Eerste Blad. Stadsnieuws. DAMIAATJES WRSJDAG 13 MEI 1921 44ste JAARGANG No. 13836 PER KWARTAAL -T 3.25 PER WEEK f 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BU VOORUiTBETALlHG f 3.57Vi bürihox: NASSAULAAN 49, HAARLEM. - TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- Dit nummer bestaat uit 3 bladen Persoonlijke strijd op den rug der organisatie. worit weinig „f nie£ on,z!en wij ""toelatingsexamen burger avondschool. LANGS DEN WEG. Honderdjarig bestaan der zaak van den Heer J. G. Stammeijer. VAN ONZEN RECHTBANK. Het Langzame iad- HAARLEM BE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEMEN AGENTSCHAPPEN: Wij hebben lang overwogen of wij lot Net schrijven van dit artikel zouden over gaan. Eindelijk dan stond ons besluit vast. Ook wij wilden naar aanleiding van de *■4' brandende" kwestie onze meening gaan zeggen. Wij zullen daarbij trachten niet aan 4e oppervlakte te blijven, maar den hart ader ie treffen. Want het onverkwikkelijke schouwspel hindert ons buitengewoon en wij achten het voor de Kath. partij zeer schadelijk. Wij bedoelen het persgevecht, dal gaan- de is over een rede van den heer Baron yan Wijnbergen op 12 April te Breda, over „een nieuwe orde van zaken" ge houden. Die rede is wel aanleiding, maar geen oorzaak van al het onverkwikkelij ke, hetwelk de laatste lijd ons bracht. De oorzaak zit veel dieper. Wij gaan daarom, in tegenstelling met iele anderen, over de oorzaak iets zeg gen. Wij doen dit niet omdat wij geen mee ding hebben over het te Breda gesprokene Wij hebben daarover natuurlijk ook onze weening en zijn heusch niet beschroomd wn die uit te spreken. Wij zullen ons daarbij niet vaslklam P-*1 aan één of anderen zin door den of anderen journalist vastgelegd, ook aan hetgeen door meerderen van de e Breda aanwezige personen aan ons medegedeeld; wij zeggen het liefst meening over het geheel. t,n dan durven wij gerustelijk verkla- 'n' d»t wij een gencraliseeren als in die kJ®atleting werd gedaan hoogst beden pk en gevaarlijk achten. dat de meening, aldaar gesuggereerd 'er het instituut der vrijgestelden, naar bfize wijze van zien zeer beleedigend is. w'j hebben te lang dat leven medegc teefd en de personen en hun huisgezin- ten gekend, en de buitengewone offers door dezulken voor de-Kath. partij ge bracht gewaardeerd, om te kunnen be grijpen, da! het corps Kath. vrijgestelden «ich diep gekrenkt moet gevoelen. Personen met een hooge en invloedrijke Positie moeten vooral bedenken, dat een Voole male van voorzichtigheid hun Past. En dit schijnt op die vergadering, naar aanleiding van de persverslagen en rnon- ^Bnge mededeelingen die ons gewerden, °taai uit het oog verloren te zijn. Wij willen met het voorgaande geens- 'ls betoog en, dal de vakbondsactie al- jJ® Precies door eiken persoon met den Ledige tact is gevoerd en evenmin, dal actie maar luk raak opgezet en door. zullen meer moeten gaan toezien, dal zoo-1 iets belet gaat worden. Trouwens wij begrijpen die machinaties ook niet. Daar is in onze partij, zoo goed als in welke andere ook, gebrek aan groole mannen in dezen buitengewoon moeilij ken tijd. De mannen, die onder ons naar voren komen, behoeven heusch niet bang te zijn, dat zij geen voldoende plaats zullen krij gen; wij zullen als partij hun wel bren gen op de plaats waar zij behooren. Daar is meer dan ruimte genoeg om ieder een fatsoenlijke plaals te geven. En de opdringers, de lui die het werk van onze grootste mannen peuter werk noe men en het zelf in grooten(?)«tijl zouden doen,-behoeven er heusch niet op te re kenen, dat zij op de plaats komen, die hen zoo aantrekt. Want komen zij er al, dan vreezen wij toch dat zij er spoedig af zullen duikelen Men houde dan ook eens halt met die persoonlijike liefhebberijtjes of vervelend heden uit te vechten op den rug onzer or ganisaties of vakbeweging. Verschilt men gradueel, heeft men grie ven, laat men deze te juister plaatse be spreken en uitvechten zoo men wil. Maar gedaan moet het zijn met al die geniepigheidjes, personen-verdringerij en beleed igingen. Ook wij zouden kunnen zeggen, dat de wijsheid niet altijd komt met het ambt. Wij hebben daarvan wel karakteristie ke staaltjesgezien. Niet alleen van, „vrij gestelden" maar ook in andere milieu's. Wij hebben daarover nooit gesprokken en zouden dat ook niet doen. Wij hebben te goed ondervonden, dat uit alle kringen eerste en tiende klassers voortkomen. Maar wij hebben er nooit aan gedacht daarmede dien kring (e blamceren of te prijzen. Dat late men ook van andere zijde. Trouwens, wij herhalen nog eens, wi; achten alles terug le brengen tot dien ■persoonlijken strijd op den rug der be weging gevoerd. Degenen die de rede van 12 April nog eens lezen, en die rede niet alleen maar de stukken uit het persdebat van den laatslen tijd lussclien meerderen gevoerd, vinden aanwijzingen' genoeg in de rich ting welke wij aangaven. Dit onverkwik kelijk schowspel moest nu toch uit zijn. Het ware le wensohen dal in dit licht er bevoegdcr plaatse de zaak werd ge steld. Want gaan wij daarmeie -iaor. dan schaden wij ten zeerste onze partij en ons dunkt dat men niet op de ecrsle plaats aar. cr.ze woorden, maar ,vel aan onze daden mcelen zien dat wij chrif- lenen zijn, 's Bosch M. KRII1SM VN gezet Vxr mOet en kan worden. Wij hebben Uvvens zif wel eens onaangenaamhe- 11 met lej<]iende persoonlijkheden gehad alsdan ook niet geschroomd de waar- d le zeggen. Maar wij hebben dan Weeds getracht het verkeerde individu of onrerd-ee' te siKnaleeren, omdat wij er in Ziel diep van overtuigd zijn, dat de arbeidersbeweging en het corps vrijgestelden, dat er in werkt, wordt be drogen en gedreven door hooge idealen. Wij hielden dan nog steeds in het oog dat het aangewezen individu of het ver- «enigingsonderdeel soms door een te klei nen gezichtskring verkeerd handelde. Trouwens in de leidende kringen onzer *.K. arbeidersbeweging heb ik nooit an ders hooren ponceren dan dat elke actie wilde zij niet op niets uilloopen, een wc- tenschappelijkcn ondergrond moest heb ben. En de geschiedenis van de Kath. bewe ging ligt daar om te bewijzen, dat die be weging steeds de beste mannen uit ons Kath. kamp, academisch gevormden, pries *ers en leeken, tot zich heeft getrokken hel doel le bereiken. Dodh keeren wij tot ons uitgan«SnUnt terug: al de gerezen onaangenaam!,, «ijn wel aanleiding, maar Ln nhedcn van de onverkwikkelijkheden De kwestie zif dieper. Alsnog niet noemen"maar"'?" V°°'" meerdere persdebatten hebben^gTvolgd kennen ze met naam en toenaam, die efn Jerdringingspoliliek trachten te voeren. Spitvondigheden, grootdoenerij cnz Wordt uitgedacht en voorgedragen om "ei lander zoo onaangenaam mogelijk tc Bjn. Net is de strijd, die gevoerd wordt, om c' dichtst bij het handvat van het roer 'taan. ■|v'j hebben wel sterk de overtuiging, Son»njgen er niet tegen opzien om l/11 Str'j,<! om den persoonlijken voorrang ▼oeren op den rug van de organisatie, ■an de Katholieke beweging. 'I den aard der zaak is het voorgaan- fcewijze- "owijshaaT, maar moeilijk te h Ja i^rsoonlijke aspiraties te be- oorzaak AGENDA 14 MEI Soc. St. Bavo. Gewone zittingen. Familie Bioscoop. Kleine Houtweg 12. Voorstelling. Oud-Holland. Verwulft. Strijkor kest. VOORUITGAANDE. De toestand van den heer de R., die de zer dagen op den Schoterweg door een auto werd overreden is vooruitgaande. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. In April is uitgegaan door de ver. Wel dadigheid naar Vermogen: Brood f 232.07; wekelijksche ondersteu ning f 325.35; losse giften f 304; diversen T 11.10; totaal 872.52. DIOCESANE LAND- EN TUINBOUW- BOND. (Vervolg.) Na de pauze werd'de afd. Haarlem be noemd lot lid der Financieele Commissie over 1921. Dan werd de begrooting 1921 behandeld. Een der afd. maakte bemerking op het volgens haar hooge bedrag (f 15403.30), voor de salarissen uitgetrokken. Onder in stemming der vergadering bracht echter een andere afd. hulde aan het bestuur voor de volgens haar zuinige begrooting, welke f 25.000 minder bedroeg dan die over 1920. Dan werd de contributie-verhooging tot f 6 ter sprake gebracht. Die verhooging bedroeg f 2, terwijl het Hoofdbestuur me de voorstelde, dat deze contributie in zijn geheel voor den Bond is en er in het vervolg geen afdracht meer aan de afdee- lingen zal plaats hebben. De afd. 't Zand en Haarlem, stelden voor, f 7.50 contributie te heffen, met f 1.50 restitutie aan de afd. Wognum wilde res pectievelijk 7 en f 1, Honselersdijk f 10 en f 4, Berkel 6 en 2, Schiplui den 6 en f 1,50, terwijl Beverwijk een progressieve heffing voorstelde. Bij de behandeling van deze voorstellen gjngen er stemmen uit de vergadering op, die een contributie-verhooging bepleitten, mits er door 't best. ook iets voor den Bond gedaan werd. Men protesteerde tegen den 8-iuigen werkdag en tegen de op handen zijnde grondbelasting. Men sprak den wensch uit, dat het bestuur tegen die be- lasting zou ageeren en dat inzonderheid de heer Engels in de Tweede Kamer zich er tegen zou verzetten en alles zou doen, om die belasting, zoo mogelijk te voorko men. Dan kwam in stemming een voorstel,' om de contributie op 7 per jaar en per lid te stellen, met afdracht van f 1 aan de afdeelingen. Dit voorstel werd verworpen met 218 tegen 246 stemmen. Dan kwam het oorspronkelijke voorstel van het bestuur in stemming. Dit werd aangenomen met 263 tegen 159 stemmen. Dc geheele begrooting werd daarna goed gekeurd. Dan werd er gestemd over de goedkeu ring van de rekening 1920, voor de pauze uitgesteld. Op voorstel van den lieer Albregts, di recteur van de L. T. B. Barak, lag in de stemming levens besloten, dat het punt „contributie, leden en instellingen" door een le benoemen commissie gecontroleerd zal worden. De rekening werd goedgekeurd met 205 legen 35 stemmen en 62 onthoudingen. De afd. Haarlem had reorganisatie van den L. T. B. aanbevolen, doch het Hoofd bestuur zag er de noodzakelijkheid niet van in. Wel kon het goedkeuren, dat een commissie zal worden gefoimeerd, welke zal onderzoeken, of een reorganisatie wen- schelijk is en welke hij een bevestigende conclusie, voorstellen tot wijziging van den' L. T. B. ontwerpt en voor October a.s. indient bij het Hoofdbestuur. Dé afd; Haarlem kan zich hiermee vereenigen, waarna het voorstel van het Hoofdbestuur aangenomen werd. Elke der drie vakgroe pen zal een drietal commissie-leden be noemen. Naar aanleiding van ingekomen adressen werd met algemeene stemmen besloten, tot den Ncd. Boerenbond het verzoek te rich ten, er bij de regeering op aan te dringen, met ingang van 1922 de wet op den Zo mertijd in te trekken. Met algemeene stemmen werd besloten, het bestaande L. T. B.-fonds over te dra gen aan het Waarborgfonds. Wegens het late uur werd de rede van Mr. van Haastert uitgesteld, waarna de vergadering met den Christelijken groet ge sloten werd. „PRO JUVENTUTE". Verschenen i« het jaarverslag over 1920 van de vereenigkig „Pro Juveavtute" in bet arrondissement Haarlem. Wij omUeemen er het volgende aam: In totaal werd een onderzoek ingesteld naar 69 minderjarigen, die een proces verbaal tien hunne laste hadden teneinde den Officier van Justitie vam advies kunnen dienen. In 36 gervafllen wwscl <ivx*r rle Ver. ge&cfviseend tot genectvtet. vervoi- giiiitg, terwijl 33 maail een vonnioopigc niet-vervolging weid gevraagd, met onder toezicht stellen van de vereemgimg. ia 48 gevafen was het resultaat convfdwn het uitgebracht advies, 10 maal wijfcte bet daarvan af, terwijl 11 gevallen nog onbe slist bleven. Im al die gevatten, waarbij door ons ge adviseerd was, om voorloopóg nog geen "strafrechterlijke vervolging legen den be trokken minderjarige in te sletten, dc Officier van Justitie met ons advies accoord. Er weiden im 't gebed 58 jongens on« toezicht der vereeraiging gesteld. Vervolgens wondt een woord vam gebracht aan den heer Ovormepr, die gems dmukke werkzaamheden zijn fund*2 als secretaris moest neerleggen. Im plaats trad als secretaris op de heer Hyitkema. Het aantal wenkende leden bleef 2 Een lid bedankte, dodh de veroeniging kon eveneens weer een nieuw Md uoteeren. Verder wordt nog vermeld', dat. de werk zaamiiheden buiten Haarlem zidh oolk am® merkelijk uitbreidden. De varoenóging kén zich nu ook eiders in het arromdrtssement Haarlem aam de beilamgen van de misda dage jeugd wijden, doordat in verschatten de plaatsen personen bereid gevonden wer^ den die hun medewerking toezegden. Ach tereenvolgens kwamen vertogenwoordige® in Heemstede, Beverwijk, Zaindwoort, As' sendelft, Santpoort, Wormerveer, Hoofd dorp, Roelofairendsveen, Lamgeraar, On- dc-Wetering, Wesbzaan, Zaandam, HiUe goon, Losse en IJmuidien, (de laatslen zij" hier meteen vermeld, al traden d5e in het begin vam 1921 toe). Geslaagd 1e hl. S. W. v. Alphen, voorw. M. v. AndeL voorw_ J. H. Bakker. C. G. Bennekom. H. v. Bergen, voorwaardelijk. E. Blank" waler. I. Boender. H Bonhof. C. J. v- Boon. A. J. Bos, P. H. Brinkman. M. Broekman. M. J. Bruijn. D. Buis, voorw. P. J. Cornet. M. Daim. J. J. Dansak. W v. Donkelaar. P. F. v. Dijk. C. Face, voorw. C. W. de Graaff. J. Komijne. W- J. Haverink. A. A. Hendriks. H. de Heij- H. v. Hofwegen. K. J. C. Hollander. E Hoogstraate. H. J. Hooning, voorw. P- Jansen. W. Jansen, voorw. M. Takken. A. J. Vennik. N. Verhagen, voorw. B. Voormaren. C. J. Vester. C. L. de Vos. B. de Vries. P. Wester. J. J. Willemse- C. Witkamp. A. de Wolf. C. v. Wijngaar den. E. Zeepoot. K. Selhorst. J. Koorn. J. Alders, J. Kuijken, vorw. J. Roozen en A. J. J. v. Santen, voorw. 2e klasse. K. J. Aanstoot. L. B. Mcyerfiof J. E- de Mik, voorw. H. S. Kabel. J. E. M. v. d. Kamp. L. C. Ketting, voorw. N. Knap. J. W. Kok. A. F. Kraak. H. H Kraan. J. Kroonberg. C. Leeflang. P. T. Leeuwen. J. K- H- v- Lunenburg. H. Maatje. D. C. Moorhoff. W. J. P. v. Mus- sclier. H. T. J. v. Noordt. J. M. Nijssen H. Peters. G. Pruis. J. Ramaker. F. Repko. P. A. v. Riessen. P. Roeland. H. Roose. K. J. Scbornagel, voorw. P. Schou ten. G 4- Schrijver. J. Silivis, voorw. G. Slikker, voorw. J. Sterk, voorw. IV e klasse. C. Slikke, voorw. P. Wit, voorw. GEMEENTERAAD. Onder de mededeelingen van den Raad was o.m. dat ingekomen zijn: oen schrijven van den heer C. A. M. Jonckbloedt, houdende mededeeling, dat hij wegens vertrek uit de gemeente- ont slag neemt als lid van den Raad. een schrijven van den heer G. Wolzak Hzn., houdende mededeeling, dat hij be dankt als lid (raadslid) van het bestuur der Vereeniging voor Ambachts- en Middel baar Technisch Vakonderwijs. een verzoekschrift van de Afd. Haarlem van dc Algemeene Nederlandsche Vrouwen Organisatie, om bij eerstvolgende vacatu res in het Burgerlijk Armbestuur een vrouw als lid van dat College te benoemen of zoo mogelijk het tegenwoordige bestuur uit te breiden met minstens 2 vrouwelijke leden; een schrijven van de Vereeniging „Haer- lera", waarin wordt verzocht het voorstel inzake den bouw van een hulpschool op een gedeelte van het terrein van den Stads Doelen niet aan te nemen; een schrijven van het Bestuur der Haar- lcmsohe Handelsvereeniging, waarin het rijn verwondering uitspreekt over het voorstel tot benoeming van een leider der personecl-reserve. ver) jokschriften van den Algomeenen Bond van gemeente-personeel in Nederland van de afd. Haarlem van den Nederiand- schen Christelijken Bond van personeel in publieken dienst en van de afd. Haar lem van den Nederiandschen Roomsch Katholieken Bond van Overheidspersoneel „St Paulus" om inzake benoeming van den leider der personeel-reserve vooraf advies in te winnen van de Centrale Commissie van overleg voor de werklieden. een verzoekschrift van het bestuur der Haariemsche Handelsvereeniging, mede namens acht andere Vereenigingen, om het voorstel tot invoering van eene zakelij ke belasting op het bedrijf niet aan te ne men. een verzoekschrift van de afd. Haarlem ran de Nederlandsche Vereeniging van oRctro-technische werkgevers, om het ge- meente-electriciteitsbedrijf «Is een zelfstan dig bedrijf te doen voortbestaan. Naar aanleiding van het ingekomen ver zoek van J. J. Guldemond om eervol ont slag als makelaar in bouwmaterialen, wordt het gevraagde ontslag eervol ver leend. Voorgesteld worden in handen van B. en W. om prae-advies: oen verzoekschrift van de Centrale Com missie voor uitzending van Nederlandsche kinderen naar buiten, te 's-Gravenhage, om voor het jaar 1922 en volgende jaren eene bijdrage te verleenen voor door be middeling der Commissie uit te zenden Haariemsche kinderen; verzoekschriften van het bestuur der Vereeniging voor Ambachts- en Middelbaar Technisch Vakonderwijs om voor het jaar 1922 subsidies te mogen ontvangen uit de gemeentekas; een verzoekschrift van H. U. Feij, te Berlijn, om vergunning om in Augustus of September 1921 op een licm aan te wijzen Standplaats in deze gemeente zijn figuur 8 Baan voor auto's gedurende 8 dagen te mogen exploiteeren. Gesteld wordt in handen van B. en W. ter afdoening: een verzoekschrift van J. v. d. Brugge o.a., om de Koksteeg in de kort geleden vastgestelde verkeersregeling op te nemen. Boefjes vrCtigde. In den Hout staan hier en daar tent- wagentjes, mitsgaders wagententjes, be laden met allerhande lekkers van veler lei smaak en kleur. Om een daarvan drentelden toen op den keer, dien ik bedoèl! een twee tal jolige boefjes, zoo van hot soort, dat „straat-pinchertjos" noemt. Al aasden begeerig, mot steesche blik ken en argus-oogen, naar de lekkernijen op het wagentje. Maar ze waren blijkbaar nog niet kapi taalkrachtig genoeg, om een uitgave van nul komma één cent te verloeren voor ®oo'a toffe toffee of een fijnen tooverbal. Dat begreep ook een goedhartige dame, dio daar Btond te wachten op de tram en voelde welk verlangen er was in het boefjes-hart. zo diepte uit haar fijn-lederen por- temonnaie voor elk der joggios een geld stuk op. Hoeveel, ik karn bet niet zien. Maar het was genoeg, want de jongens lachen dankbaar en hun oogen glinster den van pret. Na zoudon zo voorraad inslaan, voor hèèl den verderen dag. Tot opeens een hunner blijkbaar een idee krjjgt, even verrassend als mefk- waardig, nu het komt van deze zijde. Want hjj zegt met overtuiging tot zijn vrindje: „Bé je gek, jó. Wo bewaren het tot Vrijdag. Dan gaan We na de bloeme- tjeumarkt!" En de toffe toffee en de .fijne tooverbal I bleven dien middag onverkochtt Zondag 15 Mei a.s. herdenkt de heer J. G-. Stammeyer het honderdjarig be staan van zijn bekenden handel in krui deniers- en grutterswaren en fourages. 't Was nog kort na de rampzalige Fransche overheerseliing, waardoor on ze groot- en kleinhandel geheel waren vernietigd, toen in Mei 1821 de heer Jan George Stammeyer, de grootvader van den tegenwoordigen eigenaar, met veel durf en groot vertrouwen oen eigen zaak vestigde aan den hoek van Hoog straat en Spaarne 35. Door zijn rusteloos werken werd het de soliede zaak, die ook onder zijn zoon Jan Hendrik in bloei toenam en onder de degelijke lei ding van zijn kleinzoon, den tegenwoor digen firmant Joannes Godefridus Stam meyer ook in deze crisisjaren een ver trouwd adres en daardoor een goad be klante handel is gebleven. Het zal on getwijfeld den heer Stammeyer op de zen herdenkingsdag niet ontbreken aan bewijzen van sympathie. Moge het hem en zijn opvolge. - gege ven zijn, onder de wisselende tijdsom standigheden de echt degelijke, on -Haar iemsche, maar met de nieuwe tijden mee levende zaak bloeiend fe 1 ekckuien en zoo mogelijk tot nog grooter bl .ei le brengen. ZITTING VAN DEN KEURhNCSRAAD De Burgemeester van Haarlem, brengt ter kennis van belanghebben den, dat de zifting van den keurings- raad voor de ingeschrevenen voor de militie, lichting 1922, dezer gemeente, zal plants hebben in het gebouw ..den Doelen", gelegen aan de Gasthuis-, straat No. 32 alhier, op: Vrijdag 10 Juni 1921 voor hen, wier namen op het alphabelisch Register voorkomen onder de volgnummers 1 lol en met 70; Dinsdag 14 Juni 1921 als voren 71 tot en met 140; Woensdag 15 Juni 1921 als voren 141 tot en met 210; Donderdag 16 Juni 1921 als voren 211 tot en met 280; Vrijdag 17 Juni 1921 als. voren 281 tot en met 350; Maan dag 20 Juni 1921 als voren 351 tot en met 420; Dinsdag 21 Juni 1921, als voren 421 tot en met 490; Woens dag 22 Juni 1921 als voren 491 tot en met 560; Donderdag 23 Juni 1921 als voren 561 tot en met 630; Vrij dag 24 Juni 1921 als voren 631 tot en met 700; Maandag 27 Juni 1921 als voren 701 tot en met 770; Dinsdag 28 Juni 1921 als voren 771 tot en met 807telkens aamangende des morgens ten 9 ure. KEURING VOOR DEN MILITAIREN DIENST. De Burgemeester van Haarlem waar schuwt een ieder, die er belang bij heeft, zich er wel voor te wachten, rich met tusschenpersonen in verbinding te stellen om voor den dienst afgekeurd te worden, omdat, indien hij inderdaad ongeschikt is, de afkeuring o-ok zonder de tusschen- komst van die personen zou plaais heb ben. Nadrukkelijk wordt de aandacht geves tigd op artikel 266 van hel Wcrixxk van Strafrecht, dat luidt als volgt Met gevangenis haf van ie:i hoogste twee jaren wordt ge.rlraft: lo. hij, die zich opzetielijk voer den dienst bij de krijgsmacht ongeschikt maakt of laat inaken; 2o. hij, die een ander op diens verzoek opzettelijk voor dien dienst ongeschikt maakt. Indien in het laatste geval hel feit den dood tengevolge heeft, word! gevangenis straf van ten hoogste zes jaren opgelegd. PROGRAMMA van de muziekuitvoering in den Hout up Tweeden Pinksterdag te 2J4 uur. 1. „Plotten parade", marsdh, R. Eilen- berg. 2. Ouverture „Banditenstreiohe," F. v. Suppé. 3. „Esludianlina" Walzer, E. Waldteufel. 4. „Scènes pittoresques" Suite, J. Massenet. 5. „Marche Lorraine," L. Ganne. 6. Ouverture „Zamipa," F. Hé- rold. 7. Potpourri a. d. Operette „Die DallarprinsessfnL. Fail. 8. Marche Finale. Diefstal. Ten nadeele van den aannemer H. J. M. M. le Beverwijk, heeft de timmermans knecht W. P. J. v. d. L., eenig timmerhout en palen ontvreemd. De knecht verdiende 45 gulden in de week en had alleen voor zich zelf te zorgen. Het O. M. verklaarde dan ook, dat bekt. niet uil nood, maar uit hebzucht had ge handeld, en meende dan ook, dat bekl. zwaar moest worden gestraft. Dc eisch luidde dan ook 2 maanden gev. slraf. Nog een diefstal. Dc jeugdige bakkersknecht H. C. de J. B. tc IJmuiden, hoorde wegens diefstal 2 maanden legen zich eischen. Hij had ten nadeele van zijn patroon J. C. V. geld, dat hij geïnd had, niet afgedragen. SCHOORSTEENBRANDJE. I Donderdagavond omstreeks 9 nur ont stond een schoorsteenbrandje ld perceri We herinneren ons dat reeds twee jaar geleden tegen den tijd van het zwenisei- zoen, de wensch werd uitgesproken dut hel zwembassin aan de Kteveriaan spoe dig gereed zou zijn om in 't gebrek aan zwemgelegenheid te voorzien. Het bleef toen bij een vromen wensch, want van ons gemeentebestuur werd niet gezien dat' eenige haasit werd gemaakt. Alles mo t zijn lijd hebben redeneert men aan Open bare Werken. Verleden jaar werden dezelfde wen- schen geuil en de lieer Jonckbloedt Ileeft zeker wel viermaal gevraagd in de g •- meenteraadszitting hoe het stond met <!w plannen enz. enz., waarop dan stereotiep een antwoord kwam, zóó dat men moest denken: binnen enkele weken is de rich ting er. Maar ook verleden jaar moest men zich aan dc Kteveriaan tevreden stel len met ..droogzwemmen", als men dan in ieder geval zwemmen wilde. Eindelijk September j.l. had de aanbe steding plaals, maar wie toen vast ge loofd heeft dal de badinrichting altham vóór de opening van seizoen 1921 gereed zou zijn, komt nu weer bedrogen uit. Hel zal nog wel ellelijke maanden duren. Dat is hel langzame rad der vervaarlijk '°««e gemeentelijke machine. Waarom moot dal toch altijd zoo lang zaam draaien? Denkt een particulier ja ren lang over een opkomend idee na en heeft hij dan nog eenige jaren noodig om hel uit te wérken? Wat zou er toch van de wereld terecht komen zonder particulier initiatief? Tierélaflten van jaren gaan hoen lus sclien liet naar voren brengen vam liet denkbeeld om den straatweg Haarlem—. Amsterdam te verbreeden en de uitvoe ring daarvan. Zeer waarschijnlijk zwl nie^ mand van liet tiians levend geslacht nog beleven dat de verbreeding van den straat v.eg HaarlemDen Haag voltooid is, een verbreoding, die nochians broodnoo- d»g is. Nog een staaltje: op 10 Mei worden d« pleidooien in de Teyterzaak bepaald op.. October a.s. Gelukkig dat de erfgena men van Tejrfer zoo langzaam aan hel wacblen geteerd hebben. Maar is lort niet belaclielijk? Saeuredamstraat 38. Door een schoor steenveger en eenige buren «-er.I het vuurtje geblusclit. Hedenmorgen heelt op 't Leid schep lei u een treurig ongeval plaats gehad. fej. J. P., wonende Leidscheplein, be gat zich ia nachtgewaad naar het privaat. Joen haar zuster haar terug zag komen stonden baar kloeren in brand. Zij snol. oe naar buiten naar de Politiepost, wair de vlammen gedoofd werden door een drietal politie-agentou, Men wikkelde 'naar in uniform-capes en een vloerkleed, wat inmiddels door een der inwoners was af gestaan. Geheel overdekt met brandwonden werd zij door Dr. v. Beugenlik en v. Olst voorloopig verbonden en daarna per bran card van den heer Madhat naar 't Gast huis vervoerd. Haar toestand is zeer ernstig. J. P. was zeuuwpatiente. 't Is meer dan waarschijnlijk dat zij in een vlaag van waanzin haar kleederen in brinl heeft gestoken. Een der agenten, die bij het blu.schen behulpzaam wai bekwam een brandwonde aan de pols. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Sladgenooten. Onze kas heeft een groole schuld, grpo- Ier dan ooit gedurende mijn voorzitter schap ooit het gevat was. Door vertrek, bedanken en overlijden hebben wij veel 'e 'en verloren, terwijl ste-lits weiigé leden loelradcn. De Kersfgavcn vloeiden traag, en het gelal ouden van dagen, weduwen en vooral dc nieuwe (oorlogs) armen nam toe en vorderde zeer veel van onze kas Wij wiiülen trachten door het pkn sen van bussen in verschillende restaurants, magazijnen, alisook aan hel Station, die schulden te dekken, opdat wij in de toe komst s'eun kunnen blijven verleencn Hiertoe doen wij een beroep op hulp van Groot Haarlem. A. I. H. VAN LIJNDEN. Het sympathieke doel, vooral van sleurt aan de nieuwe armen, zij onzerzijds van harlc aanbevolen! REDACTIE N. II. CL PROGRAMMA van liet concert in den Hout op Woensdag 18 Mei 1921 des avonds 8 uur. 1. Lsyale Légion, Marche militaire, 3. P. Lusx; 2. Ouverture „Le secret de U Reine", A. Thomas; 3. „La Mansla", Valse Espagnolé, E. Waldteufel; 4. Suil- de l'Opéra „Fausl", Chr. Gounod. 5. „Mar -Ue Triomplinlc", G. Auvray; 6. Ouverture „I a Bohémienenc", C. Balfc; 7. „Canari", Pol ka voor Picolo Solo, Nico Gcrharz (Solist Theo Donkers) f 8. Grande Fantaisie de l'Opéra „Carmen", G. Rizct. Marche finale.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1