- W 1 L tilDEICIIIIUtCo. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier EEN SMID Sel besla voedsel voor Uit den Omtrek Handel en Nijverheid INGEZONDEN. SPORT EN SPEL. R. K. H. V. B. ORDE EN ARBEID. Kerk en School. Aan het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort kan geplaatst worden loon f 34f 39 per week met 5 een- jaarlijksche verhoogingen. Premievrij pensioen. Alleen schriftelijke sollicita- tiën in te zenden voor Zaterdag 14 Mei a.s. aan den Eersten Geneesheer-Di recteur. READ PASTOOR D. F. W. PICHOT. „Het gouden land." BLOEMEND AAL. HEEMSTEDE. SCHOTEN. WARMOND. ZANDVOORT. Voor den Inhoud dezer rubriek stelt Ét Redactie zich niet aansprakelijk. AMSTERDAMSCHE BEURS. Telegrafisch Weerbericht. Tot slot. AMSTERDAM ROTTERDAM Van onzen invloed als het grootste Handels Informatie bureau, wordt door den han del steeds meer gebruik ge maakt voor het INCAS8EE- BEN en regelen van ACH TERST ALLIGE en BE f WISTE VORDERINGEN Medegedeeld door DE SPAARNEBANK. NIET OFFICIEEL LATERE KOERS berliin 4.20 4.22% 4.10% 4-23% Bankpapier 4.20 4.20 4.20 4.24 PARI|S 23.20 23.25 23.15 23.25 Bankpapier 23.20 23.35 23.15 23.35 BRUSSEL 23.20 23.25 23.15 23.25 Bankpapier 23.20 23.30 23.15 23.35 WEENEN 0.70 0.73 0.70% 0.73 Bankpapier 0.75 0.80 0.75 0.80 LONDEN. 11.21 11.22 11.21 ij* 11 22lfe Bankpapier 11.22 11.23 11.22 11.23 STOCKHOLM 65.75 65.85 65.75 65 80 KOPENHAGEN 51.10 51.60 51.10 51.60 CHRISTIANS 43.20 43.50 43.20 43.50 50.20 50.30 50 20 50.30 NEW-YORK 2.813.4 2 82 2 813(4 2.8 Y nmmmmn mai fmcjUiMMEajuiBa DERUP" Trmwrrmmnnnrr ciliasteeg 7rood, medaillon; S. J. Heugens, Oosterstraat 22, nummerplaat; A. Holthuis, Velserstraat 34, portemonnaie; J. Koning, Burgwal 66, portemonnaie; J. Giesselman, de Clercqstraat 131, heerenportemonnaie; Snel, Brouwersstraat 12, kinderschoentje; Vogelzang, Zandvoortschelaan 87, tasch met boeken; J. Denik, Nassauplein 3, vul penhouder; Wagner, Amsterdamstraat 3e, .vat. Naar wij lot ons leedwezen vernemen is de Zeereerw. heer D. F. W. Pichot, vroeger pastoor der parochiekerk aan de Amster- damstraat en thans pastoor der kerk H. H. Petrus en Paulus te Amstefttam, gis ter ej Tan de H. H. Sacramenten der Stervenden voorzien. Er is echter nog goede hoop op berstel van gezondheid. DE ZAKELIJKE BELASTING OP HET BEDRIJF. In het „Weekblad van den A. N. D. B." wijdt de heer Henri Polak een beschouwing aan de voordracht van B. en W. van Am sterdam, tot het heffen van een zakelijke belasting op het bedrijf, en wel naar aan leiding van een adres te dier zake door de Amsterdamsche Juweliersvereeniging aan den Amslerdamschen Gemeenteraad. De heer Polak wijst er op, dat de gewoonte ran industrieelen om in dergelijke gevallen adressen te zenden, er toe leidt, dat men de bezwaren van dien kant niet al te waar vopneemt. Het is echter zaak, zegt hij, dat men daarbij objectiviteit betracht. En hij vervolgt: „Wie aldus handelt, zal moeten erken nen, dat inderdaad op de Nederlandsche nijverheid wel een en ander drukt, waar van de buitenlandsche geheel of gedeelte lijk bevrijd is. Daar is, bijvoorbeeld, de ar beidsduur. De conferentie te Washington besloot, dat alle landen, toegetreden tot den Volkenbond, of vertegenwoordigd ter conferentie, binnen één jaar de 48-urige arbeidsweek zouden moeten invoeren. In Nederland is dit geschied; men ging er »«lfs verder en stelde de werkweek op 45 "ren. In de meeste overige landen echter, Jie aan de de conferentie deelnamen, is een wet, voorschrijvende een arbeidsweek van 48 uren, nog niet tot stand gekomen. Daar is verder het feit, dat onze nijver heid de kosten van allerlei sociale verze keringen te dragen heeft, terwijl dit in som mige andere landen niet of niet in zulke mate het geval is. En ook kan niet ont kend worden, dat er, buiten Engeland, geen land is, waar de belastingen zoo talrijk en zoo hoog zijn, zoo zwaar drukken, als het onze. „Wij weten nu wel, dat het concurren tievermogen eener nijverheid niet alléén, zelfs niet in de eerste plaats van zulke dingen afhankelijk is; doch een bepaalde en niet onbelangrijke rol spelen zij wel degelijk en daarom mag er niet zonder noodzaak een nieuwe last op de industrie gelegd worden." Voor de diamantindustrie oordeelt de heer Polak de voorgestelde belasting er ger dan een dwaasheid. De heer Polak wijst verder op de ver schillende groote industrieën, welke reeds uit Amsterdam zijn weggetrokken, om dan te besluiten: „Indien er nu alweer een nieuwe last op de industrie gelegd wordt, zou dit voor Amsterdam wel eens verlies in plaats van voordeel kunnen opleveren, en zeer ernstig verlies óók verlies namelijk van de be lastinggelden van de velen, die de stad moeten verlaten, omdat zij hun middel van bestaan elders moeten vinden; verlies bovendien van bronnen van inkomsten van winkeliers, neringdoenden enz." ELECTRISCHE CENTRAAL STATION- lm de te Haarlem gehouden alge- aieene vergadering der Maatschap-- pij van Eleclrische Centraalstations) werd de balans-, winst- en verlies rekening goedgekeurd en liet dividend iiepaald op 4 °/o De altredende com missaris, de heer L. A. Spierlugs- •verd als zoodanig herkozen. GEMEENTEZAKEN. Verschenen is de door den heer Romans in de jongste raadsvergade ring toegezegde toelichtende nota op de reeds vroeger gepubliceerde belas tingvoorstellen. We komen er nader op terug. BURGERLIJKE STAND. Géboren: 3 Mei d. van L. L. Lijdesdorff- Dias. 4 Mei z. van J. M. A. de Graaff- \rens. 5 Mei d. van H. N. Kievits-Olesen. d. van J. E. Sernee-Smit 6 Mei d. van II. Baars-van dc Water. 7 Mei x. van A. M. van Dijk-van Kampen. z. .van D. Lacourt-Drogtrop. z. van D. Jansen-Huijboom. 8 Mei d. van C. Teeuwen-Hol. d. van A. C. Krijt-Vlin- kcrvleugel. 9 Mei d. van M. Koster- Bakker. Overleden: 7 Mei KI. Keuter, 86 j., Rip- perdapark, P. H. Duizenberg, 64 j., Zijl straat. 8 Mei J. Thijsse, 88 j., Maerten /an Heemskerkstr. P. J., 1 maand, z. van J. Campfcns, Rnstenburgerlaan. 9 Mei J. A. Martin..58- j,(_Hecrensingel. Een lezer schrijft ons getroffen te zijn door het trekje van Zaterdagavond, ge titeld: „Het gouden land" en zendt ons „ter eere der AllieititilAgste Maagd Ma ria" voor het zwaar beproefde gezin f 1. JUBILEUM. Heden herdacht de heer G. v. d. Veldt den dag waarop hij vóór 40 jaar bij de Centrale Werkplaats in dienst trad. De jubilaris mocht de gewone blij ken van belangstelling ondervinden. UITSPRAKEN VAN 9 MEI 1921. D. K. los werkman, ged. H. van Bew. te Haarlem, verduistering, 6 maanden ge vang enissitraf n»et aftrek preventieve hechtenis. J. K., schoenmaker, te 's-Gra- venliage, thans ged. H. van Bew. Haar lem, diefstal, 6 maanden gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis. S. A. los werkman, ged. H. van Bew. te Haar lem, landlooperij, 2 dagen hechtenis en 10 dagen gevangenisstraf. S. H. tc Haar lem, verduistering, voorw. gev. straf van 1 maand met een proeftijd van 2 jaar. A. V. metaaldraaier, te Schoten, mishan deling, geldboete van 30, subs. 15 da gen hechtenis. F. G. v. K. bloemistkneeht ■te Hillegom, bij verstek, mishandeling, geldboete van 25, subs. 10 dagen hech tenis. C. A. H. los werkman, te Velser- oord, bij versték, wederspanmigheid, geld boete van 25, sobs. 15 dagen hechte nis. T. G., hvr. van J. de G. te IJmuiden, heling, 1 maand gevangenisstraf. S. B. hvr. van J. D. te Zaandam, geldboete van f 25, subs. 10 dagen hechtenis. A. v. D„ timmerman te Zaandam, verstek vonnis bekrachtigd. Het Bloemencorso. Door B. en W. van Bloemendaal is aan het bestuur van Bloemendaals Bloei de opdtracht gegeven, om voor 25 Juni een bloemencorso te or- ganiseeren, ter gelegenheid van de officiee- le opening van den Zeeweg. Verschillende commissiën zullen worden benoemd, ter wijl dé burgemeester, jhr. Bas Backer zich reeds bereid heeft verklaard om als eere voorzitter op te treden. Burgerlijke Stand. Geboren: z. v. G. GaikhorstZonneveld. Getrouwd: E. W. Zandvoort met A. E. jtitman. Overleden: E. J. Hilterman, 6 w.; J. H. Nieseink, 16 j. Gemeenteraadsverkiezing. Vrijdag middag vergaderde om half een 't hoofd- stembureau op het raadhuis ter verkiezing van een raadslid (vac. Verton) Benoemd werd mevr. Bies, een schoonzuster van wethouder Bies. Te 's-Gravenhnge is geslaagd voor het examen voor onderwijzeres mej. C. N. M. Dijken, alhier. Vergadering van den Raad der ge meente Zandvoort op Dinsdag 10 Mei 1921, des namiddags te half 8 uur. De agenda vermeldt: 1. Ingekomen stukken en mededeelin- gen; 2. Salarisregeling; 3. Strandver- pachting; 4. Geldlcening inzake bouw 10 Woningen; 5. Rooilijn; 6. Wijzi ging Politieverordening; 7. Benoeming leden plaatselijke Commissie van Toe zicht op liet Lager Onderwijs; 8. Bouw verbod grond bij Groote Krocht; 9. Uitbreidingsplan op den grond ten Noorden van de spoorbaan der H.IJ. S.M.; 10. Verordening levering gas In aansluiting op onze vroegere be richten omtrent de vestiging te Zand voort van een Bijkantoor der Haarlem- sche Nute-Spaarbank, kunnen wij thans mededeelen, dat de lieeren B. van Aspe- ren, D. Driehuizen, J. Koning Jaczn., H. 0. Voet en 0. van der Werff de Oommissie vormen die de leiding van het bijkantoor op zich heeft genomen. Zaterdag om half zeven zal de eer ste zitting worden gehouden in „Ons Huis". Men zie de elders in dit blad geplaatste advertentie. HET VOORSTEL B. EN W. OP DE BELASTING OP HET BEDRIJE. Mijnheer de Redacteur, Aldus is er een nieuwe belasting in het versehiet.Alwèder is het de midden stand, vooral het kleinbedrijf, respectie velijk de klein-industrie, die door deze belasting gedupeerd zal worden. Waarom geen geld gezocht in kapitaal krachtige kringen, b.v. bij autohouders en dergelijken? „f 12.per arbeider". Het is natuurlijk de bedoeling dat ook de groot-industrie, dus zij die b.v. met een groot aantal arbeiders werken, belast zul len worden. Men behoeft dus geen groot rekenmeester te zijn om te kunnen con- stateeren, dat de raming der opbrengst belangrijk te laag is, want met slechts ruim 8 duizend arbeiders komt men reeds aan een bedrag van f 100.000. Het beste zou dus zijn, alle andere categoriën die minder dan een zeker aan tal menschen in het werk hebben, van deze belasting uit te schakelen. Boven dien mag gevraagd worden: Wie kan be- oordeelen de juiste grens tusschen groot- en klein-industrie? Steller dezes wil dus opkamen voor de toch reeds zoo zwaar belaste klein-industrie, respectievelijk het kleinbedrijf, waaronder hij verstaat men schen met 10 tot 30, of zelfs nog meer arbeiders. Hem dunkt, deze categorieën zijn toch reeds «oo enorm zwaar belast, dat zij ueze ix!lasting heel goed missen kunnen. Gaan zij reeds niet gebukt onder de groote waardevermindering hunner goede renvoorraden ?2rjn er niet abnormaal zwa re arbeidsloonen Een niet korter werk- duur en niet te vergeten, bet zegels- plakken? Het zou hem en anderen hoe genaamd niet verwonderd hebben, bij aldien B. en W. ditmaal eens een voor stel hadden ingediend om van de goed betaalde arbeiders een extra-belasting te heffen van f 12.per persoon, al ver meent hij nog steeds dat extra-belastingen van de meest kapitaalkrachtigen moet ge baald worden. Neen, dan zou een belasting op het houden van een dienstbode meer ratio neel zijn geweest, deze zou in ieder geval bijna de geheele burgerij omvat hebben, maar deze voorgestelde belasting, waar van hij niet beoordeelen kan of dezelve wettig is, is dientengevolge in hoog0 mate onbillijk, omdat deze slechts 'n deel der inwoners omvat, waarbij een groot aantal van hen er met den besten wil niet aan mede kan doen. Misschien blijkt het gezond verstand van de meerderheid van de leden van onzen gemeenteraad en zullen dezen zich verzetten tegen het onbillijk voorstel. Een middenstander. De Beurs opende heden vast. Staatsfondsen 5% Nederland 8814, 6 pet. Indië 95. Culturen. Koloniale Bank 187, Indi sche Bank 181, Vorstenlanden 203, H. V. A. 427. Industrieele waarden. Insulinde olie 62. Oliewaarden. Koninklijke 585, Con sols 216, Orion 49%. Tabakken. Amsterdam Deü 5', Be- soeki 105, Rotterdam DeK 171, Medan 325. Rubbers. Amsterdam Rubber 112, De- li Batavia 95%, Nederi. Rubber 60, Rolt. Tapanoeli 65. Scheepvaartwaarden Holl. Am. Lijn 240, Holl. Boot 95, Kon. Holl. Lloyd 79 Japanlijn 149, Paketvaart 129)4, Scheep vaart Unie 167, Marine 17 Amerikaansehe waarden. Hide and Leather 60, Steel 961/2» Smelting 48, Ana conda 94, Cigar 69%, Atchison Topeka 94)4, Voting Rails 26%, Denver 2, Soul- hern Pacific 89, Union Pacific 134.. Medegedeeld door het Kon. Ned. Me teorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste stand 762.1 te Dyon. Laagste stand 748.2 te Stomoway,. Verwachting: zwakke tot matige zui delijke tot zuidwestelijke wind, gedeel telijk bewolkt, weinig of geen regen, iels warnier overdag. j De laatste wedstrijd is nu gespeeld. Het' seizoen is gesloten. Of wij tevreden mogen zijn? Zou er ooit eien voetbalbond gewoest zijn, die in het eerste jaar vaai zijn be staan een competitie speelde tossehen 25 elftallen, zoodat de spelers het geheele seizoen volop werk hadden? Wij gelooven van niet. Inderdaad. Het is zeer goed gegaan. Wij moeten volop tevreden zijn. Het systeem, hier in Haarlem en Omstreken door de oprichters gevolgd, om overal maar clubs op te richten, is wél liet beiste systeem dat bestaat. Daardoor is er over vloed van clubs en is er geen behoefte om tegen mdet-kafholiekien Ie spelen. Voor het volgend seizoen ès bet aantal medespelende elftallen reedis tot 50 ge klommen. Wijkeroog, IJmuiden, Haarlem- nieriiede, de Lijnden en Zandvoort zijn plaatsen waar nieuwe clubs zich opmaken om bij den Bond te worden aangesloten en in de stad Haarlem komen tsvee nieuwe vereendgingen de zaak versterken. En nu, tot slot, een dankwoord. Hoeren 'Scheidsrechters vooral aan u een harte lijke dankbetuiging. Uw werk was vaak aangenaam, zeer prettig, maar ook dik wijls onplei'zierig en ondankbaar. Daarom onzen besten dank voor hetgeen gij hebt gedaan. Zonder u kan de beweging nuot bestaan en ailLéém mèt uw medewerking 'kan de Rooansohe Sportbeweging haar doel bereiken. Verder de Redactie N. H. C., hartelijk dank gezegd voor de afgestane plaats ruimte Er kwamen' wel eens abuizen voor, maar er moe Maandags ook zóóveel gebeuren in groo- ten haast, dat hot zeer wel eens in die war kan loopen. Voor hot volgend seizoen houden wij ons beleefd aanbevolen. Tot slof aM'en, dóe onze zaak gesteund bobben vriendelijk bedankt. Wij trekken ons nu achter de schermen terug, berei den ons voor, oni het volgend 'Seizoen voor het voetlicht te komen en een voorstelling te geven zóó schitterend en grootsch, dat alle toeschouwers, vol bewondering, van Mijidisohap in de handen zullen klappen. Hoog de R.-K. Voetbalbewegingl R. K. V. Z. I—V. A. F C 2 Als scheidsrechter Admiraal om 2 uur beginnen blaast, trapt Zwaluwen tegen wind af In 't begin gaat de strijd gelijk op, doch langzaam maar zeker neemt V. A. F. C. 't spel in handen, doch de achterhoede weet voorloopig stand te houden. Totdat uit een der vele aan vallen de Alkmaarsche rechtsbinnen zijn club de leiding geeft, 1—0. De Zwaluwen vallen dan verwoed aan, dioch door slecht sahielen gaan vele kansen verloren. Rust 01. Na de rust zijn de Zw. overwegend sterker, doch de keeper laat zich niet verschalken. Een doorbraak der Geel-Wit- len wordt den Zwaluwen noodloting, als de m''d-voor in. zuiver „o-t- 1 tie den voorsprong vergroot. Zwaluwen zwoegt om de eer te redden, doch heeft geen geluk, zoodat als de scheidsrechter einde blaast, V. A. F. C. een «waar be vochten zegen beeft behaald. H.B.C.-COMB.HAARL.-COM'B. Over het geheel een slappe vertooning. Na een kwartier spelens maakte M. Maas voor Haarlem het eerste doelpunt. Er gaan aan beide kanten verschillende kansen door buitenspel verloren. Rust 01. Als er even gespeeld is valt H. B.C. een penalty ten deel, welke zij benut 11. Kort daarop scoort Maan van Pellecom zeer fraai. Er wordt nu nogal forsch ge speeld en kort voor het einde doelpunt de linksbuiten wederom uit een penaly. POLITIEVOETBAL. Zaterdagmiddag werd op het veld van Hercules te Utrecht de competitiewedstrijd gespeeld tusschen 't Haagsche en Utrecht- sche politic-elf tak De Hagenaars wonnen met 21. HAARLEMS GHE SGHIETBOND. De competities van de aangesloten ver- eenigingen om het kampioenschap 1920- 1921 op de buks zijn beëindigd. De wed strijd heeft ditmaal niet gestaan in het tecken van de algemoene belangstelling, want slechts drie van de vijf genoot schapsleden hebben naar het kampioen schap gedongen Wij rneenen dat er voor het Bestuur van den II. S. B. wel aan leiding beslaat er voor te zongen, aan de regeling een rasteren vorm te geven. Is de deelname echter beperkt geweest, de uit komsten zijn er niet minder om, hetgeen uit de hieronder volgende opgaaf kan blijken. Voor Vaderland en Koning in 5 ronden le vijftal 4601 punten met 250 treffers. Generaal Joubert in 5 ronden le vijftal 4615 punten mét 249 treffers. Generaal van Merlen in 5 ronden le vijftal 4453 punten met 247 treffers. Met een volledig treffers-aantal is de lauwertak thans dus aan Voor Vaderland en Koning als kampioen ten deel gevallen. In de gecombineerde le en 2e vijftallen is de rangorde als volgt: 1. Generaal Jou bert ki 5 ronden 9031 punten met 495 treffers. 2. Voor Vaderland en Koning in 5 ronden 8891 punten met 495 treffers. 3. Generaal van Merlen in 5 ronden 8737 punten met 491 treffers. Als hoogste korpsschulters van de resp. vereenigingen noemen wij nog: A. Bos, van Generaal Joubert, met 947 puntten; H. Spoor, van Voor Vaderland en Ko ning, met 945 punten en F. Hekker van Generaal van Merlen, met 898 punten UITSLAG SERIEWED STRIJDEN „LEI- DUIN" 7 MEI 1921. Wilhelniina IIGraficus 2—2 „Leiduin"Droste's Elftal 30 De prijzen zijn geëtaleerd bij den lieer F. Rot, sigarenhandel, Binnenweg, Heem stede. DAMMEN. Vrijdagavond werd in. het R. K. Verecnigüigsgebouw te Heemstede de meest belangrijke wedstrijd gespeeld voor het district Haarlem en O. van dep Ned. R. K. Dambond, n.l. jSt. Óavn" Heemstede tegen „St. Joseph" Haarlem, de sterkste clubs, welke bei den pretendenten zijn voor het kam pioenschap. In de eerste ontmoeting wist „St. Bavo" haar tegenpartij met 17—3 te kloppen, de eenige nederlaag, welk© „St. Joseph" te boeken had. „St Ba vo" was met een invaller voor L. J. Floris. „St. Joseph" was compleet. De strijd was zeer spannend, en pas op het laatste moment viel de beslissing in liet voordeel van „St. Joseph". De uitslag was als volgt: „St. Bav.o' „St. Joseph". I. E. Stalvoort 0—2 L. v. Kessel. 2. J. Veen 11 B. N. Bulters. 3. T. Broekman 2—0 J. v. Musscher, 4. O. Portegies 0—2 A. Bulters. 5. L, Timmermans 2—0 D. Rump. 6. P. Veen 1-1 H. Rump. 7. Th. v. Schïe 1—1 J. Orth. 8. J. v. Straten 0-2 C. Meijer. 9. C. v. d. Velden 2—0 J. v. W.oert. 10. J. v. d. Zwam 0—2 D. Keizer. Totaal 911. In een vroeger gespeelden wedstrijd is een partij tusschen „St. Bavo" en „T. E. P." niet uitgespeeld. Wordt deze door „T. E. P." gewonnen of remise, dan is „St. Joseph" kam-, pioen van het district Haarlem en O. 1 's-Gravenhage, plannon in voorbereiding tot het houden van een drijvende Neder landsche Monster jaarbeurs. Draadlooze handelsdienst. De mari ne-autoriteiten hebben de instelling aan gekondigd van een draadloozen handels- dienst tusschen Amerika en Nederiandsdh Oost-Iudië. Een verhoogd aanbod. De verveners in de omgeving van Hoogeveen hebben aan de arbeidersorganisaties medegedeeld dat zij bereid zijn hun loon-aanbod voor de veen-werkzaamheden te brengen van 65 op 70 pet van de tarieven van 1920, terwijl de uurioonen van het voorgaande jaar blijven gehandhaafd. Zij verlangen, dat de arbei ders vóór 9 Mei dat aanbod aanvaarden. Gebeurt dit niet, dan is het verhoogde aan bod weder ingetrokken. ft. K. SigarenfabrikantenThans is te Eindhoven definitief een R. K. Sigarenfa- brikanlenbond opgericht van j^—vrenfa brikant en uit Eindhoven, alkenswaard, Tilburg en Den Bosch, terwijl A uit de Kempen binnenkort tot dien twnd zullen toetreden. CONFLICT. Er is een conflict uitgebroken in het landbouwbedrijf in Zeeuwsch- Vlaanderen. Het loon bedroeg daar f 3 per dag in den zomer en f 2.75 in den winter. De patroons wilden dit loon verlagen, waartegen de arbeiders zicii verzetten. Het conflict omvat ruim 800 personen en de dorpen Westdijk, Stoppeldijk, Kloosferzande, Lams- waarde en Boschkapclle. Te Boschkapelle hebben de patroons zich bereid verklaard zich te schikken naar de wenschen der trbeiders. Deze zijn vereenigd in „St. Deus Dedit" en de patroons in den Dekenalen Bond van Lamswaarde Werkloosheidsbestrijding. Met het oog op de groote werkloo:?"ieid ki Drente heeft de Minister van Arbeid de in de gemeenten Emimen en O doom bestaande subsidieregeling voor particuliere onlgin ner s, die liep tot 1 Mei j.L verlengd tot 13 September a.s. Uitvoer van eieren. Het Ned. Week blad van den Handel in kruidenierswa ren, verneemt, dat in dé week van 28 April3 Mei in totaal naar Engeland zijn verscheept 631 kisten inh 757.200 eieren. AAN DE MISSIEVRIENDEN. Z. D, H. Mgr. Pacificus Bos, Apost. Vi caris van Nederlanlsoh Borneo, met wlen wij zóoals onze lezers zich zullen herin- neren gedurende zijn verblijf hier te lande, het voorrecht hadden, in Februari van 't vorig jaar, een vraaggesprek te heb ben heeft d.d. 9 Maart j.l. uit Pontianak een schrijven tot idle missievrienden in 't vaderland gericht waarvan men met be langstelling zal kennis nemen: In den morgen van den lsten Maart bracht het s.s. „de Eerens" ons behouden en gezond te Pontianak. Vijf weken had den we gedobberd op groote zeeën toen we Batavia, de hoofdstad van ons Insulin de bereikten. Een geheele week moesten we bier wachten vooraleer wij de gelegen heid vonden om onze reis voort te zetten en genoten intusschen de hartelijke gast vrijheid van de Zeereerw. Paters Jzuïten, eerw. broeders van Oudenbosch en der eerw. zusters Ursulinen te Weitevreden. 26 Februari nam „de Eerens" ons mee en, gelijk gezegd, den lsten Maart landden wij te Pontianak, den hoofdzetel onzer Missie. Geestdriftig verwelkomd door onze Con fraters, Zusters, kinderen en geheel de J Christenheid van Pontianak ging 't in eeni stoet naar de kerk, waar door eene plech tige H. Mis Gode dank werd gebracht voor den ontvangen zegen; zegen op de rel. naar het vaderland, zegens tijdens pus ver blijf aldaaT, zegen op oize terugreis en ge lukkige thuiskomst. Hel betaamt echter dal wij naast den dank aan God, ook dank brengen aan onze vrienden en weldoeners in het vaderland, die ons in den geest zijn gevolgd en door hun dagelijkse!» gebed voor ons zoo'n gelukkige ras hebben afge. smeekt. Want gelukkig was zij in alle op zichten, kalme zee, weinig hitte, prettig ge zelschap en wat men op zulke reis al ver langen kan. Hoe blijde klopten onze harten bjj bet wederzien of voor het eerst aanschouwen van onze dierbare missie en hoezeer zijn wij door alles, w«t wij liet laatste jaaxt vooral ondervonden, bemoedigd en ge sterkt om met opoffering van ons zeiven ons heerlijk werk te hervatten en voort te zetten, hoe groot de moeilijkheden ooft mogen wezen, welke ons .wachten, moei lijkheden nog op alle gebied. Ons vertrou wen rust op Hem, Wiens werk wij biet verrichten, op Haar ook onder Wier be-: scherming wij het ware licht willen bren gen aan hen die nog blind zijn naar den geest. Doch naast dit vertrouwen op God blijven wij onze blikken ook sineekend gericht houden op U allen, want zonder den voortdurendén steun uwer gaven en de blijvende hulp uwer gebeden zijn wjj niet in staat de Missie staande te houden en veel minder nog dezelve tot bioei te brengen! Onzerzijds beloven wij U opnieuw, dat -e»k wij met u in den geest vereenigd bl»j< ven en zegen en geluk voor U afsmeek*" eiken dag. EEN SCHAiEPMAN-STICHTING. De beëindiging van den (potitieken) schoolstrijd en de daarbij verkregen gelijk stelling tusschen openbaar en bijzonder onderwijs heeft in den laatsten tijd weer flfcns de herinnering gewekt aan betgeen door wijlen Dr. Schaepman voor Katholiek Nederland en speciaal vor»r W Katholiek onderwijs is gedaan. En het mag daaros een uitermate gelukkig denkbeeld heeten dat men den naam van den onvergetelijke!» Roomschen emancipator gaat verbindeM aan de uitvoering van een grootsch pisuj^ dat te Hengelo (O.) in het gewest, waar hg het levenslicht aanschouwde, is ontworpen. Niet beter kan men de nagedachtenis van Twente's vermaarden zoon eeren, dan door het katholiek onderwijs tot breeder ontplooiing en hoogeren bloei te brengen. En bij geen inrichting past zijn naam be ter, dan bij een inrichting tot vorming en' ontwikkeling der jeugd. De „Schaopman-Stichting" zal een stichting zijn van en voor Katholiek Hen gelo. Een groot terrein is aangekocht en daar zal een complex van gebouwen ver rijzen, allereerst een U.L.O.-school voor jongens en meisjes, waarmede men nog dit jaar hoopt te beginnen. Op het pro gram voor de toekomst staat ook een Am bachtsschool oen inrichting voor tech nisch en voor middelbaar onderwijs. STIJGING DER TURFPRIJZEN. De prijs van bagger en turf is in de laatste weken weder sterk stijgende. Bag ger wordt reeds weer f 20 per stobbe, of ongeveer f2.50 per 1000 stuks, turf f 40 a f 50 per dagwerk, of f 1 per M3 duurder verkocht. De kolenstaking in Engeland, maar vooral de veenbranden schijnen aan die prijsstijging niet vreemd te zijn. DE VIJFDE NEDERL. JAARBEURS. Uit Utrecht wordt aan de „N.Ort." gemeld In tegenspraak met allerlei geruchten omtrent teleurstellingen aangaande de a.s. vijfde Nederlandsche Jaarbeurs, de eerste die hier te lande internationaal zal zijn, kunnen wij mededeelen, dat het aantal deelnemers reeds de 900 heeft bereikt, hoewel nog vier maanden moeten ver- loopen eer deze vijfde Beurs geopend wordt. Onder de internationale inschrij vingen komen er voor uit Engeland, uit Duitschland, uit Scandinavië, uit België, enz. Het nieuwe Jaarbeursgebouw is reeds geheel bezet, de aangrenzende Ko renbeurs eveneens. Nog twee terreinen moeten naast dezen gebouwen mede in gebruik worden genomen. Drijvende Jaarbeurs. Naar verluidt heeft het Bureau voor Buitenlandsche Bedrijfsberichten. Stations woe 89 te

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2