer W. Spioringa f 1900 Toeslag over een week. Voetbalvereeniging. De R. K. Voei- balvereeniging Concordia alhier heeft een nieuw terrein aan de Weerestoinstraat alto'tr. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Donderdag 28 April 1921 des namiddags 2 uur. Te behandolon onderworpen: 1. Vaststelling van de no tulen der vorige vergadering. 2. Ingeko men stukkenverschillende dankbetui gingen voor verhoogde salarissen, goed gekeurde raadsbesluiten, aanneming van functies. 3. Rekening Burgerlijk Arm bestuur 1920. Het nadeelig saldo bedraagt f 6.5772. 4. Vaststelling verordening, re gelen, de inrichting en samenstelling en benoeming leden voor de commissie plaat selijk toezicht op het lager onderwijs. Er is een dubbeltal van 10 personen De vorige vergadering werd dit punt aangehouden. 5. Verzoek van de afdeeling Hillegom der vereeniging voor Christelijk Volkson derwijs om do beschikbaarstelling van gelden voor de stichting eener school. B. en W<. stellen den Raad voor de be- noodigdo gelden beschikbaar te stellen. 6. Invoering van verplichte winkelslul ting. Dit omvat Zondagssluiting en ver vroegde in do weeksche sluiting. (Con cept van de Hanze). 7. Verzoek van verschillende verecni- gingen tot wijziging van de verordeningen op de heffing en invordering van H. O. op grond van veranderingen die op 1 Mei 1922 zullen worden ingevoerd, prae- adv. B. en W. het adres voor kennisge ving aan te nemen. 8. Vaststelling kohier straat- en riool- belasting, dienst 1921; 9. Vaststelling kohier schoolgelden, ge woon en uitgebreid Lager Ondorwijs le kwartaal 1921. Ringdijk. Het blijkt, dat de Ringdijk tusschen Heemstede en Hillegom te licht is en er gevaar voor doorbraak bestaat. Met zwaren kleigrond is men daarom bezig hem te verzwaren en op te hoogen. Vele arbeiders zijn er aan te werk gesteld. Zuigelingen-cursus. Voor dezen nutti gen cursus, die heden aanvangt, hebben zich 15 leerlingen aangemeld. Men hanste rich om dezen praktisohen cursus niet on benut te laten! Bollen. De éénjarige tc veld staande bloembollen ^rekken op de veilingen wei nig koopers. De meeste soorten gaan weg voor .3—8 gulden per bed. Sommigen mee- nen, dat dit een bewijs is; dat de kweekers de toekomst wein'-a. bemoedigend inzien. Blectriciteit. Met de electrificatie blijkt het goed te marcheeren, de vaststel ling der Statuten en de Kon. Goedkeuring daarvan gijn in behandeling. De aanbeste ding wordt bespoedigd, omdat de tijd er gunstig voor is. De gunning zal echter moeten wachten, tot de N. V. formeel is opgericht. Emmabloem. De opbrengst van den verkoop der bloempjes voor de T. B. C. bedroeg alhier 593.43. Kcrken-veiiingen. Gisteren veilde No taris K. Langeveld alhier de bloembollen ten bate der kerk en armen en der St Elisabelhvcr. (par. v. d. H. Martmus). De opbrengst was voor kerk en armen f 2195, voor de St. Elisabelhver. 649 samen f 2844. Heden werd door denzelden Notaris geveild bloembollen voor dezelfde doel einden (par. v. d. H. .Joseph). De op brengst hiervan beliep 2200. De officier-machinist H. G. L. Yaux is overgeplaatst van Willemsoord naar IJ- snti-iden als technisch adviseur van den inspecteur van het loodswezen in het 3e district Emma-bloem. Door de welwillende medewerking var. een aantal jongedames kon ook dit jaar mej. J. L. Enschedé weer aan haar voornemen: den bewoners van ons dorp in de gelegenheid te stellen hun penningske .- offeren voor een aocd doel, gevolg geven. Er werd voor ruim lej verkocht. Het Emmabtoempje heeft hier opge bracht f 182.09, dat is f 70 minder da« het vorige jaar. Vrijdag geraakte een 6-jarig vént je in de Bennobroekervaart, doch werd door den aannemer der in aanbouw zijn de huizen gered. De nachtegaal laat hier wederom zijn aanwezigheid hooren. Zaterdagavond, op weg naar Haar lem zijnde, geraakte de heer W. Duiven voorde op den hoek van de Bennebtoc- kertaan onder een auto. Op dat gevaarlijk punt waar som- móge auto's en motorrijders soms met woeste vaart doorheen rijden was juist op dat moment een automobiel aan het keeren. De heer D. door deze manoeuvre in de war geraakt, week van rechts naar links, en nog eens, waardoor een auto, komende uit de richting Haarlem, hein aanreed en een paar metera medesWeepte Door den auto-eigenaar naar huis ge bracht, constateerde Dr. van Aalst, hoewel de aangebedene nogal suf was, geen onmiddellijk gevaar. Volgens ge Uiig en reed de bestuurder zeer kaUn en I reft hem dan ook gecni schuld. Dc eigenaar, de heer Neefke» uit Rot terdam, nam alle te maken kosten wel willend vooir zijn rekening. NOORDWIJK. Benoeming. Voor tiet SI, Jeroensge- stioht is een commissie van beheer inge steld. Benoemd zijn hiervoor door Z. J). II. de Bisschop van Haarlem, W. de Ruy- ter, J. H. v. d. Werf en P. J. de Groot. Kerkociling. Dinsdag werden op hel land van C. Th. v. d. Meer aan den Voorweg, de bloembollen geschonken aan kerk en soliolen, geveild, des namid dags te twee uur. Sportvereeniging-, Zondag werd dooi de Castricumsche Sportvereeniging aan gekondigde seriewedslrijden geopend. Te ruim 12 uur word de eerste maleh begonnen eu wel door W. F. C. 5R. C. A. 3, welke strijd Werd gewonnen door W. F. C. met 2—1. De volgende matoh werd gespoeld door Kenmemers 3 tegen S. D. E. 2 en gewon nen door eerstgenoemde dub met 20. Do daarop volgende strijd ging tus schen C. S. V. 1 tegen S. D. O. 1 welks gehouden werd buiten de gewone serie- wedstrijden omdat V. S. V. 2 niet was opgekomen. Het bestuur had een me daille uitgeloofd voor den winner. Met overwegend sterker sipel wist C. S„ V. te winnen inet 41. Thans volgde de laatste wedstrijd en wel tusschen Zaanlandva 4 tegen C. S. V. 2 welke strijd ook door de Castricum- mer voetballers werd gewonnen en we! met 20. Tijdens de wcdstrjjden deed zioli ver dienstelijk hooren de fanfare ven het pro vinciaal personeel van Duin en Bosch. Jammer dat het zulk guur weder was, want veten waren thuis gebleven. Circus. Vrijdag, Zaterdag en Zondag werd door het cure us Roberti alhier voorstellingen gegeven. Zaterdag en Zondag was het circus tel kens goed gevuld, doch de opening op Vrijdagavond was niets. De verschillende vcrloouingen op paar- dendressuur waren heel mooi, terwijl de rijders in den helleketel toeren van durf en kracht lieten zien. Thans is het vertrokken naar Heiloo, alwaar dezer dagen voorstellingen zullen worden gegeven. Ongeluk. Zondag had op het veld van C. S. V. een ongeluk plaats. Een der spelers van Zaanlandia raakte tusschen twee andere spelers bekneld, zoodanig, dat zijn knie ernstig werd gewond. Van het veld gedragen werd hij ver bonden door de drs. Ten Raa en v. d. Torren en rtadten oer auto vervoerd naaj Zaandam. Veiling. Do gehouden hloombollen- voilingen ten toto der R.K. Kerk, R.K. Armen en St. Fdriabethvereeniging heb ben respectievelijk opgebracht f879.—, f 732.en f361.-. Veel liefhebbers. Naar de vacoee- ren.de betrokking van Directeur der Ge- meente-lichtbodrijven zijn niot minder dan 70 sollicitaties ingekomen. Wel animo t Naar 't Concours. De muziek ver eeniging „E-asgezind" alhier, zal deel nemen aan het op 2e Pinksterdag te houden Concours te Borkel-Rodenrijs en wel in de afdeeling UitmundheicL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1