Derde Blad. Brieven uit Frankrijk. SfT/t" me' "e 'aatste W «a, Korte Berichten. Orde en Arbeid. Leger en Vloot Gemengd Nieuws» VRIJDAG 13 MEI 1921 Hoe men ook over Napoleon moge denken, en of men zich wil scharen onder zijn warme vereerders of onder degenen die minder vurig ten zijnen Dpz'chte gestemd zijn, hij behoort tot +m,a,nnen' die e'k land tot y rstrekken. De tijdsomstandig- ^engen er toe bij hem vooral zien als den bekwamen veldheer, den /ei winnaar in talrijke veldslagen, aai" niet minder groot was hij als de maker van de „Code Civil," die nog steeds geldt en zijn weerga nog niet heeft gevonden. Hij heeft zelf eens ge legd „mijn code heeft door eenvoudig heid voor Frankrijk meer goed gedaan dan alle wetten die er aan zijn vooraf gegaan." Een van zijn grootste eigen schappen v/as zeer zeker zijn talent tot nrganiseeren en alweer constateert hij at ZeW, als hij ergens zegt„ik heb auik een orde geschapen in mijn paleis dat mij bijna niets kan ontstolen wor- .en- Het ligt niet in mijne bedoeling al de bijzondere gaven van Napoleon h'er verder te ontvouwen, genoeg zij het vast te leggen, hoe begrijpelijk het 's> dat het Fransche volk zijn keizer n^eft willen huldigen op zijn eeuwfeest. Niemand minder dan Napoleon zelf zal dit verwacht hebben, toen hij den 5den Mei 1821 op 52-jarigen leeftijd op St. Helena overleed. Burgerlijk en kerkelijk is zijn feest op grootsche, maar toch sobere wijze gevierd. Een plechtige dienst werd in de Notre Dame gehouden, waar tal- looze genoodigden aanwezig waren om hun hulde te betuigen. Generaals en maarschalken hadden in het koor plaats genomen en kardinaal Dubois, de Aarts bisschop van Parijs troonde in volle glorie op zijn zetel. De Notre Dame behoort tot die kerkgebouwen van intense schoonheid, dat iedere aangebrachte versiering gevaar oplevert haar waardigheid aan te tasten. Het deed dan ook weldoend aan te zien hoe sober de versiering was gehouden. Hier en daar eenige banieren ln "lauw en wit, de kleuren van de Heili 8® Jeanne d'Arc, wier feest a.s. Zondag Pfechtigen luister zal worden ge- L? De bekende componist Charpen- "er leidde het muzikale gedeelte van oe Plechtigheid en Berlioz heerlijke ^ymphonie golfde majestueus door het kerkgebouw. Niet minder dan vier °rchesten en een groot koor van hom derden personen, stonden ter zijner beschikking. Het was overweldigend. Een lofrede mocht niet ontbreken en het was zeker geen gemakkelijke taak voor Abbé Henseque, Napoleon, in Góds huis op passende wijze te geden ken. Hij heeft het gedaan in vurige taal met een enthousiasme, den Franschen redenaar eigen. Napoleon, zoo zeide hij, is gestorven in het Katholieke geloof, hiervan getuigenis afleggende door de woorden, tot zijn geneesheer gespro ken „Hoe kunt u niet in God geloo- ven, waar het heelal zijn bestaan bewijst."En zonder vrrder op het gods dienstige karakter van Napoleon in te |aan, heeft de gewijde redenaar gewe- en op het hoog-menschelijke in Napo on als soldaat. Op den vooravond van Pru3* sclireef hij aan den koning van zj< isf.n „Morgen zult gij overwonnen zou' ivar daarom te strijden Gaarne die h afzien van eene overwinning dierh, ¥°®d moet kosten van mijn in Aderen." Het was een rede groote stijl, die de zoo bekende aal- ezenier over Napoleon hield. De nrgelijke herdenking viel één dag ater en vond plaats bij den Are de nomphe, des morgens, waar een dichte massa zich had opgesteld om getuige van de huldiging te zijn. Een r van den minister van oorlog werd mede aangehoord door den president van de Republiek en vele grootwara- digheidsbekleeders. Een défilé van de troepen besloot deze plechtigheid. Des namiddags werd voor het graf van Napoleon in de döme des Invalides een rede uitgesproken door maarschalk Poch en bewezen militaire troepen den grooten keizer hun eerbetoon. Zoo behooren deze feestelijkheden wederom tot het verleden en mag men tevreden zijn over de wijze waarop tij hebben plaats gevonden. In talrijke tijdschriftenwordt deze groote figuur door persoonlijkheden van meest uit eenlopende richting nog herdacht. De Mercure de France vooral wijdde in het nummer van 1 Mei belangrijke artikelen aan zijn nagedachtenis. Onder die velen neemt zeer zeker het verlicht van Anna de Noxilles een bijzondere plaats in, en zullen velen voorin J. songe vous M solr CO mieux que k sole„, Pareil S vous, Sana botne, et'cSXJ Dn soldat de la République. S Parijs, 7 Juni 1921. Mr. pt g een treurig drama. je tomt iw* wawwu mr im rmrnvmg' ERNSTIGE BRAND TE ROTTERDAM. COLLECTIEF ONTSLAG VAN EEN GEMEENTERAAD. mrt meer wrtWHWBnr.g m oen ïwae 96 DE RENDIEREN IN ARTIS. Al 25 jaar geleden, zeiden Amster dammers en niet Amsterdammers, dat Artis veel te klein is. Maar het kon zich niet uitbreiden de uiterste gren zen waren bereikt. Toen is de directeur de inwendige ruimte gaan bekijken en nu hebben wij er ons al een kwart eeuw over kunnen verwonderen, hoe hij, zonder de opper vlakte te veranderen toch de ruimte heeft kunnen vergrooten. Er zijn in dien tijd allerhande nieuwe en groote ge bouwen gezet en ziet, het lijkt alsof de tuin nog ruimer en indrukwekkender is dan voorheen. Een merkwaardig staal tje van die tooverij is de omgeving van het nieuwe hoefdierenhuis, waar met opoffering van een paar verouderde en onschoone heestergroepjes nu een prachtige en zeer onderhoudende wan delplaats is verkregen. Wanneer wij daar nu genoeg gezien hebben van de IJslandsche paardjes en die andere waarvan de naam herinnert aan een niesbui, dan vinden we daar vlakbij een nieuw stelletje rendieren, grijze ruige beesten zoo uit de wildernis der Poolgewesten. Vroeger hebben we ook rendieren gehad en die zagen er zelf in hun winterkleed nog zeer elegant uit. Deze nieuwelingen hebben evenwel nog hun pels, die ze aan de IJszee gekocht hebben. Ze gaan nu weldra verharen en gewei wisselen en zullen dan wel spoedig een fijner figuur en fijner enkel tjes krijgen. Inderdaad zijn de rendieren wel de meest sierlijke en interessante nerten. Hun gesei heeft al de mooie eigen schappen van edelhert en damhert en het spreidt zich bij oude sterke die ren minstens even wijd uit, zoo niet wijder. 'Het wijfje heeft even goed een gewei als het mannetje. Men heeft aan dit verschijnsel allerlei uitleg probeeren te geven, o. a. dat zij het gewei noodig zouden hebben, om de sneeuw opzq te schoffelen ten einde het rendiermos te bereiken, waarmee zij zich hooxdza- kelijk voeden. Wij weten tegenwoordig echter, dat het dier de sneeuwkorst en de sneeuwlaag opruimt met zijn voor- pooten, die zeer speciaal zijn aangepast aan het leven in de Poolstreken, de groote boomlooze vlakten, voorname lijk begroeid met mos en veenbessen, doorsneden van waterloopen en rivie ren doorspekt met poelen en meren. Indien ge de voorvoeten van het ren dier bekijkt, dan wordt ge al dadelijk getroffen door de overvloedige beharing die zich voortzet tot tusschen de hoe ven. De spierwitte haarbossen aan de pooten hebben al de aandacht getrok ken en bewondering gewekt bij de kun stenaars uit het steenen tijdperk, wier voorwereldlijke werken wij nog vinden aan rotswanden, en holen of op slag tanden van mammoets of geweien van rendieren. Ook zal het u treffen, dat de vin-hoeven langer zijn dan bij gewo ne herten. Ze kunnen heelemaal ach terwaarts gebogen worden, iets dat bij het zwemmen te pas komt, want tus schen de uitgespreide en de gebogen rendierpoot bestaat een groot verschil in oppervlakte. Er zijn weinig zoogdie ren, die zoo goed kunnen zwemmen als een rendier/tenminste wanneer we de robben en walvisschen buiten mede dinging laten. De beweeglijkheid der hoeven/eden maakt ook, dat bij het gaanfde hoeven dicht tegen elkander klepperen, dat is hier in Artis ook heel goed waar te nemen. Voor wie veel met rendieren omgaat, moet dit geluid een bijzondere bekoorlijkheid bezitten. Tegenwoordig bewonen de rendieren alleen het Noordpoolgebied. Zij komen nog wel bezuiden de boomgrens, maar de toendra is hun toch het liefst. In de oude wereld zijn ze tot huisdieren ge maakt. bij de Lappen en Samojeden speelt het rendier tegelijk de rolvan paard, koe en kameel. De Eskimo s en Roodhuiden hebben hun rendieren niet getemd, maar maken er jacht op, vooral gédurende de trektijden. Thomp son Seton in zijn „Arctic Prairies" en Angus Buchanan in zijn „Wild Life m Canada" brengen ons aardig óp de hoogte omtrent den tegenwoordigen staat der rendieren in Noord-Amerika. En daar wij tegenwoordig alles tellen, hebben zij geprobeerd, dat ook met de rendieren te doen. Ze komen dan tot een minimum van dertig millioen maar zeggen, dat er net zoo goed twee-of driemaal zooveel kunnen zijn. Twee maal in het jaar trekken die rendieren en dat moet een van de meest indruk wekkende verschijnselen zijn. Eerst ko men er kleine troepjes van minder dan een dozijn tot -eenige honderden, dan worden de troepen al talrijker en talrij ker en eindelijk kan het gebeuren, dat de fortuinlijke natuurvorscher op een heuveltje staande, zooals het Colonel Buffalo Jones overkwam, tien mijlen in het rond niet anders zag dan éen samenhangend rendierleger. Het is een dier ontdekkingsreizigers, J. B. Tyrrell, gelukt een foto te nemen van een dergelijke bende. Thompson Seton en Buchanan zeg gen beiden, dat de trekkende rendieren altijd loopen tegen den wind in. Draait de wind, dan veranderen ook de dieren van koers en zoo kan het best gebeuren, dat ze weer eens op hun schreden terug- keeren of in een kringetje loopen. Al leen doordat in het voorjaar de hoofd richting van den wind noordelijk is en in het najaar omgekeerd, komen ze ten slotte nog waar ze wezen moeten. In vroeger tijden hebben de rendie ren ook in ons land geleefd en zoowel in ons land als in het aangrenzende deel van Duitschland zijn hun geweien ge vonden. Het zou mij niet verwonderen als bij het graven van het Maas-Waal kanaal nog weer eens iets van hen te Sen mm evengoeorais van oen tnain- moeth of van den neushoorn. Ook heeft men geprobeerd om weer rendieren te fokken in zuidelijker streken en daarmee was men vóór den oorlog al aardig opgeschoten in Jutland en op een enkele der Noord-Friesche Wad- den-eilanden. Ook op onze heide en duinen groeit hier en daar zooveel ren diermos, dat men het zou kunnen pro beeren. EEN VAN DER YEN NE ALS KAST PLANK. Landbouw en Visscherij DE APPELBLOESEMKEVER ln verschillende boomgaarden kun nen wij weer de bekende doove knop pen of slaapmutsjes bij massa's op onze fruitboomen zien. Bij honderden soms één appelboom. Bij het openen van zoo'n gesloten blijvenden knep vinden wij daarin eene keverlarve of pop. Eenige dagen later verdwijnt de kever en wij bemerken niets meer van hent voor het volgende voorjaar als weer nieuwe gesloten knoppen verra- d n dat de boosdoeners weer aan het werk zijn geweest. Wat weten wij nu van de 'levensgeschiedenis van den ke ver. Tot voor kort werd aangenomen dat de wijfjes de eieren leggen op de knoppen en na een gat geboord te hebben dit met den snuit in het gat brengen. Veel knoppen moeten wor den aangeboord omdat de kever een bloemknop noodig heeft en op een ap pelboom komen naast bladknoppen alleen gemengde knoppen voor. De schade wordt te erger omdat door de kevers zoo'n groot aantal l knoppen wordt aangeboord. Het blijkt een droevig gezicht in het voorjaar een boom te zien die rijk zou bloeien als er niet zoo'n massa gesloten knoppen op voorkwamen. Aan bestrijding kan niet veei worden gedaan, eensdeels om dat de kevers niet op de appelboo- men overblijven, zoodat het een hope- loozen strijd zou worden. Eenigszins worden wij toch geholpen door de biologische bestrijding d. w.z. hulp die de natuur ons zelf biedt. Er zijn n.l. een hoop parasieten die het gemunt hebben op de larven van den appel- blocsemkever. Gelijktijdig met het verschijnen van genoemden kever, komt ook de parasiet te voorschijn. Deze parasiet heeft 2 generaties per jaar terwijl de appcibloesemkever slechts eene generatie heeft. Dit zou voor onzen vriend weer noodlottig zijn en de soort zou ten gronde gaan als ook hier niet voor gezorgd was. Op de bladeren van een wilg ziet men vaak roode verdikkingen die ver oorzaakt worden door een galwespje en het is juist dit gaswespje dat als hos pes moet dienen voor bovengenoemde parasiet. Dat het aanplanten van wilg (Salm amygdalinao) op vele tuinen daarom aanbeveling verdient, behoef ik nu niet meer duidelijker te maken. Tot voor korten tijd wist men nog niet veel meer te zeggen over de leef wijze van den appelbloesemkever, tot R. T. Schulz te Ulrich in het „Zeit- schrift fitr Pflanzenkrankheiten"meer licht in de zaak bracht. Deze heer deel de mede dat de vr. en mann.keversg ten boren in de knoppen om het uit geboorde weefsel te eten en het daar aanwezige sap te zuigen. De kevers kunnen dus met den snuit zeer goed zuigen. Genoemde schrijver nam zelf waar dat sommige kevers haar eigen eieren uitzogen. Öok worden de eieren niet zooals steeds is aangenomen eerst op den knop gelegd en daarna met den snuit verder ingeschoven, neen, de kever boort eerst een gat, draait zich dan om en legt met de iegboor een eit je. Deze eitjes komen al naar bet weer is na 8 10 dagen uit. De jonge larve vreet eerst de stuif- meelcellen en daarna worden de bloem blaadjes aan den voet aangevreten, waarmede het openen der bloemen ver hinderd wordt, zoodat op deze manier de doove of gesloten knoppen ontstaan De larve vreet ook de helmdraden af. Zij is na 3 weken volwassen en verpop in den knop welke poptoestand onge veer 8 dagen duurt. Dan volgt de kever die een weinig aan het groene blad vreet en dan een rust periode tot het volgende voorjaar ingaat verborgen onder de schors of spleten van verschillende bootnen. De bestrij ding is dus niet zoo gemakkelijk omdat de overwintering op verschillende hoo rnen en niet uitsluitend op fruitboo men plaats vindt. Bespuiting van kruisbessenstrui- ken, ter bestrijding van den Amerikaansche Meeldauw. 0UDERSAV0NDEN. Pastoor van Mulukom schrijft in liet „Hsg." naar aanleiding van het ver schijnen van het mooie werk Hand leiding voor Ondersavonden, van Prof. van der Burg volgende behartigens waardige woorden Wanneer volgens liet woord van Paus Pius X moet worden her- rt ld in Christus, da t mogen wij zeker het huisgezin en „..„eiaal de opvoeding van het kind niet vergeten. De maat schappij is ziek, omdat die cellen ziek zijn, want daaruit.is het maatschappe lijk organisme opgebouwd. Konden wij het zoover brengen, dat het opgroeiend geslacht aan den huise- lijken haard vooral beter werd opge voed J dan zouden niet zooveel kinde ren in hun later leven mislukken. Werden dc kinderen opgevoed mei gezonden godsdienstzin, en werden zi vooral te huis gevormd tot soiiecie, degelijke, karaktervolle deugd, dati jou de hervorming van de samenle ving vanzelf die richting uitgaan, r.aa; welke thans heel de nienschheid ver zucht. Nu zijn aiiereerst en allermeest de ouders aangewezen, om de opvoeding der kinderen te verzorgen. Of derhalve dc hervorming van de maatschappij za' gelukken of mislukken, zal mede en misschien wel bat meest afhangen van het feit, of de ouders al of met door drongen zullen zijn van hunne verant woordelijkheid, en of zij voor hun taak zullen berekend zijn. Nu geloof ik zonder gevaar voor te genspraak te mogen beweren, dat, over het algemeen gesproken, de ouders veel te weinig verstand van opvoeding hebben, en dat zeer vele ouders alle begrip van verantwoordelijkheid mi»- sen. Gevolg nfervan is noodzakelijk, dat zeer vele kinderen beslist verkeerd worden opgevoed Meenen bijv. niet zeer vele ouders, dat de opvoeding hoofdzakelijk be staat, in te zorgen dat het kind vóór alles veel leert? Aan ontwikkeling van het innerlijk zieleleven, aan karak tervorming, wordt niet eens gedacht. De meeste kinderen die voor hun later leven mislukken, mislukken door de onervarenheid van de ouders al? opvoeders. Het is daarom een onschatbare ver dienste van professor G. van den Burg, dat hij er in geslaagd is Ouders- avonden te orgamseeren. Ouders- avonden zijn bijeenkomsten van ou ders, waarop met hen gesproken wordt over het gewichtig vraagstuk de opvoeding van het kind. Reeds werden 0 ^|vele plaatsen met groot succes dergelijke avond-cursus sen voor de ouders gegeven. En dit hoogst nuttig sociaal werk zal stellig nog veel meer bijval vinden, als men neg meer zal gaan Inzien, dat wij met al ons werken aan het herstel der sa menleving weinig zullen opschieten, als niet te gelijk liever nog aller eerst de opvoeding van het kind in christelijken zin verzekerd wordt. hela Paul Erugerlaan te s-Gravenhage a rich Woensdagmiddag een treurig vrouw afgespeeW- Zekere A. T., huis- el da ar w?'-' 33 jaar oud 01 wonende mijnenden vlaa« van P^tselmg waanrm haar 1-jaric kind op straat geworpen. Vervolgens sproogde ongelukkige zelf van hot balkon. Het kindje, dat ernstig gekneusd werd, is door een auto van den geneeskundigen dienst naar 't ziekenhuis aan den Zuid- wal vervoerd. De moeder, die wonder bo ven wonder geen letsel bekwam is onmid dellijk per auto naar liet krankzinnigen gesticht „Oud-Rozenburg" gebracht. DEN WAARSCHUWING. In de Novembcr-afJevering van Boe kenschouw had een krachtige waarschu wing gestaan legen een walgelijk pervers boek, dat een uitgever hal laten vertalen uit het Duilsoh en nu in een „populaire editie" deed verschijnen. Dat boek is alleen al, blijkens de uit ter- aard spaarzame mcdedeelingen die de re dactie van den inhoud gaf, zoo in-gemeen, dat er geen woorden voor te vinden zijn. Nu deelt de redactie in het laatste num mer mede, dat haar alleen zeven exem plaren van dit perverse boek waren opge zonden door dankbare ouders, die hun minderjarig kind (in al de zeven geval- leni) in het bezit hadden gevonden van het vuile ding. En als het artikel van Boe kenschouw niet zoo onverbiddellijk dui delijk op den aard van het boekwerk had gewezen, zouden sommigen nog (zij schrijven dit zelf) door de jeugdige delin quenten om den tuin zijn geleid: „zij von den het heelemaal zoo erg niet". Ouders let toch op de lectuur uwer kinderen! DE GEWAAGDE DAMESKLEEDER- DRACHT is niet van de jongste tijden. Een onzer lezers schrijft de „Resb." zendt ons het volgende rijmpje, voorkomende in den Roermondschen Almanak van het jaar 1741. SLUYT-REDE op d' hedeRdagsc werelt. T is sekers dat tot ons GODT Komt sijn straf te keeren, Om al die hoovardy in pracht Van ydel Klceren, Door 't swacke Vrouwen-Breyn Meest voor den dagh gebracht Om door sulck ydel tuygh, Te worden meer geacht. Wie sagh tot spyt van GODT, Oyt sulcke drachten keuren, Als al dat ydel tuygh van Moeye Jeuffers leuren, Ey laet die ydel drachl, En al dat poppen goj:!, Dat GODT soo secr mi:si::» Dat hy ons straffen moei, Dan soo ghy U wilt moey, Voor al de Werelt thoonon, Bekleedt U met de deught, die >»1 U meest verschonen, Treek t aen de eerhaer schaemt, De luyster van de deught, Die is het recht cieracl, v»m alle Frissohe Jeught. BEN VERZAKKEND STATION. Het voor weinige jaren gebouwde Sta tion-Zuid (Holl. Spoor) te Kampen ver toont sinds eenigen tijd ernstige sporen van verzakking. Eerst aan de vleugels, maar thans ook aan het hoofdgebouw ko men scheuren voor, als gevolg van een steeds voortgaande werking. Er is beslo ten binnenkort over te gaan tot afbraak en tot het bouwen van een nieuw stati onsgebouw. Voor de maatschappij een groote schadepost. Donderdagavond te 6 uur is door on gekende oorzaak brand ontstaan in de Eerste Eleclrischc Papiervernietiging, ge vestigd in pand St. Laurensslraat 73B van de fiittna M. Ekstein en Zoon te Rotter dam. Het was een felle brand. Onder lei ding van den lioofdbrandmeester slaagde na een uur hard werken de vrijwillige brandweer er ia het vuur met 6 spuiten en 9 stralen te blusschen. De fabriek is vrijwel geheel uitgebrand. Verzekering dekt de aanzienlijke brand- en waterscha de, SCHADE DOOR RATTEN. Aan den Langend ijk (N.II.) wordt groo te schade aangericht aan de tuinbouw- akkers door ratten. De tuiinbouwvereeni- gimg te Zuid-Scharwoude heelt nu beslo ten tot een verdelging dezer dieren door eerum. Aan de andere tuinfoouwvereeni- giogen is verzocht mede een dergelijken verdelgingsdienst in te stellen en den "N^d- Tu inbouw raad te verzoeken pogin gen in het werk te steUen ten einde re- geeringssteun te verkrijgen. BEN NAPOLEON-TENTOONSTELLING TE ARNHEM. Te Arnhem is Woensdag in de R. K. Openbare Leeszaal een Napoleon-tentoon stelling geopend door mr. C. Prinzen uit Oosterbeek, die zeer veel boeken, pren ten en tijschriften uit den tijd van Napo leon verzameld heeft en ter beschikking stelde. Volgens do „Tel." is deze tentoonstel ling de eenige Napoleon-tentoonstelling in ons land. HOLLANDSCHE MELK PER VLIEGTUIG NAAR ENGELAND, De vertegenwoordiger van de „Daily Chronicle" te Londen, aldus verneemt de „Msb.", maakt er speciaal melding van, dat er nu dagelijks melk gezonden wordt uit Holland voor de invaliden in 'Engeland. Deze melk wordt overgebracht per vliegtuig, door de zorgen van de fir ma Van den Bergh. Deze krijgt de melk van speciale HoOandsehe koeien, waarna ze, voor het gebruik door de invaliden, ©enigszins gestereiiseerd wordt. In Rotter dam wordt de melk in gestempelde bus sen gesloten. In Croydon worden ze oogenblikelijk in tmtvangst genomen, zoo dat twee. uren na het melken in Holland, de melk reeds voor de zieken in Enge land op tafel staat. n de jongste raadsvergadering van eng (Geld.) heeft 't raadslid Dijkman, nadat de heer Loefs als raadslid bad be- dniikt, net voorstel aan rijn modeleden gedaan om gezamenlijk ontslag te nomen als raadslid, om kans te bieden mensohen krijgen, weik voorstrt in stemming heeft gevonden. Men schrijft aan het Hóid.: Eenigen lijd geleden werd een oud huis in Oudewater, het nnooie ZuRi-Holiand- sche stadje, ontruimd. Bij het uithalen van een kast kwam men tot de ontdek king, dat een paar planken onder de zwarte verflaag kleuren vertoonden. Alle planken werden nagezien, maar slechts drie bleken schilderingen te verbergen. De eigenaar liet de plankjes helaas door niet al te bekwame hand schoon maken. Een ervan, dat een aanbidding van het kind Jezus voorstelt, en waar van de kleuren nog frisch waren, schijnt echter geen hooge kunstwaarde te heb ben. Het tweede is door den heer W. J. Steenhoff herkend als een grauwtje van Van der Venne. Het paneeltje is schandelijk vernield. Het is eenvoudig midden door gezaagd en de onderste helft is niet. meer te vin den. Door het onhandige schoonmaken heeft de verf veel te lijden gehad. Noch- lans i* de voorstelling goed (e herkennen. In het midden staat een kind, geflan keerd door twee paar oude menschen. 't Eene paftr is arm, het andere, naar de kleeding te oordeeten, rijk. Op het gelaat der armen leekent zich de levenskracht af, maar de rijke vrouw heeft een lijk kleur en achter haar staat, dreigend, de Dood. Het kind schijnt eéri keuze uit de beide paren te moeten doen. Hef derde plankje is niet veel minder gehavend. Het is een jong meisje, een kind van een jaar of twaalf, in de kleu rige kleeding van het begin der 17e eeuw. Het meisje zit hand1 aan hand met...... Ja, met wie? Want een hand is er, maar het lichaam, dat er bij behoort is ruw weggezaagd. De heer Steenhoff oordeelt, dat hel een stukje is van ongeveer 1620. De kleuren zijn frisch en goed bewaard en des te meer jammer is het, dat de lin kerhelft niet meer is ie vinden. Tenzij Oudewa'.er heelt nog heel veeI oude huizen. Een kind vermist Tc Onna bij Steen- wijk zijn twee groote boerenhuizen met bijgebouwen door brand vernield. Hel vee werd grootendeels gered, de inboedel ge deeltelijk. Een kind wordt vermist. ■Musscheneieren. Ter bestrijding van de musschenplaag neemt de Lonneker (O.) landbouwbank musscheneieren in ont vangst tegen twee cent per stuk. Een molenaren. Tot molenares van Sen polder „Geestener-Ambacht" (N.-H.) ia een vrouw benpomd: mej. do wed. J. Muhïor. Brand. Woensdagmiddag ongeveer half 4 brandde te Gaanderen (Geld.) to taal af het huis bewoond door den lieer Kok, waarin café, winkel, bakkerij en boerderij werd uitgeoefend. Ook van den inboedel werd zoo goed ais niets gered. Door den stroom gedood. De „N. II. Crf." meldt dat Dinsdagmiddag e 15-jari- ge M. B. te Rijsoord, werkzaam bij liet gemeentelijk electriciteitsbedrijf te Rid derkerk, door den etectrischen stroom is gedood. Omveer. ln den Woolderachterliock bij Hengelo (O.) heeft een windhoos tij dens een onweer bij den landbouwer Grobben een paar honderd pannen van het dak geworpen en een appelboom in tweeën gespleten. De winddruk was zoo groot, dat in de woonkamer een tafel on geveer een meter van den grond werd ge licht. Doodelijk ongeluk. vTe Haaksbergen is de landbouwer W. met paard en kar in botsing gekomen met een vrachtauto. De man werd van de kar geslingerd en zwaar gewond naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij spoedig overleed. Het paard bleef ongedeerd, de kar werd geheel vr- nield. In brand geraakt. Een 20-jarige dienstbode te Zeist had het ongeluk met hare rokken in aanraking te komen met een brandend gasstel, terwijl zij op en slol stof afnam. De ongelukkige stond in een oogenblik in lichte laaie. Men vreest voor haar leven. Een rariteit. Bij den landbouwer A. J. Jacobs te Achthuizen, gemeente Oolt- gensplaat (Zeeland), is een veulen ge boren met een koe-poot. Het dier is goed gezond. Vroege aardappelen. Als een bijzon derheid wordt medegedeeld, dat te Har derwijk reeds aardappelen zijn geoogst van den kouden grond. Ze werden ver kocht voor 34 cent per kilo. legervoorstellen onmwdehj*. na ,ume- ren door de Kamer in behandeling wor den genomen. Verblijftoelagen. De Minister van Oorlog heeft het volgende bepaald: Aangezien het in de bedoeling Kgt, de onderofficieren, gedetacheerd bij het Departement van Oorlog, binnen afzien- baren tijd naar hun korps le doen terug- keeren, wordt aan gehuwde onderofficieren niet toegestaan, op Rijkskosten naar Den Haag te verhnizen. In verband daarmee behoeven zij geen pogingen in 't werk te stellen voor 't verkrijgen cener woning. Wanneer dus wegens den duur der deta cheering Den Haag, ingevolge de algcmecne bepalingen, met hun vaste standplaats wordt gelijkgesteld, zullen zjj verblijftoe lagen wegens het gescheiden leven van hun gezin kunnen genieten cvrrcenkomsfig de bestaande bepalingen. BONDSDAG ST. RAPHAëL. Bondsdag van den Ned. B. 1£. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael" zal dit jaar te Maastricht gehouden worden en wel Donderdag 26 Mei (H. Sacramentsdag). Mr. Pools en Henri Hermans zijn aan gezocht op dezen dag het woord te voe ren. HET COLLECT. ARBEIDSCONTRACT IN DE BOUWBEDRIJVEN. De Ned. RJ[. Bond van Bouwpatroons heeft het gewijzigde oollectief contract met aanvaard. Bij de stemming staakten de stemmen, zoodat Dinsdag oen nieuwe vergadering zal wordon gehouden. De voorstellen tot leger-reorganiaatie. Naar de A-vp." verneemt, zullen de Daar reeds eenige jaren met bespuiting van kruisbessenstruiken tegen den Ame- rikaansohen meeldauw gunstige resultaten zijn verkregen, kan thans aan deze be strijding meer algemeen© bekendheid wor den gegeven. Hoewel nog niet kan wor den verzekerd, dat de uitkomsten op alle plaatsen en onder alle omstandigheden bevredigend zullen zijn, kan toch wor den aangeraden, de hierna te noemen bespuiting proefsgewgjs uit te vooren. Gespoten wordt met een vloeistof, be reid uit li/a K.G. kopervitriool en IV2 K.G. water vrij o soda op 100 Liter water (z.gji. gewijzigde Bourgondische pap). Men lost de stoffen afzonderlijk op in water (warm water bespoedigt het oplos sen) en giet de beide oplossingen ge heel afgekoeld in een vat, waarin zoo veel water Is, dat men de vereischte hoeveelheid vloeistof verkrijgt. Kopervi- triool mas* alleen in houten of tre»m»R- ieerdo emmer3 worden opgelost. De bespuiting wordt uitgevoerd in 't begin van Mei, als de bessen nog klein zijn, voordat de meeldauw is waargeno men of onmiddellijk nadat men de eerste ziekteverschijnselen op de be-sen vindt. Latere bespuiting als de schimmel een bruine viltlaag op de bessen vormt heeft geen succes. De takken moeten zoowel van onde ren als van boven worden besproeid, opdat de bessen in de toppen der scheu ten met een beschermend laagje wor den bedekt. Het veste doel der sproei- vloeietof blijft lang op de bessen kle ven; daar het gewenscht is, dat deze niet bezoedeld zijn bij den pluk, moet men niet later spuiten dan eenige weken voor het plukken zal beginnen. Wil men la ter nog spuiten, dan kan men dit doen met I1/2 pCt. watervrijo soda alleen (l1 2 K.G. op 100 L. water) Technisch zui vere watervrije soda is bij drogisten eu handelaren in chemicaliën te verkrijgen) ook te gebruiken is (onvervalschte) co dex in pakjes. Aan telers van kruisbessen kan wor den aangeraden de hierboven aangege ven bespuiting spoedig uit to voeren. Kweekers van kruisbessenstruiken kun nen, indien noodig, dezo struiken meer malen bespuiten in bet groeiseizoen. In het laatste geval (op kweekerijen) kan ook met 2 °,'o oplosbaar carbolineum worden gebruik gemaakt, maar dit mid del moot vaker worden toegepast en geeft meer aanlekling tot stilstand in den groei. Nadere inlichtingen wordon verstrekt door ioa ïhytopathologischen Dienst te Wageniugen, «n door de technische amb tenaren van dien dienst. BLOEMBOLLENITTYOER. lo 1920 werd aan biocmlboiten uitge voerd naar de Vereereigde Statten vun Noord-Amerika 5,858,000 K. G. voor 7,039,000. telgen 4,954,000 K.G. in 1919, 3,164,000 K.G. in 1918, 6,950,000 K.G. kt 1917 en 11,014,000 K.G. in 1916; naar Groot-öriitaiunië en Ierland 4,765,000 K.G. voor 5,173,000, legen 2,100,000 K.G. 1919, 4870 K.G. kt 1918, 6080 K.G. in 1917, 115-300 K.G. fa» 1916 en 8,093,000 K.G. k> 1915; naar Duitóridaiwl en OostaBijt 406,000 K.G. -voor ƒ300,000, tegen 1,293,004 K.G. in 1919, 3,350,000 K.G. in 1918 2.522,000 K.G. fa» 1917 724,000 K.G. H 1916 en 5,372,000 K.G. in 1915; naan Frankrijk, België, Italië eniz. 617,000 (K.G. voor 647,000, tegen 388,000 K.G. ia 1919, 23v0OO K.G. fat 1918, 81,000 K-G. in 1917, 599,000 K.G. in 1916 en 540,000 K.G. iu 1915. Het totaal was 16,405,000 K.G. voor 19,547,000, legen 14,000,000 K.G. in 1919, 11,489,000 K.G. fat 1918, 14,798,000 K.G. in 1917, 23,883,000 in 1916 cn 26.615.C00 K.G. 111 1915.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 9