EEN SMID Stadsnieuws. SPORT EN SPEL. R. K. H. V. B. SO LIED SCHOENWERK Zakelijke belasting op het bedrijf. VAN ONZE RECHTBANK. DE HOLLANDSCHE TULPEN TE MADRID. Geen Winkelsluiting. PASTOOR D. F. W. PICHOT. „Het gouden land." BJonck&loedï ÖARTEU0CI55TR1V voor DAMES-HEEREN en KINDEREN DAMMEN. Vrijdagavond werd in het R. Kij Vereenigingsgebouw te Heemstede de meest belangrijke wedstrijd gespeeld voor het district Haarlem en 0. van. den Ned. R. K. Dambond, nJ. „JSt« Bavo" Heemstede tegen „St. Joseph1* Haarlem, de sterkste clubs, welk» bel den pretendenten zijn voor het kam pioenschap. In de eerste ontmoeting wist „S*. Bavo" haar tegenpartij met 17—3 te Moppen, de eenige nederlaag, welke „St. Joseph" te boeken had. „St Ba vo" was met een invaller voor L. J. FLoris. „St. Joseph" was compleet De strijd was zeer spannend, en pas op het laatste moment viel de beslissing in het voordeel van „St. Joseph". De uitslag was als volgt: „St. Bavo" „St Joseph". I. E. Stalvoort 02 L. v. KesseL 2. J. Veen 11 B-. N. Bulters. 3. T. Broekman 2—0 J. v. Musscher, 4. C, Portegies 0-2 A. Bulters. 5. L. Timmermans 2—0 D. Rump, P. Veen 1—1 H. Rump. 1- Th. v. Schie 1—1 J. Orth. 8- J. v. Straten 0—2 C. Meijer. C. v. d. Velden 2—0 J. v. Woert, 10. J. v. d. Zwam 0—2 D. Keizer, Totaal 9—11. In een vroeger gespeelden wedstrijd is een partij tusschen „St. Bavo" en „T. E. mP." niet uitgespoeld. Wordt deze door „T. E. P." gewonnen of remise, dan is „St. Joseph" kam-* 'pioen van het district Haarlem en O Aan het Provinciaal Ziekenhuis nabi} Santpoort kan geplaatst worden loon f 34f 39 per week met 5 een- jaarlijksche verhoogingen. Premievrlj pensioen. Alleen schriftelijke sollicita- tiën in te zenden voor Zaterdag 14 Mei a.s. aan den Eersten Geneesheer-Di recteur. De wet van 30 December 1920, Stbld. 923 tot wijziging der Gemeentewet geeft aan de gemeenten de bevoegdheid over te gaan tot heffing van een zakelijke belas ting op het bedrijf. Deze nieuwe belasting komt voor invoering allereerst in aanmer king. Het is toch alleszins billijk, schrijven B. en W„ dat de gemeente van het bedrijf eenige vergoedühg eischt voor de kosten, welke te weeg worden gebracht door de aanwezigheid van gevestigde industrieën en a'jdere ondernemingen. Van vele in deze gemeente uitgeoefende bedrijven hebben zelfs de eigenaren elders hun hoofdverblijf en dragen slechts gedeel telijk in de kosten der gemeenlehuishou- ding bij. In gemeenten, waar fabrieken gevestigd zijn, zullen de uitgaven voor onderwijs, politietoezicht, ziekenverzorging, onder houd van wegen en bruggen enz. natuurlijk zeer belangrijk hooger zijn, dan in ge meenten, waar zich geen of slechts enkele bedrijven bevinden. Ook de aanwezigheid van arbeiders, met een loon beneden een bepaald bedrag, brengt voor de gemeente kosten mede, welke door de van hen te heffen belas ting niet kunnen worden gedekt. Dit be drag der verdiensten zal overeenkomstig itr" 242e der Gemeentewet bij algemeenen maatregel van bestuur worden vastgesteld. Tot heden is de bovenbedoelde algemeene maatregel van bestuur, waarbij de loon grens zal worden bepaald van de voor de berekening der belasting in aanmerking komende arbeiders, nog niet versohenen. De vaststelling der verordening behoeft echter daarvoor niet te worden uitgesteld. Aanvankelijk was in de wet de loongrens vastgelegd en bepaald op 2500.Het is niet bekend of de loongrens voor alle ge meenten thans tot hetzelfde bedrag zal worden bepaald. Als motief om n i e t tot de invoering de ter heffing over te gaan, is aangevoerd ge worden, dat de productiekosten der be drijven door de heffing belangrijk worden verhoogd en de vestiging van nieuwe be drijven in de Gemeente wordt tegengehou den, Deze overwegingen kunnen be schouwd worden als van weinig beteekenis te zijn, aangezien do belasting, Welke in gevolge ark 242e der Gemeentewet hoog stens f 12.per jaar en per arbeider be draagt, gering is. In verhouding van het door de bedrijven uit te betalen loon geeft de belasting slechts een zeer laag percen tage aan. Ten opzichte van het tegenhouden der vestiging van nieuwe bedrijven kan mede worden aangevoerd, dat de meeste ge meenten wel tot invoering der belasting zuilen overgaan. Daar de grens van het inkomen nog niet is bepaald, kan de opbrengst der heffing niet met eenige juistheid worden vastge steld, waarom slechts een vermoedelijke opbrengst tot een bedrag van f 100.000 geraamd is. Voorts acht het College het noodig er op te wijzen, dat de belasting een zuiver zakelijk karakter draagt, waarom geen re kening behoort gehouden le worden met den omvang van eenig bedrijf. Bedrijven van grooteren omvang kunnen soms een gering aantal arbeiders in dienst hebben, terwijl andere bedrijven van minderen om vang meer arbeiders behoeven. De Commissie van bijstand in het be heer der gemeentefinanciën kan zich met de ontwerp-verordening vereenigen. CHRISTELIJKE AMBTENAREN. Vrijdagavond heeft de afd. Haarlem van den Algemeenen Christel ijken Ainb- lenaarsbond op feestelijke wijze haar vijf jarig bestaan herdacht. Onder de vele aanwezigen waren einder meer de heeren Mr. Bruch naanens Haarlem's geaneenHebesbuur, L Vermeulen, namens het Hoofd bestuur van den Bond, P. PHarten- darf, hd der Prov. Staten van Noord- Holland, vertegenwoordigers der afd. Santipooirt-Bloemendaal en van Christe lijke vereenigingen, werkzaam op ver schillend gebied. Ruin half 8 werd de feestvergadering geopend. Hierop kwam de burgemeester, de heer C. Maarschalk, ter vergadering. De heer A. van Driel hield de openings rede, waarin hij allen hartelijk welkom heette, inzonderheid den burgemeester en wethouder Bruch. Hierna wierp hij een terugblik op de afgeloopen vijf jaar, wees op den ernst der tijden en de zware taak, welke op de Overheid rust en wekte de collega's op, haar in haar taak te steu nen. Een luid applaus loonde den heer Van Driel voor zijn pittige rede. Dan werden eenige zang- en muziek nummers voorgedragen door de dames 'Jo Bruggemans (zang en piano), Ida Keanpff (ongel) en de heeren H. Beekc- taar en P. Stassen (viool). Nadat daarna door den heer Van Driel een harte! ijk woord van dank was ge richt aan den heer Vermeulen voor alles, wat deze voor den Bond gedaan heeft, gaf de heer J. L. Feiten uit Utrecht een voordracht ten beste. Dan was het woord aan ds. G. W. C. iVunderink, die de feestrede uitsprak. Hierin werd o.m. het recht van bestaan, van een organisatie besproken ,de laak van deze, en van de leden ten opzichte van de organisatie. Ook dezen spreker viel een luid applaus ten deel. Na de pauze werd het jaarverslag uil gebracht door den secretaris, den heer W. P. J. Overmeer. Hierin wordt de oprich ting door den heer Van Houten geme moreerd. Op 28 Januari 1916 had de wrste oprichtingsbijeenkomst plaats in (en gebouw in de Ridderstraat. Verschil lende omstandigheden maakten, dat het Je vereeniging in den beginne niet mee- lep; een van die omstandigheden was de. 'nendertijd op touw gezette saiarisaclie, 1 welke dank zij mr. J. B. Romans tot oen goed resultaat heeft geleid. Van het oor spronkelijke bestuur zijn de heeren De Vries en Luitingh, til)ans nog bestuurslid, zoodat zij levens hun 5-jarig jubilé als zoodanig herdachten. Thans telt de afdeeling 100 leden. De inkomsten bedroegen f 410,39K, de uilgaven f 422,0434, Er is dus een na- deelig saldo van 11,65. Ten slotte hield de heer Vermeulen nog een toespraak en werden de aan wezigen nog onthaald op voordracht, muziek en zang, waarna de uitstekend geslaagde vergadering door Ds. Vunde- rink gesloten werd. TEGEN DE INVOERING VAN EEN ZA KELIJKE BELASTING OP HET BEDRIJF. Het bestuur der Haarlemscbe Handels- vereeniging heeft aan de vak vereenigingen een circulaire gezonden, waarin zij worden uitgenoodigd een actie le steunen, welke het bestuur voornemens is in te stellen legen de invoering van een zakelijke be lasting op het bedrijf. Deze actie zal bestaan in het zenden van een adres aan den gemeenteraad, ter wijl het bestuur zich voorstelt, indien noo dig, een spreker uit te noodigen om deze belasting te bestrijden. Aan het request, dat aan den Raad zal worden gezonden, onlleenen wij: „dat het bestuur met vrees voor de ge volgen heeft kennis genomen, vooral van dat gedeelte van het belastingvoorstel van Burgemeester en Wethouders op 21 Aprü jj.ingediend, waarbij wordt bedoeld over te gaan tot het heffen eener zakelijke be lasting op het bedrijf van binnen de ge meente 'n bedrijf uitoefenende inrichtingen en ondernemingen, waaronder ook begre pen. winkels, kantoren en publiek-rechte- Kjke lichamen, waar gemiddeld tenminste 10 arbeiders werkzaam zijn, die minder verdienen dan een nog bij algemeenen maatregel van bestuur vast te stellen be drag welke belasting niet meer dan 12 per arbeider kan bedragen. Het behoeft geen betoog dat het in de zen tijd, waarin bijna alle ondernemingen zich bijzonder moeten inspannen om staande te blijven, door zoowel de binnen- landschen toestand als de buitenlandsche concurrentie gepaard gaande met een bijna totale staking van export, het zeer onrede lijk en min verstandig kan worden ge noemd bij te dragen tot een verzwaring van den strijd om het bestaan der indus trie. Dat bovendien een belasting als hier be doeld een zeer ongelijkmatig drukkende en dus onbillijke en onrechtvaardige moet worden geacht is even zeker als men be denkt dat toch een bedrijf hoogstens zou kunnen worden aangeslagen naar de fi nancieel© resultaten die het oplevert, maar niet naar het aantal arbeiders dat er in werkzaam Is. Bovendien zijn de bewoordingen waar in het voorstel is vervat, zoo vaag en ont breken daarin zoowat alle cijfers die even tueel zonden kunnen dienen om tot een juist begrip van de zwaarte dezer heffing te komen, dat het bestuur het noodzake lijk acht u te verzoeken dit voorstel niet aan te nemen en indien er termen mochten zijn om aan dit verzoek niet té voldoen in deze raadszitting nog niet tot behandeling van het naar zijne meening min volledige belastingvoorstel over te gaan. Oplichting. Mej. v. d. B. genoot van het Burger lijk Armbestuur te Haarlem ondersteu ning. Later huwde zij en vertrok naar Amsterdam. Haar schoondochter vond het echter wel prettig, toch nog de ondersteuning te trekken en ging deze elke week nog ha ea. Maar ook hier ging de kruik zoo laag te water tot zij brak. Het bedrog kwam uit, maar de juffrouw had toen al f 120 Hij elkaar weten in te palmen. Ze stond Maandag terecht en de Officier van Justitie eischte tegen haar 8 maanden gevangenisstraf. Poging tot diefstal. li. v. D., een 18-jarige landarbeider uit Nieuw-Vennep sloeg op Dinsdag 15 Maart een ruit in van een schoenwinkel. Op vragen van den president, waarom hij dat gedaan had, antwoordde bekl., dat hij schoenen had willen stelen, om ze weer té verkoopen. Dat was hem echter niet gelukt. Verleden jaar heeft hij al eens twee maanden in een tuchthuis door gebracht. De Officier vond dan ook, dat een strenge straf noodig was, in de hoop, dat do jongen daardoor misschien nog tot inkeer zou komen, waarom hij een gevangeni straf van twee maanden vroeg 'Langooren. In do Haarlemmermeer wordt nogal eens gestolen. Ook F. V. heeft zich daar aan schuldig gemaakt. In Maart 1.1. heeft hij eenige konijntjes gestolen. De Officier zei, dat V. er eigenlijk op uit gegaan was om aardappelen te stelen. Ook al een ernstig feit, waarom de Of ficier een gevangenisstraf van drie weken gerechtvaardigd achtte. Eenden. Twee broers uit de Haarlemmermeer, die een zeer gelukkigen naam dragen, hebben 216 Maart een drietal eenden ge- J stolen, voor welk feit zij zich moesten j verantwoorden Prés.: „Jullie hebt ze verkocht voor f 15.—J' Bekl.„Nietwaar, Edelachtbare, voor f 10.—." Beklaagden zeiden, dat zij de eenden niet gestolen hadden, doch dat zij op strooperij uit geweest waren. Bovendien waren het wilde eenden, welkezich hadden laten pakken. De Officier geloofde het smoesje niet en eischte 2 weken gevangenisstraf. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad dezer ge meente op Woensdag 11 Mei 1921, des namiddags ten 1% ure, zoo noodig voort te zetten des avonds ton 8 ure, ja de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mediedeelingen en ingekomen stuk ken, Verzoek E. L. Brouwier, eervol ont slag Hoofd school voor M.U.L.O. no. 1. Verzoek E. Hindiiks, eervol ontslag Hoofd Herhalingsschool no. 2. 2. Voor stel B. en W. tot aanwijzing van stem lokalen. 8. Voorstel Commissie art. 166 gemeentewet inzake wijziging AJgem. Politieverordening (bestrijding kinderver lamming.). 4. Voorstel B. en W. verhu ring grond eenz. aan den Oudeweg aan de N.V. Internationale Houthandel Mij. 5. Voorstel B. en W. verhuring gemeen tegronden. 6. Voorstel B. en W. toeken ning voorschot bouw arbeiderswonin gen Coöp. Won&ngvereeniging voor gem. personeel. 7. Voorstel B. en W. bestra ting Zounervaart. 8. Voorstel B. en W. aankoop perceelen ten noorden van de Zomervaart (Hofje van BuMewijk). 9. Voorstel B. en W. beschikbaarstelling gelden ophooging enz. grond nabij de Velserstraat. 10. Voorstel B. en W. vast stelling perceelen in te brengen bij grond en woningbedrijf. 11. Voorstel B. en W. tot wijziging der Verordening op de hef fing van maiktgeld. 12. Voorstel B. en W. inzake bouw hulpgebouw H. B. S. met 3 j. c. enz. 13. Voorstel B. en W. tot wijziging en invoering van belastin gen voortvloeiende uit de wet van 30 Dec. 1920 (S. 923) tot wijziging der ge meentewet. 14. Voorstel B. en W. vast stelling verordening heffing en invorde ring zakelijke belasting op het bedrijf. 15 Benoeming leider Personeelreserve. 16. Benoeming twee Regenten (Raadslieden) St. Elisabeth's of Groote Gasthuis. 17 Benoeming tiwee leden (Raadsleden) Comm. inzake lichamelijke opvoeding. 18. Benoeming lid Plaatse!. Comm. van Toe zicht op het M. O. Berichten van 27 April bereiken) ons, schrijft het „Wkbld. voor BI.-C.", die zeggen, dat de tulpen schitterend bloeien en veel belangstelling trekken op het terrein der Nederlandsche week die een der eerstvolgende dagen offi cieel wordt geopend. Een filmopname is gemaakt, die spoedig naar Holland komt. EXAMENS L. L Geëxamineerd 8 vrouwelijke candi- datcn. Geslaagd de dames A. W. Brink man, I. W. Sorgdrager, te Haarlem; J- de Bruin, W. E. Klamer, te Zaan dam; H. Vis, te Santpoort; J. C. D. Wormian, te Amsterdam. PERSONALIA. Te Utrecht is geslaagd voor het can- didaatsexamen in. de rechten, mej. B. M. C. Nolthenius, alhier. A.s. Vrijdagavond, wordt voor dien avond de winkcfel uiting sverordening op geheven in velband met de bloemen markt. De winkels mogen don tot on be paal den tijd geopend zijn. BISSCHOPPELIJK MUSEUM. Wij ontvingen het jaarverslag van het Bisschoppelijk Museum van Kerkelijke Oudheid, Kunst en Geschiedenis, alhiior, waarin oen beknopt overzicht wondt weergengeven. over de jaren 19181920. Als eerste .en voornaamste gebeurtenis van dit tijdvak wordt vermeld de viering van het 50-jarig beslaan van het Museum op 19 Januari 1919, samenvattende met de huldiging van den voorzitter, Mgr. J. J. Graaf, tevens stichter van het museum, bij gelegenheid van zijn 80sten verjaardag den 25sten da-v. In 1917 vermeldde de catalogus 3122 numuiers, thans 3245. De collectie Handschriften werd ver meerderd met een zeer kostbaar 16e eeuwsch Lrvre d'Heures, met miniature randversieringen en versierde beginlet ters, gebonden in den oorsprankdijken van 1555 gedateenden lederen band. Ge schenk van mejuffrouw ,C. Nolet, Schie dam. Rijke aanwinsten mocht de Bibliotheek verwerven. Verscheidene vlugschriften: over de uitvoering van bet Ganoondaait van 1827, de invoering der Hiërarchie in 1853, de viering van de Aprilfeesten in 1872 en andere van polemisch en aard. Ten opzichte dier Prentenverzamel'ing (houtsneden, lithografieën, gravures). his torie-prenten en portretten valt voor eerst te vernielden een ooïïcctd» portretten van geestelijken dloor den Hoogeerwaar den lieer Mgr. M. P. J, MöiMinamn, Vicaris Generaal van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, geschonken uit de nalatenschap van zijnen voorganger, Mgr. A. J. Brou wer, voorts, dat bij de Wering van liet 60- jarig bestaan van het museum, door pas toor Wreesiman, St Elisabeth, Rotterdam geschonken werd zijne „GoMectio Ma-1 riama", een verzameling namelijk van af beeldingen van O.L. Vrouw in prent, oor spronkelijk dloor Dr. Herman Schaapman aangelegd, en door den schenker uit diens nalatenschap aangekocht. Ook de verzameling bouwkundige plan nen en teekeningen, alsmede de afdeeling schilder- en beeldhouwkunst en metalen voorwerpen konden belangrijk uitgebreid worden, alsook de afdeeling munten en penningen. Verder verwierf het Museum twee voor werpen van vrouwelijke Jdeedterdtracht, die van belang zijn voor de geschiedenis on zer kaïühoKeke zeden en gewoonten, omdat ze tot Sn de XlXe eeuw gedragen zijn bij biecht, communie en begrafenis.' Het is een zoogenaamd Noord-Hofcndsohe „ka per" geschenk van mejuffrouw Stroet-dc Wit van Hoogwoud, hetander, uit Zuid Holland, een zoogenaamd „regenkleed". Aan dé jaarverslagen aam Burgemeester en Wethouders van Haarlem wordt ont leend dat het aantal betalende en niot- betalende bezoekers in 1918: 279, in 1919: 314 en in 1920: 440 bedroeg', en dlat, af gezien van kleinere bijdragen, als devotlie- en bidprentjes enz., in 1918: 120, in 1919 283, en in 1920: omstreeks 50 voorwer pen zijn bijgekomen, waarbij te voegen rijn de 74 Pauselijke zilveren jaarpen ningen. Gedurende bet behandelde tijdvak bleef de samenstelling der Commissie ongewijd rigd. „EEN DAG VOL DWAASHEID." Vrijdag 13 Mei heeft in den Stads schouwburg een belangrijke voorstelling plaats van Het Ned. Tooneel, directie Dr. Willem Royaards. Dan wordt opgevoerd: „Een dag vol dwaasheid", blijspel van De Beaumarcliais. „De Tijd" schrijft daarover: „Deze snaaksche vertooning van „Een dag vol dwaasheid" staat als pendant naast de Vastenavondgrap: „Driekoningenavond". De décors, de costumes zijn van een har- monieuse fijnheid, een sprookjesachtige bekoring, als deze idealiseerde zotterij be hoeft." „Het Centrum": „Spel vol licht en zwier en guitigheid, verliefdheden en bedriegerij- tjes, met kostelijke humorsaus en spirit van Fransche filosofen." „De Maasbode": „Een voorstelling vol gracielijke jeugd-bevalligheid, vol lachen de dwaasheden." Naar wij tot ons leedwezen vernemen is de Zeereerw, beer D. F. W. Picliot, vroeger pastoor der parochiekerk aan de Amster damstraat en thans pastoor der kerk H. H. Petrus en Paulus te Amsterdam, Zondag van de H. H. Sacramenten der Stervenden voorzien. Er is echter- nog goede hoop op herstel van gezondheid. DE ZAKELIJKE BELASTING OP HET BEDRIJF. In het „Weekblad van den A. N. D. B." wijdt de heer Henri Polak een beschouwing aan de voordracht van B. en W. van Am sterdam, tot het heffen van een zakelijke belasting op het bedrijf, en wel naar aan leiding van een adres te dier zake door de Amslerdamsche Juweliersvereeniging aan den Amsterdamschen Gemeenteraad. De heer Polak wijst er op, dat de gewoonte van industrieelen om in dergelijke gevallen adressen te zenden, er toe leidt, dat men de bezwaren van dien kant niet al te waar opneemt. Het is echter zaak,, zegt hij, dat men daarbij objectiviteit betracht. En hij vervolgt: „Wie aldus handelt, zal moeten erken nen, dat inderdaad op de Nc lerlandsche nijverheid wel een en ander drukt, waar van de buitenlandsche geheel of gedeelte lijk bevrijd is. Daar is, bijvoorbeeld, de ar beidsduur. De conferentie te Washington besloot, dat alle landen, toegetreden tot den Volkenbond, of vertegenwoordigd ter conferentie, binnen één jaar de 48-urigo arbeidsweek zouden moeten invoeren. In Nederland is dit geschied; men ging er zelfs verder en stelde de werkweek op 45 uren. In de meeste overige landen echter, die aan de de conferentie deelnamen, is e®u wet, voorschrijvende een arbeidsweek van 48 uren, nog niet lot stand gekomen. Daar is verder het feit, dat onze nijver heid de kosten van allerlei sociale verze keringen te dragon heeft, terwijl dit in som mige andere landen niet of niet in zulke mate het geval is. En ook kan niet ont kend worden, dat er, buiten Engeland, geen land is, waar de belastingen zoo talrijk en zoo hoog rijn, zoo zwaar drukken, als het onze. „Wij weten nu wel, dat het concurren tievermogen eener nijverheid niet alléén, zelfs niet in de eerste plaats van zulke dingen afhankelijk is; doch een bepaalde en niet onbelangrijke rol spelen zij wel degelijk en daarom mag er niet zonder noodzaak een nieuwe last op de industrie gelegd worden." Voor de diamantindustrie oordeelt de heer Polak de voorgestelde belasting er ger dan een dwaasheid. De héér Polak wijst verder op de ver schillende groote industrieën, welke reeds uit Amsterdam zijn weggetrokken, om dan te besluiten: „Indien er nu alweer een nieuwe last op de industrie gelegd wordt, zou dit voor Amsterdam wel eens verlies in plaats van voordeel kunnen opleveren, en zeer ernstig verlies óók verlies namelijk van de be lastinggelden van de velen, die de stad moeten verlaten, omdat zij hun middel van bestaan elders moeten vinden; verlies bovendien van bronnen van inkomsten van winkeliers, neringdoenden enz." ELECTRISCHE CENTRAAL STATION. In de te Haarlem gehouden alge meene vergadering der Maatschap-, pij van Electrisehe Centraalstationsi werd de balans-, winst- eu verlies rekening goedgekeurd en het dividend bepaald op 4 o/0 De aftredende com missaris, de heer L. A. Spierings- werd als zoodanig herkozen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 3 Mei d. van L. L. Lijdesdorff- Dias. 4 Mei z. van J. M. A. de Graaff- Arens. 5 Mei d. van H. N. Kievits-Olesen. d. van J. E. Sernee-Smit. 6 Mei d. van H. Baars-van de Water. 7 Mei z. van A. M. van Dijk-van Kampen. z. van D. Lacourt-Drogtrop. z. van D. Jansen-Huijboom. 8 Mei d. van C. Teeuwen-Jlol. d. van A. C. Krijt-Vlin- kervleugel. 9 Mei d. van M. Koster- Bakker. Overleden: 7 Mei KI. Keuter, 86 j., Rip- perdapark. P. H. Duizenberg, 64 j., Zijl straat. 8 Mei J. Thijsse, 88 j., Macrten van Heeinskerkstr. P. J., 1 maand, z. van J. Campfens, Rustenburgerlaan. 9 Mei J. A. Martin, 58 j., Heerensingel. Een lezer schrijft ons getroffen te zijn door het trekje van Zaterdagavond, ge- titeld: „Het gouden land" en zendt ons „ter eere der Alleriitiligste Maagd Ma ria" voor het zwaar beproefde gezin f 1. UITSPRAKEN VAN 9 MEI 1921, D. K. los werkman, ged. H. van Bew. le' Haarlem, verduistering, 6 maanden ge vangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis. J. K„ schoenmaker, te 's-Gra- Vjenhage, thans ged. H. van Bew. Haar 1 tem, diefstal, 6 maanden gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis. S. A. los werkman, ged. H. van Bew. te Haar lem, iandlooperij, 2 dagen hechtenis en 10 dagen gevangenisstraf. S. H. te Haar lem, verduistering, voorw. gev. straf van 1 maand met een proeftijd van 2 jaar. A. V. metaaldraaier, te Schoten, mishan deling, geldboete van 30, subs. 15 da gen hedhtenis. F. G. v. K. bloemistknecht te Hillegom, bij verstek, mishandeling, geldboete van 25, subs. 10 dagen hech tenis. C. A. H. los werkman, te Velser- oord, bij verstek, wed-erspanmigheid, geld boete van 25, subs. 15 dagen hechte nis. T. G., hvr. van J. de G. te IJmiuiden, heling, 1 maand gevangenisstraf. S. B. hvr. van J. D. te Zaandam, geldboete van f 25, subs. 10 dagen hechtenis. A. v. D., timmerman te Zaandam, verstek vonnis bekrachtigd. STATUTEN. De „Staatscourant" bevat de Koninklijke goedkeuring op de statuten van de Veree niging tot oprichting en instandhouding van een R. K. Openbare Leeszaal en Bi bliotheek te Haarlem en van de vereeni ging St. Franciscus' Liefdewerk, alhier, die zich ten doel stelt: het bevorderen van de godsdienstige en maatschappelijke verhef fing van R. K. arme, achterlijke en ver waarloosde jongens overeenkomstig de R. K. beginselen. CONCERTEN. Op Vrijdagavond 13 Mei a.s. geeft het Haarlem's Muziekkorps, onder directie van den heer N. Gerharz, zijn eerste concert van dit seizoen voor dé leden van de con- certvereeniging in den tuin van het Bron gebouw en Maandagavond 16 Mei (Twee den Pinksterdag) een volksconcert, even eens in den tuin -van het Brongebouw. Tot slot. De laatste wedstrijd is nu gespeelld. 'Het seizoen is gesloten. Of wij tevreden mogen zijn? Zou er ooit een voetbalbond geweest zijn, dli-o in het eerste jaar van zijn be staan een competitie speelde tusschen 25 elftallen, zoodat de spelers het geheele seizoen -volop wéék hadden? Wij gelooven van niet. Inderdaad. Het is zeer goed gegaan. Wij moeten volop tevreden rijn. Het systeem, hier in Haarlem en Omstreken door de oprichters gevolgd, om overal maar dubs op le richten, is wè4 het beste systeem dat bestaat. Daardoor is er over vloed van d-ubs en is er geen beh-oefte om tegen meLkatholioken 4e spelen. Voor het volgend seizoen is het aantal medespdemte elftallen reedis tot 50 ge klommen. Wijkeroog, IJmuiden, Haarlem- mefliedie, de Lijnden en Zandvoort zijn plaatsen waar nieuwe clubs rich opmaken om bij den Bond te worden aangesloten en ki de stad Haarlem komen twee nieuwe vereenigingen de zaak versterken. Ën nu, tol slot, oen dankwoord. Heeren scheidsrechters vooral aan u een harte lijke dankbetuiging. Uw werk was vaak aangenaam, zeer prettig, maar ook dik wijls onpleizierig en ondankbaar. Daarom onzen bosten dank voor hetgeen gij hebt gedaan. Zonder u kan de beweging niet bestaan en alléén mét uw medewerking kan de Roomsohe Sportbeweging haar doel bereiken. Verder de Redactie N. II. C., hartelijk dank gezegd voor de afgestane plaats ruimte Er kwamen wel eens abuizen voor, maar er moe Maandags ook zóóveel gebeuren in groo- ten haast, dat het zeer wel eens in die war kan -ioopen. Voor het volgend seizoen houden wij ons beleefd aanbevolen. Tot slot aBen, die onze zaak gesteund hebben vriendelijk bedank! Wij trekken ons nu achter de schermen terug, berei den ons voor, om het volgend seizoen voor het voetlicht te komen en een voorstelling te geven zóó schitterend en grootsch, dat aJBe toeschouwers, vol bewondering, var blijdschap in de handen zullen klappen. Hoog de R.-K. Voethaibeweging! R. K. V. Z. I—V. A. F C 2 Als scheidsrechter Admiraal om 2 uur beginnen blaast, trapt Zwaluwen tegen wind af In 't begin gaat de strijd gelijk op, doch langzaam maar zeker neemt V. A. F. C. 't spel in handen, doch de achterhoede weet voorloopig stand te houden. Totdat uit een der véle aan vallen de Aïkmaarsche rechtsbinnen zijn dub de lei-ding geeft, 10. De Zwaluwen vallen dar. verwoed aan, doch door slectot schieten gaan vele kansen verloren. Rust 01. Na de rust rijm de Zw. overwegend sterker, doch de keeper laat zich niet verschalken. Een doorbraak der Geel-Wit- len wordt den Zwaluwen noodlotdng, als de mid-voor in zuiver buitenspel-posi tie den voorsprong vergroot. Zwaluwen zwoegt om de eer te redden, doch heeft geen geluk, zoodat als de scheidsrechter einde blaast, V. A. F. C. een zwaar be vochten zegen heeft behaald. H.B.C.-COMB.HAARL.-GOMB. Over het gebed een slappe vertooning. voorntc* PWTWEEI-IUIJStl Na een kwartier spelens maakte M. Maa» voor Haarlem het eerste doelpunt. Er gaan aan beide kanten verschillende kansen door buitenspel verloren. Rust 01. Als er dan weer even gespeeld is valt H.B.O. een penalty ten deel, welke ri(j oenut ylI. Kort daarop scoort Maan van Pelleoom zeer fraai. Er wordt nu nogal forsch ge speeld, en kort voor het einde doelpunt df linksbuiten van H.B.C. wederom uit een penalty. Einde komt met een gelijk spel 2i. POLITIEVOETBAL. Zaterdagmiddag werd op liet veld ma Hercules te Utrecht de competitiewedstrijd gespeeld tusschen 't Haagsohe en Utrechte sche politic-elftal. De Hagenaars wonnen met 21. HAARLEMSGHE SOHIETBOND. De competities van de aangestoten vet* eenigingen om het kampioenschap 1920- 1921 op de buks zijn beëindigd. De wed strijd heeft ditmaal niet gestaan in het toeken van de algemeene belangstel ling, want slechts drie van de vfjf genoot schapsleden hebben naar het kampioen schap gedongen Wij meenen dait er voet het Bestuur van den H. S. B. wel leiding bestaait er voor te zorgen, aan <J» regeling een va sterren vorm te geven. Is dt deelname echter beperkt geweest, de uit komsten zijn er niet minder om, hetgeen uit de hieronder volgende opgaaf ka» blijken. Voor Vaderland en Koning in 5 ronden le vijftal 4601 punten met 250 treffers. Generaal Joubert in 5 tonden le vijftal 4645 punten met 249 treffers. Generaal van Merien in 5 ronden M vijftal 4453 punten met 247 treffers. Met een volledig treffers-aantal is dt lauwertak «mms dus aan Voor Vaderland en Koning als kampioen ten -deel gevallen- In de gecombineerde le en 2e vijftaBe* is de rangorde als volgt: 1. Generaal Jo» bent in 6 ronden 9031 punten met 49# treffers. 2. Voor Vaderland en Koming bi 5 ronden 8891 punten mét 496 treffers, S. Generaal van Merien ia 5 ronden 879T punten met 491 treffers. Als hoogste kompsseSurtters van de resp. vereejtigingen noemen wij nog: A. Boa van Generaal Joutbert, met 947 punten; H. Spoor, van Voor Vaderland en Ko ming, met 945 pumten en F. Hekker van Generaal vam Merien, met 898 punten UITSLAG SiERIEWEDSTRIJDEN „LEI DUIN" 7 MEI 1921. Wilhetarina IIGraficus 22 „Leiduin"Dro site's Elftal 30 De prijzen zjjm geëtaleerd bij den heer F. Rot, sigarenhan.de!Binnenweg, Heeas stede.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2