Eerste Blad. Stadsnieuws. Tuberculose bestrijding. Tooneel. DAMIAATJES MAANDAG 9 MEI 1921 44ste JAARGANG No. 12833 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN t PER KWARTAAL 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57% NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1746. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zakelijke belasting op het bedrijf. VAN ONZE RECHTBANK. GEMEENTERAAD, AANGEHOUDEN. LANGS DEN WEG. DE HOLLANDSCHE TULPEN TE MADRID. Geen Winkelsluiting. sojsainB Eüêïïis Hasasafisscisasasfifiiïts^fisasGt Een autobus HAARLEMSCH BURE|AUXi Plannen van den Minui te van Arbeid. In de rede door Minister Aalberse Za terdag JJ. gehouden hij gelegenheid der opening van het Sanatorium te Hom (L.) -waarschuwde de Minister vooral de be- teekenis van sanatoria niet te overschat ten. Van de verschillende middelen tot bestrijding der tuberculose is het sanato rium het duurste. In de toekomst dient, gezien den berooiden toestand van 's lands financiën, deze kanker dan ook op an dere wijze te worden bestreden. De sana toria toch kosten veel geid en bieden maar weinig plaats. Spr, koestert plannen voor een interne bestrijding der tubercu lose. Hij wil er reeds op vooruit Ioopen en kan mededeelen, dat binnen korten tijd een suppletoire begrooüng voor het de partement van Arbeid de Kamer zal be reiken, houdende een post tot bestrijding der tuberculose. Dit geld dien/t niet voor nieuw op |e richten sanatoria, maar om de thans bestaande te verbeteren. Het par ticuliere initiatief komt in de eerste plaats in aanmerking voor de bestrijding er tuberculose, doch spr. wil de bestrijding reonganiseeren en het land indeelen in verschillende districten met consultatie- buxeaux. Voorts wil hij de particuliere thans bestaande sanatoria subsidieeren onder de verplichting, dat alleen die pa tiënten voorlaan mogen worden opgeno men, die door de consultatiebureaux wor den aangewezen. De sanatoria liggen vol omdat meestal verpleegden, wier toestand tedh hopeloos is, een of meer jaren daar verblijven. De minister wil dan. dat voortaan alleen patiënten die in het eer ste stadium verkeeren, worden opgeno men. Met enkele maanden verpleging zijn ze dan hersteld en kunnen op deze wijze reel meer tuberculoselijders geholpen worden. De particuliere vereenigingen moeten innig samenwerken om de plan nen te doen slagen. Consulltatiebiireaux, Raden van Arbeid en de verschillende vereenigingen moeten samengaan in alge- heele harmonie. Nog deelde de Miniser eenifle oogen- blikken later in een onderhoud met een journalist mede, dat een suppletoire post van meerdere tonnen (het juiste bedrag kon hij nog niet zeggen) momenteel bij den Raad van State in behandeling was. AGEiXDA io MEI Sac. SL Bavo. Rechtsk. Bureau van half 9 tot half 10 zitting. IRed- Üingsbrigade 8 uur. Bestuur Over heidspersoneel 8 uur. Schouwburg Wilsons plein 8 uur „Mara". Familiebioscoop. Kleine Houtweg 12. Voorstelling. Groote Kerk. Orgelbespeling door den heer George Robert van 2—3 uur Oud-Holland. Verwulft. Strijkor kest. St. Marthavcrecniging KI. Houtweg 13 '3i uur Betrekkingbureau. De wet van 30 December 1920, Stbld. 923 tot wijziging der Gemeentewet geeft aan de gemeenten de bevoegdheid over te gaan tot heffing van een zakelijke belas ting op het bedrijf. Deze nieuwe belasting komt voor invoering allereerst in aanmer king. Het is toch alleszins billijk, schrijven B. en W., dat de gemeente van het bedrijf eenige vcrgoedfhg eischt voor de kosten, welke te weeg worden gebracht door de aanwezigheid van gevestigde industrieën en andere ondernemingen. Van vele in deze gemeente uitgeoefende bedrijven hebben zelfs do eigenaren elders hun hoofdverblijf en dragen slechts gedeel telijk in de kosten der gemeentehuishou- ding bij. In gemeenten, waar fabrieken gevestigd zijn. zullen de uitgaven voor onderwijs, politietoezicht, ziekenverzorging, onder houd van wegen cn bruggen enz. natuurlijk zeer belangrijk hooger zijn, dan in ge meenten, waar zich geen of slechts enkele bedrijven bevinden. Ook de aanwezigheid van arbeiders, met een loon beneden een bepaald bedrag, brengt voor de gemeente kosten mede, welke door de van hen te heffen belas ting niet kunnen worden gedekt. Dit be drag der verdiensten zal overeenkomstig ar' 242e der Gemeentewet bij algemeenen maatregel van bestuur worden vastgesteld. Tot heden is de bovenbedoelde algemeene maatregel van bestuur, waarbij de loon grens zal worden bepaald van de voor de berekening der belasting in aanmerking komende arbeiders, nog niet verschenen. De vaslstelling der verordening behoeft achter daarvoor niet te worden uitgesteld. Aanvankelijk was in de wet de. laonerens- vastgelegd en bepaald op 2500.Het is niet bekend of de loongrens voor alle ge meenten thans tot hetzelfde bedrag zal worden bepaald. Als motief om n i e t tot de invoering de zer heffing over te gaan, is aangevoerd ge worden, dat de productiekosten der be drijven door de heffing belangrijk worden verhoogd en de vestiging van nieuwe be drijven in de Gemeente wordt tegengehou den. Deze overwegingen kunnen be schouwd worden als van weinig beteekenis te zijn, aangezien de belasting, welke in gevolge art. 242e der Gemeentewet hoog stens f 12.per jaar en per arbeider be draagt, gering is. In verhouding van het door de bedrijven uit te betalen loon geeft de belasting slechts een zeer laag percen tage aan. Ten opzichte van het tegenhouden der vestiging van nieuwe bedrijven kan inede worden aangevoerd, dat de meeste ge meenten wel tot invoering der belasting zullen overgaan. Daar de grens van het inkomen nog niet is bepaald, kan de opbrengst der heffing niet met eenige juistheid worden vastge steld, waarom slechts een vermoedelijke opbrengst tot een bedrag van f 100.000 geraamd is. Voorts acht het College het noodig er op te wijzen, dat de belasting een zuiver zakelijk karakter draagt, waarom geen re kening behoort gehouden te worden met den omvang van eenig bedrijf. Bedrijven van grooteren omvang kunnen soms een gering aantal arbeiders in dienst hebben, terwijl andere bedrijven van minderen om vang meer arbeiders behoeven. De Commissie van bijstand in het be heer der gemeentefinanciën kan zich met de ontwerp-verordening vereenigen. CHRISTELIJKE AMBTENAREN. Vrijdagavond heeft de afd. Haarlem van den Algemeenen Christelijken Amb- tenaarsbond op feestelijke wijize haar vijf jarig beslaan herdacht. Onder de vele aanwezigen waren onder meer de boeren Mr. Bruch, namens Haarlem/* gemeentelaas tuur, L. Vermeulen, namens het Hcofdr bestuur van den Bond, P, P. Hartien- dorf, lid der Prov. Stalen van Noord- Holland, vertegenwoordigers der afd. Santpoort-BIoemendaal en van Christe lijke vereenigingen, werkzaam op ver schillend gebied. Ruim half 8 werd de feestvergftdering geopend. Hierop kwam de burgemeester, de heer C. Maarschalk, ter vergadering. De heer A. van Driel hield de openings rede, waarin hij allen hartelijk welkom heette, inzonderheid den burgemeester en wethouder Bruch. Hierna wier® hij een terugblik op de afgeloopen vijf jaar, wees op den ernst der tijdien en de zware taak, welke op de Overheid rust en welkite de collega's op, haar in haar taak te steu nen. Een luid applaus loonde den heer Van Driel voor zijn pittige rede. Dan werden eenige zang- en muziek nummers voorgedragen door de dames Jo Bruggemans (zang en piano), Ida Kemp ff (orgel) en de heeren H. Beeke laar en P. Stassien (viool). Nadalt daarna door den heer Van Driel een hartelijk woord van dank was ge richt aan den heer Vermeulen voor alles, wait deze voor den Band gedaan heeft, gaf de heer J. L. Feiten uit Uitrecht een voordracht ten beste. Dan was het woord aan ds. G. W. C. Vunderink, die de feestrede uitsprak. Hierin werd o.ai. het recht van bestaan van een organisatie besproken ,die taak van deze, en van de leden ten opzichte van de organisatie. Ook dezen rpre* -*- viel een luid applaus teil deel. Na de pauze werd het jaarverslag uit gebracht door den secretaris, den heer W. P. J. Ovenneer. Hierin wordt 'de oprich ting door den heer Van Houten geme moreerd. Op 28 Januari 1916 had de eerste oprichtingsbijeenkomst plaats in een gebouw in de Ridderstraat. Verschil lende omstandigheden maakten, dat het de vereen!ging in den beginne niet mee liep; een van die o ms tand igheden was de toendertijd op touw gezette salarisadtie, welke dank zij inr, J. B. Bomans tot een goed resultaat heeft geleid. Van het oor spronkelijke bestuur zijn de heeren De Vries en Luitlrgh, thans nog bestuurslid, zoodat zij tevens hun 5-jarig jubilé als zoodanig herdachten. Thans telt de afdeeling 100 leden. De inkomsten bedroegen f 410,39K, de uitgaven f 422,04 Er is dus een na- declig saldo van 11,65. Ten slotte hield de heer Vermeulen nog een toespraak en werden de aan wezigen nog onthaald op voordracht, muziek en zang, waarna de uitstekend geslaagde vergadering door Ds. Vunde rink gesloten werd. TEGEN DE INVOERING VAN EEN ZA KELIJKE BELASTING OP HET BEDRIJF. Het bestuur der Haxrlemsche Handeis- vereeniging heeft aan de vakvereenigingen een circulaire gezonden, waarin zij worden uitgenoodigd een actie te steunen, welke liet bestuur voornemens is in te stellen tegen de invoering van een zakeliike be lasting op het bedrijf. Deze actie zal bestaan in het zenden van een adres aan den gemeenteraad, ter wijl het bestuur zich voorstelt, indien noo dig, een spreker uit te noodigen om deze belasting te bestrijden. Aan het request, dat aan den Raad zal worden gezonden, ontleenen wij: „dat het bestuur met vrees voor de ge volgen heeft kennis genomen, vooral van dat gedeelte van het belastingvoorstel van Burgemeester en Wethouders op 21 April jjjngediend, waarbij wordt bedoeld over te gaan tot het heffen eener zakelijke be lasting op het bedrijf van binnen de ge meente 'n bedrijf uitoefenende inrichtingen en ondernemingen, waaronder ook begre pen winkels, kantoren en publiek-rechte- lijke lichamen, waar gemiddeld tenminste 10 arbeiders werkzaam zijn, die minder verdienen dan een nog bij algemeenen maatregel van bestuur vast te stellen be drag welke belasting niet meer dan 12 per arbeider kan bedragen. Het behoeft geen betoog dat het in de zen tijd, waarin bijna alle ondernemingen zich bijzonder moeten inspannen om staande te blijven, door zoowel de binnen- landsohen toestand als de buitenlandsche concurrentie gepaard gaande met een bijna totale staking van export, het zeer onrede lijk en min verstandig kan worden ge noemd bij te dragen tot een verzwaring van den strijd om het bestaan der indus trie. Dat bovendien een belasting als hier be doeld een zeer ongelijkmatig drukkende en dus onbillijke en onrechtvaardige moet worden geacht is even zeker als men be denkt dat toch een bedrijf hoogstens zou kunnen worden aangeslagen naar de fi- nancieeie resultaten die het oplevert, maar niet naar het aantal arbeiders dat er in werkzaam is. Bovendien zijn de bewoordingen waar in bet voorstel is vervat, zoo vaag en ont breken daarin zooiwat alle cijfers die even tueel zouden kunnen dienen om tot een juist begrip van de zwaarte dezer heffing te komen, dat het bestuur het noodzake lijk acht u ie verzoeken dit voorstel niet aan te nemen en indien er termen mochten zijn om aan dit'verzoek niet te voldoen in deze raadszitting nog niet tot behandeling van het naar zijne meening min volledige belastingvoorstel over te gaan. Oplichting. Mej. v. d. B. genoot van het Burger lijk Armbestuur te Haarlem ondor&VüI- ning. Later huwde zij en vertrok naar Amsterdam. Haar schoondochter vond het echter wel prettig, toch nog de ondersteuning te trekken en ging deze elke week nog ha'ea. Maar ook hier ging de kruik zoo lang te water tot zij brak. Het bedrog kwam uit, maar de juffrouw had toen al f 120 .bij elkaar weten in te palmen. Ze stond vanmorgen terecht en de Officier van Justitie eischte tegen haar 3 maanden gevangenisstraf. Poging tot diefstal. L'. v, D., een 18-jarige landarbeider uit Nieuw-Vennep sloeg op Dinsdag ld Maart een ruit in van een schoenwinkel. Op vragen van den president, waarom hij dat gedaan had, antwoordde bekl., dat hij schoenen had willen stelen, om ze weer te verkoopen. Dat was hem echter niet gelukt. ,Verleden jaar heeft hij al eens twee maanden in een tuchthuis door gebracht. De Officier vond dan ook, dat een strenge straf noodig was,, in de hoop, dat de jongen daardoor misschien nog tot inkeer zou komen, waarom hij een govangoni-straf van twee maanlen vroeg. Langooren. In de Haarlemmermeer wordt nogal eens gestolen. Ook F, V. heeft zich daar aan schuldig gemaakt. In Maart 1.1. heeft hij eenige konijntjes gestolen. De Officier zei, dat V. er eigenlijk op uit gegaan was om aardappelen te stelen. Ook al een ernstig feit, waarom de Of ficier een gevangenisstraf van drie weken gerechtvaardigd achtte. Eenden. Twee broers uit de Haarlemmermeer, die een zeer gelukkigen naam dragen, hebben 216 Maart een drietal eenden ge stolen, voor welk feit zij zich moesten verantwoorden. Pres.: „Jullie hebt ze verkocht voor (f 16.—." Bekl.: „Nietwaar, Edelachtbare, voor f 10.—." Beklaagden zeiden, dat zij de eenden niet gestolen hadden, doch dat zij op strooperij uit geweest waren. Bovendien waren het wilde eenden, welke zich hadden laten pakken. De Officier geloofde het smoesje niet en eischte 2 weken gevangenisstraf. Vergadering van den Raad dezer ge meente op Woensdag 11 Mei 1921, des namiddags ten IK ure, zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure, ia de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Verzoek E. L. Brouwer, eervol ont slag Hoofd school voor M.U.L.O. no. 1. Verzoek E. Himdrïks, eervol ontslag Hoofd Herhalingsschool no. 2. 2. Voor stel B. en W. tot aanwijzing van stem lokalen. 3. Voorstel Commissie art. 166 gemeentewet inzake wijziging Atgem. 'Politievèrordenimg (bestripling kinderver lamming.). 4. Voorstel B. en W. vertm- ring grond eenz. aan den Oudeweg aan de N.V. Internationale Houthandel Mij. 5. Voorstel B, en W. verhuring gemeen tegronden. 6. Voorstel B. en W. toeken ning voorschot bouw arbeiderswonin gen Coöp. Woningveroeniging voor gem. personeel. 7. Voorstel B. en W. bestra ling Zomervaart 8. Voorstel B. en W. aankoop pesroeelen tien noorden van de Zomervaart (Hofje van Bullewijk). 9. Voorstel B. en W. beschikbaarstelling gelden ophooging enz. grond nabij de Velserstraat. 10. Voorstel B. en W. vast stelling perceelen in te brengen bij grond en woningbedrijf. 11. Voorstel B. en W. tot wijziging der Verordening op de hef fing van maririgeld. 12. Voorstel B. en W. inzake bouw hulpgebouw H. B. S. met 3 j. c. enz. 13. Voorstel B. en W. tot wijziging en invoering van belastin gen voortvloeiende uit de wet van 30 Dec. 1920 (S. 923) tot wijziging der ge meentewet. 14. Voorstel B. en W. vast stelling verordening heffing en invorde ring zakelijke belasting op het bedrijf. 15 Benoeming leider Personeelreserve. 16. Benoeming twee Regenten (Raadsleden) St. Elisabeth's of Groote Gasthuis. 17 Benoeming twee leden (Raadsleden) Comm. inzake lichamelijke opvoeding. 18. Benoeming lid Plaatse], Comm. van Toe zicht typ het M. O. VRIENDELIJK. Zondagmorgen kwamen een tweetal „heeren" een café binnen in de Lange Molenstraat en wilden steken drank heb ben. Daar deze voor twaalf uur niet ge tapt mag worden, werd 't hun geweigerd. De heeren sloegen daarop een viertal stoelen stuk, de deurruit en een aantal glazen. Daarop maakten zij zich uit de voeten. Door do recherche is aangehouden ze kere G. B., knecht bij een expediteur hier ter stede, verdacht van diefstal van ver schillende goederen, als manufacturen, Iepels, e.a. DRANKWET-VERORDENING. Proces-verbaal is opgemaakt tegen H. W., wonende Ursulastraat, terzake over treding van het verbod tot verkoop van sterken drank voor 's Zondags 12 uur. Een glas jenever werd in beslag ge nomen. STATUTEN. De „Staatscourant" bevat do Koninklijke goedkeuring op de statuten van de Veree- rriging tot oprichting en instandhouding van een R. K. Openbare Leeszaal en Bi bliotheek te Haarlem en van de vereeni- ging St. Franciscus' Liefdewerk, alhier, die zich len doel stelt: hel bevorderen van de godsdienstige en maatschappelijke verhef fing van R. K. arme, achterlijke en ver waarloosde jongens overeenkomstig de R. K. beginselen. CONCERTEN. Op Vrijdagavond 13 Mei a.s. geeft het Haarlem's Muziekkorps, onder directie van den heer N. Gerharz, zijn eerste concert van dit seizoen voor de leden van de con- certvereeniging in den tuin van het Bron gebouw en Maandagavond 16 Mei (Twee den Pinksterdag) een volksconcert, even eens in den tuin van het Brongebouw. Mara. In de eerste opvoering van Mara te Haarlem op morgen, Dinsdag 10 Mei in den Stadsschouwburg te Haarlem door het Schouwtooned, Directie Adr. van der Horst en Jan Musch te geven, zullen optreden mevrouw Stine van der Gaag en de heeren Ko van Dijk, Carel Ryken, Paul Harsten, P. Balledux en O. Koch. Regis seur is Adr. van der Horst. Darwinisme. Dit heeft niets te maken met de theorie van meneer Darwin, als zou den wij van oorsprong allemaal aap zijn. Het darwinisme, hier bedoeld, viert zich slechts uit in een stad als de onze, rijk gezegend met het bezit van een natuurschoone, vruchtbare! omgeving van bloementuinen en bol lenland. Dit darwinisme bchecrscht op het oogenblik Haarlem en zijn omgeving. Want de Darwin-tulp, in al haar lengte en variatie van kleur, is over gebleven als cenigste erfstuk uit heel den rijkdom van bollentooi en b'ocn.^n geur. Maar die Darwin-tulp is nu ook overal. Die kleurt ook, op imposante wijze hier en daar, de velden langs de wegen in de bollenstreek. Die brengt sier en fleur in de tram 'en aan de auto. Die krult zich smaakvol in het knoopsgat en glundert voor de ramen evengoed bij het besje op het hofje als in de kamer van de deftige mevrouw. Gelijk uit ecu hoorn des overvloeds is de voorraad darwin-» tulpen uitgestort over stad en volk. Het is met darwin als met Jansen. Darwin hier en Darwin daar, Darwin overal. Alleen ontbreekt nog de Darwin- cantatc! Berichten van 27 April bereiken/ ons, schrijft het „Wkbld. voor Bl.-C.", die zeggen, dat de tulpen schitterend bloeien en veel belangstelling trekken op het terrein der Nederlandsche week die een der eerstvolgende dagen offi cieel wordt geopend. Een filmopname is gemaakt, die spoedig naar Holland komt. EXAMENS L. O. Geëxamineerd 8 vrouwelijke candi- daten. Geslaagd de dames A. W. Brink man, I. W. Sorgdrager, te Haarlem; J. de Bruin, W. E. Klamer, te Zaan dam; H. Vis, te Santpoort; J. C. D. Wortman, te Amsterdam. PERSONALIA. Te Utrecht is geslaagd voor het can- didaatsexamen in de rechten, mej. B. M. C. Nolthenius, alhier. PROGRAMMA j voor de Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Dins dag 3 Mei 1921, des namiddags van 2—3 uur, door den lieer G. Robert: 1. Hei r Gcrtt, Dich loben wir, J. S. Bach. 2. Toccata, G. Muffat (1635— 1704). 3. Choral: „Was Gott thut,- das ist wohlgethan", Alex. Guibnant. 4a. Adoratio et Vox Angelica, b. Of- fertoire, Th. Dubois. 5. Pax Vobiscum, Sigfrid Karg— Ebert. AANRIJDING. Zondagmiddag reed een auto, bestuurd door een dame, in de Spaarnwouderstraat. De dame wilde de Hoogstraat inrijden, doch doordat zij moest uitwijken voor een kinderwagen, nam zij de bocht te groot, waardoor een wielrijder, komende uit de Hoogstraat, tegen het voorspatbord aan reed. De man kwam dusdanig te vallen, dat hij mot een gebroken been werd opge nomen. Door Dr. Kuenen en Dr. Mau- ritz werd hij ter plaatse verbonden en daarna naar het Gasthuis vervoerd, waar Dr. Veen een gecompliceerde beenbreuk constateerde. EPIDEMISCHE ZIEKTE. Naar aanleiding van meerdere gevallen van epidemische kinderverlamming (po liomyelitis anterior acuta) hier ter stede en met het oog op het gevaar van uit breiding of herhaling dezer ziekte, stellen B. en W. voor een verordening goed te keuren, waarbij het schoolbezoek van kin deren uit gezinnen waarin zich gevallen van bovengemelde ziekte voordoen, wordt tegengegaan. Aangezien deze zeer ernstige bes- 'Itelij- ke ziekte niet als zoodanig wordt genoemd in de wet van 4 December 1872, S 134, zooals die laatstelijk is gewijzigd, is rege ling te dezen opzichte van gemeentewege geoorloofd en gewenscht. A.s. Vrijdagavond, wordt voor dien avond de wiakclsluitingsverordening op geheven in verband met de bloemen markt. De winkels mogen dam tot ombe paalden tijd geopend zijn. BISSCHOPPELIJK MUSEUM. Wij ontvingen het jaarverslag van het Bisschoppelijk Museum van Kerkelijke Oudheid, Kunst en Geschtedieiris, alhier, waarin een beknopt overzicht wondt weergerageven, over de jaren 19181920. Ate eerste en voornaamste gebeurtenis van dit tijdvak wordt vermeld de viering van het 50-jarig bestaan vam liet Museum op 19 Januari 1919, samenvallende met die hulldEgiug vam den voorzitter, Mgr. J. J. Graaf, 'tevens stichter van het museum, bij gcfiegenlheid van zijn 80sten verjaardag, «Jen 25 stem d.a.v. In 1917 vermeldde de catalogus 3122 nummers, .thans 3245. De oolileotie Handschriften werd ver meerderd met een zeer kostbaar 16e ecuwsch Livne d'Heures, met miniature ramdvarrieringien en versierde beginlet ters, gebonden in dien oorspronkeSijken van 1555 geda toerden lederen band. Ge schenk van mejuffrouw C. Nolet, Schie dam. Rijke aanwinsten mocht «Je Bibliotheek verworven. Verscheidene vlugschriften: over de uitvoering vam het Concordaat vam 1827? die invoering der Hiërarchie in 1853, de viering van de Aprilfeesten im 1872 en andere van polemisch en aard. Ten opzichte der Prentenverzaimeliing, (houtsneden, lithografieën, gravures), his torie-prenten en portretten valt voor eerst te vermelden een collectie portretten van geestelijken dloor diem Hoogeerwaar- den beer Mgr. M. P. J, Möfflmamm, Vicaris Generaal van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, geschonken uit «Je nalatenschap van zijnen voorganger, Mgr. A. J. Borou- w«ït, voorts, dat bij de viering vam het 50- jarig bestaan vam het museum, door pas toor Wreesmain, St Elisabeth, Rotterdam, geschonken werd zijne „Coffleclio Ma riana", een verzameling namelijk van af beeldingen van O.L. Vrouw in prent, oor spronkelijk door Dr. Herman Schaapman aangelegd, en dloor den schenker uit diens nalatenschap aangekocht. Ook de verzameling bouwkumdfige plan nen en teekeningen, alsm«?de «Je afdeeling schilder- en beridhouwkumst en metalen voorworpen konden belangrijk uitgebreid ÉT De vereeniging „Bloemendaal's Bloei" heeft besloten een autobusdienst in ie stellen vanaf Santpoort over Bloemen- daal naar het Raadhuis te Overvcen. Wij nemen aan, dat het de vereeni ging ernst is met dit voornemen en dat het niet alleen een naieve poging beleekent om op deze wijze de tram directie af te schrikken een tram- verbinding van Overveen naar Sant poort te maken of door de verbin ding per autobus te willen suggereereu dat daarmee in de verkeersbehoefta is voorzien. Wij willen ons geenszins opwerpen als voorstanders eener tramverbinding. Wij voelen wat voor het argument dat de landelijke schoonheid door liet electrisch dradennet wordt verstoord; hoewel wij ook voelen dat een vlug gere verkeersverbinding tusschen Acr- denhout, Overveen, Bloemeudaal en Santpoort gewenscht is. Of en zoo ja hoe dat gebeuren moet, laten wij voor alsnog gaarne aan anderen over te beoordeelen, maar wel weuschen wij als onze meening vast te leggen, dat een autobus-dienst bij voorbaat tot (mislukking gedoemd is. De onder vinding hier en elders, maar vooral hier (denk aan Heemstede) heeft aan getoond, dat de bevolking niets voor. zoo'n vehikel voelt. Wij vreezen zelfs, dat de organisators van een autobus- dienst hun doel zullen voorbijstreven en de krachtigste propagandisten zul len zijn voor een tram verbinding. Want de autobus gaat teniet bij gebrek aan passagiers of blijkt onvol doende voor 't te groote aantal te ver voeren passagiers en gaat dan ook teniet. Ook zal de dienst wel eens niet rijden, omdat alle wagens heelo dagen in reparatie zijn, maar daar over spreken wij nu niet. Wij zijn dan ook wel benieuwd of er menschen zullen zijn, die de finan ciën willen leveren voor zulk een ver voermiddel en zelfs of de gemeente Bioemendaal, met andere voorbeelden voor oogen, de rente en aflossing van het eventueel bijeen te brengen kapitaal zal willen waarborgen. worden, alsook de afdeeling munten en penningen. Vender verwierf het Museum twee voor werpen vara vrouwelijke kteederdrachl, dia vara belang zijn voor de geschiedenis on zer katholieke zoden en gewoonten, omdat ze tot Sin de XlXe eeuw gedragen zijn bij biecht, communie en begrafenis. Het is een zoogenaamd Noord-Hodlandsche „Ka per" geschenk vara mejuffrouw Stroct-dc Wit vara Hoogwoud, het ander, frit Zu ïd- H rilland, een zoogenaamd „regenkleed". Aan de jaarverslagen aan Burgemeester en Wethouders van Haarlem wordt ont leend dut het aantal betalende en niel- betaUeiïde bezodkers in 1918: 279, in 1919: 314 en in 1920: 440 bedroeg; en dat, af gezien van kleinere bijdragen, ais devoüic- en bidprentjes enz., in 1918: 120, in 1919: 283, en in 1920: omstreeks 60 voorwer pen zijn bijgekomen, waarbij te voegen zijn «Je 74 Pauselijke zilveren jaarpen ningen. Gedurende het behandelde tijdvak Meef «Je saineraisteJling der Commissie ongewij zigd. „EEN DAG VOL DWAASHEID." Vrijdag 13 Mei heeft in den Stads schouwburg een belangrijke voorstelling plaats van Het Ned. Tooneel, directie Dr. Willem Royaards. Dan wordt opgevoerd: „Een dag vol dwaasheid", blijspel van De Beaumarchais. „De Tijd" schrijft daarover: „Deze snaaksche vertooning van „Een dag vol dwaasheid" staat als pendant naast cfa Vastenavondgrap: „Driekoningenavond". De décors, de costumes zijn van een har- monieuse fijnheid, een sprookjesachtige bekoring, als deze idealiseerde zotterij be hoeft." „Het Centrum": „Spel vol licht en zwier, en guitigheid, verliefdheden en bedriegerij- tjes, met kostelijke humorsaus en spirit van Fransche filosofen." „De Maasbode": „Een voorstelling voi gracielijke jeugd-bevalligheid, vol lachen de dwaasheden." GEVONDEN VOORWERPEN. P. Diebe, Nassaustraat 22, band van kin< derwagen; C. v. d. Broek, Lange Annastr. 12d, R.-K. boek; P. Lyding, Zuid-Polder straat 51, das; P. v. Lieshout, Tugelastr. 65, Schoten, hond; C. Duin, Roosveldstr. IA rood, glacé handschoen; De Neyn v, Hoogwerf, Zijlvest 31, dameshorloge; S. Blei, Korte Spaarne 19, hond; P. Houwen ling, Saenrcdamstraat 32, dameshorloge; Bureau van Politie, Smedestraat, bruine handschoen; rijwieltrapper; G. Roosma, v. Zeggelenstraat 24, jas (werkkiel); J. Ots, Kjeverparkweg 16J-"-£jpj" AT v. Gelder, Ce-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1