Uit den Omtrek ZATERDAG 14 MEI 1921 44ste JAARGANG No. 13837 PER KWARTAAL t 3.25 PER WEEK f 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BU VOORUiTBETALING f 3.57 V, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. WEGENS HET HOOGFEEST PINKSTEREN, ZAL DIT ?EAD MAANDAG NIET VER SCHIJNEN. PINKSTEREN. Die J"**?- bennebroek. BEVERWJK. bloemendaal. HÏLLEGOM. HEEMSTEDE. NOORDWUKERHOUT. MEDEMBLIK.. OVERVEEN. SCHOTEN. SASSENHEIM. VELSEN. VELSEROORD. IJMUIDEN. ZANDVOORT. AARLEMSCH OE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEMEN AGENTSCHAPPEN! Dit nummer bestaal uit vier bladen waaronder het geïllustreerd Zondagsblad In 8 bladzijden. BURE|\uXi Dat de Kerk al sinds eeuwen Pinkste- >n als een harer luisterijkste dagen, als Jen „hoogfeest" viert, behoeft niet te bevreemden. De gedachtenis aan de ne erdaling van den H. Geest immers kun nen wij beschouwen als den geboortedag d« H. Kerk. Nog kort voor Zijn opklimming ten ■tremel klaagde Christus over „de hard en! des harten" van vele Zijner disci- P6^, die niet degenen wilden gelooven, jvetke zeiden: de Heer is verrenen. •Niet alleen Thomas, maar vele anderen ran hen, die den Meester tijdens Zijn wonderdoend leven gevolgd waren, twij felden aan Zijn opstanding uit het graf, «xdang zij Hem met eigen vleeschelijke oogen niet hadden gezien. En in de Evangelieverhalen hooren wij den Za ligmaker die twijfelzucht, die weigerach tigheid om op gezag van anderen te gelooven dan streng berispen. Doch dan is het of Christus daarbij zich Zelf onder breekt, om telkens op Zijn vermaningen te laten volgen: „Maar ik zal U den H. Geest zenden en Hij zal u alle waar heid leeren." 3 Is alsof de Zaligmaker """gen wil: zoolang ik nog onder u vertoef, zoolang 8*3 mij zelf n0g hoort spreken, gq mij kunt vragen en bij mij uw nood kunt lagen, zoolang is het ijdel om groot» ^mgcn van u te eischen. Gij moet ver- ©estelij kt worden, alleen zien door de dos geloofs, alleen steunen op de voors °n- dea Pinksterdag zien wij die »aarlf\, R °P schitterende wijze be *öfrati Als de Pinksterstorm over de jjte? '8° hoofden van de verzamelde leer- Jri?1 homt on de H. Geest in hen dan geschiedt een der grootste schou--011' Wodce de wereld ooit te aan- MooW? kreeg. Arme, domme mannen, scherm»sidderden voor de d6 bi Uu g6n der ■ï'^d3oha en °ogen d«r menigte op straat, zien schuil hielden in een huis en euren en vensters etoten, zien wij plot seling naar buiten treden en open haar Gods lof en glorie verkondigen. De drukke menigte in Jeruzalem's straten blijft verbaasd staan; men ver zamelt zioh rond de mannen, die op zoo ongewone wijze onder geestdriftige gebaren zulke verneven taal zoo vrij moedig durven spreken in 't openbaar. Maar de verbazing wordt tot ontzetting, ^anneer daar de vreemdelingen, om het de^h^-0 'ees*> van a^e windstreken naar ta i f'®6 stad gekomen, ieder in eigen (|(.a .etzelfde verneemt: Parthen en Me te ln^°ner3 van Mesopotanië, uit Egyp- U q mjHGkeer, die werking van den te vOr0OSt' welke van Petrus, nog kort een o f vlttchtend voor een dienstmaagd, der ^verkondiger maakte, dat won- doo Iaü bovennatuurlijke macht, waar- j 1 de Kerk haar eerste predikers kreeg, 13 altijd opnieuw het bezielende in e' feest van Pinksteren. Op den vijftigsten dag na 's Heeren oinjzenis werd de Kerk van Ohris- n-s gesticht; toen verrezen de twaalf „„„w",' waaroP het machtige gebouw zou Cv en alle eeuwen trotseoren zou. 1 inksteren is het groote feest der 'Kerk, omdat de BC. Geest door Zijn ne- lierdaling in de harten der Apostelen, iSe bron schonk van alle genaden en kracht, welko voortaan door de Kerk in de menschheid zouden werken. Maar als het Pinksterfeest voor onze Moeder de H. Kerk zulk een dag van groote blijdschap is, dan is het een even heugenisvolle gedenkdag voor al hare kin deren. Want uit die onuitputtelijke bron van genade, welke op den eersten Pink sterdag ontsprong, putten wij allen nog dagelijks. Voor alle Christenen is do H. Geest nog steeds, zóó, als de Kerk Hem prijst: de vader der armen, de gever van alle gaven, do verlichter' der harten, de allerbeste trooster. Te wei nig wordt dien H. Geest als derde per- Boon dei Drieëenheid, door de christe nen gehuldigd en aangeroepen, dien geest, zonder Wiens werking er niete goeds uit den mensch kau Lrtkomet Het Pinksterwonder kan ons niet dik wijls genoeg voor den geest worden ge- voerd, omdat het is van zalk oen J0_ zaam opvoedend» kracht, zoo sterkend voor ons geloofsleven, zoo bezielend tot nieuwe daden. In onzen tijd van algemeene deelne ming aan 't openbare leven, nu dage lijks de meest uitloopende meeningen met elkander in heftige botsing komen, nu de grenzelooze macht der drukpers Wetenschap en waanwijsheid, waarheid en "Waling in bonte mengeling onder ieders brengt en de brutaalste, de leugen, ven alles uitschreeuwt en zoo gemak- gereede ooren vindt, nu kunnen Wh niet genoeg heenwijzen naar de laat- s dagen van Ohrist.ua' verblijf onder 'u 'mrlingen en de komst van den H. Geest, Dien Hij bij Zijn afscheid beloofde. Niet, toen de Messias weldoende rond ging, zieken genezend, dooden oproe pend uit het graf, woorden van wijsheid sprekend, zooals de wereld nog nooit ver nomen had, groeide er achter Hem een leger van heiligen, die in zelfverlooche ning en verzaking van al het aardsche zich geheel aan het hemelsohe wijdde. Maar toen Hij van de aarde was weg genomen en de H. Geest de harten had verwarmd en de hoofden verlicht, toen begon het geloof in den gestorven en verrezen Christus te leven en kostbare vruchten te dragen. De H. Geest was het, die den moed en de gaven schonk om Christus' verheven leer door de we reld te dragen; het geloof ook aan de duizenden martelaren om hun leven voor die leer te geven. Zoodat het Pink sterfeest ons leert, dat wij zonder den H. Geest niets, maar met dien H. Geest alles vermogen, dat het eenvoudige ge loof in het onfeilbare woord, dat de Kerk bezit, wonderen kan uitwerken. Er wordt in dezen tijd van beroering en wanorde zoo gesmacht naar groote mannen, groote geesten, die door mach tig genie en onverzettelijken wil het roer van de wankelende maatschappij in handen zullen nemen en rust en vrede zullen brengen na den storm, welke de wereld teisterde. De herdenking van - .u sterfdag van twee grooten der menschheid in de laat ste dagen wijst er ons op, wat er juist en wat er ijdel is in deze verwachting. Napoleon en Dante zijn in dezen tijd op aller lippen. De wereldveroveraar deed machtige daden, welke de geschie denis voor het bewonderende nageslacht heeft opgeteekend. En toch faalde zijn opzet. Waarom: omdat zooals een christen-generaal de zer dagen in een Fransch dagblad schreef omdat hij boven zijn eigen macht geen hoogere macht, boven den enkeling geen gemeenschap, boven den oorlog den vrede niet erkende. In zijn werk blonk de men- schelijke, de machtige maar vergankelijke daad uit en ontbrak de geest, die van God komt. Daartegenover staat een ander genie als Dante, wien zelfs de Paus van Rome na zes eeuwen thans prijst om de weldaden, •welke hij aan de menschheid schonk. E11 wat is het blijvende in de Divina Come- dia? Niet de dichterlijke wraak over vijan den, waarom wij thans glimlachen, maar de bezielende taal, waarmee de poeët ons spreekt van de macht der Godheid, van den luister des hemels, van de kracht der deugd en de schandeNvan de zonde. Er wordt om groote mannen geroepen; waarom? Omdat men twijfelt, dat zij ko zen heeft hij niet zien uitstappen; zoo men zullen. En toch, de mannen en vrou wen, die de wereld noodig heeft kunnen dagelijks geboren, kunnen herboren wor den in het thans levend geslacht Wanneer wij met den ootmoed en de vurigheid, waarmee de leerlingen na Christus' Hemel vaart baden, van den Hemel afsmeeken den Geest van kracht en sterkte, van voor zichtigheid en wijsheid, den geest, die recht buigt, wat krom is, die stuur geeft aan al wat uit de rechte baan is geraakt, die rust geeft na zwoegen, kalmte bij het woeden van den storm en troost in smart. Wanneer wij dien H. Geest aanroepen en Hij daalt in duizenden harten, die bereid worden ge vonden om ais de eerste Christenen het geloof te beleven en Jezus' liefdeleer in de maatschappij in toepassing te brengen, dan hebben wij geen helden of genieën noodig: dan zal de H. Geest zelf het aan schijn der aarde vernieuwen. Vrijdagmorgen, omstreeks half 5, snap te de Brigadier Rijksveldwachter Braak man op den huize ..Bijweg" van Baron van Itterson een zekere H. uit HiUegom, bezig met het afsnijden van seringenbloe men. Een mand vol ter waarde van 12 on geveer was reeds afgesneden. Den vorigen nacht was 't zelfde gebeurd op de buitenplaats „de Hartenkamp" van den heer Smit van Gelder. Proces-verbaal is opgemaakt. Woensdag 18 Mei a.s. zal op ver zoek van den heer P. Bijvoet en Zn. te Overveen, op den tuin „Kwceklust" te Bennebroek, de verkoop bij excutie plaats hebben van 100 mud aardappelen, eenige zakken enz., alles om contant geld. Processie naar O. L. Vrouw ter Nood. Van Beverwijk en om-slreken trok Don derdag j.l. oen breode schare geloovigen onder leiding van meerdere E.E. H.H. Kapelaans naar Heiilo. De Hoogcerw. De ken van Beverwijk droeg op de genade plek te 10 uur de H. Mis op, daarbij ge assisteerd door kap. v. d. Berg van Be verwijk en kap. Karsten van Driehuis. Na de Kruiswegoefening te een uur hield kap Karsten oen gloedvolle predikatie bij den CalvariobeTg. In het H Lof predikte kap. Jansen-SmAd vaa I.Inluiden. Daarna volg- c de processie met het Allerheiligste over het genadeoord. Bijzondere waardeering voor het wel slagen van den vromen tocht komt toe aan kapelaan Knots van Beverwijk en de koorzangers uit dezelfde plaats, die de verschillende plechtigheden stemmig op luisterden. Politiezaken. In een logement allhier is aangehouden H. E. die nog 3 boete te betalen had, subsidiair 3 dagen hech tenis moest ondergaan. Met betaling was hij van alles af. Proces-verba al is opgemaakt tegen.-J, H. W., H. H en F. J. W. wegens zitten in een raamkozijn; M. B., A. B., N. de R. wegens rijden zonder licht; G. N., J. S., Th. E., wegens liggen in het gras; J. de W. vooT overtreding hinderwet; H. E., openbare dronkenschap; K. V. zitten op ©en hondenkar en ontbreken munmeibe- wijs; G. K., opkooper goederen van on bekenden. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: D' Poldervaart en M. Luijt. Getrouwd: N. G. Grapendaal en P. Bos. Geboren: z. van J. de GraaffFiesler. d. van C. C. C. Zonneveld—Wasse naar. d. van J. Tolk—de Ridder. van M. M. Hu ijzend veMZwanenbu rg. d. van C. SchaaperNieuwijbuizen. z. ran J. C. Altbers—-Lobbes. Overleden: M. Blokker, 7G jaar. G. M. Spanjaard!, 16 jaar. Gemeenteraad. De opening van den Zeeweg. Ter behandeling van een uit slechts twee punten bestaande agenda, is de Raad gisterenmiddag bijeengekomen. Het eerste punt betrof het verleenen van een credief voor de feestelijke ope ning van den Zeeweg op 25 Juni en voot het Bloemencorso, dat hij die getlegenheidi zal worden gehouden. De Raad stond dit gul toe Tevens werd besloten nog een feest voot de schoolkinderen te organi- seeren, zoodat de openmgs-feestclijkhe- den he<d wat beloven. Ten slotte weid aan de heeren Foolkol en Bolt, onderwijzers der O. L. S. ie Bloemendaal, op hun verzoek eervol ont slag verleend. R.K. St. Joseph-school. Tot onderwijze res aan de R.K. St. Joseph-school is be noemd Mej. J. v. d. Eerden te I.isse De zwemvijver te Groenendaal. Maan dag is de zwemvijver te Groenendaal ge opend. De fraai gelegen zwemgelegenheid werd al direct druk bezocht. Donderdag was 't een waar zomer weer, zoodat vele liefhebbers, vooral veel scholieren 't frissohe bad opzochten en genoten van de mooie zwcanxport. De z.g. „pierebak" bad ook reeds be zoekers. Wanhopig spartelden de eerst- beginnenden in 't kille vocht, dat de heer lijke temperatuur had van 64 gr. De zwemvijver heeft geen veranderin gen ondergaan. De beide bassins zijn ge heel schoongemaakt, terwijl verder 't ge heel natuurlijk een groote beurt heeft ge had, zoodat ales weer tot in de puntjes in orde is. PINKSTEREN. Kom, Heii'ge Geest, Op 't Pinksterfeest, In onze harten dalen. Ontsteek het vuur, Nu iu dit uur Met Uwe liefdestralen. e te, O, Hemdlforon, Ik bid U, kom De droeve harte laven. Onnoemlijk groot, Blijft nog de nood. O, Gever aller gaven. - Hier knielt een kind V Dat U bemint, En smeekt in haar gebeden. Geef Hemelheer Mijn ouders weer: Er wondt zooveel geileden. Ginds zucht een vrouw In zwanen rouw, Terwijl haar tranen vlieden. Waar' dat ons lot, O, groote God, Nochtans Uw wil geschiede. De moeder zag, Met blijidien lach, Op hare liefdespanden. Het ruw geweld, Heeft hen geveld. Verbraik de hechtste banden Neen, men vergeet, Het oorlogsleed, Nog in geen tiental jaren. Daarom o, Heer, Zie op ons neer, En wil Europa sparen. 1 Kom. Heii'ge Geest, Op 't Pinksterfeest In onze harten dalen. Ontsteek het vuur, Nu in driit uur Met Uwe liefdestralen. F. DE VROEGE. St. Ba-vo Gest. Noordwijkerhout. ZONDAG, Hoogfeest van Pinksteren of Nederdali.ng van den H. Geest over de Apostelen, 7 uur Vroegmis, 10 uur Hoog mis, 21/. uur Vespers, 7 uur Lof en oredikatle. MAANDAG, 2e Pinksterdag, 7 uur Vroegmis, 10 uur Hoogmis, 6 uur Lof in de kapel. WOENSDAG Quatertemperdag. DONDERDAG 7 uur, Lof en Meimaand- oefeningen. VRIJDAG Quatertemperdag. ZATERDAG Quatertemperdag. Gelegen heid om te biechten van 4.308 uur. Ca- tech. volgens gewoonte. Een larjng over Hollandsche tulpen De heer Alb. Bos van hier, hield Zaterdagavond te Amsterdam in de groote collegezaal van den Hortus Bo tanicus, voor de leden van de afd. Amsterdam der Nederlandsche Natuur historische Vereeniging een lezing over „Late tulpen." De lezing mocht zich in een zeer aandachtig auditeorium verheugen, en werd opgeluisterd door een fraaie col lectie van laatbloeiende tulpen, die de bewondering afdwongen van de aanwezigen. 1 Zomerfeesten. Et' bestaan plan nen bij de afd. Haarlem van de Ned. Ver. ter bevordering van de gezond heid in de Grafische Vakken, om in de maand Augustus een muziek- en zangersfeest te organ i see ren, waaraan dan tevens een Kermesse d'Eté zal verbonden worden. Personalia. de heer K. Walkeu- ter is benoemd tot voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur in de plaats van den heer Verton. Kinderlijkje opgehaald.. Dinsdag is uit het Noorder Buiten-Spaarne een lijkje opgehaald van een pasgeboren kindje van het mannelijk geslacht. Teekenen van mis daad waren aan het lijkje zichtbaar. De politie hoeft een onderzoek ingesteld. Yerkooping. De Diamantslijperij aan het Noorder Buiten-Spaarne die reeds geruimen tijd is gesloten, zal deze maand jj, 't publiek worden verkocht. Burgerlijke Stand. Geboren: Joh amies Joseph, z. vain A. Rchoo en M. H-agamann. Oonnelis Gerardus Johannes, z. van J. yj H. van Blest en A. Staphorst. Aldölphima Petronelia J-aootoa, d. van A. van Egmomd en M. van der Wilde. Ondertrouwd: Johannes van Nieuwkoop 26 j. en Cornelia Saiudeij 24 j. Gijsberius Gerandus Groenewegen, 33 j. en Maria Haver, 25 j. Pteler Burgmeijer, 27 j. en Geentruida van Bafkkmm 21 j. -Bernardus van Baikkum 26 j. en Johanna Theodora Voerman, 27 j. Theodoras Eilberse, 37 j., wedr. van P. van der Meij en A. Groenen. Getrouwd: Johannes Nicolaas Berkhout, wedir. van M. Diemel, 59 j. en PetromieJtia v. d. Geest, wed. van E. A. van Bgnuoind, 46 j. Johannes Wilhelmus Amitomius van der Wiel, 32 j. en Klazim Berkhout 28 j. Jan van Til, 27 j en Fiekertjc van Bg- mond 3'3 j. Overleden: Wilitem Kriest, 61 j., echtig. van A Lufk. Maria Suzannu Marcus, 93 j., wed. van G. H. Bosnia. Gevestigd in deze gemeente: G. Bouw meester en gezin van Noondwijk, Zui'derstr. 28; A. Oosthoek en gezin van Voorschoten; Mej. C, P. Alkemade v. 's-Herlogenbosch; Mej. E. Sely, Hoofdstr. 65 van Zaandam; G. v. Rhijn en gezin, Juliana'laan 13, van Vel.sen, A. Dorrepaal en gezin, Rijksstr.- weg 4 van Koudekerk; C. S. Sixma, Baron van Heemstra, Hoofdstraat 248, van 's-Gra venibage; Mej, C. J. Duyn, Hoofdstraat 248e, van Oegstgest; F. J. Smit en L. G. Koppers, Hoofdstraat 211, van Hiillegom. Vertrokken uit deze gemeente: Mej. A. Groenen naar Bodegraven. C. Th. Rotteveel naar Wouibrugge. G. Berkhout naar Noord- wijkerhout; Mej. E. Berkhout naar Lisse. Door den Militieraad zijn de navol gende personen van de lichting 1922 vrij gesteld wegens broeder-dienst: W. Aam- geenbrug, C. P. van den Berk, N. A. van der Bruggen, C. J. van der Bist, Tb. Fran ken, Th. van der Geest, P. Th. Goedemans, A. Guldemondi. P. Helmus, D. van Klave ren, D. Luijk, P. N. van Rijn, P. Staring en J. van der Voort en wegens eigen vrijwil- ligen dienst N. V. Volkert. Openbare vergadering van den gemeen teraad op Dinsdag 17 Mei 1921 des na middags 6% uur ten gemeentehuize. De agenda vermeldt: 1. Ingekomen stukken en mededepiingen2. Wijziging j en aanvulling van het reglement voor de schoolvergaderingen aan de openbare lagere schoten. 3. Nadere regeling om trent het onderwijs aan de openbare la gere school F te Santpoort. 4. Levering van gas en water in de gemeente Bloe mendaal. 5. Gronduitgifte in erfpacht aan woningbouwvereenigingen. 6. Grond- overname ter verbetering van den Bre- derodeweg en overname in beheer en onderhoud van den weg loopendé van het station Santpoort naar de grens der gemeente bij Klein Veliserend. 7. GreJiet voor het aanbrengen van herstellingen m woningen van hoofden van schoten. 8. Verlenging termijn van ontruiming van ocnige onbewoonbaarverkilaarde wonin gen te Veiisero-ord. 9. Aanvulling van de verordening lot regeling der bezoldiging van de ambtenaren in dienst der ge meente. 10 Intrekking vacatiegeld, toe gekend aan den voorzitter der duurteoom- nvi&sie. 11. Vaststelling verordeningen op de heffing en invordering van opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting. 12. FiuancaeeJle besluiten. 13. Adressen: a. van het bestuur der le Christelijke bewaarschool te IJmuiden, tevens vor mende het bestuur der Insinger-bewaar- school, om bijdragen voor deze instellin gen over 1921; b. als voren ran het be stuur der R.K. bewaarschool te Vekser- oord om eene tegemoetkoming in de kos ten voor die school; c. van den Neder- landschen R.K. Bond van Overheidsper soneel „St. Paulus" afdeeling Velsen, in zake toekenning van eene jaariijksche toe lage aan de weduwe van wijten N. C. Böhrn, in leven gemeente-werkmas; d. van de vereeniging tot bestrijding der tu berculose te Velsen om een subsidie voor 1921; e. van de geldopbalers bij het gas bedrijf en de waterleiding 0:111 rangschik king hunner functie in een hoogere sala risgroep. 14. Benoeming van een hoofd van school D te Velscroord. 15. Belas tingzaken. Burg. Stand. Ondertrouwd: W,. Visser en J. Klooster. W. H. v. A. Horst en M. J. O. van Geelen. verhouding tusscblw deze twee heeren heeft de verwezenlijking van een werkelijk sympathiek denkbeeld tot nog loc steeds, in den weg gestaan. Want sympathiek is en blijft het denk beeld, om de nagedachtenis der omgeko men visschers te eeren met een gedenk toe ken of anderszins. De gemeenteraad heeft nu wel besloten 0111 in de Bewaarschool een gedenksteen te plaatsen, welke zal ver melden dat deze school aan de nagedach tenis der omgekomen visschers is gewijd, maar deze school is zeer afgelegen in een stille, nieuwe straat en zal wel zeer weini gen opvallen. Wij gelooven dan ook ge rust te mogen zeggen, dat de meeste, zoo niet alle raadsleden vöórgestcmd zullen hebben om het delicate van de zaak. Men was er voor en wilde er maar liever niet meer over praten, vooral waar het debat tusschen de heeren Vermeulen en Schilling den verkeerden kant opging. Maar wij vragen of de zaak nu voor goed van de baan is. Dit zoutten wij toch ten zeerste betreuren. Het is immers voor al de IJmuider visscherijvloot geweest, die tot in beperkte mate heeft weten vol te houden en die voor een niet gering doet bijdroeg in de voedselvoorziening van ons land. I11 die tijden van vleesc'hsohaarschtc Getrouwd: S. P. Fatels en J. Korver. was een ieder blij. als hij een paar pond- S. v. d. Wint en G. Dij3. H. Lunt en M. Bruinzeel. H. M. van Mjaar- schalkerweerd on J. Kruger. J. Post en A. 0. Wijngaard. P. Bruin en M. Visser. Geboren: z. van F. v. d. LindeBou- man. d. van H. H. MolenkampMein- ders. z. "van H. Bakkerv. d. Vaart. d. van Ch. W. JansenVisser. Overleden: P. Inpijn, 84 j., wed.n. van N. Pehers. Voordracht Schoolhoofd. Op de voor dracht voor hoofd van schoot D. alhier, zijn geplaatst de heeren J. H. van Oos- terom, hoofd eener school te Haarlem mermeer, J. van 't Sl-ol, onderwijzer te Haarlem en M. I.ensoni, onderwijzer te Rotterdam. TBR NAGEDACHTENIS VAN DE OMGEKOMEN VISSCHERS. Op verschillende visscberijplaatsien heeft men een oomitê ter huldiging van de na gedachtenis der in den oorlog omgeko men visschers. In de eene plaats deed en doet men iets voor die nagelaten betrekkingen, /in -die andere wil men een monument oprichten. Hier te IJmuiden wilde men voor een paar jaar ook zmlik een comité oprichten. Maar in tegenstelling met de eendrachtige samenwerking in andere plaatsen, b.v. te Egmond aan Zee, was het hier at dadelijk hommeles. Nu is te Egmond aan Zee de situatie heel anders. Daar wonen geen reeders maar alleen visschers. Van wrij ving tusschen reeders en vakorganisatie dan daar dus geen sprake zijn. Het is daar de burgerij, met de burgemeester aan het hoofd, die het sympathieke doel tracht te verwezenlijken. Hier is de zaak dadelijk verkeerd aan gepakt Het waren hier de reeders, die iets ter huldiging van de omgekomen vis schers wilden doen en die daartoe aanra king zochten met de leidende personen uit de vakorganisatics_ Men weet met wel'k gevolg. Laatstgenoemden hebben zich daartegen verzet, niet omdat zij geen monument wilden om de nagedachtenis der gebleven visschers te eeren, maar zij protesteerden er tegen dat dit denkbeeld uitging van reederskringen. Men kwam met allerlei ledijke verwijten, de reeders zouden vele visschers moedwillig in den dood hebben gedreven enz. Sindsdien heeft men er niet meer over gepraat. De reeders htbben, na dit verzet, de zaak niet doorgezet. En van arbeiders- zijde deed men er ook niets meer voor. Toch waren er personen, die met dezen gang van zaken niet tevreden waren, j W-elhou-V;- Lande weert b.v meende dat er toch iets gedaan moest worden en bij de opening der gemeentelijke Be waarschool te Velscroord in Januari j.l. kwam hij met de verrassende medadetling, dat deze school gewijd was aan de nage dachtenis der omgekomen visschers. Daartoe zou reeds in 1917, bij het besluit lot den bouw dier school, door B. en W. besloten zijn. De wethouder meende dat later op. de school ook te lezen moest zijn, dat (te- school aan de omgekomen visscheTS was gewijd. Dus kwam hij met een voorstel om daartoe een gedenksteen in de school te plaatsen. Men weet wat daarover in den raad gezegd is. De heer Vermeulen, destijds wethouder, zeide er niets van te weten, dat de Be waarschool zou worden gewijd aan de jes schol kreeg, ook al moest men er uren voor wachten. In dit opzicht is heel ons land aan IJmuiden dankbaarheid schui mig- Echter is vooral de gemeente Vdset zeer veel aan de visschers verplicht. Voor een groot deel toch drijft de bevolking op de visscherij. Is er voorspoed in het vis- scherijbedrijf, dan is er welvaart bij vele burgers en ook de gemeente-financiën heb ben dan een goeden tijd. Zoo zijn de oor logsjaren 1916 en 1917 zeer schitterend ge weest, wat de financieele uitkomsten be treft. En al is het nu een tijd van misèn en inzinking, wij mogen die tijden nic vergeten. Hoevelen hebben thans nog hun welvaart aan die jaren te danken. Daarom zouden wij willen, dat men nu nog iets wilde doen voor de nagedachtenis van de vele mannen, die in die jaren ger. bleven zijn in het groote zeemansgraf'. Maar dan voegen wij hier direct bij, dal ,te- zaak niet wederom verkeerd dient aange pakt te worden. Wij bedoelen er niets per soonlijks moe, maar de twee personen, d-e 't minst geschikt zijn om hierin de leiding te hebben, zijn de heeren Schilling en Ver meulen. In 't algemeen zagen wij het ini tiatief liever niet van reeders- of arbeiders- zijde uitgaan. De burgerij moet deze zaak aanpakken. Laat zich daaruit een comité vormen, dat gelden bijeen tracht te brengen b.v. voor een eenvoudig gedenkteeken, dat o.i. 't best geplaatst zou kunnen worden nabij de Vissoherijschool. Indien de bijdra gen wat ruim zouden vloeien, zou er b.v. een fonds gevormd kunnen worden, waar uit kinderen van omgekomen visschers ge steund zouden kunnen worden bij hun stu die, b.v. voor stuurman of machinist ter koopvaardij. Wij hopen, dat dit schrijven er toe zal medewerken, dat er nu eindelijk eens iris gedaan wordt. Zij, die rusten in het groote zeemansgraf, hebben recht op onze dank' baarheid en onze hulde. Bij de Vrijdag op verzoek van den curator in het faillissement van P. Kol lenberg gehouden verkooping van den sleepbooitrawler Elisabeth IJ. M. 362, werd deze met den inventors gekocht teloor den heer E. Zwolsman te Zaandam voor f 7200. Naar wij vernemen zullen bij de ge vormde oommissie tot huldiging van Dr. Gerke, ter gelegenheid van diens 40- jarig jubileum, nog enkele heeren worden toegevoegd, welke op eene der volgende week te houden bijeenkomst van alle af gevaardigden der alhier bestaande ver- eenigingen zullen worden gekozen. Het hotel Kurhaus alhier, zal dit jaar geëxploiteerd worden door den heer Zeckner te Hilversum. Tot controleur van den uitzichtto ren is benoemd de heer A. Molenaar al hier, en zulks gedurende het seizoen 1921. VF.RKOOPINGEN. Notitie van de, percenten die verkocht zijn in ,,'t Notarishuis." Bilderdi.jkstraat 1, bij den Zijlweg, op Donderdag 12 Mei 1921, des avonds nè 6K uur. Notaris J. A. WILKENS. No. 1. Een Heerenhuis, Erf en Tuin te Haarlem aan de Raamvcst. Gel, N'n 13. E. J. Bovendorp 12200. Notaris P. F. DE BORDES. Nos. 24. Drie Huizen en Erven aan de Bsschilderstraat, als: No. 2 Get No. 35 zwart en rood, B. nagedachtenis der op zee gebleven vis- Wijn veld 4505. sellers, 't Werd dan o-ok wel duidelijk No. 3. Get. No 37 zwart en rood. Op dat het enkel een door den wethouder gehouden f 4500 gekoesterd en doorgezet plan is. Bij de discussies bleek tevens weer dat de twee partijen reederskringen en vak organisaties nog steeds onverzoenlijk tegenover elkander stonden. Van laatstge noemde kwam er nu nog een nieuw ver wijt bij: het wegbrengen van schepen. Toch is de definitie „reederskringen en vakorganisaties" niet juist. Beter is te spreken van de heeren Vermeulen en Schilling, de eerste in zijn kwaliteit van secretaris der Reedersvereeniglng, de laat ste als leider van de modern-georgani- seerde zeelieden. De gespannen en scherpe No 4. Get. No. 41 zwart en rood, C, L. Kwak, q.q. f 4600. Notaris L. VAN DOESBURGH. No. 5. Een Heerenhuis met Tuin aan den Wagenweg met uitzicht op hel Flo rapark, Get. No. 42. Opgehouden 26975. Daarna uit de hand verkócht AANBESTEDING. Heden werd è-sbesteed: het maken en leveren van betonblokken voor de haven hoofden te IJmuiden. Raming f 20.009. Laagste inschrijver was L. Volkcr t« Sliedrecht en A. Bosch te Dordrecht, voot f 15.550.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1