FEUILLETON BUITENLAND. De wetiergevonden dochter VRIJDAG 6 MEI 1921 EEN NIEUW ONTWERP- ZIEKTEWET. o werkgever rollen alfa fa <fcn ria 'der on gevallenwetten, zal op de fa het ontwerp gedachte wijze de betaling der verschuldig de bijdrage op weinig kostbare wijze kun nen worden bewerkstelligd. De Conferentie te Londen. Het Duitsche Kabinet afgetreden. GEMENGDE BUÏTENL. BE RICHTEN. „Zwijg, zwijg daarover," hernam An tonin. Dolore6 hernam: „Gravin Etiennet- to bemint mjj als een zuster... gij mjjn heer de burggraaf wilt gij mijn broe der zjjn? „Uw broeder," zeicLe hij op ontroer den toon. „Gjj zjjt altijd zoo goed voor mij ge weest, zelfs in den tijd, toen ik voor anderen een voorwerp van verachting was.... Ik smeek u, bemin mij als een zuster." „Neen, hernam de jonge man, dat Is onmogelijk... Ik bemin u veel vuri ger... En tegelijk verliet hij het vertrek om zich tot zijne zuster en Mevrouw de Flessigny te begeven, die juist te rugkwamen van den luitenant van po litie, geheel onder den indruk van de tooneelen, die daar zich voor hare oogen vertoond hadden, en doodelijk beangst over het lot van Dolores. Aanstonds maakte hun angst plaats voor onbeschrijfelijke vreugde, toen Antonin hun in korte woorden de red- tding van Dolores mededeelde. Flavi- ana bedankte den jongen officier in hartelijke woorden en spoedde zich naar de kamer waar Dolores lag. Etiennette wilde haar volgen, doch Antonin weerhield haar. „Laat moeder en dochter maar aan elkander over, ik heb uwe hulp veel meer noodig dan zij. «Gij! mijn hemel Antonin, gij zjjt toch niet gewond bjj uwe pogingen?" „Niet lichamelijk ten minste, maar mijne ziel is gewond, en ik zal geen vreugde meer kennen, als gü mij niet helpt» „Gij weet, dat ik daartoe steeds be reid ben. Maar waar gaat het over?" „Gij hebt zonder twijfel gezien, dat Dolores mij van het eerste oogenblik af een bijzondere belangstelling heeft ingeboezemd. Welnu die belangstelling is steeds aangegroeid, totdat ik, door do vrees haar verloren te hebben, be merkte dat ik zonder haar niet leven kan." „Welnu, wat belet met hare moeder daarover te spreken?" „Ik durf niet Als zij in de vieugde hare dochter wedergevonden te heb ben, zou weigeren ze wederom zelfs aan mij af te staan, dan zou het le ven mij niets meer waard zijn, Spreek gjj dus voor mij met uwe vriendin." „Maar zij kent immers uwe liefde vo'or Dolores reeds, evengoed als ik ze ontdekt had, en zal ze u niet wei geren." Op dat oogenblik werd door een be diende abbé Régis aangediend. Aan stonds daarna werd hij binnengeleid en eerbiedig door'hen begroet Vol belangstelling vroeg hjj naar het lot van Dolores, wier verdwijning uit het klooster hem bekend was, en ver heugde zich buitengewoon in haar ge lukkige redding. Na nog eenigen oogen blik ken met hen gesproken te hebben vroeg de eerbiedwaardige priester bij Flaviana en Dolores te worden toege laten, wat hem aanstonds werd toege staan. I)ie beiden hadden intusschen oogen- blikken van blijde ontroering en heilig geluk bij elkander doorgebracht Zoo dra Flaviana de kamer binnentrad, riep Dolores in blijde verrukking het enkele woord: „Moeder". Flaviana snelde op haar toe, druk te haar aan hare borst en stamelde, meer dan zij sprak: Dolores, mjjne in nig geliefde dochter! Beiden zwegen eenige oogenblikken als in een zalige bewusteloosheid ver zonken. Weldra echter herstelden zij zich en by Dolores bleef geen spoor EERSTE KAMER. VERHOOGING INVOERRECHT TABAK EN PAPIER. van lichamelijke zwakheid, bij Flavia-fluk geschonken elkander weder tevfn- na mets van hare geesteszwakhek', den. Dank Hem daarvoor en prijs™- over, voor beiden was het geluk het beste geneesmiddel geweest Een druk gesprek over beider her inneringen uit de laatste tien jaren, waarvan echter slechts de laatste' maanden Raar duidelijk voor den geest stonden, werd tusschen hen gevoerd en Flaviana wist door het terugroepen der getuigenissen op het Konings eiland en aan boord van de „Terrible" het geheugen harer dochter omtrent de eerste jaren van haar leven te doen terugkeeren. De tijd ging voorbij zon der dat zjj het bemerkte. Abbé Régis trad bij hen binnen en werd aanstonds deelgenoot gemaakt van hare vreugde. „Ik weet bet, mne dochter," zoo sprak hij haar toe,„God heeft om uw godsvrucht en naastenliefde te beloo- nen uwe droefheid in vreugde willen veranderep, u het Qnbeschrflfclijk ge- ne-i°rr^n(^e goedheidl Maar nog meer i\il Hij voor u doen, nog volkomener uw geluk maken. Uw echtgenoot Me vrouw, heeft zoo lang tegen alle hooi in verlangd u weder te zien, dat het een misdaad zou zjfa hem nog langer van dat geluk te berooven. „Wat," riep Dolores in blijde verruk king uit, „geeft God mij op dezen dag mijnen vader en mijne moeder terug' O brengt rnjj toch aanstonds bij henü opdat ik ook hem leere kennen en be minnen. „Komt dan, want iedere minuut te vens is eene foltering voor zijn bemin nend hart. Weldra bracht het rijtuig van Anto nin moeder en dochter met abbé Re- gis naar de woning van de schatmees ters der armen. [(Bloi volgt.'-) Tweede Blad. Wij hebbeu onlangs al eens melding ge- tnnakt van de pogingen, welke tussclien vakorganisaties van werknemers en werk gevers werden gedaan, om te komen tot een wettelijke regeling van geldelijke uit- keering bij ziekte, met uitschakeling van de ambtelijke bemoeiing, speciaal van de Raden van Arbeid in de wet-Talma opge nomen. ,.Het Volk" is in staat gesteld van de uit liet overleg tussclien georganiseerde werk gevers en arbeiders geboren „Proeve van een ontwerp-Ziektewet", dat aan de regee ring ter overweging zal worden aangebo den, kennis te nemen. Aan de korte toelichting ontleent liet blad het volgende: De verschillen. Het hierbij aangeboden ontwerp van wet, aldus vangt de toelichting aan, bevat een 'regeling van de riekengclduitkeering aan arbeiders, welke naar de bedoeling der sa menstellers fa de plaats zal treden van do Ziektewet (wet van 5 Juni 1913, tot regeling der arbeidersziekteverzekering). Uit de kennisneming van de voorgedra gen nieuwe regeling en de vergelijking daarvan bij die der bovengenoemde wet, val blijken, dat het verschil tusschen beide regelingen in hoofdzaak van organisatori»- schen aard is en meer in het bijzonder be treffende de wijze, waarop het doel, de viitkeering van ziekengeld aan arbeiders, die door ziekte ongeschikt zijn tot werken, wordt nagestreefd. De bestaande ziekte-wet Talma verklaart <le arbeiders in den zin dier wet bij ziek te van rechtswege verzekerd voor uit- keerfag van ziekengeld. Deze verzekering wordt uitgevoerd door de Raden van Ar beid, terwijl daarnevens aan erkende bij zondere ziekenkassen onder de bepaalde roorwaarden medewerking hk die uit voering is gegeven. Tegen deze wettelijke regeling worden fa" het bijzonder de hier volgende bezwaren gevoeld. In de eerste plaats is de invloed van werkgever en werknemer als zoodanig in het stelsel eener ambtelijke uitvoering der verzekering zeer gering, brengt deze wijze van uitvoering meer kosten van admini stratie met zich dan een uitvoering, welke fa handen is gelegd van de belanghebben den zelf, terwijl laatstbedoelde wijze van uilvoering bovendien* het voordeel heeft, dat daardoor beter rekening kan worden gehouden met de bijzondere toestanden fa het bedrijf, waarin de arbeider werkzaam Is. Wel komt de door den Minister van Ar beid overwogen uKbreiding van de werk zaamheid der bijzondere ziekenkassen aan dit bezwaar in zekere mate tegemoet, doch die tegemoetkoming leidt op baar beurt weder tot het bezwaar van een groote verbrokkeling bij de uitvoering der verzekering. Naar valt te voorzien, zou den immers naast de 39 ziekenkassen der Raden van Arbeid vele honderden bijzon dere ziekenkassen mede bij de uitvoering der verzekering worden betrokken, waar van het noodzakelijk gevolg moet zijn, dat de meeste dier ziekenkassen slechts een betrekkelijk gering aantal verzekerden zul len tellen en daardoor weinig draagkracht zullen bezitten. Daarom is gezocht naar een regeling, waarbij aan den eenen kant de rechten der arbeiders op geldelijke uitkeering in ge val van ziekte voldoende gewaarborgd zijn, maar aan den anderen kant de hierover be doelde bezwaren, n.l. die der kostbare amb telijke uitvoering der verzekering en der verbrokkeling van de uitvoering, zullen worden ondervangen. De vrucht van dit zoeken wordt beli- "ïhaamd fa het hierbij aangeboden wets ontwerp, waarvan de hoofdbeginselen thans een nadere uiteenzetting mogen vin den. De waarborg voor de uit keering. Het ontwerp gaat nit van de verplich ting van den werkgever om aan zijn ar beider, die wegens ziekte verhinderd is arbeid te verrichten, het in het ontwerp nader geregelde ziekengeld uit te keeren. Die verplichting moet echter door den werkgever door bijzondere waarborgen worden gesterkt. De noodige waarborg wordt geacht te zijn gesteld, indien en zoolang een door de koningin erkende rechtspersoonlijkheid be zittende vereenigfag zich met den werk gever jegens den arbeider hoofdelijk voor het geheel zelf heeft verbonden voor de uitkeering van het ziekengeld. Het ontwerp geeft nadere voorschriften onder welke voorwaarden een vereeniging kan worden erkend. De meest belangrijke voorwaarden zijn wel deze, dat fa de onderlinge aanspra kelijkheid van de leden der erkende ver eeniging een behoorlijke waarborg wordt gevonden voor de naleving van de verplich tingen dier vereeniging en dat het bestuur voor de helft bestaan moet uit vertegen woordigers der bij koninklijk besluit aan te wijzen organisaties van werkgevers en voor de andere helft uit vertegenwoordigers van mede bij koninklijk besluit aan te wij zen werknemcrs-centralen. Hóewei deze vereeniging formeel zich als medeschuldenaar naast den werkgever zal stellen, zal zij, naar de uitgesproken bedoe ling van het ontwerp, practisch de uitkee ring van het ziekengeld, waarop de wet den arbeider fa geval van ziekte recht geeft, be werkstelligen. Evenals bij de zee-ongevallenwet de ver eeniging „Zee-Risico" de garante de verschuldigde uitkeering vaststelt en be taalbaar stelt, zoo zal ook hier dc erkende vereeniging belast zijn met de toekenning en uitbetaling der verschuldigde ziekengeld- uitkeering. Echter zal zij zich daarbij kun nen bedienen van de medewerking van den betrokken werkgever, door n.l. dezen bij haar reglement te belasten met de voor- loopige uitbetaling der verschuldigde uit keering. Als voorwaarde voor de erkenning zal een uitvoeringsmaatregel een minimum aantal aangesloten werkgevers stellen, die te zamen ten minste het bij dien uitvoe ringsmaatregel vast tc stellen loonbedrag moeten uitbelalen. Het zal fa verband met hetgeen hierboven nopens de bezwaren tegen de bestaande ziektewet is gezegd, duidelijk zijn, dat deze minima niet onbe langrijk zullen mogen zijn opdat niet 't ge vaar bestaat, dat een groot aantal vereeni- gingen naast elkander op d'l gebied zullen gaan werken. De georganiseerde en de ongeorganiseerde werkge vers. Het ontwerp gaat dan ook van de ver wachting uit, dat de werkgevers, die den geëischten waarborg op de hier besproken wijze willen stellen, zich zoo mogelijk in één, doch in elk geval slechts fa een zeer bescheiden aantal vcrcenigfagen zullen or- ga niseeren. Het ontwerp stelt niet den eiscli, dat do werkgever zelf lid moet zijn van de hier- bedoelde vereeniging, maar vordert alleen, dat de vereeniging zich als mede-schulde naar, naast den werkgever stelt. De rechts verhouding van den individueelen werkge ver tot de vereeniging zal dan geheel naar eigen verkiezing der betrokkenen kunnen worden geregeld. De werkgever zal zelf lid kunnen worden, maar hij zal ook met an dere werkgevers een vereeniging kunnen vormen, welke dan op haar beurt als lid der erkende vereeniging toetreedt. Het ontwerp bemoeit zich echter fa beginsel met deze aansluiting van den werkgever niet. Voor het geval dc statuten der er kende vereenigfag bepalen, dat ook bij zondere vereenigingen van werkgevers lid kunnen worden, zijn echter eenige regelen gesteld omtrent het bestuur dier bijzondere vereenigingen en omtrent de toelating van werkgevers tot lid. In den hierboven ontwikkelden gedach- tengang zal dus de vaststelling en de uit keering van het ziekengeld voor dc arbei ders, in dienst van de fa de erkende ver eeniging georganiseerde werkgevers, ge schieden door het bestuur dier vereenigfag. Aangezien fa dat bestuur werkgevers en arbeiders in gelijke mate zijn vertegen woordigd, zal derhalve de uitvoering der ziektewet ten aanzien der arbeiders, fa dienst van de in dc erkende vereeniging georganiseerde werkgevers geschieden door het bestuur dier vereeniging. Aangezien in dat bestuur werkgevers en arbeiders in gelijke mate zijn vertegen woordigd, zal derhalve de uitvoering der Ziektewet ten aanzien der arbeiders, fa dienst van de in de erkende vereeniging georganiseerde werkgevers, fa den volsten zin des woords berusten bij de belangheb benden zelve. Niet alle werkgevers zullen echter, naar valt te voorzien, door een vereeniging als bovenbedoeld, worden omvat, zoodat het ontwerp regelen zal hebben te stellen om trent den waarborg, dat de arbeiders, in dienst van de niet-georganiseerde werk gevers, het hun toekomende ziekengeld zul len ontvangen. Het ontwerp stelt daartoe fa een ziekte-garantiefonds. Uit dat fonds zulten worden betaald alle urtkeeringen, toekomende aan arbeiders, in dienst van niet-georganiseerde werkgevers. Deze werkgevers dragen daartoe aan het fonds een nader te bepalen percentage over het jaarlijks door hen uitbetaalde loon bij, waarvan de uitbetaling zal geschieden tege lijk met de betaling der door die werkge vers verschuldigde ongevallenverzekerings premie. Aangezien in verband met de reeds door de Tweede Kamer aangenomen wij ziging der ongevallenwet 1901 en mei de voorgenomen invoering eener landbouw- ongcvallenverzekering alle werkgevers vol gens het onderhavige ontwerp, tevens Het bestuur over het garantiefonds is bij het ontwerp gelegd in handen van het be stuur der erkende vereenigfag. indien er slechts één erkende vereeniging bestaat, terwijl in geval meerdere zoodanige ver eenigingen zijn opgericht, het bestuur van het garantiefonds wordt aangewezen door den minister in overleg met de besturen dier vereenigingen, zoodat ook hier de uit keering van het ziekengeld fa handen is gelegd van de georganiseerde werkgevers en arbeiders. Een raad van toezicht, samengesteld uit vertegenwoordigers der rcgecring, werkge vers en arbeiders, is belast met het toezicht in den ruimsten zin op dc uitvoering der wettelijke regeling. Voorkoming van ziekte. Ten slotte stelt het ontwerp een fonds in tot het nemen of bevorderen van maatre gelen ter voorkoming van ziekte. In dat fonds zal door alle werkgevers moeten worden bijgedragen, terwijl het beheer in handen zal zijn van den raad van toezicht. Uit dat fonds, .lat uiteraard reeds spoedig over aanzienlijke inkomsten zal komen tc beschikken, zullen subsidies worden ver leend aan sanatoria, ziekeninrichtiagen enz. en geldelijke steun worden verleend aan instellingen van diversen aard, wier werkzaamheid ligt op het gebied van de bevordering der volksgezondheid. Bij die steunverlecning zal, naar het ontwerp uit drukkelijk bepaalt rekening worden gehou den met instellingen, die geacht moeten worden de belangen van bepaalde gezind ten of richtingen te behartigen. De Londenschc Conferentie heelt veel langer geduurd dan men aanvankelijk ver wacht. Gisteren is zij het laatst bijeen ge weest: Woensdagavond werd nog uit Londen gemeld, dat de leden van de commissie voor het herstel, welke naar Londen wa ren ontboden en 's-ochtends aankwamen, onmiddellijk beraadslaagden met de ge allieerde afgevaardigden. 's-Middags con fereerden de Britsche en Fransche eerste ministers langdurig met elkaar. De verga dering van den Oppersten Raad werd uit gesteld tot 's-middags. Naar verluidde zou de commissie oa. een beslissing moeien nemen over het aantal jaren, waarover de betaling van de schadeloosstelling zal wor den verdeeld. Er wordt medegedeeld, dat bij een der partijen de opvatting heerscht, dat de bepalingen van het verdrag van Versailles de betaling beperken tot 30 jaar, inplaats van de voorgestelde 37 jaar. Naar verluidt meenen de Engelsche ambtenaren echter, dat het verdrag zoodanig kan wor den uitgelegd, dat een verlenging van het tijdperk der betalingen tot 37 jaar moge lijk wordt Een regeling omtrent deze en andere punten wordt gewenscht, opdat het aan Duitschland te overhandigen protocol ge heel zal kloppen met het verdrag van Ver sailles. Dit protocol, zooals het is vastge steld door de commissie van redactie in haar vergadering, die den vorigen dag tot laat in den nacht had geduurd, bepaalt, dat Duitschland het totale bedrag zal betalen, dat is vastgesteld door de commissie voor het herstel, n.l. 6600 millioen pond ster ling, min het bedrag, dat-reeds is betaald aan schade vergooiingen, maar plus het be drag van de schuld van België aan de ge allieerden. De commissie /oor het herstel zal het nauwkeurige totale bedrag vaststellen. Men verwacht, dat dit ongeveer 6750 millioen pond sterling zal zijn. De geruchten, dat de Duitsche regeering een nieuw aanbod aan dc Geallieerden zou hebben gedaan, worden officieel ver klaard onjuist te zijn. Omtrent dit aanbod verluidde, dat het ongeveer gelijk zou staan met het aanvaarden van de Parijsche voorwaarden der Geallieerden, maar men wijst er op, dat die voorwaarden thans ten eencnmale vervallen zijn door de beslis singen van de huidige conferentie, zoo dat een dergelijk aanbod, als het gedaan was, onaannemelijk zou zijn geweest. (Zie verder Telegrammen.) Naar aanleiding van de, door de ant- woord-nota van dc Ver. Staten geschapen politieken toestand, heeft het Duitsche ka binet met algemeene stemmen besloten, af te treden. De rijkskanselier heeft zich Woensdagavond naar den rijkspresident begeven om hem het besluit van het ka binet mede te deelen. De rijkspresident ver zocht het kabinet, de loopende zaken af te wikkelen, waarin het kabinet toestemde. Volgens het „8 Uhr Abendblatt" zou SfréMSfftna Kcnlélidea avond nog aas de vertegenwoordigers der verschillende par tgen mededeelen, «mier welke voorwaar den bij bereid k het kanselierschap te aanvaarden. Het Centrum scheen eerst dr. Mayer, de Duitsche gezant te Parijs, voor deze functie fa aanmerking te hebben wil len doen komen. Dr. Mayer zou echter om persoonlijke redenen voor de candidatuur hebben bedankt en nu zou bet Centrum zich niet meer tegen de candidatuur Strc- semann verzetten. De democraten kunnen zich echter volstrekt niet met deze candi datuur vereenigen, doch het is niet onmo gelijk, dat zij op het laatste oogenblik nog zuilen bijdraaien. Stresemann zal vermoe delijk wel op de welwillende neutraliteit van de Duitsche nationalisten kunnen re kenen. DE OPSTAND IN OPPER-SILEZIë. fa de commissie voor de buitenlandsche zaken heeft minister Simons nopens den toestand in Opper-Silezië uitvoerige me- dedeeliugen gedaan, dde neerkwamen op het volgende: De toestand is verergerd en is buitengewoon ernstig. De opstande lingen hebben het gehcele industriegebied als ook de districten Pless, Rybnik en het Oostelijke deel van het district Ratibov fa handen. De Duitsche ambtenaren zijn weliswaar nog ter plaatse aanwezig, maar oefenen hun functie niet meer uit. Ook alle directeuren van mijnen en fabrieken zijn verdreven. De staat van beleg is door de geallieerde commissie ook uitgebreid tot de districten Gleiwitz (stad en land). De geallieerde commissie en de districts controleurs geven onbewimpeld toe dat het uitsluitend gaat over den Poolsclien opaUnd. De laatste niededeelingen, die den minster hebben bereikt, uit de dis tricten Kattowitz, Hindenburg, Beuthen, Rybnik, Pless, Gleiwitz en Tamowitz. ma ken o.m. melding van een reeks van bloe dige botsingen met de Polen, die uitste kend zijn gewapend, geweren en machine geweren met vrachtauto's aanvoeren, en van vele gewelddaden en moorden van de Polen. In het district Rybnik hebben er botsingen tusschen opstandelingen en Ilaliaansohe troepen plaats gehad, waar bij de Italianen, naar de geallieerde com missie meedeelt, twaalf dooden hadden, w.o. twee officieren en een onderofficier. Bovendien zou kolonel graaf Bemizzo ernstig zijn gewond. Ganse, de directeur van de dominate mijn Czurhow, en zijn assistent zijn doodgeschoten. Een groot aantal gijzelaars zijn gevangen genomen en weggevoerd, w.o. de burgemeester van Rybnik en de directeur-generaal vsn de Rybnik sof ie steenkolenmijnen. Volgens mededeelingen van de geallieerde com missie is een Ilaliaansohe officier te Pless op straat door een schot fa de borst le vensgevaarlijk gewond. Woensdagavond werd nog uit Oppeln gemold Volgens onder voorbehoud weergegeven berichten hebben de Italiaanéchc troepen bij hun onderdrukken van den opstand in de kreïtsen Rybnik cn Pless groote "VeHiezcn geleden. In de "kreitsen Lubli- nilz, Kattowitz en Gleiwitz, waar de staaf van beleg nog niet afgekondigd is. is de toestand ook ernstig te actiten. Volgens berichten uit den kreits Tamcrwttzer om melanden zijn herhaaldelijk Duitsebgezln- de bewoners weggevoerd. Radziaukau en een gedeelte van de stad Hindenburg be vinden zich in Poolsche handen. De volks slommingspolitie te Hindenburg is ontwa pend en ten deelc weggevoerd. De steden Kattowitz, Beuthen en Tamowitz zijn vrij van opstandelingen. De Duitsche be volking is opgewonden. Men vreest het binnenrukken van geregelde Poolsche troepen in Opper-SBeaië. Te Kattowitz en Beuthen zijn in dien loop van den dag tal van vluchtelingen aangekomen uit de mijnstreken fa den omtrek. De troepen van de geallieerden deden in den loop van den dag onderzoekingstochten door ver schillende bezttte dorpen De opstande lingen zijn hoofdzakelijk jonge lieden, voorzien van wapens van allerhande soort Zij beschikken over vrachtauto's, zware machinegeweren en mijn werpers. Uit het opstandige gebied fa Opper-Si- tezië meldt men, dat de bruggen tusschen Dirschelwitz en Ober Glogau en tusschen Rasselwitz en Leobschütz zijn opgeblazen, schillende bezette dorpen. De opstande lingen bezet, die ter sterkte van 500 man, met machinegeweren, Petersgraetz bin nengerukt zijn. Volgens een bericht aan de Vossisclie Zeiiumg uit Breslau staan tegenover de bezettingstroepen ongeveer 50.000 gewa pende opstandelingen. De meening in Engeland. De onlusten in Opper-Silezië worden door de geallieerde kringen te Londen met groote bezorgdheid gadegeslagen, en, naar verluidt, zijn zij het onderwerp ge- woest van een bespreking tusschen Lloyd George «n Briand. met het oog op spoe dige beslissingen der geallieerden. Renter verneemt uit offideeic kringen,I fa voorrechten-verboogiag verder gaai da: êat dezen den toestand in Opper-Silezië I fa verband met den tabaksaccijns noodij ernstig inzien. Men besdhouwt de bewe ging ads een bepaalde systematische po ging om op de beslissing van den Opper sten Raad vooruit te loopeu door bet met geweid in bezit nemen van de betwiste gebieden. Deze aanval op het gezag van den Oppersten Raad en op de strijdkrach ten onder zijn gezag, moet indien men er fa volhardt, een ernstigen invloed heb ben op de openbare meening ten aan zien van Polen in de kringen der gealli eerden. DE MIJNWERKERSSTAKING IN ENGELAND. Een commissie van deskundigen van het voedongsdepartesnent onderzoekt «te mogelijkheid van een uitgebreide toepas sing van petroleum als brandstof. Er zijn verscheidene geslaagde proeven genomen, o.a. met locomotieven, stoommachines van allerlei ooort, bakkersovens en katoen spinnerijen. Zelfs konden twee spinnerijen, die waren gesloten wegens den koiennood, thans door toepassing van olie worden heropend. Thomas, de arbeidersleider, is naar Ame rika vertrokken voor zijn gezondheid. Men beschouwt dit als een gunstig toeken voor de huidige crisis, vooral wijl hij de ver wachting uitsprakdot het conflict fa de kolenmijnen binnen een week geëindigd zou zijn. UIT IERLAND. Een patrouflle van negen politiemannen is in een hinderlaag gevallen te Rnthmorc (graafschap Kerry). Zeven zijn gedood, een ia gewond, en oen wist te ontkomen. Sdnn-Fefaers te Glasgow hebben politie agenten, die een gevangeniswagen verge zelden, aangevallen en een inspecteur van politie doodgeschoten en een detective ge wond. De aanvallers ontsnapten. POLITIEK IN DE KERK. fa een Calvinistische methodisteokerk te Shiloh fa Wales hield de predikant een rede ten voordeeie van dranikbestrijding en zei de aan het slot: „Er beslaat een neiging om den beer Lloyd George tegen te wer ken, doch hij dient gesteund fa zijn edel werk. Het is onze plicht voor hem te bid den; hij is een der grootste mannen ter wereld." Dadelijk volgde een opmerkelijke demonstratie. Voorgegaan door een wet houder der plaats, stonden een aantal vrij liberalen die wel met coalitie-in a%en ter kerke wiflen gaan als van den kansel geen politiek wondt verkondigd op, en verlieten als protest tegen de woorden van den geestelijke, het kerkgebouw. Dank zij een bedrag van 225 duizend pond sterling, door Sir Kroest Cassel ge schonken, ral weldra te Penshurst fa Kent een inrichting -gebouw met park worden geopend voor de behandeling. Van zenuwziekten, die niet in direct verhand staan met organische stoornissen. De spanning en de onrust van het moderne leven maken vele menschen „nerveus". Hun ontbreekt een ge soil fk te behandeling, die tot hun herstel zou kunnen leiden, fa het gebouw is plaats voor ongeveer zestig patiënten. Sir Ernest Cassel is bekend om zijn phi- lantropie. Bij den spoorweg fa Pennsylvania zijn fa den laalsten tijd als bezuinigingsmaat regel ongeveer 60,000 man personeel ont- Juffrouw Violette Selfridge, de tweede dochter van den bekenden eigenaar van het groote warenhuis te Londen, is dezer dagen gehuwd met burggraaf de Sibaur. Zij kreeg duizend huwelijksgeschen ken, en na bet huwelijk werd er een feest- maal gegeven in het Landsdowne hotel, dat het eigendom van haar vader is, waaraan 760 gasten aanzaten. Twee-duizend ketelmakcre van de vier werven 1e Jarro, waaronder die van Armstrong With worth staken uit verzet tegen de loonsverlaging met 15 percent. Naar bet Franscb van RAOUL DE NAVERY, bewerkt door Vergadering van Woensdag 4 Mei. TABAKSACCIJNS. He,t wetsontwerp tot heffing van den tabaksaccijns wordt met 22 tegen 8 stem men aangenomen. Tegen stemden de hecren Wittert van Hoogland, Slingenberg, de Boer, v. Kol, Polak, Hendels, Vliegen en mevr. Pot huis-Smit Van links stemden voor de heeren Geertsema, Bergsma, v. d. Iteltz en van Embden. Hierna wordt behandeld het wetsont werp tot herziening van liet invoerrecht op tabak en papier. De heer VAN EMBDEN, V.D., heeft, bezwaren en zal tegenstemmen, omdat de doeraten is, en er een protectionistische tenden fa zit. Spreker noemt hot onjuist, dat de voor gestelde verhoogfag alleen zal drukkei op de dure importsigaren. Ook de Neder landsche fabrikanten kunnen hun prij zen opvoeren tot die van de buitenland sche concurrentie. Zoodoende worden d consumenten het kind der rekening. N menswaardig voordeel voor do schat!., verwacht spreker niet. Resuineerende acht spreker het wetsont werp gebrekkig, onnoodig, verder fel ij!' en voor de schatkist van geen belang. Hij zal dan ook tegen het ontwerp stememn. Do heer IDENBURG, A.R., deelt i; antwoord op de opmerkingen van dm heer Van Embden mede, dat fa Enge land aan invoerrechten wordt geheven f 7' per koofd, terwijl wij slechts f 28 per hoofd ontvangen. In alle landen fcaeft men een tijdelijk» verhooging van invoerrechten aanvaard Onze invoer stijgt de laatste jaren me groote sprangen. Ook zullen wij door feit, dat de meeste landen hun handels, verdragen opzeggen, voor de vraag wor den gesteld, of we fa deze nog langer weerloos moeten blijven. Bpr. beveelt het wetsontwerp dan oo» aan. De heer VLIEGEN, 8RAP., criti- eeert het optrekken tv an protectionistische muren tusschen do landen en verdedig: den vrijhandel. De MINISTER VAN FINANCIËN zegt, dat het wetsontwerp met protectio nisme niets te maken heeft. Het is vol komen redelijk, dat de buitenlandsche im porteur meer moet betalen dan de bin- nenlandsche accijns bedraagt. Het standpunt van den heer Van Emb den, dat het invoerrecht acquivalent moet zijn met den binnenlandsehen accijns, acht de minister onjuist. Ook de oud-minister Treub, huldigde de opvatting dat de im porteurs meer moesten betalen. Wanneer men aan de grens Manilla-- en Havanna-sigaren belast, dan noemt dr> minister dit geen bevoorrechting van dg binnenlandsche industrie, omdat deze si garen hier te lande niet worden gefabri ceerd. Verder is de minister van meening, dat bij een hoog invoerrecht de binnen- landsche industrie baar prijzen alleen dan zal verhoogen, wanneer zij gelegenheid heeft, haar vleugels wijd uit te slaan. De vele concurrentie welke hier te lande bestaat, maakt dat de sigaren ver kocht worden tegen den kostprijs met een matige winst. Nu de tabaksaccijns is aangenomen, acht minister de Vries verhoogfag van het invoerrecht noodzakelijk. Spreker dringt bij de Kamer dan ook aan op aanneming van het ontwerp. De heer VAN EMBDEN replioeerend, sluit zich aan bij den heer Vliegen. De heer VAN DER FELTZ, V.B., ver klaart eerst van plan te zijn geweest voor {iet ontwerp te stemmen, fa verband met den tabaksaccijns en de weeldebelasting. In da rede van den heer Idenburg zag hij evenwel protectionisme en daarom zal hy tegen het ontwerp stemmen. De heer IDENBURG licht nader toe, dat zijn betoog slechts een weerslag was op de rede van den heer Van Embden die het ontwerp in een principieel lijstje zette. De MINISTER dupliceert. Het wotsontwerp wordt hierna amigo nomen mot 16 tegen 14 stemmen. Tegen: de sociaal-democraten, de vrij zinnig-democraten en de vrijheidsbonders MILITAIRE BEWAKING KAMERGEBOUW. Aan de orde is de motie van den heer Vliegen, om de militaire bewaking van het gebouw van de Eerste Kamer op te heffen. De heer BERGSMA, V. L., kan zich niet met de motie vereenigaa. Het ia niet onmogelijk, dat eon aantal perso nen herrie sullen komen maken. In ver band hiermede wijst spr. op de mentali teit van de 14.000 Amsterdammers, die hun stem hebben uitgebracht op „Had- je-me-maar." De VOORZITTER zet het standpunt van de oommissie voor huishoudelijke aan gelegenheden uiteen. Het is noodzakelijk, dat de leden zekerheid hebben, dat ril rustig kannen vergaderen. De commissie ontraadt aanneming van de motie. De heer VLIEGEN, S.DAJ»., licht nader zijn motio toe en wijst op de bc- belaehelijkheid van de onderstelling, dat de Eerste Kamer iederen dag bloot staat aan een aanvaL Spr. wenscht zijn motie te handhaven. De heer BERGSMA repliceerend, wijst er op, dat hij behoud van do wacht niet verdedigt om de Kamer te bewaken, maar om haar te behoeden voor relletjes. De motie wordt verworpen met 24 te gen 5 stemmen, dio van de sociaal-de-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5