Tweede Blad. BUITENLAND. FEUILLETON Binnenlandsch Nieuws. Handel en Nijverheid. De weüergevonden dochter Woensdag 27 april 1921 De kwestie der Duitsche schade vergoeding. De toestand in Ierland. si «ra ben het siaentoffer tegelijk van een diefstal en van een afschuwelijke samenzwering,antwoordde de avontu rier onbeschaamd.... Morgen zal de Ilertog van Orleans zelf mij komen op- eischen in naam van zijn vader, wiens 'even ik gered heb.... Sedert dat kistje htij ontnomen is, hebben zij, die beslo pen hebben mij te verderven, er het ge bruik van kunnen maken dat hun te kwam." VERVOLGING TEGEN ERZBERGER, GEMENGDE BUITENL. BE RICHTEN. Diocesane R.-K. Vrouwenbond in het Bisdom Haarlem. TWEEDE KAMER. (Wordt vervpl^d.) j De bijeenkomst te Londen. Havas meldt, dat Briand Vrijdagavond naar Londen vertrekt. De besprekingen rullen dadelijk Zaterdagochtend beginnen. De duur van de conferentie zal natuurlijk afhangen van de Duitsche voorstellen te Washington. Indien de aanbiedingen on aannemelijk worden geacht, zal de confe rentie slechts enkele dagen duren. In het tegenovergestelde trouwens weinig waar schijnlijke geval, meldt Havas, zal cene week noodig zijn ter bespreking o.a. van de Opper-Silezische kwestie, cventucele grondslagen van nieuwe onderhandelingen indien de Amerikaansche regeering goed zou vinden aan de geallieerden nieuwe Duitsche voorstellen over te brengen. Het nieuwe Duitsche voorstel. Den plaatsvervangendeü zaakgelastigde te Berlijn is den 24en April een nota over handigd, waarin Duitschland zich bereid verklaart voor schadeloosstelling een to tale verplichting van 50 milliard mark in goud op dit oogenblik op zich te nemen. Duitschland is ook bereid de waarde van deze som in annuïteiten overeenkomstig zijn betalingscapacitcit tot een bedrag van 200 milliard mark in goud te betalen. Duitschland wil zijn betalingen op de volgende wijze mobiliseeren: Duitschland schrijft onmiddellijk een internationale leo- ning uit, waaraan het zelf zal deelnemen, liet bedrag van deze lecning wordt ter be schikking gesteld van de geallieerden. Het bedrag van de som, niet gedekt door deze internationale leening, zal Duitschland in overeenstemming met zijn prestatievermo gen rentegevend maken en nmortiseeren. Duitschland aclit op dit oogenblik slechts een rente van 4 procent per jaar mogelijk. Duitschland is bereid de mogendheden te laten deelnemen aan de verbetering van zijn financiën en economisclien toestand. Om het rcstcerenrt bedrag zoo spoedig mo gelijk af te betalen, zal Duitschland met alle kracht deelnemen aan den wederopbouw van de vernielde gebieden. Om betzelfde doel te bereiken is Duitschland bereid op den grondslag van een zuiver commerci- cele transactie goederen te leveren aan de benadeelde statei.. Duitschland is verder bereid de commissie van herstel één mil liard mark in goud ten spoedigste ter be schikking te stellen op de volgende wijze: a. 150 milliocn gouden marken in den Venn van goud zilver en wissels; b. 850 millioen gouden marken in rijksschatkistwissels, die uiterlijk binnen 3 maanden in wissels en buitenlandsche ef fecten moeten worden ingewisseld. Even tueel zou Duitschland bereid zijn met in achtneming van zijn capaciteit vcrplichtin- g/'n van de geallieerden ten aanzien van de S'hulden var dezen aan de Vereenigde Sta len op zich te nemen. Duitschland stelt voor dat over aard en wijze van de bere kening der Duitsche leveringen voor het herstel welker waarde van de gelieelc schuld moet worden afgetrokken, in het bijzonder over de vaststelling der prijzen en waarden met medewerking van des kundigen zal worden onderhandeld. Duitschland zou bereid zijn de geldschie ters van publiek eigendom en publieke in komsten den noodige waarborg te geven. Met het aanvaarden van deze voorstel len eindigen alle anderq verplichtingen ten a.inzien van het herstel. Duitschland acid zijn voorstellen slechts uitvoerbaar als spoedig het stelsel der sancties ophoudt, de huidige belemmering van de Duitsche productie niet wordt ver* groot, Duitschlr.nd's handel en bedrijf tot frii verkeer wordt toegelaten en van im- pioductieve uitgaven wordt bevrijd. Duitschland verbindt zich een deskun dige beslissing over zijn capaciteit als bin dend te erkennen. Duitschland verklaart zich bereid een Wijziging der voorstellen of andere voor stellen der Amerikaansche regeering be reidwillig te overwegen. Een executie. Te Dublin hadden gistermorgen voor do XIon (joy gevangenis indrukwekkende too- neelen van godsdienstige vervoering plaats ter gelegenheid van de executie van een door den krijgsraad veroordeelde Wegens moord op een soldaat. Reeds kort na het aanbreken van den dag verzamel den zich mensohcnmeniglen vóór de ge- Naar het Fransch yan RAOUL DE NAVERY. i bewerkt door os 1 »Is dal uw laatste woord?" vroeg ,io luitenant van politie. •diet laatste," antwoordde de avou- Urier met sissende stem. »Gi) blijft ter beschikking der justi ce; De naburige kamer zal uw verblijr >jn voor dezen nacht. Ik zal trachten hjn plicht als rechter te vereenigeu e' «en overblijfsel van medelijden." vaugenis en tegen den lijd van de exe cutie lag een diolitc menigte op de knieën te bidden en kerkliederen te zingen vóór een reusachtig, door kaarsen verlicht crucifix. De mededeeling dat de executie had plaats gehad, riep een verontwaar digd gemor uit de menigte op, die zich daarna verspreidde. Het rooven der brie/mails. Het plunderen der briefmails door de Sinn Feiners geschiedde tot dusver steeds door het aanhouden der mailwagens op een der buitenwegen, en liet volkomen leeghalen ervan. Te Cork is thans een andere methode toegepast. Pas nadat de post op het hoofdkantoor was uitgezocht en onder de 50 beambten teT distributie was verdeeld, werd zij geroofd. De ver schillende beambten werden elk in hun eigen wijk door gewapende benden aan gehouden en van hun brieventasch ont daan. Onder de geroofde mail bevonden zich geen offieieele stukken, daar voor de verzending hiervan reeds sedert lang spe ciale maatregelen zijn getroffen. SINN FEIN IN LONDEN. De „Westai. Gaz." meldt, dat in een aantal brievenbussen de brieven door bij tend vocht beschadigd waren. Men vond daarin ook een stuk papier, waarop de woorden: „Dit is het werk van Sinn Fein". Het doet terug denken aan de dagen der militante „suffragettes". DE SCHOTSCHE ARBEIDERSBE WEGING EN MOSKOU. Hot Schot sell e vakvereenigingscongres had zich uit te spreken over een resolutie, die om erkenning vroeg van de „behoefte aan internationale organisatie van indus- trioete arbeiders met een machinerie, in staaf de belangen der arbeiders te bescher men" en de parlementaire commissie op dracht wilde geven om haar betrekkingen met de Amsterdamsche Internationale te verbreken en zich aan le sluiten bij het Britsche bureau van den internationalen raad van vakvereeraigingen en de Derde Internationale. Uit liet het congres werd tegen deze motie verzet aangeteekend en een voorstel in dien geest werd aanvanke lijk met 48 legen 45 stemmen aangenomen. De geldigheid van deze stemming werd echter betwist, met liet resultaat, dat de door de extremisten ingediende resolutie met 55 tegen 50 stemmen werd aangeno men. Het congres nam voorts resoluties aan ten gunste van nationalisatie der mijnen en spoorwegen. PARLEMENTSLID TEGEN MINISTER. Maandag heeft de rechtbank, welke is samengesteld om do door bet Engdsche parlementslid kapitein Loseby tegen het ministerie van munitie ingebrachte be schuldigingen te onderzoeken, baar eerste zitting gehouden in het Hoogenhuis, onder voorzitterschap van lord Cave. Het betreft de beschuldiging door Loseby, den 22en Februari IJ. in het Lagerhuis geuit, nj. dat een lid van de liquidatie-commissie der rekeningen in liet ministerie van munitie opdracht zou hebben gegeven bepaalde documenten te vernietigen, teneinde het bij een onderzoek door het ministerie van financiën onmogelijk te maken, va®t te stellen hoe de bedragen der verschillende posten zijn onderverdeeld. Namens de re geering werd daarop in het Huis medege deeld, dat deze bewering onjuist was, en het ministerie van munitie diende een aanklacht tegen het parlementslid in. De eerste zitting was gewijd aan het hooren der talrijke getuigen. DE DREIGENDE SCHEEPVAART- STAKING IN DE V. S. Benson, do voorzitter van den Raad van Scheepvaart, heeftt tegen heden, Woensdag een conferentie van reeders en werknemers bijeengeroepen tot het houden van een bespreking tot bet bera men van middelen ter vermijding van een staking. MAX HöLZ. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat Max Hölz, in tegenstelling met an ders luidende berichten, beslist in Saksen wegens de door hem in Voigtland ge pleegde s trafbare feiten voor het gerecht zal komen. Er is geen sprake van ge weest, Hölz alleen in Berlijn ter verant woording te roepen. Alleen wordt er op het oogenblik nog over onderhandeld, voor welke rechtbank Hölz zal terechtstaan. Hieromtrent is tot nu nog geen beslissing genomen. HET OVERWERK IN DE DUITSCHE MIJNEN. Volgens den „Lokaianzeiger" is het re sultaat van de stemming, gisteren gehou den onder de leden van het oude, socia- Canélos boog en vertrok met opge heven hoofd. Terwijl hij mevrouw de Flessigny voorbijging zeide hij haar op huichel- aichtigen toon; „Ik beklaag u wel, me vrouw." d'Argenson bleef alleen In zijn kabi net met Paul Avèac, Flaviana en me vrouw d'Epinoy. „Blijft gij bij uwe bekentenis 1 - vroeg hij aan -Paul Avène, „Ik ga sterven en wensch ze te her halen voor een priester." „Hebt gij niets te veranderen in uwe aanklacht, mevrouw?" „Ziehier mijn bewijzen." antwoordde zij, wijzende op de papieren en hel portret. „Gaat naar uw hotel terug, mevrouw en wees er zeker van dat uwe recht matige aanklacht voldoening zal krij gen." Paul Avène liet een gesmoorden kreet hooren, waarop mevrouw de Flessigny den gewonde naderend hem op vrien delijken toon zeide: „God zal barmhar tig zijn, ik zal Hem voor u bidden." ,Een priester! een priester!", her haalde de ongelukkige. „Morgen,,., dc onweerlegbare getuige," listischo mijnwerkersverbond over de in de jongste onderhandelingen tusschen ver tegenwoordigers van werkgevers en werk nemers getroffen overeenkomst betreffen de overwerk en loon, nog niet geheel be kend. Maar toch is het duidelijk, dat deze overeenkomst is verworpen met een meer derheid van twee tegen één. Zoodat voor taan geen overwerk gedaan zal worden en nieuwe onderhandelingen geopend moe ten worden. Volgens de Rerljjnsche ochtendbladen van gisteren heeft do huishoudelijke com missie uit den Rijksdag met alle stemmen tegen vier besloten de immuniteit van den afgevaardigde Erzberger op ',e *iet- fen wegens ontduiking van de inkomsten belasting en smokkelen van kapitaal. DE VERDWENEN CANADEESCHE MIL- LIONAIR. Men zal zich herinneren dat we onlangs hebben melding gemaakt van een pioces tegen zekeren Doughty, vroeger secretaris van den sedert 2 December 1919 spoorloos verdwenen mitiionair Ambrose Sma van Toronto, Doughty, die in het bezit was van gelden die den heer Small behoorden, v. erd beschuldigd van deelneming aan een complot om Small te doen verdwijnen. Nu echter komt uit Toronto het bericht, dat een politiebeambte bezweert Small te hebben teruggevonden. Hij zou te Verona in Oost-Oiïtario onder den naam van George Cox wonen. Cox is naar loronto overgebracht, maar jammer voor den de tective, noch Small's zusters noch andere menschen die Small kenden, herkennen de zen in George Cox. Niettemin houdt de de tective vol dat hij gelijk heeft. Cox zelf is niet in slaat inlichtingen te geven. Hij is zijn geheugen kwijt en herinnert zicti mets omtrent zichzelf. Alleen verklaart hij dat hij veel geld heeft verloren bij een transac tie en dat hij daarna geslagen is en wegge voerd. Maar hoe zijn eigenlijke naam is, weet hij niet. Zou het ook mogelijk zijn, dat de heer Cox zijn geheugen kwijt is, omdat hij het nog niet zoo onvoordeelig zou achten als miilionair Smalt te worden erkend? EEN AMERIKAANSCHE BOLSJEWIST. De „Daily Mail" verneemt uit New-York dat daar door het Pan Amerikaansche Bu reau der communistische internationale bericht is ontvangen, dat „Big Hay wood, de beruchte leider der „Industrial Workers of the World", die wegens het feit, dat dc justitie hem zoolit, gevlucht was, benoemd is tot chef van het propa- ganda-deptrtementt van do Russische sov- jet-regecring te Moskou. De secretaris van het Bureau deelt mede, dat Haywood naar Moskou was ontboden om zich bij den staf van de wereld-revolu tie te voegen. In de mijn Waldau van het Weissen- felder bruin koolbakken in Saksen is door onbekende oorzaak brand ontstaan, die groote schade heeft aangericht. De petro leum-tanks zijn vernield. Te Dusseldorf heeft de koopman Kudde zelfmoord gepleegd, na zijn twaalf jarigen zoon te hebben doodgeschoten en zijn driejarig dochtertje zwaar te hebben gewond. Toen de politie de woning bin nendrong vond zij de vrouw van den koopman bewusteloos, maar ongedeerd. Dc redenen van de misdaad zijn onbekend. De werkeloosheid in Denemarken, hoewel nog zeer groot, is de laatste week eenigszins afgenomen. Er zijn thans 71803 werkloozen, tegen 73355 een week tevoren. Het Deensche Folkeling heeft met 44 tegen 42 stemmen een amendement op het Motorwetsontwerp aangenomen, waarbij aan chauffeurs set gebruik van sterken drank ën het rooken tijdens de uiloefening van hun beroep wordt verboden. Afgevaardigden der Deensche, Noor- sclie en Zweedsche verdragscommissies ko men eerlang te Kopenhagen bijeen ter be spreking van politieke vraagstukken, waar bij Skandinavië belang heeft. Het aantal vondelingen te Parijs neemt nog niet veel af. Sinds 1898 toen hun aantal 5200 bedroeg is dit cijfer ge daald tot 4800 in 1904, 3500 in 1910, 2700 in 1915, om daarna weer to stijgen tot 2960 tn 1916, 2300 in 1917, 3150 in 1918, 3675 in 1919 en voor 1920 tot November 3090. A. 1 urgens. De heer A. Jurgeas, lid der Eerste Kamer, afgev. voor Gelderland, zal zich naar de „Msb." verneemt, metterwoon gaan vestigen in het buitenland, zoodaet een vacature in de Eerste Kamer ontstaat. Zijn hoofd viel op zijne horst, hij was in onmacht gevallen en twee dienstdoende agenten brachten hem weg. Nauwelijks was graaf Canélos opge sloten in de kleine kamer, die hem als voorloopige gevangenis was aangewe zen, óf hij ljet zich paipier en inkt brengen en begon een langen brief aan het adres van den Hertog van Orleans. In uien brief toonde zich, te mididen der betuigingen van zijn onschuld, een verborgen vrees. De trillingen van zijn hart, de angst van zijn geweten weer klonken er in. Toen hij dien brief, op een wanhopend smeekschrift gelij kend, overlas, stond hij verstomd; de bekentenis zijner misdaden was in le deren regel te lezen, zijn schuld ver ried zich tot zelfs in wat hij verzweeg. Hij verscheurde wat hij geschreven had en bleef onbewegelijk met het hoofd tusschen de handen zitten, totdat dc opkomende dageraad hem uit zijn on beweeglijkheid wekte. Met een sprong rees hij overeind en schreef sïedits deze twee regels op het laatste blad papier dat hem overbleef: „Monseig neur: ik heb het leven van uw vader gered, ik bezweer u mijne eer t£ vex- (Slot.) Na dc pauze hield de nieuwe geestelijke adviseur, Rector Jansen, een korte toe spraak, waarin hij de voorzitster dank bracht voor de waardeerende woorden aan het adres van Deken Stroomer gespro ken. Spr. zal de voetsporen van Deken Stroomer volgen en hoopt aan den Dioce- sanen R.-K. Vrouwenbond voorat geeste lijke leiding te geven. Spr. waardeert het werk van den R.-K. Vrouwenbond, die de Katholieke vrouw heeft voorbereid voor tiaar maatschappelijk, sociaal en politiek werk; maar toch ziet spr, in die resultaten veel uiterlijkheid. Hij hoopt den Vrouwen bond te brengen tot nog iets mooiers en diepers. Naast het verstand is noodig het hart, de liefde. De maatschappij heeft noo dig den Christelijken grondslag en om dien te brengen is de liulp van de vrouw noodig. Waar bemind wordt, daar is Christus. Blijft werken voor de liefde, de liefde in Cl ristus, wekt spr. op. Als dat ons ideaal is blijven we werken in de juiste richting. Ar.n ijver ontbreekt het u niet, maar weest practisch, werkt, wat ge onderhanden hebt, stuk voor stuk af. Voorop moet echter staan bij het werk van den Vrouwenbond de voorbereiding van de vrouw tot het moe derschap, dat het ideaal van de vrouw moet zijn. Als de Vrouwenbond in die richting werkt, kan hij rekenen op spr.'s vollen steun di sympathie. Hierna werd ir, verband met besprekin gen in de ochtendvergadering de volgende motie met algemcene stemmen aangeno men: „De Diocesane R.-K. Vrouwenbond in het Bisdom Haarlem op haar jaarvergadering in hotel Witte Brug, Den Haag, uit de wen- svhleijkheid van voldoende gelegenheid, waar de Roomscfcc meisjes onder bevoegde leiding van religieuzen kunnen worden op geleid tot gdiplomecrde leekenverpleegsters. De vergadering noodigt de Federatie van de R.-K. Vrouwenbonden uit in den kortst mogelijken tijd daartoe stappen te doen." Benoemd werd tot lid in de commissie van het Federatiebestuur voor het sparen, mejuffrouw Vrolik uit Duivendrecht. Tot bestuursleden werden gekozen de dames L. Heeren, Koenen, A. Meijer en F. A. M. Pc eters. Aan de orde waren daarna de voorstellen der afdeelingen. Op voorstel van de afdeeling 's-Graven- hage werd besloten bij statutenwijziging een bepaling op te nemen, dat 10 afdeelin gen een vergadering kunnen aanvragen, wanneer daarbij wordt overgelegd een met redenen omkleed verzoek. De presidente vrezocht den afdeelingen evcntueele andere voorstellen tot wijziging der statuten vóór 1 Juli bij het dagelijksch bestuur in te dienen. De statutenwijziging kan dan in een buitengewone vergadering in het najaar ter hand worden genomen. Ook werd aangenomen het voorstel-Den Haag om een commissie te benoemen, welke in studie zal nemen het vraagstuk: de opvoeding van het kind builen het huis gezin, opdat dc opvoeding buiten het huis gezin, welke bij die in het huisgezin steeds ten achter zal staan, tenminste zooveel mo gelijk wordt opgevoerd. Op de vraag van de afdeeling Rotterdam om meer diepgaande studies in „de Katho-> lieke Vrouw" op te nemen, werd een ant woord voorgelezen van de redactrice, mevrouw SteenhoffSmulders, waarmee de vergadering zich kon vereenigen. Op voorstel van Alkmaar werd besloten tot oprichting van kringen. Aan de afdee lingen zal worden gevraagd tot welken kring zij meenet te behooren, met welke antwoorden het diocesaan bestuur bij de inrichting der kringen zal rekening hou den. Door de oprichting van kringen wordt eenigszins tegemoet gekomen aan de be hoefte aan propaganda ten plattelande. Om deze reden en ook met het oog op de groote financieele kosten werd het andere voorstel van Alkmaar,, tot het aanstellen van een functionaresse en dat van eenige andere afdeelingen tot het benoemen van een commissie van advies, verworpen. Het voorstel-Alkmaar om het aantal stemmen der afdeelingen te bepalen tot het aantal leden, zal bij de statutenwijziging behandeld worden. Voordat omtrent het voorstel van het da gelijksch bestuur, om voor den Jongen Vrouwenbond f 400 op de süppletoire begrooting voor J921 te brengen, een be sluit zal worden genomen, zal eerst door den Jongen Vrouwenbond een begrooting moeten worden overgelegd. Na ampele bespreking werd op voorstel van het dagelijksch bestuur besloten, dat voor de uitbreiding van het Centraal Bu reau dit jaar door iedere afdeeling 6 cent per lid zal worden afgedragen. 'Bij de rondvraag werd de laatste ver gadering van den Nationalen Vrouwenraad ter sprake gebracht, werd de wenschelijk- heid geuit van een krachtig protest legeu het optreden van de zwarte troepen tegen over de vrouwen van het Rijnland en werd gevraagd om door den Diocesanen Vrou wenbond een gediplomeerd verpleegster te doen aanwijzen voor het geven van inoe- dercursnssen, hoofdzakelijk op het plat- tclnad. Hierna werd de vergadering met gebed gesloten. 1>R. ABR. KUYP1ER-STICHTING. Den 20stcn April is mldt de „Stand." ten overstaan van den notaris C. Ver- rsiuys en ten huize van den lieer H. Co- lijn, te 's Gravenüiage, verleden de akte van oprichting van de Doctor Abraham Kuyper Stichting. De stichting is gevestigd te 'sGraven- hage. Het doel is, de kennis der beginselen, die de anti-revotatiormaire partij op staatkundig terrein belijdt, door weten- sohaippelijken ahbeid te verdiepen, de doorwerking en toepassing dier beginselen op het gebied van het staatkundig en «na at schappelijk leven te bevorderen en den invloed dier begins den onder de anti-rev. van Nederland in het bijzonder en op het geheele Nederlandsche volk in het algemeen te doen toenemen. Zij zal dit doel trachten te bereiken ojm. door het inrichten en onderhouden van een centraal bureau met bibliotheek en leeszaal; het openen van de gelegen heid voor daartoe geschikte wetenschap pelijke personen, om zich te wijden aan die historische en wijsgeerige bestudee- iring en verklaring der anti-rev. beginse len. De geldmiddelen der stichting mogen niet worden aangewend tot rechtstreek- srihen financieel en steu-n hij verkiezingen. STOOMVAARTVERBINDINGEN MET WEST-INDIë. Enkele dagen voor het vrtrek van den Gouverneur van Suriname werd het be stuur van de W.-Indisdhe Kamer in au diëntie ontvangen en kwam o.a. de Scheepvaartverbinding met de West ter sprake. Het bestuur der Katmer achtte zich verplicht zijne ExcdHentic mede te doelen dat tengevolge der malaise de ge regelde verbinding met de West ernstig gevaar liep. Het jaarverslag van den Kon. W.-Ind. Maildienst bevestigde de geruchten dat de bediening der Kolonie Suriname zwaar verlies het en die alge- meene toestand der K. W. I. M. dwong het aantal reizen in 1e krimpen. Bekend is dat de Engelscbe West-Indische Mail dienst dezelfde oDgunstige ervaring op deed en eenvoudig den dienst staakte. Van de Nederiandsche lijn kan echter niet verwacht worden dat zij met „zwaar verlies" eenen dienst onderhoudt die de Kolonie als Kolonie, maar ook alleen als Nederiandsche Kolonie toekomt. Wat blijkt nu uit het verslag van de Colonial Bank te Londen? Het verslag wijst op den slechten gang van zaken in Britscih W.-Iudië en zegt dan wij worden nu ge dwongen om onze (Engdsche) menschen uit te «enden met den Kon. West-In d. Maildienst. Het was droevig te verklaren dat Engelsehen om hunne Koloniën te bereiken, „zoo oud als de West-Indische" daarvoor gebruik moesten maken van vreemde schepen, de oenige rtoost was dat Canada met de Br. bezittingen in de West eenen uitstekenden dienst had ge organiseerd. Merkwaardig is hel wd dat in plaats van eenige waardeering voor de Neder iandsche hulp de Colonial Bank daarover gaat klagen. Maar hef lel 'dat zulks ge schiedt mag er ook toe leiden «m van Nederiandsche zijde etappen te zien nemen, waardoor op den aangewezen weg tot samenwerking wordt voortgegaan. (Zeepost). Werkloosheidsverzekering. De mi nister van Arbeid deelde aan de ge meentebesturen mede, dat indien een lid eener werkloosheidskas verhinderd is zijn woning te verlaten en te arbei den, 1 tengevolge van het voorkomen van een geval van besmettelijke ziekte in zijn gezin, hem voor de daardoor ontstane werkloosheid geen uitkeering uit de werkloslieldskas mag worden verstrekt, aangezien uitkeering jn zoo'n geval in strijd zou zijn met de be doeling der werklooshcidsverizekering voor zoover zij van overheidswege wordt gesubsidieerd. Mgr. L. J. Cluts. f Uit Weltevreden wordt het overlijden gemeld van den HoogEerw. heer L. J. Cluts, sedert 13 Juni 1912 pastoor te Padang (Stun. Westkust). De lioogEerw. Pater Eiberatus 3', Cluts werd geboren te Exel 17 Sept, 1855 en op 19 Mei 1883 tot priester, gewijd. Sedert 1912 werd de apostolische prefectuur van Sumatra door den H. Stoel toevertrouwd aan de Ecrw. Pa ters Capucijncn der llollatidsche pro vincie. Vergadering van Dinsdag 26 April. Regeling der werkzaamheden. De heer WE1TKAMP C. H. krijgt ver lof lot een interpellatie over het vervoer van viecsch naar Engeland. Deze inter pellatie zal Donderdag worden gehouden. Aan de orde is het wetsontwerp ia zake dc ontginning van aardolievclden in Nederland sch-Indië. De heer DE MURALT V. B. die in 1915 voor de motie Alberda in zake staatsexploitatie stemde, is thans tot de overtuiging gekomen dat overhcidsexpiloi- tatic niet de meest gewcnschte vorm van exploitatie is. De lieer ALJBARDA S.D.A.P. verwijt de regeering het veel te lang talmen met deze zaak en in het hijzonder het niet uitvoeren van zijn motie, betreffende de Staatsexploitatie. Hij betoogt, dat voor de onmogelijkheid van afzet van produc tie bij slaatsexploitatie niet behoeft la worden gevreesd. De distributie is des noods over te dragen aan een maat schappij. Personeel smoedlijikheiden en stroefheid» bezwaar zijn voor oen Staatsbedrijf ge makkelijk te overwinnen als het beheer niet ambtelijk bureaucratisch is dodh de vorm van naamlooze vennootschap wordt gekozen. Voor de vorming eener naamlooze ven nootschap is voorgestelde bekvrogenge- meenschap niet een gewenisohte vorm. De Koninklijke beoogt natuurlijk alleen haar eigen belang. De voorgestelde combinat^ is een particuliere onderneming, waarin de Staat wordt, meegesleept met gevaar voor groote nadoelen. Er is namelijk grond voor het vermoeden dat liet beking vain de Koninklijke meebrengt dat da Djambi-coaoessies niet winstgevend zullen zijn. Daarbij komt nog dat medezeggen schap van den Staat vrijwel illusoir is. De directie van do Koninklijke za4 volkomen baas zijn. Het grootste belang van de Koninklijke; is niet dat zij de Djambrveldcn krijgt, maar dat anderen ze niet krijgen, noch de Kolo niale Petroleum-Mantsdhappij, noch de combinatie Kerkhoven, nooh vooral de Standard Oil Company, die met haar strijdt om de wereldpositie op de olie markt. Met die wereldpositie hangt de ma ritieme macht en hangen derhalve staat kundige internationale belangen samen'. Daarom kan onze verbintenis «net de Ko ninklijke ons betrekken in internationale petroleuan-con flicten. Spreker wil naamlooze vennootschap met uitsluitend den Staat, Indië en de zelfbesturende Indische gewesten als aan deelhouders. De heer MARCHANT, V. D. zaïl tegen- stemmen. Het voorgestelde is nog erger dan een conccssieverteening. Het is de er kenning van Staatsimpotcntie die spreker niet erkent. Staatsexploitatie is mogelijk en veel voordeeliger dan ons weerloos over te leveren aan de Koninklijke, met alle daar aan verbonden gevaren Het ontwerp is gansch' iets anders dan de Minister in de stukken het Iaat voorko men, een overeenkomst betreffende do Djambaveiiden. Het is een blanco-volmacht voor de Regeering omtrent de ontginning van olievelden in Indië. Zulks blijkt uit do concept-acte van oprichting, die de Re geering niet wilde pubHceeren. MINISTER DE GRAAFF doek mede dat het bedoelde artikel niet moer in de acte van oprichting staat en bij vergissing in het ter griffie gedeponeerde exemplaar ir gekomen. De heer MARCHANT stelt voor de be raadslagingen te schorsen totdat de Minis ter de vergissingen zal hebben hersteld. Bij de stemming (12 voor, 8 tegen) blijkt de Kamer onvoltallig.. De vergadering wordt verdaagd tot 's avonds 8 uur. De ontginning der Djambi-olievelden. The Standard-Oil Company verzoekt in een adres aan den Minister van Koloniën ec aan de Tweede Kamer haar in de gelegen heid te stellen te mogen deelnemen aan d« ontginning der Djambi-olievelden. „Sinds meer dan tien jaren, toen hff vertrok met het lieve, kleine meisje. Het gerucht ging, dat een bende mo vers hen beiden gedood had, om zidhi meester te maken van een kistje dia manten. Ik heb hem beweend en God gesmeekt mijn droevig leven te verkor ten... Maar Paul Avène heeft mij met de hoop den moed teruggegeven...- HIJ heeft inij bericht, dat gij mij tijdin gen omtrent mijn Laurent zoudt geven en ik ben gekomen...." „Gij rijt blind," hernam d'Argcusoa, „hoe zoudt gij uw zoon herkennen Y' „Aan de stem, mijnheer, aan de stom. Al spraken honderd mensdien voor mij, dan zou zijn oude moeder de zijne, al was rij ook zwak als een ademtocht, herkennen." „Ik zou dat wel eens willen beproe ven," hernam d'Argenson. „Bovendien, welk belang zou ik er bij hebben u te bedriegen f' vroeg de oude vrouw. „Zeg mij, waar mijn zoon is ik zal tot hem gaan; ik ben wel van Mézières naar Parijs gekomen... eenigi stralen schrikken mij niet af." „Gij zult hem hier afwachten, Mari- anou, en gij zult laatstens binnen een tiur bij "hem rijn." dedigen. Graaf Canélos." Een bel bevond zich onder het be reik van zijn hand, hij sahelde. „Die brief aan zijn adres f' zeide hij. Mijnheer d'Argenson haid geen bete ren nacht doorgebradit dan de avon turier. De gebeurtenissen, die elkander sedert den vorigen avond verdrongen, en die hij geschikt achtte om zijn be heer belangrijk te maken, hielden hem te veel bezig, dan dat hij kon gaan slapen. Hij twijfelde niet, of de ge vangene zou zich tot den Hertog van Orleans wenden, zooals 'n veroordeelde een verzoekschrift om begenadiging teekent. Het gedrag van den hertog in deze moeilijke aangelegenheid bleef een raadsel voor den luitenant van politie. Hij ontbeet vlug, om rijn tijd te wijden aan een zaak, die zeker de verhou dingen zou aannemen van een dier zaken, die een mijlsteen vormen in de jaarboeken der justitie. Hij was er juist mede klaiar, toen zijn secretaris, die sedort den vorigen avond' evenzeer over laden was met werkzaamheden als hij zelf, bescheiden binnenkwam. „K.an uwe Gestrenge een nieuwe ge tuige hooren?" „Omtrent gïMi Canélos?" „Ja, mijnheer." „Wie is het?" „Een blinde vrouw, uit Mézières ge komen. Zij verklaart, dal rij, een maand geleden door een vriend! van haar zoon verwittigd, dat liet kind, dat zij sedert tien jaren beweende, niet dood is, den weg hierheen te voet heeft afgelegd, niettegenstaande hare blindheid; en hoo- gen ouderdom." „Die Paul Avène," zeide mijnheer d'Argenson y „als hij er te-ven op komt, dan verbind ik hem aan mijn politie." Hij gaf daarna eenige bevelen aan zijn secretaris en gaf toen een tecken de oude vrouw binnen te brengen. Het arme schepsel was nog meer verouderd, hare gestalte boog voor over, maar haar gelaat, hoewel door ^.droefheid gerimpeld, to*s <A« uog schoo ne lijnen €n ecu ©dele widrukkmg. „Verontschuldig mij, mijnheer," zeide rij binnenkomend. „God heeE mij zwaar beproefd, ik ben blind geworden van het weencn. Jeu heeft mij daar ginos te Mézières gezegd, dat mijn zoon Laurent nog leefde. Ik moet hem zege nen voordat ik sterf." „Heeft die zoon u, sinds Jang ver- Men, goede vrouw X',

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5