In en om Haarlem <0 Meco. HL Preyde Stadsnieuws. Rademaker's DAMIAATJES 44ste JAARGANG No. 13835 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN» PER KWARTAAL M» PER WEEKf 0 25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57Vi NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- Jansstraat 57, Telef. 2081. J Weder aangekomen Ons nieuwe Raadslid. SsssBasaEBiEEsasasssstissBSESBasBsg Aan de huismoeders van Haarlem BOREIaüX) Uit den Gemeenteraad. Een reeks belangrijke artikelen in ons conclusie kwam, doordat er mets meer blad heeft mr. Bomans onlangs ge- was overgebleven, kwam er een voor- titeld De groote aarzeling". Aan die stel-Loosjes, om 't gebouw der Brand- O .or „«Y,,r>rvl hocbm. uitdrukking dachten wij gisterenmid- t dag toen het scheen, alsof de Raad men. Doch het gezond verstand zei, jnaar niet aan het eigenlijke punt der dat dit voorstel eerst in handen van agenda de belastingvoorstellen, kon B. en W. diende gesteld om prae- O x 4b..Al- dnv, nnlr rtrteoLinrliljl 7.AA- toekomen. Na een sympathiek woord van af Ha ojxxa - sclieid aan het- vertrekkende Raads- haddendat er een nieuw voorstel lid, den heer Jonckbloedt, door den 'tornt van B. en W.t O, wijsheid, uw burgemeester gesproken, kregen wij eerst een onverwacht verzet tegen een voorstel van B. en W-. om het staan a«am is niet Gemeenteraad 1 Eindelijk kon dan het groote mo- geld voor de venters op de markt te mrt,t van den dag, de behandeling verhoogen. De heer Gerritsz scheen te meenen, dat een luttele verhooging m te I lull, uai CT311 lutltw vv^.*a.wö*«ö - v.™ 10 ce». per» pl.aBn.imK de prijsdaling zou tegenhouden. Terecht wezen de boeren van Liemt en Visser er op, dat, wanneer een uitstalling op de markt 5 of 6 M3. plaats inneemt en de venter f 0.50 of f 0.60 per week meer moet betalen, er moeilijk sprake kan zijn van invloed op de prijzen, te meer, wanneer men nagaat, dat de kooplui van de Maandagmarkt des avonds eenige honderden guldens winst mee naar Amsterdam nemen .Wanneer een Haarlcmsche winkelier al belasting moet betalen, als zij a naam op een onmisbaar zonnescherm Staat, mag men dan geen staangeld heffen van vreemde kooplui, die hier geen cent in de lasten bijdragen en 's avonds om in de taal van den heer v. d. Kamp te spreken een zwijnenstal achterlaten? Deze laatste voerde dan ook, evenals de Voor zitter en mr. Bomans, als zeer juist argument voor de verhooging aan de stijging van de loonen (onderhoudskos ten) voor de gemeente. Een amendement-Gerritzs, om den ongeregelden marktbezoekers 'n abon nement te verschaffen en zoo feite lijk de verhooging buiten effect te stellen, werd met 17 tegen 14 stemmen verworpen en de voordracht aange nomen. Hierin school ecMer niet de groote aarzeling. Bij punt 8 der agenda ging de Raad eerst een half uurtje in ge lieime zitting over, waarna nogmaals het voorstel van B. en W. ter sprake kwam, om een houten hulpschool ten behoeve der Handelsschool op het ter rein van de Stads Doelen te plaatsen. Hierbij kwam weer eens uit in hoeveel jevallen een college van meer dan tl personen ongeschikt is om een een voudige zaak op een eenvoudige ma aier af te doen. Wethouder Bruch deelde mee, dat er even voor de raadszitting een schrij ven van den Directeur van Publieke Werken was ingekomen, waaruit bleek, dat een verbouwing tot hulpschool van het perceel aan de Oude Gracht, waar- In de Brandstoffencommissie is ge vestigd geweest, f 20.000 zou kosten. B. en W. hadden zich daarover nog niet kunnen beraden, waarom de meerderheid van hun college de zaak ,nog even wilde aanhouden, terwijl de minderheid (mr. Bruch zelf en mr. Slingenberg) dezen middag reeds een uitspraak van den Raad wilden, n.l. stemming over het voorstel tot bouw van een hulpschool op dc Stads Doelen. Nu had het toch voor de hand gelegen, dat de Raad aanstonds zou gestemd hebben over een voorstel over al of niet aanhouding der voordracht. Men koos echter een omweg, welke een uurtje kostte. Eerst begon de heer Koppen te betoogen, dat de soc.-demoeratische fractie nóch van uitstel nóch van aan vaarding der voordracht wilde weten .undat een houten hulp»-' Stads Doelen lucht en omliggende woningen f InntiAn, m licht aan de n zou ontnemen. Daarom moest er maar dadelijk wor den gestemd Wij kregen een nieuw debat over de plaats, waar een hulpgebouw eventueel moest ver rijzen, aan het einde waarvan men niet vl J? uitstel maar vóór bouwen op de Stads Doelen Waren, in één schuitje gin gen met de sociaal-democraten, die enkel legen bezelLing van de Stad stoffencommissie tot school te bestem- advies, «wat dan ook geschiedde- Zoo dat wij na een uur praten bereikt der belastingvoorstellen, aanbreken Wanneer de Raadsleden vandaag nog COUO denken, dan zullen zij toch. wel tot de conclusie komen, dat er iets zonderlings schuilt in deze manier van doenmen houdt elkaar tot bijna middernacht in span ning vast in een benauwde en door rookte Raadszaal, gaat dan stemmen, ter wijl ieder voor zich reeds 's oohtenda wist hoe hij stemmen zou.. Te voren stond vast, dat niemand kon worden om gepraat. Bij deze uiterst technische en zake lijke dingen als belastingvoorstellen haal den n.m. de soc.-democraten de poli tiek binnen. Zoo iets blijkt natuurlijk reeds bij de voorbereiding in de commis sie van financiën. Staat dit eenmaal vast, dan zijn de andere politieke partijen wel aan zichzelf verplicht in fractievergade ringen hun standpunt te bepalen om voor verrassingen gevrijwaard te zijn. En dat was dan ook gebeurd. De heer Reinalda had ons dus de comedie kunnen bespa ren van een geweldig gevecht om een progressieve belasting, alsof gisterenmid dag het heil der Haarlemscho burgerij te winnen was. Hij kon weten, dat e neuzen waren geteld. En inplaato van telkens de andere partijen te irnteeren met prikkelende gezegden van: „waar om komt gij niet uit den hoek?" was het integendeel in de leden der overige fracties te prijzen, dat zij zich aan de comedie onttrokken. Of dan deze belang rijke voorstellen zoo maar zonder een woord hadden moeten worden goedge keurd? Natuurlijk niet. Maar waarom volstaan de partijen met eon afwijkende meening, in deze de S.D.A.P. en de communist, niet met een verklaring van hun standpunt, waartegenover een uit eenzetting van het standpunt van B. en W. - tevens de meening dor meerder heid - komt to staan? Voor den vorm en omdat de Wet zulks eischt kan men dan stemmen; en men spaart ons het urenlange gepraat in de ruimte, nergens anders toe die nend, dan voor de roode propaganda. Maar laten wij tot de zaak zelf ko men. Het begin van de rede van den heer Reinalda was heel goed te appre- cieerenwanneer hij het daarbij had ge laten, zich in repliek tot een onkel woord had bepaald en vooral zijn breedspra- kigen collega Poppe buiten het debat had kunnen houden, het had een hoog staande discussie kunnen worden. De opzet van den heer Reinalda was goed: de Wet geeft ons thans gelegen heid om een eigen progressieve belas ting te hoffen met een veel hooger per centage en volgens een veel billijker schaal dan tot nog toe mogelijk Was. Waarom volgen B. en W. niet dien weg, door de Wet als voor alle groote ge meenten aangewezen? B. en W. kiezen nu een ander stelsel, dat eigenlijk al leen bedoeld is voor kleine gemeenten n.m. de heffing van opcenten op do Rijksinkomstenbelasting en daarnaast de heffing van een eigen belasting met een gelijk percentage voor iedereen. li waar komt dit stelsel van B. cn W. op neer? Er zal in 1922 4.700.000 moe ten worden opgebracht en dit gaat men nu aldus innen: 1.500 000 uit de 100 opcenten Rijksinkomstenbef.; 500.000 it de bedrijven en dergelijke middelen; en f 2.700.000 uit de eigen belasting, waar van iedereen naar de grootte van zijn ihko-^ men evenveel bijdraagt. Dus houden wij de progressie in de 15 ton van de opcen ten op de Rijksbelasting, maar staan geen progressie toe in de 27 ton der eigen hef fing. Maar voelt gij dan niet, dat gij alle oude idealen van „belasting naar draag kracht" overboord werpt; voelt gij niet, dat uw stelsel niet houdbaar is, wan neer gij boven de 100 opcenten met pro- good meer wist, waarover eigenlijk <re- Sressio, 0611 gelijk percentage van 61/2 stemd moest worden. Men dacht z^r moet gaan inncn zelfs van dcn kleinen vernuftig te zijn door eerst de voor- n'?,n ui n \\T te 1 »t zóóver was de heer Reinalda juist. tacht van B. c pen Doch hierbij had hij het moeten laten. Ct daarna in t a gemeen over de J5en ze]fjen gedachtengang volgden wij in wenschelijkheid vail den DOUW van een onze beschouwing van Dinsdagavond, hulpschool te beslissen, om tenslotte Wij deden het minder scherp, omdat tot de conclusie te komen, dat de w>j tegenover een bevriende mogendheid stemming «cheel onzuiver was geweest, stondendo hoer Reinalda mocht het, omdat zoowel zii die enkel tegen staa"de tegenover een tegenstander, wat Wel Z1J> Ule markanter uitdrukken wnnmm liet Dooien waren. Toen van men een legensoianaer, wat markanter uitdrukken. Maar waarom liet hij na deze uiteenzetting niet eerst den wethouder aan 't woord? Wij schreven ook; er rammelt hier iets; de wethouder dat wij nu reeds mot een er rekent voor levensonderhoud voor gehuwden van ƒ000 op ƒ800 is gebracht nu hoeft nie mand zich ook voor het stelsel van B. en W te schamen, in tegendeel is het heel goed le verdedigen zelfs met de 61^ pot, laat staan dan met de nn zekere verwach ting, dat dit hinnen niet te langen tijd aanmerkelijk zal dalen. Die taak van verdediging willen wij ook binnenkort wel eens op ons nemen. Uiteraard ontbrak daarvoor thans in dit overzicht een ruime gelegenheid. tot deze nercentage van 5 kunnen volstaan en B. en W. stellen voor 61/2 pet. te heffen, terwijl juist alleen een laag percentage hun stelsel aannemelijk maakt. Wij gin gen daar niet verder op in, omdat wij van ouds weten, dat Mr. bomans als Lloyd George altijd zijn sterkste argumen ten achter de hand houdt en tot het de bat bewaart. In dit geval echter -- wo willen het nu wel zeggen stelde de wethouder zijn meest vriendelijke beoor deelaars wel op een wat te harde proef. Immers, in zijn nadere toelichting, "welke wij Dinsdag bespraken, ontbraken niet enkel de sterkste, maar de eigenlijke ar gumenten, zander welke het heele stuk een mystificatie werd. De oplossing dan kwam in de rede van mr. Bomans, een buitengewoon knappe rede. B. en W. waren bezig de nieuwe be lastingplannen te ontwerpen: het stond vast, dat met bel gekozen stelsel van 100 opcenten en een eigen evenredige heffing met een percentage van 5 kon worden volstaan. Hooger zou het naar verwach ting nooit worden, wel lager en in die verwachting was dit stelsel om nader aan te geven redenen voor Haarlem het beste. Maar zie, terwijl men deze speculatie op zet, komt er een brief van Gedeputeerde Staten, waarbij de vorige begrooting niet wordt goedgekeurd. Deze hoogere macht verzet zich fiegen het eenstemmige besluit van den Raad om de crisisschuld ad 1.050.000 in vijf jaren af te schrijven. Dit bedrag moet in één jaar morden op gebracht. In plaats van met ruim 200.000 werd dus do nieuwe begrooting met meer dan een millioen bezwaard. En dit verschil van meer dan 8 ton maakte een stijging van het evenredige heffings- peroemtage van 5 op 6)4 noodzakelijk. Met deze verklaring, die wij alleen wat eerder van den Wethouder hadden ïrwacht, was dus het onrustbarend hoo- ge cijfer verklaard. Maar tevens bleek daaruit' dat nu ook het door B. en W. gekozen stelsel moest worden aanvaard. Immers een dergelijk hoog belastingcijfer van 51/j millioen te heffen alleen volgens een progressieve heffing zou moordend voor Haarlem zijn geweest. Men zou 'an de hooge inkomens dermate moeten aanspreken, dat zij onmiddellijk op de vlucht gingen, juist hier in Haarlem, waar Bloemendaal evenveel genot en ge mak biedt en met enkel opcenten op de Rijksinkomstenbelasting kan volstaan. En nu moge het heel erg klinken, dat iemand mot f 1000 zuiver inkomen in het stelsel van B. en W. het komend jaar f 29 zal moeten betalen, terwijl hij volgens een progressieve heffing maar f 14.>y zou behoeven op te brengen. Het M ook maar voor één jaar te doen. Immers in 1922 is de crisisschuld van f 1.0^9.000 dan gedelgd en zakt het percentage ze.mr tot 5, wellicht daar beneden. De belas ting-betaler heeft dan éénmaal zijn aan de gemeenschap gebracht en heet' tevens de voldoening dor wetenschap, Z!Jn stad te hebben gered. Deze redeneering lijkt ons alleszins te aanvaarden. Het is dan ook demagogie om na een dergelijke verklaring het nog te blijven voorstellen, alsof het stolsel, door B. en W. gekozen, de dood is voor de democratie, aan allo progressie den nek omdraait, enz. In een schitterende peroratie, welke hem het verdiende aP" plaus van zijn vrienden in den Rand bezorgde, toonde Mr. Bomans de on waarachtigheid in deze verwijten aan. Wanneer iemand zijn naam als demo craat, de bloei zelfs van zijn partij m de waagschaal stelt, alleen omdat z,]n overtuiging hem onpopulaire besluiten op dringt in het waarachtig stedelijk belang, mag men dan zoo iemand nog schimpen en hoonen? Dat de S.D.A.P. (van den heer Pepci sproken wij maar niet eens) uit dezo situatie dan ook nog politieke munt tracht te slaan, valt ons in de Haarlemscho roode partij bitter tegen. Dan staat een man als de heer do BTaal daar toch toren-lioog boven uil, die, ondanks alle uittartingen, zich niet tot politieke bekvechterij in de Raadzaal liet verleiden, kalm volgens zijn over tuiging in Haarlem's belang voor het plan van B. en W. stemde, met de enkele opmerking: ik zal spreken daar en dan, wannoer ik het goed acht. En nu, onder den aandrang van de rechtsche raadsfractie en van mr. Sliji- genfcerg dc aftrek van het noodzakelijk AGENDA 13 Mei. Soc. „St. Baoo". Rederijkers 8 uur. Schouwburg Wilsonsplein. „Een dag vol dwaasheid", 8 uur. Familiebioscoop. Kleine Houtweg 12, Voorstelling. Brongebouw, RaaatlemAs iMuzielkkorps, Zomercomoert, 8 uur. Oud-Holland. Verwulft. Strijkorkest. Spaarbank St. Rosa, Patronaatsgebouw Nassaulaan 50. 7%8% uur. H. Jozefskerk. Jansstraat, 8.15 uur, Recollectie voor Oud-retiaitanien. B. M. In de hedenmiddag gehouden zitting van hot Centraal Stembureau werd in de vacature ontstaan door hei vertrek van den heer C. M. Jonckbloedt tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer J. P. H. Castricum. Het nieuw gekozen raads lid zal zijn benoeming aanvaarden indien hij daarvoor koe stemming krijgt van de He'll. IJzeren Spoorweg Mij., daar hij als opziebter-teekenaar aan de Centrale werkplaats werkzaam is. De heer Castricum werd 7 Aug. 1882 te Alkmaar geboren. Na het verlaten der lagere school zijn door hem de cursussen gevolgd der 3-jarige ambachtsschool en 4-jarige burgeravondschool tie Alkmaar, waar hij met einddiploma scheidde. Na 5 jaar werkzaam geweest te zijn op ver schillende werkplaatsen en machinefa brieken a'ls smid en machinebankwerker en behoefte gevoelende voor meerdere ontwikkiing werd door hem toelatings examen afgelegd voor de werkplaatsen van hel Natuurkundig Laboratorium te Leiden, en a'ls noodzakelijke eisch om al daar toegelaten te worden, het toelating s- examen voor de Middelbaar Technische school van liet genootschap Mathesis Scdcnliairmn Gessitrise te Leiden. Van de ze school werden door hem na 41^, jari ge studie de eindexamens behaald voor de wiskundige vakken en werktuigkunde teek enen, als-mede de einddiploma's voor eleclrotechniek. Inmiddels werd hij benoemd tot ambte naar aan het Natuurkundig Laboratori um, waar hij tevens in de gelegenheid werd gesteld, gedurende eenige jaren de college's voor practischen en theoreti- sclien natuurkunde te volgen werd hem tevens de zorg opgedragen voor de op- feidir.j van instrumentmakers vanwege de aan het laboratorium verbonden vak school. Na een 7-jarig verblijf te Leiden, verkreeg de heer Castricum eervol ontslag en werd door hem de betrekking aan vaard van teekenaar aan de centrale werkplaats der H. IJ. S. M. te Haarlem, welke na 3 jaren vervangen werd door opzicliter-teekenaar. Als lid van de afdee- Img Spoor en Tram afd. Ned. R. K. bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, werd hij 3 jaar geleden candidaat gesteld als lid van het Hoofdbestuur van den N-cd. R.K. Volksbond afd. Haarlemen als zoo- danig gekozen. Verleden jaar werd de -heer Castricum lot voorzitter gekozen ■van de afd. Haarlem van den Ned. R. K. Volksbond. R. K. SMEDENPATROONS. Woensdag vierde deze hond zijn eerste lustrum. De dag werd ingezet mei een H. Mis met H. Communie voor de leden in de Spaarne-keirk om op katholieke wijze uiting te geven aan het gevoel van -dank baarheid aan Hem: die den bond zoo ruimschoots Zijn zegen schonk. Des avonds kwamen de leden met hun ne dames in St. Bavo tezamen, alwaar de Guskenszaai smaakvol was versierd ge worden. Een groot aantal prachtige prij zen was beschikbaar gesteld voor de ver schillende spelen, weke zouden uitgevoerd worden. De heer Rekers, als voorzitter der feestcommissie, riep allen een hartelijk wekom toe en gaf daarna het woord aan den voorzitter der afdeeling tot het hou den van de feestrede. In duideijke taal en op juiste wijze zet te deze uiteen wat in den afgeloopen tijd verricht was geworden en hoe hok katho liek beginsel het juiste middel is om een krach lig-en R.K. boni le doen bloeien. Te vreden zijn wij, maar niet voldaan. Daar had nog veel meer moeten en kunnen ge daan zijn en dat zal ook wanneer alle pa troons de kracht der organisatie zullen kennen. Hij riep vooral de hulp in der dames om te zorgen dat hunne mannen altijd aanwezig zijn op vergaderingen. Spreker sprak den wen-sch uit dat bij het 2de lustrum 'n vaandel in het midden zou prijken en een insigne de borst zou ver sieren, als toeken van eenheid en gehecht heid aan de R. K. Organisatie en verder, dat ten toekomstige jeugdige PaSroons- verc-oinging achter den bond zou slaan, om dit beg-ounen werk met nog meer kracht le kunnen voortzetten. Een daverend applaus beloonde den voorzitter voor zijn rede. De heer Rekers bedankte hem en hel geheele bestuur voor wat zij in dit eerste tijdperk -had-den verricht en overhandigde als blijk van waardieering een zilveren inktstel aan den voorzitter en een bron zen rookstel aan dtn secretaris en een aan den penningmeester. Zichtbaar geroerd wend dit huldeblijk door hut bestuur aan vaard en het gaf de belofte getrouw te zullen blijven werken zoolang God hen de kracht zou schenken. Hierna kwam de Geestelijke Adviseur ter vergadering en werd hartelijk verwel komd. Een schrijven van geluk wensch was ingekomen van de afd. Tilburg, wel ke heden haar 2de 'lustrum vierde. Nadat nu het bondslied was gezongen trad de heer Vermeys op het toomeel om eenige aardige stukjes ten beste te geven, hetgeen de aanwezigen dfced schateren van het lachen. Tusschen het een en an der door zorgde de heer Slenders voor •het muzikale gedeelte, en er heerschte dan ook oen hoogsl prettige stemming. Voor nu een aanvang werd gemaakt met de verschillende spelen sprak kape laan Brinkman nog eenige hartelijke woorden tot betuur en leden en hoopte, dat allen zouden begrijpen dal door het R. K. georgameerd zijn en het daarmede ten uiHvoer breng endier roemrijke Ency cliek Rerum Novarum het geestelijk en stoffelijk welzijn der leden in den bond ten zeerste behartigd werd. Hierna werden verschillende spelen uit gevoerd, waarna een gezellig souper plaats vond. Tot twaalf uur bleef men gezellig bijeen, waarna met de uitreiking der prijzen een hartelijk dankwoord van den voorzitter tot allen en vooral den -heeren Rekers, Kaptein en Joosten. voor de groote moeite, voor het organiseeien van den uitstekend geslaagden avond be sloten werd. DIOCESANE LAND- EN TUINBOUW- BOND. Donderdag hield de R.-K. Diocesane Land- en Tuinbouwbond in het Bisdom Haarlem in gebouw „St. Bavo" te Haarlem, een algemeene vergadering. Nadat des morgens half tien door den Bondsadviseur, rector J. H. W. Borsboom, in de St. Josephskerk een H. Mis was gelezen voor de levende en overleden leden van den Bond, kwam men om half elf in „St. Bavo" bijeen. De voorzitter, de heer N. Dekker, opende de vergadering met den Christelijken groet en een kort opwekkend woord, waarna de notulen onveranderd vastge steld werden. De secretaris, de heer A. H. J. Engels, bracht dan het jaarverslag uit. Hierin werd geconstateerd, dat de alge meene economische toestand nog steeds ongeregeld is. De invoer werkte prijsdruk- kend, de uitvoer was bijna onmogelijk. De malaise in het bedrijf heeft terugslag doen gevoelen op het organisatielevcn. De L. T. B. heeft zich echter kunnen hand haven. Spr. ging de toestand van den L. T. B. na en memoreerde, dat de Bond er financieel zwak voor stond. Verschillende commissies zijn in den vakbond opgericht om de bedrijfsbelangen te behartigen. Spr. herinnerde aan de tot stand koming van de samenwerking met de Katholieke ar beidersorganisatie en de reorganisatie van den Handelsraad, terwijl 'ook de L. T. B. export is hervormd. Spr. besloot zijn ver slag met een opwekkend woord tot de leden en spoorde allen aan, steeds één te zijn, tot heil van den Bond. Onder" applaus werd het verslag goedge keurd. De heer De Jong (Roelofarendsveen) bracht rapport uit namens de financicele commissie over 1920. Bij de balans-bespreking ontstonden uitgebreide discussies, o.m. over het feit, dat men vanuit de vergadering meende, dat de aandeden, Handelsraad niet 4 pari als bezitting van den Bond konden geboekt worden, doch de voorzitter gaf als zijn persoonlijke meening te kennen, dat de toekomst van een Handelsraad niet on gunstig is. Daarna werd gepauzeerd. DE NIEUWE ZWEM- EN BADINRICH TING AAN DE KLEV.ERLAAN. Achter het gemeentelijk speelterrein aan de Kleverfaan, zal, zooals men weet, •een nieuwe gemeentelijke zwem- en bad inrichting ge-maakt worden, en er is reeds een gedeelte van gereed. Deze zweminrichting zal in een groote behoefte voorzien. Een tweetal bassins van 22 X 38 M. zijn er in aangebracht. Er is een vrouwen en een mannen afdeeling. In ieder bassin is een z.g. pierebak, waarin de ongeoefenden rond kunnen spartelen, om zich van de zwemkunst meester te maken. De diepste plaats in hel bassin is 3 M. i In iedere afdeeling koonen 71 kleed- hokjes en 6 douches. De eigenlijke voorkant van het gebouw koml met 'I front naar de Delft. Hier ko-mt de ingang voor de mannen-afd. Het entree voor hel vrouwelijk depar tement komt, vanaf de Kleverlaan ge zien, aan de achterzijde. Bij beide ingangen komt een rutin kan toortje en gardeiobe vóór het personeel. >3®33ES5aE®SE3EgH0HBBSSB5SS5e5n?5SS Het bestuur van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen, afd.. Haarlem,, wendt zich tot de Haar- lemsche Huisvrouwen met den volgen den oproep Van verschillende leden onzer Ver eeniging kreeg ons bestuur 't verzoek, iets te doen tegen de hooge melk prijzen en daar 't niet alleen in 't belang van onze leden, maar zeer zeker in 't belang is van alle huis vrouwen, doet ons bestuur een be roep op u allen, huisvrouwen van Haarlem. Reeds eenigen tijd geleden, heeft ons bestuur zich gewend tot de besturen van den Melkslijtershond, doch zonder eenig gevolg. Er blijft ons dus maar één wijze van protest over en dat is, indien alle huisvrou wen solidair willen medewerken, om' het melkgebruik zoo gering mogelijk te maken. Iedere huismoeder beperk® haar melkgebruik tot het uiterste, dan is er kans, dat de Bond de melkprijzen verlaagt, doch alleen bij algeheel® samenwerking in dezen is er kans op slagen. Natuurlijk schakelen we 't gebruik van melk voor zwakken, en zieken uit. Tot zoover de oproep! Een soort miniatuur-honger- of dorststaking wordt hier dus aange prezen. Niets minder of meer. Nu heb ik in deze rubriek eenigen tijd geleden al eens getoornd legeu de schandelijk hooge melkprijzen en niets zou me aangenamer zijn dan' wanneer men er op eenigerlei wijze in slaagt de melkprijzen naar bene den te krijgen. Doch wij willen de Nederlandsch-a' huisvrouwen nog wel even in herinne ring brengen wat wij toen schreven, épdnt zij niet al te veel verwacht'11 gen koesteren van dat door haar opge zette plan, gesteld al dat de mode- werking van alle huisvrouwen niets wenschen pou overlaten en dat de dorststaking in alle opzichten slaagt. Zij vergeten dim niet, dat de Haar- lemsche slijters hun melk betrekken van de veehouders en dat zij aait dezen een melkprijs van 16 cent per liter moeten betalen. Een winstmarge van 5 a 6 cent per liter moeten de leveranciers, naar zij ons verklaren, hebben, om de bedrijfsonkosten -le dekken, anders gaan zij in dezen duren tijd over den kop. De melkprijs kèn verlaagd worden mits de vee houders met een lageren melkprijs! tevreden zijn, maar de prijs, die de veehouders vragen, houdt verband met de kaasprijzen en nu ziet men dat in de laatste maanden de kaasmarkt- prijzen weer zeer oploopen.'t Is duide lijk, dat, als de veehouder meer geld kim maken voor zijn melk als hij er kaas van maakt, dan als hij ze als consumptiemelk verkoopt, hij kaas van de melk maakt. Hieruit volgt dus, dal de melkprijzen onmiddellijk verband houden met de kaasprijzen. Dalen deze laatste, dan zal ook de melkprijs vol gen. En dat de kaasprijs hoog is cn blijft, is een gevolg van den algemoe- nen eeonomischen toestand. Zouden de slijters als de Haarlein- schc huismoeders geen melk meer ge bruiken in dit geval niet overgaan tot het venverken van hun melk- tot kaas 1 Ik heb een en ander naar vore,, gebracht, opdat de betrokkenen de kansen op succes van zulk een mclk- actie wel ovei4fregcn. Immers, wanneer het pogen een; fiasco wordt, dan zijn zij verder van huis. In tusschen: succes l Met ijver wordt aan de afwerking va» het gebouw gewerkt. Met het onderdeel hoo.pt men bónnen 2 weken gereed ta zijn. met Sinds een paar weken is men reeds den bovenibouw begonnen, doch dit za: nog wel 3 5 4 maanden in beslag ne men. Dan moet 't zaakje nog door de» schilder onder handen genomen worde» en zal Haarlem een fraaie zweminricll ting er bij gekregen hebben. MIDDEN STANDS-OREDIETB ANIL In do N.V. Middenstands-Oredictbanl voor Haarlem en Omstreken werden dt balans, winst- cn verliesrekening gekeurd. Do aftredende eommissariss de hoeren P. H. Smit, H. J. Leupor en B. M. Semé, werden herkozen. Hol dividend werd bepaald op 7 °;o.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1