VAN DER GRAAF Oo. BRUIN SCHOENWERK UIT DEN OMTREK INGEZONDEN. B. JONCKBLOEDT SPORT EN SPEL, AMSTERDAM ROTTERDAM Van onzen invloed als het grootste Handels Informatie bureau, wordt door den han del steeds meer gebruik ge maakt voor het INCASSEE- REN en regelen van ACH TERSTALLIGEen BETWISTE VORDERINGEN OVERVEEN. SCHOTEN. NOORDWIJKERHOUT. IJMUIDEN. AMSTERDAMSCHE BEURS. Telegrafisch Weerbericht. Voor d«n tnhoad étztr rubriek steil él Redactie zieh «lot aansprakelijk. DRAADLOOZE TELEFONIE TUSSCHEN NEDEBL. EN ENGELAND De redacteur van JDe Maasbode" te Londen seint d.d. 12 Mei aan zijn blad: De proeven met draadlooze telefonie tusschen Holland an Engeland door de „Times"-oorre8pondent in Zandvoort en dan „Times"-man in Southwold aan de Vost Kent in Engeland, rijn bet onder werp van «en geheeïe kolom in de „Times" van hedenmorgen. De proeven waren een volkamen ene- cee. De persman was in een hut in de duinen, een beetje buiten Southwold. Nadat het draadlooze apparaat en de werking ervan was uitgelegd, begon de practische demonstratie ervan. De pers man in Zandvoort kon op de meest dui delijke manier met den collega aan de overzijde van de Noordzee een gesprek louden, zonder draad of kabel en alleen zulke bijzondere namen als b.v. de nu „wereldberoemde" naam van „Hadt-je- me-maax" moesten gespeld worden. De stem van den collega was zoo duidelijk, alsof zij in dezelfde kamer waren. Geen enkele hapering of moeilijk heid hoegenaamd werd gedurende het te- iefoneeren ondervonden. In Zandvoort kon de „Times"-man dui delijk opmerken, dat er iemand in Enge- <md bet deuntje van „Tipperary" vloot. Ie proeven duurden 50 minuten en waren volkomen geslaagd. DE P. E. G. E. M. Aan den Raad wordt overgelegd het rapport van de sub-commissie van bjj- itand in het beheer der gemeente-Bcbtfa- hrieken inzake de P. E. G_ E. M. We laten bet hieronder volgen: In de op lieden gehouden voltallige vergadering der sub-conunissie van bij stand m het beheer der gemeente-tichtfa- brieken werd aan de band van het voor stel der meerderheid en van de nota der minderheid van Uw College, vervat in ge krukt stuk no. 122 (1921), de kwestie van den inbreng der Haarlemsche Centrale in de P. E. G. E. M. breedvoerig besproken. Nadat het standpunt van de meerder heid en dat der minderheid nog eens na der door den Voorzitter was uiteenegezei, resligde dere allereerst de aandacht er op, dat er blijkbaar een onjuiste opvatting bestaat ten opzichte van de vraag of en in boe verre de Raad aan de P„ E. G. E. M. ts gehouden. Geredeneerd wordt ongeveer aldus. Burgemeester en Wethouders zijn bet die in den regel de door den Raad te nemen besluiten voorbereiden. Daarbij kunnen zij zeer zeker in een bepaalde lichting zijn gebonden, doch dat neemt niet weg dat de Raad formeel vrij blijft elk voorstel van Burger», en Wethou ders te verwerpen. Das kan ook dit voor stel van Btngemeester en Wethouders [worden verworpen. Hierin, d.w.z. in dat woordje dus, schuilt echter een groote fout, omdat ook de Raad in deze zaak niet geheel vrij staat. Wel blijft de Raad bevoegd dit voorstel te wijzigen of zelfs om het geheel terug te wijzen, hij kan daarbij andere voorstellen doen enz., maar hij zal daarbij toch steeds moeten werken in de richting van de P. E. G. E. M. Dit blijkt duidelijk uit het voorstel van 1919 van Burgemeester en Wethou ders tot deelneming in de P. E. G. E. M. èn uit hetgeen door den heer Bomans, als Wethouder voor de gemeentebedrijven 'er toelichting van dat voorstel waar mede ten slotte werd accoord gegaan in den Raad is gezegd. Een der leden merkte hiertegenover op, dot de Raad indertijd het besluit te goe der trouw lieeft genomen, daarbij niet wetende, wat of de eigenlijke gevolgen zouden zijn. Het was een stap in het duis ter. Haarlem zou bij de komende centrali satie waarvan die in de provincie slechts een voorloopster van die in het Rijk was, onmogelijk alleen kunnen blijven staan! Dat was de pressie, waaronder gehandeld werd. Thans echter oordeel en we onder andere omstandigheden en bij dit oordeel zal voor ons liet belang van Haarjem bo ven afles moeteu gaan en liet eetiige richl- moer mogen zijn. Daar dat belang z£ nog niet is aangetoond meende dit lid, dat liet voor Haarlem beter was geïsoleerd te blijven, dan zich als compagnon met het P. E. N. en de Amsterdam sche electrici- teRswerken te verbinden. Een der andere leden stelde de vraag: Wat zal en kan gebeuren als de Raad het voorstel van Burgemeester en Wethou ders afstemt? Naar aanleiding van deze vraag werden 4c gevolgen van al en niet toetreding am pel besproken. Gewenscbt bleek het hier bij nog eens nader de juiste verhouding tusschen ■de P. E. G. E. M en de Provin cie, Amsterdam en Haarlem te stipuleeren, voor wat betreft de opwekking en de dis tributie van stroom. Opgemerkt werd daarom, dat de P. E. G. E. M., door mid del van de drie in le brengen centrales de stroom zou opwekken en dezen zou afle veren aan de drie aandeelhouders der P. E- G. E. M. Zonder meer zou dit natuur lijk bcteekemen, dal Haarlem in den te betalen stroomprijs ook een deel zou moeten voldoen der rente en aflossing van de schulden van het P. E. N. en der Amslerdamsche Electriciteitswerken. Daar bef in het nadeel van Haarlem zou zijn is vastgesteld m ae bepaling sub II ran het ontwerpbesluit, dat ieder der afneem- sters haar eigen rente en aflossing be taalt en daartegenover mag beschikken over de veilige machine-capaciteit der door haar ingebrachte -centrale op 1 Ja nuari 1921 zijode voor Haarlem 10.500 K.W. bij inbreng in de PE.G.E.M. (75% van 14.000 K.W.) Wordt niet ingebracht, dan bedraagt voor Haarlem de veilige ma chine-capaciteit 8000 K.W., omdat dan ge rekend moet worden op een eventueel de- feot der grootste turbine, zijnde die van 6000 K.W. Met de distributie bemoeit de P.E.G.E.M. zich niet] Op een bepaald punt aan een aandeelhoudster afgeleverd zijn de, wordt de stroom door die aandeel houdster, dus de Provincie (P.E.N.), Am sterdam of Haarlem, gedistribueerd op de wijze en tegen de prijzen als die aandeel- houdsters zullen goedvinden, zoodat Haarlem niets heeft uit te staan met de distributie van het P. E. N. of van Am sterdam. Ten aanzien van de gevolgen bij niet toetreding werd opgemerkt, dat bet tegen woordige K.W.-vennogen onzer centrale voor Haarlem bjj niet toetreding te groot zal zijn. Ter toelichting hiervan werd me degedeeld, dat, wanneer Haarlem geïso leerd blijft uitzetting van zijn stroomlieive- ringsgebied, althans in ©enigszins betee- kenende mate, roer zeker zei zijn uitge sloten. Haarlem zal dus nagenoeg in haar tegenwoordig gtroomJeveringsgetoi e-d al den opgewekten stroom moeten plaatsen. Daarvoor zal een vermogen van 14000 K.W. te groot blijken. Bij de overneming van de 6000 K.W .-turbine van de provin cie zat dan ook ad de P.E.G/E.M.-gedachte voor. Voor Haarlem alleen was een tur bine van die capaciteit niet noödjg. Nu neemt de Provincie op dit o ogen blik, in gevolge de overeenkomst aangegaan krachlens raadsbesluit van 25 Februari 1920 no. 16 een groot aantal K.W.U. af (over 1920 ongeveer 4.000.000) tengevolge waarvan een aanzienlijk deei der rente en afschrijving van de centrale op de Provin cie kan worden verhaald. Treedt de ge meente niet toe tot de P.E.G.E.M., dan zal daarop evenwel niet langer mogen worden gerekend. Het is te voorzien, dat de Provincie in dat geval gedurende den dour der overeenkomst (16 jaar) slechts zal afnemen de hoeveelheid waartoe zij verplicht is, n.l. 2.000.000 K.W.U. en de overige K.W.U., van de P.E.G.E.M. zal betrekken. Dientengevolge zou de Haar lemsche Centrale zwaar woerden belast, want zij zou niet alleen de afzet van een paar miftiocn K.W.U. missen, maar zelf verreweg het grootste gedeelte van rente en afschrijving der dan zoor Haarlem te groot zijnde centrale moeten dekken, bet geen een ongunstige® invloed op den K.W.U.-prijs nvoet hebben. Bovendien znï de mogelijkheid groot zijn, dat na afloop van de contracten met Haarlem ook de tramweg-maatschappijen van de P.E.G.E. M. stroom zullen gaan betrekken, zoodat Haarlem de grootste afnemers op den dour zou kwijt raken. Deze vrees werd echter niet algemeen gedeeld. Een lid was n.l. van oordeel, dat Haarlem door de gunstige omstandighe den, waarin zij, in tegenstelling met de Provincie en Amsterdam, ten aanzien van hare centrale verteert, ook in de toe komst goedkooper stroom zat kannen op wekken dan de P.E.G-E.M., zoodat èn de Provincie en de Tramwqg Maatschappijen in haar eigen belang wel aan afneming van Haarlem de voorkeur zuilen blijven geven. Dit lid zag juist in toetreding een groot gevaar, omdat x.i. dan ten slotte de Haarlem sche stroomprijzen zuilen moeien worden verhoogd. De Haarlemschc indus trie zal daardoor a4s afneemster worden verloren en de kleine afnemers zullen het gelag moeien Betalen. Hiertegenover werd opgemerkt, dat al moge het waar zijn, dat Haarlem thans goedkoop kan leveren, over eenigen tijd zal blijken, dat de P. E. G. E. M. din goed kooper zal kunnen afleveren dan op dat oogenblik de Haarlemsche Centrale het zal kunnen. Er zijn nj. verschillende omstan- digheden, die eene goedkoope aflevering vau het K. W. U. door de P. E G. E. M. in de toekomst hoogst waarschijnlijk zeer sterk zullen beïnvloeden. Als voorbeeld daarvan werd aangehaald het hoogenoven- bedrijf. Dit bedrijf zal een zeer groot aan tal K. W. U. opwekken, voor welke opwek king nagenoeg geen kosten Behoeven te worden gemaaakt. Waarde hebben die K. W. U. bij gebrek aan afzetgebied zeer weinig. De P. E. G. E. M. zal deze dus zeer goedkoop kunnen afnemen. Daar die hoe veelheid K. W. U. zoo buitengewoon groot zal zijn, zal de opneming daarvan in het P. E G. E. M.-net vaa niet geringe betee- keuis zijn bij de bepaling van den prijs van het P. E. G. E M.-K. W. U. Hetzelfde wat van het hoogovenbedrijf is gezegd, geldt, hoewel in zeer verminderde male, voor de suikerfabriek te Halfweg. Ook deze wekt in den campagnetijd meer stroom op, dan zij zelf noodig heeft en ook dit surplus zal door de P. E. Q. E. M. kun nen worden opgenomen. De Haarlemsche Cenrale zal van deze voordeelen nooit kunnen profiteeren, om dat haar gebied niet tot de bedoelde be drijven strekken zal, en al zou zij er ook ai van kunnen afnemen er toch geen vol doende afzet voor zou kunnen vinden. Want trit het oog mag niet worden ver loren, dat alle groote afnemers er de voorkeur aan zullen geven stroom te be trekken uit eene centrale, die met een of meer andere centrales door eene koppel- leiding is verbonden, omdat daardoor de leveringszekerheid zeer wordt verhoogd. De vraag of ten slotle aan zooveel stroom wei behoefte zal zijn, meende nicn, gezien het steeds grooter wordend stroomverbruik, maar vooral gelet op het streven om de polderbemalingsinrieli tin gen zooveel mogelijk etectriiscb te maken en op de plannen die er bestaan tot elec- trificeering van spoorwegen, stellig beves tigend te moeten beantwoorden. Vooral dergelijke groote "fneme»s r»1,on. om de uoodige bedrijfszekerheid, op griroppeïóe centrales zijn aangewezen. Een der leden meende, dat de variabele en semi-vaste kosten, welke aan de drie afneeimlers gelijkelijk ia rekening zul len worden gebracht, bij toetreding tot de P. E. G. E. M. voor Haarlem zullen stijgen. In verband hiermede werd er op gewezen, dat inplaats van stijging veeteer voor Haarlem daling der variabele en semi-vaste kosten za zijn te verwachten. Oan de variabee kosten te drukken zal men in de P. E. G. E. M. natuurlijk zoo veel mogelijk die machines gebruiken, welke het geringste kotenverbruik noodig maken. Ook op de semi-vaste kosten zal kunnen worden bespaard, omdat bij eene goede werkverdeeling de mogelijkheid niet is uitgeste tendat met een twee- in plaats van dr ie-ploegen stel te! zal kunnen worden volstaan en de nacht- en Zon- dagsa-nbeid zeer zeker zal kunnen wor den verminderd. Gehoord vorenbedoelde beperkingen verklaarde zich dc meerderheid der sub commissie vóór fee! voorstel lot inbreng, terwijl de minderheid verklaarde voorals nog niet overtuigd te zijn, dat het be lang van Haarlem de toetreding lot de P. E. G. E. M. vordert. AANBESTEDING. Heden werd aanbesteed: het maken an leveren van betonblokken voor de haven hoofden te IJmuiden. Raming f 20.060. Laagste inschrijver was L. Volker te Stied recht en A. Bosch te DordreeSrt, voor f 15.550. SERENADE. Het muziekkorps en het zangkoor van bet Leger des Heils beeft Woensdagavond een serenade gebracht aan bet gouden edbtpaar Ego aan de Sahneevoogtstraat. De serenade had veel belangstelling en verliep zeer ordelijk. HOLE MIJ. DER WETENSCHAPPEN. De Hol!. Maatschappij der Wetenschap pen houdt op Zaterdag 21 Mei a.s. haar jaariïjksche algemeene vergadering hier ter stede. De agenda vermeldt «a. een voordracht van den heer Ir. H. Wortman, over de afsluiting en droogmaking der Zuiderzee. Z. K. H. Prins Hendrik zal de vergade ring bijwonen. EXCURSIE. Donderdag heeft de Vereeniging van oud leerlingen der Rijkstuinbouwcurmisen, af- deeKng Haarlem en omstreken, een excur sie gemaakt naar de Stadskweekerg aan de Kleverlaan. „LUILAK". Om de bloemenmarkt te In—" bezoe ken op Zaterdag e_s., krijgen da kinderen gaande op de Openbare Lager School, vrijaf. AVOND-ORGELCONCERT. Donderdagavond van half acht tot half negen werd het eerste avond-orgelconcert fa de Groote Kerk gegeven. Een groot aantal bezoekers, meer dan andere jaren het geval was, woonde dit eerste orgelconcert bij. Men schutte het aantal op ongeveer 1000. VERKOOP1NGEN. Notitie van de peroeelen die verkocht zijn m ,,'t Notarishui»." Biiderdqkstraat 1, bg den Zijl weg, op Donderdag 12 Mei 1921, des avonds si SM w. Notaris J. A. W ILK ENS No. 1. Een HeerenJraïs, Erf en Tuin le Haarlem aan de Raamvest. Get. No. 13. E. J. Boven dorp 12200. Notaris P. F. DE BORDES. Nos. 24. Drie Huwen en Erven aan de Esschüderstrnat, aks: No. 2. Get. No. 96 rwart en rood, B. WijnveM 4605. No. S. Get. No. 97 rwart en rood. Op gebonden f 4600. No. 4. Get No. 41 zwart en rood. C. L. Kwak, g.q. f 4600. Notaris L VAN DOESBURGH. No. 5. Een Heereribniis met Tuin aan den Wagenweg met uitzicht op het Flo rapark. Get. No. 42. Opgebonden f96976. Daarna uit de band verft och! BLAUWE WEEK 1921. Men schrijft ons: Wij wenschen nog even te herinneren aan den optocht morgenavonddie trekt zooals reeds vermeid, langs Smedestraaf. Kruisstraat, Kruisweg, Kenaustraat, Ke naupark, Zijhn-rsen, Nassauplein, Nassau- laan, Ged. Oude Gracht, Verwdlft. Ged. Oude Gracht:, Turfmarkt, Kampervest, Kleine Houtweg, Baan, Dreef. Aan dezen optocht zijn zes prijzen ver bonden voor de deelnemers. Te weten: Twee medailles voor de mooiste vaandels; een medailie voor de meest propagandist! se hen wagen of groep een medaille voor de mooiste groep of wagen; een oer op rijs beschikbaar gesteld door de Ver. Vreemdelingen Verkeer voor dien wagen (fee het meest propagan distisch, bet meest symboJrsch en het mooist in zich vereemgd. De bewoners der straten waar langs de optocht trekt worden beleefd verzocht uit sympathie te vlaggen of hun vensters met blauw, b.v. blauwe Moemen te versieren. HAARL. BRANDVERZEKERING-MIJ. VAN 1846. Wij om-tvrngen het jaarverslag van de Haarlennsehe Bnund-werzrikerimig-Mij. van 1846 over 1920. In de tocfficMing wondt gezegd: Met het oog op de overeenkomst van sa menwerking met de Rramdverzekerang- Maa-tschappij „Holland" van 1859, welke met 1 Januari 1920 in werking is getreden en waarbij o.a. is overeengekomen, dat de Maatschappijen elkomdens verplichtingen zonder ©enig voorbehoud waarixxrgen, worden de Balansen van beide Maatschap pijen en eene winst- en verliesrekening van het gecombineerde bedrijf gegeven. Of schoon de maatschappijen geheet zelfstan dig Hijven wenken werd besloten ook voor het vervolg ©ene gecombineerde Winst- en Verliesrekening uit te geven, aangezien zoowtól bij de uitgaven ats bij de inkom sten meerdere posten voorkomen, weiike op beide maatschappijen betrekking hebben. Van het wail© winstcijfer *omt aun de' .JHmctemsahe" 59^)14,161^ feu goede, hetgeen hare vergadering heeft doen be sluiten, na ruime reserve een dividend van 16 beschikbaar te steden. Uit de stukken blijkt, dat de combinatie hl 1920 een, premie-inkomen had van 1,265,196,10, en dat hare Reserve®, op 31 December 1920 1,148,655,85 bedroegen GEMEENTEZAKEN. Aan den raad is overgelegd een staat van verhuring gemeente-eigendommen van 1 Januari 192181 'December 1925 - In verband' met zijn verplicht vertrek naar Ned. Oosit-IndSë, met ingang van 1 Juni bjs. verzoekt de heer J. v. d. Wateren eervol ontslag uit zijn betrekking van tij delijk leraar in de Ned. teal en letterkunde aan de H. B. S. met 3 jarigen cursus en daaraan verbonden feoogere bandetesohoo in de gemeente Haarlem. PERSONALIA. Bepaald is, dat de volgende aftdeebng der Technische Hoogeschool te Delft voor het afnemen van de examens vóór de to- mervacanifcie van 1921 zullen worden aan gevuld met om. de na te noemen deskun digen buiten die hoogescfeool: de afd. der B. van der Pol, conservator van het na tuurkundig laboratorium van de Teyler- stdehtïng alluer, en J. P. Vader, w. i., «fe nce te ar der gasfabriek te Zaandam, de taaiste mede in de afd. scheikundige technologie. De heer F. de Haan, vaste knecht bij de Rechtbank alhier, is, met ingang van 1 Juni, benoemd tot concierge bij de regi stratie. BURGERLIJKE STAND. Getrouwd: 13 Mei H. W. A. v. Leersum en H. M. A. R. H. v. t Hoff. Geboren: 10 Mei d. van A H. Koel-Vonk. 12 Mei z. van C. J. Gooijer-Selman. 13 Mei d. van G. Janssens-Koppen. d. van G. Lina-Hoetmer. Overleden: 11 Mei G. J. Hitte, 27 j.. Oosterstraat. 12 Mei T. A. Klinkhamer, '42 j., Koninginneweg. P. v. Beuge, 61 j., Schennerstraat. G. Wapstra-v. Heems, 48 j.. Brouwersstraat 13 Mei. D. Schef- fer-v. Sprang, 69 j., L. Annastraat. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Xn de week van 1 tof en met 7. Mei kwam in de gemeente Haarlem 1 geval van buik typhus voor; in de ge meente Bloemendaal 2 gevallen van Diph- theritis- in Egmond aan Zee 1 van Rood vonk; in Egmond binnen 1 van Diphthe riticin Haarlemmermeer 2 van Diph theritic; in Schoten 1 von Diphtfeeritie in Velaen 1 van Roodvonk; in Wijk aan Zee 1 van Diphtheriticen in Zaandam 1 van Diphtheritii BLOEMENDAAL. Gemeenteraad, De opening oan den Zeeweg. behandeling van een uit slechts twee punten bestaande agenda, is de Raad gisterenmiddag bijeengekomen. Hei eerste pent betrof het verieenen van een czediet voor de feestelijke ope ning van den Zeeweg op 26 Juni en voor het Bloemencorso, dat bij die gelegenheid cal worden gebonden. De Raad stond dit gul toe Tevens werd bestolen nog een feest voor de schootkinderen te orgam- seenen, zoodat de openings- feestelijkhe den heel wat beloven. Ten slotte werd aan de heeren Foolkel «n Bolt, onderwijzers der O. L. S. te Bieeanendeal, op htm verroti eervol ont slag verleend. HEEMSTEDE. De zwemvijver te Groenendatd. Maan dag is de zwemvijver te Groenendaal ge opend. De fraai gelegen zwemgelegeisheid werd al direct drek bezocht. Donderdag was *t een waar zomer weer, zoodat vele liefhebbers, vooral veel scholieren *t frisscfee bad opzochten en genoten van de mooie zwemspori. De z.g. „piewfoafc" had ook reeds be zoekers. Wanhopig spartelden de eerst- beginnenden in *t kilte vocht, dat de heer lijke tempera tuur had van 64 gr. De zwemvijver heeft geen veranderin gen ondergaan. De beide bassins zijn ge heel schoongemaakt, terwijl verder 't ge bed natuurlijk een groote beurt heeft ge had, zoodat alles weer tot in de puntjes in orde Is. Een le.ij.Rg over Ilollandsche tulpen De heer Alb. Bos van hier, hield Zaterdagavond te Amsterdam in de groote collegezaal van den Hortus Bo tanicus, voor de leden van de afd. Amsterdam der Nederlandsche Natuur historische Vereeniging een lezing over „Late tulpen." De lezing mocht rich in een zeer aandachtig anditeorium verheugen, en werd opgeluisterd door een fraaie col lectie van laatbloeiende tulpen, die de bewondering afdwongen van de 'aanwezigen. Zomerfeesten. Er bestaan plan nen bij de afd. Haarlem van de Ned. Ver. ter bevordering van de gezond heid in de Grafische Vakken, om in de maand Augustus een muziek- en zangersfeest te organ i see ren, waaraan dan tevens een Kermesse d'Eté zal verbonden worden. Personalia. de heer K. Walkeu- ter js benoemd tot voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur in de plaats van den heer Verton. Kinderlijkje opgehaald. Dinsdag is uit het Noor der Buiten-Spaarne een lijkje opgehaald van een pasgeboren kindje van het mannelijk geslacht Teekenen van mis daad waren aan het lijkje zichtbaar. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Ferlèoaning Do lilama.nfslijpcrii aan net Nooiuer Buiten-Spaarne die reeds gefuimen tijd is gesloten, zal deze maand in 't publiek worden verkocht. DE DIEFSTAL. Omtrent den diefstal aan ie Hanzebank alhier vernemen wij nog het volgen-de: De brandkast welke zich in het kantoor bevond was er ©en van kleine maat, zoo dat deze door twee man gedragen kon worden. Het vermiste bedrag loopt tot bijna 7000. Odk bevonden zich nog in de kast een 10-tal aandeden t<en name van verschillende ingezetenen alhier, wel ke dus ook meegenomen zijn. Ook ^be vond rich nog in een andere lade een be drag van 450, toebehoorende aan de Woningboxiwvereeniging „St. Anlonius van Padua" waarvan de kassier der Bank ook tevens mode is, welk bedrag even eens wordt vermist. Vermoedt wordt dat de dieven de brandkast op een vaartuig geladen hebben. Daar zich in de onmid- deüijke nabijheid van het Hanze-kantoor op het pad de vaarsloot der firma A. Guldemond en Zoon bevind en sporen van afgebogen takken aan den walkant er op weren dat de brandkast daarheen gebracht was. Een ontboden politiehond uit den Haag volgde ook dit spoor en sprong, daar aangekomen, direct in het water waar natuurlijk elk spoor eindigde. Ook werd eon gedeelte der stoot afge- dregd daar vermoed wordt dat de brand kast, na geledigd te zijn, in het water ge worpen is. Tot nog toe echter ronder re sultaat Alhier ie gearresteerd A. de O., van Egmond, die schipper is geweest van den op zee zonder bekende oorzaak ge bleven etooxntreiler Brittannia II, van de maatschappij Hansa. De Beurs opende beden vast Staatsfondsen. 5% Nederland 88 tv, 6 pet. Indië 941/16. Guituren. Koloniale Bank 184, Indi sche Bank 176, Vorstenlanden 167, H V. A. 422. Industrieele waarden. Insulinde olie 50. Oiiewaarden. Koninklijke 543, Con sols 216, Orion 48. Tabakken. Amsterdam Deli ƒ51, Be- soeki 105, Rotterdam Deli 72, Medan SEA Ruhbers. Amsterdam Rubber 108, Drii Batavia 89%. Nederi. Rubber 591/i», Rott. Tapanoeti 161%. Scheepvaartwaarden. HoU. Ara. Lijn 2.2, HoM. Boot 94. Kon. Boft. Lloyd 79%, Japaalijn 153, Pakelvnart 128. Scheepvaart Unie 158, Marine 17)/,. Amerikaansche waarden. Hide and Leather 6', Steel 941^, Smciting 48, Ana conda 97, Cigar 69. Atchison Topeke 941/lj, Voting Rails 26, Denver 4, Southern Pacific 87%, Union Pacific 136. Medegedeeld door 't Ned. Kon. Mefeorol. Instituut te De Büdt. Naar waarnemingen in den morgen van 13 Mei. Hoogste Barometerstand 768.1 m.M. Wisby. Laagste Barometerstand 747.0 m.M. Veatmanoer. Verwachting van den avond van 13 tot den avond van 14 Mei: Zwakke tot matige veranderlijke, later Zuidelijke tot Zuidwestelijke wand, ver anderlijke bewolking, weinig of geen re gen in het Zuidwesten, in het Noord oosten nog kans op regen of onweer, aanvankelijk koeler. Geachte Redactie, 'n Goed verstaander heeft maar 'n half woord noodig. 't Doet me genoegen uit uw naschrift op mijn ingezonden stuk te lezen, dat u 't blijkbaar met de onzakelijke wijze van adverleeien door „de Guide Druif" niet eens is. Ik zal me aan die adverten ties niet meer ergeren, 't Is me dezer dagen zéér duidelijk gebleken, dat het gebazel van dien fanatieken bestrijder der geheelont houding in alle kringen spot en afkeuring oogst. Als de man nu ook in de courant dat gedeelte uit zijn pamflet laat afdruk ken, waarin hij de vakbeweging niet 't minst de katholieke beklad, dan heeft hij genoeg onbewezen beschuldigingen rondgestrooid om zich in de oogen van ieder weldenkend mens oh onmogelijk te hebben gemaakt. Op het schrijven van den beer van Te- tering in uw Had van gisteren, ga ik niet in 't Is me te onbenullig. Aan iemand, die u naar de politie wil sturen om daar in lichtingen te bekomen omtrent de leer stellingen van ©en partij(?), is met re deneeren geen eer te behalen 1 Ik koop 'n blauw bloempje en de heer van Tetering zal er verbaasd van staan, dat de meeste Katholieken 't eveneens doen. Wij doen dat, om 'n goed werk te steu nen, evenals we met plezier 'n tuberculose- bloempje koopen van 'n neutrale vereeni ging. Als zooiets eenvoudigs nog boven zijn „petje" gaat, dan komt dat alleen, omdat hij zoo erg laag bij den grond blijft. U, geachte redactie, vriendelijk dank. H. B. VAN DER SANDE. VRIJHEID EN BLIJHEID IN NEDER LAND! Geachte Redactie! Nadat het initiatief-voorstel Rutgers in zake de Plaatselijke Keuze in de Tweede Kamer door 39 van de 100 leden z.g. was „aangenomen", is door ons voor het eerst de strijd aangebonden tegen de pogingen tot vrijheidsberooving van den Nederiand- schen Staatsburger, binnengeloosd in het stelsel der z.g. Plaatselijke Keuze". Sindsdien is er in bladen, blaadjes en tvo-iaaties een stem van protesten losge- GROOTEVOORRAAD LAGE RRIJZEN SCHOENMAGAZIJN BARTELJORISSTRAAT 2 broken van de zijde der geheelonthouders, de brievenbus lag constantvol met kaarten, waarop allerlei bedreigingen en vieze scheldwoorden prijkten. Stoepen en stra ten werden, der Arbeidswet ten spijt, be klad. Voor alle mogelijke vergaderingen(l) werd ik tot debat uilgenoodigd. Een bro chure (ik kan mij het stak al voorstellen) is ter perse, zooals reeds aangekondigd is, eifz. enz. enz. En dat alles van het nauw vereenigde clubje, dat voorgeeft het Jdo* nopolie der Naastenliefde" te bezitten. Ja, ja, de heeren zijn niet gewoon en duiden niet tegengesproken te wordenl Ik zal en kan op al dat gedoe niet in gaan. In het kort en tot slot wil ik het volgen de verklaren: In mijn kaartsysteem heb ik ruim 7000 cliënten (meest huisgezinnen) ingeschre ven, ongerekend nog de cliënten, <Ke gere geld m den winkel komen. Van deze 7000 huisgezinnen (dus alléén' in mijn zaak) betrekt zeker 90 pet betzij geregeld, hetzij nu en dan, alcoholisöh<l dranken. Daar zijn cliënten onder, voor wie b.v, de voorzitter van het Kruisveztoond mei zijn heele bestuur, eerbiedig het hoofd bui gen. Daar zijn cliënten onder, die de hoog- sterangen, standen en ambten in de maat schappij bekleeden, menschea, tot wier, voetzooien zelfs alle bestuursleden van G. O.-vereenigingen hier ter stede, te ramen, nog niet kunnen reiken! Zoolang nu een dergelijk soort cliëntète een zeker artikel verlangt, zoo lang heb i k mij niet te schamen een dergelijk arti kel neschikbaar te stellen, afgescheiden nog van mijn 'eigen persoonlijke meening. M i sbruik van sterken drank verfoei ik evenzeer als de meest gepatenteerde G. O, en i k zou de eerste zijn, die er voor le vin den was bij gemeenschappelijke samenwer king geen druppel sterken drank beschik baar te stellen aan dengeen, van wieu be kend is, dat hjj misbruik pleegt. Zóó zou de matigheid practiecber ge diend worden! Mijn standpunt in deee kwestie U «fel: Ieder moet volmaakt vrij zijn sterken drank a 1 dan niet te gebruiken. Een G. O. behoort in zijn onthouding niet lastig gevallen te worden. Van den anderen kant behoort men den maligen drinker niet te beletten zijn „bit tertje" te gebruiken. Men make vrijelijk propaganda om van dc „matige drinkers" te trachten „Gefeeel onlhouders" te maken, doch dezen moeten daartoe overgaan, ziit vrijen wil, uit over tuiging. Doch een actie om den evenmensch wet- telijk in een vrije, in een zuivere particu liere zaak te dwingen, is nit den booze en zal altijd reactie uitlokken. Ook het ideëele van den strijd tegen het drunkm i sbruik gaat hiermee teloor! En hiermee „fmi"! De G. O., de Kafh. en de niet-Katbohcke kan nu voortgaan met den inhoud van vuilnisputjes over mijn zaak en mij ntt te storten. Het ga hun wel! Ik werk verder met de wetenschap, dat, van mfjn clientèle alléén, rmm 7000 huis gezinnen achter mij staan! U dankend voor de plaatsruimte, P. J. M. VAN TETERING. (Debatten gesloten. Red. N. Hrl. Crt,> BILJARTEN. Ilollandsche biljartspelers in Duitschland. Uit Hannover wordt gemeld, d* Dinsdag aldaar eenige Nederlandschv amateur-biljartspelers voor de eerst* maal in een biljartmatch tegen Duif sche amateurs zijn uitgekomen Vai Nederlandsche zijde ruimen aan dezen wedstrijd deel Frank, Brosch en Helst van de Haagsche Biljartclub. De span nende wedstrijd eindigde met 'n zwakke overwinning van de Dtritschers. De Hannoveranea behaalden een gemid delde van 33.07 punten en «ie Neder landers 32.82. BILJARTEN. BRUNO—LANDWEER. Gisteravond had in de Koitetftean de ontmoeting plaats tusschen de hee ren Bruno en Landweer. Er werden 600 caramboles gespeeld. Het spel van den heer Landweo* viel tegen, daartegenover speelde Brnno een schitterende partij en wist als hoog ste serie te maken 203 caramboles. Hij maakte de partij uit üa 20 beur' ten. Landweer had in totaal 164 Ca ramboles. SCHAKEN. Een internationaal schaaklomooi. Een internationaal schaak tornooi zal 17 Mei in Weenen plaats vinden. Als deelnemers worden genoemd Saemiarh, Charlottenburg; Johannsen, Zweden; Euwe en Davidsohn, Amsterdam; litH roczi, Grenheld, Tartahower, Krecsyl Tekely, Stephan en Haywa, Boedapest en Vuchowlcs, Joe go-Sla vië. („TfeL") VOETBAL'. Het Nederlandsche elftal. De heer J. Campioni, die mede naar Antwerpen zou gaan, heeft bedankt, daar hij j.l. Zondag een spier ge scheurd heeft, waarvan hij nog bin der ondervindt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2