Telegrammen. Het ultimatum aan Duitschland. UIT DEN OMTREK WOENSDAG 11 MEI 1921 44ste JAARGANG No. 13834 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN i PER KWARTAAL. -T 3.25 PER WEEKI...,. f 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. Bil VOORUITBETALING f 3.57 ty, DURE|\UXj NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL- A BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- lit nummer bestaat uit 2 bladen. ASSENDELFT. BEVERWIJK. CASTRICUM. HILLEGOM. NOORDWIJK. SCHOTEN. UITGEEST. VOORHOUT. VELSEN. ZAANDAM. ZANDVOORT. NIEUWE HAARLEMSGHE Eerste Blad. De nieuwe regeering gevormd. BERLIJN, 10 Mei. (Officieel.) De rijks- regeering heeft den rijksminister van fi nanciën uit het demissionaire kabinet, dr. Wirth, onder benoeming tot rijkskanselier, opdracht gegeven een kabinet te vormen en heeft op diens voorstel de volgende rijks ministers benoemd: Schatkist en vice- kanselier Bauer; binnenlandsohe zaken dr. Gradnauer; economie Robert Schmidt; Justitie dr. Schiffer; rijksweer dr. Gessier posterijen Giesbers; verkeer Gröner; ar beid dr. Braun; voeding dr. Hermes; bui- tenlandsche zaken ad interim dr. Wirth; Financiën en wederopbouw nog onbezet. (Dr. Wirth, Giesbers, Braun, en Her- mes, behooren tot het centrum; Bauer, Gradnauer en Robert Schmidt tot de soc.- dem.; Schiffer en Gessier tot de democra ten; Gröner is partijloos, doch staat dicht bij de democraten.) Uit den Rijksdag. BERLIJN, 10 Mei. Hedenavond tien uur kwam de Rijksdag bijeen. Er was een on gewoon groote belangstelling, zoowel in de vergaderzaal als op de tribunes. De verschillende nieuwe rijksministers nemen hun plaatsen in en dadelijk opent president Löbe de zitting. Hij wijst er op, dat de rijksdag voor een beslissing staat van onafzienbare draagwijdte en spreekt hoop uit, dat de bespreking zaj ge- s<:h>"den in overeenstemming met den ernst van 't oogenblik. Onmiddellijk daar- 11:1 staat dr. Wirth op om 'n korte rede tp houden. Hij begon met 't kabinet voor te stellen. Met duidelijke stem sprekend, las bij zijn rede voor en wees er in het bij zonder op, dat liet er tot dusver slechts gaat om de aanneming of weigering van het ultimatum en wat dil voor Duitsch- and tot gevolg zou hebben. Een weigering, zeide hij, beteekent een dwang voor en vernieling van ons heele economische le ven. En in het bijzonder gaat het ook om het politieke bestaan van Duitschland. Met stemverheffing zeide de kanselier ten slotte: De Duitsche regeering heeft besloten het ultimatum aan ie nemen, doch zij moet de verantwoordelijkheid aan den te genstander overlaten. Slechts door daden kunnen wij onze tegenstanders van onze Oprechtheid overtuigen. Dat de regeering besloten heeft, het ultimatum aan te ne- /uen >s uitsluitend daaraan toe te schrij- Ven, dat een weigering de bezetting van "et Ruhrgebied tot gevolg zou hebben en mijden' re?eer'n8 'n ieder geval ver- Dadelijk na den rijkskanselier kwamen sprekers der verschillende partijen aan het Woord. Uit naam der meerderheids-soc. sprak vVels, die in zeer soherpe bewoordingen de verantwoordelijkheid voor den huidigen toestand op de beide rechtsche partijen Behoof, waarachter de groote industrie staat. Ook deze spreker sprak zeer uitvoe rig over de nadeelen, die een afwijzing van het ultimatum zou meebrengen. Na her haalde interrupties en tumult der commu nisten beëindigde hij zijne rede. Wels verklaarde aan het slot zijner rede, 'dat de meerderheids-soc. de nieuwe re geering zullen steunen. Namens het centrum sprak afg. Trim- born, die een verklaring voorlas, waarin hij nogmaals scherpe critiek op het ulti- tfialiun oefende en er tevens met nadruk op wees, dat men het ultimatum slechts aan- nam, omdat daardoor het Duitsche rijk ten minste nog eenige zekerheid had, dat het Jn zijn tegenwoordigen vorm zal blijven be staan. In het Centrum was men algemeen van opinie, dat er geen andere uitweg meer is. Trimborn sprak eveneens zijn vertrou wen uit in de nieuwe regeering. Namens de Duitsche Volkspartij sprak dr. Stresemann, eveneens vrij kort. Hij verklaarde, dat zijn partij eenstem mig tot het besluit was gekomen, dat het ultimatum moest worden verworpen. De Duitsche Volkspartij was van oordeel, dat de Duitsche regeering met haar nota aan president Harding reeds tot het uiterste .was gegaan. Hergt, sprekende namens de Duitsch- nationale Volkspartij, hield een lange en scherpe rede, voortdurend door hoonge- *ocp van links onderbroken. De politiek der laatste dagen meende hij een nog min derwaardiger veehandel, dan in de dagen Van Weimar was gedreven. Onder groot Ibmult riep hij uit: met het aanvaarden van het ultimatum wordt de arbeidersklasse Weerloos overgeleverd aan de buitenland kapitalisten. (Geroep links: dat is °°r jouw schuld!) Hergt eindigde zijn rede met de ver klaring, dat zijn partij tegen de ondertee- *«ning van het ultimatum was. ïntusschen hr/lden Hergt en zijn partij- Renooten en Ledoboer en diens partijge- nooten voorstellen gedaan omtrent hoofde- 'like stemminji Ledebour sprak zeer lang, zonder nieu we gezichtspunten te openen, terwijl dr. Haas namens de democraten nogmaals het standpunt zijner partij uiteenzette en spe- .ciaal het standpunt van Hergt bestreed, die den voorstanders der aanneming van het ultimatum gebrek aan eergevoel had ver weten. „Wanneer het slechts een kwestie van eer was", aldus spr., „zouden er ook onder de democraten geen onvoorwaarde lijke voorstanders dezer aanneming zijn geweest. Het gaat echter thans niet om de eer van het Duitsche volk, maar om de nuchtere éisohen van het oogenblik. Ook namens de communisten werd nog gesproken. Ten slotte werd er te half één uur na middernacht gestemd. HET ULTIMATUM AANGENOMEN. MET 221 STEMMEN VÓÓR EN 175 TE GEN EN EEN VAN ONWAARDE, WERD EEN VOORSTEL-MüLLER, OM DE RIJKSREGEERING TE MACHTIGEN HET ULTIMATUM DER ENTENTE TE AAN VAARDEN, AANGENOMEN. De uitslag der stemming werd door de rechterzijde met geroep: „foeil" ontvangen. Daarop werd de zitting gesloten. De Hanze. Onze afdeeling hield deze week voor 't eerst onder presi dium van den nieuwen voorzitter, den heer J. Gaal Gz. haar gewone bijeen komst. De voorzitter heette de aanwezi gen welkom, in 't bijzonder den Geest Adviseur en sprak de hoop uit, dat de leden mede zouden werken, opdat hij in staat gesteld zou worden met zijn goeden wil deze afdeeling grooter te maken. De notulen werden door den secretaris, P. Boon Gzn., gelezen en onder dank zegging door do vergadering goedgekeurd. Het voornaamste punt der agenda n.l. de Kamers van Koophandel en Fabrieken, werd uitvoerig besproken en ten slotte werd vastgesteld, dat er een spreker zal worden uitgenoodigd om deze zaak voor de loden eens duidelijk uiteen te zetten. Die lezing zal echter alleen toegan kelijk zijn voor leden der afdeeling; de middenstanders, die zoo eigenwijs en dom zijn door zich niet bij de Standsorgani- satio aan te sluiten, moeten dan ook maar in dit opzicht hun eigen boontjes dorschen. De jaarlijksehe uitloting der aandeelen werd bekend gemaakt en na dat den Geest. Adviseur verzocht was, dat deze nog eens van af den preek stoel de middenstanders zou aansporen zich bij de afdeeling aan te sluiten, werd de vergadering met gebed en dankwoord gesloten. Vrouwenbond. Ontbrak tot op heden alhier nog een R.K. Vrouwenbond, dat gebrek is spoedig aangevuld. A.s. Don derdag zijn al onze Roomsch© ópgeroepen ter vergadering te komen. Daar zullen het woord voeren de algem. adviseur Rector Jansen, Mej. Peters uit Bloemen- daal en Mej. Bonnike uit Amsterdam. We hopen dat geen enkele vrouw op 't appèl zal ontbreken. Dat belooft een leerzame avond. Harddraverij-Vereeniging. De jaar vergadering werd door een 20-tal leden bezocht. Het verslag van den secretaris en den penningmeester werd onder dank zegging goedgekeurd. De heer P. Dunne bier werd als bestuurslid herkozen en de heer B. O. Kleyn zal als commissarü zijn mandaat hernieuwen. In de plaats van den heer P. Boekei, die is overleden, werd tot commissaris gekozen de heer G. P. Kleyne. Na eeni- yge besprekingen werd besloten zich niet te wagen aan een groote internationale harddraverij, doch op bescheiden voet 'n harddraverij van boerenpaarden en een- ringrijderij te houden. Hierna sluiting. Vrijgesteld. Wegens broederdienst zijn vrijgesteld van de militielichting 1922 de volgende personen: Pioter Bloedjes, Corn. Dekker, Jacob Glas, Jacob de Jong, Hendrik Klaus, Grt. Koomans, Jacob Lute en Jacob Schoone. Botsing. Dezer dagen reed de heer P. B., alhier, met zijn motorrijwiel tegen een auto, juist iu de bocht bij G. H. IJff. De heer P. B. bekwam eenige lichte kwetsuren, terwijl motorrijwiel en auto nogal flink averij opliepen. Betrek kelijk liep het ongeval nog vrij goed af. Politiek. De Vrijzinnige Kiesvereeni- ging, alhier, kon or niet toe besluiten zich bij de Vrijheidsbonders aan te slui ten, doch heeft zich geschaard onder het vaandel der Vrijzinnig Democratische Partij. Telling. De heer W. G. Weverink, alhier, is belast met de telling betref fende grondgebruik en veestapel, die dit jaar, evenals in 1910, zal plaats hebben en wel tusschen 20 Mei en 20 Juni De gegevens, die noodig zijn voor de landbouwstatistiek en daarom in het be lang van land- en tuinbouwers zeiven verstrekt moeten worden, betreffende do bebouwde perceelen, de hoevéelheid ge pacht en eigen terrein, de respectieve oppervlakten bouw-, tuin- en grasland, de oppervlakten in eigen en in andere gemeenten bebouwd, het aantal paarden boven 0° beneden 3 jaar, het aantal en de onderscheidenheid runderen, scha pen, kippen, etc. etc. he werkloosheid. Volgens de laatste ongave van den correspondent' der ar beidsbemiddeling in de gemeenten Bever wijk en Wijk aan Zee en Duin, waren de vorige week ingeschreven 36 werkloozen te Beverwijk en 16 te Wijk aan Zee en Duin, meest losse arbeiders. Jubileum. Vrijdag j.L vierde de heer Roderkerk, baasfitter aan de lichtbednj- ven alhier, zijn ï2ö-jarig jubileum als beambte in deze gemeente. Den jubilaris werd des morgens, in tegen» ooróigheid van commissie en personeel der bedrij ven door wethouder Zwager, na een warm woord van hulde een enveloppe met in houd aangeboden, waarna de heer Don kers, directeur, hein namens het personeel een pendulestel en een door den direc teur zeiven vervaardigde oorkonde over reikte. De heer Boode, collega-fitter, sloot de rij der sprekers, 't Was voor den trouwen beambte en zijn gezm een on vergetelijke dag. Uitvoering. Zaterdagavond hebben wij weer kunnen genieten van het mooie spel van „Klein Tooneel". Deze vereeni- ging heeft spel laten zien zooals we maar zelden zagen. Alten zonder uitzondering hebben er toe medegewerkt om het tot •het hoogste te doen opvoeren. Aanrijding.. J. M. had een orefortuin, lijken dag. Op zijn terugreis naar huis kwam hij op de Mieret in aanraking met een vrachtwagen en wel zoo hevig, dat, ofschoon zelf geen letsel bekomende, de fiets geheel in elkaar werd gereden. Door wiens schuld het ongeval plaats had is nog niet uitgemaakt. Woningbouw. Steeds komen er aan vragen binnen om premie voor woning bouw. Bij de burgemeesterswoning komen vier villa's, hetwelk de schoonheid van het dorp niet weinig zal ten goede komen. Serenade. Als blijk van belangstelling bracht de fanfare van Duin en Bosch een serenade aan het dubbele bruidspaar de Nijs. Het trok veel publiek. Een ieder was op de been. Het was dan ook een buiten gewone verrassing. Stille Omgang. Ook Castricum is niet achter gebleven bij die grootsche geloofs uiting, door deel te nemen aan den Stillen Omgang naar Alkmaar ter eere der H. •Eucharisatie. Ongeveer 30 leden gingen 's nachts al loopende naar de stad Alk maar, waarvan er verscheidene van Alk maar weer terugliepen naar Castricum. Voetbal-ongeluk. Bij de Zondag ge houden wedstrijden kwam de heer A. Stassen, lid Van Concordia te vallen, met het noodlottig gevolg, dat hij zijn rechter arm brak. Op eigen terrein speelde S. J. C. met 2 invallers tegen D. E. S. I uit Leiden. S. J. C. speelde 't eerst voor den wind. Na den af trap zette men direct op naar het doel van D. E. S. en na vijf minuten werd het eerste doelpunt gezet ten gunste van S. J. C. Hierna zette D. E. S. flink op, die een zeer goed samenspel liet zien, wat zoo goed als geheel ontbrak bij S. J. C., doch men kon voor half time geen doelpunt maken, de rust trad in met 1—0 voor S. J. C. Na half time draaiden ook de kansen. D. E. S. trok profijt van de voordeelen en wist spoedig den stand 1-1 te maken. Dit gaf dat er meer gang in 't spel kwam en het spel van S. J. C. werd ook iets beter en wist na een feiten slrijd voor de tweede maal te doel punten. De middenvoor van S. J. C. werkte heel aardig, maar door de S. J. C. kwaal aangetast van houd alles zelf,* leverde dit niet veel op. Beide partijen werkten om het hardst, zonder evenwel den stand te kunnen veranderen. Alzoo een overwinning voor S. J. C. met 21. Benoeming. Tot telefonist te Noord- wijk-Binnen, vacature Mej. N. Sanders, is benoemd mej. Adr. v. d. Akker uit Lei den. 60-Jarig huwelijkschfeest. Op 22 Mei a.s. zulten Alb, Koeman en Cornelia v. d. Ploeg, den dag herdenken, waarop zij vóór 60 jaren in het huwelijk traden. Voor waar geen alledaagsche gebeurtenis. S. J. C. Zondag nam S. J. C. I deel aan die seriewiodstTijden op Houlrust in den Haag, uitgeschreven door de vereeniging Noorlandiia. Et waren 3 medailles beschik baar gesteld. Gespeeld werd door Neer- llamdia, N. V. C. II uit Noordtwijkerhout, S. J. C. I en V. I. O. S. uit Den Haag, die meespeelde voor Concordiia uit HRitegom, die beriohf van verhindering had gezon den. Met loten vervdel S. J. C. direct aan Ihet veel sterkere V. I. O. S. en kreeg hier van klop met 20. Er wend goed gespeeld. V. I. O. S. was door z'n magnifieke spe' de meerdere. Ook S. J. C. speelde buiten verwachting heel goed. N. V. C. IINeer- •lanidlia werd doorN. V. C. gewonnen met 31. Hierna werd gespeeld tusschen de twee verliezers, S. J. C. en Neerlaredda, wat ten gunste van Neerlamdda verliep na ver lenging van 15 minuten met 10. Beide vereenigiingen hadden veel pech. S. J. G. had echter verdiend te winnen daar Z1J over het getieele spel de meerdere was. Hierna werd de finale gespeeld tusohen N. V. C. tl en V. I. O. S.. waarin laatstge noemde die overwinning behatde met f0. Op geen der spelers van S. J. C. was iets aan te merken. Allen hebben hard ge werkt. W. Overmeer was in de verdedi ging uitstekend, terwijl H. Caspers die in de tweede partij ais back uitmuntend was. In de half-linie werkten J. Hoogervorst en A. v. d. Meer het best en in de voorhoede Reekers, en W. Roodenrijs. Laatstgenoem de speelde nog wat le voel op zichzelf. De St. Lucia-school. De St. Lucia- school te Schoten, die momenteel onder wijs geeft aan ongeveer 1000 leerlingen, waar leerlingen naai- en bewaarschool bij iiJbégrepen zijn, kan zteh maar steeds in toename van het aantal leerlingen verheugen. En zoo zijn de Eerw. Zusters thans voor 't feit komen te staan, dat het uitgebreide schoolgebouw met 18 lo kalen, nog uitbreiding behoefde. Achter de school, tusschen de kerk, ia de aannemer van Hoften uit Schoten druk bezig het gebouw met 6 lokalen uit te breiden. In ieder lokaal kunnen ongeveer 40 kinderen geplaatst worden. 't Wordt een bijgebouw met twee ver diepingen, ieder van 3 lokalen, die na tuurlijk geheel naar de eischen des tijds worden ingericht. Een mooie breedegang loopt langs de lokalen. De kasten in de lokalen zijn in de muur ingebouwd, wat plaatsruimte uitwint. 't Geheel zal een fraaie uitbreiding worden van het groote schoolgebouw in Schoten. Met September zullen de nieuwe lokalen in gebruik kunnen worden ge nomen. Da Nieuwe RjK. Kerk. De Nieuwe R.K. Kerk te Schoten na lort haar voltooi ing. Van buiten is ze reeds een heel eind den weg der volmaking op. Het dak is afgewerkt en bedekt met roode pannen. Het geheel maakt een aardig effect. Met veel ijver wordt er gearbeid om het nieuwe Huis Gods zoo spoedig moge lijk geheel gereed te hebben. Burg. Stand. Geboren: d. van J. Steen en K. Oosterwal. Gehuwd: Petrus Bommen en Margate- .tha Apeldoorn. onderh. verkooping. De woning met tuin, gelegen aan den Stationsweg, be woond door den heer Bakker en eigen dom van den heer J. N. Waagmeester, is onderhands verkocht aan den heer C. Bas, aïhier. Rerum Novarumdag. Do zoo schitte rend geslaagde meeting behoort weer tot 't verleden. Reeds vroeg in den morgen we zen er de vele vlaggen op dat er dezen dag iets bijzonders zou plaats hebben. Zelfs 't weer, dat zich des morgens dreigend liet aanzien en weinig goeds voor den verderen dag voorspelde, heeft er veel toe medege werkt om dit bijzondere gebeuren in ons anders zoo rustige dorpje, in alle opzich ten te doen slagen. Des morgens te kwart voor twaalf werd een plechtige H. Mis op gedragen in de Parochiekerk, bij welker ingang rappe handen een zeer kunstvolle ©erepoort hadden opgericht. Tal van geor- ganiseerden woonden het H. Misoffer bij, waaronder de ZeerEerw.Heer J. C. van der Loos, Pastoor te Uitgeest, een schoo ne predikatie hield over de Rerum Nova- rum en Paus Leo XIII z. g. aan wien wij deze encycliek te danken hebben. Zijn Eerw. wees er op, hoe Paus Leo XÏIÏ, de vete maatschappelijke mistoestanden ken nend, in de encycliek aangaf den weg, om tot betere toestanden te komen en hoe wij hen daarvoor dankbaar moesten zijn. On ze dank moet bestaan in het doen blijven voortleven van den goeden geest, welke door genoemden encycliek tusschen de verschillende standen in de maatschappij is aangekweekt. Te ongeveer kwart vóór 3, nadat alten gelegenheid hadden gehad, ook den inwendigen mensch te versterken, werd in optocht met vaandels der verschillende organisaties uit Uitgeestt en de omgeving, van het terrein van den heer N. Mul afge marcheerd. Verscheidene Iransparanten en opschriften met veelzeggende beteekenis werden in den optocht meegevoerd. Een drietal muziekkorpsen vroolijkten de tnee- tinghouders op en brachten zooals te be grijpen is, de geheel© dorpsjeugd op dc been. Alles had een zeer ordelijk verloop. Langs Middenweg, een deel der Hoogeweg en het Westergeest, bereikte de optocht weer het punt van uitgang, alwaar drie sprekers, op daarvoor geïmproviseerde spreekgestoelten de aanwezigen de betee kenis der Encycliek „Rerum Novarum", ook voor onze huidige maatschappij uit eenzetten. Alten hadden 'n flink aantal be langstellenden, die na afloop door luid ap plaus den spreker hunne instemming en voldoening betuigden. De meeting werd besloten met een plechtig Lof met Te Deum, bijgewoond door vete meetinggan- gers. De kerk was, in tegenstelling met 'smorgens, stampvol. De adviseur van den Volksbond uit Heemskerk, de Wel Eerw. Heer Warmenihoven, sprak de aanwezigen toe, hen dankend voor het welslagen van deze meeting, de lauwen en tragen aan sporend niet langer le wachten met aan sluiting aan hun eigen organisatie en voor al aller dank betuigend aan den Zeer Eerw. Heer Pastoor J. C. van der Loos, van wien indertijd het initiatief uitging tot viering van dezen meeting in Uitgeest. En daarmede behoorde ook deze krachtvolle uiting van echt bloeiende kattholieke actie naar buiten tot het verteden. Toch mag ik mijn verslag niet eindigen voor hulde ge bracht is aan het bestuur van den Volks bond, dat het initiatief van Pastoor van der Loos heeft helpen verwezenlijken. St. Deus Dedit. De afd. Land- en Tuinbouw vergaderde in het Patronaat. De voorzitter opende de vergadering met den Christelijken groet en heette alle aanwezi gen welkom, in het bizonder den heer Joli. v. d. Voet, hoofdbestuurder van den bond. De notulen werden gelezen en on veranderd goedgekeurd. Ingekomen waren circulaires om die te zenden aan de ongeorganiseerde patroons, met de bedoeling die patroons aan te sporen het contract ook daar door te krijgen. Nog was er een schrijven ingeko men van Herwonnen Levenskracht. Volgende punt was een voorstel tot het houden van een bloemententoonstelling, maar het bestuur had een ander voorstel, dat luidde als volgt: De tooneelver. „Eensgezindheid" te verzoeken een gratis uitvoering te geven ten bate der •kas of het vaandel, wat aangehouden werd tot een volgende vergadering. Punt 5, be spreking Congres Utrecht, wat de bedoe ling was per auto, wat ongeveer f 2 per persoon zou kosten. Ongeveer 40 per sonen kunnen er mee, waarvoor zich al vast 22 leden opgaven. Men kan zich opgeven tot Zondag 15 Mei. Nu volgde de verkooping ten bate van 't vaandel, welke opbracht f 2.50. Gevraagd werd of er nog leden waren die onder het contract werk ten, waar een paar leden op antwoordden, dat het hun nog niet uitbetaald was. Punt 7, was verslag Controle-Commissie, tot nazieening van kas en boeken v.d. pen ningmeester. Punt 8, verkiezing bestuurs lid. Er was maar één eandidaat ingeko men n.m. de heer J. Diemei, die dan ook zijn benoeming aannam. Alzoo was men genaderd tof aan de rondvraag, waarvoor zich enkele leden opgaven. De verschillen de vragen werden door den heer v. d. Voet beantwoord. Vermeld dient nog te worden, dat door een gever, die onbekend wenscht te blijven f 2.50 is geschonken voor 't vaandel. Daarvoor hartelijken dank. De voorzitter sloot deze vergadering met den Ghr. groet Geloofd zij Jezus Christus. Tegen 't woeste rijden. Op Wijkeroog circuleert een adres aan het gemeentebe stuur, om maatregelen te nemen,' teneinde te beletten dat auto's en motorrijwielen met zulk een woeste vaart rijden als tegenwoor dig nog geschiedt. Te Westzaan is een zangwedstrijd ge houden bij gelegenheid van het 20-jarig bestaan van het Gemengd Koor „Concor dia", aldaar. In de 2o afd. Verplicht Koor „Zand mannetje", van Fred. J. Roeske, werd do Ü3 prij3 B. behaald door de Gem. Zangvereeniging „Onder Ons", alhier. Gevonden voorwerpen. Een her- dershonde met ketting; een bril; een blauwe kiel. Bij de politie is aangifte ge daan van verduistering van een geitje. In het wachthuisje van de elec- trische tram bij de halte Waterleiding zijn vermoedelijk door eenige jon gens uit Haarlem eenige lampen ver nield. De politie stelt een onderzoek in. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd W. Blom en M. Hulsbosch. AJ Bol en C. van Wijk. B. R. Pie- tersen- en J. van Keeren. E. J. Epple en H. de Witt Huberts, Getrouwd: C. W. Zahn en A. M. Snellen. Geboren: d. van A. G. Schürmann Klütlerman. d. van M. W. Sprin- gorumKattenbelt. z. van S. Bec- cari—Poole. Gemeenteraad. Dinsdag vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzifter- schap van den Burgemeester. Aanwezig ajilc loden. Na opening en een kleine opmerking op hot verslag der vorige vergadering, wor den dc ingekomen stukken behandeld. Daar was aan de orde het voorstel van B, en W. om afwijzend te beschik ken op het adres van de bewoners der Zandvoorlsohe 1-aan om ook daar de voetpaden met tegels te bestraten omdat er bij dien cpzet geen rekening is gehouden met die bestrating en de kosten le hoog zijn. De commissie van bijstand beeft in gellijken zin geadviseerd. De heer v. Helden stelt voor om alsnog tegels te leggen. Dil voorstel wordt gesteund' door den heer Molenaar en verworpen met de beide stommen van voornoemd© heeren. De raadsleden Bramsom en van der Mo len bobben aan den Raad bet volgend schrijven gericht: Is bet B. en W. bCkend, de hooge prij zen welke van de bevolking goedacht wor den betreffende de brood- en melkprijzen? Zijn B. en W. bereid dlirect maatregelen le troffen om aan dezen toestand, welke de eerste levensbehoefte der bevolking be tref, verandering te brengen? De heer B rams on licht dit voorstel toe, en tracht met cijfers aan te toonen, dat men in Zandvoort op een baaltje meel 25 pet. winst heeft en in Haarlem met 10 pet tevreden is. Spr. zou willen dat B. en W. zich tot de patroons wenden ten einde met een minnelijke schikking de broodprijs op denzelfden prijs te stelten als te Haarlem. B. en W. zouden ook 't meel zelf in kunnen koppen en dan distribueeren. Ook de melk vindt spr. te duur. De Burgemeester antwoordt hier- op, dat hij meerdere malen bij bakkers geïnformeerd heeft waarom het brood bier duurder was dan in Haarlem, 't Ant woord was hierop dat de transportkosten zoo dtiur zijn. Spr. heeft inlussohen toezegging gehad dat de broodprijs a.s. Dinsdag van 32 op 30 ets. zal worden terug gebracht. 't Schijnt echter dat de bakkers een. overeenkomst hebben den broodprijs zoo hoog mogelijk op te voeren. Dit vindt spr. een schandaal voor die badplaats. Over den melkprijs is de voorzitter ook niet te spreken. Spr. hoopt de medewerking te krijgen van pension- en hotelhouders om deze eerste levensbehoefte goedkooper te krij gen. De heer Molenaar vindt dat het be drijfsrisico hier grooter is in verband met het seizoen, 't Spijt heni dat dc bevolking hier de dupe van moet worden. De voorzitter acht 't niet noodig dat de leverancier de risico op zich neemt, om zoodoende den prijs liooger te nomen ais iemand op 't strand op een dag zoo veel melk moet hebben, dan moet h ij verder de risico op zich nemen. De heer B r a m s o n merkt op dat al-s het brood van 32 op 30 cis. wordt terug gebracht het dan nog duurder is dan to Haarlem. De heer Molenaar vreest dal da hotel- en pensionhouders een goedikoope- re leverantie genieten en dat de bevolking dit moet goed maken. De Voorzitter antwoordt hierop da verzekering gekregen te hebben dat dit niet het geval is. De heer Zwaan slelt voor om zich in verbinding te steilten met de ver. van Ho tel- en Pensionhouders en dan een geza menlijke actie te voeren. De Voorzitter zegt toe' om de noo dig© maatregelen te treffen. Een venzoëk van den heer Molenaar om' punt 2 „SaJarisTegeUng" van deze agenda af te voeren, om de leden ruimer lijd te geven dit voorstel te bestudeeren. De seer Molenaar zou als hel voor stel nu behandeld zon worden, niet aan de besprekingen kunnen deelnemen, om dat hij geen voldoenden tijd heeft gehad het voorstel in te zien. De heer Brain s o n vindt acht dagen voldoende en acht het hoog tijd, dat dit voorstel nu eens afgehandeld zal worden. Na eenige besprekingen wordt het voorstel van den heer Molenaar met algemeeno stemmen verworpen, waarna de salurisre- geling aan de orde wordt gesteld. De heer Koning licht liet voorstel van de commissie, omtrent het politie personeel, uitvoerig toe. Voor de zomermaanden is voor over werk een bedrag van 4480 uitgetrokken. De voorzitter wil dit gelijk onder dc 24 agenten verdeelen. De heer v. d. Molen wil dit verdeeld zien naar preslatie. Anders zou iemand, die 3 uur overwerkt, evenveel krijgen als iemand die 2 uur overwerkt. Daarna ontspint zich een uitvoerige dis cussie over de vacanlies. De heer Bram son slelt voor: Bui ten de zes verlofdagen nog 1 week vacan- tie toe te kennen en de leden der secre tarie en publieke werken eveneens een week vacantietoeslag te geven. De heer v. d. Plas stelt voor 8 werk dagen verlof te geven, omdat men dan eventueel niet op Zondag behoeft te reizen. 't Eerste voorstel van den heer Bramson wordt verworpen. Dat van den heer v. d. Plas wordt aan genomen. Het tweede voorstel van den lieer Bramson wordt eveneens verworpen. Dan volgt bespreking van de klasse-in deeling, welke eenige discussies uitlokt. Daarop wordt de salarisregcling in haar geheel aangenomen. Om 11 uur is dan punt twee van dei agenda achter den rug. Besloten werd 30 M. strand te verpach ten aan Kóper. Het voorstel tot geldleening voor den bouw van 10 woningen is door Ged. Staten van f 93000 op f 72000 teruggebracht. Vaststelling rooilijn en wijziging Politie verordening gingen nu vlug onder den hamer door. Tot leden van de plaatselijke commissie van toezicht op het Lager onderwijs wer den benoemd Mevr. de Braai en Mevr. Kuinders en de heeren v. Oppen, Hofstra en Hartsema. „Bouwverbod grond bij Groote Krocht" werd aangenomen. De nieuwbenoemde directeur van het gois en waterieidinigbedrijf heeft aan den raad medegedeeld dat hij zijne benoeming aanneemt, maar gaarne als tegemoetko ming in die huur van 1000, de geringste prijs waarvoor hij bóer oen woning kon •vinden, een tegemoetkoming ontving in de kosten van 400 en de toezcgihig, dat een der middenstand swoningen voor hom ge reserveerd zal worden. B. en W. stellen nu aan den raad voor, om bot salaris voor die betrekking te bren gen op 3600 en oen gratificatie le geven voor hot geven van adviezen enz. van 400. Aldus wordt besloten. Als punt 9 staat op de agenda vermeld: „Uitbreidingsplan op den grond ten noor den van de spoorbaan der II. IJ. S. M." Dit punt wordt aangehouden. De verordening op de levering van gas wordt aangenomen. Na rondvraag werd de vergadering ge sloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1