TWEEDE BLAD - Maandag 9 Mei 1921 SPORT EN WEDSTRIJDEN. HET GEHEIMZINNIGE BtüKBILIET NEDERLAND - ITALIË R. K. H. V. B. I g M I I Een vinnige strijd. De puntjes worden gedeeld. Dé behoedt de onzen voor een nederlaag. Stevens is het struikelblok voor den Italiaanschen aanval. Campelli, OM DEN N. H. C.-BEKER. Het Werten I S. I O o i D Een gedeelte van voetballend Neder land heeft gisteren in 't Stadion een vin- jiigen strijd zien strijden tusscheu do Oranjeploeg en do Italianen. 't Zag er eerst naar uit, dat dc onzen voor 't eerst in 't Stadion geslagen zouden worden, in de laatste halve minuut wist «aptain Kessler een fraai doelpunt te Kooren, waardoor Nederland nog juist aan de nederlaag ontsnapte. Door een grove fout in onze verdedi ging bekwamen de bezoekers reeds in de e?r.de twee minuten de leiding. De eerste minuut van de tweede speel- helft wist Italië op fraaie wijze de voor- oorsprong te vergrooten. Tien minuten voor 't einde konden de onzen de taaie verdediging der bezoekers passeeren. De gelijkmaker kwam juist voor tijd. De belangstelling. Rijen taxi's en drommen ineneehen zwermden weder op den Amstelveenschen weg. „Alles trok weder op naar 't machtige Stadion, om te zien hoe onze jongens het zouden bolwerken tegen de Italianen, die in België zoo'n schitterend figuur hebben geslagen en de kampioenen der Olym piade. met 3—2 wisten te kloppen. Alles liep zeer ordelijk en geregeld. De politie had de verkeersregeling we der goed in handen, zoodat alles, voor zoover ons bekend zonder ongelukken, is a-geloopen. Zoo mogelijk herbergde Necrland's Sta dion nog meer voetbal-enthousiasten dan bij vorige internationale kampen. De plat- vorms der torens van het kasteel waren zelfs ook „dicht bevolkt," en van deze ver heven plaatsen, volgde men met spanning den enthousiasten strijd dio daar op dat mooie groene tapijt gestreden werd. Vele officieele personen hadden weder op de tribune plaats genomen. Onder meer merkten we op Jhr. Mr. D. H. A. van Kamebeek, Minister van Bui- tenlandsche Zaken, Jhr. Mr. O. Feith, a'.s vertegenwoordiger van den Minister van Binnenlandsche Zaken. Comte de Car- labio. Buitengewoon Gezant eon Gevol machtigd Minister van Italië. Oonsul van Italië te Amsterdam, Consul van Italië to Rotterdam. Mr. J. B. Kan, Secr. Gene i-aal van Binnenlandsche Zaken, Sir Ro nald Graham, Buitengewoon Gezant en "Gevolmachtigd Minister van Engeland. Prince Albert de Ligne, Buitengewoon Gezant en Gevolmachtigd Minister van België. F. W. Baron van Tuyll van Se- ïooskerke, Joh. Hoijnen en ka.pt. R W. Schanoo, Bestuursleden van het Ned. Olympisch Comité. Een aantal Eereloden van den N.V.Bl Het bestuur van den N. V. B. Foor den aanvang. 't Was 't gewone internationale voet- balgedoe. Immer aanstroomende menschen. Op gewekte etafmuziek. Druk heen- en weer vliegende officials. Een leger iotographe» Een niet minder groot leger kwatta e. d. verknopende Amster dammers. En te midden van al het gegons en lawaai ligt daar het mooie effe tapijt van gras en zand. Een Mei-regentje in den killen mor gen hoeft 't terrein wat glad gemaakt, doch 't tevens een frisscher aanzien ge geven, wat straks nog meer uitkomt als de beweeglijk-kleurige voetballers bet zullen betreden. En hier om heen verhef fen zich de mooie tribunes volgeprot met menschen, die vol spanning den strijd te gemoet zien. Wat zullen Stadions muren straks kun nen verkondigen PWeer een Nederland- eehe victorie? Of zouden de onzen voor 't eerst in 't Amstcrdamscbe Stadion ge slagen worden? 't Loopt naar half drie. Do muziek stelt zich op midden voor de tribune. Dit is 't sein dat de spelers in aantocht zijn. Daar komen de Italiaansche jongens, begroet met een hartelijk applaus en 't Volkslied 't veld op. Zij dragen licht blauw shirt en witte pantalon. De fotografen verrichten hun werk. Dan komen de Oranjemannen. Captain Dé voorop. En als 't Wilhelmus over 't veld klinkt staan do bezoekers eerbiedig in de houding. Als dit is geschied de ge bruikelijke bloemen aanbiedingen. Dé biedt een fraaie krans aan en ontvangt zelf een bloemstuk met do Italiaansche vlag. 't Wachten is nog slechts op den scheidsrechter. Spoedig verschijnt de corpulente ar. bitter, de heer Baretto van België. Referee's muntstuk valt ten gunste van Italië, dat het eerst het voordeel van wind en zon wenscht te hebben. De partijen stellen zich op. De Ita liaansche kleuren steken mooi af tegen het Oranje-zwart. Aan den eenen kant zien we de ge zichten van v. Tilburg, Baay, Stevens, Campioni, Hoogstede, Steeman, D. Buitenweg, v. Gendt, Dé Kosslor, De Natris, Gupffert. Hiertegenover kunnen we de namen neerschrijven van Rosetta, De Vecehi, Reynaudi. Burlando, Barbieri, Cevenini, Ferraris, San tam aria, Maglia-vacca, Forliveri. De strijd.. Vijf minuten over half drie brengt van Gendt, het leer in beweging. De Oranje-hemden beginnen met een aanval, die door De Vecchi wordt afge slagen. Dan is de beurt aan de bezoekers. Snel brengt de rechtervleugel op. Stevens onderbreekt den aanval doch schiet tegen Oevenini aan. Het loer verhuist gelukkig naar onze voorhoede, waar David Buiten, weg voor de eerste maal Barbieri pas seert, doch doodloopt op De Vecehi. Weer plaatst deze stoere back de bal naar den aanval, v. Tilburg vangt den bal op, laat hem echter weer vallen, Santa- maria schiet toe, onze doelman slaat weg, doch Forliveri schiet keihard in, waar Baay tevergeefs nog tracht te redden. Italië leidt als 't spel nog geen twee minuten oud is, De Oranjemannen gaan weer in den aanval, doch nu is het Burlando die van Gendt tot staan brengt. De Hollanders zijn iets sterker, doch de aanvallen van de blauw-hemden zijn uiterst gevaarlijk, temeer daar onze ver dediging er absoluut uit is. Stevens is de eerste die van de schrik bekomt en weldra speelt hij een uitmun tende baekpartij. Collega Baay is ver bazend slecht en herhaaldelijk ziet For- livesi kans goede voorzetten te geven, die echter door Hoogstede en Stevens on schadelijk worden gemaakt. Aan de overzijde ondervindt onze lin kervleugel hardnekkigen tegenstand van Reynaudi, die een fraaie partij half back speelt. 't Gaat direct vinnig toe, doch Baretta treedt uiterst streng op, wa niet anders dan toe te juichen is. De bezoekers komen langzaam maar zeker in de meerderheid. Keurig oombi- neerend komt de rechtervleugel steeds opzeten, doch Stevens, flink geholpen door Steeman, is een groot struikelblok. Als Ferraris vrij onverwacht een schot op de Hollandsche veste afvuurt vangt v. Tilburg klemvast op. Hij zendt retour doch weer komen de Zuidelijken terug. Nu is 't'Hoogstede, die den aanval stuit. Hij plaatst hoog naar voren, waar Gup- fert juist naast kopt. Voor de zooveelste maal onderschept Stevens een aanval van den vijandelijken rechtervleugel. Hij passeert keurig naar Dé, die op zijn beurt naar v. Gendt plaatst, doch juist op 't beslissende oogen- blik ontneemt Burlando hem het leder. Forliveri rent in vereoniging met Baay langs de lijn. 't, Slot, is dat Baay corner tra-1. De goed genomen hoekschop werkt Hoogstede weg. Ferraris krijgt het leder van Burlando. De eerste zet schitterend in, doch de paal treedt als reddende en gel voor Nederland op, Santamaria schiet dan hoog over. De laatste schijnt zich aan den on kel bezeerd te hebben en verlaat het void. Onmiddellijk wordt hij door een ander vervangen. In den Oranje-aanval vlot het niet al te best, wat wel voor een groot dedl aan 't schitterend verdedigingswerk der Italianen, en het slecht steunen van on ze middenlinie te wijten is. v Als do Natris eens op de hem eigen wijze zijn tegenstanders verlakt volgt een fraaie voorzet dien de A'ecehi onschade lijk maakt. Weer komt een voorzet van Jan, v. Gendt kopt akelig dicht langs doel. Do rechtervleugel van de bezoekers komt dan meer in actie. Magliavacca pas seert Stevens. Baay die ter hulp snelt, trapt 't leer juist voor do voeten van Oevenini, doch nn is 't Stevens die zich herstelt en een zekere goal voorkomt door net bijtijds den Italiaan den bal to ontfutselen. De onze trekken weer naar voren, en v. Gendt kopt een goeden voorzet van Gupffert naast. Direct brengt Forliveri snel op, hij geeft een goeden voorzet, die de binnen- links, liggende achterover inkopt. Onze doelman is echter op zijn hoede en zendt retour. Na aardig werk van David. Buitenweg krijgt Dé Kessler een prachtkans, doch hij schiet tegen den keeper aan. Direct daarop wordt v. Tilburg aan den tand gevoeld. Hij keert verdienstelijk twee schoten, resp. van den linksbinnen en center-voor. Voor rust valt er dan verder niets bij zonders te notooren. De pauze. Gedurende de pauze worden de kan sen <druk besproken. Gewonnen geven be hoeven we nog niet, want straks krij gen de oranje-mannen 't voordeel van wind en zon. Van den uitslag valt nog mets te zeggen. Om half vier neemt De tweede helft een aanvang. Vol goeden moed beginnen de oranje hemden. De Natris brengt snel op,_ doch stuit op Barbieri. Vlak hierop schiet do Ita liaansche middenvoor, hoog over. 't Voordeel van zon en wind doet zich direct gevoelen. Gedurende de tweedo helft zijn de Nederlanders voortdurend in de meerderheid geweest. Dank zij de uitstekende lialf-linie, zorg de do voorhoede echter geregeld voor de noodige opluchting. Dc aanvallen der bezoekers bicven uiterst gevaarlijk. Als 't spel even aan den gang is wordt een mooi opgezette aanval ons noodlottig als Cevenini van verren af stand keurig in 't hoekje van 't doel plaatst. (20). De Hollanders geven niet op. Lui de worden de oranjemannen aangemoe digd. David Buitenweg komt er hoe langer hoe meer in. Verschillende malen glijdt hij langs z'n tegenstanders, doch de blau- we verdediging speelt schitterend. Vooral valt ons de Italiaansche aanvoer der De Vecchi op. De Natris kan niet zoo hoog voor doel zetten of hij weet weg te werken. Buitenweg gaat er dan weer eens in z'n eentje vandoor. Handig passeert htj z'n tegenstanders. Een schitterend schot volgt, doch de paal komt Campelli te hulp. Weer belandt het leer bij David, doch de bal suist nu juist over de lat. Bij een uitval der linkervleugel van de bezoekers, zondigt Campioni juist op den rand van het strafschopgebied. Een Ita liaan plaatst zich achter den bal en Baay kopt het leder uit den bovenhoek. Bij een scrimage op den rand van het Italiaansche strafschop-gebied weet Bui tenweg ten slotte den bal te pakken te krij gen, doch de Vecehi is weer het struikel blok. Als Campioni goed opbrengt stormt van Gendt op Campelli af, doch Rosetta laat niet los en zendt retour. Holland is thans overwegend in de meerderheid, 't Publiek brult om een doel punt. Kessler krijgt den bal toegespeelt, zet schitterend in, maar de lat brengt uit komst voor de bezoekers. Ook Steeman waagt een kansje. Van verre zendt hij een fraai schot in, dat juist over gaat. Hoogstede wil 't hem nadoen, doch nu belandt het leer bij den hoekvlag. De Natris bomt dan in onzachte aanra king met een Italiaansche voet. De Ita liaan wil direct helpen, docli daar wil de groote voetbalheld niets van weten! Direct hierop snelt Jan weer langs de lijn, maar in Barbierrie heeft hij z'n man netje gevonden. Hot loopt reeds aardig naar het einde. Acht minuten oor tijd krijgt v. Gendt even gelegenheid tot schieten. Een kogel volgt. Campelli stopt, dochde bal rolt over de doellijn.. Captain Dé geeft voor dc zekerheid nog een trap en Holland heeft tegen gescoord. De middenvoor der bezoekers wordt dan uit bet veld gedragen. De man was totaal op. De minuten verstrijken. De chronometer wijst nog 1/4 minuut. Stevens plaatst naar voren. David wil inschieten, doch de Vecchi is hem te vlug af. Onze laatste hoop is verloren, mcenen we. Stevens plaatst echter weer naar vo ren. Zou 't nog kunnen? Dé geeft aan van Gendt, die goed inzendt. Campelli stopt doch werkt niet weg en de toesnellende Dé scoort onder geweldig enthousiasme den gelijkmaker. Barette laat nog aftrappen, doch kondigt dan meteen het einde aan. Na afloop. Nauwelijks klinkt 't eindsignaal of de enthousiaste menigte rent 't veld over naar de kleedkamers, waar Hollanders zoowel als Italianen onder hartelijk applaus en hoerageroep worden binnen gehaald. Men is uitgelaten vroolijk. AU Holland is voor een nederlaag be hoed! Het publiek is weer eens geestdriftig op een ouderwctsche wijze. De vermoeide spelers kruipen in de kleedkamers. De onzen mogen tevreden zijn. 't Moet den Italianen hard vallen juist de overwinning voorbij te zien gaan. De menschen verlaten 't stadion. De Amstelveensohc weg is één menschen- inassa. Doch ook dit gaat voorbij en aUes komt weer in haar gewone doen. De groote strijd is gestreden en behoort alweer tot het verleden. De spelers. v. Tilburg heeft een grove fout gemaakt, die hem niet gemakkelijk is te vergeven, temeer, daar 't ons een doelpunt kostte. Overigens heeft hij zijn zaakjes, die niet bijzonder lastig waren, naar behooren ver richt. Baag was dc slechtste van ons team. Ontelbaar zijn het aantal keeren, dat dc Italiaansche linksbuiten langs hem heen rende. Ounoodig veroorzaakte bij eenige hoekschoppen, 't Geheel vatte hij te kalm op. Zijn plaatsen was slecht. Stevens was de uitblinker in onze gele deren. De stoere Zuiderling heeft geen ge- makkelijken dag gehad. Handen vol had hij aan den uitstekend spelenden rechter vleugel der bezoekers en moest bovendien nog goed maken, waarin Baay en Cam pioni te kort schoten. Hij heeft zich keurig van zijn laak gekweten en zijn oranje jersey dubbel en dwars verdiend. Campioni was ook onvoldoende, 't Was een geluk voor de onzen, dat de linker vleugel der bezoekers minder spel ver toonde dan de rechter, anders was een groote nederlaag niet te vermijden geweest De Italiaansch linksbniten beschikte in- tussclien over een uitmuntend schot. Hoogstede heeft gezwoegd van de eerste tot de laatste minuut, zooals hij dat alleen maar kan. Ook hij had 't niet gemakkelijk "en moest meerdere malen Compioni ter hulp snellen. Menige overrompeling van den vijand heeft hij voorkomen, doch zijn steunen kon veel beter, wat trouwens met onze goheele middenlinie het geval was. Steeman heeft een goede partij ge speeld. Hij had zeer lastige tegenstanders, doch deed zijn zaakjes goed. Zijn voeden was van de drie halfs nog het beste. De Natris. Deze ras-voetballer hopen wij niet meer in het oranje shirt te zien. Hij kan goed voetballen, doch heeft er niet altijd de lust toe. Hij is iemand, die Neêrland's sportieve naam zou vergooien. Zijn optreden, toen hij even in 't veld lag en de Italiaan, die hem Bezeerd" had hem wilde helpen, was meer dan onbe leefd. De „groot-man" versmaadde de hulp en riep „Ga weg!" David Buitenweg had geen pleizierigen dag. In de eerste helft was hij niet erg op dreef. De thee had hem goed gedaan. Hij werkte verbazend enthousiast en lag verschillende malen zijn halfback in de luren, doch ondervond veel te weinig steun van Neêrland's „beroemde" rechtsbuiten, waarmede hij absoluut niet op kon schie ten. Hij heeft ons wel voldaan. v. Gendt is niet tegengevallen. Hij speel de een stevige partij, doch was o.i. af en toe te ondoordacht. Di Kessler was de beste uit de voor hoede. Kennis en sportiviteit zijn in hem vereenigd. De verdediging heeft af en toe uitmuntenden steun van hem gehad. In de eerste helft heeft bij alleen een fraaie kans gemist. Gupffert speelde in de eerste helft een goede partij. Hij ondervond echter geweldigen tegen stand van den Itaiiaanschen rechtshalf, di«- eeu schitterende partij halfback speelde. In de tweede helft was hij niet zoo op dreef. Nabetrachting. De wedstrijd had een veel heler gelialic dan de laatste match tegen Zwitserland. De Italianen hebben een schitterend spel vertoond. Het combineeren was .keurig en het verband tussohen lialflinie en voor waarts, goed. Mooi driehoekspel hebben we meerdert: malen gezien. De verdediging was keurig. Vooral do linksback speelde schitterend en overtroef de nog zijn oranje-collega. De Italianen hadden het weer ill hun voordeel. De vrij zoele temperatuur was voor hun geen beletsel om zoo enthousiast mogelijk te spelen. De onzen begingen de fout te weinig „op den bal te zitten", 't Verband tusschen halfs en voorwaarts was beslist onvol doende. 't Middenveld was geregeld vrij, wat de taak van de Italiaansche midden linie niet weinig vergemakkelijkte. Wij kunnen met het gelijke spel meer dan tevreden zijn. J. S. I>E HITSLAGEN Amsterdam: INederi«ndItalië 22 KAMPIOENSCHAP ZUID 2e KLASSE. Breda: 't ZesdePhillips 13 VRIENDSCHAPPELIJK. Schiedam: H. D. V. S.-Qutek (H.) 2—i Rotterdam: SpartaN. O. A. D. 21 Veendam: Oost-Gran.Gran. Elft. 11 Groningen: Be QuickVitessc-Z. A. C. combinatie 5—0 Enschedé: Ensch. Boys. Germamia (Eüberfeld) 0—3 OM DEN BEGEERKRANS. Utrecht: U. P. V. B. XILimb. XI I0 BELGISCHE JOURNALISTEN—NED. JOURNALISTEN. Bij den wedstrijd tussdhen Belgische en NederiandsChe journalisten, die Zondag a.s. te Antwerpen wordt gespeeld, zoi Professor I. Snapper als scheidsrechter fungeeuen. In den morgen flink regen en al is daar veel gebrek aan, het komt op zoo'n belangrijken voetbaldag ongelegen. Tegen 12 uur echter brak de zon door en 't werd zelfs nog prachtig voetbalweer. Tegen half 3 is al aardig veel publick aanwezig en om 3 uur is er een haag van menschen om het cenc veld geschaard. On der de aanwezigen was ook de heer Mr. Bomans. Als bij den aanvang scheidsrechter van Tol laat tossen, komen de volgende elf tallen in het veld. HET WESTEN: Pot de Poel Paradijs v. Zalm, Fennis, v. Gemert N.N., v. d. Berg, W. Hirscli, Kotte, Strik o Koper, Goosen, Groep, de Groen, v.d.Laan C. Hooyschuur, Ammerzaal, J. Hooyschuur Breeuwer Niclen Kleij S. D. E. Het Westen is dus zonder H. Hirsch. S. D. E. wint den toss en laat Het Westen tegen den sterken wind, die van doel tot doel staat, aftrappen, 't Is al di rect een zenuwachtig gedoe en gedurig is de bal „out". S. D. E. wordt langzamerhand sterker en dringt de Westen-spelers op hun helft maar het schieten is slecht. Strik krijgt mooie centers van Fennis, die hij goed voorzet. N. N. mist er een voor open doel. Een vrije trap voor S. D. E. wordt door Hooyschuur in 't hoekje ge plaatst, inaar Pot redt fraai. Dan een be nauwd oogenblikje voor het Westen-doel maar Paradijs weet den bal weg te wer ken. v. d. Berg weet vaak den mid-half te passeeren, geeft eens mooi aan N. N. over die echter er niets van maakt. Als hij het dan alleen wil probeeren, is Breeuwer hem de baas. Dan is S. D. E. weder aan het woord. De schoten gaan echter naast of over. v. d. Laan lost een mooi schot, dat Pot even mooi verwerkt, terwijl even later, als Pot, is uitgeloopen, v. d. Laan voorzet en Goo sen rakelings naastschiet. Fennis onderneemt een goeden aanval, die door Strik, door offside verknoeid wordt. Paradijs is als back in prachtconditie en weet menig S. D. E.-aanval te onderbre ken, terwijl de voorhoede der S. D. E.-ers zeer slecht op schot is, zoodat de zeer z nuwachtigc Pot gelukkig niet veel te krijgt. Zeven minuleu voor rust stopt Pot lioogcn bal, die misschien wel achter u gegaan zijn, doch door slecht wegwerk gaf hij Hooyschtirr gelegenheid kalm in zetten. Dc stand is 0—1 voor S. D. E. Direct werkt Pot een hoogen bal corn die goed genomen door Koper naast g kopt wordt. Dan is bet rusten. Onder de pauze laat S. D. E. een pos duif op, die het succes naar Wormerve rooet melden. Na rust heeft het Westen wind mee begint dan goed aan Ie vallen, maar verdediging van S. D. F. is heel goed. Strik geeft een prachtkans, die N. niet benut, terwijl direct daarna een li; schot van v. d. Berg naast gaat. De S. D. E.-ers komen dan eenigen li goed opzetten, maar de backs, plus wind, die een oogenblik in een orkaan! verandert, bezweren elk gevaar. N. schiet op 5 meter voor doel naast, terw Kotte den S. D. E.-keeper tracht te pa seeren, doch daarin niet slaagt. Fe zet de voorhoede gedurig aan t wer maar de S. D. E.-verdediging geeft wein kans. Bij een der vele aanvallen schiet V Hirscli hard op doel. Breeuwer staat vla voor Kleij, die niet kan zien dat er e bal aankomt. Resultaat is 11. Groot g juich onder de vele Westen-supporters. Een snelle doorbraak vail S. D. E. digd in off side. Een der grensrechte wordt vervangen door een ander. H Westen wordt dan eenigen tijd ingcski* doch de verdediging houdt stand. E laatste vleugje van het Westen, Strik z voor, doch v. d. Berg schiet hoog ove Het einde komt met 11. Bij de verlenging heeft het Westen eer wind mee, doch de S. D. E.-ers zitten ve bazend goed op den bal. Het Westen vc oorzaakt eenige vrije schoppen, die ui opleveren. Fennis en Strik werken eno Als Strik nog een kansje voor open dc mist, doorraast te schieten en een come niets oplevert, wordt aan de 2e 7 minu: begonnen. Algemeen wordt verwacht, dat S. D. nu zal winnen, maar dit was niet het val. Strik gaat er vandoor, Poel schiet, d keeper heeft den bal te pakken, maar la die over zijn handen in 't doel vallen. 2- Het Westen gaat dan verdedigen en z weten den voorsprong te behouden. H de S. D. E-ers ook aanvallen, niets hc en onder groot enthousiasme van het tal rijke Westen-publiek klinkt het cindsignaa en heeft Het Westen voor het eerste jaa den beker in tiaar bezit. Het was geen fraaie wedstrijd en wij ge looven, dat beide clubs tot heel wat be Iers in staat zijn. S. D. E. was in het vel sterker, maar het schieten was, voor» vóór rust, zeer slecht. Het Westen heeft zicli geheel gegev en al is het dan ook wat fortuinlijk, g werkt hebben zij er hard voor. De scheids xechter heeft van het spel gemaakt wat c van te maken was. Hij floot goed, ma- het spel verbeteren kon hij natuurlijk nie Voor volgende jaren zal bet Wesbe voorzeker voor een warmen strijd koni te staan om den beker te behouden. Na afloop werd de fraaie beker door de Hoofdredacteur van de Nieuwe Haarlem sche Courant" onder eenige toepasselijk woorden uitgereikt. Er was veel enthousiasme voor den bc ker. EINDSTAND DER COMPETITIE. 2e klasse. Concordia I S. D. O. 2 Zwaihiwe 1 >N. V. C. 2 H. B. C. 4 Gc«l-Zwal*t 1 B. V. C. I c X, g "S c j£ V 14 12 14 11 14 14 14 14 14 14 0 1 2 1 1 2 O. 2* 1 14 1 58— 9 1 73—16 30—20 1? 20—26 V 23—32 lir 9 10—41 U 10 15-Hll 4—03 4 0 7 Se klasse (nog niet bekend). 4e klasse. Geel-Wit f4 12 1 81—19 O Zwaluwen 3 14 9 3 2 69—16 Geei-Zwurt 3 14 6 6 3 3921 t' Ziïk 2 14 6 4 4 46—28 Westen 3 14 6 2 6 41—30 j S. D. S. 14 6 1 7 34—51 Coneomfe 3 14 3 1 10 14—64 B. V. C. 14 14 8—92 Op den eersten October van het vorige jaar was in de wachtkamer van het ban kiershuis Gretort in dc Russische g-ouver- ncments- en provinciale hoofdstad Grodno «ene talrijke clientèle verzameld. Dc groo te bank en dc stoelen in de voorkamer, die door een getralieden verschuifbaren wand van liet kantoor van den kassier was algescheiden, waren geheel bezet, ja, een aantal te laat gekonienen had geen plaats meer gevonden en stond of wandelde heen cn weer. Het was niet alleen bont maar ook een veelkleurig gezelschap, dal hier te Zanten was gekomen; alle mogelijke klee- derdrachlen, typen en nationaliteiten wa ren vertegenwoordigd. Bij het venster stond in fiere houding een modem gekleed heer van ongeveer dertig jaren, wiens blik ken onafgewend gericht waren op een jonge dame, die tegenover hem zat. Feodor Oriloff vertoonde in zijn gestalte de type van een cclite Groot-Rus. Bruinachtig, •weelderig haar lokte boven een hoog, edel- gevormd voorhoofd, waaronder de kleine b-'tine oogen met een innemende uitdruk king van openhartigheid, goedmoedigheid en schranderheid in de wereld rondkeken. De teedere vormen, de blanke huid, goed verzorgde, volle baard van den omstreeks middelmatig grooten, slanken man duid den op een beroep van den geest of der beschaving. En inderdaad, de naam van Feodor Oriloff mocht zich verheugen in niet den slechtsten klank onder de jongere Russische schilders; de naam was over de grenzen van het ontzaglijke rijk heen ge drongen en schonk zelf te München, waar de jonge man sinds eenige jaren leefde, aan zijn persoon een aanzien, dat de gewone maat verre te boven ging. Het bewustzijn van kunnen en streven, van zijne jeugd en gezondheid, en het doel, waarmede hij zich hier bevond, verleenden den kunstenaar in zijn optreden een beval lige, voorname zekerheid. Er kon dan ook nauwelijks een aangenamer zending zijn dan die, welke Oriloff in zijn vaderland te vervullen had. Een bloedverwant van hem had kort te voren het tijdelijke met het eeuwige verwisseld en de schilder bevond zich lieden in het kantoor van de ban kiersfirma Grcfort cn Co., om de erfenis van twintigduizend roebels, hem door den overledene nagelaten, in ontvangst te ne me»' Daar hij zich verre van het vaderland bevond, had hij de bank de opdracht ge geven, de erfenis in ontvangst te nemen; nu was hij, een kleine studiereis aan den tocht verbindend, van München gekomen om zich in het bezit van geld te steHen; daar hij reeds verscheidene weken onder weg was geweest, had hij het besluit ge maakt, nog op denzelfden dag naar Duitschland terug te 'keeren. Dat hij wach ten moest alvorens de beurt aan hem kwam, scheen hem niet onaangenaam aan to doen. Hij was kunstenaar en overal waar hij slechts menschen zag, verloor hij zijn tijd niet. Zijn «enigszins droomerig uitziende oogen zweefden van aangezicht tot aangezicht, totdat zij op de reine, edele trekken van het zooeven genoemde jonge meisje hieven rusten. Hij voelde zich als kunstenaar en als meusch machtig tot haar aangetrokken. Zij kon nauwelijks achttien of twintig jaren tellen; desniettemin verrieden haar ernstige en toch zoo zacht rondkijkende grijsblauwe oogen, de gesloten mom! en de rechte houding van het bovenlijf een vast- l>craden karakter, een gecstkrachtigen wil. De jonge kunstenaar bewonderde haaT; haar rozige teint, het ovale, regelmatig ge vormde ictaal, het sierlijke neuste het kas tanjebruin haar, alles harmonieerde met elkander; zelfs liet zwarte wollen kleed, dat haar bevallige gestalte tot aan den hals omsloot, scheen met deze een geheel te vormen, alsof beide, gestalte en gewaad, op een schoon portret het werk waren van denzelfden meester. Al deze schoonheid zou echter ledig, koud, dood geweest zijn zonder den ver edelenden, verlichten adem die haar door stroomde en uil de diepe, nadenkende oogen weerstraalde. Feodor Oril-off over legde bij zich zeiven of zij niet een heerlijk model voor een Psyche wezen zou en slechts éénc zaak viel hem bijzonder in het oog: een angstige trek ondanks alle vast beradenheid, een onzeker rondstaren der oogen, afwisselend met een weemoedig zelf-nadenken. Zij moest aan zielsverdriet lijden, dacht hij vol deelneming. Slechts eenmaal, een enkele maal rustten haar oogen op liem; slechts een deel van een oogenblik.... welk belang zou de vreemde man haar ook hebben kunnen inboezemen? Oriloff voelde zich tamelijk beleedigd door deze onverschilligheid; nog nooit had de sym pathie haar geheimzinnige netten zoo nairw getrokken om zijn dwéepond kunste naarshart, Doch wat hielp alleszijn bestem ming rukte hem voort, zonder dat hij ook slechts haar naam te weten kwam. De chef van het bankiershuis verscheen op dit oogenblik persoonlijk in het kantoor; zoo dra hij den jongen man bemerkte, opende hij de deur in den verschuifbaren wand en slapte onmiddellijk op hem loc „Goeden dag, mijnheer Oriloff..., het doet mij oneindig veel genoegen, u in zoo goeden welstand aan te treffenwij hebben elkander sinds een reeks van jaren niet ontmoet..., u is in dien tusschen- tijd een zeer beroemd kunstenaar gewor den". Alle omstanders keken op om den per soon te beschouwen, die door den rijken bankier met zooveel voorkomendheid be handeld werd. Zelfs de jonge dame schonk hem een tweeden blik, waarin een spoor van waardcering bemerkbaar wasde ze gold bepaald aöeen den beroemden kunstenaar en Feodor ondervond een ge voel van bevrediging bij de gedaclie, dat zijn naam wel niet vreemd voor haar zou zijn. „Nu ja, ieder onzer moet volgens rijn beste vermogen liet talent gebruiken, dat God hem geschonken heeft", hernam hij bescheiden terwijl hij den handdruk van den bankier zacht beantwoordde. „Wel hem, die zijn inncrlijken drang mag vote gen zonder daarin gehinderd te worden; door benauwende beperking. Reeds menig genie bij Gods genade heeft schipbreuk ge-, leden door de ellende des levens". „Dat herinnert mij aan het doel van uwe aanwezigheid hier", hernam de bankier lachend. „U wenscht uwe erfenis in ont vangst te nemen? De som ligt voor u ge* reed, mijnheer Oriloff, en ik betreur hef zeer dat men u heeft laten wachten. Mijr' bedienden hebben u niet herkend; u lW uw naam moeten nemen". „O, geen excuses, ik heb mijn tijd nief verloren", merkte Feodor op, die liever nog langer gewach zou hebben, fceneindg te weten te komen, welke taak de jong< dame hier te vervuilen had. Hij waa in* tusschen te veel man van beschaving onj den bankier daarnaar te vragen. „Twintigduizend roebels«en aardig^ som", riep Grefort op een loon van geest drift uit. „Mn# ik vragen of u met dit get het een of ander in het vaderland wil aan koopen?" „Ik ga dadelijk daarmee naar Müncheg lerug. Daar is voor mij nog veel te lew ren". (Wordt vervolgd.),

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5