Eerste ri Stadsnieuws' DAMIAATJES VRIJDAG 6 MEI 1921 JAARGANG No. 13830 PER KWARTAALT 3.25 ■PER WEEKf 025,, FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57Vi BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Een encycliek over Dante. DE ROOMSCHE LANDDAG. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- LANGS DEN WEG. De heer Jonckbloedt neemt ont slag als Raadslid. DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN» Gelijk vroeger gemeld, zijn over geheel do wereld en ook hier te lande comité's gevormd om het zesde eeuwfeest van den ljeroemden dichter der „Goddelijke Come- die" Dante Alighieri, luisterrijk te herden ken. Z. H. de Paus, Benedictus XV, heeft bij deze gelegenheid een, gedateerd 1 Mei jj. encycliek uitgegeven, gericht tot „On ze Geliefde Zonen, de leeraren en studenten in de letteren en wetenschappen der Ka tholieke Wereld". De Paus zegt daarin, dat de uitgelezen schare van voortreffelijke muunen, die door hun roem en faam het katholieke geloof tot luister verstrekken en die zich op elk gebied, doch vooral m de letteren en wetenschappen dusdanig hebeben onderscheiden, dat zij door de vruchten van hun onsterfelijke gaven zich evenzeer voor de burgerlijke maatschappij als voor de Kerk verdienstelijk hebben ge maakt, Dante Alighieri een voorname plaats bekleedt, Z. H. herinnert dan aan de huldiging, welke de wereld aan de nagedachtenis van Dante gaat brengen en zegt daarbij zelf te willen voorgaan, om te toonen welk een nauw verband er bestaat tusschen Alighie ri en den Stoel van Petrus, en hoezeer het past, de aan zulk een groot man ge boden hulde voor een niet gering gedeelte over te brengen op de katholieke geloofs leer. Levende in een tijd, waarin de studie der wijsbegeerte en der godgeleerdheid bloeide door de werken der scholastieke leeraren, die de voornaamste stellingen der leeraren verzamelden en ze, met scherp yemuft tot den waren zin teruggebracht, aan de nakomelingschap overleverden, volgde hij bij de groote verscheidenheid van stelsels, vooral cb~v H. Thomas van Aquine. den grooten leeraar der school; en leerde van dezen Meester, wiens engel achtige geestesgaven beroemd geworden zijn. bijna alles wat hij op bet gebied der wijsbegeerte en godgeleerdheid geleerd heeft, terwijl hij geen enkelen tak van ken nis en wetenschap verwaarloosde en zich ijverig toelegde op de studie der heilige Schriftuur en van de werken des Vaders. Vandaar, dat hij, toegerust met elke soort wetenschap en vooral begaafd met de christelijke wijsheid, toen hij zijn geest tot schrijven zette, uit het rijk van den godsdienst een bijna niet te overzien en allerzwaarst onderwerp koos, om dit in verzen te behandelen. In welken arbeid men weliswaar zijn ongelooflijke geest kracht en geestesgrootheid mag bewonde ren, doch waarbij het tevens in het oog springt, dat hij veel kracht putte uit de bezieling van het heilig geloof, zoodat hij zijn grootste werk niet minder deed schit teren door den vee!'— n luister der ge openbaarde goddcM arbeid dan door al den glanzenrijkiio er kunst. Immers, geheel deze terecht zoogenoemde „Divina Comedia" heeft met haar op veelvuldige plaatsen erin voorkomende verdichtselen en verbeeldingen of met haar herinnerin gen aan het menschelijk leven ten slotte ten doel te wijzen op Gods gerechtigheid en voorzienigheid, die de wereld èn in den tijd èn in de eeuwigheid bestiert en aan de menschen hetzij als afzonderlijke per sonen, hetzij in maatschappij vereenigd, genadebewijzen of straffen toebedeelt, naar verdiensten. Vandaar dat, geheel vol gens de katholieke leer, in dit gedicht, zoo wel de hoogverheven Drieëenheid Gods en de Verlossing van het menschelijk geslacht door het Vleeschgeworden Woord als de overgroote goedertierenheid en barmhar tigheid der heilige Maagd en Moeder Gods Maria, de koningin der Hemelen, alsmede het hoogste geluk van heiligen, engelen en menschen uitschitteren; waartegenover de voor de goddeloozen bestemde hellestraf fen worden gesteld, met als tusschen- verblijfplaats het oord, waar de zielen vertoeven, voor welke, na den tijd harer loutering, de toegang tot den Hemel wordt ontsloten. Ku deze en de overige katholieke leer stellingen worden in het geheele gedicht voorgedragen in zeer wijzen samenhang. Z. H. de Paus toont dit met tal van treffende citaten uit Dante's „Goddelijke Comedie" (Hel, Vagevuur en Hemel) aan en legt er daarbij vooral den nadruk op, hoe bewonderenswaardig het is, hoeveel gezag Alighieri toekent aan de Katholieke Kerk, hoezeer hij hecht aan de macht van den Paus van Rome, als de krachtbron van alle wetten en instellingen der Kerk. Vandaar dat Dante de Christenen vurig hiertoe aanmaant, om, daar zij de beide Testamenten bezitten en tegelijkertijd een herder der Kerk, door wien zij geleid worden, met déze hulpmiddelen ter zalig heid tevreden zijn. De Paus wijst hierbij op Danle's uit spraak dat, ofschoon de keizerlijke waar digheid voorkomt van God zeiven, dit be ginsel toch niet zóó streng moet worden «"v»cvat, als zou een Romeinsch vorst on der een of ander opzicht niet aan den Paus van Rome onderworpen zijn, daar het vergankelijke geluk hier beneden in zekeren zin ondergeschikt is aan het geluk in de eeuwigheid. Eei ze«r goede en zeer wijze stelregel, ze^t Paus, welke, indien hij heden ten dag: nauwgezet wordt in acht genomen, /oor i"« maatschappij over vloedig vruchten van voorspoed zat voort brengen. De Paus wijst er dan verder op, hoe nuttig het is do '.ante-studie te bevorde ren, en hoe dit dichterlijk genie, juist om- dal hij zijn vleugelen naar het bovenna tuurlijke uitsloeg, voor onzen tijd nog van even veel waarde is als voor zijn tijdge- nooten van s e vsa gdeden. In Alighieri ademt volkomen dezelfde godsdienstige geest als in ons, zijn geloof heeft dezelfde gevoelen»; de uit den hemel tot ons gekomen waavh-d waardoor wij zoo heerlijk zijn omherwg gwoerd", ge bruikt dezelfde vleugelen. Dit maakt zijn grootsten roem uit, dat hij een Christen- dichter is, dat wil zeggen, dat hij de Chris telijke leer, waarvan hij het wezen en de schoonheid met geheet zijn ziel door schouwde, die op bewonderenswaardige wijze zijn geest had gevormd, en waardoor hij leefde, bezongen heeft in een als 't wa re hemelscn gedicht. Zij die niet aarzelen dezen roem te betwisten en den geheelen godsdienstigen inhoud der „Comedia" ge lijk stellen met een verdichtsel, zonder eenige waarheid als achtergrond, zij loo chenen voorzeker hetgeen in onzen dichter het voornaamste is en waarop als op een fundament, geheel zijn roem is gevestigd. Indien dus Dante, aldus besluit de ency cliek, zooveel van zijn faam en grootheid verschuldigd is aan het Katholieke Geloof, mag met voorbijgaan van andere din gen door het wijzen op dit ééne voor beeld worden vastgesteld, dat de gehoor zaamheid van den geest en van de ziel jegens God wel verre van de vlucht der genieën te belemmeren, die veeleer aan wakkert en vergemakkelijkt; en ligt tege lijk het besluit voor de hand, hoe slecht diegenen zorg dragen voor den vooruit gang der studiën en van de menschheid, die bij het onderwijs der jeugd aan den godsdienst volstrekt geen plaats willen zien ingeruimd. AGENDA Familie Bioscoop. 12. Voorstelling. Oud-Holland. Verwulft. kest. 7 MEI. Kleine Houtweg Strijkor- Dank zij vooral ook het gunstige we der, dat in den namiddag het verblijf buiten waarlijk tot een zomerseh genot maakte, is de Roomsche Landdag giste ren weer uitnemend geslaagd. Tegen drieën draaiden de tourniquets aan den ingang van den Brontuin lustig rond om honderden en honderden Room sche betoogers door te laten, zoodat toen het sein voor den aanvang werd gegeven minstens drieduizend bezoekers luister den naar de opgewekte marschmuziek van „Utile Dulci" en in afwachting waren van de komende dingen. Br heerschte een gezellige toon en natuurlijk werd van de gelegenheid geprofiteerd om veel propagandamateriaal aan den man te bren gen. Maar 't mocht, 't was immers om onze Roomsche zaak groot en bloeiend te maken. We mogen dus spreken van een succes, waarvoor hulde aan den R. K. Vrouwen bond, R. K. Middenstandsvereeniging en R. .K. Volksbond, die den Landdag orga niseerden, daarmede bij voorbaat het ant woord gevend op de uitgesproken wensch der redenaars: dat er samenwerking van alle standen moge zijn, om de maat schappelijke verhoudingen te verbeteren. Ook uit den omtrek waren velen naar Haarlem opgetrokken, om daar mede te manifesteeren voor de Roomsche solidari teit, velen in wandelclub^ nog meerderen op de fiets. Opgemerkt werden o.m. de heeren Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijs- sen en Mr. J.. B. Bomans, wethouders van Haarlem. De organisatie liet niets te wenschen over. Aan Z. D. H. den Bisschop van Haar lem was het volgende telegram gezonden: Monseigneur, „De R.K. Vrouwenbond, Middenstands bond en Volksbond, vergaderd met ruim drieduizend Katholieken uit Haarlem en omstreken, spreken de hoop uit, dat steeds meer en meer bij de menschen bet besef moge doordringen, dat de maat schappelijke verhoudingen alléén kunnen worden verbeterd dooT samenwerking tusschen alle standen, op den grondslag van de ware Christelijke beginselen, zullen niet ophouden dit denkbeeld te propageeren, en vragen voor dit streven Uwen Bis- schoppelijken zegen." Op dit telegram is het volgende ant woord ontvangen: Aan de deelnemers van den Room- schen Landdag te Haarlem. Met gevoelens van oprechte dankbaar heid namen wij kennis van de schoone wenschen en bovenal van het kloek be sluit Ons mi uw schrijven uitgesproken. Een groote en blijde voldoening was het Ons opnieuw le hooren, dat gij allen, Roomsche mannen en vrouwen, in heilige geestdrift u aansluit bij het streven. waaraan Wij zelf. met Gods hulp, naar het best vermogen en zonder ophouden, zoo gaarne Onze beste krachten geven. Dal God Ons eendrachtig werk dan zegenel Dat Hij Ons aller gebed verboore, op. dal de onderscheidene standen, op de grondslag van Ons heilig Roomseh be ginsel, sleeds nauwer zich mogen aa neen- duiten en mogen samenwerken, in altoos Irouwer broederliefde, tot eer van God en heil der Qhrislen maatschappij. Over irw verderen arbeid spreken Wij daartoe van heeltT harte On»en Bis- scboppelijiken zegen uit. f AUGUSTINUS, JOSEPHUS, Bisschop van Haarlem. Hemelvaarisdag. 1921. Nadat de St. Jozefsgezellen, „Utile Dulci," (ons Roomsche corps gaat met reuzenschreden op het doornige pad der kunst vooruit!) eenige nummers, niet on- verdienstelijhad ten gehoor© gebracht, werden op drie plaatsen rodevoeringen gehouden. Br. L. Deckers lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, sprlak in de muziektent,^ waar een spreekgestoelte was geïmproviseerd, een groote, aandachtig-luisterende schare toe. Hij werd ingeleid door den heer J. N. Hensen, voorzitter der Hanze, die vooraf een woord van welkom sprak en zijn groote vreugde uitsprak over de zeer groote opkomst. Dr. L. Deckers, was, dank zijn krach tig geluid, overal goed to hooren. In het eerste deel van zijn rede schilderde hij den maatschappelijken toestand van 30 jaar terug, juist vóór het tijdstip dat de En cycliek Rerum Novarum werd uitge vaardigd. Het liberalisme en de libe rale leer had onder de leus van vrijheid de slavernij der menschen gebracht; rijkdom aan velen, maar aan nog meer deren, ja aan het overgroote deel van het menschdom armoede en slavenkete nen. En niet alleen de arbeiders zuchtten onder de mislukking van valsch liberale idealen, maar ook de middenstand. Deze, waaraan reeds een gevoelige klap was toegebracht door de vernietiging der gil- den, werd nog verder geknakt door de groot-industrie en velen zagen zich in hun bestaan bedreigd. Evenzoo ging het den boeren. En in 'n oppersten nood, waar in de wereld verzonk klonk toen het woord van ©on tongeren, maar geeskaijk sterken grijsaard, den man, die welis waar zijn Vaticaan nooit verliet, maar toch den nood der wereld in al zijn el lende kende, toen klonk het woord van Paus Leo XIII, dat ontroering bracht over heel de wereld: de encyliek Rerum Novarum. In het tweede deel van zijn rede, ging spr. de ontzagwekkende ommekeer na die door de encycliek der wereld gebracht werd. Dr. Deckers schetste wat in de 30 jaren tot stand is gebracht tot heil onzer samenleving; don strijd ook, die gestreden is, tegen 't soc.den strijd tegen veel val sche leugens, en stelde nadrukkelijk het aandeel dat de R. K. hebben genomen om het aanzien der wereld te veranderen. Dat is een grootsch en prachtig stuk werk ge weest, waarvoor op dezen herdenkings- den Paus Leo XIII z.g. voor een waipn woord van hulde toekomt (applaus). Spr. schetste den vooruitgang van de Katho lieke idéé in ons land, en de groote man nen, die daaraan hebben medegewerkt Schaepman en anderen en vergat niet de verdiensten van onze huidige christelijke regeering te stellen tegenover ronkende frases van zoovelen anderen, die veel beloven, maar niets verrichten. Intusschen past ons dankbaarheid voor het verkro- gene, maar ook waakzaamheid voor de toekomst. We zijn er nog niet. Spr. wees op wat nog op 't program staat en wijdde een woord aan het R. K. bedrijfsraden- stelsel. Voor de verwezenlijking van onze idealen riep spr. in een mooie peroratie de medewerking in van alle standen onder de R. K. Hartelijk applaus en een dankwoord van den heer ïlensen was de welverdiende hulde, die den heer Deckers voor zijn bevattelijke, keurige rede te beurt viel. Annie Meyer. In die groote zaal kon mejuffrouw Annie Meyer, presidente van den R.-K. Vrou wenbond, afd. Rottendam zich in een groet en aandachtig auditorium verheu gen. Onder haar toehoorders had zij zeer vele dames. Mejuffr. Peeters, voorzitter van de afd. Haarlem van den Vrouwenbond, opende de vergadering met den Christ. Groet, waarna door allen „Roomsche Blijdschap" werd gezongen. Mej. Peeters sprak dan eenige enthou siaste woorden ter inleiding, om daarna bet woord te geven aan de spreekster van dezen middag. Mejuffr. Mever begon met een gezegde aan to halen van Dr. Poels: „Het middel punt dor wereldgeschiedenis Is en blijft Rome", welke woorden spr. zich tot de hare wenschte te maken. Wij, katholieken, mogen den moed niet laten -kinken bij de verwording van de samenleving. Wij zullen alles in Christus herstellen. Spr. vraagt zich af of men de ge schokte maatschappij zal opbouwen met liefde en rechtvaardigheid of mei klas- senslrüd. Het vrouwenvraagstuk is het brandend vraagstuk van den tegenw-oordigeu tijd. Het overtreft liet arbeidersvraagstuk. Dit vrouwenvraagstuk wil spr. uileen- zetten. In vroeger lijden bad de vrouw haar bezigheden thuis, doch in 't einde van de 18e eeuw kwam daar een einde aan door de uitvinding van verschillende machi nes. Toen de Fransche revolutie uitbrak, werden de Gilden afgeschaft, wat veel leed aan de arbeiders heeft gebracht. Vroeger werd men beloond naar kun nen. Thans geldt 't alleen maar een machine bedienen, en is de arbeid geen kunst meer. De vrouwen en kinderen kwanten in de fabriek, omdiait dit g.oedkooper was. De moeders werden uit het gezin ge rukt om haar intrede te doen m de fa brieken. De vrouw die. de koningin van het huis behoorde te zijn, werd de slavin in de fabriek, 't Gezinsleven moet daar onder lijden. De man vindt niet die ge zelligheid welke hij thuis m-oet vinden, en de moeder kan haar kind niet. ver- Borgen zooals dat noodzakelijk is. De vakvereeniging is voor de vrouw thans noodzakelijk geworden. Onder de vrouwen is nog vee te weinig 't besef levendig dat men zich bij de vakvereeniging moet aansluiten. Dan volgde een uitvoerige uiteenzet ting van het nut en de noodzakelijkheid, van de R. K. vrouwenorganisatie. In den tuin was intusschen de spre ker reeds geëindigd en nu kwam alles de zaal binnen stroomen, zoodat 't on mogelijk was de spreekster verder te volgen. De rede, na de pauze, was onmoge lijk te volgen. De tonen van „Madeion"", van het mu ziekkorps in den tuin, vermengd met het lawaai van de immer uit- en ingaande mensahen, overstemde het geluid van mej. Meyer geheel. Spr. zette uitvoerig ui-teen, dat de It K. Vrouwenbond de vereeniging is voor de R. K. vrouwen van alle standen. Door 't geven van cursussen zal de dienstbodeukwestlie voor een groot ge deelte uit den weg worden geruimd. De kinderverzorging zal er beter op worden, en kindermeisjes zullen er niet tegen op zien een betrekking te aanvaar den in een gezin waar 10 kinderen zijn. De organisatie-geest moet worden bijge bracht en vooral de godsdien-slkennis ver meerderd. En nu de vrouw-en stemrecht hebben, zal de vrouwenbond zich ook op politiek terrein gaan begeven. Verder deed spr. een opwekking ook de Roomsche pers te steunen. De roomsche vrouw mag zich niet te rugtrekken uit de reomsohe beweging Wij moeben de maatschappij opbouwen met liefde en rechtvaardigheid en dan de rechtvaardigheid aan den man schenken en de Kefde Y-oor ons zelf opeisqhen. Hiermede besloot mejuffrouw Meyor haar rede, die met dankbaar applaus werd beloond. Pater Vrijmocd. Op de warande sprak de Wel Eerw Pa ter Vrijmoed O. F. M. Na een korte inleiding van den lieer Vulink, waarbij deze mededeelde, dat Pa ter Micklinghoff onverwachts verhinderd was en dat in zijn plaats zou spreken de Wel Eerw. Pater Vrijmoed O. F. M. uit Delft en nadat voorlezing gedaan was van het gezonden telegram aan Z. D. H. den Bisschop, nam Pater Vrijmoed het woord. D-e Eerw. spreker wilde alle aanwezigen aanspreken met: „Broeders en Zusters", den groet van don Apostel Paulus, daar wij hier toch bijeen zijn gekomen, om den Rerum Novarum-dag te vieren. In dien groet komt toch de gedach'e aan éénheid, aan broederschap tot uiting. Die lijn van broederschap zit n de „Rerum Novarum", Wij zijn leden van het groote Christelijke huisgezin, waarvan Christus de grootste, de allerhoogste Broeder is. Wij zijn broe ders, en daarnaar moeten wij ook hande- leh. „Rerum Novarum" is wel eens vaag genoemd, omdat er geen concrete hervor mingen in staan. Er staat niet in, hoeveel men moet verdienen, of hoe lang men moet werken. Welnu, wie verwacht er lat IsmwrowHimmawaiaBgri in te vinden, wordt teleurgesteld. .Maar in „Rerum Novarum" is aangegeven het raam, waarin wij moeien bouwen het ge bouw der toekomst. Van zijn Pauselijken troon slingerde Leo XIII het de wereld in, dat de broederschap moest overgebracht worden van sociaal naar het maatschappe lijk terrein. Die eenheid is altijd geweest n het geloof, n de Kerk. Maar Leo XIII heeft ons gezegd, ze ook buiten de Kerk te brengen. Paus Leo XIII heeft ons ge leerd om in werkelijkheid te zijn broeders onder elkander. De Eerw. spreker wees er dan op, hoe de socialisten den klassenstrijd prediken en hoe het liberalisme nooit de ware vrij heid kan schenken. Spreker waarschuw de, niet te veel te vertrouwen, dat het li beralisme dood zou zijn. Men zal trachten door den Vrijheidsbond weer op de harten der menschen te kunnen inwerken. Voor hel Christelijk beginsel is die zoogenaam de vrijheid fnuikend. Levende ouder de Christelijke wetten zijn wij juist vrij. Het gezegde van een Fransch schrijver is zoo waar: „Vrijheid is in de wet". De Eerw. spreker wees dan op hetgeen onder den klassenstrijd der socialisten verstaan wordt. Dat beginsel kunnen wij nooit aan vaarden. Leo XIII heeft daar tegenover in zijn „Rerum Novarum" het beginsel van solidariteit gesteld. De Roomsche solidari teit moet bestaan in een tegemoetkomen van de hoogeren en lageren onder ons. Wij moeten blijven vertrouwen op de kracht van ons beginsel, al zal dat niet altijd even gemakkelijk vallen. De "Eerw. spreker gispte het in degenen onder de Katholieken, die steeds het ware beginsel trachten tegen te werken. Spreker riep alle klassen onder de Kahoiieken op, gezamen lijk te strdijen voor het ééne, ware hei lige beginsel. Gezamenlijk moeten allen blijven strijden, opdat het Christelijk recht en de Christelijke liefde zegevierde. Wij gaan af op den triomf van het recht en de liefde, en om de détails, hoe er te komen, hoeft men zich niet te bekomme ren als wij allen maar vast houden aan ons beginsel. Wij zullen ons omgorden en binden met de banden der liefde, om zoo doende te komen tot den Christelijker), den Katholieken toekomststaat. Luid applaus loonde ook deze aandach tig toegehoorde rede. De komeet"t In den na-avon-d van een zomerdag zagen tientallen menschen bewonderend en verbaasd naar het firmanent. Daar flankeeren ontelbare sterren, maar de aandacht trekt er een, die duidelijk beweegt. Het is een licht, dat langs den hemel omhoog vaart. Wat zou het zijn? Een komeet? Een na-wee van de zons verduistering? Een werktuig van den Ame- rikaanschen professor, die, nu net zoowat een jaar geleden, voor de zooveelste maal de wereld wilde laten vergaan? Niemand weet het, maar inlussclren zijn er al, die het angslig vinden, en griezelig en eng! Tot plots de oplossing komt. Een paar jongens hebben een vlieger opgelaten, en daaraan een lampion gebon den met een brandende kaars. Dat vlammetje is het, dat zwalkte in de ijle lucht als een moderne komcell--.. Tijdens de pauze liet zich het zang- hoor „Ave Maria" onder leiding van Mej. Else Wille hooren, met begeleiding van mej. Annie Bonarius. De verschillende koornummertjes, mot veel smaak en kunstzin uitgevoerd, vonden een aandach tig en dankbaar gehoor. Het was waarlijk een middag vol genieting voor de aan wezigen. Zoo ongemerkt is ons Roomseh Haarlem een zangkoor en oen muziekkorps rijk geworden,die op onze Roomsche feesten gehoord mogen worden, wij bedoelen Ave Maria en Utile Delci en waar wij weten hoe..veel in dozen van de leiding afhangt, is hier een woord van oprechte hulde aan Mej. Else Wille, leidster van Ave Maria, en de heer Fr. v. d. Beugt, Directeur van Utile Delci, alleszins van pas. Het .Roomsche Blijdschap", door alle aanwezigen meegezongen, klonk als een donderend strijdlied uit die duizenden monden en deed deugd aan 't Roomsche hart. Slechts noode schenen de talrijke meetinggangers, nadat de laatste muziek- tonen waren weggestorven, van de Bron afscheid te nemen. Om vijf uur was de Landdag geëindigd. De verkoop van hel bloempje ten bate voor het fonds „Herwonnen Levens kracht" op den Landdag heeft opgebracht ƒ211.32. „H. L." mag tevreden zijn, maar toch waren er zeer velen die niet ge tooid waren, met het tuberculose-bloemp- je. Met dit 'bedrag van ƒ211.32 is „H.L." weer gered voor enkele weken. Maar hulp blijft hoogst gewenscht J. P. H. CASTRICUM. Naar wij vernemen, zal de heer J. P. H. Cactriciun met ingang van 1 October a.s. ontslag nemen als voorzitter van den R.-K. Volksbond, afd. Haarlem. Het zal ongetwijfeld velen leed doen, dat de heer Castricum reeds nu den tijd gekomen acht, deze functie, welke hij met ijver en liefde en met veel ambitie aanvaardde, te verla ten. Naar aanleiding van den bouw van het Seminarie Hageveld, welks bouw hem is opgedragen, zooals wij onlangs meldden, zal de heer C. A. M. Jonckbloed zich te Heemstede vestigen, aan de Kerklaan en dus de gemeente Haarlem metterwoon verla ten. De heer Jonckbloed neemt tegen 1 Juni ontslag als lid van de Haarlemsche ge meenteraad. Opvolger is de heer J. P. H. Castricum, die met eenige voorkeurstemmen geplaatst werd als eerste plaatsvervangend lid vóór mevr. v. d. Griendt-Verhey. De heer Jonckbloedt heeft zich doen kennen als een ijverig en goed raadslid, wiens vertrek velen zullen betreuren. HET BEROEP VAN DE N. V. „RIPPERDA". De Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, heeft heslist op het beroep vaa de N.V. „Ripperda" alhier, 0SgBiaggiB55iBtriSiaEiBBSBgiaEii3CwiainBanliiiac4 De N. Z. H. T. M. De klachten van het publiek over den sporadischen loop der trams van da N.Z.H.T.M. op de lijn HaarlemAlk maar, dateeren niet van vandaag of gis teren. En waren niet malsch. Er werd op het heele traject Haar lemAlkmaar, maar vooral vanaf Velsou tot Haarlem steen en been geklaagd. De oorlog! Op den breeden rug van den oorlog wordt veel geschoven en inder daad, dqarop mocht door de directie veel worden geschoven. Het onmogelijke kan niemand do n. Nu echter schijnt er verbetering op lil Iijjn. De N.Z.H.T.M. zal hare diensten aan merkelijk verbetoren. Het lokaalverkeor wordt zelfs zoo druk dat er thans on» de 30 A 40 minuten een tram zal loopen. waar er vroeger tusschentijden waren van minstens anderhalf uur. Voor den specialen lokaaldienst HaarlemVelsen worden extra rijtuigen naar grooter mo del (misschien wagons van de lijn Den HaagVoorburg) ingelegd. Een cn ander treedt 1 Juni a.s. in werking. Gansch Kennemerland mag zich om desa verbeteringen verheugen. Als na ook nog spoed wordt betracht met de e'ectiifueering der lgn, altl.a s mot die van het traject HaarlemVelsen, dan zal er gejubeld worden. Maar die verbetering schijnt nog in wijde zakken te zitten, d.w.z. dat er voorloopig nog niet aan wordt begonnen. tegen het besluit van B. en W. dezer ge» meente, waarbij haar voor een proeftijd van 1 jaar en onder voorwaarden vergun» ning is verleend tot oprichting van eene inrichting tot het bereiden van verfwaren aan de Garenkokerskade 1 E. In de voor waarden dier vergunning is wijziging ge» bracht, omdat zij te bezwarend werden geacht. BEKRONING. Op de Donderdag gehouden Intern. Hon dententoonstelling te Rotterdam, behaalde de heer L. Grimbrère alhier met zijn ruw» harige Hollandsche Herdershond drie cci» ste prijzen, benevens speciale prijs. GOUDEN ECHTFEEST. Het echtpaar A. A. BouwensAlbrccht, wonende Parklaan 84, herdacht dezer da gen zijn 50-jarige echtvereeniging. Ter eere van dit gouden echtpaar hadden d« buren de vlag uitgestoken. JUBILEUM. Dezer dagen herdacht de heer J. Fa» ber den dag, dat ïiij 25 jaar als boekhou der in dienst was bij de Maatschappij tol exploitatie van Staal waterbronnen te Haarlem. De directeur, de heer A. Kool hoven, complimenteerde den heer Fob er, en bood hem namens directie en coin» missarissen een enveloppe met inhoud aan. ELECTRISCHE STROOM. Nu de stroomlevering van de Centrale alhier voor de Electrische Spoor weder, geregeld en ongestoord kan plaats hebben is de centrale te Halfweg builen werking gesteld. DE ACTIE IN HET DAMESKLEEDING- BEDRIJF. Van de zijde van den Ned. Bond in dq Kleedingindustrie wordt gemeld: Tengevolge van de opheffing van den Landclijken Bond van Werkgevers in het Dameskleedingbedrijf worden de onder handelingen over een nieuwe arbeidsover» eenkomst namens de werkgevers thans ge voerd door een Commissie, vertegenwoor» digende de afdeelingen Amsterdam en Haarlem. Op de voorstellen van werknemerszijde, beoogenbe verbetering van uurloonen cn garanliebepalingen, heeft deze Commissie tegenvoorstellen ingediend, houdende con» tractduur tot 15 Maart 1922, handhaving bestaande loonen, de garantie in de maat- zaken van 39 uur in den stillen tijd, terug te brengen op 34 uur en de periodieke ver hooging van de loonen der hulpen dit jaae achterwege te laten. In een vergadering van de afdeeling Am sterdam van den Bond in de Kleeding industrie. zijn de voorstellen behandeld cn algemeen was men van oordcel, dat do vermindering der garantie-uren, zijnde 2ö maal 5 uur, een loonderving beteekent van gemiddeld 2 uur per week. Voor de hulpen komt daarenboven het gemis van de perio dieke verhoogingen van het uurloon, zoo dat tegen deze voorstellen een sterke op positie wordt gevoerd. Hedenavond zal met de afdeeling Haar lem worden vergaderd, om het standpunt van den Bond r^ier vast te stellen. EEN NIEUWE AUTO-GARAGE. De bouw van de niéuwe auto-garage van de N.V. voorheen Gebrs. Kimman, aan den Zijlweg, nadert zijn voltooiing. In grootsche stijl is het gebouw opge- trokkon, terwijl bij den inwondigen bouw mot de meest moderne factoren rekening g^houdên. In den loo pdor volgende week wordt het gebouw in gebruik genomen. SXAMENS L.O. Haarlem. Geëxamineerd 7 vrouwelijke •candidaten; geslaagd de dames II. J. Avenarius, te HelderM. Baas en A. Bakker, te Zaandam; M. J. Bierman ta Alkmaar; P. J. Kappers, te Haarlom; A. Kooi, to Zaandam; T. Podevin, to Koog a.'d Zaan. li i rij i I i I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1