I'1' li' FF.IJILLETON Parlementaire kroniek BUITENLAND. Si iN DINSDAG 3 MEI 1921 Het wetsontwerp Zondagswet. De Conferentie te Londen. GEMENGDE BUITENL. BE RICHTEN. l!-'! I i 'Ni 'i: n- ij. ifi i' El Dp weüergevonden dochter Naar het Fransch van RAOUL DE NAVERY, bewerkt door „Hoop lafaards en dwazen," ant woordde hij. „Een spook; het is een schepsel Gods, dat zich op den bodem van den put doet hooren en oin hulp roep. In naam des Hemels, licht, lad ders en geneesmiddelen. Is er nog één man onder dien hoop lafaards?" De eerste opwelling dier menschan was zich te verzetten, de tweede be tere was do woorden van den matroos bij te vallen. ..Als het eens waar was, opperde een stem." .,Ja, antwoordde een vrouw, Rosa en Julia zijn meisjes die gemakkelijk schrikken... Het kost niets zicb te over tuigen." De officier en de matroos-hadden in tusschen niet gewacht dat de nieuws gierigen in helpers veranderd waren; tonder op eenige hulp te hopen, hiel den zij zich met hun reddingswerk bo zig. De matroos stak een dievenlan taarn aan, die hij bij zich had, en klom op den rand van den put. „Wacht, riep Antonin, ik wil het eerst afdalen." Grand Hunler dacht er een oogen- blik aan zich te Terzetten. Hjj vreesde een ernstig gevaar bij deze onderne ming; maar als hjj het uit genegenheid wilde trotseeren, schreef h\j zich toch het recht niet toe aan zijn officier on gehoorzaam te zy'n. Bovendien begreep de matroos vaag, dat de jonge man 'n groote waarde er aan hechtte zelf het meisje te bevrijden. Zonder den rand te verlaten, stak hit de hand toe aan mijnheer de Lan- noy. „Eischt gij, dat ik u het eerst laat afdalen, luitenant?" vroeg hij. „.fa, antwoordde Antonin kort". „Ga dan voor, mijnheer, het koord is stevig vastgemaakt. Antonin greep met beide honden liet koord, plaatste zijn voeten op de fenoo» pen en begon te dalen, terwijl de ma troos den lantaarn aan een der knoo- pen van zijn jas vastmaakte cn hem volgde op dat onbekende pad Rondom den put bogen de mannen zich nieuwsgierig voorover, terwijl- de vrouwen begonnen te bidden. Dc ge dachte dat er een misdaad kon bedre ven zijn, begon langzamerhand in hun ne hersens door te dringen. Slechts zuchten kwamen nog van den bodem van den pttt. De meest hardnekkige bijgeloovigen vroegen zich af, wat er tusschen die stoutmoe dige mannen en het. snook zou gebeu ren. De burggraaf en dc matroos daalden steeds dieper. Naarmate zij zich meer vau de opening van den put verwij derden, werd de lucht minder ge schikt voor de inademing. Verstikken de geuren stegen op uit den afgrond, walgelijke dampen belemmerden de ademhaling. Een zwaar gewicht druk te op hunne borst, een soort bedwel ming bracht hunne gedachten in ver warring, sterren schitterden voor hun nc oogen. Een voorgevoel van een he- vigen schrik maakte zich van hen meester. Daar zij kreten noch zuchten meer hoorden, vroegen zij zich af of het slachtoffer, dat. zij kwamen zoeken, niet had opgehouden te leven. Toen liare kreten vol angst hen bereikten, hadden zij te midden van hun onrust bijna vreugde gevoeld. Als Dolores al in den put was ge worpen, zoo leefde zij toch nog, daar zij om hulp riep. Maar thans riep de ongelukkige niet meer, de verstikking waaraan de beide mannen begonnen te lijden, moest haar werk voltooid hebben. Antonin, die zich nog slechts eeni ge voeten boven den bodem bevond, greep den laatsten knoop en liet zich vallen. Een seconde later stond Grand Hunier bij hem. Beiden bevonden zich toen op den bodem van een uitge- droogden put, gevuld met rottende zelfstandigheden, en op die walgelijke overblijfselen, op dien hoop bederf, lag een menschelijke gedaante onbe wegelijk uitgestrekt Antonin greep de lantaarn: „Dolo res, riep hjj uit, Dolores t" De matroos zeide niets, maar wreef met zijn groote hand over zijne oogen Antonin nam het lichte schepsel op zijne armen. De stroom harer toege gane haren bedekte zijn schouder; maar tevergeefs zocht hij naai een ademtocht op de witte lippen of een polsslag van het ongelukkige meisje; het hart klopte niet meer en de mis daad van Canélos scheen voltrokken. De burggraaf, op zijn arm het meis je dragend, greep opnieuw het touw en begon omhoog te klimmen. Grand Huuier ging voorop, de lantaarn dra gend. In de vlakte verdrongen de mannen elkander, beschaamd over hun lafheid en overtuigd, dat het hier om een misdaad en een redding ging, ter wijl de achtersten de voorsten om in lichtingen vroegen.Toen zij zich over tuigd hadden dat de burggraaf en de matroos een slachtoffer medebrachten ontstond het medelijden in hunne zie len. Hun aangeboren goedhartigheid hernam zijn rechten. Iedereen beschul digde zich zeiven niet dapper geweest te zfjn. Rosa en Julia weenden. Be grijpend, dat het hun een uur vroe ger gemakkelijk zou geweest zijn het meisje te redden, begonnen zij Onze Lieve Vrouw van Hulp te smeeken een nieuw wonder te voegen bij de vele, die haar altaar tot een beroemd bede huis gemaakt hadden. Eindelijk Het de «tem van Grand Hunier zich hooren. Een schuilplaats! Een vuurt hartversterkende middelen! Ieder wedijverde nu in hulpvaardig heid en de vlugsten liepen naar een apotheker. Rosa ging naar huis om een bed te doen gereed maken. Toen het boofd van den matroos bo ven den put verscheen, zeide Julia hem op smeekenden toon; kom bij on ze moeder, mijnheer, gij zult ons een wroeging wegnemen. Grand Hunier lichtte zijn lantaarn op, en toen hjj het betraande gelaat van Julia zag, begreep hy dat het wil de meisje in dat huis vriendelijk zou behandeld worden. - Is het ver? vroeg hjj. Het eerste huis van Geunevil- liers. Met een sprong stond hij aan den rand van den put. Hij zette zijne lan taarn neder, strekte de armen uit en belastte zich op zijn beurt met Dolo res, terwijl de officier den laatsten knoop van de koord bereikte. Daar na nam Antonin lijn mantel op, die hij op den grond had geworpen en •wikkelde er de dochter van Mevrouw de Flessigny in. „Kom. luitenant, zeide de matroos, wij hebben een schuilplaats voor den nacht. (Wordt vervolgd.) Tweede Blad. Herziening der Leerplichtwet. Hezuini- nrngscommissie. liet Djambc-ontwerp aangenomen. De dug van Donderdag was er een van Opruiming van kleingoed. Vooreerst werd liet wetsontwerp tot herziening der Leer plichtwet met 60 tegen 16 stemmen aange nomen. Op hun post waren al de anti- revolutionnairen. De meerderheid hunner, 11 in getal stemde tegen. De heeren S nu •enk en Schouten, lie reeds vóór dat zij als Kamerlid hun intrede in het Parlement deden, een zelfstandig standpunt innamen, ■weken van de meerderheid der 11 af en stemden voor. Zuiks was ook het geval met de Katholieken De molies-Duys kwamen eveneens in behandeling tot definitieve afdoening Zijn motie, „dat als regel het houden van op tochten en meetings, eventueel roet muziek en banieren, ook op Zondag geoorloofd moe! wezen," hebben wij reeds uitvoerig besproken. Zij werd met 46 tegen 29 stem men aangenomen. Minder fortuinlijk waa het k>l dat zijn andere motie onderging; de motie in zake de verzorging van werklooze arbeiders, die geen steun meer genieten krachtent de Rijkswerkloozenverzekering. door ge meentelijke steuncommissies en de beta ling der kosten van deze verzorging. Zij werd verworpen De revoiulionnaire heer Kruyt waagde zijn motie waarin het onderzoek naar de politieke gevoelens van Nederlanders, die een pas aanvragen, wordt afgekeurd, niet aan een stemming doch trok haar ter elf der ure in. Hij motiveerde dit besluit met de bewering dat min. Heemskerk Dinsdag avond gezegd had, dat de motie feitelijk zijn ambtgenoot van Buitenl. Zaken aangaat en hij de motie op dien grond had afge wezen. Tegen deze handelwijze kwan^ de beer Schraper in verzet; aan zijn wensch, om de motie over te nemen, kon echter om formeele redenen niet voldaan wor den. De instelling van een bezuinigings-in- spectie is er zonder stemming doorgegaan. Voorloopig komen er vier bezuingings-in- «pecteurs. d'ie het gelieelc terrein van het duro Staatshuishouden zullen moeten be werken. Hopen wij er het beste va.nl De medewerking der betreffende ministers zal voor de inspecteurs noodig zijn; zij zal ook niet geweigerd worden. Maar de bu reaucratie, zal deze van goeden wH zijn? Mr. Oud, die lid is van de bezuinigings- commissie-Rink. klaagde reeds over tegen werking van hooge ambtenaren, die het werk der Staatscommissie niet goed ge zind zijn. Minister de Vries vroeg hem zulke gevallen van tegenwerking mee te Willen deelcn. Aan dit verzoek zuilen ongetwijfeld al len die er voor in aanmerking komen, voldoen. En .dat is nooddg ook. Immers, als het waar is, dat hoofdambtenaren het werk der Bczuinigingscommissie trachten te saboteeren, dan moet de arbeid van Je lagere ambtenaren, de inspecteurs bijv. wel tot vruchteloosheid gedoemd zijn. Een ambtenaar, onverschillig tot welken rang hij behoort, die zich aan verkapte sabotage of tegenwerking in dit opzicht schuldig maakt, moet flink op zijn num mer gezet, desnoods gestraft worden. Het veel besproken petroteuim-ontwerp Is door de Kamer in de vergadering van Vrijdag vlug afgehandeld, niet zonder protesten van tegenstanders. Zoo riep de communist van Ravesteyn luidkeels uit, dat de saak al lang verkocht was en de heer Albaxda sprak van de dictatuur der Bataafsobc, die zkh in de Kamer liet gelden. Er is geen enkele principiceie wijziging aangebracht. AHeen is ais zoodanig mis schien aan te merken de wijziging van den coxvsitderaihs, zoodat nu niet meer van de aardolievetden in Ned.-Indië. maar yaa de Djambi-veldcn wordt gesproken. Overigens werden alle amendementen meest rechts tegen links verworpen. Verworpen weid - de staatsexploitatie gelijk de heer Albaida dde wilde, verwor pen werd het systeem van verdeeltag der terreinen gelijk de heer Treub had voor gesteld. Gedurende hel slot der behandeling was bet rumoerig; er heerschte een wrevelige stemming, die zWh o.m. uitte fn de ge neigdheid om hel debat snaar te eindigen De amendementen werden zeifs bijna niet meer toegelicht. De repliekeu brachten de principieele punten nog eens op den voorgrond. Naar het oordeel van den heer Albania heeft de Minister niet ontzenuwd de bezwaren die tegen zijn voorstellen zijn aangevoerd. Het groote bezwaar van den hoer Al- ba rda is, dal Nederland zich overle vert aan de machtigste maatschappij van de gansclie wereld. De bodemrijkdommen van Indië mogen z.i. niet uitgeleverd worden aan het groot-kapitaal. Die rijk dommen behooren aan de Indische be volking en moeten aan haar ;en g.>edc lemen. Dat kan alleen ais ze loor den Staat geëxploiteerd worden. Ook de lieer Marcliant sprak in den zefden goest. Twijfelachtig bleet' bij de zen afgevaardigde de „vergissing" met artikel 26 begaan, bet artikel, dat zooals men zich zal herinneren, bij ongeluk in het contract was blijven slaan. Het einde van 't lied was, dat de wet met 49 U„en 30 slcnunen werd aangeno men. Rechts stemde voor met de leden van links, de heeren van Rappard, Drion, Rraat, Visser van IJzendoorn, de Kanter en Dresselhuijs. Ook stemde ditmaal links de heer A. P. Staalman. Als opvolger van het overleden lid de heer van Doorn, werd toegelaten de lieer Bijleveld. Uit de Memorie van Antwoord op het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over de Zondagswet blijkt, dat in liet wetsont werp verschillende wijzigingen zijn aan gebracht. De Minister zegt in zijn Memorie, dat bi; de bestrijding van dit voorstel de te genstanders zich kennelijk op het stand punt stellen dat thans getracht zou wor den een gansch nieuw beginsel onzer bevol king op te dringen. Zij verliezen uit het oog, dat reeds in 1815 een Zondagswet tot stand kwam, welke beoogt de Zondagshei liging krachtdadig te bevorderen. Die wet i- nochtans begrijpelijkerwijze verouderd, met haar bepalingen wordt getransigeerd en reeds de eerbied voor de wet gebiedt aan zulk een halfsiachtigen toestand een einde te maken. Daartoe deze wet kort weg af te schaffen, ware een maatregel, tct welken dit Kabinet zeer stellig niet zou kunnen medewerken. In een Chris telijke samenleving moet de dag des \jee- len wijding vinden en dienen andersden kenden zich te onthouden van daden, welke die wijding kunnen verstoren. Zoo min mogelijk behoort voorts het verrich ten van werkzaamheden op den Zondag te worden genoopt. De Overheid dient bij een en ander het goede voorbeeld te geven. Van deze beginselen gaat het wetsont werp uit, dat wel verre van iemand te dwingen tot handelingen met zijne over tuiging in strijd, ieder vrij laat zicli te ge dragen als hij passend acht; alleen hem belet datgene te doen, wat tegen het ge stelde postulaat zou kunnen indruischen. Het feit, dat .it ontwerp aanhangig is gemaakt door een regeering, welke in haar Jaden getoond neeft de lichamelijke op voeding op alle wijzen te willen bevorde ren, had er toe moeten leiden haar ver wijten te besparen, als zij heeft moeten le zen. Geheel onjuist is dan ook al aan stonds. de opmerking, dat alle wedstrijden op Zondag onmogelijk gemaakt zouden worden. Reeds in zijn oorspronkelijke re dactie opende art. 9 gelegenheid om in alle gemeenten waar daartoe aanleiding bestaat vrijwel alle wedstrijden te doen plaats vin den. Titans is het artikel aldus geformuleerd, dat elk reëel bezwaar uit dezen hoofde aan het wetsontwerp te ontleenen, ook waar dit is gericht legen andere openbare ver makelijkheden, dc pas wordt afgesneden De beperking van den Zondagsdienst voor de openbare middelen van vervoer is cjodzakelijk om een zoo breed mogeiijken groep van ambtenaren en beambten in 'het genot van den vrijen Zondag te stellen. Voor optochten zal onder zekere om standigheden ontheffing van het verbod door den gemeenteraad mogelijk zijn. Van weik karakter de moeilijkheden zou- len zijn die uit dit wetsontwerp kunnen voortvloeien voor hen die op andere da gen dan den Zondag hunnen wekelijkschen rustdag hebben,, wordt niet nader aange duid. De Regeering gelooft niet, dat zij van ernstiger aard zijn dan de kleine in- convenienten tot welke ook voor anderen een maatregel als deze moet leiden. Dat de considerans van het wetsont werp onjuist zou zijn, kan de Regeering niet toegeven. Daar wordt gesproken van „regelen in het belang der heiliging van den Zondag" en, Üe heiliging van den Zon dag staat op den voorgrond. Bevordering van de Zondagsrust is taak der sociale wetgeving, zij het ook dat eenc Zondags wet zijdelings die rust in de hand werkt Overigens bedenke men dat een conside rans niet alles kan omvatten. Andersden kenden worden tot zekere hoogte verplicht datgene na te laten wat tot ontheiliging zon kunnen strekken. Natuurlijk moet vooropstaan, het goede voorbeeld door dc Overheid te geven en het beletten van al datgene wat den kerkdienst zou kunnen s aren. Een en ander geldt echter zoowel voor den vóór- als voor den namiddag. Werden de overige bepalingen beperkt tot handelingen in de ochtenduren, dan zou dit toch geen bevrediging schenken aan degenen die volledige vrijheid begeeren, terwiji bet doel dengenen die het schriftuurwoord gestreng willen naleven, den sieun der Overheid tc bicden niet zou bereikt worden. Eenige van de gewijzigde artikelen lui den thans: Artikel 3. Bij openbare middelen van vervoer wordt de dienst op Zondag zoo veel mogelijk beperkt. De Zondagsdienst wordt op zoodanige wijze geregeld, dat aan liet bedienend per soneel zooveel mogelijk gelegenheid wordt geboden de openbare godsdienstoefeningen bij te wonen of de godsdienstplichten tc vervullen. Onder openbare middelen van vervoer verstaat deze wet alle voer-, vaar- en vliegtuigen, die geregeld personen of goe deren vervoeren op aanmelding ol aan gifte. Artikel 4. Het is verboden op Zondag in de nabijheid van kerken of andere ge- bjuwen voor den openbaren ceredicnst be stemd, gedurende de godsdienstoefening, geraas tc veroorzaken, waardoor de gods dienstoefeningen kunnen worden gehin derd. Dit verbod is niet van toepassing op ge raas, voor zooveel onvermijdelijk, veroor zaakt door bestuurders of geleiders van middelen van vervoer. Artikel 9. Het is verboden op Zondag in den voormiddag eenige openbare ver makelijkheid te houden, daaraan deel te nemen of daarvoor gelegenheid te ver schaffen. Onder openbare vermakelijkheden be grijpt deze wet mede alle tentoonstellingen, verlooningen, opvoeringen, uitvoeringen, wedstrijden en spelen, waartoe, al dan niet tegen betaling, toeschouwers worden toege laten. Spelen in de open lucht, die niet het karakter dragen van wedstrijd, waarvoor de deelnemers geene betaling ontvangen, noch van de toeschouwers betaling wordt gevorderd, zijn geen openbare vermakelijk heden in den zin der wet. Voor de openbare vermakelijkheden, bij algemeencn maatregel van bestuur aan te wijzen, kan de gemeenteraad op het ver bod van het eerste lid uitzonderingen toe staan. Dc gemeenteraad kan bij verorde ning ook voor Ie uren na den middag voor met name aan te wijzen openbare vermakelijkheden eenzelfde verbod treffen als in het eerste lid bedoeld. De conferentie te Londen beeft zich door zeer verwarde discussies gekenmerkt, blijkens de berichten, die sinds gistermor gen achtereenvolgens over de zittingen van Zondag en Maandag binnenkwamen. Zondagmorgen waren de geallieerde des kundigen nog niet tot een schikking geko men, toen het tijdstip voor de bijeen komst van den Oppersten Raad was aan gebroken, zoodat deze tot 's middags werd uitgesteld. Intusschen bespraken dc geallieerden dc voorstellen van Jaspar, welke ten doel hadden de standpunten der geallieerden in overeenstemming te brengen. De voorwaarden, welke Duitschland in het ultimatum gesteld zouden worden, be rustten op het bedrag van Duitschland's schuld voorgesteld door dc commissie van herstel, n.l. 6600 millioen pond sterling. De Opperste Raad zou Jaspar's voorstel len Maandagmiddag in behandeling ne men. Een commissie van redactie, be staande uit Curzon, Briand, Sforza, Jas par en Hayabi werd benoemd om Jas par's voorstellen op te stellen. Zij beraad slaagde 's avonds en besloot den volgenden morgen den arbeid te hervatten, wanneer zij hoopte dezen tc kunnen beëindigen. Reuter meldde verder, dat Briand in de middag-vergadering uitvoerig het standpunt uiteenzette betreffende een onmiddellijke toepassing der sancties, vooral met het oog op dc ontwapening; hij wees er op, dat een niet-ont'wapening van OultscbtaBd «w niiKtairistisc.be bedreiging vormt, welke vooral voor Frankrijk en België gevaarlijk is. Sforza keurde de verklaringen van Bri and goed, vooral die betreffende de ont wapening en hij stelde voor do commissie van herstel op to dragen Duitschland de vastgestelde tekortkomingen ten opzichte van het vredesverdrag te beteekenen met vermelding van de noodig geachte sanc ties. Jaspar (België) sloot zich geheel aan hij het Fransche standpunt nopens de nood zakelijkheid van onmiddellijke sancties. Lloyd George gaf uiting aan zijn meemng, dat men Duitschland zijn tekort komingen behoorde te beteekenen alvorens de sancties toe te passen; mocht Duitsch land dan nog volharden in zijn houding, dan zouden de geallieerden moeten over gaan lot dc operaties in het Rulirgebied. Jaspar stelde voor een ultimatum op korten termijn te zenden, terwijl de geal lieerden inmiddels de voorbereiding voor de sancties zouden voortzetten. Jaspar's voorstel stelde Frankrijk in staat zijn toebereidselen voort te zetten, voor het geval Duitschland dc schadever goeding, de ontwapening cn de berech ting der oorlogsmisdadigers weigert, ter wijl het tevens de Britsche openbare mee ning wilde bevredigen door Duitschland een kleine tijdruimte te geven voor de aanvaarding der geallieerde voorwaarden en dc voorziening van de noodzakelijke waarborgen. Naar verluidt, bleek Lloyd George bij de gedachtenwisseling ongeneigd Jaspar's voorstellen tc aanvaarden. Hij sprak waar- dee(Jeering uit de Fransch-Belgische po gingen de moeilijkheden op te lossen, doch hij weigerde definitief antwoord tc geven alvorens liet Kabinet te hebben geraad pleegd. Dit wensch te de voorstellen te overwegen, wanneer zij schriftelijk zijn op gemaakt en vastgesteld. Aan het slot van de vergadering van den Oppersten Raad herhaalde Briand, dat in dien hij al genegen was vormwijzigingen aafl le brengen In het transactioneele voorslel, hij beslist tegen elke principieele verzwakking was. Onmiddellijke sanclies cn actie zonder verder uitstel blijven bet eenige standpunt, dat voor dc Fransche regeering aanneme lijk is; Duitschland mag slechts zooveel tijd gelaten worden om zijn verplichtingen alsnog na te komen, als noodig is voor hel mobiliseereu en coricentreeren van dc strijdkrachten. In conferentiekringen toonde men zich steeds meer geneigd om het voorstel-Jas- par aan le nemen, zooals het geamendeerd is door de Fransche delegatie, waarbij de onmiddellijke mobilisatie en concentratie van troepen voor de bezetting van liet Riihrgebïed wordt voorzien, gepaard gaande met oen beteekening aan Duitsch land door de commissie van herstel van de modaliteiten en waarborgen voor de betaling der schuld, terwijl de dwang maatregelen slechts zullen worden opge schort, indien Duitsc.hland onvoorwaar delijk voor 8 Mei toegeeft. Briand weigerde onder welken vorm ook de zending van een nieuw ultimatum en de hervatting van eenige bespreking inet Duitschland over zijn verplichtingen. V-olgens de oplossing van de kwestie, volgens het Fransche standpunt, zou men reeds heden met de maatregelen kunnen beginnen voor een militaire en economi sche actie in het Ruhrgebied. De deskun digen waren van oordeel, dat de mobi lisatie en concentratie van liet bezettings leger drie of vier dagen zouden veresschen en de besetting zelve 12 5 15 dagen. Tij dens den termijn van voorbereiding der bezetting zou Duitschland nog tijd heb ben voor de aanvaarding van de voor stellen der commissie van herstel voor de betaling der 132 milliard, de onhva- peningsvoorwaarden en de waarborgen voor de naleving. Na afloop van den ter mijn zou eventueel de bezetting automa tisch volgen. De houding van Amerika. Officieel wordt uit Washington geseind, dat Duitschland geen enkele nieuwe aan bieding voor liet herstel heeft gedaan. De niet-officiede gedaohtenwisseling duurt voort, maar de Amerikaansche re geering beschikt over geen enkele defini tieve regeling, welke aan de geallieerden ter bespreking kan worden voorgelegd. Aangaande de houding van de Ameri kaansche regeering wordt verklaard, dat deze niet optreed! als agent van Duitsch land of als bdangdooze makelaar, maar dat Amerika zich als belanghebbende be schouwt in de kwestie van het herstel, die ivoor Üe Vereenig de Stoten «en levens kwestie is. Aan den anderen kant wordt betoogd, dal Amerika het eens is met de geallieer den nu een practLsche oplossing ie ver krijgen op billijke grondslagen. Een verklaring van het I. V. V. Het Bureau van het*Internaitionaal Ver bond van Vakvcreenigingen, zendt een verklaring rond, waarin het zegt, kennis genomen hebbende van de nieuwe Dui'f- sdhe voorstellen betreffende het herstel, te verklaren dat die voorstellen van zoo- danigen aard zijn,, dat zij een onderwerp van nieuwe onderhandelingen tussohen de Entente-regeeringen en Duitschland uit kunnen maken. Overwegende de verklaringen, afgelegd door bevoegde vertegenwoordigers der Duitschc arbeidersorganisaties te Amster dam, luidende: „De voorstellen der Duitschc regeering worden ondersteund door de Duitschc arbeidersklasse en dc Duitschc Vakverce- nigingen zijn bereid al liun kracht aan tc wenden om iedere overeenkomst, die afgesloten zou kunnen worden door mid del van nieuwe onderhandelingen uitvoer baar te maken"; verklaart het Internationaal Verbond van Vakvcreenigingen, dat onder die voorwaarden en tegenover dergelijke waarborgen de weg geopend wordt tot een vreedzame oplossing der problemen, die niet alleen zwaar drukken op het leven der bevolking van de door den oor log verwoeste gebieden, maar ook op het economische leven der gelieelc wereld. Het I. V. V. herinnert aan zijn resoluties aangenomen te Londen in November 1920, aan die van Amsterdam van 31 Maart en 1 April 1921 en verklaart op nieuw, dat dc toevlucht tot geweldpolMiek den nauwelijks herlevenden vrede in de wereld slechts kan verstoren en alleen nieuwe ruines kan toevoegen aan de reeds beslaande. Het eischt in hel lioogere belang der volkeren, dat liet herstel geschieden "rM op de basis der samenwerking hisschen de volken hetgeen de eenige oplossing is, welke de uitwerking der genomen maat regelen ten volle waarborgt en dc verzoe ning tot stand kan brengen die noodig is voor het liersiel van een defini lieven en duurzamen vrede. Het Internationaal Verbond van Vak vcreenigingen, dat de gevoelens weer geeft van de georganiseerde arbeiders massa's, eischt van de Enlente-regcerin- geu, dat zij den weg der onderhandelin gen zullen betreden zonder hare toevlucht, te nemen tot nieuwe nutlclooze straffee^ palingen; het eischt tevens van de Duit- sehe Regeering, dat zij haar eerbied zal toonen voor het gegeven woord door de uiterste verzoeningsgezindheid te betrach ten en len opzichte der militaristen, die alsnog den vrede van de Duitsehe Repu bliek kunnen bedreigen en daardoor, bij terugslag, den Bnropeeschen vrede, de noodige maatregelen te nemen. Het Internationaal Verbond van Vak- vereenigingen is verzekerd van het feit, dat liet werkt in het belang van de be volking in de verwoeste streken en te vens voor den wereldvrede, welke nood zakelijk is voor de volkeren om zich tc redden uit den pijnlijken en gevaarlijken toestand van het oogenblik. DE DL'ITSCHE REGEERINGSCRIS1S. UITSTEL. GEEN AFSTEL. Dr. Simons zal, volgens een officieele verklaring, voorloopig minister van bui- lenlandsohe zaken blijven. Het is juist aldus wordt toegegeven dat hij „een poos geleden" ontslag heeft gevraagd, om dat hij den indruk had gekregen, dat de publieke opinie in Duitschland niet meer op zijn hand was. Dr. Simons wilde echter nog aanblijven tot de onderhandelingen met Amerika afgeloopen zouden zijn. De rijkspresident heeft het verzoek om ontslag niet ingewilligd, omdat het parle ment de houding van den minister ten op zichte van Amerika heeft goedgekeurd. Het „Berl. Tagebl." geeft de uitvoerige geschiedenis van deze vermeden regee- ringscrisis. Dr. Simons heeft reeds den 23en April den rijkskanselier en zijn in- tiemsten medewerkers verteld, dat hij ont slag had gevraagd, omdat hij met de nieuwe voorstellen, naar Washington ge zonden, was afgeweken van zijn oorspron kelijke lijn. Wel was hij het met deze nieuwe voorstellen volkomen eens, doch in zijn overgroote rechtschapenheid, die een stempel drukt op zijn gelieelc persoon lijkheid, en die bij licm niet, als bij vele anderen, iels uiterlijks en half waars is, was hij van nieening de consequenties te moeten trekken uit enkele tegenslrijdig- Iicden tussehen zijn eerste verklaring e» «ijn latere houding, die tooh alleen beoog- <le rekening te houden roet de poRtiek* situatie. Dr. Simons was» bereid op post le blijven tot de onderhandelingen over de schadeloosstelling afgeloopen zouden zijn en zijn verzoek otn ontslag gold dan ook voor dat tijdstip. De bezwaren geuit in liet kabinet, door heeren van het deparle-- ment en vooral door president Ebert heli- hen aan liet incident een eind gemaakl. Uit dit en ook het officieele commentaar blijkt, dat dr. Simons en met hem waars sehljnlijk de rijkskanselier Fehrenbach zal aftreden, zoodra de onderhandelingei over de schadeloosstelling afgeloopen zul' Jen zijn, indien geen complicaties van bin-' nenlandschen poliiieken aard Mem dwingen vroeger te gaan. De crisis is uitgesteld, niet afgesteld. DE VERDEELING VAN OPPER-SILEZIë. Naar de „B. Z. a. M." van goed inge lichte zijde verneemt, zijn de voorstellen van de iniergeallieerde commissie in Op- pcln omtrent dc verdeeling van Opper- SHezië naar Londen onderweg. Volgens den zegsman van het blad stelt de com missie voor, liet plebiscietgebied van Op- per-Silezië bij Duitschland te laten, met uitzondering van de districten Pless en Rybnick, benevens het oostelijk deel van den kreits Katlowitz, welke volgens de grensregeling bij Polen zullen komen. Het schijnt hierbij te gaan om de strook Iqpd van Myslowitz tot Bogotschütz, daar deze bij het district Pless aansluit. Daarentegen zou met betrekking tot het district Tamo- wilz, dat een Poolsche meerderheid had, niets bepaald zijn omtrent het afstaan van gebied aan Polen. LEN IN NAAR LONDEN? Volgens een Orient-bericht uit Riga wordt uit Moskou gemeld, dat Tsjitsjerin Krassin zöu opgedragen hebben liet terrein te Londen te verkennen ten aanzien der vraag of de komst van Lenin er met een welwillend oog zou worden gezien. Lenin zou voornemens zijn zich naar Londen te ibegeven, ten emde de officieele Engclsche kringen te interesseeren voor zijn groot poiriiek-economisch program voor den wederopbouw van Rusland, waarin, gelijk Krassin te verstaan heeft gegeven, h<V Engelsclie kapitaal en de Engelschc indii" trie een belangrijke rol zouden spelen. 1 MEI-VIERING. De eersto Moi is to Parijs rustig voor bij gegaan. Alle takken van openbaren dienst werkten als gowoonlijk, evenals alle verkeersmiddelen, behalve voor een deel de taxi's. De vergaderingen waren, naar Reuter seint, niet heel druk be zocht en gaven tot geen incidenten aan leiding. Te Praag heeft do 1 Mei-viering zonder eenige ongeregeldheden plaats gehad. De 1 Meidag is te Weenon, waar de communisten groote betoogingen aan gekondigd hadden, rustig verloopen. Ei waren in den communisten-optocht wei veol borden met oproepen voor aanslui ting bij Sovjet-Rusland en ten gun-to van do dictatuur van het proletariaat. Het eenige voorval, dat wat opschud ding wekte, was de uitroep: „Leve keizer Karei!" door een man in het centra- van de stad geslaakt bij het voorbij trek ken van den stoet communisten. Do mau werd bijna gelyncht. Met moeite kon do politie hem in veiligheid brengen. Een kist, gemerkt „eieren" en be stemd voor Glasgow, trok te Dundee do aandacht door d'e groote zwaarte. Zij werd geopend en toen vond men onder een laag eieren een groote hoeveelheid revol vers en ammunitie. Vier mannen en een vrouw zijn gearresteerd en te Glasgow werden in verband hiermede meerdere arrestaties gedaan, Een Reuter-telegram uit Washing» ton meldt, dat Benson, de leider van den Shipping Board, een loonsverlaging met 15 pet. h|-eft gelast voor allo bemanningen van de koopvaardijvloot der regeering. Deze vermindering zou op 1 Mei ingaan. Weer heeft S tinnes de hand gelegd op eenige bladen, die door het Büxeu- steinsche Zei tungs Komsern worden uit gegeven. Hij heeft er 17 millioen voor betaald en bovendien geheimraad Büxen- stcin, den eigenaar, de opperleiding van zijn publicaties, die langzamerhand den omvang van een trust krijgen, toever trouwd. Zondagmiddag is de „West-Arrow" met 718 Amerikaansche koeion en 70 kalveren in Bremen aangekomen. Te Gompie, in Pertshire (Schot land) is Zaterdagmiddag een aardschok gevoeld, die onder de bevolking ontstel tenis verspreidde. I I ji i 'I; i!|i it- ii. ii iii- i. I; I ij-,: i! Kl' ik. 1 X ik IV

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5