Eerste Blad. EL In en om Haarlem PROPAGANDA FIETSTOCHT Stadsnieuws. De H. M. W. DAMIAATJES Konderdag 28 april 1921 44ste JAARGANG No. 13824 Dc ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN i PER KWARTAAL 3.25 PER WEEKf 0 25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.571/, BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. DE LICHTBEELDEN-AVONDEN. Dit nummer bestaat uit 2 Waden. ffitH „RERUM NOVARUM" W\ ZATERDAG, 30 APRIL AFRIT VAN „St. BAVO" OM 5 UUR DE LANDDAG-COMMISSIE De Missie-Tentoonstelling. Vallende blaadjes rend de H.M.W. uitkeer,ing urr een werkloozen- S BsaEa555saEsssaEBSHBsa5aaB®gE5SE&3 Het Handelsregister- UWE AARLEMSCH COURANT UIT DEN GEMEENTERAAD. 1 Het gaat met de agenda onzer Haar- leansche raadszittingen hee4 raak als met het Utreohlsche weerbericht. Seint de meteorologische dienst te de Bildt als verwachting voor den volgenden dag: .weinig of geen regen, overdag zachter, dan hebt ge alle kans hier in de kust streek dien volgenden dag te loopen ril len in een naargeesligen motregen. Zoo dok gaat het heel dikwijls met onze prognose over een raadsagenda. Voor gisteren was de meest voor de liand liggende profetie: een agenda om af te hameren en alleen een lang opont houd bij de belastingvoorstellen. In wer- -f-iijklieid echter werden op advies van mi lt.ann.us de belastingvoorstellen lot een olgende zitting aangehouden en concen treerde de Raad zijn geheele aandacht iip «eo der eerste punten, het voorstel van B. en W. tot den bouw van een hou- ■en hulpsehool. Gelijk bokend moet de Handelsschool (officieel geheeten H. B. S. met driejari gen cursus en daaraan verbonden Hoo- gere Handelsschool mtt tweejarigen cur sus) met 1 September a.s. worden ver groot. Een penibele zaak, want uitbouwen gaat niet en een nieuwe school stichten is natuurlijk veel Ie duur. Doch ook al zouden er geen financieele bezwa.cn zijn, dan nog zou het gevaarlijk zijn om een nieuwe handelsschool te bouwen, omdat er onder de deskundigen bet grootst mo gelijke meeningsvwrschil bestaat over de richting, welke het handelsonderwijs in dc toekomst zal hebben te gaan. Hier over bestond bij B. en W. zoowel als bij den Raad een eenstemmig gevoelen. De oplossing, wolrke B. en W. dan ook voor stelen, scheen voor de hand te liggen en voer iederom te aanvaarden, njm. een houten tiulipr.ihool te boli 'en in de on- middel'ijke nabijheid van de tegenwoor dige handelsschool. Wanneer zoo'n hulp gebouw dan later voor het handelsonder wijs niet meer noodiig is, kan het aan aderiei onderwijsbelangen uitnemend iienstbaar worden gemaakt, gezien het groote gebrek aan onderwijslokaliteiten aldus redeneerden B. en W. Het verzet uit den Raad kwam voor oriï dan ook wel onverwacht. Het houten hulpgebouw is ontworpen op het open terrein van den Stads-Doelen, gemakke lijk be bereiken door een poort bij de Gedempte Voldersgracht. En nu was het hezwcar, waarop ten slotte de goheele voordracht stuilte, dat hier weer een open stukje terrein midden in de oude stad aan de lucht ruimte zou worden onttrok ken. Dat terrein wordt op het oogenblik voor open tuchtoefeningen gebruikt. Een dubbele reden yoor den heer Loosjes om te verzuchten, dat met de bebouwing hiervan wederom een stuk „stadslong' zou worden dichtgestopt. Moeten wij daar nu 45.000 voor ge ven, vroeg de oud-wetlhouder van Onder wijs? Dan kan het toch beter en tevens voordeeliger. Daar is b.v. het huis hoek Raaks Gedempte Oude Gracht, waar de Brandstoffencommissie in gevestigd is ge weest. Met eenige vertimmering zijn daar in wel enkele goede lokalen te maken ten dienste van de handelsschool. Dan Wordt het open terrein bij den Stads- Doelen behouden en levens sparen wc een aardig sommetje uit, meende mr. Loosjes, welk betoog de heer Reinaida Onderstreepte, die tevens wel eens wilde hooren of de gemeente er nu voor afzien- haren tijd van af was, wanneer nu voor het middelbaar ouderwijs nog eens f 45.000 werd gcvolecrd. Wethouder Bruch trachtte den Raad be overtuigen, dat. het voorstel van B. en W.. het eanis? aannemelijke was. Het ge- houw der Brandstoffencommissie komt voor schoollokaal niet in aanmerking; 'laar zou boel wat aan vertimmerd moe ien worden en dan nog zou cr maar half Werk zijn gedaan. Bovendien azen reeds de directeuren van alle takken van ge meentedienst op dat gnbouw en vermoede lijk zal de Burgerlijke Stand wel de ui.t- v"orkoreno zijn. Daar had mr. Bruch met zija laatste verklaring den knuppel in het hoender hok geworpen. Want nu daar op eens opnieuw het spook eener groote volksver» uiring van de gemeentelijke bureaux was opgeroepen, was op eenmaal de Handels chool vergeten en kregen wij oen debat 0ver de huisvesting der gemeentediensten. Mr. Loosjes bespeelde heel handig het ^'uvier dor bezuiniging en een doel van dp-n Raad zong in koor mee: laten de ltnbtenaren zich maar eens een beetje ^helpen: dat gebouw der brandstoffen- touiirdssio heeft nooit tot de gemeentelijks Jtoeaux behoord; de gemeente admini- -ride moet hét er dus nu ook maar bui- "ll stellen !En het werd bedenkelijk, toen |n'. Bomans zich openlyk aan de zijde >®r bezuinigers plaatst o on nitriep voor l';u' afdeeling van bet gebouw aan do 'aks af te «en herbergd; ma*r tea koo'e van de arm» ambtenaren der administratie van het gas bedrijf, die den vorigen winter in een schuur hebben zitten verkleumenwat voor dienaren van een zoo vurig bedrijf toch wel wat te veel gevergd is. Wij zou den heelemaal onze school vergeten heb ben, doordat eenige raadsleden zich ook nog gingen wagen aan de taxatie van een houten gebouw ach tor de voormalige brandstoffenbureaux, wanneer de voorzit ter de hoeren niet eindelijk tot de orde had geroepen. Inmiddels was wetnowUr Slingenberg gearriveerd juist op het oogenblik, dat het college van B. >n W. aan het be raadslagen ging over oen motie-Rijnalda om de voordracht aan te houden. D» Wethouder van Openbare Wer ken betoogde inmiddels, dat zijn dienst do geheel e stad had afgezocht om een oplossing te vindon voor het lokalen- gobrelc der handelsschool. Maar na drie maanden zoekens was men zoowel in het behing van het onderwijs als in dat der gemeentelijke financiën tot geen be ter voorstel kunnen komen dan tot den houw van een houten hulpsehool op het terrein van den Stads-Doelen. En toen ook deze hulp mr. Bruch niet scheen te baten, kwam over den Wethouder een zeer begrijpelijke toorn: altijd klaagt gij, Raad, over gebrek aan onderwijs-lokaliteiten beet hij den to- genstribbelaars toe. Nu is er gelegen- hoid om een flinke hulpsehool te maken, die jarenlang dienst kan doen en na gaat gij knoeien in een oud gebouw. Het mecht niet baten: met 18 tegen 11 stemmen werd de voordracht aange houden, terwijl van de tafel yan B. en W. deer de Wethouders, die ten deze deskundig zijn de verklaring was afge legd: oen betere oplossing kunnen wij niet aan de hand doen. Waaruit dus zou volgen, dat wij over 14 dagen nogmaals op dezelfde voorstel worden vergast. Viel dit besluit vermoedelijk geheel tegen de verwachting van B. on W.; dat mr. Bomans namens het college kwam mededeelen, dat om allerlei re denen de belasting-voordracht word aan gehouden, bevreemdde den Raad niet. Eenigo meerdere gegevens on toelichtin gen voor deze belangrijke zaak zullen inderdaad goon overbodige weelde vor men. Db Weihouder zei, dat hij het er op waagde den fatalen tormijn van 1 Mei door de Wet gesteld voor wij ziging der belastingverordening te overschrijden. Nu, dit risico lijkt ons niet groot. Wanneer men in Den Ilaag ovor dat respijt aanmerking dorst to maken, dan zouden wij van anderen achterstand kun nen spreken, waarbij zelfs de niet bloode Minister van Financiën wel van kleur zou verschieten! Er is toen nog, naar aanleiding van de aan de orde zijnde benoeming van ge meentelijke vroedvrouwen en gemeente- dokters, wat geredekaveld over de-. reorga nisatie van den geneeskundigen dienst; een verwarde discussie tusschen den heer Koppen en dien voorzitter, welke spoedig doodliep. Bij de rondvraag mankte de heer Van Licmt o.m. een aanmerking op de ver keersregeling aan het Verwulft. Wij ge- looven met den voorzitter, dat de thans aangegeven richting niet te wijzigen is; en toch wij schreven het reeds den eersten dag de verkeersrregeling doet daar ter plaatse bespottelijk aan. Is dc oplossing niet hierin te vinden, dat het broede trottoir in het midden verdwijnt en er slechts een Vluchtheuvel tje met tram huisje overblijft? Dan komt er wat lucht in deze engte. v0 !01)' 'k'l dc heeren zich toch leelijk wanneer zij meenden, dr.t het en om ambtenaren dor Bevolking t;-,*an d-n Burg. Stand 'n betere huisves- i to_ bezorgen. Neen, <lcze zijn aan truisstraat inderdaad Koninklijk ge- "wi kwam mr. Heerkena Thijsson op- AGENDA. 29 APRIL. Soc. St. Havo. Missietentoonstelling. Oudera end aan School 3 (Parklaan). Rederijkers 8 uur. Famili-,-Bioscoop. Kleine Houtweg 12, Voorstelling. Oud-Holland, Verwulft, Strijkorkest. Spaarbank St. Bosa. 7Va8t/j, in het Patronaatsgebouw, NysVaassaulaan 50. Gisteravond is dan in de vermelde ge houwen de eerste serie lichtbeelden ver toond. En zijn een groot succes gewor den! Overal volle zalen met grooten en kleinen, oudwi en jongen, die in stijgende bewondering de vertooning der lichtbeel den volgenden en vol aandacht naar den uitleg der verschillende missionarissen luisterden. Wat klonk er soms een luide lach bij het zien van de meest eigenaar dige en primitieve middelen, waarmede de inlanders zich weten te behelpen. Maar wat ging cr in het volgend Oogenblik weer een ontroering door de rijen toeschouwers, wanneer zij de armelijke woning van den priester of zijn even armelijke kerk aan schouwden. Waren dat dan de huizen van den Christus, den Koning dor Koningen en Zijn dienaren, Zijn pl.ntsbekléeders? De kerk is zonder eenige versiering, terwijl veelal soms hot Rondige nog ontbreekt. In een volgend oogenblik konden de VOOR DE aanwezigen de schoone natuurtafereelen bewonderen in Oeganda of op de Philip- pijnen, op de Hawai-eilanden of in Noord en Centraal Afrika, in Oost- en West-Indië, in China en Zuit-Chansi, in Suriname en Curagau en Brazilië en nog andere stre ken, waar de Hollandsche missionarissen werkzaam zijn. Wat heerlijke bosch- en riviergezichten, wat prachtige landschap pen I Maar dan weer schrok men van het uiterlijke der inlanders. Gespierde men- schen met woeste gelaatstrekken en soms op de zonderlingste wijze opgetooid, brrrl Zij maakten' geen vredelievenden indruk. In Oeganda bijv. zijn zij gekleed in dieren- vellen en met schild en speer gewapend. Hun haar zit al zeer kunstzinnig in el kaar. Op 't voorste gedeelte van het hoofd wordt klei en modder aangebracht en op 't achterhoofd plakt men haar van groot ouders, ouders en verdere familieleden. In dezen koek steekt hij struisvogelveeren, welke door een bamboestok stevig bij el kaar worden gehouden. De vrouwen ma ken „scheidingen" in heur haar, door in kervingen met scherpe steenen en dragen soms kapsel van ijzerdraad. Hun smaak U dus wel verschillend met de Enropee- sehe. Armen, beenen, neus en ooren der inlanders zijn versierd met armbanden en ringelt van 5 tot 10 pond gewicht. De aan gezichten hebben een dierlijke en wezen- looze uitdrukking. Geen benijdenswaardige medebewoners! Ook de woningen en het leven der in landers werd door de Paters beschreven, de eerste onderrichtingen in den H. Gods dienst, de moeite en zorgen, welke een missionaris zich moet getroosten, de vele tegenwerkingen, welke hij ondervindt, maar ook het geluk, dat hij smaakt, wan neer hij een ziel voor God gewonnen heeft Ja, waarlijk, deze lichtbeeldenavonden zijn bijzonder in staat, het werken, het le ven, het strijden, het leed en de vreugde van den missionaris te leeren kennen en ons in liefde te doen ontsteken voor die heldhaftige mannen, 'die in onherbergza me oorden met ruwe volksstammen vcr- keeren, om ze te brengen lot liet ware Ge loof, om ze te winnen voor den Koning Christus. Mede wordt daar dc volkcrenkennis uit stekend verhoogd en krijgt men een helder inzicht in het leven en werken van mis schien tot nu toé voor velen onbekende landen en volken. Ook heden- en morgenavond worden er nog lichtbeeldenavonden gegeven en nie mand verzuime, één dezer bij te wonen. Zulke leerrijke en genoegelijke avonden toch doen zich niet veel voor en daarom benutte men deze gelegenheid. De heerlij ke zangnummers, die daarenboven zoo'n heerlijke afwisseling bieden, verlioogen het genot. Een woord van lof aan de organisators voor de uitstekende leiding, mag liier wel een plaats vinden. Wij moeten met deze algemeene mede- deelingen volstaan, daar het niet mogelijk is. met het oog op de plaatsruimte, van elke lichtbeeldenavond een apart verslag té maken. Ze zijn alle schitterend! Ook in Heemslede is de avond schitte rend geslaagd, naar men ons meldt en men verzocht ons, speciaal melding te willen maken van de uitstekende leiding van de heeren Preyde, Krieger, Esman en Van der Weiden. De lezing, opgeluisterd met lichtbeelden, loonde ook hier ruim schoots de moeite en zang en muziek ver hoogden het genot. Hedenavond wordt een herhaling van den feestavond gegeven. Een mooie aanleiding voor hen, die er nog niet geweest zijn, te gaan zien en hooren. Deze week gaven wij reeds een korte beschrijving van eenige stands, terwijl wij cr hier npg enkele lalcn volgen: Een merkwaardigheid in den stand1 der Paters Redemptoristen is wel de graat van den zoogenaamden Christus- visch, waarin het kruisbeeld voorkomt. De C.hristusvisch komt veelvuldig voor in Suriname*» wateren. Verschillende houtsoorten zijn uitgestald, terwijl er een prachtige doos, van vijf soorten hout door een inlandschen jongen ge maakt, te zien is. Verder zijn er een aantal figuren te bewonderen van halaba (een soort rubber). O. a, is er een voorstelling van de bewerking van boom tot boot. Heel interessanti Ook is in dezen stand nog het geraamte van een kleine en de zaag van een groote zaagvisch. De stand der Paters Jezuiten be hoort wel mee tot de interessantste. Zoo valt het oog direct op door in landers vervaardigd aardewerk, dat op de jaarbeurs van Bandoeng bekroond is geworden. Bij het laten zien van Bamboe vertelde de Pater ons inte- rèssante geschiedenissen, waartoe die hamboe, in de binnenlanden van Java, legen den vuurspuwenden berg de Me- rapi, al gebruikt wordt. O.m. voor der. huizenbouw. Een gewoon bamboe huis in. die binnenlanden, wil bepleis terd, kostte voor den oorlog.... f 3.50, een huis voor de rijken, dus mooier ingericht.... f 5. Nu zijn de prijzen na tuurlijk iets hooger. De prijs van een hoed van rotan en palmbladeren was voor den oorlog negen cent. Het land van belofte dus! Bamboe wordt ver der gebruikt voor den aanleg van brug gen, maken van karren, vervaardigen van huishoudelijke artikelen, enz. enz. Interessant zijn eveneens de eetbare vogelnestjes van de klip-zwaluwen en dc kapok in den toestand, zooals zij daar groeit. In de vele werkjes, welke de inlanders vervaardigen, is altijd de waaier-vorm ingevoegd. Geciseleerd ko per, zilver, een prachtige handwaaier, wekken de bewondering op voor de kunst der inlanders. Ook het gedeelte van liet nest dei- witte mieren trekt ieders aandacht. De witte mieren kunnen ontzettende verwoestingen aanrichten. Zij dringen door alles, zelfs door steen en hout (uitgezonderd het harde djatti-hout), zonder dat het te bemerken is. Zoo het eenige jaren geleden gebeurd, dat het plafond van de kerk in Pailang naar beneden stortte. De oorzaak was geheel ondermijnd door de witte mieren. Gelukkig was er niemand in de kerk (het was vier uur in den mid dag), zoodat er ten minste geen per soonlijke ongelukken voorvielen. De witle mieris dan ook den schrik van iederen inwoner. Tot slot van de beschrijving van dezen stand vermelden wij nog de rubber, na de eerste en na de fcveede bereiding, in welken Iaatsten toestand deze stof wordt uitgevoerd naar Eu ropa, om daar verder geprepareerd te worden. Bij den stand van de Paters Domi nicanen kan men zien, hoe de inlan ders van de missie in Curasao van nature een kunstzinnig volk zijn en dien aanleg op de juiste wijze weten te leiden, indien zij slechts onder goede leiding staan. De fijnste hand werkjes, onder leiding van Zuster* door i nlandsche vrouwen vervaardigd, vallen te bewonderen. Fijne kunstbloemen en een mooi be werkte wandelstok uit den graat van een walvisch, trekken algemeen de aandacht. De panama-hceden van vlechtwerk brengen al mede de kunst zinnigheid van de inlanders aan den dag. Zij hechten ook niet aan den godsdienst. Vroeger vereerden zij een afgodsbeeld als God, doch sedert de komst der Paters is dit veranderd. Zij iiegrijpen het goede, het moöio in den Katholieken godsdienst en han gen hem eenmaal bekeerd met hart en ziel aan. Onder de leiding der Paters en Zus ters wordt de kunstzin verder opge wekt en ontwikkeld, om liun, naast hun geestelijk welzijn, ook een zooveel mogelijk lijdelijk geluk ie verschaffen. Van een der Paters van de Congre gatie van hel II. Hart van Jezus ver namen we een interessante geschiede nis van de Koppensnellers uit Nieuw- Guinea. Voor iederen nieuwen gast die komt, moet een geest gegeven worden. Bij de geboorte van een kind, wordt dan aan dc moeder een menschenhoofd overhandigd. De koppensnellers leggen zich in hinderlaag en slaan htm prooi eerst bewusteloos. Als zij weer bijgekomen zijn, wordt hen de hals afgesneden met een mesje, vervaardigd van bam boe Ook gebeurt hel wel eens, dat de Koppensneller zijn doel hiel bereikt en er zelf 't leven bij taal. Hel woord, welke de stervende het laatst uitspreekt, wordt als naam gege ven aan het kind dat geboren wordt. De kopccin worden rr tewerk! en verfraaid. De mannen leven afzonder lijk van de vrouwen. In miniatuur maken we kennis met een mannenhuis. In zoo'n mannenhuis hangt het dak vol met koppen die „gesneld" zijn. De paters bezitten verder nog vele fraaie voorwerpen. O.a. eenige ziele- beeldjes, die men moet onderscheiden van afgodsbeelden. In de zielebeeldjes erkent men geen opperwezen. Verder fraaie voorwerpen als kam men bewerkt met ivoor enz. enz. Het Heidenselie kind, dat bestemd is om priester te worden, mag in de eeuwigheid geen kam in de haren dra gen en nimmer mag 't haar worden afgeknipt. De pater toonde ons een flinke pruik van een jongeling die zich op z'n 19de jaar bekeerd had en z'n pruik dus moest afdoen. Evenals alle anderen een zeer inte ressante stand. Vrijdagavond wonden er lichtbeelden-- avonden gegeven in: St. Jozefs-gezellemcr- eenigiing, Familie-bioscoop, SI. Vinccntius- vereenigiing, Schouwburg Jansweg en dei patronaten in Scholerkwartier, St. Bavo- patronaal, en Koning Stemslraal, waarvan Schouwburg Jansweg, St. Jozefsgezellen- vereeniging en Familie-bioscoop tegien een entree van 0.50; overige zaten gratis. Aan de zalen worden 's avonds nog kaart jes afgegeven zoolang de voorraad strekt. Aanvang 8 uur. DE HAARLEMSCHE HANDELSVER- EENIGING EN DE BELASTING VOORSTELLEN. Door liet bestuur der Haarlemsche Han- delsvereeniging is aan den Raad een adres gericht, waarin verzocht wordt de belas tingvoorstelten morgen nog niet in behan deling te nemen of een beslissing aan te houden. BLAUWE-WEEK-AOTIE. Men schrijft ons Het Permanent Blauwe-week-Comité (voor?, de heer Hartendorf) deelt ons mede dat, behoudens toesteiMu 'ng van B. en W,j ip de Blauwe Week 5-15 Mei - evenals vorig jaar, op een viertel plaateen Tri de stad (Groote Markt, Ver wulft, Stationsplein en Amsterd. Poort) korenschoven zullen worden geplaatst met propaganda-opschriften, en zoo mogelijk verkoop en gratis verspreiding van pro paganda-lectuur Eenige duizende nummers van het Blad door de Commissie uit de N.O.A. voor dat doel speciaal uitgegeven, zullen gratis worden verspreid. Ook zal vermoedelk in een der hoofd straten een groot doek worden gespannen met propaganda-opschrxft. Op Zaterdag 14 Mei zal alsdan een optocht met muziek, vaandels, banieren, propaganda-doeken enz., worden georga niseerd, die de volgende route zal nemen: Opstellen Groote Markt, vertrek 6 uur, vervolgensSmedestraat, Kruisstraat, Kruisweg, Kenaustraat, Kenaupark, Zij huizen, Nassauplein, Nassaulaan, Ged. Gudegracht, Verwulft, Ged. Oudegracht, Turfmarkt, Kampervest, Kleine Houtweg, Baan, Dreef tot aan de Meesterlotten- laan, alwaar de optocht wordt ontbonden. Na de ontbinding zullen door de deel nemende korpsen in den Hout eenige muzieknummers worden ten gehoore ge bracht. Op Maandag 2 Mei, 's av. 8 uur, zal in de groote zaal van het „Blauwe Kruis een openbare vergadering worden belegd, waartoe alle drankbestrijders worden uit- genoodigd, en natuurlijk zal in de dagen tusschen Hemelvaartsdag en Pinkster, het blauwe bloempje worden verkocht KAS. De Mini-ster van Arbeid heeft een be schikking genomen op oen beroep, inge steld door het bestuur van de Nederiaiwl- sdhe VereenAging van Glas- en Aardewer kers tegen eene beslissing van Burgemees ter cu Wethouders vain, Haarlem d.d. 14 Februari 1921. waarbij bezwaar gemaakt werd tegen uit de werft) oozenkas van dien bond verstrekte uitkeeringen aan het lid E. II. B., boiidsnuimmer 6483, over het tijdvak van 8 tot en met 20 November 1920 lot éen bedrag van 17,50 en werd gevorderd, dat 'de uitgekeerde bedragen, totaal 17,50 in de werkloozenkas zouden worden teruggestort. De minister hoeft verklaard d-at door B. en W. te recht bezwaar is gemaakt telgen dc bovenbedoelde uiitkeeringen, totaal f 17,50, binnen een maand nia dagtec- ikeniing van deze beslissing in de wcrkloo- zenkas moot worden teruggestort. JUBILó J. C. TIMMERMANS. De hoer J. O. Timmermans, commies ter gemeente-secretarie en ambtenaar van den Burgelijken Stend, herdenkt vandaag don dag waarop hij voor 25 jaar bij onze gemeente in dienst trad. Dat dezen dag voor den ijverigon en plichtsgetrouwen jubilaris niet onopge merkt voorbij is gegaan spreekt van zelf. Door twee collega's werd hij per taxi van zijn woning naar zijn bureau ge bracht, WiUir-ziin eolVrn's toni bntvinsren. ^g^QjjgplS55Sg@J5^5^^CïgliipII^raiiiïaBiCïrii5ïg <5 ,,Het loopt nog niet hard mot de inschrijvingen in het Handelsregister," schreef men een dezer dagen en de zen aanhef van het bericht nemen wij hier over. Het geeft ook volkomen weer wat de heer Gerritsz, secretaris van de Kamer van Koophandel, van de zaak denkt. Nog maar enkele honderden inschrij vingen van firma's in het Handels register kwamen tot stand en toch is mi needs bijna anderhalve maand lang de 'gelegenheid open voor de fir ma's, zich te laten inschrijven. Aan reclame, aansporingen, opwek kingen, vriendelijke 'en meer dwingen de, heeft 'het niet ontbroken. De hulp van de Pers werd ingeroepen en de ze verleende haar medewerking ruim schoots; advertenties werden geplaatst, nogmaals werd geadverteerd; herhaal de maten werden circulaires verzon den; alle N.V. en alle Coöperatieve vcreenigingen werden aangeschreven een brochure met inlichtingen werd. verkrijgbaar gesteld voor den prijs) van 10 cent; lezingen werden en wor den gehouden enz. Men kan dus moei lijk aannemen dat men niet op dc hoogte is van de verplichtingen, dio de totstandkoming van het Handels register meebrengt. Wat dan de reden is, dat het nog niet hard loopt? De heer Gerritsz schreef het voor namelijk toe aan de slechlc economi sche omstandigheden en vervolgens aan laksheid van de belanghebben den, terwijl in een enkel geval ook aan dwarsheid mag worden gedacht. Aan de slechte economische omstan digheden: want er is bijna geen onder nemer, die niet sinds het einde van het vorige jaar min of meer belang rijke verliezen lijdt of die niet met credietmoeilijkheden te maken heeft. Aan laksheid: men denkt nog (iid genoeg te hebben om zich te laten inschrijven en het gevolg daarvan 'is dat liet personeel ten kantore van de Kamer van Koophandel slruks) duimen zit te draaien, geen werk heeft en dat er, als het op 't nippertje looplj, geen personeel genoeg zal zijn om het werk af te doen. Het gevolg van die laksheid is ook dat al maar weet advertenties geplaatst moeten worden en wiens schuld is het dan als straks blijkt dat de administratie en inschri, vingen zooveel geld hebben gekost? Wii maakt op die manier de inschrijving duur V Aan dwarsheid. Er zijn ook firma's, die niets met.de inschrijving ia 't Han delsregister te maken willen hebben, vooral niet als zij hooren dat het gete) kost. Bovendien ze willen niet begrijpen dat, willen de Kamers van Koophan del nuttig werken, over geldmiddelen, moet kunnen beschikt worden. Dit geld wordt verkregen van de firma's ingeschreven in het Handelsregister, Dus loopt het nog lang niet vlot met die inschrijvingen. Maar, zeide de heer Gerritsz ons, na alles wat we nii al gedaan hebben, zou het me niet Verwonderen, als de gang er nu inkonil en dat we straks geen gebruik zullen behoeven te maken van de dwang middelen, die de wet ons aan de hand doet. Want ingeschreven dient men tc wor den als men er voor in aanmerking- koipt. Onzerzijds de aansporing om niet te wachten tot de laatste dagen. Men brengt 't personeel onnoodig in groote verlegenheid. Het kan in tien minuten tijd be keken zijn cn wellicht dat er vooi vele finnan ten gezichtspunten wórden, geopend, die zij tot dusverre nooit gezien hebben. Als het Handelsregister eenmaal in werking is en de nieuwe Ivamer van Koophandel ook, dan zal men over tuigd worden van het nut dezer in stituten. Do chef der afdeeling, de heer G J. Kok sprak hem in een aardige speecli toe, en wierp een terugblik op den weg, dien do jubilaris achter zich heeft. Namens do ambtenaren bood hij hein een stoel en een fraai bloemstuk aan, benevens een lithografie vervaardigd door den heer Luiting. Later in den morgen ontving hij van de ambtenaren der secre tarie, waar hij vroeger mede onder één dak heeft gewerkt, een fraaie plant Het feest wordt hedenmiddag ia den huiseliiken kring gevierd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1