HAAELEM Cbique Sterk en niet duur. RECLAME ST800HOEOEN t J KVNQE 1 VEECSTR (H. /iè Steek een Hollandsche jongen in een goed matrozenpak enU heeft een jongen van Jan de Wit op en top. Gemengd Nieuws Kerk en School. Kunst en Kennis. ORDE EN ARBEID. Korte Berichten, hANEGAN6 „De FaamV' echte Matrozenpak ken van prachtige donkerblauwe wollen serge, in Hollandsch of Engelsch Marine-model zijn In alln maten van 3—12 jaar. Vraagt onze HET CONGRES DER R.-K. VAKBE WEGING. DE VERVENERS HERVATTEN DEN ARBEID. EEN GESCHIEDENS VAN ZEVEN EZELS. K DE WARENWET. De Minister van Arbeid beeft o.m. be paald, dat, bij elke monsterneming in het algemeen geldt, dat het monster zoo nauwkeurig mogelijk de gemiddelde sa menstelling van de bemonsterde partij dient weer te geven. Te dien einde wordt daar waar dit mogelijk is, de te bemon steren voorraad goed dooreengemengd, waarna een gedeelte als monster'wordt genomen. In de gevallen waar de grootte der partij, de wijze van verpakking of de aard der te bemonsteren stoffen eene der- gelijke dooreenanenging van den geheelen voorraad niet mogelijk doen zijn, worden van verschillende plaatsen der partij voet stoots kleine gedeelten genomen, waarna deze in goed gereinigd vaatwerk, of op «en schoone onderlaag, zoo mogelijk onder klein maken der grootere stuk ken, zorgvuldig worden gemengd, waarna van dit mengsel het monster wordt ge trokken. Daar waar bet mogelijk is, dient bij de monsterneming gebruik te worden gemaakt van monsterfjoren. Van in het klein verpakte of opgemaakte waren of artikelen kunnen ook enkele eenheden in ongeschonden, origtoeele verpakking als monster worden genomen. Monsters be stemd voor bacteriologisch onderzoek moeten, voor zoover dit mogetijk is, in oorspronkelijke verpakking worden geno men; als dit niet mogelijk is, dienen zij genomen te worden onder de voor dat doel gebruikelijke voorzorgen. De verpakking der gonoraen monsters behoort dusdanig te geschieden, dat ver lies van bestamddeelen, alsmede verande ring van eigenschappen, samenstelling, hoedanigheid of toestand zooveel moge lijk wordt voorkomen, in zooverre deze veranderingen van invloed op de beoor deeling zouden kunnen zijn. D» verzegeling behoort zoodanig te ge schieden, dat opening der verpakking zon der beschadiging van verpakkingsmate- ïieel of van het zegel onmogelijk is. D"E MALARIABESTRIJDING. Op de vraag van het Kamerlid den heer Haazevoet betreffende bestrijding der ma laria in Noord-Holland, heeft minister Aalberse geantwoord, dat de malaria-be- strijding ook dit jaar met kracht zal wor den voortgezet. Er is geen reden om te onderstellen, dat dit het vorig jaar met voldoende krachtig zou geschied zijn. De vermoedelijke slerke vermeerdering van het aantal malariagevallen in het voorjaar vindt zijn oorzaak in het beken de feit, dat in den winter de malaria slui mert en dat zij, die in 't late najaar zijn besmet pas nu hun eersten aanval gaan vertoonen. De dezen winter plaats gehad hebbende muggenverdclging kan dus op dit voorjaarsgevallen nog geen invloed hebben gehad. Haar invloed zal pas tot uiting kunnen komen in den zomer. Wat betreft den toestand te Amsterdam benoorden het IJ, kan uit het rapport der malariacommissie voor Noord-Holland blijken, dat daaraan juist veel aandacht is gewijd. Slootendcmping in het polderland aldaar n in het algemeen niet mogelijk. Alleen d54r, waar aanmerkelijke ophooging van den grond plaats heeft gehad om dezen ▼oor stadsbouw geschikt te maken, kun- hcn de slooten worden gemist. Belangrijke terreinen in dit gedeelte van Amsterdam hebben in 1920 deze gunstige verandering ondergaan. Het is onmogelijk gebleken in de vijvers van het benoorden het IJ gele gen Julianapark een geregeld doorstoo- mende waterverversching té verkrijgen van voldoende snelheid om ze daardoor 0 f uier geschikt 1e maken tot verblijfplaats van de larven der malariamug. Ten einde een beteren toestand te verkrijgen, zijn de- te vijvers in dit voorjaar belangrijk uitge diept en zijn de oevers op waterhoogte van een schoeiing voorzien. VKIJDOM. VAN GEDISTILLEERD ACCIJNS. Het lid der Tweede Kamer, de heer J. Ier Laan, heeft aan den Minister van Fi nanciën eenige vragen gesteld betreffende het besluit van 30 November 1908 inzake irijdom van accijns voor fabrikanten van reuk- en toilctwaters. Is vraagt bij o.m. naar het oor deel van Minister de getroffen maatregel, *>m voor de weeldeartikelen als reuk- en toiletwaters de helft der belasting kwijt te tichelden, niet in lijnrechten strijd met de bij herhaling door hem uitgesproken ziens- Wijze, dat weeldeartikelen wel allereerst in aanmerking dienen te komen om door be lasting te worden getroffen? Uit de partij gezet. De „Tribune" deelt mede, dat in de 7 Mei j.l. gehouden verga dering van het partijbestuur der Commu nistische Partij is besloten, de leden Lute- raan en Verduin te royeeren op grond van aan de partij vijandige handelingen in ver band met hangende partijgcschillen te En schedé. Het bedrijf sradenstel tel en het overheids bedrijf. Op de a.s. bondsvergadering van den Ned. R.-K. Bond van Overheids personeel „Sint Paulus" zal prof. mr. J. A. Veraart een inleiding houden: „In hoe verre zal het bedrijfsradenstelsel van toe passing kunnen zijn op het overheidsbe drijf." DE LANDKOLONIE. Herhaaldelijk werd Katholiek Nederland reeds aangespoord, door het schenken van giflen, mede te werken aan liet lot stand komen der Landkolonie van de R.-K. Re- classeeringsvereeniging. De Commissie, die ter Algemeene Vergadering van de R.-K. Reclasseeringsverecniging werd ingesteld, om gelden in te zamelen, is volop aan het jwerk om zooveel mogelijk organisaties, in stellingen en particulieren te bezoeken of per circulaire om bijdragen tc vragen. 1 Er is voor de stichting van deze Kolo- taie zeer veel geld noodig en daarom ver trouwt de Commissie op de liefdadigheid ider Katholieken. Er wordt thans veel ge vraagd voor verschillende instellingen, 'doch, is er schooner missiewerk denkbaar, 'dan van God afgedwaalde en door de fnccste menschen uirtgestooten individuen, lerug te brengen op het pad van deugd en plicht en voor de samenleving dienstbaar te maken. Van Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen, Bisschop van Roermond, mocht de Com missie reeds een gift ontvangen van f 200. Moge dit voor iedereen een aansporing zijn om naar zijn krachten mede te werken aan de stichting der Landkolonie van de R.-K. Reclasseeringsvereeniging. De Penningmeester der Commissie is Th. J. A. M. van der Marck, Veldstraat 19, Postrekening no. 38617, Roermond. OPEN EERKEN. Vrijdagavond bad de aecto voor open kerken van de Studentencongregatie te Amsterdam een vergadering belegd om te komen tot drukker bezoek aan de open kerken. De vergadering werd o.m. bijgewoond door den HoogEerw. Heer Mgr. J. Tb. A. Bosman en den ZeerEerw. Pater Prof. Dr. J. V. de Groot OJP. die achter de groene tafel hadden plaats genomen. Een groot getal dames was aanwe zig. Als spreker trad op de ZeerEerw. Pater J. B. H. Gielen 8.J. directeur der Studantenoongregatie, die in een opwek kende en geestdriftige rede uiteenzette, dat duizenden en duizenden Gods tem pels voorbij gaan, vol behoefte naar een oogenblik van hartsuitstorting, daar aan Christus' voeten, en velen moeten daar langs gaan zonder aan hun verlangen te kunnen voldoen. Op elk uur van den dag moeten wij in smart en leed bij Christus kunnen uitklagen, in blijdschap Hém kunnen dankzeggen, na een ne derlaag de handen tot Hom kunnen uit strekken. De gewijde redenaar zeide, dat er ook vele bezwaren verbonden zijn aan een openstelling der kerken gedurende den dag en waren deze er niet, de geeste lijkheid nou reeds lang uit eigen bewe ging tot openstelling zijn overgegaan. Echter, de vijanden van onzen God rus ten niet en zonder meer zouden de open gestelde kerken niet veilig zijn tegen hun baldadigheid. Toch mag God niet alleen blijven in zijn gesloten paleis, zonder getrouwen yoor zjjn troon, zon der vrienden, zonder armen en be droefden. De heer Drost nam daarop het woord om de practische zijde van de open stel lin gder kerken te bezien. Hij ont vouwde een plan, strekkende tot oprich ting van een fonds, waaruit de gelden benoodxgd voor de betaling der aange stelde wachters, zullen kunnen worden geput Het fonds wordt bijeengebracht door contributiën van Amsterdam's ka tholieken, en zal worden beheerd door de R.K. studenten, die telken jare een vergadering voor de oontribuanten zul len uitschrijven, waarop rekening en ver antwoording zal worden gedaan. De con tribuanten zullen rich ook beijveren een bezoek te brengen aan de opengestelde kerken. Cursus voor R. K. Boerendochters. Na afgenomen examen komen bij de sluii'ting van den huishoud-wiirtercursus voor boerendochters te Roosendaal aan II leerlingen diploma's worden uitgereikt. Een jaarboek van liolrluc. Eind Juli zal het eerste Jaarboek van Rolduc ver schijnen, als een soort voortzetting in modernen vorm van de „Annales Roden- ses," die reeds in de Middeleeuwen de lotgevallen der abdij verhaalden. Meer direct zal het aansluiten aan het groote werk van Mgr. Dr. Gorten „Rolduc in Woord en Beeld", dat in 1902 het licht zag en aan het kleinere „Schetsen en „Herinneringen" door H. van Bode in 1916. Het boek zal vooral bestemd zijn voor oud-leerlingen, die korteren of lan goren tijd in de aloude abdij hebben doorgebracht en wellicht d'-baar terug denken aan hun Bolduesohe jaren. Naast liet voortzetten van de geschie denis van Bolduc, beoogt 't Jaarboek vooral den band te versterken tusschen de oud-leerlingen en de school hunner jeugd. De inhoud zal hoofdzakelijk bestaan uit bijdragen van oud-leerlingen. Aan dit eerste Jaarboek zullen o.a. meewerken: Mgr. Laur. Schrijnen, Mgr. Prof. Dr. Nolens, Prof. Dr. Jos. Schrijnen, Prof. Dr. van Booy, Pater J. Alberdingk Thijm S.J., Ir. Joseph Cuypers, Dr. Felix But ton e.a. DE UTRECHTSCHE DOMKERK. De Bouwraad, ingesteld door het Utrechlsch Kunstverbond, heeft zich tot <len minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gewend met een adres, waarin den- Minister wordt verzocht het daarheen te willen leidien, dat de begla zing van den kloostergang, behoorende bij de Domkerk te Utrecht, in don jare 1890 uitgevoerd, die in geen enkel opzicht aan het doel kan hebben beantwoord en tot nog toe niet anders dan ergernis heeft gewekt, worde weggenomen, en dat de gamsche gang met de daarbinen liggende bof dagelijks op bepaalde uren voor het publiek zal worden opengesteld met de bedoeling: 1. Om die vosEe schoonheid van het ge- heele monument met de daaraan gren zende zijden der kerk voor ieder tot haar recht te doen komen, en 2e. ooi voor de burgerij in bet druk ke gewoel van het moderne stadsleven oen gelegenheid te scheppen tot een oogenblik van rust en schoombedidsgenie- tmg en zoodoende «fit kostbare monu ment ook nog in ortzen tijd tot verreining en verheffing van het teven te doen wer ken. N. B. KL A. "Zaterdagmiddag vergaderde in Zomer- D.W. zorg te Leiden de B. K. Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers, uit Zuid- Holland, om te geraken tot de oprichting van een provinciale groep van deze amb tenaren. De heer Swolfs zat namens het hoofd bestuur de vergadering voor, waarna de heer Bulten, Burgemeester van Voor hout, een bespreking hield over den hui dige toestand en in verband daarmede het noodige en nut van de confessioneel© organisatie. Na een daarop gevolgde gedachten wisse ling, traden alle aanwezigen als lid toe, en werd over gegaan tot het verkiezen van een bestuur waarvan de uitslag was, dat gekozen werden de heer Bulten, Voor hout voorzitter, de heer van Iersel, Nordwijkerhout vice-voorzitter, de heer J. Sehrijnder, secretaris te Voorhout, verder de heeTen P. J. Kemper, secretaris te Voorburg; G. A. li. M. de Vos de Wael, ontvanger te Stompwijk- Veur en J. A. N. Pijnenburg, ontvanger te Noordwijkerhout. Dit congres, dat op 28 en 29 Mei a.s. te Utrecht gehouden zal worden, zal staan in het teek en van de behandeling der vraag: „Hoe staat de Katholieke Vakbeweging ten opzichte van de maatschappelijke ontwik teling?" Het congres wordt tevens dienstbaar ge maakt aan de propaganda door massa-de monstraties. Het bestuur is nu reeds genoodzaakt ge worden beslag te leggen op een vijftal ver gaderzalen. Uit de verschillende toezeggingen en be sprekingen is gebleken, dat dit het groot ste congres en demonstratie zal worden, welke ooit door liet R.-K. Vakbureau is ge houden. DE ARBEIDSWET EN HET OVERWERK. Da Federatie der Werkgeversorgani saties in het Boekdrukkersbedrijf heeft aan de leden van de Hoogen Baad van Arbeid een brief gezonden, waarin mede gedeeld wordt, dat er van kennis is ge nomen, dat de Hooge Baad in zijn ver gadering van 13 Moi a.s. zijn advies zal vaststellen over de wenschelijkheid in de Arbeidswet 1919 een bepaling op te ne men, waardoor do mogelijkheid wordt ge opend in de door den Minister van Arbeid goedgekeurde collectieve contracten van enkele voorschriften van die wet of te wijken. Naar aanleiding daarvan verzoekt de Federatie den Hoogen Raad met den meeaten aandrang om tot opneming van een soortgelijke bepaling te adviseeren. Zij doen zulks in het bijzonder, omdat in de praktijk is gebleken, dat de regeling der Arbeidswet 1919 in zake het overwerk voor het Boekdrukkersbedrijf tot onover komelijke moeilijkheden aanleiding geeft. Te Emmercompascuum hebben al ver schillende vervenen get eekend voor 80 pet. van het loon van 1920. Men verwacht, dat Maandag door de meeste vervenen begonnen zal worden, daar de een na den ander toegeeft en de eischen der arbeiders inwilligt. Ook te Bargcrcompascuum is men onderhands tot overeenkomst geko men. HET MEUBEL- EN BEHANGERSBE- DRIJF Het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Bond van Meubelmakers, Behangers en Aanverwante Vakgenoolen bericht, dat de voorstelten die in de conferentie van 23 April door de besturen der aibektera-orga nisaties zijn geformuleerd, door de werk gevers-organisaties ongewijzigd zijn aan genomen. Hierdoor zal de beslaande overeen komst tot Maart 1922, ook voor wat be treft de loanen, ongewijzigd worden ge handhaafd, met dien verstande, dat par tijen zich verbinden, dat wanneer het be drijf door aanhoudende verslechtering van den ecoüomischen toestand zou dreigen ontredderd te worden, tusschen 16 Sep tember en 16 October oip verzoek van één der partijen, een bijéénkomst kan plaats hebben om V*> te gaan In boeverre oen wijziging der Iconen gewettigd zou zijn. Over de redactie van enkele minder belangrijke punten, vindt thans nog over leg tusschen partijen plaats. De besturen der samenwerkende arbeids-orgamisaties zullen den leden hunner bonden advisee ren de tot stand gekomen regeling te aan vaarden. DE ARRESTATIE OP DEN RIJN. Over de arrestatie van twee inbrekers in een motorboot op don Rijn, wel ke we bereids meldden, komen interes sante bijzonderheden los. In den namid dag van 4 Mei vernam de politie te Ren- kum telefonisch uit Rhenen, dat in aan tocht was een motorjacht „Mascotte", dat vermoedelijk gestolen was en waarop zich inbrekers konden bevinden. Terstond be gaven de politieagenten De Boer,Kooy- mans en Lamers zich in burgerkleeding naar de rivier. De agenten De Boer en Kooymans gingen in een roeibootje de rivier op. Toen het jacht aankwam, sprong De B. op het motorjacht, dat in vol len gang was. Hij gelastte den stuur man op den wal aan te houden. Deze wesgafifs en zeide door te varen naar 'Arrmeni. Dé agent greep zelf het stuur rad, waarbij een worsteling ontstond. De tweede persooH, die aan boord was, wierp onderwijl een pak over boord. De stuurman had den agent bij den keel gegrepen, waarop deze zjjn revol ver trok en een tweetal schoten loste. De agent K. in de roeiboot hield zich aan het jacht vast en werd door den tweeden persoon belet, zijn bootje aan het jacht- te bevestigen. Al worstelende vielen de agent De B. en de stuurman in de kajuit. Toen wist ook agent K. op het jacht te springen. Met de revolver in de hand trachtte hij De B. te hulp te komen en schoot door de ruiten in dc kajuit, waarin zidh de beide dieven met De B. bevonden. Een der dieven wist daar een revolver te grijpen en schoot op agent De B. zonder hem te treffen. Ten tweede male wilde hij schieten doch werd door K. daarin ver hinderd. Ten slptte wisten beide agenten de dieven te overmeesteren en stuurden het jacht naar de wal, waar de derde agent L. te hulp kwam en hen in be dwang hield terwijl het jacht onderzocht werd. Hierin bleken zich te bevinden ver- sohiUende voorwerpen van diefstal af komstig, een geladen dubbelloops jacht geweer, een Browning-revolver, twee dolkmessen, Ï50 scherpe patronen cen traal vuur no. 16, 2 scheermessen, 25 scherpe Browning-patronen, een compleet •tel inbrekerswerktuigen, alsmede gummi- handschoenen en tonwschoenen. De beide dieven werden in verzekerde bewaring gesteld. Vervolgens is men gaan dreggen naar het pak, dat over boord werd geworpen. De schippers v. Vliet wisten het op te halen. Het bevatte zilveren voorwerpen vermoedelijk afkom stig van de inbraak in een villa onder Jutfaas. Ook eenige kistjes sigaren aldaar ontvreemd, werden op het jaoht in be slag genomen. INBRAKEN OP DE BILT. In «ten nacht van Zaterdag op Zondag is in het KJoostarparit te De Bilt (U.) op drie plaatsen ingebroken. De inbrekers hebben zich fcn één «lier villa's toegang ver sohaft door het stukslaan van een ruilt, waardoor het mogelijk was de spanjolet ten van een raam te openen, terwijl zij op andere plaatsen zich door bet farceeren van een schuifraam toegang hébben var- schoft Ook its nog een poging gedaan aam een vierde buds, doch hier heeft hen waar schijnlijk de hond gestoord. Verschillende gouden en sHveren voor werpen zijn ontvreemd., benevens een be drag aan HoUamdsch geld en een 1000 mark-ba jet. De politie stelt een onderzoek iax JAMMiErRLIJiK VERDRONKEN Zondagmiddag heeft zich op «ien Am- sterdamsohen straatweg oudier Zuilen (U.( een treurig ongeval afgespeeld- Een schip per, wiens boot in het Menwedékanaal Jag, fietste over den Am sterdam sehen straatweg, toen hij, uitwijkende voor een kermiswagen, in botsing kwam met een juist passieerenden automobiel. De man werd met rijwiel en al m het Merwede- kamaal geslingerd. Toen men hem met een bootje had opgepikt, gaf de man geen teekenen vam leven meer. Men trachtte te vergeefs de levensgeesten op te wekken. DE ROTTERDAMSGHE HANDELS- EN LANDBOUWBANK. Door de politie te Rotterdam zijn een aantal personen aangehouden, die Zater dagavond op straat circulaires verspreid den van de Rotteidaimsdhe Handels- en Lamclbouwbamk. 3000 circulaires werden in beslag genomen. (Msb.) ZAKKENROLLERS AAN T WERK. Zaterdag, vertelt het „U.D.", heeft Utrecht bezoek gehad van een gezelschap zakkenrollers, dat in die gelegenheid is geweest een flimiken slag tc slaan, vooral op de markt <xp het Vreeburg. Daar wer den drie slachtoffers gemankt: een juf frouw, die haar portemonnaie inhoudende 30 miste, een heer, wiens portefeuille met 115 ontrold werd en een heer, wiens portefeuille, inhoudende ruim 100 verdtween. Voorts deed een (heer aangif te, dent vermoedelijk op het betoon van lijn IV zijn portefeuille ontrold is, die een aantal geldswaardige papieren inhield. Een juffrouw, dlie naar de uitstallingen op de Nerude stond te kijken, bemerkte plotseling, dot iemand haar porbemonnaie uit haar zak haalde. Zij greep, dien man, maar die wist zich itos te nikken, gooide het gestolen voorwerp op don grond en verdween tusschen het publiek. DE FAMILIE DE GELDER. Een medewerker van het N. v. ft'. N., schrijft: Nélia de Gelder wais vroeger een beken de en gevierde acrobaat, «tie als zoodanag dus vde kermissen bezocht, van aRe markten thuis istoToen hij met de jaren langzaam aan voor «ie edele acrobatiek min of meer ongeschikt Meok, werd hij., zwerver, een Ann sterdam soh straattype: „Had-je-me-maar". Neli's de Gelder is een man van om en bij de tachtig zijm we wol ingelicht, dan is hij 78 en heeft zeven oppassen- «Je kinderen. Dit laatste vooral és treffend, hiet spreekwoord „«Ie appel vall niot ver van den stam", gaat niet altijd op. Drie van zijn dochters zijn hicbbwericsiters, die sterke toeren verrichten in het circus Ha genbeek; een ander drietal is bij het on dierwijs, terwijl «Ie eenige zoon een uit stekend fluitist is. HET GEBRUIK VAN RUMBOONEN. B. em W. van Utrecht zullen hun oor deel hebben te zeggen over het gebruik van rumboonen De heer Bruna, lid van den Utrecht- echen Raad, heeft tot B. en W, de na volgende vraag gericht; „Ondergetoekende zou gaarne vernemen of aan den onbegrenuden verkoop van rumboonen, waarvan jeugdige personen groote hoeveelheden verorberen, geen perk kan worden gesteld." Een man had zeven ezels, die bij op ze keren dag wilde verkoopen. Eer hij ter markt ging, dreef hij ze samen en zeide voldaan: „Zeven ezels héb ik". Daarna zadelde hij een Kter ezöls, ging er op rit ten en reed ter markt. Op de mankt ge komen, zeide de man, alvorens bij af steeg: „ik zal toch nog even tellen of alle «even ezels er zijn." Hij telde om rich heen, en hij tokte een, twee, drie, vier, vijf, ces De man schrok en zeide, „ik heb me «eter vergist, want ik had toch zeven ezels. Ik zal nog een keer tollen. En weer kon bij het niet verder dan *es bremgen. De mom besloot: ,Jk zal naar buis te rug keepen en mijn vrouw laten tellen". De man keerde om en reed terug. Hij dreef weer de «es evels voor zich uit. Des avonds kwam hij thuis en riep z"n vrouw. „Vrouw", zeide hij, „tel gauw de ezels. Ik tel er maar zes, en varemorgen had ik er nog zeven, en toch (héb ik er geen verforen en geen verkocht" De vrouw taéhte en zeide: „Je vergist je. Om je heen staan zes cads, jü zelf zit op «ten zevenden, ten op den zevenden rit de achtste. Jy hebt er «lus geen verloren, maar er zelfs een bijgewonnen. En kom er nu maar af." BEiN ONWAARSCHIJNLIJK VERHAAL. In den nacht van Zondag op Maandag vertelt de „Tel." kwam een 40-jarig han delsreiziger uit Noord-Brabant zich aan 't politiebureau Liimaeuxkade beklagen, «lalt hij bij de Kruislaam plotseling was aangevallen door een onbekend individu, dat hem met een mes dreigende, geëisdht zou hébben: Je portefeuille en je porte- monnaiel" Hoewel dc handelsreiziger een portefeuille met 40 bij rich had, gaf hij voor, alleen een portemonnaie te heb ben, inhoudende 8, die hij den aanran- «ler ter hand stelde. UR eigen beweging gaf hij 'ook zijn gouden horloge met dito ketting af; de portefeuille behield hij echter. De politie zette oramiddeHijk »Be toe gangen tot de Meer af en verzocht den reSrigor, op een poHitie-rijwiel haar te ver gezellen op een ronde door de gemeente, teneinde den „aanrander" op te sporen. Deze fietstocht bleef echter zonder resul taat. De inspecteur van politie werd daarop gewaarschuwd, die *s nachts half drie den „bestolene" een uitvoerig ver hoor afnam. De man verklaarde van Dordrecht gekomen te zién, om in Am sterdam „eens een schouwburg te bezoe ken". Waarom hij dan in den nacht naar de Meer gekomen was? „Onuda hij wel eens over Watergraafs meer gelezen had, maar er nog nooit ge weest was." Niettegenstaande de man herhaaldelijk gewezen werd op het zeer onwaarschijn lijke vwn zijn verhaal, bleef hij volhou den, dat hij pOTitmwgMKrjc, horloge et ketting aan den onbekenden ..aatuuudej' had tor hand gesteld. VABIA UIT DEN SMOKKELHANDEL'. Hot aantal Duitiséhers, dat nog steodr maar Kerkïade komt, om er Lungs do grens voornamelijk koffie en sigaretten té koopen, om die In bet Rijn- en Roergebied weer aan den man te brengen tegen fan cy-fair prijzen, is en blijft zeer groot De zg groene politie hield op het station Herzogenrath «en razzia ouder de smok- keloarsters en smokkelaars. Het was ee» groot aantal menschen, «lie ontlast werden van allerlei zaken. K arrenrvrachfteu kof fie, sigaren, sigaretten weiden In beslag genomen. Een vrouw met een „zuigeling" op den arm, warm «fichtgestopt, stapte m den trein. Het vrouwtje zorgde, dat bet kind je behoorlijk van de flesch kon drinken. Een groene politieman kreeg achterdocht: hij ontrukte de vrouw het „iktotd," draai de, tot groote verontwaardiging van li«t prubüek, den „zuigeling" te bet rond en smakte hem op den grond. De zuigefing was een pop; uit die „wonden" vielen koffiéboonen. Nauwelijks was de trein in de richting CreféLd vertrékken, of bij stond midden in het veld stil. Een dozijn grensbeamb ten sprong op den trein. En niettegen staande de scherpe controle in Herzogen rath wond een goede vangst gedaan. Tal van vrouwen droegen corsetten, speciaal ingericht voor het vervoer van sigaretten. Verdronken. Maandagmorgen is dc 59-jarige P. H. te Rotterdam, wonende Fa briekstraat, aan de Fahriekskade te water geraakt. Door burgers werd hij na eenige minuten op het droge gebracht en de Joods der Gem. reinigingsdienst aan de Zaagmo lenstraat binnengedragen, waar de Gen. Dienst tevergeefs trachtte de levensgeestci weder op te wekken. De geneesheer kom slechts den dood oonstateeren. Door het lage water. De papierfabriek van de firma Van Gelder te Renkum zaï wegens den lagen waterstand van den Rijn volgende week worden stop gezet. Dc arbeiders zullen een wachtgeld ontvanger' van 70%. Verdwenen. De procuratiehouder Is de M., van den Plantageweg, zat Zondag middag op het terras van de Diergaard» sociëteit te Rotterdam. Hij wilde den kelteer betalen, doch op hetzelfde oogen blik begon het te regenen, zoodaf hjj ijlings een schuilplaats in het gebouw; zocht, in der baast zijn portefeuille achter-, latend. Toen hy dit bemerkte en de port», feuïlie wilde balen, was deze reeds van het tafeltje verdwenen. Ze bevatte 320. Boschbrand. Zaterdagmiddag brak' tusschen de legerplaats bij Oldebroek ent Kpe een bosch- en heidebrand nit, die zich' nogal ernstig Het aanzien door den sterken wind. Met vereende krachten hebben dé militairen bet vuur weten te btesscben. In brand geraakt. Te Zeist is een 20-jarige diensbode met haar rokken int aanraking gekomen met een brandend gaa stel, waardoor al haar kleeren Vlam vatten, In deerlijken toestand werd zij naar dé zieken inrichting overgebracht. Een autodief. In een hotel te Deven ter heeft de politie zekeren W. H., van beroep leidekker en chauffeur aamgéhoix den, die zich in Januari j.l. te Hoevelaken bij Amersfoort schuldig maakte aan dief- van van een auto, die hij te Rotterdam ver kocht, waar de wagen in beslag is geno men. De arrestant is naar Hoevelaken overgebracht. De gevolgen van den veenbrand. Hef aantal woningen, dat door den jongsleri veenbrand Is vernield bedraagt 30 in de gemeente Odoom (Dr.). Hierdoor zijn 33 gezinnen dakloos geworden en tijdelijk bij familie en hulpvaardige personen onderge bracht. Vit het raam gevallen. Het' 10-jarig meisje H. B., uit Maastricht is in «ie va- camtiekolonie te Burette (Limtb.), toen zij 's nachts den slaap niet kon vatten en eert raam wilde openen, uit die «tonde verdie ping op oen kéfcderingamg gevallen. D* kleine werd dood opgenomen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6