zomer Prima Belgische ANTHRACIET De kwaliteit van vóór den Oorlog FRANS PERQUIN, KUNSTTANDEN DE SPAARNE=BANK Ver. Haarl. Melkhande m Roomboter eeeeeeeoieeeceeeeseö WIELRIJDERS Versche Grasboter 3UITENLAND. Gemengd Nieuws Spaarboekjes met 4 pCt. rentevergoeding. WIJ GEVEN Het Bestuur. n m PIELAGE L. Veerstr. 2C Prima Belgische Anfhraciet Eierkolen t f 2.75. Gr. Houlstr. 162, - Tel. 212, HAARLEM. BEVERWIJK HAARLEM - HILLEGOM Gestort Kapitaal en Reserves f 2.600.000. Magazijn „LUXOR" Bevroren Rundvieesch HAARLEM. f 2.50 per K.G. f 1.20 per pond. Na de Londensche Conferentie. GEMENGDE BÜITENL. BE RICHTEN. van d© mijn„Bonne Espérance"te Herstal Afmeting 25/50 m.m. (middels.) p.H.L. 13.25. FRANCO HUIS. Afmeting 20,30 m.m. p. H.L. ff 3.00. DICK HESSELS, Kleverparkweg 197, Haarlem Rekening-Courant, Credieten, Incassee- ringen, Assurantiën, Wissels, Effecten, Coupons, Prolongafiën, Deposito's enz. vanaf heden, déze week OP al onze KARPETTEN een BELANGRIJKE KORTING!! Aangezien wij onze KARPETTEN toch al reeds tegen uiterst lage prijzen ver» koopen, valt er deze week eens van koopje te profileeren. SCHAGCHELSTRAAT 44. Let vooral op ons juiste adres dagelijks versche aanvoer C. D. WIJKHUIJZEN, Kruisstraat H Tel. 3505 3 CQQMOQIOOOQOO&OOOO O O O O O O Q Ingaande Maandag 9 Mei 1921, is onze noieering CO O ff O O Ontvangen een partij prima Dames en Hee- ren rijwielen, luxe monteering lage prijzen. H. J. v. d. MEER Schagchelstr. 7. MET RIJKSCONTRóLEMERK TELEFOON 272. Dc bezetting van het Roergebied. Nopens de toebereidselen der Franschen oor de bezetting van het Roergebied, vordt uit Mainz nog nader gemeld, dat de Tansche Rijnvloot bevel gekregen heeft ich gereed te houden voor een troepen- rscheping gedurende verscheidene dagen. Te Berlijn wordt van bevoegde zijde me egedeeld, dat reeds Fransche ruiterafdee- :ingen het Roergebied binnengetrokken rijn; met welk doel is niet bekend. België en de sancties. De beslissing van België om deel te ne en aan de sancties, waartoe de minister aad heeft besloten, is genomen met alge meene stemmen op één na (die van minis ter van der Velde), en twee onthoudingen (de ministers Wauters en Anseele). Destrée 'e vierde socialistische minister, stemde voor. Van der Velde zou hebben verklaard, dat hij af zal treden op den dag, waarop de geallieerden de Roer binnentrekken. De ndere ministers vinden geen aanleiding om af te treden, omdat dit ook niet is gebeurd, toen de geallieerden Frankfort binnenrukten en de toestand thans dezelf de is. DE OPSTAND IN OPPER-SILEZIE. De berichten uit Opper-Silezië worden Schaarsch, omdat de meeste telefonische verbindingen verbroken zijn. Zoo was men Zaterdag vrijwel geheel zonder nieuws uit Königshiitte, Tamowitz, Hindenburg, Glei- witz en andere steden. Gross Strelitz is ■weer in bezit der Duitschers en der en- tente-overheid. Bij de gevechten om deze stad werden een Italiaan gedood en twee «waar gewond. Een Fransche artillerie- afdeeling, die te Gross Strelitz vertoefde, is naar Laband bij Gleiwitz vertrokken. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag, hebben de Italianen Rybnik na een hevig gevecht, waarbij i.j zware verliezen leden ingenomen. Daarentegen zijn de gemeenten Guttentag, Bflnkau, Seichwitz en Ludwigs- dorff door opstandelingen bezet. Te Ni- colai schijnen de Italianen het onderspit te hebben gedolven, terwijl te Czerwienka 300 Italianen *ot overgave gedwongen zou den zijn geweest Zij werden ontwapend maar later door Ttaliaansche versterkingen weer bevrijd. Het station van Kandrzin is omsingeld. De Duitsche plebiscietpolitie en gewapende schippers uit de haven van Kosel zijn onderweg om het station te be vrijden. Ook Bismarckhütte is door de Po len bezet. Alle steden uit het stemmingsgebied zijn vol vluchtelingen van het platteland. De levensmiddelenvoorziening wordt steeds moeilijker, zelfs de ententetroepen worden er door getroffen. De ententecommissie hoopt Iwars door het door de opstandelin gen bezette gebied van Oppeln vracht- autonru hielen met levensmiddelen voor haar treepen te kunnen sturen. Twee der gelijke transporten zijn te Kattowitz aan gekomen. Te Tarnowitz hebben de Polen en de Duitschers een overeenkomst gesloten, ten einde de levensmiddelenvoorziening buiten gevaar te stellen. De regeerings-president van Breslau heeft een proclamatie tot de bevolking ge richt, waarin hjj haar uitnoodigt, rustig te blijven. Overal worden anonieme circulai res verspreid, waarin de Duitschers tot zelfverdediging worden opgeroepen. Op vallend is, dat zelfs de Duitsche nationale Schlesische Zeitung voor dergelijke circu laires waarschuwt. Uit Beuthen wordt aan de „Lokal An- aeiger" geseind, dat te Ruda 18 Duitschers door de Polen zijn vermoord. De oogen der slachtoffers werden uitgestoken en de neu zen afgesneden. Volgens de laatste berichten is ook Ro senberg door de Poolsohe opstandelingen ingenomen. In tegenstelling met de Vrijdag open-1 baar gemaakte voorstelling van zaken van de geallieerde commissie aldus wordt uil Berlijn gemeld is de toestand in Opper-Silezië nog steeds even ernstig en wel zoozeer, dat Korfanty feitelijk zijn doel bereikt heeft en het geheele gebied heeft bezet, waarop Polen aanspraak maakt. Aan de grenzen van de bezette kreitsen hebben voortdurend gevechten plaats. Het gebrek aan levensmiddelen neemt toe. Beuthen heeft nog maar brood lot vandaag. Het gepeupel heeft de levens middelenwinkels bestormd. De Pruisische minister van binnenlandsche zaken en de rljksvoedingsminister nemen maatregelen om den dreigenden hongersnood af te wenden. De bevolking is zeer gebeten op de Franschen, die werkloos blijven tegen den opstand, maar ongenadig tegen ie Duit schers blijven optreden. De troepen der entente moeten op tal van plaatsen wijken voor de opstandelingen en lijden zware verliezen, Vooral de Italiaansche verliezen zijn groot. De Corriere della Sera zegt: Warschau moet de beleediging aan Italië herstellen. De platonische veroordeeling van den op stand in Opper-Silezië is niet voldoende. Italië moet zich echter ook tot de gealli eerden wenden, omdat deze niet allen even onpartijdig hun taak vervullen. DE KABINETSCRISIS IN DUITSCHLAND Zaterdagavond laat werd medegedeeld, dat dr. Mayer de Duitsche gezant te Parijs, definitief voor de eer had bedankt om Fehrenbach's opvolger te worden Mayer, die 's ochtends uit Parijs te Berlijn was aangekomen, werd nog in den loop van den ochtend door president Elbert ontvan gen. Rijkspresident Ebert heeft toen lang met hem gesproken, zonder dat deze be spreking echter een resultaat schijnt te hebben opgeleverd. Dit is de tweede maal, dat dr. Mayer niet voor de hoogste functie in het rijk in aanmerking wenscht te ko men. Ook in Juni van verleden jaar, on middellijk na de verkiezingen, werd hem een dergelijk aanbod gedaan. Nu de can- didatuur-Mayer van de baan is, schijnt Strescmann in de eerste plaats in aanmer king te komen. De verschillende fracties uit den rijksdag hebben Zaterdag weer langdurige zittingen gehouden om de nota der entente betref fende het herstel en de ontwapening te be spreken. De Duitsch-nationalen en de Duitsche volkspartij hebben zich reeds tegen de onderteekening van het ultima tum uitgesproken, aldus meldt de Berl. corr. van de „N.R.Crt.". Bij de democraten is ook de meerderheid de meening toege daan, dat de entente-eischen niet kunnen worden aanvaard. In deze fractie zijn de besprekingen nog niet ten einde gevoerd, omdat de gebeurtenissen in Opper-Silezië het vraagstuk buitengewoon ingewikkeld maken. Men staat bij de democraten op het standpunt, dat zelfs indien men van daag teekent, weldra zal blijken dat het onmogelijk is het gegeven woord te hou den. In dit geval zou dan de bezetting van het Roergebied onvermijdelijk worden. Door het aanvaarden van de eischen zou men slechts voor het oogenblik zijn gehol pen. In het Centrum schijnen de meenin gen zeer verdeeld te zijn, al is ook hier een meerderheid tegen de onderteekening. De Beiersche Volkspartij wil natuurlijk van geen onderlcckenen weten, gezien de en tente-eischen betreffende de ontwapening der Beiersche burgerwachten. Tal van par lementsleden gelooven dat dit punt van de eischen de meeste moeilijkheden zal ople veren. Men rae-ut dat de rijksregeering ten slotte toch niet over voldoende middelen beschikt om Beieren te dwingen zich te ontwapenen. De sociaal-democraten zijn het ook niet eens over het al of niet aan vaarden van de eischen der entente. Men wacht in de verschillende groepen die nog geen definitief besluit hebben genomen op twee dingen, en wei op een verklaring van de Beiersche règeering betreffende de houding van Beieren in de ontwapenings- kwestie, zoowel als op de ontwikkeling der gebeurtenissen in Opper-Silezië. Zaterdag middag hehben vertegenwoordigers van al le niet-socialistische partijen een gemeen schappelijke ritting gehouden, die aan het ultimatum der entente was gewijd. Later hebben de verschillende fracties hun besprekingen hervat, zoodat van een algemeene vergadering van den Rijksdag niets meer is gekomen. Deze zal nu pas heden, Maandag, worden gehouden. Erg dringend is deze zitting evenwel niet, want de ernsit van de situatie komt in deze zoo critieke dagen wel nergens zoo weinig tot uiting als in de volksvertegen woordiging. Men meent verder in parlementaire kringen dat de tegenwoordige onderhan delingen, besprekingen en conferenties hiermede zullen eindigen, dat er toch een coalitie wordt gevonden, die zich bereid verklaart he ultimatum te teekenen. De ze coalitie zal dan natuurlijk ook aan de regeering komen en een kabinet uit haar midden samenstellen. Volgens de opvatting van het Berliner Tageblatt zal Duitsdhland in staat zijn aan de financieele verplichtingen te vol doen, mits van een bezetting van het Roergebied in elk geval zal worden afge zien. De Vossische Zeitung schrijft trou wens ook dat het daar in de eerste plaats op aankomt: te weten of door ondertee kening de bezetting van bet Roergebied zal worden vermeden. Het Berliner Ta geblatt schrijft nog, dat er in parlemen taire kringen ook sprake is van een com binatie van sociaal-democraten, onafhan- kclijken en centrum. Verder wordt er beweerd, dat de ver schillende partijen bij de stemming over het al of niet aanvaarden van het ultima tum de partijdiscipline zullen opheffen, zoodat ieder lid volgens zijn eigen mee ning en zijn eigen overtuiging zal kunnen stemmen. UITINGEN VAN LLOYD GEORGE. In een redevoering te Maidstone heeft Lloyd George, met betrekking lot de Ier- sche kwestie, er zijn voldoening over uit gesproken, dat de twee Iersdhe leiders waren samengekomen, en de toekomst van hun land hadden besproken. Dit is een goed teeken. Sprekende over de kolenstaking ze'de hij: De schatkist heeft de controle over de mijnen opgeheven, omdat de mijnwer kers voortdurend hoogere loonen vroe gen, zoodat er ten slotte een nadeelig sal do was. De winstpot, die de mijnwerkers vragen, is een premie op het lijntrekken. De ind'usrie moet zijn eigen lasten dra gen. De aandeelhouders moeten voldoen de rente krijgen om hun kapitaal er in te steken. De prijs der Erngelsche kolen moet worden verminderd. Hij gaf als zijn mee ning te kennen, dat de tegenwoordige or ganisatie van de mijnen te koslbaaT is, en dat hij vreesde, dat de mijnwerkers bezig waren, te trachten, het land te dwingen tot een onverstandige regeling. Zelfs als het land zwichtte voot de bedreigingen der mijnwerkers, zou het geen waarborg voor vrede in de toekomst zijn. Lloyd George heeft te Maidstone ook nog gezegd, dat hij hoopte, dat de Duit schers naar goeden raad zouden luiste ren, zoodat zij de zeer gematigde voor waarden zouden aanvaarden, die hun wa ren opgelegd. Als Dultschland ontwapen de overeenkomstig het verdrag van Ver sailles, zou het gerechtigd zijn om den geallieerden te vragen, Polen te dwingen, aan de voorwaarden van het verdrag Ie voldoen. IERLAND. Volgende op de pogingen van de laatste dogen int een' verzoening tot stand te brengen tusschen de Iersohe unionisten en de Sinn-Femers, is de zeer verzoeningsge zinde uiting van de Valera merkwaardig die in Dublinsche kranten voorkomt. Hij zegt o.a.: In het verleden gevoeld© Ulster diep zijn eenheid met de rest van Ierland. Ulster zal dat weer doen. Moge die dag spoedig aanbreken. DE MIJN WERK ERS8T AKING. Men verwacht, dat het mijnwerkersbe- stuur deze week bijeen zal komen om over een hervatting der onderh andol ingen te spreken. Naar verluidt zijn er geheime besprekin gen aan den gamg, met het doel om een eind te maken aan de mijnwerkersstaking tusschen de leiders van de voornaamste vakvereenigingen, andere dan die van de mijnwerkers. Naar verluidt worden er groote hoeveel heden kolen in Engeland ingevoerd, om de schaarschte, die het gevolg is van de kolenstaking te bestrijden. De bond van transportarbeiders en die vain spoorwegpersoneel hebben hun leden verboden, kolen te lossen uit schepen, die kolen vain het buitenland naar Engeland brengen. Er wordt bij de arbeiders op aangedrongen, geen kolen te vervoeren als de overheid er in slaagt, het embargo te verbreken door gebruik te maken van matrozen of soldaten. DE JAPANSCHE KROONPRINS IN ENGELAND. De Japamsdtve kroonprins is te Ports mouth aangekomen, aan boord van het slagschip Katori, geësconteerd door Engel- sche oorlogsschepen. Dit is de eerste maal, dat een lid van bet Japjpsche koningshuis een officieel bezoek in Europa brengt, en het wekt als zoodanig groote belangstelling. Drie katholieke afgevaardigden in België hebben oen wetsontwerp ingediend om het vrouwenkiesrecht uit te breiden tot de provinciale staten, dat weldra met de nieuwe kieswet voor de staten behandeld zal worden en veel kans heeft aangeno men te worden. Do Weensche bladen maken gewag van geweldige smokkelarij bij de tabaks- regie, waarbij verscheiden hooggeplaatste ambtenaren zijn betrokken. Zestig ambte naren zijn in hechtenis genomen, tenge volge waarvan de regiebedrijven stil staan en de staat voor miljoenen schade lijdt. De politie nam ook Samuel Reis, den koning der tabak smokkelaar s in hech te nis. Reis is destijds als arm man te Wcenen gëkomen, nu is hij onmetelijk rijk en bezit een drietal huizen als kasteden. Bij Keulen is een tot het Engelsche Vliegkarps vaai het Rijnleger beh oorend vliegtuig gevallen. De tw>ee inzittenden waren dadelijk dood. I>e bosohbramd bij Dorsten, die -thans na verscheidene dagen te hebben gewoed, is geblusöht, heeft 1400 morgen bosch vernield. Er is veel vee in de vlammen omgekomen. De Deensche exportslagerijen lwhben besloten den uitvoer van spek naar Enge land voor onbepaalclen tijd te staken. Dit is niet alleen een gevolg van de mijnwer kersstaking, maar ook van de lage prijzen, die Engeland wil betalen en die den uit voer niet looniend maken. Men hoopt dat de staking van de export niet van langen duur zal zijn. y- De Zweedsche regeering heeft een wetsontwerp ingediend tot vermindering met 20 pcL van de spoorwegvrachten voor alle goederen, ten einde de nijverheid te helpen en de voortbrengingskosten als mede de kosten van levensonderhoud te verlagen. De Messagero meldt uit Padua, dat bij een botsing van fascisten en karahiiniers drie doodien en twee doodedijk gewonden gevallen zijn. EEN NIEUW RIJWIEL. In een Duitsch blad komen de volgende bijzonderheden voor over een nieuw rij wiel, het z.g. J. rijwiel: Het vraagstuk, om de snelheid der ver plaatsing van het menschelijk lichaam te vergroten, houdt redert eeuwen dc uit vindersgeesten bezig. Thans is een uitvinder, een Hongaarsch ingenieur Jaray te Friedrichshafen, met de nieuwe constructie van een geheel veran derd rijwiel-type, dat hij J-rijwiel noemt, voor den dag gekomen. Dat de uitvinder bij den bouw van dit rijwiel uitging van zui ver technisch-wetenschappel k overwe gingen, dus geen z.g. toevallige i f inding deed, bewijzen zijn uitvoerige mededeelin- gen over de motieven, die hem tot deze constructie gebracht hebben. Jaray stelde zich bij het ontwerpen van het nieuwe rij wiel tot taak, alle nadeelen van het tegen woordige rijwiel op te heffen en een voer tuig te scheppen, dat voor iedereen, groot en klein, man of vrouw, bruikbaar zou zijn: eenvoudige behandeling, zoodat het zoowel in aanschaffing goedkooper als in zijn gebruik gemakkelijker zou wezen, als het gewone rijwiel. Bij het gewone rijwiel geschiedt de overbrenging der menschelijke kracht door middel van krukken over kettingwielen en ketting naar het achterwiel. Jaray nu heeft de krukken geheel weg gelaten en ze door een soort hefboomen vervangen. De inrichting van dit hefboom systeem heeft hij zoodanig gekozen, dat bij normale werking der voetkracht de druk op den omtrtk van het achterwiel gedurende de gansche omwenteling vrij wel constant blijft, zoodat de snelheids- verandering gelijk nul wordt. Bovendien zijn de beide door de voeten bewogen hef boomen tot zekere hoogte van elkander onafhankelijk, zoodat met de omwenteling van den eenen reeds begonnen kan worden vóór die van den andere ten einde is ge bracht, waardoor het doode punt volko men vermeden is. De uitvinding sluit elke onnoodige in spanning uit; zij vermijdt alle wrijving en als gevolg daarvan een te vroeg intredende vermoeidheid van den rijder, medewerking van de armspieren tot hulp van de voet kracht en opheffing van het lichaam, om profijt te trekken van het lichaamsgewicht, zijn niet meer noodig. Ook de soms on aangename hooge stand van het zadel wordt vermeden, omdat de hefboomcon structie een zoo lagen stand van de zit plaats mogelijk maakt, dat de voeten ieder oogenblik op den grond geplaatst kunnen worden. De vele nadeelen van de overbrengins- organen tusschen de pedalen en het drijf- wiel zijn bij het J-rijwiel terzijde gesteld, zooals wrijvingsverlies bij tandwielcon structies, kettingbreuken, weigeren van meervoudige versnellingen, enz. Het J-rij- wicl bezit geen tandwiel, geen ketting, geen rondwentelende pedalen en toch drie versnellingen in de verhouding van 66: 100:136, die zonder inschakeling, slechts door eenvoudig de voeten te verplaatsen, gebruikt kunnen worden. De in Stuttgart in het publiek genomen proeven in sterk geaccidenteerd terrein, hebben de groote bruikbaarheid van het hefboom-systeem aangetoond. Jaray heeft zijn uitvinding overgedaan aan een rijwielfabriek te Stuttgart, die reeds begonnen is met de vervaardiging van het J-rijwiel op groote schaal. EEN DUITSOHE SCHADELOOSSTELLING. Op 14 Novembor 1918, deed in de nabijheid van Kampen, op de z.g. „Ge- reonte", een Duitsch vliegtuig, bemand met twee militairen, een noodlanding. Van alle zijden stroomden de nieuws gierigen toe en toen een troep militai ren naderde om de machine in beslag te nemen, zag de vliegenier nog juist kans weer de lucht in te gaan. Even later echter herhaalde zich het motor defect. De machine keerde en kwam plots neer temidden van de opeenge drongen menigte toeschouwers, van wia een tweetal, het echtpaar Albert van Bruggen, door de schroef doodelijk ver wond werd. Thans heeft de Duitsche regeering aan de beide minderjarige kinderen van wij len Van Bruggen een schadeloosstelling toegekend van f 3000. EEN BELANGIUJK TRANSPORT VOOR „ARTIS". Per s.s. „Orion" der Kon. Neet' Stoomboot-Maatschappij is een zeer belangrijk dierentransport van Carl Hagenbeek's dierenpark le Stellingen aangekomen. De zending bevat o. m. een geschenk van de Veieenigiag „Ar- tisfonds" en wel vier Voor-Indische Samburs of Aristotelesherten, aldus genoemd, wijl Alexander de Groote van zijn Indischen krijgstocht de:* „hippelaphos" (paard-hert) voor zijn leermeester Aristoteles had meege bracht. Volwassen Samburs evenaren ons Edelhert in grootte, zijn echter zwaarder van bouw, stugger van haar. en grijsachtig kastanje-bruin van deur, terwijl ze het, wat hun zwaarstangig gewei betreft, niet verder dan tot zes- enders brengen. Bovendien zal het „Artisfonds" dit jaar dan nog een drietal Dybowski-herten schenken, mooie en zeldzame tien-ender her-! ten van het Amoer-gebied, die 's win ters lang, ruig, eenkleurig haar cu zomers een eigenaardige vlekkenlee- kening vertoonen en geparenteerd rijn. aan het Japaneesche hert, de veef kleinere Sika. Voorts bevat het trans port een volwassen Chapmanzebra van' Zoeloeland afkomstig, een Argentijn- sche Jaguartijger, een paar groo t< Steppenkangoeroe's v. Wesl-Australië» een paar kolossale Soedan-Struisvo-f gels, een paar Japaneesche Keizer kra nen, de mooiste en grootste Ivraanvoi gelsoort, vooral bekend van het Japan sche lakwerk en andere sier- of nijver heidskunst, 'n Witnek-kraan van Mank schoerije en nog een aantal kleinen zoogdieren, vogels en rep tie ten, waar onder een paar N .-Amerikaan-ratel-» slangen en een merkwaardigen stom- pensnuit-krokodil van West-Afrika. Een en ander welkome vermeerde ring der levende have, die tij lens en na de oorlogsjaren weer noodig al lerlei aanvulling behoefde. Langzamerhand slaagt het Genoot schap, niettegenstaande moeilijke tijden toch erin, niet het minst dank zij de steeds toenemende belangstelling in do Oost en West, geschenken van zijn Bestuursleden en Begunstigers en de bereidwillige medewerking der groota Stoomvaartmaatschappijen, zijn levende verzameling meer op het vroegere! vermaarde peil terug te brengen, ter« wijl tevens met eenige langbe raamde plannen tot verbetering of vernieuwing der dierenverblijven een aanvang is gemaakt. Ook wat den tuinaanleg betreft,, heeft men de laatste jaren niet stilgezeten, en prachtig houdt de Mei dit jaar haar intree in den ouden Artistuin met zijn bloeiende heesters en boomen, zijn rustieke vijvers, lanen en gazons, zijn fleurig rotstuintje en wondermooie bronzen Boedda's in passende om geving. Runderlappen, mager of doorregeld 0.80 Stukjes en Rolladen 1. Roastbeaf, Lende, Ribstuk 1.10. Biefstuk 1.20. Gehakt 0.70. Mevrouw probeer eens dit vleesoh, in smaak en kwaliteit on overtrefbaar. In Amsterdam hon derd winkels door de Gemeente ge opend met groot succes. 6610 VLEESCHHOUWERIJ VAN 3550 TELEFOON 3550. O O O O IBj%3BBElBaW3TOBSg7.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6