Binnenlandse!) Nieuws. Luchtverkeer. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Korte Berichten. HET NOODWETJE. CONGRES DERDE ORDE TE BEVERWIJK. die eens daar stond niet zijn kind m kruik* 0111 tc publireeren wat van groot belang is voor ons gansche volk en niet .voor één partij? Er bestaat in Nederland ook nog een correspondentie-bureau, dat aan alle bladen tegelijk en zonder voorkeur gege vens verschaft! Heeft men dezen weg niet ingeslagen, omdat men aan één groep het voordeel gunde van de primeur en daarmee van de propaganda? Dan stempelt inen daarmee zelf het voorstel tot een partij-voorstel en dan zal men de consequenties daarvan ook moeten aanvaarden." Het „Utr. Dgbld." is van meening, dat Nederland met de verkiezing van: Had-je- ïne-maar, de eerste schreden op den weg 'der morecle ontaarding zet. In de gemeenteraden van onze grootste plaatsen, doet men niet anders dan zichzelf herhaaldelijk een slag geven in het aange zicht De sabotage van een geregelde be handeling van zaken is er aan de orde van den dag, de raadsleden overladen elkander met een schimp en hoon, waarvoor zij zich zouden schamen in eenig particulier gezel schap, en het raads voorzitterschap wordt lioe langer hoe meer een ambt waaronder de krachtigste, de geduldigste, de tactvol ste burgemeester bezwijkt Er zijn in de pei;s stemmen opgegaan, die legen het noodwetsontwerp, dat ten doel heeft de Had-je-me-maren uit de ver tegenwoordigende lichamen te houden, be zwaren hebben. Volgens die slemmen is het ontwerp niet gelukkig geformuleerd en toe gelicht; komen er spitsvondigheden en ge breken in voor, waardoor het doei voorbij geschoten of niet bereikt zou worden. Andere stuurlui aan den wal zouden het doeltreffender gevonden hebben, hier homocopatisch te werk te gaan en de moreele ontaarding, zooals die zich bij de A msterdarasche raadsverkiezing liet onder* kennen, te laten uitzieken, totdat zij van zelf haar eind bereikt heeft. )eze meening wordt door het vrijzinnige Utrechtsche orgaan allerminst gedeeld. Het blad' redeneert aldus: „Neen, geheel afgezien van de verdien sten van het ingediende ontwerp, vertoont het de gezindheid der Overheid, haar taak te verrichten als handhaafster van hoogere waarden, van de eer en de waardigheid onzer natie, die te Amsterdam en mogelijk spoedig elders door een verdraaide en ver ziekte volksovertuiging worden vernield." Waar die gezindheid spreekt, verdwij nen alle mogelijke technische en andere bezwaren, en heeft de Kamer maar twee dingen te doen: het ontwerp tc aanvaarden, tn het te aanvaarden in een vergadering .waar niemand ontbreekt. We zijn het met het „U. D." eens, onder voorbehoud dat bij amendement of anders zins, het noodwetje van de gebreken die het als zoodanig aankleven, gezuiverd Worde. HET ONTWERP-ZONDAGSWET. Volgens „De Tijd" is de in parlementaire «ringen heerschende stemming zóó, dat ,voor het ontwerp-Zondagswct, in zijn thans gewqzigden vorm, alle katholieke stemmen .verzekerd zijn. Aan de op 26 April door de Tweede Kamer aangenomen motie-Duys (waarin werd uitgesproken, dat „als regel het houden van optochten en meetings, eventneel met muziek en banieren, ook op Zondag geoorloofd moet zijn") voor welke motie ook 13 leden der katholieke fractie gestemd hebben, hecht het blad dit naar aanleiding van opmerkingen in de anti-revolutionaire pers geen practisclic beleekenis. Het acht het zeer begrijpelijk, dat kamerleden, die zelf moeite doen om in hnn gemeente op Zondag een optocht tc mogen houden, voor stemden, en het wil gccir verband gelegd zien tusschen de stemming en genoemd ontwerp. REGELING DEE GBONDBELASTING. Op het wetsontwerp tot regeling der grondbelasting heeft de heer Treub drie amendementen ingediend. In zijn toelichting zegt do voorsteller, dat de bedoeling der amendementen is om, behoudens een tweetal voorgestelde wijzigingen, welke buiten de zaak, waarom het hier gaat, liggen, voor de vaststel ling van de waarde der eigendommen niet uitsluitend gebruik te maken van de dien- eten der controleurs van de grondbe lasting. Indien bij de herziening der grondbe lasting niet een ruim gebruik gemaakt werdt van de diensten der ambtenaren van het kadaster en indien aan laatst- to loeide ambtenaren niet een voel zelf- e.andiger taak wordt opgedragen, dan in de bedoeling van don Minister van Finan ciën ligt, zal de herziening jaren langer duren en aanmerkelijk veel duurder wor- don dan noodig is. Bij de herziening zullen ook de controleurs der grondbe lasting moeten medewerken, maar het is in het belang noch van 's Rijks schatkist na h van belanghebbenden, uitsluitend die ambtenaren met de leiding der uitvoe ring van de herziening te belasten. De heer Teenstra heeft eveneens een aantal amendementen ingediend, waarvan één strekt tot vereenvoudiging van de vaststelling der verkoopwaarde. Een an der wenscht ook in dezo belasting eenigo progressio te brongen, door het percen tage dor belasting der kleinere eigen dommen te verminderen. Nog een ander be loeit eveneons een herziening moge lijk te maken, indien de belastingplich tige meent, dat de waarde van zijn eigen dommen is verminderd. Bij een door den heer Van der Laan Ingediend amendement wordt voorgesteld voor de grondeigenaren met f 1500 of minder belastbaar inkomen de grondbe lasting met 50 percent to verminderen en bij een belastbaar inkomen van meer dan f 1500 doch minder dan f 800 de grondbelasting met 25 percent te ver minderen. Xeo. Wee1 te Madrid. Het Haagsclic Strijkkwartet (Swaap-Poth-Lcvert-van Is- terdael) is uilgenoodigd tijdens zijn tour nee door Spanje op 13 Mei a.s. mede te werken op een concert te Madrid, waar ook de Koning en Koningin van Spanje, de Infante Isabella tegenwoordig zullen zijn. Uitgevoerd zullen worden o.a. het kwartet op. 96 van Doorak en 't quintet van dr. P. van Anrooy, met den pianist C. D. Oberstadt. De tc Schagen gevestigde expqrlver- eeniging van Vee, beeft in combinalic met gelijksoortige vereenigingen te Hoorn en Alkmaar een zending melkkoeien gezonden naar de tentoonstelling te Madrid. Als vertegenwoordiger van gemelde ver eenigingen is met de zending mee naar Madrid vertrokken, de heer J. Blaauboer te Schagen. CONGRES R.-K. VAKBEWEGING. Uit de thans ingekomen berichten valt af te leiden, dat de deelname aan de be tooging van 29 Mei op minstens twintig duizend personen is te stellen. Ook vele vrouwen blijken hare mannen te vergezellen. Zij willen mede getuigen van haar groot vertrouwen in de R.-K. Vakbeweging en door hare aanwezigheid blijk geven met het werk dier Vakbeweging in ie stemmen. Het aan/tal afdcelingen, dat met een vaandel aanwezig is, waaronder verschil lende vaandels van R.-K. Werkliedenver- eenigingen, benadert de 200, zoodat de stoet, mede door verschillende doeken met opschriften, een kleurigen aanblik zal bie den. Het aantal muziekkorpsen dat den stoet zal begeleiden is thans 10, doch moet nog worden vermeerderd. De muziekkorpsen, die in de gelegenheid zijn op 29 Mei den sloet op te luisteren, worden uilgenoodigd zoo spoedig mogelijk mede te deelen, of zij bereid zijn naar Utrecht te komen en tevens te vermelden, welke vergoeding verlangd wordt. Alles wijst er op, dal de betooging een grootsch karakter zal dragen en de deel name in overeenstemming zal zijn met de hoog gespannen verwachtingen. Nederland zal op 29 Mei kennis kunnen nemen van een Roomsclie bètooging, zoo als lot nu toe niet heeft plaats gevonden. VAN HET HOF. Het vertrek van Koningin en Prinses naar het Loo a.s. Vrijdag, voor het jaar- lijksche zomerverblijf, is bepaald op 12 uur 55 m. 's namiddags, per Staatsspoor. Van Amersfoort af wordt per automobiel verder naar het Loo gereden, EEN DANKLIED VAN DUITSCHE EN DUITSCH-OOSTENRIJKSCHE KINDEREN. Dinsdagmiddag tc 3 uur heeft H.M. de Koningin ten Koninklijken Paleize, 's-Ha- ge, den heer G. L. Brandt, een tc 's-Gra- venhage gevestigde Zuid-Duitscher, in de gelegenheid gesteld door een 9-tal Duit- sche cn Duitsch-Ooslenrijksche kinderen voor de Koningin ten gelioore te doen brengen een door hem ter gelegenheid van den 12den verjaardag van Prinses Ju liana gedicht en getoonzet danklied van de 50.000 Duitsche en DuHsch-Oostenrijk- sche kinderen. Het is getiteld: „Hel liedje van de Nederlanden". De bedoeling van den heer Brandt is, Om dat lied te doen drukken en de op brengst van den verkoop Ie doen strek ken voor een liefdadig doel in Nederland. De opheffing der Amsterdamsche gc- meentewinkeh. Bij een onderhoud, dat de „Tel." heeft gehad met den wethouder Abrahams omtrent de opheffing van de gemeente-winkels, deelde de wethonder mede, dat het verlies in 1920 (te zamen met Nov. en Dec. 1919) bedroeg: op de exploitatie f 2301, op inventarisatie f 13.359 en op noodzakelijk gebleken af schrijvingen 64,000, in totaal dus f 80,000. Het verlies op inventaris wil geenszins zeggen, dat er fraude gepleegd is, maar moet gezocht worden in den groolen goederenvoorraad, welke thans rond f 660,000 beloopt. Onder deze omstandigheden meenden B. en W. dat opheffing gebiedend noodzake lijk was. Het „N. v. d. D." verneemt nog, dat reeds eenigen tijd geleden de directeur'van het gemeentelijk levcnsmiddelenbedrijf, de heer Rootlieb, bij weihouder De Miranda het voorstel heeft ingediend, twee van de drie gemcentewinkels op te heffen. Wethouder De Miranda heeft op dit voorstel toen nog niet willen ingaan, om dat. de raadsverkiezingen aanstaande waren en hij niet wenschte, dat de ophef fing van twee van de drie gemeentewinkcls tegen de S. D. A. P. zou bunnen worden uitgespeeld als een verkiezingstruc. EEN ZWARTE LIJST? Dc Brusselsche correspondent van de „Maasbode" meldt: „La Politique" heeft van een Nederlan der gehoord, dat er in Nederland een zwarte lijst bestaat van alle verdachte Bel gen, behoorende tot het comité van natio nale politiek. Wanneer personen, die op die lijst voorkomen, brieven zenden naar Nederland, dan worden deze geopend, al vorens zij aan den geadresseerde worden afgegeven. Sommige brieven verdwijnen heelemaal. Ook de Limburgers, verdacht van Belgisch-gezinde gevoelens, staan op de lijst en hun correspondentie naar België en Frankrijk wordt geopend. Dat is dc nieuwe primeur van de „Politique". Heeft het blad haar wellicht gekregen van den eersten Limburgschen broeder, die het 14e banket der nationale politiekers te Brus sel is komen bijwonen? Zoo ja, dan heeft de „frère séparé" broeder Nothomb leclijk wat voorgelogen. Personeel in 's Rijks dienst. Het pers bureau van de Centrale van Vereenigingen van personeel in 's Rijks dienst meldt, dat in antwoord op een verzoek van het be stuur der Centrale van Vereenigingen van personeel in 's Rijks dienst aan den Minis terraad, waarhij werd aangedrongen op een spoedige behandeling van de wet op den rechtstoestand en de nieuwe pensioen wet, de tijdelijke voorzitter van de® raad van ministers bij schrijven van- 6 dezer, het volgende mededeelde* „De Regeering heeft van het begfn ut rau alles in het werk gesteld om de rechts- stand wet x de pensioenwet zoo spoe dig mogelijk tot stand te brengen. Eerst genoemde wet is voor mondelinge behan deling gereed. Het eindverslag der commissie van rap porteurs der Tweede Kamer werd 24 Maart uitgebracht. Het is thans aan de Kamer het tijdstip van behandeling te bepalen. Wat de pensioenwet betreft zijn in het voorloopig verslag een aantal punten ter sprake gebracht, welker beantwoording eenigen tijd vraagt. De Regeering doet ech ter al het mogelijke om de memorie van antwoord tijdig vóór het zomer-reces te doen verschijnen." &PIONNITJS OF ONTROUWE COMMU NISTEN? Hel bestuur van de afdeeding Rotterdam van de commundstisctoe partij houdt, naar men mededeelt, in den laatste® tijd een ware razzia onder zijn leden. Een drietal pariijgenooten worden genoemd die zonder vorm van proces, op grond van We macht door het laatste congres aan de besturen gedelegeerd, aan den dijk zijn gezet Hier onder moei er een zijn, een vrepmdeting, dae reeds zeven jaren Bd der partij was, het volste vertrouwen genoot en in alle geheimen was ingewijd. Men zou thans tot de ontdekking zijn gekomen, dat de ge royeerde een internationale pol'Vtie-spkm is. HET TOEKOMSTIG BESTUUR ONZER SPOORWEGEN. Naar aanleiding van het wetsontwerp tot bekrachtiging von nadere overeenkom sten met de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij, heeft de Nederlandsohe Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel zich met een adres ge wend tot de Tweede Kamer, waarin ver zocht wordt, het regeeringsvoorstel zooda nig gewijzigd aan te nemen, dat niet bij voorbaat 5 vertegenwoordigers der niet op naam gestelde aandeelen in den raad van commissarissen worden benoemd. Mocht zulks afstuiten op de een of andere onmo gelijkheid, en blijft de regeering daarnaast van meening, dat van de overige zes plaat sen in den raad van commissarissen er geen door de vertegenwoordigers van het personeel mag worden bezet, dan verdient het volgens adr., met het oog op de moge lijkheid om verdere verbeteringen in het bestuur te kunnen brengen, aanbeveling, de overeenkomst niet te bekrachtigen, doch den normalen gang van naasting door den staat te volgen, hoezeer adressanten overi gens ook ervan overtuigd zijn, dat de ge dachte, die aan het regeeringsvoorstel ten grondslag ligt, n.l. die van het gemengde bed rijf, aanbeveling verdient. Een passage-bureau voor de luchtvaart. Maandagmiddag is het passage-bureau voor de Kon. Luchtvaart Mij. op het Lcid- sclic Plein tc Amsterdam geopend. Rotterdam—AmsterdamHamburg. Naar het „Hbhl." verneemt, wordl, er van den luchtvaartdienst Rotterdam— AmsterdamHamburg zoo weinig ge bruik gemaakt, dat de directie van de Koninklijke Luchtvaart-Maatschappij er over denkt, deze lijn te laten vervallen. In dat geval zal op de AmsterdamLon- den-lijn, die zeer druk is, t-weemaal per dag een vliegtuig heen en weer gaan. Een vliegtuig verongelukt. Het groot ste Amerikaansche reizigersvliegtuig is op zijn eersten proeftocht van Milwaukee naar New-York verongelukt. De ontwer per van hc. vliegtuig, de heer Alfred Law- son, en drie passagiers ontkwamen daar bij ternauwernood aan den, dood. Het vliegluig viel van een hoogte van 100 voet naar beneden. Mede-voeringen van Mr. \Dr. Jan van Best en Pater Borromaeus de Greeve. Maandagavond hielden do afdeelingen der Derde Orde van Beverwijk en Om streken, oongres in de Sli. Agathakerk te Beverwijk. De groote zaal van het K.S.A.-gebouw was zeer terecht te klein geacht om den stroom van toehoorders te bevatten, die af zouden komen op de namen van Mr. Dr. Jan v. Best en Pater Borromaeus de Greeve. Nadat het vaandellied was gezongen en Pater Nolancus van Vliet O.F.M. Gar diaan van Nieuwe Niedorp en districts visitator der Derde Orde den avond had geopend, hield Mr. Dr. Jan van Best zijne feestrede met het onderwerp: Fran ciscus en het Sociale Leven." Als spr. gaat zeggen wat men te doen heeft om een goed mensch te zijn dan beoogt hij daarmodo niet zelf een voor beeld te willen zijn. Als wij weergeven wat er diep ligt in ons hart, dan wil dat niet zeggen dat wij zeiven volmaakt zijn. Als wij een oplossing willen vinden voor de sociale kwalen van dezen tijd, dan beginnen wij met ons zeiven te bestrijden. Van alle zijden zocht men een op lossing der sociale vraagstukken. En tel kens opnieuw ziot men dat het niet gaat. Het liberalisme bracht de leuze Vrij heid, Gelijkheid en Broederschap en meende het Paradijs gebracht tc hebben. Maar de veel belovende zon van het Li beralisme bleek alles om zich heen te verschroeien. De theorie van Marx beloofde rijk dom, genot en eer. Miïlioenen gaven aan zijn roepstem gehoor. Wat ze kregen was het paradijs Rusland. En vraagt men nu aan het Libera lisme en het Socialisme waar de ver vulling der beloften blijft, dan roepen ze: Geduld hebben. In waarheid kunnen zij niet geven en zijn hun beloften leu gens. Toch hunkert de mensch naar geluk. En niemand, die 't hem geeft. Want het is een leugen, dat er genoeg Sa voor alten. Er is zelfs niet genoeg voor één. Wat da wereld geeft, kan ons niet bevredigen. Ons hart is ta groot voor het stoffelijke. God 'alleen kan het vul len. Als dat gebeurt, hebben wij wat we zoeken: vrede en rust. Idealisten bouwden met Wilson een nieuwen toren van Babel en vergaten den oppersten bouwheer en zijn verte genwoordiger op aarde. En God om hen te straffen verstrooide de bouwers over de aarde en deed Wilson vreemde talen spreken, zoodanig dat thans de vrede verder af lijkt dan ooit te voren. Wij moeten God dus terugbrengen in de maatschappij, in heit gezin, als broe ders en zusters worden tusschen wie geen plaats is voor de Kaïns. Wij moeten het tweede gebod naleven: Bemint uw evennaaste gelijk u zeiven. Dat deed Franciscms. Hij beminde den evennaaste naar het voorbeeld van Chris tus en wierp zich zeiven weg om voor God alleen te leven. Daar moeten wij heen. Alleen wanneer men zich zelf uitgeworpen heeft vindt men bevrediging. Niemand heeft het echte geluk anders gevonden. En dan denkt spr, aan Amsterdam, de Hollandsohe Riviera, vanwaar hij de reis naar Beverwijk maakte. En dan ziet hij in de vlakten weer in landgoederen en bezittingen van de rijken, die al de genietingen van de wereld kennen en naast zich hebben het krankzinnigen gesticht van Santpoort en Westerveld, begraafplaats en crematorium. Daar is het einde: de wanhoop. Buiten God dus slechts leugen en dood. Wij moeten dan de voetsporen van Fran ciscus drukken en strijden niet voor rijk dom, eer en genot, maar voor God alleen Als we dat doen, als we één worden in de groote broederschap, dan zal de groote dag opgaan, waarop wij met ge heel Nederland neerknielen om God te danken, dat we Christus mochten terug voeren in het maatschappelijk leven en de kracht vonden om ons zelf te geven, opdat Christus' naam in eeuwigheid heel Nederland tot zegen moge blijven. Na deze geestdriftig toegejuichte rede en eenige zangnummertjes van het kcor betrad pater Borromaeus de Greeve het podium. Het is niot onzo taak als dichters en schrijvers Franoiscus' glorie te roemen. Wij willen de lichten uit het verleden voor ons uitwerpen en hernieuwde pro paganda maken. De zonen der eerste Orde zullen niet tevreden zijn vooraleer zij 10.000. nieuwe leden der Derde Orde gewonnen hebben. Spr. herinnert zich met genoegen dat hij voor jaren te Be verwijk de kleeding van 800 nieuwe Orde leden mocht bijwonen. Daarmee is het water niet afgevi-cut, maar blijft de h op op een overvloedige vischvangst. De vorige spreker heeft in de harten der aanwezigen gloeiend leven van geest drift gewekt. Pater de Greeve acht dit niet voldoende, maar wil hen allen over halen tot het lidmaat ei:ap van de Derde Orde. Moeilijk is dit, omdat er zooveel vooroordeelon zijn. - Spr. noemt de verschillende verplich tingen, die een Tertiaris op zich neemt en vraagt dan of wij waarlijk op ons pro gram zullen zotten: Eerst mijn ziel! Zoo neen, dan moet men zich eerst bekee- ren. Zoo ja, dan is er reden te over om lid te worden der Derde Orde om dat men en geruster leeft on sterft, een korter' vagevuur heeft en een grootere beloonings Als wij, nederige Katholieken, tegen over den Paus zouden staan cn we vroegen liem, wat te doen voor de eeuwige zaligheid, zou Hij ons ant woorden: Wordt lid der Derde Orde. Leo XIII heeft eens gezegd: elke ziel gewonnen voor de Derde Orde, is een ziel gewonnen voor den He mel. Dat is voor spreker de mag neet, waarmede hij de zielen tot zich trekt. Christus heeft Franciscus be loofd, dat wie in dit kleed sterft, de Ilel niet zal zien. En dan denkt spr. aan den H. Lodewijk, soldaat en zoon van St Franciscus, aan dr. Schaep- man, die op zijn sterfbed het kleed van boete en versterving vroeg om geruster te sterven. Korter vagevuur, omdat geen instel ling door de Pausen zoo verrijkt is met verdiensten als de Derde Orde, omdat er ook is gekomen de geeste lijke gemeenschap van verdiensten voor de drie orden van Franciscus. De grootste belooning. Want bij' het verlaten van het leven hebben we slechts twee koffers mede te ne men, dat zijn de gebeden van die ons liefhebben en de verdien sten. der eigen goede werken. Spr. haalt eenige vooroordeelen. aan en verklaart dan dat niet alleen de vrouwen maar ook de mannen, niet alleen de arbeiders maar ook de rijken en vooraanstaanden noodig zijn in de Derde Orde. Voor spot en hoon vreeze men niet. Twee onzer ministers zijn lid der Derde Orde. En weet men dan niet dat zoo vele groote mannen Katholiek en Der- deordelïngen waren? De Orde telt in zeven eeuwen 140 gekroonde hoofden, 300 van den hoogsien adel Christof- fel Columbus, Michael Angeio en zoo vele anderen. Spr. waarschuwt niet uit te stellen tot men oud is. Levensernst staat te genover lichtzinnigheid, maar sluit geen joligheid uit. De jeugd juist is het meest noodig. De schoonste jaren liooren ook aan God. Spr. beweert niet, dat er geen an dere weg naar den Hemel is. Maar als men den besten, gemakkelijkslen en rijksten weg wil, neemt men dezen en wordt lid dor Derde Orde. In den feest toon wil spr. eindigen. Voor hond«nd jaren stierf Naooleon, de armen en uitriep: L'Avenir est a moi. Daarnaast ziet spr. Franciscus, den nederige, die de eenzaamheid zocht en God alleen wilde. Van Napo leon den. wereldbedwinger bleef alleen een enge tombe, ijdelheid en verganke lijkheid over. Van Franciscus staat daar de Derde Orde en telt na zeven eeuwen drie millLoen leden. En dan zou spr. met Victor Hugo Napoleon en alle kinderen der men- scheu willen, toeroepen: Neen, Sire, de toekomst is aan niemand. De toe komst is aan God, en God alleen Onder daverend geklap eindigde dc gewijde redenaar. Pater Nolascus dankte hem en sprak in een hartelijk slotwoord den wensch uit, dat alle aanwezigen zich zeiven en hunne bekenden zouden onderbrengen in de teut des Heeren, de Derde Orde, waarin zij zouden bevinden dat het goed is er te vertoeven. Spr. sluit met den groet van St. Franciscus: Dominus det tibi pacem, De Heer geve U vrede! KARDINAAL VAN ROSSUM EN DE STUDENTEN. Z. E. kardinaal Van Rossum heeft als beschermheer van de Unie der R.-K. Stu- d enten vereeniging en een even welwillend als uitvoerig schrijven aan het Unie-secre tariaat gericht, waaraan het volgende ont leend wordt: „Het ABnuarium leert een dieperen blrk krijgen op de huidige toestanden in de R.-K. Studentenwereld en maakt de over tuiging dieper van de noodzakelijkheid eener Roomsch-Katholieke Universiteit. Niet dat er ook nu reeds geen verblijdende feilen zijn, waaronder met bizondere vreugde en belangstelling de Missiebewe- gin te begroeten valt. Het instituut der Unie-secretarissen wekt de schoonste verwachtingen om de R.-K. Studentenbe weging in de ware banen te leiden: het ware te wenschen dat de katholieken van Nederland goed inzagen, hoeveel voor de toekomst van het Katholicisme afhangt van het Unie-secretariaat, en het daarom ook practisch met alle middelen mochten steu nen." MERKEN-VERVALSCHING. Naar het „Hl>ld." meldt, heeft de Am sterdamsche politie een 50-jarig hande laar m gouden en zilveren werken gear resteerd, die eigenhandig rijksmerken plaatste op gouden en zilveren voorwer pen cn d«ze voor echt keur verkocht. De aangehoudene heeft reeds bekend zich aan hei. misdrijf ie hebben schuldig gemaakt EEN BAKKERIJ IN LICHTE LAAIE. Dinsdagmorgen heeft in Sloterdijk (Amsterdam) een zware brand gewoed, die een geheel huis waarin beneden een bakkerij gevestigd was en boven een ge zin bestaande uit acht personen, woonde, in de asch heeft gelegd. De brand ontstond in de broodbakkerij van B. L. Emmeriks, die is ondergebracht in een huis, dat zich bevindt in een gang, welke op het dorpsplein uiïkomt. Zooals gewoonlijk werd Dinsdagmorgen om kwart over zes de oven in de bakkerij aangemaakt. De drie daar werkzame bak kersknechts gingen daarop aan den ar beid, en omstreeks zeven uur bemerkten zij, dat de meelzolder in brand stond. De brandweer werd gewaarschuwd en het eerst was de Sloterdijksche brandweer aanwezig, die onmiddellijk haar stralen op het vuur richtte. Inmiddels waren twee koolzuurspuiten en een stoomboot van de Amsterdamsche brandkveer gearriveerd, doch toen deze 't blusschingswerk begon, stond de gebeele broodbakkerij in lichte laaie. Het vuur had zich zelfs reeds me degedeeld aan de bovenverdieping, waar op vader en moeder B. Bos met zes kin- deren gehuisvest zijn. In allerijl verliet het gezin de in gevaar zijnde woning. Ook een woning aan den overkant van de circa 1 meier breede gang liep ge vaar en de brandweer, die met veel slan gen op sloom- en koolzuurspuiten hel vuur infussehen had aangetast, gelastte de op deze woning verblijvende vader en moeder met veertien kinderen het huis te verlaten, waaraan onmiddellijk werd voldaan. De brandweer wist evenwel het vuur te beperken tot het in brand staande huis, da! geheel uitbrandde. De oorzaak van den brand is onbekend. Men vermoedt dat turfmolm, dat op de meelzolder in de nabijheid van den schoorsteen lag, in brand is geraakt cn aldus het verwoestend werk is begonnen. De broodbakker Emmeriks is verzekerd cn ook de familie Bos. VOOR POSTZEGELVERZAMELAARS. Als gevolg der Verdragsbepalingen van het postverdrag te Madrid zullen zoogenaamde gedenk zegels ook voor frankeering in het inter-f nationaal verkeer mogen dienen. De Nederiandsche postadministratie heeft bepaald, dat bovenbedoelde zegels, ge hecht op uit het buitenland ontvangen stukken, thans reeds als geldig voor frankeering zijn aan te merken, tenzij uit een in het land van oorsprong op de stukken de gestelde aanduiding de ongeldigheid volgt. EEN POOLSGIIE DIEVENBENDE GEARRESTEERD. Zondag is de politie te Amsterdam er in geslaagd de hand te leggen op een dievenbende, bestaande uit Polen, die in tal van juwelierswinkels in de Hoofd stad diefstallen hebben gepleegd. Zij hadden de gewoonte in groepjes van twee of drio personen een juwe lierswinkel binnen te gaan. Het eerste clubje, meestal Duitsch sprekende, ver recht den iuwelier een en ander ta k»*"» «en, liefst voorwerpen, die niet alle- daagsch waren. Dan kwam het tweede groepje binnen. Dit sprak Engclsch en' Eet zich eveneens een en ander voor leggen. Van deze drukte maakte een hun ner gebruik om kostbare voorwerpen weg te nemen. In de Hoog- en Damstraten wer den bij alle goudsmeden bezoeken afge legd. Hier vroegen ze sigarettenpijpjes, daar weer dasspelden. Een der juweliers miste na hot bezoek een kostbare markie- zenring, anderen een gouden schuifje en ketting, met paarlen bezel, drie colliers en tal van andere sieraden. Ook benadeelden zij op deze wijze een juwelier aan den Nieuwendijk en een solioenwinkel in de Utrechtschestraat. Een winkelier uit de Hoogstraat, die het slachtoffer was geworden, liep den winkel van een vakgenoot binnen om de zen voor de Polen te waarschuwen. Hij viel, om zoo te zeggen, „met zijn neus in de boter", daar het gevaarlijke stel juist binnen was. Het resultaat was, dat een der dieven gearresteerd werd, maar twee andeven ontsnapten. Door inspecteur Joosten en den lacher* cheur De Boer werd een uitgebreid onder zoek ingesteld, waarbij nog tal van dief stallen aan bet Kcht kwamen. Zij mmen den Pool tusschen zich in en lieten hem het huis aanwijzen, waar een der mede plichtigen, een vrouw, woonde. Dit bleek in de St. Anthoniebreestraat te staan. De Poolsche was niet thuis. Zij had echter dc dochter der familie, bij wie ze op kamers woont, een der gestolen halskettingen ca deau gedaan. Op dienzelfden dag liepen de politic- mannen in de Warmoesstraat en besloten een café binnen te gaan, waar veel Poo!- sche individuen te zatnen komen. Daar troffen ze inderdaad de vrouw en drio mannen, eveneens Polen, aan. Terwijl d« inspecteur hen aan de praat hield en hun passen vroeg, ging de rechercheur assis tentie halen en kwam spoedig met twee agenten aanzetten. Het viertal word ge* -knipt en naar 't bureau gebracht. Tegen twee der mannen viel niets to bewijzen. Daar zij hier echter zonder middelen van bestaan vertoeven, zijn ze overgegeven aan den Vreemdelingen-, dienst. Interneering zal wel volgen. Den der mannen heeft bekend; de vrouw heeft gedeeltelijk toegegeven, ter wijl de derde, haar echtgenoot, alles ont kent. EEN BALLON GEVONDEN. Aan het Molenpad te Sommelsdijk (Z. H.) is een ballon neergekomen, die ge vonden werd door een der inwoners dezer gemeente. Aan deze ballon was een biljet bevestigd waarop de plaats van oplating en de datum waren aangegeven. Blijkens de gegevens op dit biljet was de ballon opgelaten bij gelegenheid van een con cours dat in Frankrijk te Wasquehal ter eero van Jeanne d'Arc gehouden is. Iu het Fransch, Nederlandsch en Duitsch was verder te lezen, dat hij die deze kaart vindon zal, verzocht wordt deze on gefrankeerd te retourneeren en zijn adres alsmede de naaste groote stad te vermelden Een woesteling. Zaterdagnacht oin één uur, kreeg in de ÖUënberg te 's Hage een onbekende man lust om de men* scben, die voorbijgingen met een mes te bewerken. De politie werd gewaarschuwd en de gevaarlijke man is in arrest gestetd. Het publiek was zóó verbitterd op den woesteling, dat het hem te lijf wilde. Chu hem te beschermen heeft een der agenten een schot in de lucht gelost. Arai ventje. Te Ede (Geld.) ia aangehouden een 12-jarige jongen, di« geheel alleen en zonder geld de reis van Oostenrijk (Vilach aan de Italiaan- sche grens) te voet volbracht. HIJ wil in Holland werk zoeken en zegt ouderloos te zijn. De politie lieetl zich over het ventje ontfermd en VOOi een tehuis gezorgd. Geheel in den stijl. De 10.000ste bezoeker van de Internationale Bak kerij-Tentoonstelling te Amsterdam, heeft een groote roomtaart ten ge schenke gekregen. Smakelijk eten. Door de politie té Rotterdtam zijn bij een beurtschipper aar het Haringvliet den vaten rleesch in be slag genomen, afkomstig uit Hoeve. Hel vileesch werd op H abattoir voor de con sumptie afgekeurd. Scheepsdiefstal, Uit de hnf van de» ka:pitem H. B. van het. Noorsdhe stoom- schip .„Skard", liggende in de Maashaven te Rotterdam, zijn een portefeuille met 600, een portemonnaie met f 20, een gouden horloge met ketting en een col bert costuum gestolen. Men verdenkt een matroos, die niet meer aan boord is te ruggekeerd. Brand te Waalwijk. Te Waalwijk ia Dinsdag ©en gedeelte van die cemenl-lijm- faibriek van de firma Hoffmans afgebrand Een groote partij rubber werd een prooi <ïer vlammen. De gebouwen zijn niet ver zekerd. In brand geraakt. Dinsdagmorge» is mej. M. van Son in de Kerkstraat te 's-Bosch doordat zij met oen floschjo ben zine te dicht bij een petroleum-toestel kwam, in brand gevlogen. In deermswok- kenden toestand werd zij naar het gsoot ziekengasthuis gebracht, waar haar de laatste H.H. Sacramenten werden toe gediend. Brand te Helmond. Dinsdagnacht brak brand uit in de sulkerwerkfabriefc van dep heer Erken in de Veesstraat te Helmond. De brandweer was spoedig ter plaatse, die met de hulp der motor spuit en eenige slangen op de waterlei ding het vuur in D/s uur meester bleef, zoodat de belendende panden gespaand bleven. Ocrzaak is onbekend. Verzekering •lokt de schade.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6