a MNGE K VEERSTR HMBLEM ID! El BEHOUD HET SUEDE. m...mm t BINNENLAND. ftinnenlandsch Nieuws. het beste voor den prijs. het goedkoopste adres Kunst en Kennis. Luchtverkeer. Kerk en School. landbouw en Visscherij] DAMRUBRIEK. TWEEDE KAMER. NOG EENS DE DECORATIE VAN DEN HEER DE BEAUMONT. h.ANEGANG Dit geldt zeker wel het meest voor Uw kleeding Onderzoek eens, door éénmaal bij ons te koopen of wij U niet leveren Wij zijn overtuigd dat U alsdan onze firmanaam zult behouden als voor al Uwe inkoopen in m DRANKBESTRIJDING Handel en Nijverheid. mm z correspondentie. jebouen te Londen, tot 9 maanden en uit wijzing, die Engel sche chauffeur Robert- Son tot 7 maanden en uitwijzing en de 19-jarige Woe oer Baumann, die tolk bij het Engelsdhe gezantschap is geweest, tot 7 maanden. Het vriendinnetje van Ger main, dait in de tweede zaak ook een rol gespeeld heeft, lijdt aan een zware long- aek'te en kon nog niet voor komen. De maire van Petit-Quevilly (Seine- Inférieure) is voor een maand geschorst wegens het hijschen op 1 Mei van de roode vlag op het gemeentehuis. Tevens had hij actief deelgenomen aan een communistische beloogding. President Harding heeft procureur- generaal Daughert gelast een onderzoek in te stellen naar contracten en verkoopen, waarmee oorlogswinst is behaald door het departement van oorlog tijdens de oor logsjaren. Hef onderzoek is al eendgen tijd in gang, met name naar den verkoop van winter- en waterproefkleeding. De brug van Beèvelly, dat het eiland, waarop de stad Queenstown ligt, met het vaste land verbindt is gisterochtend in de vroegte door een ontploffing vernield. Queenstown is daardoor geïsoleerd. Vergadering van Donderdag 12 Mei. Voortgegaan wordt met de behandeling Van het ontwerp grondbelasting. MINISTER DE VRIES betoogt, dat de Voorgestelde heffing van 2 pet. van de verkoopwaarde gelijk is aan de thans normaal geldende heffing naar de be lastbare opbrengst. Een hoogere op brengst van 20 miilioen is te wachten uit de omstandigheid dat de waarde van de meeste gronden is gestegen. Bovendien is schatting naar verkoopwaarde het bil- üjkst, ook omdait gemakkelijker rekening kan worden gehouden met veranderin gen. Op kleinbedrijf en landbouw zal de belasting zeer weinig zwaarder drukken. Principieel betoogt spreker is er geen rerschil tusschen heffing naar de ver koopwaarde en heffing naar de belastbare opbrengst. De eerste vorm is evenwel veel practischer en juister. De Minister is evenwel bereid de 10- jaarlijksche schatting der verkoopwaarde te veranderen door een 6-jaarlijksche. De heer OUD (V.B.) repliceert. Regeling der werkzaamheden. In de Pink sterweek zal de vergaderweek aanvangen Woensdag 1 uur, voor het zo- mer-recès wil de voorzitter o.m. afdoen de Zondagswet, de wijziging der kieswet, het ontwerp inzake de Rijksuit- keering aan de gemeenten, de nieuwe le- gerwet, de rechtstoestand van ambtenaren de ziekenverzorging en de pensioenwet ten. Voorts repliceeren de heeren DE WIJ- KERSLOOTH, R.K., VAN DE LAAR, C. D. P., TREUB, V.B., J. TER LAAN, S-D.A. P., WEITKAMP, C.H., VAN RAPPARD, V.B., en TEENSTRA, V.D. Ten slotte repliceert de heer VAN VUU- REN, R.K. De MINISTER dupliceert. Het amende- nent-Van de Laar om kleine inkomens een lager percentage te doen betalen teemt spreker volstrekt onuitvoerbaar. De heer BRAAT, P.P., licht een amen dement toe om hypothecaire vorderingen in mindering te brengen van belastbare waarde tot een maximum van ƒ15.000 als de eigenaar niet is aangeslagen in de Ver- mogensbela sting. De heer TEENSTRA licht een amende ment toe om verschillende eigendommen, tezamen een bedrijf vormende, als één eigendom te beschouwen, i De heer DE GROOT, V.B., verdedigt een amendement om redactie van artikel 4 te .verbeteren. De heer TREUB licht zijn amendement toe om de vaststelling der belastbare waarde te doen geschiedden op grond van eigen aangifte ook door andere bekis ting-ambtenaren dan de controleurs der grondbelasting. De heer DE MONTE VERLOREN, A.R., licht een amendement toe om als ver koopwaarde te nemen de gemiddelde waarde in het laatste jaar vóór de vast stelling en niet het gemiddelde in de laat ste vijf jaar. HERZIENING INVOERRECHT OP TABAK EN PAPIER. In bet Staatsblad is thans afgekondigd de wet van 6 Mei jJ. tot herneming ram bet invoerrecht op tabak en papier. Doze wet bepaalt: Art. 1. In de tabel, vastgesteld bij art. 1 der wet van 15 Augustus 1862 wonden de volgende wijzigingen gebracht: I. De post: Tabak: In rollen of Waden en omge- jlette stelen 100 pond 0.70; geplette stelen 100 pond 1.50; gekorven, karot ten, snuif- en alle andere gefabriceerde 100 pond 12.sigaren 100 pond 40. Wordt vervangen door: Tabak boven den accijns: in rollen of Waden en range- plotte stelen 100 K.G. 1.40; geplette telen 100 K.G. 5.gekorven, karotten, snuif- en alle andere gefabriceerde, waarde 10 pot.; sigaren, waarde 30 pet.; sigaretten, waarde 45 pet, II. De post: Papier van alle soorten, 'Jnts-, muziek-, meubel-, kardoes-, grijs pak- en blauw suikerbaik kerspapier, regis ters, wit of gelijnd, boud en kaartpapier, waarde 5 pot. Wordt vervangen door: papier van alle soorten chits-muziek-, meubel-, kardoes-, grijs pak- of blauw suikerbakkerspapier, registers, wit of gelijmd, hord- en kaartpa- póer met uitzondering van sigaretterapa- «ter, waande 5 pet.; sigaretten: in den .torna van hulzen of in blaadjes van ndet meer dan 25 c.M.2, 1000 stuks 1.50; in vellen of in rollen 1 M.2, 0.60. Art. 2. Wij behouden ons voor ram, KP'ter die iwv-«lige voorziening teger) mis bruik, bij algemeemen maatregel van oe- sit'uur, vrijdom van invoerrecht te veiriee- nen voor sigarettenpapier, dat hier te lande gebezigd wordt voor de vervaardi ging van sigaretten in sdgarettenfabrfe ken. Art. 3. Deze wet treedt in werking op een naider door ons te bepalen tijdstip. DJAMiBI EN DE VER. STATEN. De „N. R. Cf." deelt den voltedSgen tekst mede van de nota imzake Djamlbi welke de regeering der Vesieenigde Sta ten door bemiddeling van den Amerikaan- schen gezant Philips aan de Nederland^ sche regeering heeft gericht. Het slot laten we hier volgen: De gezant deelt mede, dat hij een tele gram heeft ontvangen van den staatsse cretaris, meldende dat de regeering van de Vereenigde Staten steeds indachtig is de verzekeringen, welke de Nederlandsche regeering heeft gegeven met betreklkimg tot haar gunstige houding tegenover Amerikaan selhe deelneming aan de ontgin ning der Djaimbi-velden. „Waar ik niiet optreed ten gunste van eemige bijzondere Amerikaamsche maat schappij, zoo zegt de gezant, ben ik ver heugd over het geschikte oogenbdiik om er rap te wijzen, dat zekere bepaalde voorstellen, welke in de laatste twaalf maanden zijn gedaan, voldoende bewijs leveren, dat verantwoordelijke en des kundige Ameriikaansdhe belangen bereid en begeerig zijn om met de Nederland- sche regeering samen te weriken in petro- teum-omtginniingen in Nederlandseh-Intdië. Het is misschien overbodig te zeggen, dat mijn regeering ten volle de wetten en bepalingen in Inddë kient, welke vreemde maatschappijen verWedien als zoodanig zich in de koloniën te vestigen voor de ontgin ning van minerale oliën. Aan den ande ren kant is mijn regeering zeer verontrust, waar het duidelijk wordt, dat het mono polie van zoo ver-strekkend belang op het punt slaat te warden gegeven aan een maatschappij, waarin vreemd, anders dan Amerikaamsch kapitaal zoo aanzienlijk betrokken is. In dit verband wemsCh ik mot den grootsten ernst de aandacht van uwe Ex cellentie te vestigen op het feit, dot Amerilkaanisch kapdltaal gereed Staat om te helpen in de ontginning van de Djamibi- veüiden en andere petroteum-terreinen in Nederlanidisch-Indië. Ten slotte waag ik het nog te verklaren, dat mijn regeering het hoogste belang hecht aan de ©riten ning van de principes van wedenkeerigheüld en gelijkgerechtighedd in de oplossing van het petroleum - vraagls tukevenals aan de toekenning van Amerikaamsch kapitaal, geargamiseTd naar de Nedteriamdsche wet, van dezelfde voorrechten en voordeden, welke worden gegeven aan ander bul ten- 'lamidsoh kapitaal, rap gelijke wijze georga niseerd naar de Nederlandsche wetten." Uitstel van eerste oefeningDe di recteur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsfoemidide- ling, deelt mede, in aansluiting op het onlangs gepubliceerde persbericht, waar in werd medegedeeld, dat in verband met 't groote tekort aan geschoolde bouw vakarbeiders behalve aan deze, ook aan bouwkundige opzichters en teekenaars uitstel van eerste oefening kan worden verleend, dal deze bepaling geldt voor eiken dienstplichtige die tot deze groepen behoort en die nog in den loop van dit jaar onder de wapenen zal moeien ko men. Afwerken. In de Kamerzitting van Donderdag heeft de president den heef Kooien meegedeeld, dat het in de bedoe ling ligt een groot aantal wetsontwerpen nog vóór de zomervacantie af te doen. Pasvisa voor Italië. Aan Nederlan ders, die zich naar het buitenland1 bege ven en in het bijzonder aan hen, die naar Italië wenschen te gaan, wordt aangera den, zich niet op reis te begeven altvorens zij hun paspoorten hebben doen voorzien van alle visa, welke zij voor hun reis denken noodig te hebben. Een Ifaliaansch vistuim b.v. wordt in Zwitserland aan een Hollander niet ver leend. De Haagsche correspondent van het „Hbld.", had medegedeeld, dat de Ne derlander de heer Beaumont te Maas tricht de Belgische onderscheiding zou hebben gekregen niet als loon voor zijn Belgischgezïndheid, maar wijl hij de Belgische uitgewekenen heeft ge steund. Onze regeering zou die motiveering als de juiste aangenomen en Beau mont vergunning gegeven hebben de Belgische „onderscheiding" le dragen. Hierop antwoordt de redactie van het „Hbld.": „Elk Nederlander weet intusschen dat de motiveering niet juist kan zijn. Met zeer enkele uitzonderingen hebben de vele Nederlanders, die weken, maanden, jaren lang voor de Belgische vluchtelingen gewerkt hebben en groo te offers voor hen over hebben ge had, zelfs geen woord van dank van eenige officieele Belgische auto riteiten gehoord. Voor dien de Beau mont zou dan een uitzondering zijn gemaakt, terwijl het slechts een toe val zou zijn dat hij tevens naar ge zindheid een Belg is?" EEN R.K. BOND VAN FUNCTIONA RISSEN BIJ HET NIJVERHEIDS ONDERWIJS. Naar de „Msb." meldt, hebben zich 200 Katholieken, in functie bij het Nij verheidsonderwijs in ens land opge geven, tot stichting van een R. K. Bond. De oprichtingsvergadering moet reeds in 't zicht zijn, de geestelijke adviseur eventueel reeds aangewezen, '««•wijl de z-aligc Petru,s Ganisius als A\.„ beschermpatroon zal worden uilgeko zen. TEGEN MALARIA. Naar aanleiding van hetgeen de Mi nister van Arbeid heeft medegedeeld over de sloten en vijvers benoorden het IJ als broedplaatsen voor malaria-muggen, wordt in de „Tijd" de aandacht gevestigd op een eenvoudig zuiverings-middel, dat niet veel geld behoeft te kosten en volstrekt onschadelijk is. „In Amerika en op ons Java en, haar ik meen, ook op onze West-Indische ei landen, worden stilstaande wateren en vijvers met goed gevolg van muggen- larven bevrijd door kleine vischjes, wier Latijnsche naam' mij is ontschoten, maar die wij ook niet noodig hebben, om dat wij hier inlandscho eieren- en lar- venverdelgers hebben te keus en te keur. Ons gewoon stekeltje is namelijk on afgebroken bezig met azen op dierlijk voedsel. Wie zich daarvan wil overtuigen, werpe eens een paar van die diertjes in een glazen kom, gevuld met regen water, dat lang in een bak heeft ge staan. Zulk water wemelt van kleine, roode insecten, die zich zigzagsgewijze door het water bewegen. Maar men lette eens op, in welk minimum van tijd 'de stekeltjes de roode diertjes hebben ver orberd. In sloten en vijvers zijn geheele scho len van deze vischjes, die door hun soher- pe stekels weinig last hebben van grootere visschen, onafgebroken bezig met happen en slikkenhet zijn echte roovers en veelvraten en beginnen zoodra ze uit het nest komen, evenals de kuikens, hun le vensonderhoud te zoeken. Zij verlangen alleen, dat men het water niet verontreinigt door er rottende stof fen in te werpen. Men ziet dat in onze stadsgrachten. Als het „kwaad water" is, zwemmen ze aan de oppervlakte en wor den flauw. In helder water gieren ze rond en vechten om het kleinste brokje. Slo ten en vijvers worden liefst door de muggen bezocht als ze helder water be vatten; als het water kwalijk riekt blijven ze weg. Maar op die manier kunnen er ontzettende massa's muggeneieren en lar ven verdwijnen langs biologischen weg. Men helpe de natuur een weinig en poote als ze er niet zijn, stekeltjes in de wateren over het IJ. Zijn ze er een maal, dan blijven zij wel eenige jaren voorttelen, als de wintervorst tenminste niet al te streng is. Wij zouden in ons land nog heel wat meer last van mala ria-koortsen hebben als we geen legi oenen stekeltjes hadden, die nauwelijks uit het nest komende, hun rooversleven beginnen." Beslaglegging op Nederlandsche marine vaartuigenHet Tweede Kamerlid dc Iheer Van der Voort van Zijp heeft de volgende vragen gesteld aan den Minister van Marine a.i.: 1. Is het juist dat in Duitsche fabrie ken door of vanwege een of meer Mo gendheden der Entente beslag is gelegd1 op materiaal en motoren door het Ne derlandsche MarineJbestuur aldaar besteld voor aan 1c bouwen marinevaartuigen? 2. Zoo ja. wil de Minister mededeelen in welke fabrieken en op welk materiaal de beslaglegging heeft plaats gehad; en indien voor een deel reeds betaling van dit materiaal geschiedde, hoe groot dit bedrag is? 3. Wordt de vraag onder 1 bevestigend beantwoord, is de Minister bereid mede te deeïen of de Regeering de beslagleg ging als rechtmatig erkent; en indien niet, welke pogingen rij heeft gedaan om de beslaglegging alsnog opgeheven te krijgen? De Kon. Stearine-Kaarsenfabriek Gouda. Uit Gouda wordt aan de „N.Crt" gemeld, dat er groote kans be staat, dat biimen zeer korten tijd de Kon. Stearine Kaarsenfabriek Gouda, die sinds den avond van 23 Februari 1921 stop staat, weder in bedrijf zal worden gesteld. De Eerste Kamervacature. In de Donderdagmorgen te Arnhem gehouden vergadering der Katholieke Staten-fractie werd besloten in vacature-Jcvens voor lid der Eerste Kamer candidaat te stellen de heer J. Arntz, lid der Pro vinciale Staten van Gelderland te Nijme gen. SALARISHERZIENING DER RIJKSAMB TENAREN. Naar de „Resb." verneemt is de Regee ring niet voornemens, in te gaan op het verzoek der samenwerkende organisaties van Rijksambtenaren, om thans reeds lot een algeheele herziening der salarissen te besluiten. De Regeering acht het tijd stip daartoe nog niet gekomen. Wel is de Regeering bereid om lege- moet te komen aan de wenschen van de Centrale Commissie voor Ambtenaren Zaken, om het vraagstuk van de classi ficatie der gemeenten te herzien. Is het blad goed ingelicht, dan zal de Regeering hiertoe een speciale commissie benoemen, die haar zal voorlichten wel ke herzieningen in de classificatie wen- schelijk zijn. Als lid en voorzitter dier Commissie zal optreden Jhr. Mr. de Jonge, secreta ris-Generaal van het Dep.artem.ent van Fi nanciën, terwijl verder, behalve de ver tegenwoordigers der organisatie, in deze Commissie zitting zullen nemen Mr. D. K. H. Beijer, oud-secretaris der Maatschap pij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen; Mr. v. Dam v. IJsselt, Administrateur van het Centraal Bureau voor de Statistiek en de directeur van de Centrale Commis sie van Voorbereiding van Ambtenaars- zaken. GEEN GUNSTIG ONTHAAL. Blijkens het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp tot aanvulling van de Provinciale Wet en van de Gemeentewet (het z.g. Had-je-me-maar ontwerpje), hebben .nagenoeg alle leden overwegend bezwaar tegen dit wetsontwerp gehad. Men acht het begrijpelijk, dat de Re geering door de bekende Amsterdamsohe verkiezing onaangenaam is verrast en zich heeft afgevraagd, of er geen middelen zijn aan de gevolgen daarvan te ont komen, ma,ar uit het feit, dat het ver trouwen van den wetgever is beschaamd, volgt nog niet, dat nu ook door den wetgever moet worden ingegrepen om de uiting van den volkswil, die in den uitslag van deze verkiezing is gelegen, te smoren. Verboden goederenvervoer. De Mi nister van Waterstaat brengt ter algemee- ne kennis dat, tenzij daarvoor door den minister van Waterstaat toestemming is gegeven, in de vliegtuigen geen goederen en bescheiden mogen worden medege voerd, waarvan de invoer hier te lande is verboden, In het bijzonder geldt deze bepaling ten aanzien van het medevoeren van wapens, welke ook niet in de vlieg tuigen mogen zijn aangebracht. INZEGENING VAN HET NIEUWE SOBRIëTAS-BUREAU. Te 's-IIcrtogenboseh had Woensdagmor gen de inzegening plaats van het nieuw© Centraal-Bureau van Sobriëtas in de Ver verstraat te 's-Hertogenbosch. De plechtigheid werd verricht door den HoogEerw. Heer Mgr. Dr. Ariëns, die vooraf in een korte toespraak de inhoud der wijdingsgebeden verklaarde en wees op de belangrijke beteekenis, niet slechts voor de nationale, maai' ook voor de internationale katholieke drankbestrijders- beweging, verbonden aan de opening van dit nieuwe ruime centraal-bureau. De geheele beneden-verdieping is voor Sobriëtas gereserveerd, die nu zoowel -wat actie als boekhandel betreft, flink ruim zijn gehuisvest. In de ruime bovenkamers is het bureau der R. K. Reclasseeringsvereeniging ge huisvest. Na de inzegeningsplechtigheid, had de jaarlijksche vergadering van het Federa tiebestuur met de voorzitters en secreta rissen der Diocesane handen plaats, welke vergadering, als steeds eeen huishoudelijk karakter d-nee. Pater Maternus Muré 0. F*. M. Bij zijn familie te Maastricht is terugge keerd Pater Matemus Muré O.E.M., mis sionaris in Armenië. Verleden .jaar bij gelegenheid van de christenmoorden in Armenië werd in de Nederlandsche bla den medegedeeld, dat Pater Muré het slachtoffer van de wreedheden der Tur ken was geworden. Later bleek echter, dat dit bericht onjuist was geweest en dat de heldhaftige missionaris, die zes zijner medebroeders had zien sterven er zelf in geslaagd was met ongelooflijke inspanning en onbeschrijfelijke ontberin gen een groot getal zijner arme Christe nen meest vrouwen en kinderen, in vei ligheid te brengen. Pater Muré was nu reeds meer dan 25 jaren in Armenië werkzaam, eerst te Arntab, thans te Ma- rasch, en was reeds meermalen getuige van de onmenschelijke wreedheden, waar aan de arme Christenen van de zijde der Turken blootstaan. De wakkere mis sionaris zal eenigen tijd in het vaderland verblijven tot herstel zijner krachten en hoopt omstreeks half Juni weer naar zijne dierbare Christenen terug te keeren. Hij verblijft thans in het Minderbroe- dersklooster te Maastrioht. ECHTE NATUURLIJKE EN GEKWEEK TE PARELEN. In de bladen is in den laalsten tijd zoo lezen we in de „N. R. Ct." veel le doen geweest over de vraag, of er wer kelijk verschil is tusschen echte natuur lijke en gekweekte patrelen. De laatste worden zooals men weet verkregen door dat men onder de lever van een parel oester een stukje paarlmoergruis brengt en zich daarop dc te kweeken parel in laagjes laat afzetten, op dezelfde wijze als ook de natuurlijke parels ontstaan. Dit procédé is nu zoover verbeterd dat er te Londen gekweekte pareten zijn aan geboden, die op het oog niet het minste verschil mei echte vertoornen. Men is daarom begonnen de echte en de ge kweekte parels met X-stralen te onder zoeken, Bij wijze van controle onderwierp •men tegelijk een aantal nagemaakte pa relen aan den toets. De eerste proeven hebben, volgens de „Daily Mail" geleerd dat nagemaakte parelen onder X-straen ondoorschijnend zijn. Daarentegen ver- loonen dc natuurlijke en de gekweekte parelen precies dezelfde dichtheid. De deskundigen zetten de proeven voort, maar als de voorloopige uitkomsten be vestigd worden en er ook verder geen onderscheid gevonden wordt, voorspelt het blad, dat er alle kans is op een depreciatie van de waarde en de popu lariteit van de echte Meinoodiën. De kmunerdhouders beginnen al ongerust te worden ten aanzien van de tegenwoor dige marktwaarde van parelen waarop zij geld hebben voorgeschoten, en de juwe liers in het West End en in Hatton Gar den werden Zaterdag belegerd door man nen en vrouwen die bun echte parelen van de hand wilden doen of er de waar de van wilden weten. De „Daily Mail" verneemt dat een groote juwehersfirma in het onzekere is aangaande sommige parelen, die zij on langs als onderpand heeft aangenomen, en waarvan niet uit te maken zou zijn, of zij soms tot de geweekte soort be- hooren. Op dc afgebeelde X-slraal-foto's, die wij in het blad aantreffen, is met den besten wil geen verschil tusschen de beelden van de echte cn de sekweakte parelen waar te nemen. HENRICK DE KEYSER. Den 15den Mei zal het 300 jaren geleden zijn, dat de beroemde bouwmeester en beeldhouwer Henrick de Keyser stierf. De vereeniging „Henrick de Keyser," die zich naar hem noemt, heeft het voor nemen, ter gelegenheid van dien herinne- ringsdag boven zijn graf, in de Zuiderkerk te Amsterdam, een gedenksteen aan te brengen., Aangezien 15 Mei valt op den Eerster Pinksterdag, zal de plechtige onthulling van den steen geschieden op Vrijdag 20 Mei des middags te 3 ure. De heer A. W. Weissman zal de gedenk rede uitspreken. De Bloemenhandel te Aalsmeer. Nu het seizoen van het trekken van ver schillende soorten snijbloemen te Aals meer weer afgeloopen is, mag met vol doening geconstateerd worden, dat over het algemeen de cultuur zeer loonend is geweest. Veel heeft in den afgeloopen winter voor de Aalsmeersclie bloemisten meegewerkt om het bedrijf weer te doen oplevenuitvoer, hoofdzakelijk naar Enge land; het wegblijven der Éraasche bloe men, en, niet te vergeten, belangrijk# rijsdaling der brandstoffen. Thans is er eau levendige handel in potbloemen en planten, welke zich, om de in het afgeloopen naj ar gebouwde, nieuwe veiling ooncenfcreert. Ook hiermede! gaan de zaden goed. Wat de rossencultuur betreft, steeds nog worden kassen van grooten omvang bijgebouwd en de cultuur is zeer goed geweest in het afgeloopen seizoen. UIT DE DIAMANT-INDUSTRIE. Uit Brussel wordt aan de „Msb." ge. seind, dat enkele maanden geleden d# Belgische diamant-slijpers aan hun Ante werpsche collega's hadden voorgesteld, om met het oog op de ongunstige om. standigheden, de nog in werking zijnd# slijperijen te Amsterdam te sluiten. Am. sterdam heeft toen geweigerd, doch nu doet rich het tegenovergestelde voor, n.l, dat Amsterdam thans hetzelfde voorstel doet als dat hetwelk het destijds von Ant. werpen ontving. De Hollanders doen n# hun diamanten te Antwerpen slijpen, vooral om het voordeel van den wissel koers. Antwerpen heeft nog geen ante woord gegeven op het verzoek van Am. sterdam en wij meenen te -veten, zegt del „Soir" dal de Belgische diamantslijpers ondanks het voordeel, dat er voor de Antwerpsche markt aan gelegen is, nla" op bedoeld verzoek van Amsterdam zul. 3en ingaan. Verzoeke alle correspondentie deze rubriet, betreffende te zenden aan den Damredacn teur, P. J. van Dartelen, Roosveldstraat 76, Haarlem. BLAD PROBLEEM No. 114. Auteur: J. Siege ris t, Haarlem le Publicatie. Stand: Zwart 8 schijven op, 9, 12, 13, 14, 18, 19,25 en 30. Wit 8 schijven op 15, 27, 28, 32, M, 37, 43' en 45. PROBLEEM No. 116. Auteur: .1. Siegerist, Haarlem, 1 e Publicatie. Stand: Zwart 11 schijven rap: 6, 8, 9, IR 13, 17, 19, 23, 25, 29 en 30. Wit: 11 tdhijven op 11, 22, 26, 28, 32, 34, 37 38, 40, 42 en 47. Voor beide problemen geldt „Wiit speeM en wint". Oplossingen worden gaarne binnen 8 dagen ingewacht. OPLOSSINGEN PROBLEMEN. No. 112. Wit: 39—34, 4843, 42—97, 27 29. 4540, 21 23 en wint. Zwart: 29 49, 49 46, 46 32, 23' 25, 36 27. No. 113. Wit: 28—22, 26:19, 48^2, 3430, 39—34, 35 31 en wint. Zwart: 17 37, 14 23, 37 48, 23'25, 48 30. Wij ontvingen goede oplossingen van (te heeren: W. J. A. Makte, J- v. Looij, H, G. Teunisse, W. J. Teunisse, J. W. vt, Dartelen, C. J. v. Wijk, allen te Haarlem. R. Lammens Jr., Heemskerk, H. Koele- m«ij. Velseroord, P. J. Eijpe en A. Slinger te Schoten, J. v. d. Loo, Jacz., Hike, gom. G. de Wit, Gouda. G. de W. te G- Dank voor probleem, is echter ongeschikt, daar de eindslag voorkomt in een "probleem van C. H. Broekkamp, vele jaren geleden geplaatst onder het motto „De Molen. o j. v. DARTELEN-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6