M. tï k I: 1 Indrukken van den dag UIT DEN OMTREK it WOENSDAG 4 MEI 1921 44ste JAARGANG No. 13829 ji PER KWARTAALT 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57*/* NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748, ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. WEGENS DEN FEESTDAG VAN 'S-HEEREN HEMELVAART, ZAL DIT BLAD MORGEN NIET VERSCHIJNEN. Rectificatie TrekkingslHst. HEEMSTEDE. BENNEBROEK. ■■f i.!-1: .Mi 'f:- 'i; i|i ik itU i'. in: !rV s>E ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN t BURE|\UX: 182. VOORKEURSTEMMEN. We zijn nog een heel eind van de algemeene verkiezingen verwijderd, wat niet zeggen wil, dat wij aan den komSnden politieken strijd nog niet behoeven te denken. Tijd van rust is er voor het politieke verenigings leven eigenlijk nooitmoest er ten minste nooit zijn. zeker niet sinds het kiesrecht tot alle meerderjarigen is Uitgebreid en het aantal kiezers door toetreding der vrouwen meer dan ver dubbeld is. Wanneer wij nu dan ook al voorbereidingen in het land zagen tref fen voor de verkiezingen van 1922 zou ons dat geen voorbarigheid lijken. Van zulk een mobilisatie is echter ook in onze kringen nog niet veel te merken De eerste schaduwen, welke de komende strijd vooruit werpt be palen zich tot een pennestrijd van en kelen over lessen, welke naar sommiger meening uit de vorige verkiezings actie- getrokken moeten worden. Met name is het uitbrengen van ■oorkeurstemmen en het geven van een „politiek advies" door de leiding, aan de orde gesteld. Terecht zijn beide zaken tegelijk genoemd en er is zelfs met een vrijmoedigheid over geschre ven, die verbazen doet. En toch is o. i. het onderwerp niet uitgeput en hebben de schrijvers, die er zich mee bezighielden, of wel verzuimd een op lossing te geven, waar zij een gevolgd systeem afkeurden, of wel kwamen zij tot een gevaarlijke conclusie, omdat zij belangrijke factoren over het hoofd zagen Waar het om gaat Men herinnert zich dat het hoofdbestuur van den Algemeenen Bond van R K. Kies- vereenigingen in 1918 een zoogenaamd „politiek advies" uitgaf, een lijst met namen, aan de volgorde waaraan men zich in alle kieskringen van heel het land te houden had. Men kent immers nog het adagium uit de dagen van 1918„Stemt No. 1 van de Katho lieke lijst Tegen dat „politiek advies istfsel gestreden, tegen een advies in t alge- meen, maar ook tegen de wijze, waarop het tot stand kwam. Toegegeven moet worden, dat die manier van leiding geven niet de gelukkigste daad der leiding is geweest. Wel echter verwon dert het ons thans, drie jaar. later, nu toch alle hartstochten bekoeld zijn en er volop gelegenheid is vóór nuch ter oordeel en zakelijke bespreking, nog niet anders dan de oude klachten en wat erger is gebrek aan in zicht in het wezen der zaak te consta- teeren Wij mochten nu toch verwachten, dat het denkbeeld om eenige leiding te geven aan de duizenden kiezeic, op een oogenblik, dat zij geheel vreemd voor een nieuw kiesstelsel en voor eet deel zelfs voor het eerst aan de sten»- bus stonden, dat de goede bedoeling wat beter zou worden geapprecieerd dan met de kwalificatie, welke wij jn het laatste nummer van „De Nieuwe Eeuw" lazen„De aftredenden, dat zijn wij zelf en onze vrienden, gaan natuurlijk voorop." Dus zou bij het uitbrengen van 't politiek advies enkel baantjesjagerij hebben voor gezeten Maar laten wij zeggen, dat een vol gende maal een algemeen politiek ad vies overbodig, ja zelfs verkeerd is. Zijn wij er dan Gesteld, iedere kies kring bepaalt zijn eigen candidaten. Is daarmede de zaak opgelost Neen, wordt er nu beweerdook dan moet het uitbrengen van voorkeurstemmen toelaatbaar worden geacht. Wij gelooven, dat hier een gevaarlijk idee bezig is veld te winnen en gemak kelijk veld winnen kan. De wet immers iaat het uitbrengen van voorkeur stemmen toewerkt dit zelfs in de hand. Men stemt, wanneer men No. 5 of 6 inplaats van No. 1 bv. der Room- sche lijst stemt toch Katholiekmen neemt enkel een anderen candidaat. Die meening gaat er bij de massa ge- makkelijkin en is toch radicaal verkeerd. Immers, de techniek van het tegen woordige kiesstelsel brengt mee, dat door voorkeurstemmen groote onbil lijkheden kunnen gebeuren. Stel het geval, dat aan een lijst drie zetels worden toegewezen. Wanneer op de normale wijze de massa der stemmen op No. 1 zijn uitgebracht, maar ook een groot aantal voorkeurstemmen op zeg No. 7, is het mogelijk, dat No. 1 en No. 2 en No. 7 verkozen worden verklaard. Al degenen, die in de kies vereeniging aan de samenstelling der lijst hebben meegewerkt, worden daar door verbitterd en voor een volgenden keer is het hek van den dam, komt er een strijd van partijtjes, een per soonlijke propaganda onder de kiezers Van een en dezelfde partij. De kieskring den Bosch leverde in 1918 het bewijs hoe verderfelijk het werken zou voor onze organisatie, wan neer wij niet aan de leusNo. 1 van de lijst, vasthielden. Wij vervallen dan onder elkaar tot een strijd, die ge vochten wordt met alle middelen, vroeger gebruikt om in een bepaalden candidaat een ba?a<wel te bestrijden. Dan kon geld, propaganda, lectuur enz. helpen en waren zulke middelen gewenscht. Wanneer deze echter wor den aangewend om bepaalde personen van eigen partij naar voren te bren gen, zal al heel gauw de rijkste man van de lijst bovenaan komen. Dat mogen wel eens bedenken zij, die thans voor voorkeurstemmen strij den. Toch willen wij aanstonds toegeven in 1918 het uitbrengen van voorkeur stemmen te hebben begrepen om de groote en grove fouten, welke bij het opstellen van het „politiek advies" waren begaan. Daarom zij men daar een volgenden keer voorzichtiger mee. Iedere kies kring hebbe zooveel mogelijk zijn eigen lijst, in eigen kring tot stand ge komen. Doch men make zich dan nog niet de illusie dat er algemeene tevreden heid zal ontstaan. Bij de laatste verkiezing in Amster dam. toen voor het eerst de vrouwen moej-wii stammen, is het ons uit eigen ervaring nog eens duidelijk geworden, hoe onmogelijk het is de groote massa zonder leiding te laten. Men heeft de leden der kiesvereeniging in de gele genheid gesteld om zelf de eindbe slissing te nemen over de volgorde der Katholieke lijst, uit een alphabetisch samengesteld, in de politieke organi satie naar voren gebracht aantal can didaten. Het bleek echter herhaaldelijk op de bureaux, dat vele mannen, maar vooral de vrouwen met hun bil jet verlegen stonden en dat, ware er geen advies geweest, de volgorde van de officieele Katholieke lijst aan de toevallige nummering der onwetenden zoude zijn overgelaten. En nu is het toch beter, dat er bepaalde meenings- verschillen zijn over enkele plaatsen tusschen een minderheid op een ver gadering van een kiesvereeniging en een meerderheid, dan dat door het toeval een aftredend Wethouder of Kamerlid onder en een nieuweling boven aan de officieele lijst komt te staan. Dat vergeten degenen die tegen ieder advies in eiken vorm en op grond van tekortkomingen van zulk een ad vies vóór voorkeurstemmen strijden. Wie uit eigen opgedane ervaring in den politieken strijd zich geroepen gevoelt om dien strijd, ook in eigen kring, zoo zuiver mogelijk te maken, die helpe bevorderen een algemeene belangstelling in het politieke vereni gingsleven. Immers het ideaal is 100 pet. der Roomsche kiezers in de Katholieke kiesvereeniging100 pet. dier leden op de vergaderingen, waarin onze candidaten worden gesteld, en bij die leden 100 pet. belangstelling in en kennis van de Roomsche politiek, op dat zij eigener beweging steeds den juisten man op de juiste plaats stel len. Zeker, dit is een ideaal, dat op een illusie lijkt. En toch Hgt in de verwezenlijking daarvan de eenige bevredigende op lossing voor alle meeningsverschil- len, welke zich telkens op politiek- organisatorisch terrein onder ons voor doen. OUD-SCHOTEN. Lichtbeeldenavond H, M. W. van Vrij dag 23 April IJ. Men whrijft ons: Tc oud-Sooten werd Vrijdagavond door den Eerw. Pater Missionaris Mul dera 8.J. een lichtbeeldenavond gehou- dien. Te 8 uur opende de voorzitter de bij eenkomst met den Ghristelijken groet en spoorde in zijn openingswoord, de aan wezigen aan tot gebed en financieelen steun voor het groole Missiewerk. Door het Dames zangkoor en de Har monie St. Cecillia werden op verdienste lijke wijze eenige nummers ten gehoore gebracht, de leiding hiervan berustte bij den heer C. H. Huijboom Sr. Hierna begon de Eerw. Pater zijn le zing over Oost-Indië, in het bijzonder over Java. Met fraaie lichtbeelden liet spr. het vertrek zien der Missionarissen van het moederland en hun aankomst ln de Missielanden. Het tweede gedeelte der lezing betrof het intieme Missiewerk onder de heide nen, hier liel de Pater zien hoe door het oprichten van kerken en scholen de be schaving door de Paters aan de inlan ders werd gebracht. Spreker betreurde het dan ook d-at nog vele heidenen, wel ke gaarne tot ons H. Geloof zou willen naderen, terug gestuurd moesten worden uit gebrek aan leerkrachten scholen en geld. Spreker spoorde dan ook de aanwezi gen aan het zegenrijke Missiewerk voor- ail door gebed krachtig te steunen, waar na de Pater onder een daverend applaus zijn rede sloot Hierop bedankte de Eerw. Heer kap. v. Leipzig namens het sub. comité, den Pater voor zijn voor tref fetlijk woord en spoorde de aanwezigen aan deze woor den wel ter harte te nemen. Tot slot werd door bovengenoemde vereenigingen nog eenige nummers gege ven, waarna de voorzitter na een woord ram dank aan het Dames-zangkoor en de Harmonie met een bijzonder woord van lof aan hun eminenten leider, alsmede aan de lieeren van het sub. comité, die hem dezen avond zoo ter wille waren geweest, alsook aan den operateur voor zijn belangelooee medewerking, de w gadering sloot met den Ghristelijken groet. P.S. De opbrengst der collecte van de zen avond bedroeg f 81. BEVERWIJK. 'Raadsvergadering(Vervol g.^ Aan de orde is de verhobging van haven gelden. Het betreffende adres van schippers wordt voor kennisgeving aangenomen. B. en W. stellen voor, in wijziging op het daaromtrent vroeger door hen voorgestelde, te heffen van stoomboot ondernemers f 7 per ton en per jaar, overeenkomstig 't amendement-Eijking, De heer TIJSSEN begrijpt zicli niet, dat er geen praeadvies wordt uitge bracht op zijn voorstel, om f 5 pet ton en per jaar van eigen schip pers te heffen. De heer EIJKING verecnigt zich thans met dit laatste voorstel. Spr. is er evenals de schippers voor, dat niet alleen de schippers, doch ook de aanvoerders en afnemers aan deze belasting betalen. Na veel gepraat vVordt het voorstel van B. en W. aangenomen (8—3) (Wethouder Zwager heeft zich ver wijderd.) Aan de orde is het voorstel om de bijdrage aan het Witte Kruis, voor het geven van volksbaden met f 150 te verhoogen. Punt 5 betreft het benoemen van een lid der Schoolcommissie, in de vacature van Mej. Sepp. Benoemd wordt de heer J. Teer. Punt 6. Onderzoek geloofsbrief nieuw benoemd raadslid v. d. Sluis, vacature- Me vr. WolfBuijs. De commissie van onderzoek, ge vormd door de heeren Hamineijer, Steijn en Buissing, bevindt de papieren in orde, zoodat de Raad kon beslui ten tot toelating van den heer v. d. Sluis. Punt 7. Mededeelingcn en ingekomen stukken. Daar tusschen is een beslissing van Ged. Stalen tot aanhouding eener be slissing inzake het door de gemeente overnemen der nieuwe straat tusschen de woningen van „St. Agatha". Terzake een voorslel-v. Helden om de winkelsluiting voor barbiers zoo te begrijpen, dat de klanten vóór het sluitingsuur binnengekomen, afgehol pen worden, stelt dc Voorz. den heer v. Helden voor dit in te trekken, omdat er een groote onbillijkheid in schuilt jegens do andere winkeliers. Na eenig gesputter trekt de lieer v. Helden zijn voorstel in. De Raad besluit zonder hoofdelijke stemming goed te keuren een voor stel van B. en W. tot het aanvaarden en verleenen van hypothecaire credie- ten voor woningbouw ad f 18550, aan de Gebr. Boots te Wijk aan Zee en Duin. Van de Neutrale en de R. K. organisatie van Personeel in Over- heidsdiennst is het verzoek ingekomen om voor de werklieden der gemeente, die minder dan f 30 p. week verdienen 't salaris te verhoogen tot dat bedrag. De VOORZ. verwijst naar het rap port der Staatscommissie, dat straks klaar komt. De heer v. HELDEN vreest dal de drie minimum-lijders, van wie hier sprake is, dan tot 1922 moeten wachten. De heer TIJSSEN wenscht onmid dellijke maatregelen, om die menschen helpen. Weth. GORTER stelt vaor om B. en W. machtiging te geven tot afdoening en voorziening Ln den nood der be trokkenen. De Raad gaat hiermede accoord. Na korte rondvraag wordt de ver gadering gesloten. Zitting van Zaterdag. Zaterdagavond te half acht kwam de Raad opnieuw bijeen. Afwezig het nieuw benoemde lid v. d. Sluis. worden gekomen bij Ged. Staten, waar- uit spr. afleidt, dat vóór verstrijken van dezen termijn het raadslid geen zitting mag hebben op gevaar dat de genomen besluiten ongeldig worden verklaard. De heer TIJSSEN verstaat dat artikel anders, insinueert dat bij B. en W. ■eerder het verlangen heeft voorgezeten om siechts 12 leden rond de groene tafel te vergaderen en protesteert te gen het niet convooeeren. De VOORZ. neemt de insinuatie voor kennisgeving aan en repliceert. Weth. GORTER betreurt eveneens dat de heer v. d. Sluis niet gecon voceerd is, omdat z.i. geen gevaar voor bezwaar vanwege Ged. Staten tegen admissie van bedoeld lid kan bestaan. Na eenige discussie wordt overge gaan tot herstemming over de voor stellen, waarover de stemmen giste ren staakten. Andermaal staken de stemmen (6—6) en is het voorstel van B. en W. aldus aangenomen. De heer v. HELDEN ruziet een wei nig tegen de Vrijzinnig-Democraten, die z. i. het urgentie-program niet na kwamen. Spr. stelt voor f 850 af te trekken voor volwassenen en f 75 voor kinderen beneden 14 jaar. De heer EIJKING zal daartegen zijn, omdat, als opnieuw de stemmen zou den staken, de verordening niet voor 1 Mei klaar zou wezen en wij meteen voor de onmogelijkheid zouden staan dit jaar de belasting door het Rijk te doen heffen. De heer STEIJN verklaart, dat hij tegen het voorstel-v. Helden heeft ge stemd, omdat daardoor de opbrengst der belasting in gevaar wordt gebracht en de middenstand nog meer in 't gedrang zou komen. Een goede finan- cieele politiek laat dit niet toe. Dc heer v. HELDEN beschuldigt den heer Steijn, dat deze opkomt voor den middenstand en haalt alweer het urgentie-program er bij. Weth. GORTER wenscht den heer v. TIelden er op te wijzen, dat de Vrir.-Deinocraten bij de onderteeke- uuig van het urgentie-program sterk voorbehoud hebben gemaakt ten aan zien van dit punt. Bij stemming valt het nieuwe voor stel-v. Helden. Voor stemden dc hee ren Tijssen, v. Helden, Buissing en Tromp. Bij de stemming over de geheele verordening verklaart alleen dc heer Tijssen zich tegen, omdat hij naar zijn zeggen niet gewend is contre- cocur iets goed te keuren. Bij de rondvraag protesteert de heer EIJKING er tegen, dat de vergade ring zoo laat is uitgeschreven, waar door de verordeningen in gevaar moes ten komen. De VOORZ. zet uiteen, dat B. en W. in de onmogelijkheid verkeerden den datum te bespoedigen, met het oog op de vele voorschriften en veror deningen, waarmede bij het ontwerpen der besluiten rekening gehouden moest worden. Hici'tn gaat de vergadering uiteen. UITGEEST. RaadsvergaderingAlle leden aan wezig. Eén vacature van de Comm. par tij. De rekening van de Gezondheidscom missie over .1920 met aan ontvangsten en uitgaven een bedrag van f 1859.69 wordt goedgekeurd, jjvenals een begroo- ting over 1921 met een bedrag van f 2i2/s waarvan Uitgeest dit jaar f 138.63 zal moeten bijdragen. Van de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder te IJmuiden was een schrij ven ontvangen, waarbij verzocht werd of do Gemeente zou willen medewer ken tot 't tot etandkomen van een wachtgeldregeling voor het personeel van haar fabrieken. De Gemeente moet dan een-tiende bijdragen tot het wachtgeld, uitgekeerd aan do ingezetenen dezer ge meente, die op haar fabrieken werken. Het voorstel van B. en W. om aan dit verzoek te voldoen, wordt algemeen goedgekeurd. Van den Algem. Bond van politie personeel in Nederland, afdeeling Wor- merveer en omstreken, werd gevraagd de salarissen der agenten van politie vast te stellen op f 1900f 2290. B. en Kstellen voor afwijzend te beschikken, aangezien de salarissen pas zijn gere geld. In dezen geest wordt besloten. Nadat op voorstel van den heer Wil- ken word vastgelegd, dat bij een vol gende begrooting eerst overleg zal ge pleegd worden met de desbetreffende organisatie, om zoodoende tot een re- geliugt e komen, welke voor eenige ja ren bindend is. In de trekkingslijst van de H. M. W.- loterij, voorkomende op pagina 4 van ons nummer van gisteren, moeten de volgende verbeteringen worden aangebracht: Nummer 9758 moet zijn 9757; 9758 is een niet. Op 2436 viel prijs 920, dus niet prijs 928. Op 3292 viel prijs 894,dus niet prijs 984. Een schrijven van de Gebr. Jonkor r, te Markah-Bïnnen, behelsde het verzoek !hunn« parollen van gemeentewege van den publioken weg te willen afschei den of - tenminste hun voor dat werk eene tegemoetkoming te - willen geven. Hoewel B. Ou W. adfisec-son «enigs zins tegemoet te komen, wordt tenslotte heer v. d. Sluis niet geconvoceerd is. De VOORZ. verwijst naar arl. 38 der Gemeentewet, waarbij bepaald is, dat binnen 8 dagen na admissie van een raadslid daartegen in beroep kan na eenige discussie besloten, met 4 stem men vóór en 2 stemmen tegen n.l. de hoeren L. Zonneveld en A. Starreveld Jbzn. afwijzend op het verzoek te be ken. Van den heer S. Koopman was be richt ontvangen, waarin hij mededeel- do zijn benoeming tot lid der schat tingscommissie aan te nemen. Van het B.K. Parochiaal Kerk-, te vens Schoolbestuur alhier, werd verzocht in een schrijven te willen overgaan tot 't stichten van een gymnastieklokaal. De kosten voor de gemeente zouden daar voor f 48.479 bedragen. B. en W. stel len voor op dit verzoek niet in te gaan, gezien de ongunstige gemeentelijke fi nanciën. De voorzitter van het Kerk bestuur stelde èn terrein èn lokaal ter beschikking der geheele gemeente. Be sloten wordt aan het R.K. Kerkbestuur te berichten, dat de Raad voorloopig niet op het verzoek wil ingaan, doch be reid is, wanneer de voorschriften voor de lichamelijke opvoeding wettelijk zijn voorgesteld, 't verzoek nade^ te over wegen. Voorzitter van Ged. Staten verzoekt den ambtenaar van den Bnrgerl. Stand, die belast is met het sluiten der hu welijken, daarvoor een salaris van f 100 toe te kennen. Aldus goedgevonden en daaraan terugwerkende kracht te geven tot 1 Januari 1921. Daarna leggen B. en W. over een verordening tot regeling van de Oom missie van Toezicht op het Lager On derwijs in deze gemeente. De Oommis sie zal uit vijf leden bestaan. De voor dracht bestaat uit voor de Openbare school de heeren J. van der Vies en J. Nol. Voor 'de R.K. School 0. Schaar en J. 0. Merz. K. Brasser en H. Kook huizen. P. Twaaffhoven en A. van der Eng. Mevrouw Wentink en mevr. Risé. Gekozen worden de heeren J. van der Vies, O. Schaar, K. Brasser, P. Twaalf hoven en Mevrouw Wilken (in afwijking van de voordracht). Dan gaat de Raad over tot het benoemen van een onder wijzer voor de Openbare School in hot dorp Uitgeest. De voordracht luidt: J. Hazebroek, W. Straks en W. Bruinsma. Op advies van den Inspeoteur wordt door den Raad no. 1 benoemd, n.L de heer J. Hazebroek van Zaandam. Door den heer 0. Rol werd verzocht voor bouwpremie en 70 hypotheek in aanmerking te mogen komen. B. en W. stellen voor zich van gemeentewege daar voor niet garant te stellen. Het voorstel van B. en W. wordt, nadat de Raad in geheim-comité is geweest, verworpen met 2 tegen 4 Btemmen. Het verzoek van 0. Rol wordt vervolgens met algemeene stemmen verworpen. Burgerlylcc Stand. Geboren: d. v. J. Kok en G. van der Laan. Ondertrouwd: Bank Meylandt en Aagje bandjes. Getrouwd: Petrus Leek en Cornelia Brantjes; Willem Dekkeren Maria Ad miraal; Willem Laan en Oatharma Dek ker. Aanbesteding. Door bet Bestuur van de Woningbouwvereeniging „Heomstede's Belang" alhier is aanbesteed de bouw van 69 middenstandswoningen waarvoor 10 in schrijvingen waren ingekomen. Ingeschre ven werd door J. Gelem, 's-öravenhago, voor f647,793,— J. v. d. Wal, 's-Gra- venhage, voor f 630.000,Joh. Kraaij, Hillegom, voor f 630.000,— Fa. Met selaar en de Paus, Haarlem, voor f 592.418,Wed. P. van Heijst, te Velsen, voor f 575,555,D. H. Gran- neman, Heemstede, vr- f 578.000,B W. Lindeboom, Heems-ede, f 627,800, J. G. ten Broeke Jr., te Velseroord, voor f 568.000,Tunnissen en Sambeok, Haarlem, voor f 561,568,— Fa. Gebr. van der Putten, Heemstele, voor f 539,C04. Uitbreidingsplan. Door het Hoofd van het gemeentebestuur is bekend ge maakt dat ter secretarie ter inzage zijn nedergelegd de door God. Staten goed gekeurde besluiten herziening XIX en XX van het Uitbreidingsplan dezer gemeente met kaarten eüz.. Herziening XIX be treft eene wijziging van het plan ten Oosten en Westen van den Binnenweg nabij de Zandvaart waar door de Woning bouwvereeniging >rD® Haemstede" zal worden gebouwd, terwijl herziening XX betreft het plan ten zuiden van de Oamp- laan tusschen den Voorweg en do Van Merlenvaart. RJt. Voetbalclub B.V.C. Do leden worden herinnerd aan de verplichte ver gadering op Donderdag 5 Mei, te 6 uur in het R.K. Vereenigingsgebouw. Allo leden moeten komen! Bij Kon. besluit is toegekend de aan de orde van Oranjo-Nassau verbonden eere-medaille in brons aan J. Feye, schil dersknecht bij de firma M. van der Etet en Zm, alhier. j NOORDWIJKERHOUT. Sluiting cursus L. T. B. en Hanze,. Maandagavond had in het café „Het Wapen van Noordwijkerhout" de offici eele sluiting plaats van den dezen winter alhier gehouden cursus voor de zonen der leden van de Hanze en L. T. B. De Eerwt Geestelijke adviseur dezer vereenigingen, de WelEerw. Heer M. v. d- Eem, opende dezen avond met den Chr. Groet en ver welkomde de talrijk aanwezigen, ouders en leerlingen. Zijn Eerw. wees er op dat hij ondanks de vele moeilijkheden, welke er in het afgeloopen najaar rezen om tot het ge ven van dezen cursus te komen, er toch in geslaagd was. Aan het einde hiervan kon met genoegen op hetgeen was onder wezen op het gebied van L. O. Vervolg onderwijs, Bemestingleer, Staathuis houdkunde, Dierenkunde en Godsdienst onderwijs worden teruggezion. Spr. bracht een warm woord van dank aan den heer J. v. d. Wijden, onderwijzer te Noordwijk, voor de medewerking welke deze heeft verleend bij het geven van onderwijs in de Ned. Taal, Schrijven en Rekenen. Ook bracht hij dank aan den heer heer W. v. d. Zalm, voor hetgeen deze heeft ge daan om de leerlingen iets bij te brengen in de vakken, kennis van den bodem, be mestingleer, enz. Ook dankte Zijn Eerw. de ouders, die hun zonen gestuurd hebben en zo® getoond hebben, te beseffen, dat het voor het volgend loven hunner kinde ren noodig is, dat zij ontwikkeling be zitten. Zijn Eerw. zeile ook, dat deze cur sus pas een begin is van vale andere, welke nog zullen volgen. Daarna kreeg het woord de heer J. v. d. Wijden, on derwijzer, om verslag uit te brengen over do gemaakte vorderingen der leerlingen. De cursus wa3 begonnen met 24 leer lingen en vermeerdorde al spoedig tot 36, zoodat het noodig bleek dit getal te splitsen, zooiat er kwam een z.g.n. groote en een kleine klas. Wat betreft de vor deringen, welke gemaakt zijn, kon spr. zeer tevreden zijn, vooral wat betreft Ned. Taal en schrijven. Het rekenen was over het algemeen goed, maar niet schitterend. Spr. bracht dank aan de leerlingen voor do waar deering van zijn werk en voor de ijver welke door de leerlingen is betoond lij; het volgen der lessen. Door den hoer W. v. d. Zalm werd ver slag uitgebracht over hetgeeii door hem gedurende dezen cursus met de jongens is behandeld, n.l. de Bemestingleer en da kennis van den grond. Ook hij was zeer tevreden over het verloop van den cursus. Er zijn slechts zeer weinig leerlingen, die het geleerde in de praktijk te beoefe nen hebben, doch deze enkelen spoort hij aan, om het geleerde dan ook in de praktijk te beoefenen en er hun voordeel mee te doen. Nu volgde de uitreiking der prijzen. De eereprijs voor de groorte jongens werd toegekend aan Cor de Groot Jaczn., de eerste prijs aan S. Pennings Jz., 2a prijs aan Th. Duivenvoorde, 3e prijs aan Ger. Heemskerk Oz., 4e prijs aan Jan do Klerk Az., 5® -wijs aan O. van Noort AHz. De eereprqs voor de kleinere jongens werd toegekend aan Nic Zurenhout Az., de le prijs aan G. Vrijling, de 2e aan W. Zurenhout Az., de 3e prijs aan N. Hoger- vorst Ez., de 4e prijs aan A. van Buiten. Deze prijzen bestaande uit zeer mooie boekwerken, werden onder eenige toe passelijke woorden aan de jongens uit gereikt. Na den afloop hiervan werd door den Eerw. Hoer M. v. 4. Eem een toespraak gehouden, waarin bij de jongens nog oons op wees, dat zij het in dezen winter ge leerde ook in praktijk moesten brengen in het openbaar leven. Steeds ook moes- ton zij toonen Roomsche jongens te zijn, jongens van keunis en durf, op maat schappelijk gebied, maar ook jongens, die op Roomsch terrein thuis waren. Spr. sprak den wensch uit dat oen volgend jaar bij een nieuw te houden cur sus, het aantal deelnemers nog grootei zou zijn. Hierna werd ook nog een woord van dank gesproken door don heer P. van Emmerik, als voorzitter van de Hanze, vooral aan den Eerw. Geestelijken advi seur voor alles wat door hem is gedaan op het gebied van Godsdienstonderwijs voor de cursisten. Hierna sluiting dezer plechtigheid en vergadering van den L. T. B., afdeeling Noord wijkerhout. Punt 1. Notulen, word wegens onsten- tenis van don secretaris aangehouden tot de volgende vergadering. Punt 2. was be handeling beschrijvingsbrief der Alge meene Vergadering 1921, welko gehouden zal worden gehouden op Donderdag 12 Mei a.s. te Haarlem in het gebouw St. Bavo. Dit punt lokte nog al discussie uit en het bleek dat de vergadering zi h over het algemeen slecht kon voreenigen mei de voorstellen, welke op deze vergadering behandeld zullen worden. Besloten word echter den afgevaardigde naar deze ver gadering vrij mandaat te geven. Berioemd werd als afgevaardigde op voorstel vai» het bestuur, de Eerw. Geestelijke advi seur, die deze benoeming aannam. Ook zullen de voorzitter en secretaris ter jaar vergadering gaan. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt, zoodat de. voorzit ter deze korto maar zeer zakelijke ver gadering sloot met den Chr. Groet. ij t 1:' 'i l! u-lil I |I ij'':1 it If li li. ill- l'f I». H'l1 Ui li- li v i: K; I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1