Marktnieuws. LAATSTE NIEUWS UIT DEN OMTREK tVAN HET KANTONGERECHT. Een bijzonder feestnummer. SCHOTEN. ZANDVOORT. BLOEMENDAAL. UITGEEST. BENNEBROEK. Amsterdamsche Beurs* Telegrafisch Weerbericht. Hoofdprijzen Staatsloterij Nadat enkele kleine zaakjes afgehan deld waren, waarbij o.m. tegen cenige overtreders van de verkeersverordeniug boete of 3 dagen hechtenis geëiseht werd, werd het auto-ongeluk op de Julia nahum te O verveen behandeld. Op 17 Maart 1.1. reed een auto, bestuurd 'door J. de G., in de ridding Overveen. Eij hield den linkerkant van den weg. De buitlenden verkeerden onder den invloed 'ran sterken drank. Op zeker oogenblik •jloeg de auto oan en alle vier de inzitten den kwamen er onder. J. de G. moest nti terechtstaan, ter zake, dat hij op dusdanige wijze gereden had, dat hij de veiligheid van het verkeer in ge- raar haid gebracht. Een der getuigen verklaarde, dat hij niet een aurto in de richting Haarlem reed aan de rechterzijde van den weg. In de verte aag liij een automobiel naderen in slinge rende beweging. Eerst op het allerlaatste oogenblik was de naderende auto naar rechts uitgeweken. Beklaagde was niet verschenen. Een andere getuige vertelde, dal zij door het slingeren van de later verongelukte auto dermate verschrok, dat zij haastig van haar fiets sprong en terzijde van den .weg wachtte, tot de auto haar gepasseerd was, daar zij vreesde, er ouder te zullen komen. De auto slingerde zóó, dat de juf frouw dacht, dat liet voertuig zou keeren. Ook was door enkele getuigen bemerkt, dat do inzittenden der verongelukte auto naar sterken drank roken. Een der inzittenden, V., als getuige ge hoord, verklaarde bij hei ongeluk zijn hand dusdanig verwond te hebben, dat hij dit Hchaafsdee! nu nog niet gebruiken kan. De ambtenaar van het O.M. zeide in zijn requisitoir, dat genoegzaam gebleken was, dat de inzittenden der verongelukte auto „flink onder de kurk" geweest wa ren. Nu hebben de minister en de kamer leden onlangs te kennen gegeven, dat hnn, die in beschonken toestand de motor- en rijwiekwet overtreden, een zoo hoog mo gelijke straf wordt opgelegd. Spreker is iet volmaakt daarmee eens en vroeg daar om een hechtenissiraf van 1 maand, met vBtevggfag van het recht, een motorrijtiig te besturen voor den tijd van één jaar. Hazardspel. Bij den inval in perceel Zoetestraat 20 op 17 October van het vorige jaar, waar een aantal personen betrapt werd op ha zardspel, waren ook verbaliseerd de Am sterdammers A. G. en H. A. N. Dezen wa ren bij verstek tot 150 boete veroordeeld (de andere spelers tot ƒ25). Die zwaar dere straf was hun opgelegd, omdat zij rich van liet hazardspel een beroep had den gemaakt en met valsche (gemerkte) kaarten speelden. Het gebeurde dan ook Meermalen, dal zij 200 SOO per nacht wonnen. Tegen het vonnis waren zij in verzet ge komen en hedenmorgen werd de zaak op nieuw behandeld. Beide beklaagden, personen met zeer ongunstig uiterlijk, trachtten zich op onbe schaamde wijze vrij te pleiten. Op hoogen Aeon beweerden zij, geen hazard gespeeld te hebben. Brutaal-weg durfde één hunner nog te vragen waarom bun zoo'n zware Mraf opgelegd was en den anderen niet. Uit de voorgelezen verklaringen, welke rij indertijd aan de politie afgelegd had- fcn, bleek, dat zij toen wel bekend had den, aan het hazardspel „Mijn en dijn" te hebben deelgenomen. De ambtenaar vond de wijze waarop' zij bier hun lioogcr beroep verdedigden, on beschaamd en eischte daarom bekrachti ging van liet vonnis en vernietiging van de Mraf en oplegging van een boete van 300 of 1 maand hechtenissiraf. De kantonrechter, mr. Del Baere, zeide •ok hun houding al zeer onsympathiek te vinden en beloofde te overwegen, hun een koogcre straf op te leggen. Uitspraak in beide zaken 11 Mei. In onze tijdingzunl hebben wij voor be langstellenden ter inzage gelegd een ons toegezonden feestnummer, uitgegeven bij het 100-jarig bestaan van de Manchester Guardian. Deze Engelsche courant is een dagblad met een wereldrcputaKe en heeft door liet degelijk en onafhankelijk oor dcel der redactie grootcn invloed zoowel op de binnen- als buitenlandsche politiek van Engeland. In het blad wordt de groei van dit machtig dagbladbedrijf beschre ven. Het nummer is 92 pagina's groot en fraai geïllustreerd. SERENADE. Hedenavond half acht uur brengt dc muziekver. van de Chr. Jougelingsverecni- jing een serenade aan het gouden bruids paar E. Jansen-Rijzenbcrg, Nieuwe Kerks- pWn 5. G.AR N'IZOmsB I-UUOHTEN. Bij Kon. besluit van 2 dezer zijn in htm mug overgeplaatst: bij het regiment grenadiers, den reserve- Mrste-imtemmU M. J. Bos, van het 21e en J. A. P. A. de Lange, van het 10e regi ment infanterie. De sergeant 1ste klasse W. F. Sandijck van de le Compagnie Wielrijders is be vorderd tot sergeant-ma joor-instmefeur bij het 10de Regiment Infanterie. De sergeant v. d. Werff van het 10de ftegiment Infanterie is toegelaten tot een delacheering bij 't leger m Ncksrkmdsch- Indië. Aan don schrijver 2a klasse, T. MnJ- ler van het 10e Regimont Infanterie wordt te rekenen op 19 Mei a.s. da bronzen gesp voor 18-jarigen trouwen dienst toegekend. EXAMENS L.O. HAARLEM, Geëxamineerd 8 mannelijke «andidaten. Geslaagd de hoeren: J. Har- togh, te Zaandam; L van den Houten, te Haarlem; Chr. Rasmussens, te Velseroortl; J. van Roode, te Haarlem; S. G. Smit, te HiBegomChr. Soetekoww, te Oostzaon, PERSONALIA. Bij Koninklijk besluit is J. Drost, hoofd opzichter van den provincialen waterstaat J in Noord-HoHaml, benoemd lol ridder in de orde van Oranjc-Nassau. Dr. Ir. A. L. van Scherpeniicrg, hontkt- sdheikundÊgc aan de suikerfabriek „Hol land" ia op de te 's-Graverahagc gehouden algemeenc vergadering van de Algemeenc Tedhnósohe Vereeniging van Beef wort els ui- kerfalirikanten en Raffinadeur® benoemd Sn de commissie Ier unificatie van de me thoden van onderzoek in de laboratoria der suikerfabrieken in Nederland. NEDERLANDSCHE BOND YOOE ZIEKENVERPLEG ING. Dinsdagavond hield de afleiding Haar lem van den Nederlandschen Bond voor Ziekenverpleging een vergadering in de bovenzaal van De Kroon. De voorzitter, de heer dr. Kersber gen, presideerde de vergadering en bracht na een kort inleidingswoord, in behan deling den beschrijvingsbrief voor de al- gemeeno vergadering, die op 1 Juni a.s. te Haarlem gehouden wordt. De voorstellen gaven geen aanleiding tot discussie, waarna a!a afgevaardigde aangewezen werd de heer dr. J. Douzy. Hierna hield do heer J. Portielje een hoogst interessante voordracht over „Hol- and's natuurschoon en vogelleven" (in de duinen, op Texel en Schouwen, op het Naardermeer en de Arikeveensche plassen). Spr. vertoonde hierna een zeer fraaie collectie lichtbeelden, waarin men be halve fraaie natuurkieken, hoogst belang wekkende beelden uit het vogelleven kon bewonderen. Verschillende nestsoorten en hun eigenaardige en kunstige samenstel ling verschenen op liet doek. Met veel aandacht volgde het talrijke auditorium de boeiende toelichting van den heer Portielje en beloonde den spreker aan het einde met een dankbaar applaus. ERANSÜHE BOELEN. In een vergadering van kweekers is Maandag met algeineene stemmen beslo ten tegen de door de Franscke kweekers geëischte hooge prijzen geen Fransdbe bollen te koopen. Blijkens ingekomen berichten, schijnt ook in Amerika hetzelfde standpunt in- genomen te worden. CENTRALE COMMISSIE VAN OVERLEG. Men schrijft ons: Op Maandag 2 Mei hield de Centrale Commissie van overleg voor de ambtena ren onder leiding van baren Voorzitter, den heer Mr. J. Bomans, eene vergadering. Ecne breede gedachten wisseling ontspon zich naar aanleiding van een schrijven van Burgemeester en Wethouders hou dende mededeeling, dat het college voor alsnog eene wijziging van het systeem van bezoldiging meent niet te kunnen bevor deren, zulks in verband met de conclusie vervat in een rapport der Subcommissie voor de Personeels-aangelegenheden, door de Centrale Commissie overgenomen, en waarin op wijziging der betreffende veror dening werd aangedrongen, om te ont komen aan moeilijkheden die men ten aan zien van de nevorderingen ondervindt. Het schrijven werd ten slotte voor kennis geving aangenomen, evenals een missive, houdende bericht, dat Burgemeester en Wethouders geen bezwaar hebben, wan neer bet noodig blijkt, bij wijze van hooge uitzondering bij aanstelling van ambtena ren voor de vaststelling van hun salaris te doen medetellen de dienstjaren, elders in gelijke betrekking in overheidsdienst door gebracht. Een voorstel tot wijziging van de wacht geldregeling werd aangehouden in afwach ting van liet resultaat van inlichtingen, welke zullen worden iugewonnen ten aan zien van de kans van eene spoedige be handeling van het Wetsontwerp Rechts toestand der Ambtenaren. Verschillende voorstellen tot benoe ming en bevordering van ambtenaren werden behandeld; enkele werden aan gebonden en zullen door de subcommis sie voor de Personeelvaangelegenlieden opnieuw worden behandeld. De wensctielijkheid werd uitgesproken van eene regeling van liet licht- en wa terverbruik van ambtenaren die krachtens hunne aanstelling reobt hebben op vrij gebruik van licht, vuur en water. Aan Burgemeester en Wethouders zal worden verzocht, le willen bevorderen, dat in het vervolg de Subcommissie voor de Personeelsaangelegenheden het College advise ere in zake het toekennen van meerdere periodieke vertioogingen boven die, waarop de verordening als minimum recht geeft Na eene geanimeerde bespreking werd ingetrokken een voorstel om aan de ver tegenwoordigers der ambtenaren-organi saties, die in de Subcommissie voor de Personcels-aangetegenhedeti zitting licb- ben, vrijheid 1e geven, in hunne organi saties medodcelingen 1e doen omtrent de behandeling van zaken in de vergaderin gen van genoemde Subcommissie. FAILLISSEMENT. In staat van faillissement zijn ver klaard: 1. K. Veniet, scboeiiwinkclier en koop man, wonende 1e Zaandam. God. Gracht 3. Rechter-Commissaris E. J. Dorbout Mees. Curator Mr. A. II. J. Merens. 2. H. Handgraaf, caféhouder, wonen de "te Santpoort, Rijksstraatweg 45. Rcch- ter-Gomnnssaris E. J. Dorhout Mees. Cu rator Mr. A. II. J. Merens. 3. P. Out, koopman rn bloemen, te Hil- Jegom, Vinkelaan 16. Redhfer-Commissa- ris Mr. E. J. Dorhout Mees. Curator Mr. A. H. J. Merens. GEVONDEN VOORWERPEN. P. Sciireuder, W. Geldeloozepad 31zw„ Abonnementskaart; Smit Hazcvoet, Scliag- chelstTaat 16, notitieboekje; A. Hoekema, v. Loosstraat 23, Ceintuur; H.. Essenius, Esschitderstraat 40, étui met schrijfbehoef ten; C. Pot, Leidscheplein 39rood, dames horloge; A. Mens, L. Heerenstraat 46, ko ker met griffels; Anspaeh, Sophia straat 53, nachtpon; C. Jager, Ged. Oudegracht 58, portemonnaie; Handelsschool Zijlvest, tusch rr.cl boeken; Woudenberg, K. Hof straat 2, laschje. B. J. Kion, Pieterstr. (G«m. Gaabodr.) 2 avegaars; 0. Spoor, Gen. do Wethstr. 10 rood, armbandBureau van Politie, Smedestr, bril; P. J. Punt, Leidsohevaart 46 (Vogelenzang), bril; A. J. Boogaard, Patietiostr. 9 zv, ceintuur; A. J. Jan sen, Koninginneweg 14, damestaschje; Munsterman, Laurens Costersir. 10, gym nastiekschoen- H. Groenenveld, Bozen- pric-elstr. 63, handschoenen; A. Dumaine, Kruisstr. 87, idem; J. Sabelis, Korte Vlamingstr. 3 rood, knotten katoenJ. Gasz, Gïerstr. 68, halsketting; E. Mooy, Jordensstr. 1#, manteltje; Smit, Scha- gcheistr. 11, heerenrijwiel; R. Bosma, Jan öteenstr. 57, rozenkransenA. B. Kooy, Hagestr. 28 rood, schoenenH, Smink, Korte Begjjnestr. 18, zweep. ENGLISH ASSOCIATION. In het gebouw van den Protestan tenbond sprak Dinsdagavond de beken de Engelsche schrijfster Majorie Bo- wen over stadhouder Willem III en zijn tijd. Op aangename wijze droeg mrs. Long (Majorie Bowen is haar jonge meisjesnaam) haar rede voor. Zij herinnerde aan de grootheid der Hol landers. Zij noemde den groo ten. strijd onzer voorouders groot door de macht van den tegenstander en door de groot heid van het principe, waarvoor we streden: vrede, verdraagzaamheid, han del, in plaats van overweldiging en tyrannic. Spreekster gaf dan een chro nologisch overzicht der groo te daden van onze voorouders en gaf een zake lijke vermelding van feiten, waarbij zelfs Amsterdamsche noch Engelsche Bank vergeten werden. Over de grootheid van den koning- stadhouder Willem III gaf de spreek ster tal van voorbeelden en roem de zijn veei-omvattend organisatie-ta lent. Na den 9-jarigen oorlog bijv. wa ren binnen zeer korten tijd alle gede mobiliseerde soldaten geplaatst in han del en nijverheid. Het besnoeien van geld werd door hem onmogelijk gemaakt, de Engel sche staatsschuld geregeld en de En gelsche Bank werd opgericht, waar bij de Amsterdamsche tot model diende. Zijn troonsbestijging was de eerste groo te gebeurtenis voor de vrijheid en grootheid des volks na het Magda Charta. Willem III heeft gestreden voor vrijheid en verdraagzaamheid; vrede en handeL Deze avond was er een, waarop menig stukje geschiedenis in het geheugen der aanwezigen wakker geschud en opgefrischt werd, waarop ook de macht en grootheid onzer voorouders getoond werd. De schrijfster is goed gedocumenteerd in de geschiedenis en kan menig Hollander in dit punt beschaamd doen staan. Haar on derhoudende wijze van voordragen ver aangenaamde zeer den avond. BURGERLIJKE STAND. Getrouwd: 4 Mei J. J. Th. Bodewes en C. Rooseu. L- Th. Zedel en M. C. Bom. A H. Kion en W. E. Keetlaer. H. W. de Boer en J. M. Stoute. J. de Heer en F. A. Teunissen. J. W. 3e Wit en H. J. Oerlemans. C. L. de Wolf en J. Blok. B. Claver en M. Gerritsen. B. P. v. d. Ban en H. A Bieter. Getrouwd: J. Beers en G. E. Blok. J. M. v. d. Horst en A. H. W. Smit. B. G. v. Koon en T. Stöver. G. J. Duikel en C. J. Deen. L. Kuiper en L. Heemskerk. C. J. Knijncnburg en J. Smits. H. A. v. Tongeren en E. M. J. Bouman. H. J. Krijger en A. L. Hietkamp. H. Mens en E. H. Hartgers. C. Bekooij en E. A. E. Sohulz. J. Wasmus en H. .M. Kolk. J. W. Tieskens en H. M. v. Opstal. P. W. Mazurel en D. Donraadt. G. Biesbrouck en A. P. v. Mook. P. Kaan en P. A. Vieselma». Geboren: 29 April z. van J. E. de Pocl- Overhaart. I Mei z. van J. E. Oudman- Brauns. 2 Mei*z. van C. W. P. Cooke- Klupell. 3 Mei z. van J. H. v. d. Klugt-Runip. 4 Mei d. van J. v. Vlict- Fissetier. DE LONtDËINSOHE CONFERENTIE. Een nieuw Duitsch voorsteli LONDEN, 4 Mei. Dc „Times" mefeit, dat hedenmorgen vroeg uit goede bron w«rd gemeld, dat gisteren een nieuw Duitsdi aanbod aan de goallieerden ge seind is aan den Dmtschen ambassadeur •te Parijs, ter mededeeling aan dc commissie van herstel. De juiste voor waarden van dit aanbod zijn niet uitge lekt, maar men gelooft, dat tiet vrijwel neerkomt op aanvaarding van de besluiten door de geallieerden eind Januari te Pa rijs genomen. Goede bestrating. Dinsdagavond raakte een bespannen melkwagen van „De Sierkan" met het rechtervoorwiel in een kuil op de Schalkburgergracht, waardoor de wagen het stuur verloor en op het trottoir terecht kwam tegen een boom. De boom werd ontveld en eenige steenen van het trottoir kwa men los te zitten. Thans is men er gelukkig aan begonnen daar de straat op te hoogen, wat wel tijd werd. OUD-SCHOTEN. Lichtbeeldenavond H. M. IV. van Vrij dag 23 April j.l. Men schrijft ons: Te oud-Scoten werd Vrijdagavond door den Eerw. Pater Missionaris Mul ders S.J. een liohtbeeldeuavond gehou den. Te 8 uw opende de voorzitter de bij eenkomst met den Christetijken groet en spoorde in zijn openingswoord, de aan wezigen aan tot gebed en financieelen steun voor liet groole Missiewerk. Door bet Dame» zangkoor «n de Har monie St. CecMva werden op verdienste lijke wijze eenige nummers ten gehoore gebracht, de leiding hiervan berustte bij den heer C. H. Huijboom Sr. Hierna begon de Eerw. Pater zijn le zing over Oost-Indsë, in het bijzonder over Java. Met fraaie lichtbeelden tiet spr. bet vertrek zien der Missionarissen van bet moederland en htm aankomst ln de Missielanden. Het tweede gedeelte der lezing betrof het intieme Missiewerk onder de heide nen, hier liet de Pater zien boe door bel oprichten van kerken en schoten de be schaving door de Paters aan de inlan ders werd gebracht. Spreker betreurde het dan ook dat nog vele heidenen, wel ke gaarne tot ons H. Geloof zou willen naderen, terug gestuurd moesten worden uit gebrek aan leerkrachten scholen en geld, Spreker spoorde dan ook de aanwezi gen aan het zegenrijke Missiewerk voor al door gebed krachtig te steunen, waar na de Pater onder een daverend applaus zijn rede sloot. Hierop bedankte de Eerw, Heer kap. v. Leipzig namens het sub. comité, den Pater voor zijn voortreffelijk woord en spoorde de aanwezigen aan deze woor den wel ter harte te nemen. Tot slot word door bovengenoemde vereenigingen nog eenige nummers gege ven, waarna de voorzitter na een woord van dank aan het Dames-zangkoor en dc Harmonie met een bijzonder woord van lof aan hun eminenten leider, alsmede aan de heeren van het sub. comité, die hem dezen avond zoo ter wille waren geweest, alsook aan den operateur voor zijn beüangetooze medewerking, de ver gadering sloot met den Christetijken groet. P.S. De opbrengst der collecte van de zen avond bedroeg 81. Jubileum E. H. Brok meier. Het talveren feest vau den heer Brokmeier is op waardige wijze gevierd. Op initiatief der Zandvoortsche Win- keüiersvereeniging was de gevel aan het huis van den jubilaris geheel met sparregroen versierd. De bottelarij was in een lustoord van bloemen herschapen. De heer Looye, lid van het hoofd bestuur van den Bond van mineraal water, limonade- en bierfabrikanten, overhandigde den jubilaris een gouden horloge en een étui met zilveren le pels voor de jubilaresse. Door verschillende personen werd. het woord gevoerd. Namens de Zandvoortsche Win ke iiers vereeniging bood de lieer Bakels een fauteuil en een fraaie bloemstuk aan. „Zandvoorts Bloei" vereerde den ju bilaris met een mooie palm, door den heer P. L. de Vries aangeboden. Namens vele vrienden sprak Dr. Gerke eenige hartelijke woorden en overhandigde hem daarbij een bureau stoel en een schemerlamp. Van de afd. Haarlem ontving de feesteling nog een portefeuille en een sigarenkoker. De jubilaris dankte voor de vele belangstelling op dezen dhg onder vonden. Zeer vele telegrammen en. schriftelij ke gelukwenschen kwamen nog binnen. De burgemeester kwam den jubilaris persoonlijk gelukwenschen. Gym.-Vereeniging. Op de j.l. gehou den vergadering der Bloemend. Gymnas- tiekvereeniging werd wegens bedanken van den heer P. Tideman Jr. als penning meester gekozen de heer W. Pronk, Hooge Duinendaalsche weg 7 te Bloemendaal. Besloten werd op Hemelvaartsdag een fietstocht te houden naar Scheveningen. Vertrek 's morgens 9 uur van 't Raadhuis te Overveen. Tevens werd voorgesteld en besloten op 29 Mei een openlucht-uitvoering te hou den op het terrein der B. V. aan de Don kere Laan te Bloemendaal. HEEMSTEDE. Bevolking. Heit aanital inwoners in deze gemeente was op 1 Januari 1921 10478 waaronder 4751 mannen en 5727 vrouwen. Met de vorige volkstelling was dit aantal 7074, waaronder 3211 man nen en 3863 vrouwen. Wet een bewijs dat deze gemeente de taaiste 10 jaren veel in bloei is toegenomen. Bondsvergadering. Allo leden aan wezig. Eén vacature van <le Ooinin. par tij. De rekening van de Gezondheidscom missie over 1920 met aan ontvangsten en uitgaven een bedrag van f 1859.69 wordt goedgekeurd, evenals een begroo- ting over 1921 met een bedrag van f 242,51 waarvan Uitgeest dit jaar f 138.63 zal moeten bijdragen. Van de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder te IJmuiden was een sokrij- ven ontvangen, waarbij verzocht werd of de Gemeente zou willen medewer ken tot 't tot standkomen van een wachtgeldregeling voor hel parsoneel van haar fabrieken. De Gemeente moet dan een-tiende bijdragen tot het wachtgeld, uitgekeerd aau de ingezetenen dezer ge meente, die op haar fabrieken werken. Het voorstel van B. en W. om aan dit verzoek ta voldoen, wordt algemeen poodgekeurd. Van den Algem. Bond vim politic- personeel in Nederland, afdoe ling Wor- merveer en omstreken werd gevraagd de salarissen der agenten van politie vast te stellen op f 1900f 2200. B. en ff. stellen voor afwijzend te beschikken, aangezien do salarissen pas zijn gere geld. In dezen geest wordt besloten. Nadat op voorstel van den heer Wil- ken werd vastgologd, dat bij een vol gende begrooting eerst overleg zal ge pleegd worden met de desbetreffende organisatie, om zoodoende tot een rc- gelingt e komen, welke voor peoige ja ren bindend is. Een schrijven van de Gebr. Jonker te Marken-Binnen, behelsde het verzoek hunne perceelen van gemeentewege van den publieken weg te willen afschei den of tenminste hun voor dat werk eene tegemoetkoming te willen geven. Hoewel B. en W. adviseeren «enigs zins tegemoet te komen, wordt tenslotte na eenige discussie besloten, met 4 stem men vóór en 2 stemmen tegen n.L de heeren L. Zonneveld en A. Star re veld Jbzn. afwijzend op het verzoek te be ken. Van den heer S. Koopman was be richt ontvangen, waarin hij mededeel de zijn benoeming tot lid der schat- tingscommissie aan te nemen. Van het R.K. Parochiaal Kerk-, te vens Schoolbestuur alhier, werd veagocht in een schrijven te willen overgaan tot 't stichten van een gymnastieklokaal. De kosten voor de gemeente zouden daar voor f 43.479 bedragen. B. en W. stel len voor op dit verzoek niet in te gaan, gezien de ongunstige gemeentelijke fi nanciën. De voorzitter van het Kerk bestuur stelde èn terrein èn lokaal ter beschikking der geheelo gemeente. Be sloten wordt aan het R.K. Kerkbestuur te berichten, dat de Raad voorloopig niet op het verzoek wil ingaan, doch be reid is, wanneer de voorschriften voor de lichamelijke opvoeding wettelijk zijn voorgesteld, 't verzoek nader te over wegen. Voorzitter van Ged. Staten verzoekt den ambtenaar van den Burgerl. Stand, die belast is met het sluiten der hu welijken, daarvoor een salaris van f100 toe te kennen. Aldus goedgevonden en daaraan terugwerkende kracht te geven tot 1 Januari 1921. Daarna leggen B. en W. over een verordening tot regeling van de Com missie \van Toezioht op het Lager On derwijs in deze gemeente. De Oommis sie zal uit vijf leden bestaan. De voor dracht bestaat uit voor de Openbare school de heeren J. van der Vies en J. Nol. Voor de R.K. School 0. Schaar en J. 0. Merz. K. Brasser en H. Kook huizen. P. Twaalfhoven en A. van der Eng. Mevrouw Wentink en mevr. Risé. Gekozen worden de heeren J. van der Vies, 0. Schaar, K. Brasser, P. Twaalf- hoven en Mevrouw Wilken (in afwijking van de voordracht). Dan gaat de Raad over tot het benoemen van een onder wijzer voor de Openbare School in het dorp Uitgeest. De voordracht luidt: J. Hazebroek, W. Straks en W. Bruinsma. Op advies van den Inspecteur wordt door den Raad no. 1 benoemd, n.l. de heer J. Hazebroek van Zaandam. Door den heer 0. Rol werd verzocht voor bouwpremie en 70 °/o hypotheek in aanmerking to mogen komen. B. en W. stellen voor zich van gemeentewege daar voor niet garant te stellen. Het voorstel van B. en W. wordt, nadat de Raad in geheim-comité is geweest, verworpen met 2 tegen 4 stemmen. Het verzoek van 0. Rol wordt vervolgens met algemeene stemmen verworpen. R.K. Voetbalclub B.V.0. De leden worden herinnerd aan de verplichte ver gadering op Donderdag 5 Mei, te 6 uur in het R.K. Vereenigingsgebouw. Alle leden moeten komen! Bij Kon. besluit is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verboudon eere-medaille in brons aan J. Feye, schil dersknecht bij de firma M. van der Eist en Zn., alhie NOORDWIJKERHOUT. Sluiting cursus L. T. B. en fLanze, Maandagavond had in het café „Het Wapen van Noordwijkerhout" de offici- eele sluiting plaats van den dezen winter alhier gehouden cursus voor de zoden der leden van de Hanze en L. T. B. De Ecrwt Geestelijke adviseur dezer vereenigingen, de WelEerw. Heer M. v. d. Eem, opende dezen avond met den Chr. Groet en ver welkomde de talrijk aanwezigen, ouders en leerlingen. Zijn Eerw. wees er op dat hij ondanks de vele moeilijkheden, welke er in het afgeloopon najaar rezen om tot hot ge ven van dezen cursus te komen, er toch in geslaagd was. Aan het einde biervan kon met genoegen op hetgeen was onder wezen op het gobied vau L. O. Vervolg onderwijs, Bemestingloër, Staathuis houdkunde, Dieronkunde cn Godsdienst onderwijs worden teruggezien. Spr. bracht een warm woord vnn dank aan den heer J. v. d. Wijden, onderwijzer te Noordwijk, voor do medewerking welke deze heeft verleend bij het geven van onderwijs in de Ned. Taal, Schrijven en Rekenen. Ook bracht hij dank aan den heer heer W. v. d. Zalm, voor hetgeen deze heeft ge daan om de leerlingen ieta bij te brengen in de vakken, kennis van den bodem, bc- mestingleer, enz. Ook dankte Zijn Eerw. de ouders, die hun zonen gestuurd hebben en zoo geloond hebbon, te beseffen, dat het voor het volgend leven hunner kinde ren noodig is, dat zij ontwikkeling be zitten. Zijn Eerw. zeide ook, dat deze cur sus pas oen begin i3 vau vele audere, welke nog zullen volgen. Daarna kreeg het woord de heer' J. v. d. Wijden, on derwijzer, om verslag uit te brengen over do gemaakte vorderingen der leerlingen. Do cursus was begonnen met 24 leer lingen en vermeerderde al spoedig tot oö, zoodat het noodig bloek dit getal te soiitsen, zoolat er kwam een z.g.n. grooic en een kleine trios. »»at betreft de n» deringen, welke gemaakt zijn, kon spr. zeer tevreden zijn, vooral wat betreft Ned. Taal en schrijven. Het rekenen was over het algemeen goed, maar niet sohitterend. 8pr. bracht dank aan de leerlingen voor do waar deering van zijn werk en voor de ijver welke door de leerlingen is betoond bjj het volgen der lessen. Door den heer W. v. d. Zalm werd ver slag uitgebracht over hetgeen door hem gedurende dezen cursus met de jongens is behandeld, n.l. de Bemeetingleer en de kennis van den grond. Ook hij was see* tevreden over het verloop van den curen». Er zijn slechts zeer weinig leerlingen, die het geleerde in de praktijk te beoefe nen hebben, doch deze enkelen spoort hij aau, om het geleerde dan ook in de praktijk te beoefenen en er hnn voordeel mee te doen. Nu volgde de uitreiking der prijzen. De eereprjjs voor de groorte jongens werd toegekend aan Oor de Groot Jaczn., de eerste prijs aan 8. Pennings Je., 2e prijs aau Th. Duivenvoorde, 3e prijs aan Ger. Heemskerk 0z„ 4e prijs aan Jan de Klerk Az., Se prijs aan 0, van Noort AHz. De eereprijs voor de kleinere jongens werd toegekend aan Nio Zurenhout An, de le prys aan G. Vrijling, de 2e aan W. Zarenhout Ast, de 3e prijs aan N. Hoger- vorst Es., de 4e prijs aan A. van Buiten. Deze prijzen bestaande uit zeer mooie boekwerken, werden onder eenige toe passelijke woorden aan de jongens uit gereikt. Na den afloop hiervan werd door den Eerw. Heer M. v. 4, Eem een toespraak gehouden, waarin hij de jongens nog eens op wees, dat zij het in dezen winter ge loerde ook in praktijk moesten brengen in het openbaar leven. Steeds ook moes ten zij toonen Roomsche jongens te zijn, jongens van kennis en dnrf, op maat schappelijk gebied, maar ook jongens, di« op Roomsch terrein thuis waren. Spr. sprak den wensch uit dat een volgend jaar bij oen nieuw te houden cur sus, het aantal deelnemers nog groeten zou zjjn. Hierna werd ook nog een woord van dank gesproken door den heer P. va» Emmerik, als voorzitter van 4® Hanze, vooral aan den Eerw. Geestelijken advi seur voor alles wat door hem is gedaan op het gebied van Godsdionetondorwijl voor de cursisten. Hierna sluiting dezer plechtigheid on vergadering van den L. T. B., afdeeliug Noordwijkerhout. Punt 1. Notulen, werd wegens onston- tenis van den secretaris aangehoudon tot de volgende vergadering. Punt 2. was be handeling beschrijvingsbrief der Alge meene Vergadering 1921, welke gehoudei zal worden gehouden op Donderdag 12 Mei a.s. to Haarlem» in het gebouw 8t Bavo. Dit punt lokte nog al discussie uit en het bleek dat de vergadering zich over het algemeen slecht kon vereenigen met de voorstellen, welke op deze vergaderinp behandeld zullen worden. Besloten wert echter den afgevaardigde naar deze ver gadering vrij mandaat te geven. Benoemt werd als afgevaardigde op voorstel va» het bestuur, de Eerw. Geestelijke advi seur, die deze benoeming aannam. Ook zullen de voorzitter en secretaris ter jaar vergadering gaan. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt, soodat de voorzit, ter deze korte maar zeer zakelijke ver gadering sloot met den Chr. Groet. De Beurs opende heden onveranderd. Staatsfondsen. 5% Nederland 88M, 6 pet. Indië 95, Culturen. Koloniale Bank 184j4> In dische Bank 1761^, Vorstenlanden 198 H. V. A. 413. Iivdustrieeta waarden. Insulinde oH 51X." Oliewaarden. Koninklijke 687. Co» sols 2212, Orkm 49. Tabakken. Amsterdam Dék ƒ51, Be soëki 194X, Rotterdam Deh 170, Medat 325. Rubbers. Amsterdam Rubber 110, Do- li Batavia 95, Nederi. Rubber 56, Rott T modi 60. Solicepvaartwaarden HoW. Am. Lijn 262, Holt. Boot 95, Kon. Holl. Lloyd 80X, Japanlijn 147, Paketvaart 128, Scheep vaart Unie 160, Marine 17. Amerikaanschc waarden. Hide ««4 Leather 194^, Steel BOX, Smelting 62, Anaconda 94, Cigar 69X, Atchison Topek» 93, Voting Rails 24X, Denver 22 Soother» Pacific ,88, Umoi Pacific 134. Medegedeeld door het Kon. Nod. MeteoroL Instituut te De BildL Napr waarnemingen ln den morgen van Woensdag 4 MeL Hoogste barometerstand 766.6 rn.NL, Scydisfjord; laagste barometerstand 748.9 m.M., Bodoi. Verwachting van den avond van 4 tol den avond van 5 Mei: Zwakke tot matigt zuidelijke tot westelijke wind, meest zwaar, bewolkt, waarschijnlijk regenbuien. ZelM« tempera I uur. 7415 f 25000 4616 f 100. HAARLEM, 2 Mei. Groentenmarkt. Bloemkool 2038 cent per stuk; Pril 1525 cent per bos; Seldery 2028 cent per bos; Pieter Selie 1020 cent per bos| Kervel 1015 cent per bos; Spinazie f 1.101.60 per bak; Salade 811 cent per krop; Komkommers 2030 cent per stuk; Wortelen 1520 cent per bos; Pos telein f 1.301.60 per mand; Radijs 36 cent per bos; Rabarber 1220 cent per bos; Asperges 1080 cent per bos.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2