BINNENLAND Binnenlandsch nieuws, Kerk en School Handel en Nijverheid Orde en Arbeid! Gemengd Nieir landbouw en Yisscheiij Kunst en Kennis. LEGER EN VLOOTj Nationaal Derde-Orde-Congres te 's-Bosch 29 Juni 1921. De Arasterdamscne strop. Uit onze Oost. MARKTNIEUWS I DAGORDE. Onder zegen en hooge goedkeuring van kei Doorluchtig Episcopaat van Nederland gal te 's-Bosch op 29 Juni a.s., Eeestdag der H.H. Apostelen Petrus en Paulus een Nationaal Derde-Orde-Congres gehouden worden. Het Congres zal 'g morgens geopend ■""irjj1116' €Bn *n de kathedraal, s -liddags zullen verschillende parallel- vei gaderingcn gehouden worden, waar verschillende sprekers de beteekenis van het 7de Eeuwfeest der Derde-Orde zullen uiteen zetten. 8 Avonds plechtige sluiting in de Kathedraal. EEN schrijven van het door luchtig EPISCOPAAT. Naar aanleiding van het Nationaal Der de Orde-Oongres mocht de Provinciaal der Capucijnen van het Doorluchtig Ne- derlandsch Episcopaat het volgende schrij ven ontvangen: Met algeheele instemming ontvingen wij de mededeeling, dat het besluit geno men is, om bij het zevende Eeuwfeest van de Stichting der derde orde van den H. Eranciscus van Assisië op den Eeest dag der Apostelvorsten Petrus en Paulus te 's-Hertogenbosch een Nationaal Con gres te houden. Reeds stemde het Ons tot vreugde, dat in gevolge de verlangens van On zen H. Vader Paus Benedictus XV, uit gedrukt in Zijn Encycliek „Sacra pro per! iem" aan het 7e eeuwfeest der Derde Orde gewijd, zij in dit jubeljaar overal heilige feesten en bijeenkomsten viert. Hoogst aangenaam zal het Ons zijn, wanneer dit alles bijdraagt tot den groei en den bloei van deze heerlijke Instel ling, welke Ons zeer ter harte gaat en wier steeds toenemende verbreiding Wij anet ware belangstelling volgen. Gelijk deze Derde Orde voorheen aan Kerk en Maatschappij zoo ontzaggelijk veel goed heeft gedaan, zoo zal zij ook thans een krachtig middel blijken te zijn om het H. Evangelie in praktijk te bren gen en een etevigen dam op te werpen tegen ongeloof en zedenbederf. Zij bezit de kracht om hare leden te vormen tot ware kinderen der H. Kerk, wier karak tertrekken zijn: reinheid van zeden, broe- lerliefde, eerbied voor het gezag, aanhan kelijkheid aan den H. Stoel, eenvoud en Versterving, afkeer van wereldsche ver maken. De pauselijke goedkeuringen van den Regel der Derde Orde, het groot getal van heiligen en zaligen does- haar Voortgebracht, het verleden en het heden leveren daarvoor de bewijzen. Toegerust voor (lou strijd tegen de helsche mach- kunnen de Derde-Ordelingen voor Christus de overwinning behalen en op de Samenleving door hun goed voorbeeld en hun medewerking voor de goede zaak een onberekenbaar gunstigen invloed uitoefe nen. Met alle recht verwachten Wij dit van haar voor de toekomst en honden Ons overtuigd, dat de Franciscaanselte goest den waren vrede brengen zal, waaraan alien zooveel behoefte hebben. Van ganscher harte spreken Wij daar om Onze beate wenschen uit voor het welslagen van het Nationaal Congres. Vol gaarne schenken Wij het Onzen bisschop- polaken Zegen en hechten er Onze volle goedkeuring aan. Moge het een heilig enthousiasme wek ken, den geest van den H. Eranciscus bij de Tertiarissen meer en meer verleven digen en velen aanspqren om tot deze •Cnstolling toe te treden. Z. H. Paus Bene dictus XV uitte in Zijn Jnbilevunencycliek den wensch, dat er geen stad zij, zelfs geen dorp of gehucht, waar zich niet in genoegzaam aantal leden der Derde Orde bevinden en dat dezen dan niet werke loos^ blijven of met den naam van Ter- aans reeds genoegen nemen, maar werk zaam zouden zijn en voor hun eigen heil en dat van anderen zouden ijveren. Moge dezen wensch van Onzen H. Vader spoedig werkelijkheid zijn. Gegeven te Utrecht den 12 April 1921 H. VAN DE WETERING, Aarts bisschop van Utrecht. AJGALLIER, Bisschop van Haar lem. f L. J. A. H. SCHRIJNEN, Bisschop van Roermond. f P. HOPMANS, Bisschop van Breda. f A. P. DIEPEN, Bisschop van 's-Her- togenbosch. Onder dezen titel schrijft de „Nieu we Arnhemscho Courant" o.a. het vol gende over de opheffing der gemeente lijke winkels in do hoofdstad: „Het is toch meer dan pijnlijk, wan- fleer men, als nu weer, constateert dat een doel der bevolking het algemeen be lang ondergeschikt maakt aan allerhande proefnemingen met het doel om eens to ?JZ7yn 01 bepaald6 thcorieën ook verwezenlij- WaMe 1b 3 iblJUa *te"va.st, dat die bepaalde theoneeiJ niet vatbaar ziin voor practice verwezen!^* ToeüZ mors zx3n daardoor niet ontmoedigd, ®j zeggen „es war so schön gewesen" en tasten opnieuw in den buidelvan anderen, om weer nieuw.e hersenschim mige plannen uit te broeden. Moge ein delijk het schandelijk bedrijf van Am sterdam, nu duidelijk blijkt waartoe het fltreven der socialisatie experimeutisten y°ert: tot jammerlijke mislukking en nog jammerlijker verlies van honderdduizen den guldens, het gevaar doen beseffen, ^°k door hen die tot nu toe ten onrech- •e, meenden: het zal zoo'n vaart niet '°open. Dan komen tenminste deze strop pa om de halzen waarom zij hooren °m de halzen van hen, die, partij-voor- flordeelen stellend boven het algemeen belang, aan hun medeburgers deze groo- te sommen zonder nut of noodzaak uit den zak geklopt hebben." TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 10 Mei. Het nieuwe lid, de heer Bijleveld, wordt beëedigd. De heer VAN BERESTEYN, V.-D., vraagt verlof tot een interpellatie over de dienstregeling van den mailtrein in Zee land. Over dit verzoek zal Woensdag be slist worden. Daarna is aan de orde het ontwerp tot regeling der Grondbelasting. De heer VAN RAPPARD, V.-B., betoogt, dat door schatting naar de verkoopwaarde tal van land- en tuinbouwers op onbillijke wijze zullen worden getroffen. Hij acht het tijdstip van invoering zeer ongeschikt met het oog op het gevaar voor daling der te genwoordige grondprijzen. De nieuwe regeling zal veel ambtenaren noodig maken; de uitvoering zal practisch zeer moeilijk zijn. Spr. dient een motie in, vragende om jaarlijksche, althans periodieke aangifte door belastingplichtigen. De heer OUD, V.-D., zegt onder geen voorwaarde te zullen voorstemmen. Het ontwerp houdt z. i. geen rekening met de draagkracht en voldoet niet aan den eisch voor grondbelasting, dat een vast percen tage van den wisselenden opbrengst van den grond geheven wordt. De heer DE WIJKERSLOOTH, R.-K., betoogt, dat het ontwerp onder den schijn van gelijkheid de sohromelijkste ongelijk heid brengt en strijdig is met het katholiek program, dat gelijke belasting van roe rend en onroerend vermogen verjaagt. De heer WEITKAM, C.-H., onderschrijft de bezwaren welke reeds tegen het ont werp zijn ingebracht. De heer BRAAT, P.-B., ondersteunt eveneens de betoogen van de bestrijders van het ontwerp. Russische Petroleumkoningen, Naar bet „Vad." meldt, hebben zich eenigen tijd geleden le 's-Graven'hage acht der meest bekende eigenaars van Russi sche petroleumbronnen vertoefd, onder meer Leon Mantacheff, David en Stephan lianosof, die pogingen hebben gedaan om het Nederlandsche kapitaal over te halen deel te nemen aan de exploitatie van de Russische petroleiunbronnen, in het bij zonder te Bakoe. Ook met de directie der Kon. Nod. Petroieuim-Maatschappij hebben zij onderhandeld. In hoeverre hun pogin gen met succes zijn bekroond, daarover wilde men zich op het oogenblik niet uit laten. NIET NAAR RUSjLAND. Naar de „Msb." verneemt, hebben B. en W. van Amsterdam in een Dinsdag gehouden vergadering besloten tegen de uitspraak van den Raad in het verzoek van den cammunistischen onderwijzer Ce- ion om vrijaf voor een bezoek van drie maanden aan sovjet-Rusland, niet in te willigen. Dr. Nolens. De commissie, in wier handen is gesteld het verslag van de eer ste zitting van de vergadering van den Volkenbond te Genève, 15 Nov.18 Dec. 1820, heeft tot haren voorzitter benoemd den heer Nolens. De werklooze binnenschippers. Op de vragen van den heer Wijnkoop, betref fende de werkloosheid onder de binnen schippers, heeft Minister van IJsselsteyn geantwoord, dat het intrekken van de zoo genaamde vrije lijst en het instellen van de beurtlijstbevracfating of eenige andere bevrachtingswjjze niet een vermeerdering van de te vervoeren vrachten ten gevolge kan hebben. De schipperij is eohter niet onbelangrijk geholpen, doordat de Minis ter in den laateten tijd maatregelen heeft genomen, waardoor de gelijkmatige ver deeling der aangeboden vrachten op de beurzen zooveel mogelijk bevorderd wordt. Daardoor wordt langdurige werkloos heid tamelijk wel voorkomen. OVERVEILÈN AARDAPPELEN. Op de vragen van het Kamerlid Schaper, betreffende toepassing van het stelsel van „overzeilen" ten opzichte van den nieuwen aardappeloogst, antwoordde de Minister van Landbouw: Nu de uitvoer van bijna alle artikelen, met inbegrip van de belangrijkste voedings middelen, weder geheel vrij is en de voor ziening van de bevolking met levensmid delen weder aan de werking der vrije krachten in de maatschappij is toever trouwd, ligt het niet in het voornemen van dc Minister, tenzij dit inderdaad uit een oogpunt van volksvoeding dringend noo dig zou blijken, om den uitvoer van een artikel als vroege aardappelen weder aan banden te leggen. In het onverhoopte geval, datd Minister verplicht zou zijn genoemd standpunt te verlaten, is hij bereid het stelsel van „overveilen" te overwegen. De Minister is van oordeel, dat, indien tot een regeling van den uitvoer van Over heidswege bepaald moet worden overge gaan, het stelsel van „overveilen" wel be vredigende resultaten kan opleveren, hoe wel ook daaraan groote bezwaren kleven. VRIJDOM VAN GEDISTILLEERD-ACOrJNS. Het Tweede Kamerlid J. ter Laan heeft den Minister van Financiën eenige vragen gesteld betreffende het besluit van 30 Nov. 1908 inzake vrijdom van accijns voor fabrikanten van reuk- en toiletwaters. Is vraagt hij o.m. naar het oor deel van den Minister de getroffen maat regel om voor de weeldeartikelen als reuk- en toiletwaters de helft der be lasting kwijt te schelden, niet in lijn rechte strijd met de bij herhaling door hem uilgesproken zienswijze, dat weelde artikelen wel allereerst in aanmerking dienen te komen om door belasting te worden getroffen? DE OPENING VAN DE NEDERLAND- MADRID. iJaandag j.l. is ;n tegenwoordigheid van den koning en de koningin van Spanje, de Nederlnndsehe tentoonstelling te Madrid geopend. Nadat de voorzitter van de vereeniging „Nederland in den Vreemde." de beer /De Kantor Wc van de tentoonstelling had uiteengezet, wees hij op de redenen die de twee tan den, op wier goede betrekkingen nooit een schaduw viel, zelfs niet tijdens den groofen wereldbrand, er toe brachten, de banden van vriendschap nauwer aan te halen. Graaf Gimeno, voorzitter van het Spaansch-NederiandSche comité, prees op welsprekende wijze het initiatief van de vereeniging „Nederland in den Vreemde". Tevens sprak hij den wensch uit, dat deze tentoonstelling haar aanvulling moge vin den in een andere, georganiseerd in Ne derland, waar men de kunst en de voort brengselen van Spanje zal loeren kennen. De koning bezichtigde hierop met veel belangstelling de tentoonstelling, terwijl hij zich me* ieder der organisatoren op innemende wijze onderhield. Zijn bezoek duurxde bijna twee uur. Morgen zullen die leden van het parlement en dor Kamers van Koophandel en Nijverheid ontvangen woiJen. De Nederfendsche gezant jhr. P. R. a Melvill van Carobee, vergezeld van den le gatie-secretaris Menten, bood den Madri- leenschen joumaü sten een thee aan in de salons der tentoonstelling om hun inlich tingen te geven en daardoor hun taak te vergemakkelijken. KON. GOEDKEURING OP HET HEF FINGSPERCENTAGE PLAATSELIJKE inkomstenbelasting. In de hef fingsverordeningen op de plaatselijke inkomstenbelasting wordt al gemeen bepaald, dat de gemeenteraad jaarlijks het heffingspercentage of het verhoudrngscijfer der belasting vaststelt (heffingspercentage bij uiet-progressieve heffing). Deze vaststelling geschiedde tot nog toe zonder koninklijke goedkeuring. Thans wordt, zooals blijkt uit een aan schrijving aan Gedeputeerde Staten der onderscheiden provinciën gezonden, zoo danig raadsbesluit door den Minister van Binnenlandsche Zaken aangemerkt als een besluit tot heffing van plaatselijke be- lasting, zoodat daarop elk jaar koninklijke goedkeuring gevraagd moet worden. Dit heeft de vérstrekkende beteekenis, dat de kroon voortaan voorgehcht door God. Staten, elk jaar in alle gemeenten mede zeggenschap zal hebben bij de bepaling van het heffingspercentage of verhou dingscijfer der plaatselijke inkomstenbe lasting. AARDBEVING OP SUMATRA. Uit Modaal wordt djd. 1 April geseind: Hedenmorgen te kwart voor elven bad een vrij hevige aardbeving plaats, welke een mimiat duurde. 'De bewoners vil ucht- ten de straat op. De watertoren van Aer Bressie heeft rich zoodanig bewogen, dat er water uit stortte over hel omliggende terxefin. Ongelukken hadden niet plaats. Den 5en April werdi uit Taroctoeng ge mold: De laatste zware aardbeving te Tanoe- toeng en Silindoeng op 1 April duurde 35 9eecm/den. Achtereenvolgens werden 80 schokken gewoeld. De maiterieale schade is enorm. De bevoiking heeft 2 jmohtei m het open veld ge-ka/mpeeml. Er rijn 4 per sonen gedood. Alle Europeanen Merwen cao- gedeerd en zijn uit hun huizen gevlucht. Hot zwaarst heeft het seminarium Si Poaioedoai geleden. De passer-loodsen en de miandsche wo ningen zijn ingestort, terwijl de school en de bioscoop onbruikbaar zijn. De vallei ia doorploegd met breede, diepe scheuren. De schade aan de kazerne bedraagt 3000, -terwijl de B. O. W. een schade van 15,000 heeft. De houten brug over de Aer Sigaoen weggeslagen. Door de groote auaxlsoh rivingen is oen auto bedolven, waarbij eohter geen P®1" sooulijke ongelukken plaats hadden. 's Nachts ontstond een groote brand op de passer. Een toke-oompiex brandde af De schade is 60,000. De aardschokken blijven' voortduren. De bevolking kampeer* nog buiten in hot veld. De Europe® 0"211 zijn nog niet naar hun huizen terugge keerd. Et wordt voor een inzinking van het Tobameer gevreesd. WEER EEN KASTEKORT. Uit Bamdoeng wordt aam het „Bat. NM- gemeid, dat in het poet- en telegraafk®®" toor te Iudraanajoe «en tekort in kflis is gecoriistateerd vam ongeveer veertig duizend gulden. De chef vaat het kantoor, de commies Den Hartog, is in zijn betrekking B6" schorst. Uit Bamdoeng is een commies naar Iu- draimajoe gezonden, om tijdelijk het be heer van het kantoor Imdraaniajoe over fe nemen. DE NIEUWE INTERNUNTIUS. Het „Cemtr." meldt, dat op het einde van deze of begin der volgende maand de bisschopswijding van mgr. Vinceiiiini *a' plaats hebben. DURE SCHOOLBOEKEN. In het „.Weekblad voor Gymn. en Mid- delb. Onderwijs" komt de heer B. D. Best, uit Amersfoort, met het volgende voor stel: Er wordt aan de school een commissie geconstitueerd van 4 of 5 leeraren (van wie een de directeur), die zich belast met de boekenlijst Ieder leeraar der school zendt haar b.v. iu April opgave van de boeken voor zijn vak voor den volgenden cursus, waar bij ieder zich moreel verplicht zijn lijst zoo beperkt te maken als hij mogelijk acht. De commissie maakt daarna de volledi ge lijst op en onderwerpt die aan de goedkeuring der leerarenvergadering. Nu is 't hoogstwaarschijnlijk dat de to taalsom de door het Rijk vastgestelde overschrijdt doch dit zal slechts nominaal zijn. Reëel zal ze ver beneden dat offieiec- le maximum ••nen als het volgende ge schiedt: Ze storten In Juli, vóór de vacantia, het totaal bedrag voor de boeken der klasse waar zitting zullen nemen De commissie schaft ze voor iedere klasse aan direct bij den uitgever, bij Wien lagere prijs te bedingen sail zijn dan via <jen boekhandelaar. De boeken moeten aan 't einde van den enrsos door de leerlingen in behoorlijken staat (onbeschreven) worden teruggege ven; se ontvangen de helft van den kost prijs terug. Die helft wordt weer in Juli betaald door ben die in den nieuwen cursus deel uitmaken van de klasse. Dezen leveren aan 't einde van den volgenden cursus de boeken woer in en ontvangen K van den koopprijs terug. Enz. Na drie cursussen zuilen sommige boe ken misschien onbruikbaar geworden zijn, en nieuwe exemplaren worden aan geschaft. Schrijvers zouden hierbij krach tig moeten medewerken om eventueele nieuwe drukken bruikbaar le maken naast de oudere. Wat talen betreft: schrijvers moesten zich meer toeleggen op kleine schoolboe ken. De woordenboeken zijn veel te dik en dus dftSrom te duur. Leesboeken en oefenboeken moesten niet dikker zijn dan respectievelijk 100 en 50 bldz Tot zoover de heer Best Wij meenen dat de onderstelling van dezen heer, als zouden schoolboeken di rect bij den uitgever besteld, voor lageren prijs te verkrijgen zijn, dan door tns- schenkomst van den boekhandelaar, op een dwaling berust, (Red. ,,N H.Ct."). DE KIEVITSBLOEM. r M. schrijft in „De Lev. Natuur" over de kievitsbloem en vertelt, dat nu 40 jaar geleden over die bloem 't eerst geschreven werd door F. W. van Eeden, in het toenmaals populaire tijd schrift „Album der Natuur". Zij kwam toen op slechts vijf olaatsen in het wild voor, n.l. bij Zwolle, Baamhrugge, Oegstgeest, Zwijndrecht en Hoogeveen. Toen Heimans jaren later er in „De Lev. Natuur" over schreef, waren er meer vindplaatsen bekend, o. a. ook in Den Haag, waar ze aan den Be- noordenhoutschen weg in de weilan den worden gevonden. De bloemen zijn meestal gevlekt, maar er komen ook witte onder voor. Zelden vindt men echter twee of drie witte bij elkaar en nooit zal men een „eilandje" van witten tusschen de bruine aantreffen. Of men de bloem al afplukt, deert haar niet, integendeel de bladeren be hoeven dan geen voedsel meer af te staan voor de bloem- en zaadvorming en alles kan ten goede komen aan. de bol. We hebben hier dus bet niet alie- daagsche geval, dat het voord eeligj voor de plant is, dat men haart bloemen plukt. Daarbij komt, dat het zaad hier bjj de voortplanting geen gewichtige rol schijnt te spelen, wat al blykt uit de niet sterke verbreiding van de plant. Het zal dus met de kie vitsbloem wel zijn als met de meeste bolgewassen, dat zij voor haar instand houding minder is aangewezen op het gemakkelijk transportabele zaad dan op haar onderaardsche deelen. Dit ver klaart het taai vasthouden aan dezelfde «roeiplant en het feit dat in het grootste deel van ons aan moerassige weilanden toch zoo rijke land geen kievitsbloem te vinden is. Dat de kievitsbloem niet algemeener 18 ln ons land, valt zeker te bejammeren, want zij behoort tot onze mooiste wil de bloemen. Op den omgebogen sten- Kei hangen de bloemen, die ons aan tulpen doen denken, neergebogen naar grond en daarbij zijn gewoonlijk De leerBngen ffeopeti rrfef zelf hun boe-Ven stelt voor een door de zon verlicht ken. landschap. Er bang.L nog een gclieinuin- ntg waas over dit sdiiklerij. Naar de Press-Associa 'ion meldt heeft het schilde, rij jarenlang in een oud Engelsdh land huis gehangen en werd het slech t s als uit zondering bij den brand van Blusdoa Ab bey gered. De correspondent vernoemt, dat dit ge bouw in Biiltshdre Stond en zeventien jaar geleden is afgebrand. De „Times" meldde destijds, dat bij dien brand schilderijen uit de Nederlandsche school waren verloren gegaan. Het schilderij zal te Londen par ticulier worden verkocht. De verblijfplaats wordt tot nu toe echter zorgvuldig ge heim gehouden. LEENING YENLO. Bij besluit van den Gemeenteraad van Venlo zijn Burgemeester en Wethouders gemachtigd tot het aangaan van eene Geldleening, groot f 1.000.000,nomi naal, waarvan de opbrengst voornamelijk zal dienen voor uitbreiding van het elec- triciteitsbedrijf in verband met de leve ring van stroom aan de Maatschappij tot verkoop van stroom uit de staatsmij nen, voor uitbreiding van het kabelnet en voor scholenbouw. De leening is verdeeld in 1000 obli gation aan toonder van elk f 1000,— nominaal, genummerd van 1 tot 1000. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar een annonce in dit nummer. VERHOOGING TARIEF VAN INVOER RECHTEN. Ingediend is een wetsontwerp tot ver hooging van het tarief van invoerrechten. Voorgesteld wordt, voor alle met een invoerrecht van 5 percent naar de waar de belaste goederen, dit recht te verhoo- gen tot 7 pet. Voorts wordt veriujoging. voorgesteld: Aardappelmeelfabrikaten, niet afzonder lijk belast, van 2 op 3; amandelen van 4 op 6; ammunitie, geschut, me talen van f 7.50 op 11; id. ijzeren van 1.25 op ƒ2; kanonkogels van f 0.76 op f 1.10; alles per 100 K.G.; appel-, peren- en meedronkmee drank van f op f 4.50; bier van 7 op 9, alles per H.L.; bron- en mineraalwater, alsmede eau gazemse, oip flesschen (van minder dan 7 L. inhoud), 100 tl. van f 0.50 op 0.70; op kruiken, 100 kr. van 0.25 op f 0.35; op flesschen van 7 L. inhoud en meer (volgens de bijzon dere bepaling) 1 IL van f 0.04 op 0.06; buskruit van 5 op 7; chocolade, met suiker bereid vain 25 op 30, alles per 100 K.G.; garens van 3 op 4 pet; gedis tilleerd 1 HX. (sd 50 pet.) van 3.50 op f 5; houtgeest, 1 L., van f 6.67 op 6.70; alles vaste stoffen, die houtgeest bevat ten, 1 K.G. van 8.40 op f 8.44; goud en ril verwerkvan 3 op 4 pot.; honig van f 2.50 op 3.50; kaarsen, smeer- van 3 op 4.50, alles per 100 K.G.; kaarten boven de speetkaarlenbelasting, voor elk spel van niet meer dan 32 /kaarten, 1 sped van 0.12y, op f 0.17J4; voor elk ander spel van f 0.25 ©p f 0A6; kaas van 5 ©p 7; koek-, banket-, suiker en pasteitoak/kerswwrk, e.a. van f 26 op 30; krenten van 1.50 op f 2.50; kurk van 10 op f 15, alles per 100 K.G.; Bmoen- en citroensap 1 HX. van f 3 ©p 4.50; macaroni van 2 op 3; olie van f 0.55 op 0.80; peper van 1.50 op f 2.50; piment en nagelpeper van 1 op f 1.50, alles per 100 K.G.; platina 1 K.G. van f 010 op 0.15; pruimen, met uitzondering van versehe. van f 1.60 op 2.50; revalenta arabica van 0.40 op f 0.60; rozijnen, niet afzonderlijk belast van 1 op 1.60; korent of zwartrorijn, S aim os- en Deniarozijnen van f 0.25 op 0.35, alles per 100 K.G.; schepen, schui ten en vaartuigen, met bestemming om binnenslands te blijven van 1 op 1-5 pet.; suiker van 6 op 7; tabak, in rollen of bladen en ongeplctte stélen van 0.70 op 1; geplette stelen van 1.50 op f 2.50; gekorven, karotten, snuif en a Be andere gefabriceerde van f 12 op f 18; sigar envan 40 op 60; thee van f 26 op 35; vermicelli van 2 op 3; vip gen van f 1 op f 1.50; vleesch: van alle soorten, niet afzonderlijk belast en worst; versoh of gezouten van 6 op f 9, gerookt of gedroogd van 8 op ƒ12; schapenvfeesch, varkensvleesdh en spek: gezouten van 0.75 <op f 1.10; ge rookt of gedroogd van 1 op 1.50, al les per 100 K.G.; vruchten: gezouten of ingemaakt van 10 op 14 pc.; Ingemaakt èn stroop of suiker van f 18 op 20; zeep: geparfumeerde zeep en tramsparent- zeep van 4 op 6; andere harde va® 2 op 3; andere zachte van 1 op f 1.50; zout van 4 op 4.50. alles per 100 K.G. De minister betoogt dat het met het oog op de belangrijke toeneming der Rijksuitgaven, noodzakelijk is dat midde len worden aangewezen, welke op korten termijn 's Rijks schatkist zulen versterken. Dan wordt becijferd dat het reeds aan stonds te dekken bedrag stijgt tot f 55.510.106.73. Voor deze dekking is slechts beschik baar de bate uit de verhooaiine van den gedi stilteerl - a ccijn sStelt men die bate op f 15.000.000, dan blijft le voorzien in 40.510.106.73. Een onverwijlde en be langrijke versterking van 'sRijiks inkom sten is mitsdien onvermijdelijk. Dit ldemt te meer waar, binnen korten tijd, een voorstel lot wijziging van. de Invaliditeits wet aanhangig zal gemaakt worden, het welk beoogt de jaarlijksche lasten voor den staat bedoeld bjj art. 20, eerste lid, dier wet, met een aanzienlijk bedrag te verhoogen. Onder de middelen tot dekking wil de regeering rangschikken de vedhooglng van het tarief van invoerrechten. De inkom sten uit de verhooging worden niet hoo- gor geraamd dan op 15.000.000. Het ligt nog steeds in' het voornemen om zoo spoedig doenlijk de indiening ran een ontwerp tot algeheele herziening van bet tarief yam invoerrechten te bevorderen DE WERKLOOSHEID IN DE VEÏ Naar de „Tel." verneemt, zal binne kort een ernstige poging worden ge om de werkloosheid in de venen te v«. minderen langs den natuurlijken wej door veen-exploitatie. Na langdurige proeven is het gelui het veen zoodanig te bearbeiden, dat product ontstaat met zeer laag waterg halte (pl.m. 10'Voeen hooge calorisc, waarde (6000 cal.), een hoog percenti vluchtige stoffen en gering asehgehaltj Het procédé, dat bereids is geuatod teerd, heeft bovendien het voordeel, d| het product in veel kortoren tijd gewone turf geschikt is ter verschepi waardoor de gelegenheid wordt geb tot intensieven arbeid en dus tot werkstelling van meer arbeiders. Zoo spoedig mogelijk zal een verve in Nieuw-Weerdinge in opdracht vfl een groep industriëelen enkele duizend tonnen van deze steenturf vervaardig In rogeeringskringen wordt overwo uitbreiding dezer exploitatie te steu en daardoor de geweldige werkloosheid de venen langs den meest normalen we in te perken. TIJD GENOEG OP T PLATTEI Men schrijft uit Oes aan 't „Hbld.'J Een dezer dagen togen twee der stuureleden van de Middenstandsbons eeniging „Ons Voordeel" te Oss het Dep. van Arbeid om eens te onderzookon waar toch do vereischte keu bleven om aan het bouwen te k« nen komenmaar wat bittere leursteliingAlles lag gereed, men in Den Haag, maar men wacht nog steeds op het besluit van den der gemeente Oas, genomen in de ve gadering van 27 Januaii 1.1. Als het met alle aanvrage zoo als met deze van „Ons Voordeel", komt voor den winter geen enkel ho meer klaar en dat in dezen woningno DE EDELACHTBARE HEER ZUURBII Het slaat bij Zuurbier vast, dat hij in Gemeenteraad van Amsterdam zitting nemen. Aan een verslaggever van ,Rj Volk" verzekerde hij zulks: „Met wat ze daar behandelen, bemoei me niet", aldus de heer Zuurbier. „Ste men doe ik niet, dan loop ik de zaal Voor mijn part iederen dag Raadszitt Ik wil voorstellen het presentiegeld verhoogen op f 10. Daar stom ik voo^ Voor de rest is "t voor mij „zitten", nokken" en „schoven". („Schoven" bete^ kent geld ontvangen). Van de redevoer gen moet ik niks hebben. Zoo nn en een kwinkslag, zoodat ze 't over acht nog heugt, dat ze ons met den stemdwa d'r in hebben gebracht." den alle bloemen, onder den invloed der zon nestralen, naar één richting gekeerd. Als dan 'b avonds de roode zonneschijf daalt, lager en lager tot haar stralen bijna horizontaal de groote klokken der fritil- laria's treffen en men kijkt dan over het weiland in de richting der ondergaande zon, dan is het alsof daar duizenden roodbruine lampions te schommelen han- gen waarin geheimzinnige lichtjes gloeien Dan is het in het bloemenland één ge- aeem van dikke hommels, die rondzwe ven van bloem tot bloem, zich vastgrij pen aan de ze3 meeldraden cn de stam per en zich ophijschen in de hangende klokken, die speciaal voor de dikke hom mellijven schijnen gebouwd te zijn. Dat gaat zoo door, dat nijvere leven tot de duisternis valt en tot de kieviten, die allerlei gewaagde vliegtoeren boven ons hoofd hebben uitgevoerd, de rustplaats voor den nacht opzoeken en de kop pels wilde eenden, die wij opgejaagd hebben hun wijde kringen weer nau wer en nauwer toehalen, om eindelijk neer te dalen in de buurt van het nest. Mengelberg naar Spanje. Dinsdag is -Willem Mengelberg, vergezeld van zijn secretaris, den heer S. Bottenheini, naar Spanje vertrokken. Bond van Christ. Letterkundigen. lot eere-voorritter van den nieuw-ge- slichten Bond van Christelijke Letterkun dige Kringen is benoemd dir. J. Th. de Visser, Minister van Onderwijs. Een Hobbema ontdekt. In Engeland is een schilderij van Hobbeana ontdekt. De Londénsehe correspondent van de „Tel." deelt mede, dat het schilderij te Londen vanwege de Royal Academy en door prof. Laurie van Ediinburg nauw keurig werd onderzocht. Beide onderzoe kingen hebben aangetoond, dat men hier wel degelijk met een echte Hobbema te doen heeft. Hel schilderij is 23 hij 26c.M. BOEREN'LEIENBAN ken en REGISTER. Bjj de invoering der wiet is de vraag gerezen of de lijke Boerenleenbanken ook vollen bet begrip „handelszaak" m den an wet. Naai- de „Msb." verneemt, heeft bestuur der Coöperatieve Centrale renleenbank te bevoegder plaatse omtrent uitsluitsel gevraagd en ten woord ontvangen, dat de plaatselijke 1 renleenbanken, erkend volgens de van 1855 niét voor inschrijving m Handelsregister in aanmerking k« Voor banken eebter, die den vorm bet>| ben van een Naasnéooze Vennoot of ©en coöperatieve vereeniging, stelt Handelsregisterwet de inschrijving plichtend. De tuinbouw te Langendijk. meldt uit Langendijk: Dit jaar zijn in centrum van tuinbouw zeer wenig vroeg wortelen verbouwd. Daarentegen zij] honderden H.A. tuingrond meer met ge aardappelen bepoot. Algemeen wordt I de verwachting gekoesterd, in verbanf| anet uitkomsten en ervaringen van he» rig jaar, dat de teelt van vroege aar pelen voordeeliger zal zijn dan die van wortelen. De toezegging van den minfate omtrent te nemen uitvoermaatongelen wa-| re ook hierbij van invloed. De opheffing der Muziekcorpsen. He Tweede Kamerlid, de heer Ter Hall, beeflj den minister van oorlog gevraagd ot da geruchten over opheffing van muziek I corpsen bij verschillende regimenten te fanterie, zoodat bij elke vxer divisies ove één muziekcorps aal worden beschikt juist zijn, en of het niet wenschelijker wa-J re, de voornemens dienaangaande offi-l cieel ter kennis tie brengen, opdat de be-l langhebbenden c.q. in de gelgenheid knn-f nen worden gesteld, maatregelen to* hot| veTk rijgen van een anderen werkkring te treffen. PURMEREND, 10 Mei. 14 Mehto faal briekskaas 74; rijksinork ƒ78; klein». boerenkaas 76; rijkswerk 79; 4 Goud- se lie ƒ68; 1847 K.G. boter 2.00—2.20; I 185 vette runderen 1.702.20; 900 metk-J en gelden ƒ450950; 22 slieren; 35 paar-i| den 150—500; lis vette kalveren 230—.1 260; 403 nuchtere kolveren 686; 372 vette varkens 1.291.25; 203 nuchtere var kens ƒ60100; 314 biggen 3052; 6541 schapen 6085; 861 lammeren 20#8; 180 bokken, kipeieren f 7.508.50; eeadi| eieren 8.50. AMSTERDAM, 9 Mei. Aardappelen. Be-1 richt van Jac. Knoop. Zeeuwsche bonte'l f 1010.50; id. Blauwe f 1010.50; MLtl Bravo's f 1010.50; Roode Star f 8—9f| Zeeuwsche blauwe poters 55.25: I Bonte poters f 55.25; Limburgsche ïml dustries f 7; id. Roode Star f 7 per H.Ii.1 Winter Malta Aardappelen f 27 per S0tf| K.G.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 3