BUITENLAND. BINNENLAND. Binnenlandsch Nieuws. COUPONS» ZATERDAG 30 APRIL 1921 I 1 -L STEENTJES VOOR DEN BOUW DER OPVOEDING I T I I I 7. 8. DE KOSTEN VAN DE RADEN VAN ARBEID. 2,-. HET DEUTSCHE AANBOD Uil IERLAiND. sïsi m GEMENGDE BUITENL. BE RICHTEN. De schande der Hoofdstad Beperking van de verkies baarheid. MAANDAG DINSDAG Een belangrijk puilt voor de ouders is, dat zij met kracht, door hun invloed, het onderricht schragen, hetwelk hun kinde ren in kerk en school ontvangen. Daarom is het een ramp voor de kin deren, wanneer de ouders door hun ge drag, houding of woorden, datgene bg hen afbreken, wat hun in kerk en school ge leerd en ingescherpt wordt. Waarlijk godsdienstige, verstandige en ernstige ouders dragen zorg, de geestelij ken, de onderwijzers en onderwijzeressen hun reeds zoo moeilijke taak te verlich ten, door met hen samen te werken. Gij en uw kinderen, ouders, zullen daar van onschatbare voordeelen ondervinden. Daarbij moet ge echter wel bedenken, dat, voor zoover dit in uw vermogen is, ge verplicht zijt toe te zien, dat de onder wijzers van uwe kinderen, vooral gods dienstige en zedelijke goede menschen zijn; dat ge in het levensgedrag der onder wijzers een waarborg vindt, dat zij aan uw kroost niet alleen menschelijke kennis en kundigheden bijbrengen, maar ook tot deugd en goede zeden opleiden. Wanneer ge dus mocht bemerken, dat uw kinderen op school het een of ander zien of liooren, dat hun onschuld nadeel kan toebrengen, dan is het aan u, om met gepaste vrijmoedigheid daarover uw beklag in te dienen, hetzij bij den onderwijzer zelf, hetzij bij hen, die belast zijn met het toezicht over de school. Daarbij verdient het aanbeveling, om In het bijzijn der kinderen niets ten na- deele hunner onderwijzers te zeggen. Opvoeding geschiedt niet alleen door onderricht en vermaning, maar ook door de kracht der gewoonte. Leeren en verma nen kan men eerst later, maar met aan- en afwennen, moet men reeds in het eer ste levensjaar bij kinderen beginnen. Hoe vroeger men daarmee begint, des te beter. Later wordt dat af- en aanwennen moei' lijker. Dan wordt vaak een strenge behan deling geëischt, waartoe weekhartige ouders maar al te dikwijls de noodige wilskracht missen. Eigenlijk kan een harde behandeling, die men den kinderen door vroegtijdig af- en aanwennen had kunnen besparen, een onrecht hun aangedaan, genoemd worden, De ouders dienen wel te bedenken, dat, wanneer zij meenen, hun nalatigheid, la ter, door vermaningen, bedreigingen en onderricht, weer goed kunnen maken, zij In dwaling verkeeren. Zij kennen dan niet de kracht der ge woonte, die ten goede of ten kwade, een tweede natuur is. PATER FAMILIAS. De Raden van Arbeid verheugen zich in een bijzondere belangstelling. Talrijk zijn de vragen, omtrent hunne uitgaven, door Kamerleden tot den Minister van Arbeid gericht. Schrikwekkende verhalen gaan rond omtrent de fabelachtige som men, die door deze lichamen voor de so ciale verzekering zouden worden uitge geven. Het is verblijdend, dat wij nu omtrent het meest belangrijke onderdeel dezer uit gaven: de salarissen, bijslagen en toela gen, officieele en betrouwbare gegevens be zitten. De Minister van Arbeid verstrekte deze gegevens aan de Tweede Kamer, ia zijn antwoord van 24 Maart 1921 op de betref fende vraag van den beer Van Rappard. Het stuk van den Minister bevat 12 ko lommen. Het vermeldt afzonderlijk de ge tallen der onderscheiden ambtenaren, de verschillende salarissen en toelagen en de beide soorten van verzekerden. De „Nederlander" heeft de gegevens ver zameld in 2 kolommen: totale uitgaven aan salarissen enz. en totaal aantal verze kerden. Door deeling werd een derde ko lom samengesteld, die het uitgegeven be drag per verzekerde vermeldt. Tenslotte werden de Raden van Arbeid naar het bedrag, door hen per verzekerde betaald aan salarissen, toelagen, enz.; het laagste bedrag bovenaan. Overzicht van het bedrag, per jaar uit gegeven aan salarissen, bijslagen en toe- 'agen, gerangschikt door de Raden van Arbeid in Nederland. Raad v. Arb. totaal bedT. aant bedrag p. jaar verz. p.verz. Hengelo(2) 76-30° 60566 1.26 Oordrecht(2> 62.900 48696 1.29 Btrecht c 56.000 41894 I-34 Sneek(a) 45.200 32700 1.38 69-000 47764 1 44 Rotterdam 256.500 177914 i.45 Groningen 84.700 56306 1.50 Middelburg(a) c 68.600 45854 1.51 Zutphen(2) f 54-500 35605 1.53 Goes(2) 46.000 28890 1.59 Amersfoort (3) c 72-5°° 44360 1.63 Arnhem 75-400 45983 1.64 Gouda (2) 47 300 27590 i.7o Amsterdam 331.400 193886 1.71 Zaandam 65.700 38275 1.72 pilburg(2) 75.300 43554 f Geeuwarden{2) c 62.800 36080 1.74 eventer(2) 61.000 34569 *-76 Ajkmaarfc) 57.400 31630 iJèt 'nschoten(2) 95-400 52192 1.82 A°orn(2) 47.6oo 25990 1ÜJ 's Bosch(2) 81.5OO 39220 4 2.07 Leiden IO4.4OO 50200 2.08 Heerlen r 56.300 26310 2.13 Tic! (2) 54-800 25554 2.14 Zeist(2) 68.400 31519 2.17 Eindhovente) 101.000 46080 2.19 Maastricht(2) 60.200 27276 2.20 Roozendaal(2) 67.700 29326 2.30 Breda (2) 4 72.300 30698 2-35 Zwolte(2) 4 98.000 40624 2.40 Vento(2) 81.900 33505 c 2.45 Het Rijk 3.321.300 1870956 1.77 (2) Gemeenten, behooreraöe tot de tweede klasse, waar dc salarissen voor ambtenaren van gelijken rang 4 pet. min der bedragen, dan in de elf andere ge meenten, die allen tot de eerste klasse behooren. Wat blijkt uit ddl overzicht? Dat de uitgaven zeer uiteenloopen. Het laagst staat Hengelo met 1,26 per verze kerde, het hoogst staat Veinko met 2,45 per verzekerde Tien Raden blijven beneden 1,60. Zestien raden staan tusschen 1.60 en Dertien raden stijgen boven 2, Het gemiddeld bedrag ia 1,77. Verder blijkt er uit, zegt de „Nederlan der", dat sommige raden van Arbeid te duur werken. Als Hengelo, Dordrecht, Utrecht, Sneek, Delft en Rotterdam niet hooger gaan dan 1,45 per verzekerde, is het onbegrijpelijk dat Maastricht, Roosen daal, Breda, Zwolle en Venlo 2.90 tot 2,45 zouden noodig hebben. Een onder zoek dezer verschillen zou zeker gunstig kunnen werken. Misschien ware het moge lijk de kosten per verzekerde, bij alle Ra den, tot 160 terug te dringen. Maar als oen in aanmerking neemt, dat het hier geldt een geheel nieuwe admi nistratie, dat alles geheel moest worden opgezet en ingericht, dat voor de vrijwil lige ouderdomsverzekering moet worden gewerkt met een aantal agenten en dat sommige Raden vele gemeenten moeten bedienen dan is het gemiddeld cijfer van 1,77 per verzekerde niet te hoog. La ten de Verzekeiings-maatschappijen eens narekenen wat zij per jaar, per verzekerde uitgeven aan salarissen, provisie en toesla gen. Hare cijfers zullen niet meevallen. Hierbij mag echter niet uit het oog wor den verloren dat bij vrijwillige verzekering een enorm bedrag voor propaganda moet worden uitgegeven. Het is goed op deze dingen nauwkeurig acht te geven. Er zijn ten opzichte der kos ten van de Raden van Arbeid sprookjes en romans gedicht, die met de werkelijkheid spotten. Nu ware dit dichten niet erg, als het niet gebruikt werd om stemming te maken voor een andere uitvoering van de sociale verzekering, die de Overheidsorga nen zoo goed als geheel zou uitschakelen. Het gaat hier inzonderheid om de uitvoe ring der Ziektewet. Gezien de cijfers van bestaand over zicht, daarbij in aanmerking nemende dat- de thans werkzame hoofdambtena ren, ook voor de Ziekteverzekering lei ding kunnen geven, bovendien wetend dat de bestaande organisatie, door vorming van eenvoudige plaatselijke ziekenkas oen, in de dorpen zeer goedkoop zal kun nen werken dan is er alle reden eerst nog eens goed de kosten te be rekenen eer besloten zou worden de uit voering der Ziektewet geheel in andore handen te leggen. Het argument door sommigen aange voerd tot bepleiting van eene regeling der ziekteverzekering, afwijkend van de regeling der Ziektewet dat de arbeiders langs dien weg 80 van hun loon als ziekengeld zouden ontvangen, ver staat de „Nederland a/' niet. Immers, art. 35 van de Ziektewet opent tooh da gelagonheid voor de Ra den van Arbeid het ziekengeld te bren gen op 90 «fc van het gemiddeld loon. Het orgaan van den heer De Sa vor nin Lohmaa eindigt zjjn lezenswaar dig artikel, met er sterk aan te twij felen of voor de verzekerden, in eene ziekteverzekering, geheel berustend op het arbeidsoontraot, meer voordeel en ze kerheid zou liggen dan in eene verzeke ring, volgens Talma's regeling. Het vreest eer ernstig voor het tegendeel. middeling van den K«dbefil 'ffirtBï buitengewoon groóte hoevoetbod levens middelen aangeboden. Wie aan de Belgi sche zijde als verkooper optrad was niet volkomen duidelijk; misschien was het wel de Belgische regeering zelf. Wegens den grooten omvang van het aanbod moert eerst het ministerie Van voedselvoorziening Assen 77.600 42106 1-84 £e.ei'enveen(2) 62.000 32970 1B8 «rleiIe(2) 51.200 26875 1.90 95.500 SO»)» I.9I .Partem An r,a,VenhaKe 235.80O IS894O 1.98 Mdoom(2) 58.900 28888 2.03 82. too c 2.D4 Ofschoon er geen reden is te veronder- slellen, seinde gisteren het Reutepbureau uit Londen, dat de Duitsche voorstellen hier gunstiger dan in Frankrijk ontvan gen zijn, heeft de Brilsohe regeering ze nog niet definitief verworpen. Berliju's ant woord op het verzoek om nauwkeuriger inlichting is hot nu toe onbevredigend, en het vooruitzicht op overeenstemming op den grondslag van de voorwaarden die naar Washington zijn geszonden, wordt geenszins gunstig geacht. Joffre is Donderdagavond te Londen aan gekomen. Hij zal aanwezig zijn in de bij eenkomst van den Oppersten Raad, alsme de de voorafgaande besprekingen der des kundigen bijwonen. 175 MILLIOEN VERLIES. Bij den DuiUchen Rijksdag is een sup- pletoire begrootdng ingediend, die naast kleinere uitgaven het geweldige bedrag van 175 mitlioen vraagt tot dekking van een „verlies van het Rijk op de levensmidde lenovereenkomst van de spoorwegdirectie Elberfeld met de Belgische regeering". Uit de toelichting blijkt, dat een economische commissie van de spoorwegdirectie Elber feld haar relaties met 'n firma in Keulen, die harerzijds betrekkingen onderhield met de bezettingstroepen, gebruikte om groote hoeveelheden buitenlandsche levensmidde len te laten komen. De spoorwegdirectie steunde de commissie, om de dienstvaar digheid der arbeiders en beambten te ver- hoogen en de neiging tot staken tegen te gaan. Eind Juni werd de commissie door be- om raad worden gevraagd. Daar het ech ter Zondag was, was er niemand van dit ministerie te bereiken, terwijl van Belgi sche zijde op een onmiddellijke beslissing werd aangedrongen. Er werd uren lang over en weer getelefoneerd;de Belgen eischten de goedkeuring van het verdrag door het ministerie van voedselvoorziening, welke door een misverstand per telefoon werd gegeven. Het contract werd op 30 Juni onderleekend „nament de direct» der staatsspoor in Elberfeld". Toen men later zag hoe men er in geloopeu was, trachtte men het contract aan te vechten, wat den Belgen (echter niet belette met de levering te beginnen, enkele weken 60 mülioe11 K.G. Voor het grootste deel waren het artike len, die aan bederf onderhevig zgn, zooals marmelade, stroop en kunsthonig. waarvan men bovendien in Duitschiand in de laat ste oorlogsjaren zooveel had moeten slik ken, dat er nu zoo goed als geen vraag naar was. De prijzen moesten steeds lager worden en een groote hoeveelheid levens middelen bedierf. Om nu het steeds groo- ter wordende valuta-risico te ontgaan, kwam men ten slotte met de Belgische re- geering overeen, dat voor de rest 60 rnil- lioen francs zou worden betaald, echter niet in geld, maar in goederen. Door dezen maatregel werd het geheele verlies met on geveer 60 miliioen mark verminderd. Het bleef echter nog 175 miliioen mark be dragen. De belastingbetaler is er goed voor.. De naderende verkiezingen Er zijn geen teekenen, die er op wijzen, zegt de „Times'-cCL respondent te Dublin, diait hot land de komende week beschouwt als een van de meest gewichtige in zijn politieke geschiedenis. De nieuwe onder koning wordt Zaterdag in Dublin ver wacht, en hij zal Maandag in zijn ambt in DubBn Caslle worden beëedigd. In a-ndere tijden en andere omstandigheden zou deae verandering (het optreden van een ka tholiek onder-koning) groote belangstel ling wekken, doch heden blijft de massa der Iersclie nationalisten tegenover Lord Edmund Talbot's godsdienst even onver schillig als tegenover zijn politiek pro gram. Dinsdag a.s. zal de nieuwe onder-ko ning de verkiezing van de beide parle menten uitschrijven, welke veertien dagen of drie weken later zullen worden gehou den. Het uitvoerend comité van den alge- moenen raad van de Irish Country Coun cils, welke het noordoostelijke district niet omvat, heeft een boycot afgekondigd voor de verkiezing van vertegenwoordi gen der Country Councils voor denSenaat va Zuid-Ierland. Het verlkaart, dat er g<i. i nuttig doel kan worden gediend door deel te nemen aan de verkiezingen. Het comité heeft eveneens het Dail Eireann uitgenoodigd een instructie uit te vaardi gen, waarbij den Coutry Councils wordt verboden een zetel in den zuidelijken Se naat te aanvaarden OPPER-SILEZIë. Een Orienttelegram uit Beuilhen maakt melding van een „Duitsche samenzwe ring" te Gledwitz, waarin actieve Duitsche officieren betrokken zouden zijn. Er zou den veie samenzweerders zijn gearres teerd. o.w. achttien Duitsche hoofdoffi cieren. Hetzelfde Poolschc telegraafageratschap meldt, dat de commissie der geallieerden le Oppeln haar arbeid in zake het ple bisciet in Opper-Silozic heeft beëindigd en dat het rapport aan de geallieerde regee ringen is toegezonden. HET CONFLICT IN DE MIJNINDUSTRIE. De snelle vermindering van de steen- koolvoorraden in Engeland veroorzaakt ongerustheid. Vologens de „Times" overweegt de re geering verdere drastische maatregelen. Levensniiddetenf abrieken in enkele dis tricten hebben reeds te kampen met moei lijkheden voor het verkrijgen van brand stof. Beperking van den spoorweg- en stoombootdienst van Grimsby met het vasteland wordt aangekondigd. Berichten uit de industriedistricten gewagen van een verdere sluiting van fabrieken en ver meerdering der werkeloosheid. De regee- ring geeft groote sommen uit tot het bren gen van verlichting in den toestand. De „Daily Mail" zegt, dat de weigering der mijnwerkers om de regeeringsvoorstel- len te aanvaarden, de regeering en het Lagerhuis verbaast. Het schijnt niet aan twijfel onderhevig, of de meerderheid in het bestuur van de mijnwerkersfederatie was vóór aanvaarding van de nieuwe voorwaarden, doch het werd verstagen door de gedetcgeerdcnconferentie. Het kabinet heeft gisteravond raad ge houden en plannen besproken tot het in standhouding van de diensten voor de| voedselvoorziening van het land. Geschat; wordt, dat de schatkist wekelijks als gevolg! van de mijnwerkersstaking 3i/2 miliioen pond uitgeeft. 1 AMERIKAANSC1IE VLOOTREVUE. I President Harding heeft te Old Point! Comfort (Virginia! van zijn jacht een revue gehouden over de Atlantische vloot. Hij is is later aan booixl gegaan van het vlaggeschip „Pennsylvania" om de be manning toe te spreken. Hij zeide te hopen, dat zij nimmer geroepen zoude zijn, de kanonnen af te vuren. Indien alle re- geefingen als de Amerikaanscfhe waren, zou er voortdurend vrede heersdhen. Ame rika wenschle noch zijn gebied uit te brei den noch lauweren te oogsten: het wenschte alleen wal zijn rechtmatig eigen dom was. DE VER. STATEN. Hat Reprcsentsntentraii in Washington, heeft eon b(j de behandeling van de Mari- nebegrooting voorgesteld amendement, be helzende dat geen geld zou worden uitge- geven voor den aanbouw van schepen zoo lang president Harding geen internationale ontwapeningsconferentie had bijeengeroe pen, met verpletterende meerderheid ver worpen. Het Htris heeft het wetsontwerp later aangenomen, dat thans naar den Senaat gaat een FRANSCHE SCHIETPARTIJ IN MüLHEIM BIJ KEULEN. Doner dagen kwamen te Mülheim Fran- sche soldaten in botsing met een jongen Duitscher; in den loop van het gevecht kreeg da Duitscher een klap in het ge zicht. De Franschen ruimden daarna voor de opdringende menigte het veld, zonder dat het tot handtastelijkheden gekomen was.. Nauwelijks waren ze echter in hun kwartier om versterking te halen, of ze trokken hun sabel en openden een heftig vuur op de voorbijgangers. In hun woede maakten ze geen onderscheid tusschen vriend en vijand; Engelsche soldaten wer den tegen den grond geslagen en ernsttig mishandeld. Een Duitscher, wien een pi- stooit op hett voorhoofd werd gezet, had juist nog tijd om zich op don grond te laten vallen voor hett schot afging. Dne anderen kregen kogels in de voeten en het heen. Later werd de tram onder vuur genomen. De Engelsche politie, die tezamen met de Duitsche optrad, stuitte op krachtigen tegenstand. Een Eransohe soldaat werd geboeid door de Bngelschen weggebracht. Toen eindelek, dank zij de !u s-henkomst van Fransche officieren, de rust hersteld was, had het geweervuur een uur geduurd.. Honderden patronenhulzen lagen op straat. Vele huizen vertoonden kogelgaten. Het aantal gewonden is nog niet bekend. De bevolking van Mülheim is door het gebeurde zeer opgewonden. De Engelsche militaire autoriteiten heb ben een onderzoek ingesteld. EEN VLOER INGESTORT. In de bovenzaal van de exercitie-zaal der territorials te Whitby in Engeland waren Dinsdagavond ongeveer honderd personen bijeen, die er haddendeelgeno- men aan een whistconcours. Het spel was afgeloouen en allen stonden bijoen om den uitslag te vernemen, toen opeens de vloer van het vertrok inzakte. Geluk kig bleef die rusten op oen in de onder verdieping staand kanon-affuit, zoodat de menschen wel met stoelen en tafels op een hoop vielen, doch ©r nagenoeg met den schrik afkwamen, net electrisch licht bleef gelukkig branden. Spoedig daagden brandweer, doktoren en ambulances tot redding op en werden allen bevrijd. Er waren twintig, meerendeels licht, gewon- den. Een overval. Vijftien Mexikaansche bandieten overvielen beambten van een petroleummaatsohappij bij Tempico en roofden eén bedrag aan geld, dat voor salarissen was bestemd, groot 130.000 gouden peso3. Tien personen werden go- dood, waaronder twee roovers. Groote boschbrand. Sedert Donder dagmiddag 12 uur staan op de Mölauer heide bij Dessau uitgestrekte bosschen in brand. De opstijgende rookwolken zijn mijlen ver te zien. Tengevolge van den sterken oostenwind breidt de brand zich steeds verder uit. Uitgestrekte stukken boschbrand zijn reeds vernietigd en nog grootere dreigen eveneens vernield te zullen worden. Voel wild is verbrand. De schade bedraagt thans reeds 7 mil iioen mark. De afdeeling Schwaben van de Duitsoh-Nationale volkspartij heeft de Bijksdagfractie verzocht, een voorstel in te dienen om Fehrenbach en Simons voor de rechtbank te dagen. Als reden wordt opgegeven, dat zij inbreuk heb ben gemaakt op artt. 45 en 57 van de Grondwet, daar de stap bij Amerika ge daan is zonder dat daarover van te vo ren met den Rijksdag en den Bonds raad is beraadslaagd. De Spaansche regeering heeft een ndschrijven gezonden aan de gouver neurs der provincies om toe te zien, dat voortaan geen Spaansche conserven in slechten staat verkeerende naar het bui tenland worden gezonden. Dat is het schunnige, dronken straat type „Iladt je me maar", thans lid van den Gemeenteraad, maar vooral, en neg veel meer, de verkiezing zelf van dit in dividu. Men had kunnen hopen en velen heb ben dit met ons ook gedaan, dat die schande aan Amsterdam zou bespaard zjjn gebleven. Echter, „Es war zu scbön gewesen, es hal nicht sollen sein." Het aantal minderwaardige kiezers in Amsterdam blijkt grooter te wezen, dan de tóesdeeler, zelfs ruim dubbel zoo groot Moreel staan deze kiezers met de ge kozen straatfiguren op één lijn. Al het schuim, dat zich op de Amsterdam sche vlakte beweegt, heeft natuurlijk 04) den thans Edel achtbaren heer De Gelder zijn slem uitgebracht Maar daarnaast zijn er ongetwijfeld velen die, niet anders dan uit een „gijntje" op hem gesteimd hebben. Wij noemen zoo'n stemming de schan de der Hoofdstad. Dat tegen het binnenloodsen van omt- aarde weizens ais lid van gemeenteraden en andere vertegenwoordigende lichamen, geen stokjes, maar ijzeren stangen moe ten gestoken worden, heeft onze Christe lijke Regeering begrepen. Onmiddellijk na het bekend worden van den uitslag der Amslerdamsclie Raadsver kiezing, heeft zij een wetsontwerp bij de Tweede Kanier aanhangig gemaakt, waar- hij personen, die onwaardig zijn verklaard om kiezer te zijn, ook geen zitting kun nen nemen in vertegenwoordigende li chamen. c- Dit ontwerp zal eerstdaags wel in be handeling komen en we meenen gerust te mogen voorspellen, dat het ook zal wor den aangenomen. Met groote meerderheid Eigenlijk moest zoo'n wet niet noodig zijln, maar de mentaliteit van duizenden in Groot-Mo,kum ook cl diers zuMen er wel van dat soort zijn hoeft de Regee ring tot het indienen er van gedwongen. Het wetsontwerp, dat reeds bij de Tweede Kamer is ingediend om mis bruiken als zich met de candidatuur- de Gelder hebben voorgedaan te voor komen, is te beschouwen als een. door trekken van een beginsel dat in de wet reeds is aanvaard. Reeds thans zijn wettelijk zekere categoriën van personen van de kiesbevoegdheid uit gesloten, o. a. zij die krachtens een onherroepelijk vonnis tot bepaalde straffen zijn veroordeeld, waaronder ook vallen bedelarij en openbare dron kenschap. Deze lieden mogen dus niet kiezen. De wetgever heeft echter ver zuimd in de wet te schrijven, dat zij ook niet verkozen mogen worden, blijk baar uitgaande van de meening, dat 't niet denkbaar was, dat menschen, die onwaardig verklaard waren om mede te werken aan de verkiezing van leden van Kamer, Staten of Ge meenteraad, wèl waardig zouden wor den geacht om tot leden van deze col leges te worden benoemd. Nu gebleken is dat zulks in de prac- tijk wèl geschieden kan, moet de wet zoo duidelijk worden gemaakt, dat geen twijfel meer mogelijk is. Van daar dat nu met zooveel woorden wordt neergeschreven, dat dergelijke perso nen ook niet verkiesbaar zijn. Dit aanvullend wetje kan binnen eenige dagen worden aangenomen, in ieder geval vóór de nieuwo Amster- damsche Gemeenteraad bijeenkomt. De vraag is echter, meent het „N. v .d. D.", of de wet dan dadelijk toepasselijk zal zijn op „Hadt-je-me maar", wiens zonden wel zoo vast staan aks een muur, maar toch da- tceren van vóór de inwerkingtreding van de wet. M. a.w.: kan aan een wet, die, als men wil, „verkregen rechten" ontneemt, terugwerkende kracht wor den toegekend? EEN KATHOLIEK INLIOHTINGS- BUREAU OVER INDIë Sinds enkele jaren bestaat hier de „Vereeniginig van Oost- en West-Indische Katholieken in Nederland." Deze stelt zich ten doel oim, volgens <ïe katholieke beginselen: le. mede te werken aan de ontwikke ling en bloei van onze koloniën, 2e. den band tusschen deze en het Moederland hechter te maken. Zij tracht dit doel te bereiken langs wettigen weg o.m. door: le. het in studie nemen van en het adviseeren in sociale, economische en politieke aangelegenheden, welke onze koloniën betreffen, 2e. met woord en geschrift belang stelling voor onze koloniën te wekken, 3e. hen, die uit de koloniën in Neder land komen o' derwaarts gaan, (lesge ven sell t met raai. en daad bij te staan. Om een intensieve en extensieve werk zaamheid in die richtingen mogelijk te maken besloot het bestuur een bijzon der secretariaat te stichten, dat gesteld is onder leiding van den heer J. A. Mo- nod de FroideviHe, een der voormannen in het katholieke vereenigingsloven in Indië, en gevestigd wordt te 's-Graven- hage, van Braketstraat 111. Voor mondelinge en schriftelijke in lichtingen kan men zich voortaan te allen tijde aan dit adres vervoegen. Vooral aan de katholieken, die voor nemens zijn naar Indië te vertrekken, wordt dringend de raad gegeven, zich lot dit nieuwe secretariaat te wenden, dat hen tn vele zaken van diens kan zijn. DE KOSTEN VAN LEVENSONDERHOUD. De daling der kosten van het levens onderhoud voor Amslerdamsche arbei dersgezinnen (de belasting niet meege rekend), welke zich in December voor deed, zette zich over Maart 1921 voort. De levenskosten zijn thans zelfs 'ager De levenskosten zijn thans zelfs lager hoewel niet veel dan in Maart 1920, welke maand als de grondslag dient voor de berekening. De daling bedroeg n.I. sedert, die maand 1.8 pet, terwijl er in December 1920, nog een stijging van 3.7 pet. viel waar te ne men. De daling sedert laatstgenoemde maand bedroeg dan ook 5.3 pet. In September 1920 werd met een stijging van 6.8 pet. het hoogste punt bereikt, waarna een geleidelijke daling intrad. Wat de voeding afzonderlijk betreft, hoewel hier insgelijks sedert Decem ber 1920 een algemeene vermindering is aan te wijzen, blijft het cijfer toch nog een stijging vertooncu sedert Maart 1920 en wel van 4.8 pet, tegen 10.5: pet. in December 1920. Ook hier is niettemin een progressieve daling waar le nemen, n.T. 11.4 pet. in September, 10.5 pet. in December en 4.8 pet in Maart. Vrijwel de meeste artikelen, welke V&a I EN de groep grutterswaren samenstellen, waren in de daling dezer groep be trokken, het meest echter rijst. Do groepen suiker en andere kruideniers waren hebben insgelijks een, hoewel veel geringere daling ondergaan. Een viertal andere groepen zijn nu insgelijks gedaald tot beneden het peil van Maart 1920: brood, eieren, viseh en vetten. Gestegen in prijs zijn daarentegen vleesch (vooral rundvleesch), groenten fruit en aardappelen. De toenmaals geconstateerde daling op kleeding, schoeisel, wasch- en poels artikelen en instandhouding van huis raad, heeft sedert dien nog grootere afmetingen aangenomen. Ook de post brandstof vertoont een daling. Daar tegenover staat een lichte verhooging van de huishuur, alsmede van de post diversen, als gevolg van het verhoogde briefport en het verhoogde tarief der. badhuizen. DE NOOD DER GEMEENTEN. Verschenen is het Voorloopóg Verslag (Tweede Kamer) over het wetsontwerp tot wijziging van de Rijksuitkeering aan de gemeenten. Zeer vele leden verklaarden het te be treuren, dolt de Regeeriwg rich bij dit wetsontwerp tot het voorstelten van een nood regeling heeft bepaald en niet een principiceie herziening van de financieels, verhouding tusschen Rijk en gemeenten aan de orde heeft gesteld. Verscheidene leden betwijfelden, of da totstandkoming dezer nood regeling zelfs in de naaste toekomst bevrediging zal schenken. Andere leden voerden aan, dat, hc<j wienschelijik een spoedige definitieve her ziening van het stelsel der Rijksuitkeerin- gen aan de gemeenten moge zijn, de tot standkoming daarvan zeker wed eenige ja ren zal vorderen. De nood der gemeenten maakt evenwei onmiddellijk ingrijpen noodzakelijk. Weer andere leden zouden het juister hebben gevonden, indien de Regeering dit ■wetsontwerp niet had ingediend. Zij be toogden, dat de gemeenten zich zooveed mogelijk zelf moeten bedruipen en zich. vooral in dezen tijd bij het doen van uit gaven' tot het strikt noodzakeliike moe ten beperken Dit wordt door sommige ge meentebesturen al te zeer uit het oog ver. loren Men verzocht de Regeering, aan de Ka mer een gedetailleerd overzicht te willen verstrekken van den gemeentedijken be lasting-Druk over de laatste drie jaren In b.v. een 50-ta1 gemeenten van verschil lend type. Hadden zeer vele leden aan een defini tieve regeling verre den voorkeur gegeven zoo verklaarde men zich toch in het al gemeen bereid, in de gegeven omstandig heden te bevorderen, dat een nood rege ling tot stond komt. Veile leden wenschten echter uitdrukkeilijk in het wetsontwerp bepaald te zien, dat deze noodiregeling niet langer dan voor de jaren 1921 en 1922 zou gelden. Andere leden verklaar den, aan de opneming van zoodanigea termijn, welke, naar de ervaring leert, in den regel verlengd wordt, slechts go- ringe waarde te hechten. Tegen het stelsel van hot wetsontwerp bestond bij vele leden ernstig bezwaar. Dat de Regeering het maximum des verhooging van uitkeermg op 100 pGt heeft gesteld, waardoor de totale kosten van het wetsontwerp 10 5 12 miliioen gulden zullen beloonen, had verschillende leden in hooge mate bevreemd. Reeds de waardedaling van het geld zou er toe moeten leaden, aan alle gemeenten oen miniwium-verrhooging der tegenwoordige uitkeering met 100 pet. te garamdeeren. Op de opneming van een daartoe strek kende bepaling in het wetsontwerp dron gen sommige decrr leden aan. Deze lie den verklaarden boven het Regeentngsont- werp verre den voorkeur te geven aan het tegelijk daarmede in de afdeetingen onderzochte wetsvoorstel-De Geer c.s., dat een totale uitkeering van 35 40 miliioen gulden aan de gemeenten in uit zicht stelt. Sommige leden stelden de vraag, h hoog de kosten van heit wetsontwerp zouden beloopen, indien hot maximum der toe le kennen uitkeeringen onder scheidenlijk op 150 en 200 pot. der te genwoordige uitkeeringen gesteld wordt Tevens is verschenen het Voort. Ver slag over het wetsontwerp-De Geer c-s. tot het nemen van maatregelen tegen te zwaren gemeentelijken belastingdruk. In 't algemeen wordt verwezen naar hef Voorloopig Vverslag over het door de Regeering ingediende, hierboven vermel de, wetsontwerp. Zeer vele leden hadden tegen de voor gestelde regeling bezwaar. Een verlvoo- ging dor Rijksuitkeeringen aan de ge meenten met een totaal bedrag, door de voorstellers op 35 40 miliioen geraamd, door den minister van Financiën nog veel hooger geschat, achtten zij bij den tegenwoordigen toestand der schatkist onaannemelijk. Vete anere leden betuigden Brnn in stemming mot liet voorstel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5