Landbouw en Visscherij. Luchtverkeer. ORDE EN ARBEID, Kunst en Kennis. Kerk en School Gemengd Nieuws Korte Berichten. N.V.„DETIJDGEEST Stoomvaartlijnen. VRAGENBUS. Tooneel. RECHTZAKEN. TENTOONSTELLING HET NEDER LANDSCHE TREKPAARD. uit EEN „VREEMDE" POSTALE ORDER. Men meldt aan „De Maasbode": Op vele kantoren werd de besteldienst in de buitenwijken, die als loondienst was voorgeschreven en welke veelal een loop- dienst van ecnige uren was, door vele be stellers per eigen rijwiel uitgevoerd. Het ligt voor de hand, dat deze daardoor Irun diensfduur beduidend verkortten, aan- geaien de dienst als loopdienst op de dienstregeling voorkwam. Waren de bestel lers hiermede gebaat, ook het publiek had hiervan profijt, doordat de poststukken be langrijk vroeger in handen van het publiek kwamen. Het streven naar meer economische be- drijfscxploitatie bracht de centrale postdi- rectie ertoe om die loopdiensten, waarvan proefondervindelijk gebleken was, dat de nitvoering per rijwiel mogelijk was, ook als rijwieldienst aan te merken, waardoor de diensturen, uitgetrokken voor de uitvoe ring van die diensten, belangrijk werden /ermindèrd. Op verschillende plaatsen nu had het personeel bezwaar tegen de omzetting van den loopdienst In een rijwieldienst, om dat het verklaarde, dat de dienst niet door lopend, dus niet bij alle weersgesteldheid en niet in elk jaargetijde, per rijwiel uit gevoerd kon worden. De directeur-generaal deelde in verband hiermede per circulaire aan de directeuren mede: „Bestellers, Jie tot dusver als regel tijdens bunne dienstuitvoering van hun eigen rijwiel gebruik maken waarmede dus is bewezen, dat de dienst per rijwiel Bitvoerbaar is laden uiteraard den schijn op zich, het dienstbelang uit het oog te ver liezen, wanneer zij er bezwaar tegen maken dat zulk een dienst in een rijwieldienst wordt omgezet De diensten, welke als loopdiensten zijn voorgeschreven, zullen dan ook voortaan steeds te voet moeten Worden uitgevoerd." DE DROOGMAKING DER ZUIDERZEE. De stand der werken. Do maande]ijksohe mede<iectin„en be treffende de werkzaamheden voor de af. sluiting en droogmaking der Zuiderzee be vatten o.a, de volgende wetenswaardighe den over den stand der werken: Met de terreinopnemlngea voor de op Wieringen te maken werken werd voortgegaan. Met de opneming der Friesche zeedijken, weflee, in verhand met de afsluiting der Zuiderzee, voor een verhooging in aanmer- ging kunnen komen, werd in het laatst van Maart weder begonnen. Omtrent de voorbereiding van den bouw van een werkhaven aan de oostzijde van Wieringen, nabij Den Oever, kan het vol geilde worden medegedeeld: Op de haven- damznen zullen, ook met het oog op de voor den afsluitdijk toe te passen beklee- dingswijzen, als proef verschillende beklee- dmgen worden aangebracht en wel, be halve gewone glooiingen van aanwezige, aan den Oeverdijk en het Oeverhoofd te oatleenen, basaltzuilen en van gesorteerde zetsteen op puin- en vlijlagco. een glooi ing van betonblokken, in den vorm vau ■ezkantige zuilen, op een onderlaag van wier, een dito glooiing op een onderlaag van grint en vlijlagen, een glooiing van 3 tot 6 meter lange belo rib alken op onder laag, achtereenvolgens van wier en van hoogovenslakken, met vlijlagen; een glooi ing van aanwezige bazaltzuilen op onder laag, achtereenvolgens van grint, hoog- ovenslakken en slakken van de Amster- dantsche vuilverbranding, met vlijlagen, een glooiing van Belgische zetsteen op on derlaag, achtereenvolgens van grint, pain en hoogovenslakken met wier. De hierboven bedoelde zuilen van beton- xuüen vooraf van Rijkswege worden ver vaardigd, opdat zij gereed en behoorlijk tvarhard kunnen zijn zoodra de aannemer .daaraan bij de uilvoering van het werk be hoefte' zal hebben. In verband hiermede wend in de onmiddellijke nabijheid van de bestaande haven het voor het maken der zuilen bemoedigde terrein, zoomede een voor opslag van cement en tras en voor schaftlokaal geschikte loods, gehuurd, waarna werd aangevangen met eenige wer ken tot egaliscoring van bet terrein. Met het heemraadschap Wieringen weid overeenstemm i ng verkregen omtrent de eigendomsoverdracht van den Oever- en Stonteledijk, waartegen de te maken ha- voawerken zullen aansluiten. HET WERKTIJDENBESLUIT VOOR WINKELS. Van den Heogen Raad van Arbeid heeft de Mlddenstandsraad om advies ontvangen bet ▼oor-ontwerp van een algemcenen maatregel van bestuur, als bedoeld ten aan zien van het werktijdenbesluit voor win- td». De iddenstandsnaad heeft ten aan zien van een werklijdenbesluit-in-het-alge- meen, het volgend standpunt ingenomen: 1. De Arbeidswet 1919 kent in het alge meen een 8-urendag voor arbeid in fabrie ken en een 10-urcndag voor arbeid in win kels. Aan dezen 10-urendag voor winkels behoort niet te worlen getornd, zoodat het werktijdenbesluit voor arbeid in winkels geen korter arbeidsduur dan 10 uur zou hebben voor te schrijven. Het is ondoenlijk voor winkels onder scheid te maken tusschen mannen en vrouwen: 3. Er mag geen sprake zijn van invoe ring van eenig werktijdenbesluit voor win kels, tenzij dit gepaard gaat met gelijktij dige invoering van een wet op de winkel sluiting. In verband met een en ander besloot de Raad bij den Minister van L. N. en H. aan te dringen op zoo spoedig mogelijke indie ning van een wetsontwerp op de winkel- tfuRing, dat reeds in de Troonrede 1919 In uitzicht is gesteld. Tevens verzocht de Raad genoemden minister zijn invloed bij ■ijn ambtgenoot van Arbeid te willen aan vaarden, teneinde te verkrijgen, dat g-cen WBrktijdenbesluit werd ingevoerd vóór de op de winkelsluiting lot stand was ge- Een gelijksoortig schrijven besloot 'de Raad te zenden aan den minister van Ar beid Diploma's Sociale Economie en Sociolo gie. In het tijdvak van 16 tot 29 April slaagden op het Centraal Bureau voor de K. S. A. te Leiden voor het diploma „Sociale Economie": de heer L. J. Lintjens te Amsterdam, mej. M. Th. J. Bakker te 's-Gravenhage, de hoeren F. X. Maane te Amsterdam, W. J. Kooning te Amsterdam, F. Keesen te Haarlem, G. J. S. van der Linden te Leiden, P. J. Sebel te Voorburg, A. J. Bol te Hoeven (N.-B.), J. M. Rade- maker te Weesp, F. N. Donkers te 's-Gra venhage en J. R. Leenders te Oss. Afgewezen 2 .candidaten. Voor het diploma „Sociologie" de Keeren: G. W. J. van Koeverden te Buren (Geld.). P. M. Verbruggen te 's-Graven- hage, M. P. J. M. Corbey te Sittard, J. Th. Groeneveld te Velsen, H. J. van Mil te Zoeterwoude en Joh. Bijnen te Hoens- broek. INTERNATIONAAL CHRISTELIJK LANDARBEIDERS-CONGRES. Afgevaardigden van Christelijke Land arbeidersbonden uit België, Dn'tschland, Nederland en Oostenrijk vereenigden zich den 27sten en 28sten April tot een Inter nationaal Congres te Ooblonz. Het Con gres was voorbereid door een voorcon- forentie, die in Januari in Keulen hnd plaats gehad. In naam van het voorloopig Bestuur opende do heer F. Behrens, lid van den Rijksdag, het congres en wees op het gewicht van do stichting dezer Inter nationale in verband met de Interna tionale Arbeidsconferentie van Genève, waarin verschillende vragen van den Landarbeid moeten besproken worden. Het Internationale Arbeidsbureau was vertegenwoordigd door den heer Dr. di Palma Castiglione, directeur van den Dienst van den Landarbeid aan het In ternationaal Arbeidsbureau. Het Internationaal Christelijk Vakver bond werd vertegenwoordigd door zijn Secretaris, den heer Serranes uit Utrecht. Uit het rapport van den Secretaris van het Voorloopig Bestuur, den heer Loerakker (Nederland) bleek, dat bui ten de vertegenwoordigde organisaties de Landarbcidersbonden uit Frankrijk, Italië en Tsjecho-Slowakije adhaOsie aan het Congres betuigd hadden. Het congres besloot de Internationale Federatie van Christelijke Landarbeidersbonden te stich ten. Vervolgens werden de statuten behan deld, de oontributie gesteld en het Be stuur gekozen. Het Bestuur werd samengesteld als volgt: Voorzitter: de heer F. Behrens, Dnitschland; 2e Voorzitter :de heer A. J. Loerakker, Nederland (Kath. Bond);) Seeretaria: R. J. Oarels (België, Boit- sford-Brussel)2e Secretaris: J. Knepsoh Nederland, (Christ Band); Oommissaris- ssnHube, Oostenrijk en Hülzer, Dni toch land. Als zetel werd de woonplaats van den Secretaris gekozen. Den Voorzitter werd opgedragen, te Rome, in overleg met den Secretaris van het T.O.V. de aansluiting der Italiaan- sche organisaties te bespreken. De heer Serrarens, secretaris van het T.O.V. hield vervolgens een inleiding over de Internationale Organisatie van den Arbeid. Hij gaf een overzicht over het totstandkomen en de samenstelling daar van en eischte voor de Christelijke Vak beweging een rechtstreeksohe actieve deelname in de Internationale Arbeids- oonferenties, evenals in den Raad van Beheer in het Bureau. Op den tweeden dag aanvaardde het Oongres de volgende Stollingen van den heer Loerakker 1. In beginsel moet de arbeidsduur, in de besluiten van Washington- voor de industrie-arbeiders overeengekomen, ook gelden voor de landarbeiders. 2. Echter moet hij de regeling van don arbeidsdag rekening gehouden wor den met het eigenaardig karakter van den landbouw, aangezien deze arbeid voor tan groot deel afhangt van omstandighe den die uit de natuur voortkomen (weers gesteldheid, klimaat, duur van den plan tengroei). 3. De arbeidsduur moet bepaald wor ded op gemiddeld acht uur per dag, voorzoover bijzondere natuursomstandig- heden het voor den landbouw of een van zijn takken het in een land of in een deel van het land niet onmogelijk maken. 4. Voorzoover de wetgeving voor een ■land of een deel van een land een lan gere arbeidsduur dan gemiddeld acht nur toelaat, hebben de organisaties van werk gevers en werknemers het recht een kor toren arbeidstijd overeen te komen. De ze overeenkomst krijgt dan kracht van wot voor het geheele land of voor het deel van het land, waarvoor de overeen komst geldt. De heer Carols, België, hield een in leiding over de middelen tot voorkoming van werkloosheid en tot leniging van do gevolgen. Zijn conclusies, die maatregelen vra gen tot bestrijding der periodieke werk loosheid in den landbouw, arbeidsbeur zen voor landarbeiders en verplichte ver zekering, werden met algemeene stem men aangenomen. Do heer F. 'Behrens, D ui toch land, sprak over de andere beschermingsmaatregelen. Hij kwam tot de conclusies, dat de con venties van Washington over den vrou wenarbeid voor en na de bevalling, over nachtarbeid van vrouwen en kinderen, over den loef tijd van toelating der kin deren op den landbouw toegepast moeten worden. Beschermende maatregelen tegen voor de gezondheid nadoelige stoffen zullen noodzakelijk ziin. Voor de berooqswonin- 1 gen der landarbeiders zijn verschillende wettelijke maatregelen noodig. Uitbreiding van do sociale wetgeving, vooral van de arbeidersverzekering op den landarbeid en aanpassing van het kerhalingücmderwijs op don landbouw werden noodzakelijk geacht. Nadat alle oonolusies waren aangeno men, werd het Oongres met de gebruike lijke toespraken gesloten. Uit de Friesche Venen. Aan den loonstrijd tusschen de verveners en de arbeiders is in deze omgeving een einde gekomen. Na vijf weken staking zal de arbeid op hetzelfde loon als in 1920 worden hervat. Een overeenkomst in het veenbedrijf. Vrijdagmorgen is te Emmen een arbeids overeenkomst gesloten tusdhen werkne mers en werkgevers in het rayon Nieu/w- Amsterdam, hetwelk oanvat Ndeuw-Am- sterdam, Erica, Barger, Oosterveen en Oranjedorp. De looncn werden bepaald op 70 procerit van 1920 eH op 50 cent per uur tot 1 JuK en na dien tijd 40 oeat. Staking in de aardappelmeelindustrie. De arbeiders der coöperatieve aard appelmeelfabrieken in de veenkoloniën weigeren voor f 4 per week minder te werken en zijn in staking gegaan. De speculatieve fabrieken continueer den het collectieve contract voorloo pig met een maand en werken der halve door. „De Waterreus". Het „Deventer Dagblad" spreekt met grooten lof over de uitvoering van „De Waterreus", ballade voor soli, koor en orkest, van Iz. A. Houck, op woorden van J. H. Scheltema. Het is liet 50e werk van den componist. DIEPENBROCK'8 MIS IN DEN ST. JAN. Het plan bestaat am op 25 Juni ter gelegenheid van do algemeene vergade ring der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst in de Kathedraal van St. Jan te 's-Boseh, tijdens de hoogmis do Mis sa van wijlen Dr. Alph. Diepenbrock door 80 zangers met tenor-solist en organist onder directie van den heer F. Kallen- baeh te doen uitvoeren. Twee dagen voor zijn dood heeft Diepenbrock omtrent deze uitvoering nog aanwijzingen gegeven. Hij schiep dit toonwerk, geïnspireerd door de prachtige St. Janskathedraal en ver langde dat het werk alleen tijdens den eeredienst zou worden uitgevoerd. Dit was tijdens zijn leven niet mogelijk door plaatsgebrek op het koor bij het orgel, en omdat het speel-apparaat nog niet in modernen zin was omgebouwd. Z.D.H. Mgr. Diepen en de Burge meester van Den Bosch hebben hun medewerking toegezegd. DRAADLOOZE TELEGRAFIE BIJ HANDELSSCHEPEN. Niettegenstaande de geweldige vorderin gen, die de xadiotekgrafte in de iaaitste vjjf jaar heeft gemaakt, schijnt bet, aldus bet „P. W." dat dit stiet van grooten invloed Is geweest op de constructie der stations aan boord van bandelssdhepen. Terwijl overal de drie-e3ec)t rodenflampen ais zenders, versterkers en detectoren hunne intrede deden-, is bij de schepende vomkzender nog steeds gehandhaafd, ter wijl eerst In den ïaatsien tijd de ontvang stations een wijegsng ondergaan. Voor bet handhaven van de vonkaenders in plaats van het inhouwen van zenders voor ongedempte golven Is gemakkelijk een verklaring te vinden. Juist voor het ver keer tusschen schepen onderling en met kus feta lions is een niet al te scherpe af stemming en snelle oproep van groot voordeel, terwijl noodsignalen toch steeds door alles heen klinken moeten. Het ge bruik van ougedempte zenders, die steeds een scherpe afstemming vereischen, is bier derhalve van geen voordeel. Dal ook de invoering der lampdetectoren en ver sterkers met eenige vertraging gepaard ging, is te wijten aan het feit, dat tot 1919 ttiie fabrieken zich speciaal op de ver vaardiging van toestellen voor oorlogs doeleinden toelegden, zoo dat men eerst na het beëindigen van den oorlog de ont vangtoestellen ook voor sdheepsgebruik kon gaan ontwerpen en beproeven. Hoe wel derhalve de lampzenders bij hetzelfde vermogen een ca. 2%-voudige reikwijdte geven vergeleken bij een vankzender, be perkt men de invoering van. drie-eleclro- dien aimpen in hoofdtaak tot de ontvang toestellen. Dit laatste werbdtert echter de gevoelig heid der toestellen ook reads geweldig. De reikwijdte der stations wordtt hiermede verveelvoudigd, en ofschoon men ge woonlijk geen hoofdifrequentie-versterking toepast, zijn de schepen in dm Atiamti- sctven Oceaan thams steeds in verbinding met de kust stations, zoodat men op een telegram naar een der schepen steeds binnen een uur antwoord kan hebben. Aan boord van enkele giro-otere schepen ziet men naart den gewonen vonk »en dei- wel nog een zender voor ougedempte gol ven toegepast, en wei meestal «en lamp- zender. Deze is dan tevens te gebruiken voor cfaaadlooze telefonie, waarbij de reikwijdte weliswaar lot ongeveer de helft van die der telegrafie wondt gereduceerd, dodh de communicatie veel sneller kan gaan. Met de ontwikkeling der apparaten hiervoor zal de toepassing hiervan zeker toenemen, vooral aan boord van traw lers en dergelijke. De toepassing van richtingszoekers is voor grootcre schepen eveneens toegeno men. Men gebruikt deze gewoonlijk over niet grooler afstand dan 100 mijten, of schoon de toestellen een opname der sig nalen tot 300 k 400 mijlen toelaat. Bij mi sit is een dergelijk apparaat van groot nut gebleken, ter bepaling van de positie en ter vermijding van aanvaring door an dere schepen. Ook in deze apparaten wor den tamp detectoren gebruikt; 'de nauw keurigheid is geaniddehl tot op 1 gr., hoe wel langs de kust soms afwijkingen voor komen. In den kaatsten tijd werden voor cor respondentie over koxteren afstand nog proeven genomen met zeer korte golfleng ten, waarbij men door reflectie een een zijdige uitstraEng wil verkrijgen. Hier door hoopt men het wederzijds storen op diruk bevaren routes te verminderen. De tentoonstelling te Parijs. De Nederlandsche kunst-tentoonstelling te Parijs is reeds door 30.000 be talenden bezocht. De tentoonstelling is een groot succes. MGR. SZEPTYCKI. De Brusselsche redacteur van de „Msb." had een onderhoud met Mgr. Szeptycki, Aartsbisschop van Lemberg. Monseigneur verklaarde zich bijzon der opgetogen over de geestdriftige en hartelijke ontvangst, die hem in Neder land was te beurt gevallen. In uw land, aldus Mgr. Szeptycki, heeft mij vooral getroffen de eens gezindheid van de katholieken en van alle katholieke instellingen. Nergens zag ik op dat gebied een steviger hand dan in Nederland. Vooral de kranigheid van den bisschoppelijken maatregel, waarbij aan Katholieken verboden wordt lid te zijn van so cialistische, neutrale en andere niet- christelijke vakvereenigingen, heeft op mij grooten indruk gemaakt. Ik ben, zoo vervolgde Mgr., ten volle geslaagd in mijn doel om de Neder landsche katholieken te interesseeren voor mijn missie-arbeid in Rusland. Het gemoedelijk, maar altijd doorzet tend karakter van den Hollander, is mij bijzonder sympathiek. Dank zij de medewerking van het Nederlandsche Episcopaat hoop ik, dot mij uit Holland niet alleen materieele, doch vooral ook geestelijke hulp zal bekomen, doordat Nederlandsche pries ters zich tot het missiewerk in Rusland zullen geroepen voelen. Nog sprak Mgr. over de organisatie van de Nederlandsche Roomsche pers, die hij de beste van Europa noemde. Bij het afscheid uemen, deelde Mgr. Szeptycki nog mede, dat hij, na zijn conferenties in België, zich over enkele weken opnieuw naar Nederland zal begeven voor een verblijf van pl.m. acht dagen. DE LAATSTE KIEVITSEIEREN. Te Leeuwarden zijn Zaterdag de laat ste dag waarop in het nu afgeloopen sei zoen nog kievitseieren mochten worden verhandeld nog ongeveer 11,000 van die eieren aangevoerd. Zij werden verhandeld voor den prijs van 20 tot 14 cent per stuk. Van dien voox-raad zijn aiigev. 5500 stuks naar het buitenland verzonden, ■waarvan 4000 „otp avontuur" naar Enge land BRAND TE LEEUWARDEN. Aan het eind van den Kanaalweg te Leeuwarden is Zaterdagnacht de olieslage rij van de heeren Smilde en van de Wal door brand verwoest. Van het hoofdge bouw, waarin de machine en de perserij, zijn alleen enkele brokstukken van mu ren blijven staan. Het vuur- vond m de aan wezige koeken en olie goede brand stof. Het nabijstaand pakhuis en de fa brieksschoorsteen bleven gespaard. De oorzaak van den brand is nog onbe kend': vermoedelijk zelfontbranding van een verzameling ledige zakken. Persoonlij ke ongelukken kwamen niet voor. De fabriek is verzekerd. HET ZAKGELD. Een medewerker van het „Hibid.", die vaak kindieren voor zich krijgt, waaron der er zijn, (Me zich aan grootere of klei nere misgrijjxen hebben schuldig gemaakt, schrijft: „In zijn brochure „Waar schuiven wij heen? deelde dr. De Vletter een paar ja ren geleden mede, dat H. B. S.-leerlingen, dikwijls kinderen van ouders, die het niet goed missen kunnen, hun ouders wel eens noodzaken tot uitgaven voor H.B.S.-b»Is, bloemen, wijn enz. ver boven hun geldelijk draagvermogen. En meermalen verneem ik de klacht van ouders, dat de kinderen zoo hardvochtig rijn; ze vragen niet, of de ouders het geld voor hun menu de plaisirs wel missen kunnen, of da| ze misschien krom moeten liggen voor de ïuxe-uitgaven van hun kroost. Meermalen gebeurt het, dat kinderen, onwillig geworden door naar hun oordeel te weinig zakgeld, in opstand komen, In dergelijke gevallen stel ik tot heden steeds met succes voor het zakgeld te verfhneen integendeel, met 50% te verminderen voor oubepaal- den tijd. Wat die kinderen dan vreemde oogen opzetten. Maar ik laat ze zetten en bij: „Als dit nu nog niet helpt, dan weet ik nog iels anders". „Maar van dat andere moet de jeugd heelemaal niets hebben. „Een 17-jarige jongen, die volgens dit systeem behandeld was hij was het huis uitgeloopen en 's nachts in een herbergje gaan slapen vroeg mij later, toen hij als berouwhebbend zoon teruggekeerd en ge beterd en als gast op bezoek kwam, of ik niet bang was geweest, dat bij zou gaan stelen, omdat hij in plaats van meer nog minder zakgeld bad gekregen. Ik zei hem, dat ik daarvoor heelemaal niet bang geweest was, en dat oen jongen die slecht is of worden wil, ook wel kan gaan stelen, als hij meer zakgeld krijgt en dat nog niet genoeg vindt", Trekking van 750 nummers ten Met de Noorderzon vertrokken. Tc overstaan van Notarie A. Q. MULlBt Ter Apel (Gron.) is met de Noorderzon vertrokken de makelaar en zaakwaarne mer F. W. Hij heeft zich blijkbaar meester gemaakt van vrij wat geld, opbrengst van verkoopingen door zijn bemiddeling ge daan, enz. Vooral loopen de kleinere lieden er in, o.a. ook spaarzame arbeiders, die door den man verleid waren om hun geld door zijn toedoen veilig te beleggen. Vroege aalbessen. Op de veiling te 's-Gravenzande heeft de vorige week de tuinder Th. v. Luyck reeds de eerste roo- de aalbessen aangevoerd. Zij brachten 4.50 per pond op. Maandag 2 Mei 1921. Prlji no 75000 5348 5000 6538 2000 731 J500 3833 800 1163 13328 19889 300 6286 13561 15517 18778 100 8012 9256 9258 12789 13579 17647 12715 Prtjwn van i 9ft— Icigta (jdd De vereeniging „Stamboek voor het Nederlandsche trekpaard" houdt 6 en 7 Juli a.s. haar eerste nationale tentoon stelling te 's-Gravenhage op het terrein „Houtrust". Daaromtrent schrijft men o.m.: "Wanneer men denkt aan de groote kosten, verbonden aan het vervoer van ongeveer 500 paarden, grootendeels van uit de meest veraf gelegen deelen des lands (b.v. Limburg, Zeeuwsch-Vlaande ren, Noordelijk Groningen) en verder weet, dat het Stamboek voor het bouwen van stallen voor twee dagen ongeveer f 50.000 zal moeten uitgeven, dan be grijpt men tevens, welke enorme waarde de vereenigde Nederlandsche koudbloetl- fokkers hechten aan het slagen van de ze tentoonstelling. De bedoeling is, om aan binnen- en buitenland te toonen wat de Nederland sche koudbloedfokkorij thans beteekent. Reeds is de fokkerij van het koudbloed- paard in den Nederlandschen landbouw een onderdeel van zeer groote econo mische beteekenis, en tevens een onder deel, dat geen behoefte heeft aan invoer van versoh bloed uit het buitenland, maar dat integendeel reeds massa's fok- pa&rden leverde aan Duitschkmd, België Zweden, Denemarken en aan het tegen woordige Tsjecho-Slowakije. De regeering steunt de tentoonstelling met een subsidie van f 10,000, doch het Stamboekbestuur hoopt dat het bij dien steun niet zal blijven. Het verwacht n.I.' steun voor het organiseeren van een spoorwegdienstregeling, waardoor do fok kers uit alle provinciën met behulp van extra-treinen in één dag uit en thuis, do tentoonstelling zullen kunnen bezoe ken. Adonis, 30 April v. A'dam n. Lissabon. Brielle, Hamburg-Yokohama p. 29 April Gibraltar. Fauna, 30 April v. A'dam n. Hamburg. Mars, 30 April v. Danzig te A'dam. Oranje, 30 April v. A'dam n. Batavia. Samarinda, uitreis. 27 April te Padang. Vulcanis, Adam-Alexandra, p. 30 April Gibraltar. Wallham Abbey, 28 April v. Newcastle. Algenib, uitreis, p. 29 April Dungeness. Dubhe, uitreis, p. 29 April Dungeness. Jacatra, 27 April v. Sydney n. Ver. Kon. Samarinda, uitreis, 27 April te Padang. Toba, 29 April v. Port Pirie te Sydney. Tosari, 24 April v. Fremantle. Amor, 28 April v. Salonica n. Smyrna. Brabantia, thuisreis, 29 April te en van Las Palmas. Banka, uitreis, 29 April v. Suez. Bintang, uitreis, p. 28 April Point da Galle. Commewyne, 27 April v. Paramaribo. Crynssen, 29 April v. Hamb. n. A'dam. Danae, 29 April v. Vigo te Oporto. Ellewoulsdijk, 28 April van R'dam te Hamburg. Goentoer, 30 April v. Batavia te R'dam. Helena, A'dam-Tanger, p. 29 April Kaap Carvoeiro. Hermes, 29 April v. Malta n. Lissabon. Ino, A'dam-Havre, p. 29 April Dungeness. Irene, 29 April v. Augusta te Bari. Jan van Nassau, 28 April v. Curacao n. Puerto Colombia. Merope 28 April v. Genua n. Livomo. Noordam, RotterdamNew-York p. 28 April Cape Race. Nero, AmsterdamPassages, p. 29 April Dungeness. Orestes, 29 April v. Galatz te Hamb. Vr. 1. Wordt er voor een keurmeester of controleur voor de Warenwet een exa men verlangd? 2. is er een lichamelijke keuring aan verbonden?? Vr. 1 en 2. Ja. Vr. Westen I bestaat uit rif speler», hoeveel er van werken aan de Nieuwe Haartemsche Courant? Antw. Twee spelers van het le riftal zijn werkzaam aan de N. Haarl. Ct. Vr. Ik verhuur eenige woningen waar van de weelcbuur is 2.90 en lager per week. 1 Januari 1916 bestond reeds die pr(js. Ook nog Januari 1918. Dooh in 1919 heb ik van de Huureommissio een weinig mogen verhoogen. Volgens mij, en ineer andere verhuur ders, mogen wij de huur met 20 pet. ver- hoogen volgens de gewijzigde wet ingaan de 1 April LJ. Antw. U hebt gelijk. U moogt de huur verhoogen tot 20 pet. boven den huurprijs van 1 Jan. 1916. Vr. Mag ik een of twee stukjes kwatta sturen naar Duitsohlaml als versnapering? Antw. Neen. Vr. Mijn dienstbode heeft met Nieuw jaar 10 fooi ontvangen en heeft den dienst opgezegd tegen 1 Mea. Mag zij nu die fooi houden? Ik zou dubbel moeten betalen, want de volgende Uinjgt denzeif- den God sponning. 43 60 93 36 SI 89 37 79 59 67 6017 76 85 13904 16200 86 106 3019 75 9101 94 53 32 18831 39 63 92 15 11353 62 79 57 46 3121 6151 21 11419 90 93 18946 53 24 84 24 22 14021 99 53 69 67 6233 28 54 27 16328 73 213 78 38 58 11564 71 71 19000 56 95 75 80 11616 76 97 19004 67 3230 6465 9245 26 91 98 9 96 31 76 91 51 14102 16400 21 317 74 8503 97 11765 4 29 35 85 65 30 9320 78 19 64 62 91 90 332.) 44 29 11800 37 16550 496 35 94 64 43 14212 84 18108 545 54 6623 75 49 22 98 46 77 83 03 77 54 41 18608 61 616 3439 68 9449 80 93 45 43 69 3G 50 6723 11905 85 64 71 37 F3 24 9553 21 14321 16719 00 79 8S 73 27 79 67 58 27 19316 3518 79 9737 88 61 16840 32 91 52 6845 4-1 12102 75 51 19$ 704 90 67 50 26 14406 16942 29 3603 93 94 85 13 90 21 46 44 6977 99 12229 39 17015 27 47 93 7Ü04 9802 30 72 51 70 71 3700 6 79 59 14505 83 82 837 7 56 9903 20 77 37 87 19505 71 32 82 92 44 17138 107zS 63 83 77 7121 37 96 67 78 934 3800 66 53 12312 14622 87 69 5! 16 81 73 22 29 17201 74 54 37 7255 77 26 53 27 81 1057 3938 90 10029 37 70 28 87 89 71 49 7373 55 12418 93 64 1)19 72 92 65 71 14717 17308 196J4 40 86 7463 78 78 81 a 15 81 4030 88 79 66 96 16 11» li 90 54 93 96 12549 14849 58 1222 58 7519 10107 62 Kt 17417 ™!s 43 95 30 47 70 54 27 85 4156 37 10211 12614 63 55 76 1370 4271 60 26 29 70 17533 84 95 4330 61 41 50 96 17625 20147 1418 41 66 64 12718 99 60 69 20222 42 42 70 67 77 14940 96 56 67 7621 69 95 49 Sfl 31 1509 4402 66 10326 12804 50 17723 47 75 37 67 61 16 55 42 54 1624 77 81 75 39 91 76 H 52 4515 7705 98 61 15002 93 07 55 03 8 10406 12909 34 17853 97 82 4638 06 19 77 40 58 20322 £9 53 7817 33 13005 48 88 44 1783 87 30 36 39 49 17901 00 1813 4728 7902 56 43 63 4 89 30 4836 20 63 47 15120 11 20402 53 52 59 10524 70 51 37 10 28 2CÖ4 73 78 43 13104 95 «4 37 5011 8003 47 23 15210 76 40 2101 19 54 66 90 76 91 53 14 72 63 10689 13210 95 18025 20513 36 90 8140 97 35 15322 71 27 40 6140 8219 10721 38 15421 18173 31 2238 87 27 55 79 36 74 61 45 50 5245 46 40 44 72 10804 95 96 59 65 90 99 20$ 53 5330 47 6 13354 84 18202 2 2309 69 65 37 70 92 25 15 11 89 8335 61 93 15601 66 20705 68 5413 38 66 96 6 82 5 73 53 66 71 13422 66 18302 20950 2491 5509 77 90 26 15709 24 Al 2520 52 80 11914 28 42 46 83 78 8452 58 73 47 18403 86 86 53 59 89 61 13 2604 5645 8501 60 97 78 21 y 21 69 71 11013 13517 15839 23 26 80 8618 41 47 54 36 55 82 91 42 93 56 42 60 91 8736 54 13605 69 46; 2709 05 51 56 38 71 57 27 5705 58 76 57 77 74 33 40 85 79 70 15909 80 65 43 92 83 80 21 90 'il 2804 49 8840 98 13718 50 16513 65 93 11189 34 77 17 13 72 8938 91 50 16005 79 20 5S05 56 96 56 28 'J2 24 10 94 11201 13811 44 18085 33 6952 9004 3 24 45 18751 2921 71 7 12 30 16110 69 44 75 29 74 88 M 70 Vorige Ijst geen fouten. Antw. Het aannemen van de Nieuw jaarsfooi houdt in, dat de dienstbode met Mei niet zal vertrekken. Als zij, zooals in dit geval, toch vertrekt, don moet zij d« Nieuwjaarsfooi teruggeven. Vr. Hoe groot is de Mattebaam, in Ded Haag? Antw. 420 X 200 Meter. Vr. van C. B. te L. Antw. Ja, dat mag. Wendt u into»* schen tot den advocaat of tot het R.-K, Bureau voor Arbeidsrecht te Haarlem. Vr. Kunt u mij ook zeggen, op welken dag en hoe laat dokter Oottnar zitting houdt in Haarlem? An-tw. Dagelijks van I tot a uur, b« halve Vrijdags. Vr. Kunt u mij ook Zeggen, hoe ik pen! fiets moet rijden van Haarlem naar Lei- muiden en hoeveel ki^rmeter? Antw.: Haarlem, Heemstede, Hoofd dorp, Venneperdorp, Leimuiden. Afstond! aa.6 K.M. Luchtdienst in de Ver. Staten. Naai gemeld wordt, is met een kapitaal van 60 000 000 pond sterling een luchtvaart maatschappij opgericht, die regeknatig4 vliegdiensten tusschen de voornaamste ste den in de V. S. wil gaan exploiteeren. Vliegongeluk. Zondag is te Has- loh, bij Hamburg, tea gevolge van het weigeren van de stuw-inrichting, -een vliegmachine naar beneden gestort van een hoogte van 800 meter. Het toestel, dat gebouwd was voor het vervoer van 25 'passagiers, maakte een proefvlucht. De bouwer Hanna» Figge is, naar het „Hamb. F remde», blatt" meldt, zwaar gewond. Louis Bouwmeester in Oostenrijk. weenen wordt gemeld: Louis Bouwmeester is bij zijn gastspel als Shylock, in het Burcht-theater door het publiek stormachtig toegejuicht. Aan het slot van de voorstelling werden hem geest driftige ovaties gebracht. FAILLISSEMENTEN IN NEDEiRLAND. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf A Co.'s Bureaux voor den Handri, zijn ovec de afgeloopen week, eindigende 29 April in Nederland uitgesproken 38 faillissemen ten legen 29 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van X Januari tot en met 29 April 1921 620 faillissementen tegenover 439 oven hetzelfde tijdperk van lxct vorige jaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6