Tweede Blad. IET GEHEIMZINNI6E BANKBILJET BUITENLAND. BINNENLAND. Binnenlandsch Nieuws. DINSDAG 10 MEI 1921 De crisis in de Engelsche mijn industrie. i>e toestand in Ierland. GEMENGDE BUITENL. BE RICHTEN. ,4>e omgdukkfige," riep de jonge man op «nedeiijdentcten toon. „Wie mag het ge weest zijn?" De stad der 14000 dwazen. Schandelijke Protestantsche Propaganda. Van den schoenmaker en zlin leest Het verslappen van den strijd. De mijnwerkersleiders beginnen blijk baar in te zien, dat een regeling van het conflict in de mijnindustrie onmogelijk is, zoolang niet de eisch van den nationalen pot is geschrapt De „Daily Herald" ij van tneening, dat de leiders beginnen te neigen naar een uitspraak door de arbeiders door middel van een stemming. Herbert Smith vroeg Zaterdag om een eervolle schikking. Hij was overtuigd, dat de mijnwerkers niet konden winnen. Indien een „pot" ver keerd is, zoo verklaarde Smith, laat dan de regeering een alternatief aanbieden, waarbij den arbeiders dezelfde kansen worden gegeven. Zij zullen dan geen mi nuut langer staken. Lloyd George's stand vastigheid te Maidstone zal, naar wordt verwacht, de hernieuwing der onderhande lingen verhaasten. Permanente of tijdelijke regeling1 In verband met het feit, dat enkele mijn werkers, leden van het Parlement, er vóór zijn de onderhandelingen te heropenen tot het treffen van een tijdelijke loonregeling door middel arbitrage, wijst de cor respondent arbeidszaken van de „Manchester «..„urdian" er op, dat het denkbeeld van een tijdelijke loonregeling aanmerkelijk verschilt van het aanbod, dat de regeering heeft gedaan en hetwelk de mijnwerkers ruim een week geleden heb ben verworpen, daar het regeeringsaanbod van tien millioen pond aan de industrie, een voorwaarde was voor een overeen komst, die op zijn minst vijftien maanden zou gelden na ommekomst van de over gangsperiode. Dit zou hierop zijn neerge komen, dat de mijnwerkers zouden hebben afgezien van den eisch van een nationale loonregeling voor den duur van bijna twee jaren, terwijl het nieuwe voorstel van een zuiver tijdelijke regeling hen vrij zou laten, het geheele vraagstuk aan het einde der vier maanden van de tijdelijke regeling op nieuw aan de orde te stellen. Hetgeen sen nieuw groot conflict in de steen koolindustrie in het begin van den herfst jot resultaat zou kunnen hebben. Aan den anderen kant schijnt er geen vooruitzicht op een spoedige permanente regeling, ten zij de eigenaars er toe kunnen worden bewogen of gedwongen, een regeling op na tionalen grondslag, hetzij met een winst- pot, hetzij met een of ander substituut daarvoor, te aanvaarden. In deze omstandigheden schijnt de eenige keuze volgens de correspondent een zui ver tijdelijke regeling, met het gevaar, dat het conflict over een paar maanden op nieuw zal uitbreken, of een voortzetting van den strijd tot een van beide partijen gedwongen is. hem op te geven. De opening van het noorde lijke parlement. Sir James Craig, de leider der Ulster- Unionisten, heeft Zondag in een rede ver klaard, dat hij door tusschenkomst van ieu minister van koloniën, de premiers 'an alle Britsche koloniën heeft uitgenoo- ligd de openingszitting van het noordelijk lersche parlement bij te woren. James Craig door zijn eigen wacht beschoten. James Craig, de leider der Ulstersohe Unionisten, is Donderdagnacht door de posten van Kroontroepen, die regelmatig roor zijn huis staan, beschoten. Natuurlijk bij vergissing. Zij meenden, dat Craig goed en wel thuis was en toen hij nu, vergezeld van twee vrienden, 's avonds in zijn auto terugkeerde van een verkiezingsvergade ring te Banbridge, en den wagen in de richting van zijn eigen huis stuurde, meen den de posten, dat er een aanval in gang was en vuurden op den Craig's auto. Toe valligerwijze werd niemand getroffen, of schoon twee kogels in het onderste deel Iran den wagen doordrongen. Toen de posten later vernamen, dat Sir James zich in de auto bevond, stonden zij te beven van schrik en putten zich uit in verontschuldigingen. Welke houding Craig heeft aangenomen en of de onvoorzichtige of moeten wij zeggen overwaakzame? soldaten gestraft zijn of geprezen of beloond, vermeldt de geschiedenis niet DE TOESTAND IN OPPER-SILEZIë. De toestand in Opper-Silerië is onver anderd, aldus werd gisteren uit Berlijn aan het „Hbld. geseind. Dit beteekent. 2). ..Maar beste mijnheer Oriloff.... ik zou u de som naar Miinchen kunnen overma ken. Met zulk een bedrag in den zak rei zen de bankier deed hier zijn stem tot den fluistertoon daten. De schilder lachte. „Ik ben geen kind, mijnheer Grefort, en geloof ook niet aan de rooversverhaten in de dagbladen. Daar ik nu eenmaal hier ben, wil ik ook niet onverrich terzake heen gaan. Men kan niet weten: het kan mij op bier o I'd aar onderweg bevallen, dan zou Ik, een vreemden luim volgend, mij daar wijlen ophouden, en dan nou ik geen gtikl genoeg bobben. Neen, neen." De beide hoeren begaven ziich binnen He afgestoten numb, waar bankier in ligen persoon den jongen man de sons in Vaiakbiljetten op de tafel voortelde, ter wijl deze de hem voorgelegde kwitantie tndearteekende en een stetilschen blik •torp door het traliewerk, trawand» te °f de scboone jonge dame eenige «chook oou den ittdnm, die tem ten rte) vfel dat nij verergerd is, want ente crag, -oat oe Entente niet ingrijpt, maakt het den Po len gemakkelijker hun strategische stellin gen te versterken. De geallieerde mogend heden hebben hun troepen voor een deel op verloren posten nutteloos opgeofferd en verdedigen verder alleen de groote steden, en dal niet eens volkomen, want de capitulatie van Köningshütie, de groot ste zuiver Duitsche stad in Opper-Siilezië, bewijst het volslagen fiasco van de po litiek van Oppeln. De intergeallieerde com missie heeft besloten, aan Korfanty een ultimatum op korten termijn te zenden, waarin bepaald wordt, dat allt niet in Opper-Silezië wonende Polen het land onmiddellijk moeten verlaten en dat alle oproerlingen strafrechtelijk zullen worden vervolgd. Van een uilvoering van dit ul timatum is niets bekend, en men moet het als volkomen doelloos beschouwen, daar het onmogelijk is mei een oproerling als Korfanty, die zijn standpunt in nota's en manifesten heeft uiteengezet, door onder handelingen iets te bereiken. Het geloof van Duitschlamd aan den goeden wil van de inlergeallieerde commissie is opnieuw geschokt, daar zij thans manifesten tot de Duitsche bevolking in Opper-Silezië heeft gericht, waarin deze wordt aangespoord, haar steden rustig door de Polen te laten bezetten en de onderhandelingen tusschen Oppeln en Korfanty niet te storen. Een politiek, die zich steeds slechts met ver zoeken tot de verdrukten wendt en nooit tot de verdrukkers, moet op den duur ook de rustige bevolking in opstand doen komen. De noodtoestand der Duitsche bevol king neemt van uur tot uur toe en de opwinding in de Duitsche kringen houdt daarmede gelijken tred. De geheele lin keroever van de Oder is nog vast in han den van de Duitschers en zij krijgen ook wel een zekere versterking. Terwijl echter ten Zuiden van de Oder op zichzelf staan de Duitsche troepjes uit verschillende ste den onder het bevel van plaatselijke lei ders met de vreemde indringers scher mutselingen houden, schijnt in Kreuzburg de tegen-beweging goed georganiseerd te zijn en onder goede leiding te staan. In Oppeln is de toestand bepaald grotesk. De opgeroepen Duitsche plebisclet-politie is in de uniformen gestoken, en elk uur worden nieuwe manschappen uitgerust. Karakteristiek is een oproep, die. in de straten van Oppeln is aangeplakt, waarin wordt medegedeeld, dat de vrouwen en kinderen der bezettings-autoriteiten uit de stad vertrokken zijn en dat de aanval op Oppeln voor de deur staat. Ieder man, die de wapens dragen kan en besloten is Oppeln te verdedigen, wordt verzocht zich aan te melden. Aantreden zonder wapens. Aan dezen oproep wordt in groo- ten getale gehoor gegeven. Binnen 'n paar uur na het aanplakken vam den oproep hadden zich duizenden Duitschers aan gemeld. Meer dan 2000 Duitschers, die reeds gediend hebben, meldden rich on middellijk aan en werden in afdeelingen van 100 ingedeeld. Er werd een deputatie naar generaal Lerond gezonden om hem te vragen, of de intergeallieerde commis sie stappen had gedaan om den wettelij- ken toestand le herstellen. Verder werd' besloten, dat de zelfverdediging so rganisa- tie onmiddellijk in actie zal komen, indien niet vóór Maandagmiddag oen bevredi gend antwoord van de intergeallieerde commissie ontvangen is. De intergeallieer de commissie vaardigde daarna twee ma nifesten uit, één gericht tot de bevolking, waarin deze wordt aangemaand de orde en rust te bewaren en beloofd wordt dat een aanval der Polen op Oppeln met alle kracht zal worden afgeweerd; en een tweede, waarin verklaard wordt, dat de vluchtelingen de stad Opptln moeten ver laten. Deze en andere berichten toonen duidelijk aan, dat indien de intergeallieer de commissie niet in de eerste 24 uur krachtige maatregelen neemt, het uitbre ken van een vreeselijken burgeroorlog in Opper-Silezië verwacht moet woTden. KaWowitz wordt thans door de Pool- sche opstandelingen opnieuw ernstig be dreigd. Het standrecht is te Kattowitz af gekondigd; iedere oproerling, die met de wapens in de hand wordt aangetroffen, wordt onmiddellijk doodgeschoten. Lau- rahütte is loor Poosche benden bezet. Volgens de laatst ontvangen berichten u«t Oppeln is Kandrzim, dat lijdelijk in handen der Poolsche benden was geval len, na zwaren strijd heroverd. De in- surgenten verloren 70 dooden. TERREUR TE BARCELONA. In zes maanden tijde zijn te Barcelona 327 werkgevers vermoord en allen vol gens hetzelfde procédé. Eerst kregen zij Vol ergernis wondde hij rich af; zij schonk aan het voorval nliet de minste opmenkzaamlieid- „Mng ik u dit bankbiljet van honderd roebels ter hand stellen," vroeg bankier Grefort ap dit oogeribTik, of neemt u aan stoot aan hetgeen er op geschreven slaat?" „Wat meent u daarmee"' „Een vroeger eigenaar van dit bankbil jet heeft rich het genoegen gegumd, er oen verzuchting op neer te schrijven." Feodor Oriloff greep naar het bank biljet en bus in den finkerboverhoek sioriijk met inkt in möniatuurschrift ge schreven, de volgende verzuchting„Mo ge hem, dfte na mij in het bezit van (fit bankbiljet geraakt, dit geldswaardig Stuk je pap tor meer ge&uk brengen (dan aan «en ongelukkige, die in de woestijn van' Siberië naa* vrijheid dorst." E"» onderieekenang ontbrak aan deze uitstorting de» harten. De bankier haalde de schouders op. „Wie vreet, misschien is hij sinds lang ntot meer onder de levenden. Het bank biljet reeds lain" in omloop." eon brief met de waarschuwing, dat zij zich, wanneer zij kinnen acht dagen de stad niet hadden verlaten, als ter dood veroordeeld konden beschouwen. Zij, die deze waarschuwing in den wind sloegen, hebben zich tevergeefs met waarborgen omringd; zonder uitzondering heeft do moordende kogdl hen weten te vinden. De voorzitter van den bond van werk gevers, aldus de bijzondere correspondent van de „Matin", werd in zijn auto plot seling omsingeld door twintig mannen, die hem met revolvers bestookten. Wonder boven wonder werd hij niet op slag ge dood. De doktoren, wier hulp hij inriep, kregen waarschuwingen thuis, op straffe des doods onmiddellijk op te houden met het verzorgen van den patiënt. Wanneer zij thans op ziekenbezoek gaan, worden zij geëscorteerd door manschappen van de burgerwacht. Een andere werkgever, dio na een ten deele gelukten aanslag op zijn leven, zes weken in een ziekenhuis werd verpleegd, werd vermoord, zoodra hij na zijn gene zing buiten het hek van het ziekenhuis kwam. Het zijn altijd „onbekenden", die zulke aanslagen plegen. De politie is geheel machteloos; de militairen komen steeds te laat. Dat wil niet zeggen, dat men niemand arresteerde; integendeel. Alle vooraan staande vakvereenigingsleiders en socia listen zitten op het oogenblik achter slot en grendel. Iedereen, die van vooruit strevende denkbeelden wordt verdacht, wordt in hechtenis genomen en getrans porteerd naar Monjuich of naar Mahon. Te Monjuich ziju ze goed opgeborgen, maar te Mahon oog beter !S®t ligt nSbij het eiland Minocra ©n de zee is er zoo onstomrg, dat de vaartuigen vaak om slaan, voordat zij hebben kunnen landen. Deze massa-arrestatie3 hebben evenwel niet den minsten invloed op de moord aanslagen, die ongestoord voortduren, en daarom zijn de werkgevers bedacht op zelfverdediging. Zij worden daarbij ge holpen door de z.g. „vrij© vakvereeni- gingen" van wier leden vaak zeer moei lijk te zeggen is, of zij inderdaad wel een „vak" uitoefenen. Deze „vrije vak- vereenigingen" hebben tot leus: Oog om oog, tand om tand. Voor eiken vermoor den werkgever, wordt er een arbeider naar de andere wereld geholpen en soms twee. Tot 24 April hadden deze „vakvereeni- gingen" 167 arbeiders gedood. Het aan tal is kleiner dan dat der workgevers, omdat de klopjacht op arbeiders later begonnen is. Met reden kan men echter verwachten, dat het evenwicht spoedig hersteld zal zijn. Zooals gezegd, mogen de dokters 'de gewonde werkgevers niet verplegen, maar evenmin mogen de advocaten de verdediging op zich nemen van de leiders der vakvereenigingen, die voor den rech ter zjjn gedaagd. Een advocaat, die dit toch had aangedurfd, werd op straat doodgeschoten, evenals de bediende, die hem vergezelde. Men moet niet denken, aldus het relaas in de „Tel." dat al deze gebeurtenissen eenigen invloed uitoefenen op het ge wone stadsleven. Des avonds worden in de café's de gebeurtenissen van den dag besproken, maar verder trekt men er zich niet veel van aan. EEN COLLIER VAN 400,000 FRS. GESTOLEN. Vrijdagmiddag trad een keurig gekleed iheer den stampvollen juwelierswimkel van Boucheron op den hoek van die- rue die ia Paix en de Place Vendöme te Parijs binnen. Daar allle beddendien berig waren, wachtte hij een oogenblik, terwijl hij de ringen en kettingen in de etalages bekeek. Aan de beurt gekomen, vroeg hij eenige zeer kostbare oodlders en armbanden te zien. Na ongeveer twintig minuten bezig te zijn geweest, verliet hij den winkel, met de mededetiling, dat hij spoedig terug zo<u komen om een definitieve keuze te doen. Ongeveer een kwartier na zijn vertrek miste het personeel een halsketting van 90 parelen, ter waarde van 400.000 frs. Van den doder geen spoor. De staking in de Britsohe mijnen met het daaruit voortvloeiende stopzetten van tal van fabrieken blijkt één goede zijde t© hebben: de om haar smook en rook be ruchte Londensche lucht is aanmerkelijk gezuiverd. Het meteorologisch instituut heeft een verdunning der lucht boven de stad waargenomen. Opmerkelijk is het geen dr. Owens, een der deskundigen van het instituut, aan een persman mededeel de. Hij kon n-L duidelijk vaststellen, dat de Londensche lucht om vijf uur 's mid dags steeds buitengewoon dik is, tenge volge van de vuren, die in de Londensche huizen worden gestookt voor het bereiden der „five o'clock tea".... Heeft ih«t gesClirevene ünvtoed op de geldigheid van het biljet?" „In het geheel niet." „Don is het mij welkom als belangwek kende merkwaardigheid." Oriloff vulde zijn bricveretasch met bet geld, waarop hij met langzame schreden het kantoor verliet, nadat hij een» rit- noodiging van den bankier van de hand had gewezen. Hot schoome meisje zat nog altijd op dezelfde plaats, zwijgend, treurig als tevorende kunstenaar moest zich bepaald met gewield van het liefelijk bedid losrukken. Stedhite nog een maal hief zij haar oogen op; toen name lijk Grefort, die dein jonge man tot de deur vergezelde, dezen vroeg hoe iaat hij dacht te vertrekken. „Met den sneltrein, «die te drie uur naar Warschau vertrekt," antwoordde Oritoff verstrooid, want hij hatd den straal uit de heerlijke eogen opgevangen en aüte krachten van den góheelen mnienisch ver zamelden zich voor een oogenbki'k in het daardoor dn hem ontstane gevoel 1 Een minuut later werd de deur achter hem gesloten en het kleine avontuur, a)s men het intermezzo zoo noemen mag. ee- sfloten. Per jaar worden 17 mïflioen ton kolen in Londen verstookt: 7 millioen voor huiselijk gebruik en 10 mttftoen voor de industrie. Daar de huisbrand gemiddeld 2 pCt, de inidnstiiekolen ongeveer pEt- roet afscheiden, valt er per jaar om en nabij 165.000 ton roet over de stad. Het Weensche correspondentitibu- reau Wilhelm meldlt, dat de bijouterieën van prinses EKsabelh Lichtenstein een dochter van den gewezen aartshertog Kart Ludwig en echtgenoot» van prins Alois Lichtenstiein Jr. uit het gebouw van het Homgaprsche gezantschap te Woenen, waar zij ter bewaring lagen, on geveer den 20en April op raadselachtige wijze verdwenen. Deze juweelen, ter waarde van vele millioenen, waren, met goedkeuring van de OostenrijksChe over heid, per koerier van het Hongaarsche ge zantschap naar München gebracht, waar prinses Liohtemstedn ze bij den bruiloft droeg. Ze werden daama den 19en April weer per koerier terug gebracht naar bet Hongaarsche gezantschap. Dat is voor dr. Frederik van Eed en, Amsterdam, waar De Gelder in den Ge meenteraad is verkozen. Dat is het werk, schrijft hij in de Amsterdammer, van ,7v eertien duizend volwassen menschen, mannen en vrouwen, ongeveer twee pro- vent van de volwassen bevolking veer tien duizend menschen zonder gemeen- schaps-zin, zonder begrip ran waardig heid, zonder het flauwste besef van ver antwoordelijkheid. En niet enkel rapaille, niet enkel inbre kers, zuiplappen en ligtekooyen. O neen! er zijn ook nette dwazen onder, dames, offcieren, kunstenaars. Zij vinden het wijs en goed, zij zijn fier op hun dwaasheid. Zij willen den schandnaam: Rapaillepartij tot een eerenaam maken, op de wijze der Geu zen. Maar daarom is deze naam ook veel te mooi. Het moet kleuriger worden ge zegd. Niet rapaille-partij, maar Luizen- gi'oep en Jeneverpartij is de rechte titel. Hun banier zij een vieze vaatdoek, hun vrijheidsmuta zij een zotskap. Want zij misbruiken het schoone woord vrijheid om hun dwaasheid te vergoelij ken. Zij willen geen slemdwang. Het zijn vrije Nederlanders, boven alle dwang ver heven. Ze willen niet gedwongen worden om waardige burgers van een groote ge meenschap te zijn. Ze eischen de vrijheid om zich aan alle verplichtingen tegenover hun medemenschen te onttrekken. Ze be danken er voor verantwoordelijkheid te dragen. Ze eischen de rechten voor iede- ren zuiplap, iederen zwabberaar, iederen schooier op oen vrij, liederlijk, tuchteloos leven. Ze eischen de vrijheid om tot last te zijn van de heele gemeenschap. Nu zou men verwachten dat zulk een tuchteiooze en onverantwoordelijke bende, maar beter deed de plaat le poetsen en zich ergens op de heide te vestigen, door een flink hoog hek van prikkeldraad om geven. Maar neen! de voordeden van een groote gemeenschap, die mogen hun niet ontgaan. Ze willen wel bewaakt worden door een uitnemend politiekorps, ze willen wel gebruik maken van prachtige zieken huizen, wandelen in schoone parken, genie ten in nfuseums, bioscopen, volksvoorstel lingen, concerten. Ze willen een goed gerc- geldén post-en telegraaf- en telefoondienst. Ze willen waterleiding, gas en electrisoh licht. Ze willen kedeeling voor de armen, bescherming voor de zwakken. En dat alles liefst zonder kosten. En hoe dat gaan moet, daar vragen ze niet naar. Dat moeten andenon maar opknappen. Maar als 't niet goed gaat, dan schreeuwen ze en scheiden op het stadsbestuur. Maar om dat bestuur in waardige handen te krijgen, daarvoor willen ze geen hand uisteken. Dan verzin nen ze de lafste en wreedste baldadigheid die een lid der menschengcmeenschap maar bedenken kan. Ze kiezen een onge lukkig, verdorven individu en laten hem den last der verantwoordelijkheid dragen, waartoe ze zelf te laf zijn. Dan lachen ze van idiote pret." In de Hoofdstad wordt een z.g. cursius in Katholieke Geloofs- en zedeleer gehou den door het hoofdbestuur der Nederl. Herv predikanten, georganiseerd in de N. Z. Kapel. Deze cursus is ontaard in een amti-paapsche campagne. De „Tijd" haalt van deze ontaarding ergelijke feiten aan. In de vergadering van Dinsdag j.l. waar Ds. Beerens uit Utrecht was over- II. Snuivend en zuchtend kwam die snefl- i'Pcin aanibruisen; het schrille gefluit der locomotief gil'die in de oonen der wach tende menigte, de conducteurs schreeuw den; de portieren der wagons kraakten, minutenlang heersohte er oen gewoel en een gedruisch, alsof er nog nooit orde in het station, bad bestaan en alsof zij nooit zou wonden hersteld. Met 'de behendigheid van iemand, diie veel gereisd heeft, be woog Feodor Oriloff zich te midden der verwarring en spoedig had hij zijn per soon in voüEghoid gebracht in de zachte kussens van ©en coupé tweede klasse. Nog zat hij lialf ademloos, toen het por tier van de coupé opnieuw geopend werd en tot zijn onbegrensde verhoring dezelf de jonge dame instapte, die hij 's mor gens in bet kantoor vam den bankier met zooveel bewondering beschouwd had. Een straal van vreugde schoot uit zijn oogen; hij sprong onmiddellijk op om de liefelijke verschijning behulpzaam te z.ijn bij liet binnenbrengen en plaatsen van hot reisgoed en een volstrekt niet vricndelij- foen Miik wierp 'hij een heer van middel baren leeftijd toe die de vrijheid nam, dicht achter de dame de coupé eveneens binnen te stappen- gekomen, bracht deze zijn bekende ave- rechtsche voorstellingen van „het Paus dom" te berde en vond daarbii gelegen heid te beweren, dat „Rome de zielen be heer seht tot in het zoogenaamde vage vuur", waarna eenige protestantsche „ge tuigen" uit zijn gehoor de geuzenstem ming der vergadering kwamen streelen met sdheldboutaden als „Rome is de h...., Rome is de ^reti-Christ, Rome brengt ons naar de eeuwige verdoomenis" terwijl het anti-papisine in het geweer ge roepen werd „ook tegen de Roomsche sohandaal-propaganda der processies op straal" Noch dr. Beerens, noch de voorzitter der vergadering vonden het noodig, te protesteeren tegen deze en dergelijke on christelijke scheldmaniakken. Wellicht oordeelden zij, dat het volkomen in de lijn lag van hetgeen d.d 15 April in „Zoeklicht" onder correspondentie werd meegedeeld: „Rome is al even erg of er ger dan Moskou!" de Soviet op één lijn met de Katholieke 'eer gesteld en daarbij nog verwezen naar Openbaring, 18e hoofdstuk. Zoo de voorgangers, zoo de volgelingen Hoe steekt deze veldtocht van gods diensthaat af bij de cursussen in geloofs leer, van katholieke zijde georganiseerd, en die op andere wijze beantwoorden aan hetgeen de leider van den eersten protestantsdhen cursus-avond in „Het Predikbeurtenblad'" schreef: „Wij moeten waarschuwen, omdat ve len hun wetenschappelijk steunpunt kwijl zijn. die gomter fênige hulp rondzwerven op de levenszee; voor hen moeten wij waken!" Naar de „Tijd" vorder verneemt, heeft de bekende Katholieke debater, de heer B. Th. de Wolf, naar aanleiding der Tede van dr. Beerens over „Het Pausdom", tot dezen en den voorzitter der vergadering van j.l. Dinsdag een verzoek gericht, om in een openbare bijeenkomst van gedach ten te wisselen over dit onderwerD of eenig ander, behandeld door Protestantsche dominees tijdens den cursus in de N. Z. Kapel. DF. RADEN VAN ARBEID. Wij lezen in de „Nieuwe Venlosche Crt.": „De begrooting der Raden van Arbeid voor het dienstjaar 1921 geeft oen beeld van wanorde. Enkele voorbedde Hoorn heeft onder zich 25991 verzeker dennen heeft daarvoor 22 man vast perso neel. Alkmaar heefl 31631 verzekerden en heeft maar 1 man vast personeel tegen 3' man te Hoorn Het vast salaris voor '21 werd te Hoorn geraamd op 42.084.99; te Alkmaar op 44.194.23. Het salaris van het tijdelijk personeel te Hoorn 3.686.66; te Alkmaar 11.205.16. Nu een ander voorbeeld. Nijmegen telt 40356 verzekerden. Vento 33505. Venlo heeft dus 7000 verzekerden min der. Nu de kosten. Nijmegen heeft 28 man vast en 15 man tijdelijk personeel. Venlo 29 man vast en 19 man los per soneel. Dus voor ruim 7000 verzekerden minder 1 man vast en 4 man tijdelijk meer. 't Wordt allengs duidelijker, waarom Venlo de duurste is van de Raden van Arbeid. Een ander staaltje nog. Heerenveen heeft 32.972 verzekerden. Venlo. gelijk gezegd 33.505. Een verschil slechts van nog geen 600. Maar Heerenveen heeft 23 man vast en 16 tijdelijk personeel. Venlo, gelijk boven blijkt. 29 man vast en 19 tijdelijk. Voor nog geen 600 verzekerden dr man vast en 3 tijdelijk meer. Zoo kunnen we nog meer dan één staaltje ter illustratie geven." DE „ARBEIDER" HOORT HET NIET. Het „Friesch Dagblad" schrijft: Och.... de „arbeider" hoort het niet. En wie leest al die Kamerverslagen! *t Is nog erger dan straf voor 'n schooljongen vijftig'tafels of vijfhonderd strafregels of twintig Fransche werkwoorden. De socialist Alberda was aan 't woord. Pleitte voor Staatsexploitatie, 't ging over de Djambi-olie-velden op Sumatra. „En werpt men mij dan tegen, dat we voor een Staatsbedrijf geen goede leiding zouden kunnen krijgen, omdat de „Konink lijke" ons de beste mannen door vette sa larissen zou afkapen, welaan! wat zou er tegen zijn, om de directeuren van zoo'n De heer zag or tamelijk burgerlijk uit; hij was gekleed als een flinke hand werksman, glad geschoren en droeg een bril. Nadait hij een groeten koffer en een weinig elegante overjas boven zich in het net had geborgen, drukte hij zich vrij onverschillig 'tegenover zijne omgeving in een hoek en sloot de oogen. Feodor, die hem van terzijde aankeek, scheen daarmede in zijn schik. Ijverzuch tig ging hij voor den ingang staan om hen, düe nog lust zouden toornen binnen te treden, af te schrikken. Zijne bezorgd heid was ijdd; hot aantal tweodo-kJiaisa©- reazigers was niet bijzonder groot. Zoodra de trein zich in beweging had gazet, koerde de jonge schilder op zijne plaats terug. De jonge dame zat tegenover hem in het midden van de couoé, op ge lijken afstand verwijderd van hem zoowel ais van den vreemdeling. Zij kwam haar bewonderaar Meeker voor dan 's morgens en de uitdrukking harer trekken verried nog grootere Jiaast en orezekerivend dan te voren. Zonder dat zij opstond, dwaal den todh haar Mikiken van liet eene zij venster naar het andere en het saheen kunstenaar toe, dat een zichtbar* rü- hanr slanke gestatte schudden deed Staatsbedrijf nog kooger salaris le bieder dan de „Koninklijke" aan de hare geeft?" Zoo sprak Alberda, de socialisL Geen arbeider sprak er 't amen toe. Och, zij hooren zoo iets niet Ze droomen van de „gelijkheid" die komt Officieel heeft het Amsterdamscflie gc- moente-bestuur thans aangekondigd, dat de gemeentelijke winkels in schoenen en manufacturen worden opgeheven. Wij deelden baroids mede. dat de exploitatie over 1920 dezer winkels een tekort heeft opgeleverd van meer dan 70.000, ter wijl aan voorraad het tekort eenige tore nen zal bedragen. „Men vraagt zidh af, zegt de „Nieuwe Grt.", of deze les reu eindelijk voldoende zal zijn geweest Wij vreezen dat het ant woord daarop ontkennend moet luiden en dat het Amslerdrimsche gemeentebe stuur in zijn nieuwe samenstelling nog meer van dergelijke proeven zal nemen. De kiezers, met wtor belastinggelden deze domheden zullen bestreden worden, heb ben Mijkbaar nog geen leergeld genoeg betaald. Zij 'hebben het zichzelf te wijten, indien met de openbare gelden proefne mingen van dezen amnd worden aangevat en doorgezet. Wellicht evenwel, dat men tiktere eenige leering trekt uit dit aller droevigst fiasco en rich tweemaal be denkt alvorens te vergeten, dat de schoen maker zitih hij zijn leest moot houden, wil het niet op schade en schande uit toonen." HET CANISIUSfEEST BE NIJMEGEN. Bij gelegenheid vam het 400-jarig ge denkfeest van den Z. Petrus Ca nisi ua, is Zondag jX te Nijmegen, de Vaderetad van den Zalige, ©en schitterend feest ge vierd, In de St. Iginatiuskerkdroeg Z. D. H. de Bisschop van 's Bosch een Pontificale Hoogmis op. 'a Avonds had in de groote zaal der VereenigLng een feestavond plaats, die met de tegenwoor digheid van Mgr. Diepen werd vereerd. De voorzitter van het feestcomité Mr. J. Wtordels, deelde mede, dat ernstigs pogingen zullen worden gedaan, om U Nijmegen zoo spoedig mogelijk een mo nument voor Petrus Canisiu» te stichten! Er zal over het geheele land een ioterij worden op touw gezel, oun de noodig* fondsen bijeen te brengen voor de stich ting van hot monument. Z. H. de Pao» heeft ais prijs een zilveren Madonnabeeld geschonken; ZE. Kardinaal Piffl een (ijk geborduurd kasuifel; kathoKtik Woenen '4 ikelk, terwijl voort» nog vele prijna werden ontvangen. Vervolgens werd het woord gevoerd ah mens Z.E. Kardinaal Piffl door Obert» leu'lnanl Har.ell, die aan Katholiek Na derlamd dank bracht voor het vele, del het heeft gedaan voor Katholiek Weereen Spr. deelde mede, dat de aamgebodes prijs van Katholiek Weenen voor het Ca nisiuscomité is bijeen gebracht door <lt kleine gavere van de arme Weensche be vol king. Dr. Geramd Brom Meld de feestrede. Voor de pauze, hield Z.D.H. Mgr Die. pen een toespraak, waarin, tuj de hoop uitsprak, dat God ter eere ran den Zali gen Petrus Canistos de wonderen moge wrochten, die noodig zijm voor rijn hei-' ligverklariïig. De Amttendamsahe Gemeenteraad. Volgens het „ifbld." worden te Ameter- dam van z.g. burgerlijke zijde pogingen aangewend tot vorming van een meer derheid in den Gemeenteraad bulten de sociaal-democraten. De vrijwillige ouderdomsverzekering en de Rijksambtenaren. Het Ha^scha Correspondentie-bureau verneemt van be voegde zijde dat de bepalingen in het ontwerp der nieuwe pensioenwet, waarbij samenloop van renten krachtens de inva liditeitswet of de Ouderdomswet 1919 mei pensioen wordt uitgestoten, door den mi nister van financiën in dton zift zulten worden gewijzigd, dat de uitaluitfi*^ van samenloop alleen zal betreffen de renden, waarvoor door de betrokkenen geen: bij dragen zijn betaald (derhalve de koste- looze ouderdomsrenten). De Rijksambtenaar, die een vrijwdlligo ouderdomsverzekering sluit, zal dus, in dien hij later m het genot vam pensioen wordt gesteld, daarnaast de volte verze kerde rente genieten, zoodat het in de kringen dar Rijksambtenaren gewoelde be zwaar tegen het instituut der vrijwilige oredendloniisveraekering, door deze wijzi ging van hot vorenbedoeld wetsontwerp al zijn ondervangen. op het oogenblik, toen de trein ritih in beweging zette. .Mejuffrouw rcost zeker niet gaarne met den spoortrein?" Hij maatkte van de rilling gebruik om het gesprek met haar te beginnen. Zij keek in zijne richting, verbaasd naar het voorkwam. Eeh oogenblik aar zelde zij of zij antwoorden zou of itict Hare oogen zweefden over zijn persoon toet eene ondtorzoekentdte, vragende utt drukking. Alsof zij met het onderzoek tcvreder wais klonk het op weffluiidendlcn mtilo dieusen toon: „Ik ontken niet, dat he» rossen mij eenigszina aangrijpt." „U is daaraan waarschijnlijk nêtit gewoon?" „Neen, in het geheel niet." Daarmede was 0e brug tot nadere ken nismaking geslagen' en de schilder was niet de mam dte ar tegen op gezien zou hebben vender te gaan, doch Mj bemerkte, dat een onderhoud zijne rmsgezeHin niet aangenaam was en rij haar woorden slechts eenlettergrepig en half gedwongen gaf, zag hij van d* poging aif om nader met haar bekend te worden, hoewel hij rich zet venbekennen moest dat de schoone hem riots minder dar onverschittg was. tWordt verootad\

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5