r VAN DER GRAAF&Co. IISIN SCHOENWERK FEUILLETON J. DE VRIES, Nieuwe Noord 96, Hoorn Koopman's Tarwebloem „KRISTAL" B. JGNCKBL0E0T Hiermede brengen wij ter kennis van onze abonnê*s, dat met ingang van heden, als agent van de „NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT", is aangesteld de Heer Voor abonnementen, advertentiën enz., gelieve men zich te wenden tot onzen agent. TEGEN HET MISHANDELEN YAN DIEREN. VAN HET KANTONGERECHT. AMSTERDAM ROTTERDAM Van onzen invloed alt het grootste Handels Informatie bureau, wordt door den han del steeds meer gebruik ge maakt voor het INCASSEE- REN en regelen van ACH TERSTALLIGE en BETWISTE VORDERINGEN Een bijzonder feestnummer. Pannekoek - Tromkoek Flensjes - Rozijnbrood Zandfaarft - Poffertjes enz. gebakken van: CENTRALE COMMISSIE VAN OVERLEG. DE LDNDENSGHE CONFERENTIE. De wedergevonden dochter HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING. -De Dinsdag gchou<ien atgemeenc verga dering van aandeelhouders in de Haarlcm- sche Bankverceniging heeft de balans en de winst- en verliesrekening goedgekeurd en het dividend bepaald op 6 pet. voor dc gewone en preferente aandeelen (v. j. 4 pet. voor de gewone en 6 pet. voor de pref. aandeelen), na statutaire reserveeringen en toevoeging van f 400.000 aan de buitenge wone reserve, waardoor deze wordt op gevoerd tot f 1.235.000. De heer A. de Clercq, die aan de beurt van aftreden was, werd als commissaris herkozen, terwijl de heer J. A. van Daalen, als mede-directeur werd benoemd. Aan het jaarverslag ontleenen wij het .volgende De lang verwachte crisis brak in het najaar uit. De onverkoopbaarheid der op gestapelde voorraden leidde tot sterke prijsverlagingen in den groothandel, die echter niet tot den zoo noodigen meerderen verkoop aanleiding gaven; gevolg hiervan was inzinking van industrie en handel met den onvermijdelijken nasleep daarvan Over de uitkomsten, in het eigen bedrijf behaald, is de directie tevreden. Niette genstaande een vermeerdering van de on kosten van pl.m. f 600.000 in 1919 tot pl.m. f 969.000 in 1920, bedraagt de winst (vóór afschrijvingen) pl.m. 939.000, te gen pl.n. f 861.000 in 1919. De interest-rekening toont met een to taal-cijfer van f 889.294 een vooruitgang aan van 156.898; de provisierekening met een totaal-cijfer ven f 1.047.930 een meer dere bate van f 244.545. Ook uit de omzetcijfers blijkt een ge stadige vooruitgang, die grooter zou ge weest zijn, indien deze niet bij de bijkanto ren te lJmuiden en Edam (Volendam), die hij de visscherij betrokken zijn, belangrijk bij vorige jaren achterbleven. In den gedrukten toestand in lJmuiden Irad geen verbetering in; deze is ook niet te verwachten, zoolang wegens den lagen stand der Duitsche valuta, uitvoer naar Duitschland uitgesloten is. De bloembollen- handel maakte een gunstig jaar door. Het proces, dat door de Codro tegen de regeering wordt gevoerd, kan nog gerui- men tijd vorderen. Da bank was genoodzaakt op debiteu ren f 88.315 af te schrijven. Het daarna overblijvende winstcijfer van ruim 855.000 (inclusief het onverdeelde winstsaldo van net vorige jaar ad f 7336) zou in staat hebben gesteld een belangrijk dividend te declareeren, ware het niet, dat het wensclielijk geacht werd, in ver hand met den teer abnormalen economi- schen toestand, 400.000 extra te reser- .vecrcn. Van iict dan overblijvende is 49.140 bestemd voor afschrijving op ge bouwen, f 15.039 voor dotatie van het pensioen- en ondersteuningsfonds, waarna bovengenoemde dividenden kunnen wor den uitgekeerd. Verder wordt os. nog medegedeeld, dat de bank nauw bleef samenwerken met de .Twcntsche Bank te Amsterdam; de voor gezamenlijke rekening en risico met deze instelling loopende credieten werden nog zeer belangrijk uitgebreid. Op de balans per 31 Dec. jJ. kwamen o.a. voor: kas f 1.483.026 (v.j f 1.964.316) ondsen in 1 eendepot f 3.652.600 (v. j. f 3.652.100), bankiers-debiteuren: eigen saldi f 1.518.017 (v. j. f 1.267.232) en gel den voor derden in het buitenland ge plaatst 3.138.479 (v. j. f 2.513.857), pro- logaties gegeven en debiteuren tegen ef fecten onderpand f 6.147.593 (vorig jaar f 5.650.423), disconlo f 6.709.943 (v. j. f 7.800.477) en rek. courant debiteuren f 12.608.887 (v. j. f 14.466.497.) Aan den anderen kant o.m. deposito's op langen termijn f 1.239.045 (vorig jaar 1.779.432), id. op korten termijn f 9.585.748 (v. j. f 10.166.273), rek. cou rant debiteuren f 5.399.745 (vorig jaar f 6.839.6C5) cn id. gelden in het buiten land 3.138.470 (v. j. f 2.513.857), ban kiers crediteuren f 856.788 (vorig jaar f 1.923.473), prolongatie genomen 5.876.800 (v. j. f 5.313.100) cn leendepot 1 3.652.600 (v. j. f 3.652.100). De reser ve stond voorts met f 955.00 (vorig jaar 1 916.000) en de buitengewone reserve met f 1.225.000 (v. j. f 825.000) op de balans, AANGEHOUDEN. Door de recherche is aangehouden M. A. E., verdacht van diefstal van een stel gordijnen, een bordje en oen desert- schaaütje, gepleegd in October 1920, ten nadeele van Mevr. A. N., a li tier. DAMMEN. Hedenavond speelt in het R. K. Ver- eenigingsgebouw te Heemstede, St. Bavo ,\an Heemstede tegen St. Joseph van Haarlem, om het kampioenschap van het district Haariesn en O. van den Ned. H. K. DamJwmd. Voor beide elubs is deze wedstijd zeer belangrijk, daar vrij .'ïoWfc*' L i! wel zeker de beslissing zal vallen, wie dit jaar kampioen zal worden. St. Bavo, Heemstede won de le match, winnen dezen weder, dan komt bet kampioen schap dit jaar in Heemstede. Het zal een zeer belangrijke wedstrijd worden. Belangstellenden zijn welkom. Toegang vrij. BIDDER J. DROST. Onze stadgenoot, de heer J. Drost, wien de eervolle onderscheiding te beurt is gevallen van benoemd te worden tot ridder in de arde van Oranje-Nassau, heeft daardoor erkenning ondervonden van jaren lange nauwgezette, vaak zelf opofferende werkzaamheid ten diensteder Provincie Noord-Holland, waarbij hij in Februari 1889 werd aangesteld tot op zichter bij den Waterstaat. In October 1917 werd hij bevorderd tot hoofd-op- zichter. Een werkzaam leven heeftden heer Drost achter den rug, een leven, waar op hij met groote voldoening mag terug zien. Hij werd den 21 October 1856 te Medemblik geboren en begon zijn loop baan als timmermansknecht; daarna vond hij een werkkring bij den aanleg van verschillende spoorwegen, trad in functie als opzichter bij de gemeente Leeuwarden en kwam in 1889 hier ter stede als buitengewoon opzichter bij den bouw van het gesticht Meerenberg. Heel spoedig volgde toen zijn vaste aanstelling bij den Provincialen Waterstaat. Geruimen tijd sedert Februari 1891 heeft de heer Drost als architect zorg gedragen voor de gebouwen van het Groote Gasthuis, een taak, die zeker nu en dan veel van hem vergde, gedu rende deze periode kwamen o.a. tot stand de nieuwbouw van het Groot Heiligland. De laatste jaren liet zijn gezondheid veel te wenschen over en daardoor werd zijn werkkracht voortdurend geknot. De Koninklijke onderscheiding zal het leed, dat hem daardoor werd berokkend, iet weinig verzachten. Wij ontvingen het volgende uittreksel van het verslag over de maand April 1921 van den Inspecteur der vcrecniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omstreken. Secretariaat: Heerenweg 199. Met waardeering kan worden waarge nomen dat niet meer zoo veelvuldig van kreupele paarden wordt gebruik gemaakt. Bij de verschillende bouwwerken in de omgeving werd geen enkel kreupel dier aangetroffen. Wel moest weder herhaaldelijk tegen ruwe behandeling van trekdieren wor den opgetreden, evenals telkens bevon den werd dat tuigen van paarden en honden in gebrekkigen toestand verkeer den. Ernstige klachten over dierenmishande ling kwamen in deze maand niet voor. m de aspkyxiatie inrichting werden 38 honden en 34 katten pijnloos gedood. In 12 gevallen gcschieddo dit kosteloos. HET NEDEELANDSCHE VOLKS LEVEN IN BEELD. Bij de Nederl. Maatschappij voor Ci nematografie filmfabriek Polygoon, direc tie J. Stoop te Haarlem, die de techni sche leiding heeft, wordt een film welko „Het Nodcrlnndsche Volksleven" in beeld zal brengen vervaardigd. De lieer D. J. v. d. Ven, die iu 1919 /leider was van het Nederlandsch historisch Volksfeest, heeft de speoiale leiding. Op een daartoe tot hem gericht verzoek is ingegaan, nadat hij zich verzekerd had dat het in-boeld-brengen van het Nederlandsche Volksleven met piëteit ge schiedt, terwijl de samenstelling onder ziju leiding moet plaats hebben. Begonnen is met het maken van een lente-film, weergevende hoe hot lente wordt in Ne derland en hoe daarop door do bevolking van Nederland op het platte land en in de stad wordt gereageerd. Reeds zjjn in verschillende streken van het land opna men gemaakt van oude gebruiken. Daar mede wordt nog voortgegaan. Do film zal met Pinksteren sluiten en in het najaar kunnen worden vertoond. Het is de bedoeling om, wanneer de lente-film succes heeft, ook een zomer-, herfst- en win terfilm te maken. UIT DE WONTNG GEZET, Het gezin, wonende aan de Kenaustraat no. 8, is Dinsdag uit de woning gezet Het gezin, vader en moeder en vijf kinderen, werd een onderdak aangeboden, dóór be middeling van de gemeente, in het Leger des Heits. Van dit aanbod wenschte men echter geen gebruik te maken. Des avonds is men het huis weer bin nengegaan en heeft den nacht zoo door gebracht. HOOGER BEROEP. Hooger beroep werd aangetcekend door A. S. te Haarlem, ter zake „bet voortgezet misdrijf van diefstal" veroor deeld tot 4 maanden gevangenisstraf. Nadat enkele kleine zaakjes afgehan deld waren, waarbij ojn. togen cenige overtreders van de verkcersverordeniug 3 boeie of 3 dagen hechtenis geëiseht werd, werd het auto-ongeluk op de Juiianalaan te Overvcen behandeld. Op 17 Maart 1.1. reed een auto, bestuurd door J. de G., in de richting Overvcen. Zij hield den linkerkant van den weg. De inzittenden verkeerden onder den invloed van sterken drank. Op zeker oogenblik sloeg de auto om en alle vier de inzitten den kwamen er onder. J. de G. moest nu terechtstaan, ter zake, dat hij op dusdanige wijze gereden had, dat hij de veiligheid van het verkeer in ge vaar had gebracht. Een der getuigen verklaarde, dat hij met een auto in de richting Haarlem reed aan de rechterzijde van den weg. In de verte zag hij een automobiel naderen in slinge rende beweging. Eerst op het allerlaatste oogenblik was de naderende auto naar rechts uitgeweken. Beklaagde was niet verschenen. Een andere getuige vertelde, dat zij door het slingeren van de later verongelukte auto dermate verschrok, dat zij haastig van haar fiets sprong en terzijde van den weg wachtte, tot de auto haar gepasseerd was, daar zij vreesde, er onder te zullen komen. De auto slingerde zóó, dat de juf frouw dacht, dat het voertuig zou keeren. Ook was door enkele getuigen bemerkt, dat de inzittenden der verongelukte auto naar sterken drank roken. Een der inzittenden, V., als getuige ge hoord, verklaarde bij het ongeluk zijn hand dusdanig verwond le hebben, dat hij dit lichaafsdeel nu nog niet gebruiken kan. De ambtenaar van het O.M. reide in zijn requisitoir, dat genoegzaam gebleken was, dat de inzittenden der verongelukte auto „flink onder de kurk" geweest wa ren. Nu hebben de minister en de kamer leden onlangs te kennen gegeven, dat hun, die in beschonken toestand de motor- en rijwielwet overtreden, een zoo hoog mo gelijke straf wordt opgelegd. Spreker is het volmaakt daarmee eens en vroeg daar om een hechicnisstraf van 1 maand, met ontzegging van het recht, een molorrijtlig te besturen voor den tijd van één jaar. Hazardspel. Bij den inval in perceel Zoeteslraal 20 op 17 October van liet vorige jaar, waar een aantal personen betrapt werd op ha zardspel, waren ook verbaliseerd de Am sterdammers A. G. cn H. A. N. Dezen wa ren bij verstek tot 150 boete veroordeeld (de andere spelers tot 25). Die zwaar dere straf was hun opgelegd, omdat zij zich van het hazardspel een beroep had den gemaakt en met valsche (gemerkte) kaarten speelden. Het gebeurde dan ook meermalen, dat zij 200 st 300 per nacht wonnen. Tegen het vonnis waren zij in verzet ge komen en Woensdag werd de zaak op nieuw behandeld. Beide beklaagden, personen met zeer ongunstig uiterlijk, trachtten zich op onbe schaamde wijze vrij le pleiten. Op hoogen toon beweerden zij, geen hazard gespeeld te hebben. Brutaal-weg durfde één hunner nog te vragen waarom hun zoo'n zware straf opgelegd was en den anderen niet Uit de voorgelezen verklaringen, welke zij indertijd aan de politie afgelegd had den, bleek, dat zij toen wel bekend had den, aan het hazardspel „Mijn en dijn" te hebben deelgenomen. De ambtenaar vond de wijze waarop zij hier hun hooger beToep verdedigden, on beschaamd en eischte daarom bekrachti ging van het vonnis en vernietiging van de straf en oplegging van een boete van 300 of 1 maand heditenisstraf. De kantonrechter, mr. Del Baere, zeide •ook hun houding al zeer onsympathiek le vinden en beloofde te overwegen, hun pen hoogere straf op te leggen. Uitspraak in beide zaken 11 Mei. In ouze tijdingzaal hebben wij voor be langstellenden ter inzage gelegd een ons toegezonden feestnummer, uitgegeven bij het 100-jarig bestaan van de Manchester Guardian. Deze Engclsche courant is een dagblad met een wereldrepulatie en heeft door het degelijk en onafhankelijk oor deel der redactie grooten invloed zoowel op de binnen- als buitenlandsche politiek van Engeland. In het blad wordt de groei van dit machtig dagbladbedrijf beschre ven. Het nummer is 92 pagina's groot en fraai geïllustreerd. GARN'IZOBNSBERICHTEN. Bij Kon. besluit van 2 dezer zijn in hun rang overgeplaatst: bij liet regiment grenadier», den reserve- eeiste-iuïtenants M. J. Bos, van het 21e en J. A. P A. de Lange, van het 10e regi ment infanterie. De sergeant lslc klasse W. F. Sandijck van de le Compagnie Wielrijders is be vorderd lot sergeanl-majoor-instructeur bij het 10de, Regiment Infanterie. De sergeant v. d. Werff van het 10de Regiment Infanterie is toegelaten tot een detadieering bij *t legeT in Nedcrlandsch- Indië. Aan den schrijver 2o klasse, T. Mul der van het 10e Regiment Infanterie wordt te rekenen op 19 Mei a.s. de bronzen gesp voor 18-jarïgen trouwen dienst toegekend. EXAMENS L.O. HAARLEM, Geëxamineerd 8 mannelijke Candida ten. Geslaagd de heeren: J. Har- logh, le Zaandam; L. van den Houten, te HaarlemChr. Rasmussens, le Velseroord; J. van Roode, te Haarlem; S..G. Smit, le HiHegom; Obr. Soelekouw, le Oostzaan. PERSONALIA. Bij Koninklijk besluit ia J. Drost, hoofd opzichter van den provincialen waterstaat in Noord-Holland, benoemd tot ridder in de orde van Ora>nje-Nassan. Dr. Ir. A. L. van Scherpeniberg, lioofld- sChedkundiigc aan de suikerfabriek „Hol land" is op de le 's-Gravenhage geSiouden algemeenc vergadering van de Ailgemeene Tecüirasolie Vereenaging van Beetwortelsui- kerf abri-kanten en Raffinadeur» benoemd in de commissie ter unificatie van de me thoden van onderzoek in de laboratoria der suikerfabrieken m Nederland. NEDERLANDSOHE BOND VOOR ZIEKENVERPLEGING. Dinsdagavond hield de afdeeling Haar lem van den Nedorlandschen Bond voor Ziekenverpleging een vergadering in de bovenzaal van De Kroon. De voorzitter, de heer dr. Kersber gen, presideerde do vergadering en bracht na een kort inleidingswoord, in behan deling den beschrijvingsbrief voor da al gemeen© vergadering, die op 1 Juni a.s. te Haarlem gehouden wordt. De voorstellen gaven geen aanleiding tot discussie, waarna als afgevaardigde aangewezen werd do heer dr. J. Douzy. Hierna hield do heer J. Portielje een hoogst interessante voordracht over „Hol- ■ud's natuurschoon en vogelleven" (in de duinen, op Texel en Schouwen, op het Naardermcer en de Ankeveensche plassen). Spr. vertoonde hierna een zeer fraaie collectie lichtbeelden, waarin men be halve fraaie natuurkieken, hoogst belang wekkende beelden uit het vogelleven kon zijn voortreffelijk van smaak. Speciaal voor huishoudelijk gebruik gefabriceerd bewonderen. Verschillende nestsoorten en hun eigenaardige en kunstige samenstel ling verschenen op het doek. Met veel aandacht volgde het talrijke auditorium de boeiende toelichting van den heer Portielje ea beloonde den spreker aan het einde met een dankbaar applaus. FRAN80HE BOLLEN. In een vergadering van kweekers is Maandag met algemeene stemmen beslo ten tegen de door de Franschc kweekers geëischto hooge prijzen geen Fransche bollen te koopen. Blijkens ingekomen berichten, schijnt ook ia Amerika hetzelfde standpuit in genomen te worden. Men schrijft ons: Op Maandag 2 Mei hield de Centrale Commissie van overleg voor de ambtena ren onder leiding wan haren Voorzitter, den heer Mr. J. Romans, eenc vergadering. Eene breede gedachten wisseling ontspon zich naar aanleiding van een schrijven van Burgemeester en Wethouders hou dende mededeeling, dat hel college voor alsnog eene wijziging van het systeem van bezoldiging meent niet te kunnen bevor deren, zulks in verband met de coix-lusie vervat in een rapport der Subcommissie voor de Personeels-aangelegenheden, door de Centrale Commissie overgenomen j en waarin op wijziging der betreffende veror dening werd aangedrongen, om te ont komen aan moeilijkheden die men ten aan zien van de Bevorderingen ondervindt. Het schrijven werd ten slotte voor kennis geving aangenomen, evenals een missive, houdende bericht, dat Burgemeester en Wethouders geen bezwaar hebben, wan neer het noodig blijkt, bij wiize van hooge uitzondering bij aanstelling van ambtena ren voor de vaststelling van hun salaris le doen medetellen de dienstjaren, elders in gelijke betrekking in overheidsdienst door gebracht. Een voorstel lot wijziging van de wacht geldregeling werd aangehouden in afwach ting yan het resultaat van inlichtingen, welke zullen worden ingewonnen ten aan zien van de kans van eene spoedige be handeling van het Wetsontwerp Rechts toestand der Ambtenaren. Verschillende voorstellen lot benoe ming en bevordering van ambtenaren werden behandeld; enkele werden aan gehouden en ruilen door dc subcommis sie voor de Personeelx-aangelegcn.hedeft opnieuw worden bofvatxlcM, De wensohelijkheid werd uitgesproken van eene regeling van liet liciht- cn wa terverbruik van ambtenaren die krachtens Snurne aanstelling recht hebben op vrij gebruik van licht, vuur cn water. Aan Burgemeester en Wethouder» zal worden verzocht, te willen bevorderen, dat in het vervolg de Subcommissie voor de Personeelsaangelegenheden het College advise ere in zake het toekennen van meerdere periodieke verhoogingen boven die, waarop de verordening als minimum recht geeft. Na eenc geanimeerde bespreking werd ingetrokken een voorstel om aan de ver tegenwoordigers der ambtenaren-organi- salies, die in de Subcommissie voor de Personeels-aangelegenheden zitting heb ben, vrijheid te geven, in hunne organi saties mededeelingen te doen omtrent de behandeling van zaken in de vergaderin gen van genoemde Subcommissie. FAILLISSEMENT. In slaat van faillissement zijn ver klaard: 1. K. Veniet, schoenwinkelier en koop man, wonende te Zaandam. Ged. Gracht 3. Rechter-Conunissaris E. J. Dorhout Mees. Curator Mr. A. H. J. Merens. 2. IIHandgraaf, caféhouder, wonen de te Santpoort, Rijksstraatweg 45. Reeh- ler-Commissairis E. J. Dorhout Mees. Cu rator Mr. A. H. J. Merens. 3. P. Out, koöpmain in bloemen, te Hil- legom, Vimkelaan 16. Redhter-Coanmissa- ris Mr. E. J. Doithout Mee». Curator Mr. A. H. J. Merens. ENGLISH ASSOCIATION. In bet gebouw van den Protestan tenbond sprak Dinsdagavond de bekeu- GROOTE VOORRAAD LAGE PRIJZEN SCHOENMAGAZIJN BARTELJORISSTRAAT 27 de Engelsche schrijfster Majorie Bo- wen over stadhouder Willem III e» zijn tijd. Op aangename wijze droeg mrs. Long (Majorie Kowen is haar jonge meisjesnaam) haar rede voor. herinnerde aan de grootheid der Hol landers. Zij noemde den grooten strijd onzer voorouders groot door de maclil van dep. tegenstander en door de groot heid van het principe, waarvoor we streden: vrede, verdraagzaamheid, han del, in plaats van overweldiging en tyrannic. Spreekster gal dan een chro nologisch overzicht der groote daden van onze voorouders cn gaf een zake lijke vermelding van feiten, waarbij zelfs Amsterdamsche noch Engelsche Bank vergelen weiden. Over do grootheid van den koning- stadhouder Willem III gaf de spieek ster tal van voorbeelden en roem de zijn veelomvattend organisatie-ta lent. Na den 9-jarigen oorlog bijv. wa ren binnen zeer korten tijd alle gede mobiliseerde soldaten geplaatst in han del en nijverheid. Het besnoeien van geld werd door hem onmogelijk gemaakt, de Engel sche staatsschuld geregeld en de En gelsche Bank werd opgericht, waar bij de Amsterdamsche tot model diende. Zijn troonsbestijging was de eerste groote gebeurtenis voor de vrijheid en grootheid des volks na het Magda Charta. Willem III heeft gestreden voor vrijheid en verdraagzaamheid vrede en handeL Deze avond was er een, waarop menig stukje geschiedenis in het geheugen dor aanwezigen wakker geschud en opgefrischt werd, waarop ook de macht en grootheid onzer voorouders getoond werd. Da schrijfster is goed gedocumenteerd in dm geschiedenis en kan menig Hollander ia dit punt beschaamd doen staan. Haar on derhoudende wijze van voordragen ver aangenaamde zeer den avond. BURGERLIJKE STAND. Getrouwd: 4 Mei J. J. Th. Bodewes en C. Roosen. L. Th. Zedel en M. C. Bom. A. H. Kion en W. E. Keetlaer. H. W. de Boer en J. M. Stoute. J. de Heer en F. A. Teunfssen. J. W. de Wit en H. J. Oerlemans. C. L. de Wolf en J. Blok. B. Claver en M. Gerritsen. B. P. y, d. Ban en H. A. Bitter. Getrouwd: J. Beers en G. E. Blok. J. M. v. d. Horst en A. H. W. Smit. B. G. v. Roon en T. Stöver. G. J. Luikel en C. J. Deen. L. Kuiper en L. Heemskerk. C. J. Knijnenhurg en J. Smits. H. A, v. Tongeren en E. M. J. Bouman. H. J. Krijger en A. L. Hietkamp. H. Mens en E. H. Hartgers. C. Bekooij en E. A. E. Schulz. J. Wasmus en II. M. Kolk. J. W. Tieskens en H. M. v. Opstal. P. W. Mazurel en D. Donraadt. G, Bicsbrouck en A. P. v. Mook. P. Kaan en P. A. Vieselman. Geboren: 29 April t. van J. E. de Poel- Overhaart. 1 Mei z. van J. E. Oudman- Brauns. 2 Mei z. van C. W. P. Cooke- Klupell. 3 Mei z. van J. H. v. d. Klugt-Rump. 4 Mei d. van J. v. Vliet- Fisscher. GEVONDEN VOORWERPEN. P. Schreuder, W. Geldeloozepad 31 rw., Abonnementskaart; Smit Haze voet, Schng- c hels tra at 16, notitieboekje; A tfoekema, v. Loosstraat 23, Ceintuur; H.. Essenius, Esschilderstraat 40, étui met schrijfbehoef ten; C. Pot, Lektschepiein 39rood, dames horloge. Een nieuw Dultsch voorstelt LONDEN, 4 Mei. De „Times" mehlt dat Woensdag vroeg uit goede bron word gemeld, dat gisteren een nieuw Duitsdh aanbod aan de geallieerden ge seind is aan den Dirilschen ambassadeur ie Partje, ter mededeeling aan de commissie van herstel. De juiste voor waarden van dit aanbod zijn niet uitge lekt, maar men gelooft, dat het vrijwel neerkomt op aanvaarding van de besluiten door de gealSeerden eind Januari te Pa rijs genomen. Naar bet Fransch van RAOUL DE NAVERY, bewerkt door De overtocht geschiedde snel. Zoo- 'dr: Dolores aan de zorgen van Rosa en Julia was overgegeven, steeg de matroos in het rijtuig om een genees heer te gaan halen. In dien tijd vlam de het vuur op in den haard van het gastvrije huis, de vrouwen verwarm den doeken om er de ijskoude ledenta len van Dolores in te wikkelen. Deze, die bleek als een doode, met gesloten «ogen en loshangende haren nederlag, scheen nooit meer te zullen ontwaken uit een slaap, die op den doodslaap geleek. Aan het voeteinde van haar bed stond Mijnheer de Lannoy, de oogen gevestigd op het dierbaar ge laat, dat misschien nooit meer door 'n glimlach zou verhelderd worden, en beschouwde met wanhoop haar die h\j gedroomd had tot zijn levensgezellin to maken. Hq had het geluk slechts meenen te vinden om het voor altijd te .verliezf Terwijl hij in die droevige gedacht- ten verzonken was, waren Julia en pRosa steeds met teedere zorgen bezig. Zij konden zich niet vérgeven zoo bang geweest te zijn. Met zachte stem bleven zij steeds bidden, p „Mijnheer de officie," zeide een van hen, „maak n niet ongerust over uwe zuster, want het is immers uwe zus ter?" „Neen, mijn kind," antwoordde hij, ,,'t moest mijne echtgenoote worden." Een zucht klonk uit de borst van Ro sa on Julia. De droefheid van dien of ficier trof haar. Zij begrepen hoe die jonge man dat sclioone kind betreu ren moest Rosa hernam op zachten toon: „Gij weet het misschien niet, mijnheer, wij hebben dicht bij om huis een mirakel- kerk; zeelui zijn allen vereerders van de H. Maagd... Mijn zuster en ik heb ben beloofd blootvoets onder het bid den van den rozenkrans naar haar altaar te gaan; als gij haar een met goud geborduurden mantel belooft, ben ik zeker dat uwe verloofde gered zal worden. „Als Dolores mij wordt wedergege ven, dan zal ik niet een mantel, maar een kroon van edelgesteenten aan On ze Lieve Vrouw van Hulp schenken." „Houd goeden moed)" zeide Rosa, „de H. Maagd zal haar u wedergeven". Een minuut later stoof Grand Hu- nier als een wervelwind binnen, en zeide: „ziehier de geneesheer." Een klein, oud man, die door zijn haast om den matroos te volgen belet was om de gewone zorg aan zijn toi let te besteden, kwam haastig naar liet bed waar liet meisje op lag. Hij luisterde naar het hart, voelde daarna den pols zonder de levensverrichtin gen te vinden. Toen scheen btf het hoofd schuddend Antonin to onder vragen. „Dokter," zeide deze, „dat kind is in een valstrik gelokt ea in den weenen den put geworpen." „O," zeide de dokter, „verstikkende gas sen, een vreeselijke val, verstikking." „Zou zij dood zijn? vroeg de jonge man angstig." „Ik woet het nog niet!" was het ant woord. Hij ging naar het venster, dat hü wjjd opende, ontkurkte een flescbje waarvan de doordringende gem-de ka mer vervulde; goot drie druppels van een vloeistof rood als bloed en helder als kristal op een lepeltje, dat hij met veel voorzorg tusschen de saamgeklem- de tanden van het meisje bracht. „Een spiegel," zeide dc dokter, zich tot Rosa wendend. Hij onderzocht voor de tweede maal •het hart van Dolores, toen bracht hij den spiegel aan hare lippen. In dien tijd bad Antonin vurig. Een ademtocht besloeg den spiegel en de dokter riep uit: „mijn elixer heeft ook ditmaal de verstikking overwonnen." „Leeft zij?" vroeg Antonin. „Ja," zeide de dokter, „zij leeft, en als de vreeselijke val die zij gedaan heeft geen inwendige kwetsingen ver oorzaakt heeft, dan kan ik voor haar herstel instaan." Zeker is de weenende put zeer diep, hernam Antonin, maar de hoo rnen, die er rondom staan, hebben se dert tal van jaren hun bladeren op den bodem doen vallen. De bodem was sponsachtig, bijna week, er lag geen enkel hard voorwerp op den bodem. „De ontroering alleen zou ernstige storingen kunnen veroorzaken," hernam de grijsaard. Maar hare ademhaling wordt sterker...,, de wenkbrauwen be wegen, zij gaat de oogen openen. Zij herkent u." Een zucht kwam over de lippen van den zieke. Antonin, fluisterdo zij. De zee-officier, die voor geen gevaar ooit verbleekt was, beefde als een kind." „Dolores," zeide hij, „disrbare Dolo res". Het meisje richtte zich op in bed. Daar gezeten in haar wit kleed, dat doopkleed, dat bjjna hare lijkwade ge worden was, en waarover de burg graaf zijn mantel geworpen had, hare schoone haren loshangend over haar rug, geleek zij op een verrezene. Zij kruiste de beide handen over de borst met een gebaar van bekoorlijkheid en zedigheid. „Gij kent mijn naam dan," vroeg zij glimlachend. „Ik herinner mij thans al les, Antonin. Sinds het oogenblik dat het gebed, dat mijne moeder mij leer de, mij voor den geest terugkwam, weet ik dat ik Dolores heet." Hare oogen zochten in het rond. Mij ne moeder? Waar is mijne moeder? Ik heb haar een oogenblik als in een droom gezien.... Hare armen waren naar mij uitgestrekt. Zeg mij, Antonin, waar mijne moeder is... Ik kom als uit liet graf terug, en kan slechts dooi hare liefkozingen tot het leven wedci keereD. „Dokter," vroeg de jonge man, „kun nen wjj dit kind vervoeren?" „Ja, en ik zal u vergezellen," ant woordde de geneesheer. En terwijl Rosa en Julia hare wen schen voor haar herstel verdubbelden werd Dolores op de kussens van het rijtuig gelegd, dat naar de stad terug keerde. HOOFDSTUK XVII. DE VERZOENING. Een uur later sprak Dolores, half op haar bed uitgestrekt, met zachte stem tot Antonin, terwijl twee geneesheeren eenige versterkende dranken gereed maakten. „Zeg mij dat nog eens," zeide zij met gevouwen handen tot den jeugdigen officier. „Zeg mij dat ik votfr altijd ge red ben en dat mme moeder mij is weergegeven. Mijne iboeder! Ik meen de vroeger dikwijls te herinneren dat ik in hare armen lag in een land van bloemen en blauwe golven cn parelen... in een land waar men mij Dolores noemde en niet het wilde meisje. (Slot volgt.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2