Eerste Blad. In en om Haarlem Stadsnieuws. DAMIAATJES OINSDAG 10 MEI 1921 44ste JAARGANG No. 13834 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN» PER KWARTAAL J PER WEEK u.zo FRANCO PER POST PER KWART. Bil VOORUITBETALING f 3.57V? BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. EEN MOEILIJKE KEUS. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. „Het gouden land." LANGS DEN WEG. Besmettelijke Kinderverlamming. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Dé uitdrukking is wat versleten; we durven ze niet meer gebruiken; dorsten we, we zouden zeggen: Haarlem staat in het teeken van belastingvoorstellen. Wc hebben al kant en klaar voor ons liggen, om door den Raad te worden goed gekeurd, voorstellen om 100 opcenten te beffen op de hoofdsom der vermogensbe lasting; 100 opcenten op de hoofdsom der rijksinkomstenbelasting; heffing van een plaatselijke belasting naar het inkomen met een gelijk heffingspercentage voor alle belastbare inkomens en een zakelijke be lasting op het bedrijf van f 12.per ar beider. Resten dan nog in de toekomst: een belasting op bouwterreinen; een waarde- vermeerderingsbelasting op gebouwd en ongebouwd; een belasting op openbare aankondigingen; een belasting op logeer gasten; en een belasting op verzekering te gen brandschade. In de vorige raadszitting wilden B. en W. Jen Raad over het eerstgenoemde stel oelastingvoorstellen een beslissing laten aemen. De vroede vaderen meenden echter niet geheel ten onrechte, dat zij wel wat meer voorlichting mochten hebben alvo rens over zulke ingrijpende zaken een be sluit te nemen. Mr. Bomans, de trouwe .wachter bij onze gemeentelijke schatkist, verklaarde zich bereid schriftelijk de toe lichting te geven, welke hij anders monde ling in den Raad zou hebben naar voren gebracht. Zoodat wij dus thans in het ge meenteblad opgenomen vinden de onuit gesproken rede van onzen minister van fi nanciën, zij het met enkele variaties. Nu hadden wij deze toelichting wel kun nen afdrukken, maar wij vreezen, dat onze lezers dan aan het einde nog met de voor hen belangrijke vragen hadden gezeten Wat moet ik nu betalen en waarom moet ik nu meer betalen? Natuurlijk niet, omdat de nadere toe lichting in het gemeenteblad aan duidelijk heid te wensclien zou laten; maar omdat degene, die daar namens B. en W. spreekt zich richt tot de raadsleden; en wie wel eens neust in Nederlandsohe wetten en verordeningen met dezelver toelichtende „verklaringen", weet, dat de heeren wat tenmakers onder elkander een taal spre ker, die voor ons, gewone stervelingen. anders is dan de omgangstaal. Ziehier één zin uit de boven bedoelde „nadere toelichting" tot bewijs van onze bewering. Wij lezen: „Tegenover de mogelijke bewering, dat toch in zich een evenredige heffing een tegenstelling vormt van het goede belas tingbeginsel „heffing naar draagkracht", merken wij op dat de evenredige heffing moet beschouwd worden als het tijdelijk kwaad, dat, gelijk elk kwaad, zoo krach tig en spoedig mogelijk moet gekeerd wor den zonder in grooter kwaad te vervallen (dit zij erkend) en dat tegen het voorge stelde stelsel bestaande tweeledig toch ook uit een eindprogressie, niet kan worden aangevoerd als wij nu, in den zwaarsten tijd van overgang, door het tarief een hef ting bereiken hetwelk in billijkheid (naar draagkracht) den arbeider geen schade behoeft te doen, den kleinen middenstan der en ambtenaar ontlast en slechts de hoogere inkomens zwaarder dan tot heden treft, doch met deze machtige pleister op de wonde: met de wetenschap n.l. dat de grens bereikt is, daar iedere stijging (uit gemeentebelang ontoelaatbaar maar niet temin soms mogelijk) zich zelf scherp remt door den evenredigen druk op alle rangen der burgerij." Zonder tekort te doen aan het begrips vermogen onzer lezers vreezen wij toch dat wij hen in de taal van B. en W. niet duidelijk kunnen maken, wat er morgen in den Raad verhandeld wordt, waarom wij een bescheiden poging wagen in andere .woorden de bedoeling weer te geven. Het resultaat dan van zware debatten in de Tweede Kamer ovev het oude thema van de slechte verhouding tusschen de financiën van Rijk en Gemeente is ge- .weest, dat bij de wet aan de Gemeentebe sturen voortaan werd toegestaan de plaat selijke belastingheffing op een der vol gende drie manieren te regelen: Te heffen: A. 100 opcenten op de hoofdsom der Vermogensbelasting en 100 opcenten op de hoofdsom der rijksinkomstenbelasting. B. opcenten op de vermogensbelasting; opcenten op de rijksinkomstenbelasting en een plaatselijke belasting naar het inkomen nu' een gelijk percentage voor alle belas tingbetalers (dus zonder progressie); C. opcenten op de vermogensbelasting komen met progressief tarief; maar dan geen opcenten op de rijksinkomstcnbelas- ting. De eenvoudigste manier zou natuurlijk geweest zijn de plaatselijke inkomstenbe lasting af te schaffen en evenals de provincie doet de gemeente eenvoudig zooveel opcenten op de rijksinkoinstenbe- lasting te laten heffen als zij tot sluitend maken van haar begrooting noodig heeft. Het bleek echter al dra, dat er dan ge meenten waren, die 300 opcenten zouden moeten heffen I Daarmee was helaas het eenvoudige middel om zijn Rijks- en Ge meentebelasting op één papier thuis te krijgen, op één biljet te betalen en ook door één administratie te laten innen, veroordeeld. B. en W. van Haarlem willen intusschen van dit in zich zoo goede en gezonde stel sel redden, wat zij redden kunnen en daarom nemen zij uit de bovengenoemde drie groepen van belastingstelsels het mid delste n.m. heffing van opcenten op de vermogens èn op de rijksinkomstenbelas ting èn een plaatselijke belasting naar hef inkomen met een uniform heffings percentage. Wat dit met het ideaal van het ééne belastingbiljet te maken heeft? Zie daar de voornaamste reden, waarom wi; wilïen trachten in onze bewoordingen de bedoeling van B. en W. voor u duidelijk te maken. Want inderdaad zijn de wegen van B. en W. hier min of meer ondoor grondelijk. De redeneering dan schijnt deze te zijn de 100 opcenten op de vermogens- en Rijksinkomstenbelasting, benevens de nieu we belastingbronnen, welke wij thans in staat zijn aan te boren, moeten met de an dere bestaande inkomsten (winsten uit de bedrijven, Rijkssubsidies enz.) in staat zijn om het budget sluitend te maken. Dat is het ideaal der toekomst. De stijging der ge meentelijke uitgaven heeft in de laatste ja ren echter zulke enorme afmetingen be reikt (in vijf jaar van 1 op 5 miltioenl) dat althans begonnen moet worden met naast het heffen der 100 opcenten, ook nog een eigen plaatselijke belasting te heffen met een uniforme percentage. De lezer trekt een bedenkelijk gezicht en ziet niet, welk voordeel hem wacht, vreest integendeel nog erger geknepen te worden, B. en W. hebben daarvoor deze troost: de stijging der gemeentelijke uitgaven heeft haar hoogtepunt bereikt: het kan en mfig niet verder doorgaan. Nu moge men zeggen: maar door de pro gressieve heffing prijs te geven, een gelijke heffing voor allen in te voeren, gaat het goede van het belastingbeginsel: „heffing naar draagkracht" verloren; B. en W. re deneeren daar tegenover: uit dit kwade moet het goede geboren worden. Immers, beginnen wij met een percentage, dat dra gelijk is voor den arbeider; dat den amb tenaar en kleinen middenstander in beter conditie brengt en de hoogere inkomens al leen zwaarder belast, dan zal men zich wel wachten, dit percentage door meer dere uitgaven op te voeren. Immers ver hooging van dit percentage treft dadelijk alle groepen gelijk, met andere woorden: alle belastingbetalers zullen dadelijk even hard protesteeren, zoodat dit systeem een goeden rem in zich zelf heeft. Gaat men daarentegen sterk aan het be zuinigen, dan daalt het percentage in ge lijke mate. De bezuiniging moet er dus op gericht zijn om het in zich onbillijke systeem van een uniform tarief zoo spoe dig mogelijk geheel te doen verdwijnen door de eigen plaatselijke belasting over bodig te maken. De hooge inkomens, die zich momenteel bezwaard mogen gevoelen, doordat zij door heffing van 100 opcenten op de ver mogens- èn op de rijksinkomstenbelasting èn bovendien nog een plaatselijke inkom stenbelasting aanmerkelijk meer moeten betalen dan thans onder de ééne progres sies heffing, worden getroost met deze wetenschap, dat nu ook de grens der stij ging bereikt is; bet water is aan de lippen en kanslechts zakken, niet verder meer komenl (Nadere verklaring vindt men in een staatje hieronder.) B. en W. onihouden ziqh naast een be toog vóór dit systeem een bestrijding te le veren van de derde mogelijkheid, waarom n.m. een opcentenheffing op de vermo gensbelasting naast een eigen plaatselijke belasting met progressief tarief niet ver kieselijker is boven de keuze, welke zij deden. En wij zullen ons daar voor het oogenblik dus ook van onthouden. De raadsdebatten van morgenmiddag zullen daar ruimschoots gelegenheid voor geven. tor niet onbesproken laten, n.m. het uni forme percentage van de eigen inkomsten belasting, waarmee B. en W. het nieuwe stelsel willen beginnen. Aanvankelijk, in hun voordracht van 21 April j.l., meenden B. en VV. met een per centage van 5 tot 6 zeg 5K te kunnen volstaan. Nu de nadere toelichting versohe nen is, krijgen wij echter te hooren, dat met <04 pet. moet begonnen worden. De Raad zal dus goed doen niet op nog meer toelichting aan te dringenl Het eigenaardige is echter, dat het laatst verschenen stuk één doorloopend beloog van den wethouder van financiën bevat, om te bewijzen, dat 5 pel. al meer dan voldoende zou zijn. Onze Wethouder is als verstandig finan cier nooit een overdreven optimist geweest- integendeel, hij wist altijd zeer goed, dat zwart kijken voor een beheerder van de gemeentelijke beurs steeds de verstandigste tactiek is: zwart kijken niet alleen tegen over den Raad, maar ook tegenover zijn collega's in B. en W. Speciaal tegenover de Wethouders van Openbare Werken eu Onderwijs. En nu beleven wij het merk waardige geval, dat de Wethouder van fi nanciën komt vertellen en bewijzen, dat de toekomst der Gemeentelijke financiën rooskleurig is; dat begonnen kan worden met een evenredig heffingspercentage van 6 pet (hetwelk volgens den opzet dan ge leidelijk moet dalen)terwijl de overige leden van het college van B. en W. aan den voorzichtigen kant blijven en maar lie ver met een percentage van GYi willen be ginnen. Laten wij „de reeks rooskleurige pers pectieven" van den Wethouder van finan ciën even volgen. Voor den dienst i921- 1922 wordt een benoodigd bedrag van f 2.700.000 geraamd. (Tusschen haakjes: de begrooting is wel opeens snel gereed!) Nu zal van deze 47 Ion gouds 2 millioen niet uit de plaatselijke belasting behoeven te komen. Geraamd wordt n.m. dat de 100 opcenten op de Rijksinkomstenbelasting f 1.500.000 zullen opbrengen en de overige bronnen een half millioen. Dit blijken ech ter zeer matige ramingen te zijn; de Wet houder van financiën verwacht uit laatst genoemde middelen veel meer te krijgen. En terecht! De Rijksbelastingsadministra- tie is ver ten achter en op die achterlijke gegevens is de opbrengst van de 100 op centen Rijksinkomsten- en Vermogensbe lasting geraamd. Wanneer de gemeente zulf dus aan het Rijk haar gegevens^ er- schaft en de administratie is bijgewerkt, kan men misschien in plaats van 1.500.000 wel 2 millioen verwachten. In hun overige ramingen zijn B. en W. op dezelfde manier aan den voorzichtigen kant geweest, in tegenstelling met den Wethouder van financiën. Wanneer dus de opzet deze is: f 2.700.000 moet onze eigen evenredige heffing opbrengen; de rest, ad twee millioen, moet komen uit de tindere bronnen, daar kan de uit komst wel eens zóó zijn, dat wij de rede neering veilig kunnen omkeeren. Wij vragen dan ook: waarom willen B. en W. in tegenstelling met mr. Bomans het percentage der eigen plaatselijke belas ting zoo hoog mogelijk opvoeren? Wan neer het waar is en het is waar dat de evenredige in plaats van de progressie ve heffing een leelijk kwaad is, dan moet dat „noodzakelijk kwaad" toch zoo klein mogelijk worden gemaakt. Te meer waar het eenige goede, wat men er van zeggen kan is, dat het geleidelijk zal afnemen en een tendenz heeft om te verdwijnen. Maar laten wij dan ook beginnen met het zoo klein mogelijk te makenl Een vergelijking met Arnhem gaat zooals B. en W. doen toch zeker niet op. Haarlem heette tot nu toe voor zijn financiën een gezonde gemeente; Arnhem was hopeloos noodlijdend en zóó zeer het bankroet nabij, dat de burgemeester be dankte en een der beste financieele spe cialisten van ons land tot burgervader van de Geldersche hoofdstad moest worden be noemd Gaat het dan aan om te redeneeren: wij kiezen evenals Arnhem een heffingspercen tage van 6}4? Waarom hebben B. en W. dan niet lie ver naar Nijmegen gekeken, wanneer zij toch eenmaal in Gelderland wandelen in Nijmegen, waar men met percentage 4 begint? Als eenig motief voor de redeneering van B. en W. kunnen wij dit vinden, dat men d Raad niet strak genoeg meent te kun nen houden. Wanneer „de rooskleurige perspectieven" van mr. Bomans eens moch ten tegenvallen, dan zal dc Raad toch door gaan met het nemen van dure besluiten ende rekening klopt niet meer. Deze gedachtengang van B. en W. is zeer menschkundig. Wij zouden er echter de „vermoedelijk zal men bij invoering van een plaatselijke evenredige heffing met een percentage van 5 of 5K kunnen volstaan. Waar het bestaansrecht van dit nieuwe stelsel gelegen is in zijn tijdelijk karakter, moeten wij beginnen met het leven van die evenredige heffing zoo broos mogelijk te maken. Willen B. en W. de keuze, welke zij deden, een goede kans geven, laten zij dan nu nog vóór de debatten in den Raad beginnen verklaren, dat wij hier in Haarlem bij een evenredige heffing met een veel lager percentage dan in Arnhem kunnen volstaan en dat er werkelijk in de overige bronnen van inkomsten zoowel oude als nieuwe zooveel perspectief zit, dat de verdwijning van de evenredige hef fing geen mooie fictie, maar een gegronde verwachting is voor de naaste toekomst. Zoo niet, dan vreezen wij wel eenigszins, dat de meerderheid van den Raad de geda ne keuze niet zal bekrachtigen. AGENDA 11 MEI. Soc. „St. Bavo". Haarl. Inkoop-Com binatie 8 uurF eestvergadering Smeden patroons 8 uur Hoofdbestuur Volks bond 8 uur. Statenzaal Prinsenhof Raadsvergade ring, 1.30 uur. Familie Bioscoop. Kleine Houtweg 12, Voorstelling. Schouwburg. Wilsonspleiin. „Tartuf- fe", 8 uur. Oud-Holland. Vervvulft. Strijkorkest. Wij ontvingen nog-voor het gezin uit het Trekje van Zaterdagavond f 5. Van een arme zieke uit het gouden land ter eere van het Goddelijk Hart f 1.-. t PERSONALIA. In plaats vain den heer G. Visser, die heeft bedankt als lid van de Commisse voor de Werkl-oosJieidbestrijding, is als zoodanig door B. en W. als vertegenwoor diger van den Ned. R. K. Volksbond be noemd d'e heer G. Telman, seor.-pen- ningm. van de afd. Haarlem van dein Ned. R. K. Motaalbewerkersbond. Met ingang van 4 Mei is door Ged. Staten van Noord-Holland aan den heer M. L. A. Klein, alhier, eervol ontslag ver leend als lid van den Raad van Beroep (O.) te Amsterdam. De heer J. F. van Duuren, te Haar lem, is ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Nederlandseh- Indië, om daar te lande te worden be noemd tot administratief ambtenaar bij het binnenlandsch bestuur. De heer Dr. J. E. Wartena, rector van het stedelijk gymnasium te Win schoten heeft, naar de N.R.Crt. meldt, voor zijn benoeming aan het lyceum Ken- nemerland te Bloemendaal bedankt. Geslaagd zijn voor het examen stenogra fie-Pont te Den Haag, Kantoor Stenograaf Nederlandsch (130 lettergrepen per mi nuut, gedurende 10 achtereenvolgende mi nuten) de heer A. H. Kroon te Lisse en Mej. A. Eykenaar te Haarlem. TRAGISCH. 1 Op en rond het Nieuwe Kerksplein is al eenige dagen lang feest gevierd en gevlagd ter eere van het gouden brui- lofspaar JansenReigersberg, dat onder zeer veel belangstelling zijn bruidsdagen vierde. Verleden week werd het gouden paar een serenade gebracht onder veel belangstelling en het feest werd niet weinig verhoogd, doordat een dochter van de jubilarissen Vrijdag j.l. 25- jaar ge huwd was, welk feest tegelijk met het gouden feest heden zou worden herdacht. Vandaag zou het eigenlijke feest plaats hebben, en nu is vanmorgen de gouden bruid plotseling gestorven. Wel een tra gisch geval. De goede God heeft het niet gewild. iwmimmm •"««•netiweaasaaMMraMMa Een zeer belangrijk punt mogen wij ech- voorkeur aan geven aldus te redeneeren: Zuiver Inkomen 100 Ope. Rijks-in- kornsten- belasting Evenredige heffing Totaal belasting bij 6% Percentage bü eene evenredige heffing van 6% Totaal belasting bij 7 Percentage bij eene evenredige heffing van .7%: .Bedrag en percentage progressieve belasting bij opbrengst begrooting 1921/1922 5% 6% 7% 2500 50.50 95 114 133 164.50 6.53 183.50 7.34 159.25 6.35 5000 143.- 220 264 308 407.- 8.14 451.— 9.20 434.35 8.68 10.000 358.- 470 564 658 922.- 9.22 1016.- 10.16 1050.35 10.50 20.000 908.- 970 1164 1358 2072.- 10.36 2263.- 11.33 2441.25 12.20 30.000 1658.-- 1470 1764 2058 3422.- 11.41 3716. - 12.38 3841.25 12.80 50.000 3758. 2470 2964 3458 6722. -• 13.44 7216. - 14.43 6641.25 13.24 70.000 6458. 3470 4164 4858 10622.-- 15.17 11316.- 16.16 9441.25 13:49 Het haantje. In den schitterenden Mei-zon van den nieuwen, blijden zomerdag hiiinkt het haantje van den Groolen Toren. Koninklijk en trotsdh steekit het in zijn gouden pracht boven alles uit. Beneden hem wriemelen en jagen de mensdhen in liet stadsgewoel en het drukke, zorgelijke leven van geldvcrd'ie nen en zaken doen en preimaken. De gouden haan steekt daar zoo gewel dig ver boven uit, dat hij in staat is de gedachten op te roepen naar hooget en beter. Nooit koimen de menschen zelf bij hem, of met hem in aanraking. Ja, toch, eens, na zooveel lijd, om te bewijzen dat ook deze gouden haan niet volmaakt is, komt een daipper weiikman het kleed van den haan versieren en ver gulden. Maar als dat afgeloapen is, kraait deze aller Haarlemmers haan weer langen tijd koning. Maar het kon nog mooier, nog beter zijn! Als alles goed was, stond daar niet een gouden haan, maar een gouden kruis. Dat zou ook blinken in de zon en uitste ken boven alles. Ook boven zooveel gou den hanen als men wil. Want het zou beter in staat zijn, gedachte te wekken naar hoogere dan handelszaken, naar beter geluk dan aardsch geuoegenl ^ff»UCmgf3lnïïlGÏB?ieiKnJlfïfStnrgCTnllimlGml[nigintïlGngnlffmiE:Ot HET GENOOTSCHAP DER H. KINDS HEID. Het bestuur van het Genootschap der H. Kindsheid, afd. Haarlem, parochie van O. L. Vrouw Rozenkrans schrijft ons het volgende: De Haarlemsdhe Missieweetk ligt nog ver-sch in aller herinnering en als een vervolg hiervan wordt Woensdag 11 Mea des morgens om 9 uur de jaarlijksche Heilige Mis voor de jeugdige leden van het Genootschap der Heilige Kindsheid opgedragen, in de parochiekerk van O. L. Vr. .van den H. Rozenkrans aan het Spaarne. Onder de H. Mis is er kinder- processie en een collecte door dé Zela- teurs van het Genootschap voor de Missiën. Door het overlijden van mej. C. Lans z.g. en de daaropvolgende moeitevolle tijdsomstandigheden is het Genootschap min of meer achteruitgegaan, de gehou den Missaeweek heeft ons een aansporing gegeven te trachten hierin te voorzien, en met alle mogelijke middelen te pogen het Genootschap weder tot meerderen bloei te brengen, gesteund als wij hierin wor den door de aanbeveling van onzen H. Vader den Paus en Z. D. Hoogwaardig heid onzen Bisschop. Het voorgestelde doel is alleen te bereiken door medewer king van die R. K. ouders, die in de ge houden Miissieweek overtuigd zijn getwor den van het groote nut der R. K. Mis siën. en den hulp, die zij de missionaris sen kunnen verleenen door hun offervaar digheid' en gebed, wij doen een beroep op aller offervaardigheid voor de te hou den collecte. Laat de kinderen die H. Mis bijwonen en bidden voor de Missionaris sen doch wij vragen nog meer. Wij lij den aan chronisch gefcrek aan Zelatrieen en Zeliateurs. Jongens en meisjes van 9 tot 12 jarigen leeftijd, dat zijn onze padvinders, die hun omgeving rond zoe ken om leden aan te werven voor het Genootschap en maandelijks de contri butie ophalen, die elkander in edelen na ijver Ir achten te overtreffen door vele leden in te schrijven en op deze wijze mede te werken aan de verspreiding van ons H. geloof. Woensdagnamiddag tus schen 3 en 5 uur zullen wij uiw jongens of meisjes in de gelegenheid stellen zich als Zelatrice of Zelateur aan te melden in een der lokalen van de school der Eerw. Zusiers aan hot Spaarne, ingang Anthoniestraat No. 89 rood. Wij verwach ten nieuwe' padvinders voor ons Genoot schap en hopen ons streven in dezen tot een gunstig resultaat te zien komen. VRAGEN IN DEN GEMEENTERAAD. De heer M. L. A. Klein heeft het voor nemen in de raadszitting van morgen het volgende te vragen aan B. en W.: „Zijn B. en W. bereid den Baad mede te deelen, of de politie in het georgani seerd Overleg is opgenomen en zoo ja, op hoedanige wijze dat overleg geregeld is? GEMEENTEZAKEN. B. en W. stellen voor, teneinde de gron den, aangekocht van de Congregatie der Broeders van barmhartigheid van Sint Joannes de Deo in het Kleverpark in ex ploitatie te kunnen brengen, de daarvoor benoodigde grondwerken te doen uitvoeren en daarvoor f 35000 te hunner beschik king te stellen. B. en W. stellen voor hen te machti gen: a. het destijds door het Brandstoffen- bureau in den fjiin van het aan de gemeen te in eigendom toebehoorend perceel aan de Gedempte Oude Gracht No. 18, alhier, bijgebouwde kantoorlokaal, benevens de in gemeld perceel aangebrachte verbeteringen zooals kluis, loketten, tochtdeuren, water closets enz. te betalen de som van f 5000 en b. aan te koopen de in het voormalig Brandstoffenbureau aanwezig zijnde goe deren voor den prijs van f 2.535. - B. en W. sellten voor aan de Coöpe ratieve Wöningvereeniging voor Gemeente- personeel, gevestigd alhier, toegelaten als vereeniging uitsluitend werkzaam in het belang van verbetering der volkshuisves ting te verleenen een voorschot van f 1.051.000 ter tegemoetkoming in de kos ten voor de stichting van 141 ééngezins woningen en 4 winkelhuizen op een aan de gemeente toebehoorend bouwterrein, ge legen aan en nabij de Slachthuisstraat en een nader vast te stellen jaarlïjksche bij drage. Ingevolge art. 2 van de bij besluit van 22 October 1919 onder Nos. 8 en 9 vastgestelde verordeningen betreffende bet gemeentelijk grond- en woningbedrijf, stellen B. en W. voor over le gaan lot het aanwijzen van de perceelen in gemelde bedrijven in te brengen en tot de vaststel ling van liet bedrag der schuld, welke ter zake van deze perceelen ten laste van die bedrijven moet worden gebracht. ALGEMEENE NEDERLANDSOHE VROUWENORGANISATIE. Aan den Raad der gemeente is door bo vengenoemde organisatie een adres gezon den. waarin o.m. wordt gezegd: Een raadsstukje van B. en W. verkon digde den Haarlemmers,' dat zich hier ter stede gevallen van epidemische kinder verlamming (poliomyelitis anterior acuta) voordoen. Zij stellen voor, met hel oog op het gevaar van uitbreiding bepalingen ie maken, om liet schoolbezoek van kin deren uit gezinnen waarin zicli gevallen van gesnelde ziekte voordoen, tegen te gaan. Hoe noodzakelijk dergelijke B. en W.- lijke voorstellen ook zijn, ze hebben altijd het nadeel dat ze onder de burgerij een dikwijls noodelooze ongerustheid teweeg brengen. We kunnen daarom het volgende mede- deelen. Ze kwamen voor in Haarlem en ook in de omgeving van Haarlem en hoe wel voor bijzondere vrees geen grond be staat oordeelden B. en W. het nuttig de voorgestelde maaregelen te treffen, vooral ook omdat de ziekten zich voordoen in den aanvang van den zomer, een geliefd tijd perk dier ziekte om zich te vertooaen. De verlamming 'kan zich op al'Ie deelen van bet lichaam voordoen, vooral ook in de extremiteiten als armen en becnen. Bij voorkeur kinderen worden er door, aangetast en het schijnt dat ook gezonde personen dienst kunnen doen als overbren gers van het virus. Daarom is de door B. *n W. aanbevolen voorzichtigheid wel ge- wenscht. Gewoonlijk doet zich de zieklo voor in epidemieën van kleinen omvang. Alleen in Amerika deed zich eenige jaren geleden eens een grootere epidemie voor. Maar daar is men gewoon alles grool- seheepsch te doen. Men lieeft meenen op te merken dat dc besmetting ook aan d'e woningen heehf, waarom het aanbeveling verdient dat de woningen, waarin zich een ziektegeval heeft voorgedaan werden ontsmet, alsook het lijfgoed, de kleederen enz. De oorzaak van de ziekte is nog niet ze- ker vastgesteld. Wel heeft men in Amerika gemeend de bacil te hebben ontdekt, doch onomstootelijk vast staat dat nog niet. Wanneer wij daarbij nu nog vermelden dat de patiënten in de meeste gevallen niet direct in doodsgevaar verkeeren, hoewel zich natuurlijk wel doodeiijke gevallen kun nen voordoen, dan hebben wij „unscre schuldigkeit getan" en het voor sommige kringen mogelijker wijze alarmeerendo raadsstukje van B. en W. tot zijne juists proportie teruggebracht. „gezien, dat in het burgerlijk armbestuur alleen mannen zitting hebben, van oordeel, dat in een college, dal In beslissen heeft over armen en misdecldcn, de stem der vrouw niet gemist mag wor den, van oordeel, dat de practisohe en huis houdelijke blik der vrouw, uit den aard der zaak, goed onderscheidt, waar werke lijk armoede is en waar niet, dringt er bij den Raad op aan, bij de eerstvolgende vacatures een vrouw te be noemen, of zoo mogelijk in genoemd col lege het nu bestaande bestuur uit te brei den met zoo mogelijk minstens twee vrou welijke leden." VERPACHTING KIOSKEN IN DEN HOUT. Maandagmiddag werd namens het ge meentebestuur lierverpacht de kiosken in den Hout, aangesloten aan de duinwater leiding en voor den verkoop van verfris- schende dranken, bestemd, aan de Dreef en bij de Sociëteit „Trou moet blijeken", voor de jaren 1921, 1922 en 1923. Er waren dezen keer 8 inschrijvingen ge komen, en wel van: J. Akersloot, te Haar lem, de eerste kiosk voor f 175, de twee de voor f 205 mejuffr. Koersen te Haar lem, de tweede voor f 100; A. J. Stokman, Haarlem, de tweede voor f 188; P. van Zijl, Heemstede, de eerste voor f 220; de tweede voor f 340; N. Fije, te Heemstede, de tweede voor f 100; K. Th. v. Gemert, tc Haarlem, dé eerste voor f 25, de tweede voor f 50; mej. v. Meurs, de eerste voor f 87.50, de tweede voor 137.50. Allen per jaar. De gunning lieeft later plaats. „ONDER ONS". Wij herinneren aan de uitvoering van het Gemengd Koor „Onder Ons" op heden avond in de sociëteit „Vereeniging". Door een misverstand werd zij niet in de agenda van gisteren opgenomen. DRUKTE IN DE BOUWVAKKEN. De Directeur van den Dienst der Werk loosheidsverzekering cn Arbeidsbemidde ling te 's-Gravenhage deelt mede, dat be halve aan timmerlieden, metselaars en stus cadoors, ook aan bouwkundige opzichters en t-oekenaars, die behooren tot hel eersle gedeelte der liching van 1921, uitstel van eersle oefeninig kan worden verleend. De dienstplichtigen, die voor dit uitstel in aanmerking willen komen, moeten zich, zoodra bet tijdstip is vastgesteld, waarop zij bij de militie moeien worden ingelijfd, mei een daartoe strekkend verzoek, verge zeld van een werkgevers-verklaring, dat zij als bouwkundig opzichter of teekenaar in het bouwvak werkzaam zijn, rechtstreeks wenden tol den Minister van OorLog.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1