Eerste Blad. EL 1981' .1921 PROPAGANDA FIETSTOCHT Indrukken van den dag Stadsnieuws. Muziek, DAMIAATJES VRIJDAG 29 APRIL 1921 <4ste JAARGANG No. 13825 PER KWARTAAL3.2? PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. Bil VOORUITBETALING f 3.57V? BUREAUX» NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- De H. M. W. DE LICHTBEELDEN-AVONDEN. Vallende blaadjes rond de H.ÜVy'. laatste gelegenheid. .RERUM NOVARUM" VOOR DE H ZATERDAG, 30 APRIL AFRIT VAN „St. BAVO" OM 5 UUR DE LANDDAGCOMMISSiE. AN ONZE RECHTBANK. Atnbtemarsregeering DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN t 180. DE AMSTERDAMSCHE VERKIEZINGEN. De uitslag der gemeenteraadsverkiezin gen te Amsterdam is niet zonder reden door heel het land met spanning te ge- moet, gezien. In vroeger jaren was een •/.es- of vierjarige periode ruimschoots vol doende om de openbare meening te laten groeien; kon men veilig een aantal jaren wachten met een nieuwe kiezersuitspraak. Onder de ooilogsinvloedcn leven wij ech ter zóó snel, dat wij de golven der publie ke opinie als het ware op en neer zien gaan. Wij zouden wel Seder jaar en meer malen 'sjaars willen peilen, in boeverre het openbare leven ten goede of ten kwade keert. Dat ziet men in bet buitenland; dien wenscli nemen wij ook hier te lande waar. De hoofdstad, wier grenzen zijn uitgezet cn waar dus nieuwe verkiezingen moes ten worden gehouden voor Groot-Amster dam, zou ons een uitgezochte gelegenheid verschaffen. Amsterdam immers, is dc stad vau Wijnkoop en Wibaut; bovendien heeft juist vóór deze verkiezingen de Vrijheids bond zijn beslag gekregen. Iloe zou hel oude liberale Amsterdam, hoe zouden ook de vele tienduizenden christelijke arbeiders cn middenstanders reageeren op het ge voerde rood-rose bewind? De Ams'terdam- sclie Raad heeft in klimmende mate een oeeld van verwording gegeven. Hoe zou den de kiezers zich daartegenover stellen? Ten slotte zouden de vrouwen voor liet eerst in Amsterdam aan de verkiezingen deelnemen. Inderdaad, de nieuwsgierigheid naar de zen uitslag vyas gewettigd. Wij ineenai om 'n goed beeld van den aitslag te gunnen krijgen den ouden Raad van Amsterdam het best te kunnen rerdeelen in 4 groepen: ten 1ste dc soci- tal-democraten (13); de vrijzinnigen van allerlei schakcering (liberaal, vrijzinnig- democraat en z.g. neutraal) eveneens 13; tie christelijken (R.-K., anli-revolution- nairen en christelijk-historischen) 12 en le Communisten met de S. P. (IColtliek) in begrepen 7. En na de uitslag? De geheele „vrijzin nigheid" in Amsterdam is teruggebracht op 9 zetels, waarvan er dan nog één toe komt aan dc amusementspartij. De so ciaal-democratie heeft zicli gehandhaafd en wist zelfs boven eigen verwachting haar getal van 13 lot 14 op te voeren. Dc com munisten zakten terug van 7 op 3 en de christelijke partijen kwamen van 12 op 16, terwijl ook de bekende christen-democraat Staalman eindelijk zijn entree doet in den Raad der hoofdstad. Maar om onze vreug de niet al te groot te maken werden ook de twee beroemdheden van den dag: lladt je-me-maar en Zuurbier gekozen. Kan Amsterdam, kan het land, met de zen uitslag tevreden zijn? Maar zeer matig, dunkt ons. Dat ni. reeds is aangetoond, dat de Vrijheidsbond een fiasco is, wij hadden liet verwacht, maar zijn toch dank baar voor het geleverde bewijs. Er zou een tragie-coinedie te schrijven Zijn over hel politieke liberalisme, dat, samenscholend in den „Vrijheidsbond", zijn voornaamste beginselen en zelfs zijn naam wegmoffelend, om toch maar eeni- ge gunst bij de kiezers te beiiouden, nu al bij zijn eerste optreden en nog wel in een oud liberaal bolwerk als Amsterdam, zoo'n smadelijk figuur slaat. Maar bet politieke liberalisme is ster vende, al zoo lang. Laten wij het met rust laten; ook zonder ons zal het zijn eigen dood wel vinden. Dat de sociaal-democratie het er in Am sterdam niet slechter heeft afgebracht, is echter een veel bedenkelijker verschijnsel. Men had mogen hopen, dat dc vele mis lukkingen van een de Miranda, de wrij- viugen tusschen de roode Wethouders en eigen partijgenooten: de teleurstelling, die op de talrijke onvervulde beloften ge volgd is, aan vele de oogen ju hebben geopend. Maar nog meer dan 84.000 kie zers en kiezeressen brachten hun stem uit op de roode lijsten. De vrouw aan de stembus heeft dus niet geheel aan onze verwachtingen beantwoord, laten wij liet ruiterlijk erkennen. Immers de winst van de christelijk-histo rischen en anti-revolutionairen moge ver heugend zijn, niet enkel de vrouwen heb ben hiervoor den doorslag gegeven. De Katholieke partij vooral heeft geen boven mate groote reden tot verheugenis. Wie de Roomsche actie in de hoofdstad cenigszins van nabij gevolgd heeft, kon de laatste dagen een zeldzaam vurige verkie zingspropaganda waarnemen. Men heeft daar In onze kringen waarlijk meer dan rijn best, men heelt 't uiterste gedaan. Am sterdam's bevolking is naar we mee- nen voor bijna een kwart Katholiek, ^let de vrouw aai. de stembus verwachtte "ien 10 of 11 zetels. Dat men hel niet ver der bracht dan tot een achttal, laten wij ekenncn, dat het tegenviel en aan onze N n en den zelf overlaten de noodigp lessen hit deze uitspraak te trekken Heeft verder de teruggang der eommu- 'sten van 7 op 3 zetels aangetoond, dat rijk van Wijnkoop heeft oirec-'iancv Wij zouden het zoo gaarne vast leggen. Maar geheel zeker zijn wij er niet van. Vermoedelijk is een deel der ultra-rooden naar de S. D. A. P. afgeschoven, zoodat wij er dan slechts dit bij winnen, dat de partij van gepatenteerde wanorde en op roer als partij tenminste een zeer ernstigen klap heeft gekregen. Wij hopen er uit te mogen concludeeren, dat het Communisme zijn beste dagen in ons land heeft gehad. Is dat waar, dan is deze verkiezing een proficiat waard. Blijft over het verschijnsel, dat meer dan 14.000 kiesgerechtigden zich hebben laten vinden om hun stem te geven aan een lijst, aan het hoofd waarvan prijkte een dronke- mans-type, een straatfiguur, dat de jeugd bespot en dat een ernstig man met een meelijdend schouderophalen passeert. Dat de candidaatstelling van Hadt-je- me-maar niet tot een onbehoorlijke grap van cenigc honderden beperkt is gebleven, maar door meer dan 14.000 volwassen menschen met hun naam is gesteund, dat is toch wel een bedenkelijk teeken 'des tijds. De Regecring wil, blijkens een gisteren aangekondigd wetsontwerp, onze publiek rechtelijke lichamen tegen dergelijke in sluipsels beveiligen, door de verkiezing van onwaardige individuen ongeldig te verkla ren. Het is haar recht, maar 't neemt niets weg van bet feit, dat 14.000 kiezers hun wil op deze wijze hebben gedemonstreerd. Het is zelfs de vraag, of tegelijkertijd den kiesplicht, den kiesdwang met een verbod om bepaalde personen candidaat te stelten, te rijmen is. Amsterdam heeft in de verkiezing van Hadt-je-me-maar in ieder geval in zooverre zijn verdiende loon, dat de walgelijke ver tooningen van Wijnkoop en consorten in het felste caricatuur zijn gezet. Als het doel der communisten is in de vertegen woordigende lichamen ons bestaand demo cratisch regeeringsstelsel te vermoorden, dan hebben ze in de verkiezing van Hadt- je-me-maar en collega Zuurbier 'n groot succes te boeken, al gaat die winst ten koste van hun eigen partij. Dit verschijnsel is wel het merkwaardig ste, dat de Amsterdainsche verkiezingen hebben opgeleverd. Volgens den kiesdceler behaalde de Katholieke lijst slechts zeven zetels; aan een overschot van ruim 2000 stemmen was den achtste te danken. AGENDA 30 APRIL Soc. StHavo": Missietent<K>n.stelliing. Gewone zittingen. Familie-Bioscoop, Kleine Houtweg 13. Voorstelling. Oud-Holland. Verwulft. Strijkorkest. Ook de tweede georganiseerde licht beelden-avond mag alleszins geslaagd haaien. Overvolle zalen, prettige geest, enthousiaste stemming, ordelijke leidingI Met de grootste aandacht volgt men het leven der inlanders en het ontzaglijk werk der missionarissen, op liet doek in beeld gebracht en door het gesproken woord zóó verduidelijkt. In den Schouwburg aam den .1 answeg werden de lichtbeelden op een bijzondere wijze geprojecteerd door een geheel ruienw systeem acy kksengn saj/p a ra at waardoor de beelden buitengewoon goed tot hun reoht kwamen. Ook vanavond v Jen de beelden door middel van het zelfde apparaat worden geprojecteerd. Dé schouwburg was uitstekend bezet en alles had er, onder goede leiding, een schitterend verloop. Da lichtbeelden over Noord-Afrika, hielden de aandacht van allien van 't be gin lot hel einde geboeid, terwijl dc ge makkelijke en geestige uitleg van Pater De Louw zeer veel tot het succes van den avond bijdroeg. Ter afwisseling droeg rmej. Else Wi&e eenige fraaie zangnum mers. voor, onder begeleiding van mej. Annie Bonarius. Reide damies ontvingen bloemen, wel een bewijs hoezeer haar medewerking op prijs gesteld werd. Ook in Heemstede is de tweede avond wederom een groot succes geworden. lil de gelieel bezette zaal van het Ver- oemgingsgebouw hecTschte een geestdrif tige stemming en het applaus, dat telken male weerklonk, bewees Pater Koopmuuu wel, dat zijn verklaringen over dé licht beelden, alsmede deze zelf zeer in den smaak vielen. Ook nu weer was de lei ding uitstekend en bad de géheele avond een ordelijk verloop. Wij maken van deze twee vertoomn- gen melding, niet omdat dc andere min der goed slaagden, doch omdat een onzer reporters zijn schreden daarheen richtte, en wijl het een bééld is van de goede wijze, waarop de andere verlooningen slaagden. Men schrijft ons: Men verzuime niet hedenavond om S uur in een der navolgende zaten nog iets buitengewoon interessants te gaan zien. Men verzuime me! deze laatste gelegenheid ie benutten. Missionarissen, die reeds ge in: ven lijd vuile: :lc wilden hnn verheven ambt uitoefenden, geven aan door woord en beeld, en nog wel in gekleurd beeld voor 't meerendeel, een kijkje in hun werk en in zeden en gewoonten hunner onder hoorigen (Folklore), 'n Buitengewone ge legenheid voor Haarlem's inwoners om 'n kijk te krijgen op datgene, wat de Katho lieke Wereldzending tot stand brengt. Schouwburg Jansweg: Péne de Louw over Noord- en Centraal Afrika. Missie onder de Muzelmannen. MuziekJos. de Klerk. Familiebioscoop: Fr. van Velzen, over Ned.-Indië. Muziek: Statimizick. St. Jozefgzellenvereeniging: Pater Desi- derius O. F. C„ over de Atjéhers. Muziek: Dames Loots. Bovengenoemde zalen legen 50 cents eutrée. O. L. Vrouwe Patronaat (Koningstein- straat): Pater Wegman O. F. M-, over Zuid-Chansa (waarbij Mgr. Timmer en Pater van Eekeren) afgewisseld door mu ziek. St. Bavo-Patronaat (Westergracht): Pa ter Rayma'kers over China (Azië) en de Phiilipijnen (Amerika). Muziek St. Bavo- koortje. St. Elisabeth-Patronaal (Oude kerk Schoterkwartier): Pater Croonenburg over Nieuw-Guinea on de Moluikikcu. Muziek: St. Gertrudes-ikoortje. St. Vincentius-zalen (Zoeteslraat): Paters Bax, Smulders en Wernickendorak over Hawaieilanden en 't Melaatseneiland, Mo- lokai, Java en Curacao, in verschillende zalen. Muziek St. Agnes-koortje en Man dolineclub St. Lucia. Deze laatste vier gratis. Zoolang de voorraad strekt worden aan alle zalen hedenavond (Vrijdagavond) nog kaartjes beschikbaar gesteld. Schoolgaande kinderen zonder geleide geen toegang. Zaterdag zijn er geen bijzondere feeste lijkheden, zoodat deze dag al heel ge schikt is, een bezoek aan de Missie-ten- toansleliiaig te brengen. Tort op lieden hebben ongeveer 4000 betalende bezoekers dc tentoonstelling bezocht. Ook gisterenavond was het weer stamipvol op de tentoonstelling. Gestadig stroomden bezoekers aan en het kostte dikwerf moeite, om eenrgszins vooraan bij een stand te komen, om alles goed in oogensohouw te kunnen nemen. Voor eiken stand verdrongen zich vele weet- gierigeu cn de Paters kregen bijna geen rustpoozen onder hun verklaringen. Doch met bewonderenswaardigen ijver en ge duld leggen zij iederen nieuwen bezoe ker alles weer uit. Op de tentoonstelling heerscht geregeld een aangename, gezellige stemming, die nog verhoogd wordt door het vroolijke strijkje van het Kring-orkest. Vol aan dacht en bewondering volgen de bezoe kers de uitleggingen der Paters en wacht ten geduldig op het oogenbli'k, een goed plaatsje voor een stand, waar het „erg druk loopt" Ie veroveren. Opmerkelijk is ook het groot aantal niet-Kuiiholieken, dat de tentoonstelling bezoekt en met groole belangstelling de vele curiosa bezichtigt. Toen het sluitingsuur gisterenavond naderde, spoelde een der Paters op ver zoek van eenige jongelui, enkele neger songs. Dit trok natuurlijk veel belangstelling. Direct werd van de gelegenheid gepro fiteerd met een schaal rond te gaan, waardoor weer een bijdrage voor de Mis sie verkregen 'werd. Op de tentoonstelling wondt verkocht een extra-nummer van De Sport-itlustra- tie De baten komen ten goede aan dc Missie. Het is een fraai Missie-nummer en wondt uitgegeven ler gelegenheid van de Missie-wedstrijden der Federatie van R. K. Voetbalbonden. Op de voorpagina prijken de afbeelding van kardinaal v. Rossum en kiekjes uit Haarlem, Heem stede en Breda. Verder bevat het kieken van Mgr. Szeptycki en van de openings plechtigheid de H M. W. Te Oud-Scholen wordt vanavond in het verenigingsgebouw een lichtbeelden avond gehouden over West-Indië. door pater Koopmans C. S. R„ (Redemptorist) V sympathieke uiting van dankbaarheid. „De H.H. Zangers van het Missie concert wensehten den Directeur, den Héér P. J. van Kessel, uit dankbaarheid voor zijne sympathieke leiding, een sou venir aan te bieden. Aangezien de Directeur geon stoffe lijk bewijs wilde aanvaarden, hebben de afgevaardigden der E. K. Zangkoren zich in verbinding gesteld met den Z.Eerw Pater Missionaris Raaymakers, om als uiting van waardeering voor den Heer v. Kessel een alaafjo te koopen, dat met den doop den naam van don Directeur zal dragen.." Op de tentoonstelling In hot gebouw St.Bavo trokt de aandacht een kleurige vlag. met de letters R. K. F er op. Hei is de standaard (ter F'edcrnEe «n K. II. IS Voetbalbonden in Nederland, die Zondag op het H. B. C.-terrein haar misisiewed- strijden houdt. De offieicelc Federatie- vlag komt bij deze gelegenheid voor het eerst in het publiek. Ze is in Haarlem vervaardigd en zal Zaterdag en Zondag bij Brinkman, „De Kroon" op de markt uit wapperen. DIOC. TU1NDERSBOND. (Vervolg.) Na de pauze werd behandeld hel be stuursvoorstel, betreffende een Kringen- systeem. Het bestuur stelde zich toot, hierdoor een federatieve samenbiinding te verkrijgen, ter bespreking van de belangen in de verschillende cultures. De vakgroe pen uit de verschillende afdeelingen zul len. met inachtneming van de zelfstandig heid der afdeelingen daaruit Kringen vor men, die met elkander de centrale belan gen bespreken en de behartiging hunner belangen zooveel mogelijk bij het hoofd bestuur van den Diocesanen Tuindersbond J>evorderen en het contact met den Bond zoo nauw mogelijk maken. Na een korte bespreking werd het bestuursvoorstel aan genomen. Dan leidde de heer A. H. Mank, secre taris der zaaizaderikeuring van der L. T. B„ liet onderwerp „Zaaizadenkeuring" in. In een mooi voorgedragen rede zette apr. het nut en de noodzakelijkheid van de verbetering van dc techniek voor den land en tuinbouw uiteen. Spr. concludeerde, dat verspreiding van de bouwkundige kennis sen verbetering vau de tuinbouwtechniek een verhooging van de tuinbonwopbrengsl ten gevolge zou hebben. Spr. meende, dat op dit terrein nuttig werk verricht zou kunnen worden door tuinlxmwvercenngin- 'gen. Dan gaf spr, eenige middelen aan om een welvarende plattelandsbevolking te stichten, zooals hef veredelen van tuin- bouwgewassen en het bestrijden van plan tenziekten. Spr. zette uiteen, hoe het kweeken van zaaizaad moet geschieden onder vakkundige en onpartijdige keuring en controle en constateerde, hoe door al de aangegeven middelen materieel voor deel voor de leden zou verkregen worden. Spr. stelde ten slotte voor: Dat de vakgroep tuinders van den L. T. B. zich tot taak zou stellen, om op inten sieve wijze de tuinbouw-technische belan gen van de leden te behartigen door: 1. Het veredelen van tuinbouwgewassen. 2. Het keuren van gewassen te velde op monster en partij. 3. Het orgnniseeren van een geregelden dienst voor bestrijding van plantenziekten. 4. Het geven van doelmatige adviezen omtrent bemesting, grondverbetering, kas senbouw, verwarmingstoestellen, tuin- bouwmsohines, enz. De vergadering kon zich met deze in leiding vereenigen en sprak den wensch uit, dat de heer Manik voor de afdeeldn- gen leringen over dit onderwerp zou hou den. Uit de vergadering gingen stemmen op tegen een wettelijke regeling van den ar beidsduur in het landbouwbedrijf, (laar men deze niet gunstig oordeelde voor bet bedrijf. Dc voorzitter meende, dat bel beter was, mode te werken aan de lot standkoming der wet, daar men dan wellicht betere regeling voor bet bedrijf zou verkrijgen, dan wanneer men er zicli tegen zou blijven verzetten en niét mee werken. De wet immers zal toch tot stand komen. De vergadering bleek liet niet ge heel eens te zijn, mot deze idee. Eenige discussie ontspon, welke ten slotte door den voorzitter gesloten werd, zonder dat men tot een bepaald besluit gekomen was. Na de rondvraag werd de vergadering gesloten. TOONKUNST. La Damnation de Faust. De plastiek is de kracht van Berlioz' werk. De componist las in de geschiedenis een fantastisch verhaal en maakte de fei ten tot leven. Dit leven is grandioos en amusant. De lamentabele Faust zou wel gek zijn als hij niet meeging met dien vlammend-en pias, vurig-rood en grijnzend: de vorst der slimmelingen, de held van de al tijd overwinnende spot, de god van liet sarcasme. Wie dozen spiehtigen heros niet levend voor zich ziel, moet wel ste keblind zijn. Hij is de juiste meester voor dezen Faust: een nietsnut die' hyste risch is.... Dat Berlioz zich niet bekom merde om -ten demon en evenmin om den [hilosoof, niet om de machten, maar om het spel, hot reusachtige spet dit raakt de r.iae van alle anore* iatie Stel siez kwestie niet, stel maar weer alléén de mu zikale en bet genie der plastiek heeft U reeds betooveivl Ik wensc-hte vurig dat dit wegen en verdeelen der appreciatie niet be stond tegenover Berlioz, zooals het niet bestaat bij Beethoven, bij Palestrina, bij Franck, bij Biizet. Niets is gelukkiger dan „onverdeeld" vereeren, maar het geluk is zeer zeldzaam cn broos. Neemt men aan dat Berlioz een mephisto-natmir had, zoo- als men het zoo graag zegt, don moet ik nog vragen of het drama Faust en Berlioz soms Irctrof en waaruit dit dan blijkt. In derdaad heeft de componist wol op zijn eigen Faust geleken, maar met dit verschil, dat hij bij al zijn fantasmen in levenskunst genoeg scherpte van geest behield om practisch een geraffineerd stuk te schrij ven. Hij verloor veel, maar niet zijn ver stand, zijn ironie, zijn hardheid, zijn ge nie. Wie bewondert niet uitermate de Marche IIongroi.se, het menuet des Fol- let-s, het ballet des Sylphes, de vaart der helle-tocht Wie geniet niet van de spot ternij in dc fuga? Het zijn onmisbare heer lijkheden in de muziek, die men telkens geniet Daar tusschen moet men voortdu rend bewonderen de actie van Mephisto's ry tinne en niet minder de kleur van dit orkestraal gegrijns. Dit is zonder verzwak king scherp en juist Laat uw sentiment met rust en volg en levendig de situatie. Eindelijk zal de muziek van het slotkoor U evenmin van Marguerite's hemelsche zalig heid overtuigen a-ls het Pandaemonium- koor van Faust's verdoeming. De uilvoering was een triomf voor den dirigent Evert Cornclis. Hij heeft het ge heele werk den prachtigsten klank gegeven, zijn behandeling van het orkest was b u i- tengewoo n bewonderenswaardig. Hij behield de zuivere fijnheid van beweging en pbraso.ering ook bij dc sterkste volheid van klank. En d-ati hij de koren zoo gaaf- artisliiok liet zingen, zonder oratorium-exal tatie, met sctlioone begrenzing van geluid, alles in overeenstemming met den gang van liet verbaal vindt sterke oorzaak in zijn infelleclusffileit. Het werk loefde door Cornelis' prachti ge leiding evenzeer in vurigste levendig heid als m klassieke breedheid. Hij was aldus de sterke kunstenaar dezen avond, de echte dirigent. Tusschen de solisten Berthe Sergoen, Rud. Plamondon, Jean Re der en ook H. van Loon bestond stellig aannemelijke overeenstemming in drama tiek. Dat had enorme voordeelen, ook practisch wat sommige noten betreft. Maar ik wil in 't geheel geen kwaad zeg gen van deze gemeenzame levendigheid: bet was frisch en -krachtig. H. F. A. 'i.uf.pzaam. D. K. thans ged. in het Iluis van Be waring kwam op zekeren dag een vriend tegen die twee manden met kunstbloem pjes met zich droeg. Hij wilde zijn dierbaren vriend ter hulp zijn, nam de mandjes van hem over om voor verder expeditie zorg te dragen. D. K. vond 't echter beter den inhoud van één mand te verkoopen en de centjes op te strijken. V oor dit feit moest hij zich thans ver antwoorden. Daar bekl. al verschillende veroordee lingen achter den rug had meende de Officier dat een gevangenisstraf van 6 maanden niet te veel was. Zwijntjesjager. De 18-jarige J. K. thans ged. in het Huis van Bewaring, had zich onrecht matig een fiets toegeëigend. Hij was hierop naar Mokum gepeddeld en wilde het stalen ros daar van de hand doen. De politie greep bijtijds in en nu zat de 18-jarige jongen in het beklaagden bankje. De officier requireerdé een gevange nisstraf voor den tijd van zes maanden. Èen baldadige zwerver. J. A. eveneens ged. had einde Maart geen werk meer, maakte zich schuldig aan landlooperij en gebruikte „wel eens" een borreltje Toen hij op zekeren avond in „kenne- lijken" slaat aan het bureau van politie in de Smedestraat om onderdak kwam en hem dit geweigerd werd vernielde hij een ruit van een der huizen in voor noemde straat. Terzake vernieling eisckt de Officier 10 dagen hechtenis en terzake landloo perij 3 dagen dito. UITSPRAKEN VAN 28 APBIL 1921. Oh. H., werkman te Amsterdam, en 0. F.G.O.B., werkman, te Amsterdam, beide thans ged. H. v. Bew„ Haarlem, diefstal door 2 vereenigde personen, 'ieder 9 maanden gevangenisstraf s_m. a trok pre ventieve hechtenis. A. P., boterkandelaar, Haarlem, vrijgesproken. J. de G., workman, bij verstek, (zwer vend), diofstal, 2 maanden gevangenis straf. S. P. 8., werkman, te Hoofddorp, bij verstek, eenvoudige beleediging, geld boete van f 20.subs. 10 dagen hech tenis. F, 0. W., los werkman, te Zaandam, wederspannigheid, 10 dagen gevangenis straf. 0. 13., winkelier, te Wormerveer, on eerlijke mededinging, geldboete van f 200 subs. 50 dagen hechtenis. A. VV. hvr. G. K. te Purmerend, bij (<>j^pBgpj|g^^pTÏQtniüG^U}tuiqfUinio>nfUinnitg[nfUtnGinIgiïgg i'orstek, mle'.a.:! lo'.l 125 raj I Het zai nu om en nabij twee jaar gele den zijn dat de gemeenteraad besloot tot invoering van huiskeuring voor toebe reide v'leesdvwaren inpdaats van de In staande slachthuiskeuring. Dat besluit was bot gevolg van eindeloos gepraat en een fikschen jarcmlangen strijd van be langhebbende winkeliers tegen gemeente ambtenaren, die per se een slachthuis- keuring wensehten boven een huiskcu- ring. Nog altijd is er sJadhthuiskcuring en geen huiskeuring. En dat terwijl toch geen ernstig man kan volhouden dat slaohtlhuiskeuring probaat werkt als keuringsnridtdel. Wij zouden willen vragen welke rem <le uitvoering vau he[ raadsbesluit tod» tegenhoudt. Het wachten op de Vlecsclikeuringswet kan moeilijk als een ernstig bedoelde verontschuldiging voor dit iange trainee- ren worden aangemerkt. subs. 25 dagen hechtenis; N. A. M. v. L. bloemistknecht, te Heemstedo, diefstal geldboete van f 20 subs. 1 maand tucht school; W. K. boomkweeker te Aals meer, vonnis Kantonrechter Haarlemmer meer bevestigd; J. J. A. v. D., cou peur te Zaandam, poging tot oplichting, 2 maanden gev. straf; B.. B. koopman te Haarlem, bij verstek mishandeling, 14 dagen gevangenisstraf; J. ,W. koopman, te Haarlem, mishandeling, 1 weck gev. straf; J. T. los werkman, te Haarlem, bij verstek, diefstal, voorw. gev. straf van 1 maand met een proeftijd van 2 jaar; J. W. A. H. winkelbediende, te Haar lem, diefstal, voorw. gev.straf van 1 maand met een proeftijd van 2 jaar; J. A. te Haarlem, verduistering, voot w. gev.straf van 1 maand met een proef tijd van 2 jaar; H. v. d. V., to Haar lem, voorw. gev.straf vau 3 maanden met een proeftijd van 3 jaar; U. A. de M., loopknecht, te Haarlem, bij verstek, het voortgezet misdrijf van diefstal, voorw. gev.straf van 1 maand met ecu proeftijd van 2 jaar; A. de G., vletter* man te IJmuiden, mishandeling, geld- boote van f 2-5 subs. 10 dagen hech tenis; J. 8. opperman, te Beverwijk, wederspannigheid, 10 dagen gevangenis straf; K. Z. hvr. H. K. te IJmuiden, mishandeling, geldboete van f 10 subs. 5 dagen hechtenis; 0. G. tapper, tc Heemskerk, vonnis Kantonrechter Haar lem bevestigdP. J. M. v. T. te Haarlem, vrijgesproken. IIOLLANDSCHE MAAfSCHAPPT r VAN LANDBOUW. Woensdagavond vergaderde de aid. Haarlem van de Hollandsche Maalseli. van Landbouw, in café Brinkmann. De vergadering werd geopend door den waarn. voorzitter, den heer N. Hartgerink. De voorzitter, de heer G. Aberson, is voor ecuigen tijd naar Indië. In zijn openingswoord sprak de waarn. voorzitter de hoop uit, dat bij de volgende vergadering de heer Aber son weder presideeren zal. Een bijzonder woord van welkom richtte de voorzitter lót den heer M. C. van Zanten, die benoemd is' tot secretaris in de vacature-Daamen. De heer Van Zanten las vervolgens dc notulen der vorige vergadering voor, gemaakt door den heer Daamen. Hierna dankle de voorzitter den heer Daamen voor het werk, dat hij voor dc afdceling heeft verricht en dat nooit aan duidelijkheid had te weuscliaJ overgelaten. De rekening en verantwoording werd in orde bevonden. De voorzitter bracht verslag uit over (le algemeene vergadering, gehouden te Amsterdam. Naar aanle'ding daarvan besloot de afdeeling naar het hoofd bestuur een schrijven te zenden, waar in dc afdeeling te kennen geeft, zeer tegen den 8-urigen werkdag te zijn. Als motieven werden voornamelijk ge noemd de melk- en hooitijd. De ver gadering was er van overtuigd, dat de 8-urige werkdag in het landbouw bedrijf niet mogelijk is, terwijl de nicc- ning van de aanwezigen was, dat de arbeiders in dit bedrijf nog niet om' een 8-urigen werkdag vragen. Dan gaf de heer C. Nobel, rijks- landbouwconsulent, de vergadering ver volgens nuttige wenken over de nood zakelijkheid van boekhouding in het landbouwbedrijf Als hoofdmotief werd genoemd de inkomstenbelasting. Den aanwezigen werd door het be stuur een boekje overhandigd: „Uit gewerkt voorbeeld eener Landbouw boekhouding," welk boekje door de i heer C. Nobel uitvoerig en prettig besproken werd. De aangekondigde le zing werd toen een gezellige boek- houdfes, die met groote interesse ge- volgl werd en voor het bestuur ze

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1