Eerste Blad. In en om Haarlem. Parlementaire kroniek Stadsnieuws Tooneel. DAMIAATJES DINSDAG 17 MEI 1921 44ste JAARGANG No. 13838 FRANCO PER POST PER KWART. Bl'i VOORUITBETALING f 3.57*/, BUREAUX» NASSAULAAN 49, HAARLEM. - TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. internationale JOURNALISTEN STREKEN. IN HAARLEM EN OM- Dit nummer bestaat uit 2 bladen. de pinksterdrukte. Honderdjarig bestaan der zaak van den heer J. G. Stammeijer. DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN I PER KWARTAAL T 3.25 PER WEEK J-25 'u en om Haarlem zag men van Zater dag tot Pinkster-Maandag herhaaldelijk 'n gezelschap darae3 en heeren in 'n heele 1 '1 auto's, gemerkt niet Engelsche en Ne- derlandsche vlaggetjes. „Wal zou dat zijn?" Dat sche waren Engelsche eu Amerikaan- en Holiandsehe journalisten, die door den heer M. Binger, directeur der Hollandia-filmfahriek en den heer Gran- 8er, hoofd van een soortgelijke inrichting 10 Engeland, waren uitgenoodigd om als luin gasten de filmkunst te komen Uestn- deeren. Maar de gaslheeren, hoffelijk, royaal, hadden de filmstudie over de drie dagen zóó verdeeld, dat aan ont spanning en 't bezien van Hollands schoonheid en merkwaardigheden 't leeu wendeel van den tijd gegeven werd. Zaterdagmorgen maakten de vreemde lingen kennis met Haarlem cn Zandvoort; en aan de lunch, ten huize van den heer Binger op de Nieuwe Gracht, ontmoet ten wij hen. Allerhartelijkst was daar, in feiten zoowel als in woorden, de ont vangst; alleraangenaamst en zeer vriend schappelijk werd reeds daar de omgang tusschen de buitenlanders en ons, hun Holiandsehe collega's. Onder de gasten bevond zich ook, als vertegenwoordiger der Engelsche indu- strie, de heer Seddon, lid van het Lager huis, Door hem werd, namens 't gelieele gezelschap, dank gebracht aan 't Haar lem sche gemeentebestuur, dat zoo welwil- 'en<l een uurtje in het Frans-Halsmu seum, en een orgelbespeling in de Groote Kerk voor het gezelschap had gearran geerd. Van des gastheers woning ging het in auto's naar de filmfabriek aan 't Spaame. Daar werd ons getoond, hoe een film- scène wordt opgenomen. Zelfs trad het heele gezelschap op als figurantenen dit gaf even oen alleraardigst moment: wie aan die opname wou deelnemen, moest eerst den gloed van zijn gelaat tem peren met wat poeder. En zoo stond op 'n gegeven oogenblik de toiletkamer vol jour nalisten, die zichzelf of elkander het ge- v'o't. ne'jes bepoederden! Mannen, die den a°»f- dag misschien een allerernstigst 1 e crver internationale politiek neer- cneven, streken nu de poederkwast langs t voorhoofd onder de grijze harent dat was een studie-uurtje, maar de au o-toeht door de omstreken, de thee 111 uin-en-Daal, de rit naar Zandvoort enz. brachten rijkelijk ontspanning! -Van 't diner (in 't Orfcn.ie-hoteh) werd niet zuinig getoast, door den altijd oplettenden, altijd hoffelijkcn heer Binger, die geen zorg en geen kosten spaarde om 't zijn gasten aan genaam te maken, door den heer Seddon, door een in den arbeid ver grijsd Engelsch collega, die getuigde nog nooit In zijn journalistieke leven zooveel gastvrijheid genoten te heb ben, door den heer Ednard Verkade, die de film huldigde als veelbelovende telg van het tooneel, door een Hol iandsehe journalist, die namens ons al len dank bracht voor de lauweren, aan e Holiandsehe pers uitgereikt, cn door vele andereneen reeks be tuigingen van hoogachting tusschen de film en de pers, over en weer en tusschen de gasten en hun gasthecren. Vermelden we nog even een vrien delijke daad van „Zandvoort's Bloei", de Vereeniging voor Vreemdelingen ver keer in onze badplaats: na 't zoo- veelste gerecht werd aan iederen gast een keurig album geschonken, Ier her innering aan Zandvoort. V olendam en Marken, de krachtige magneten waarheen iedere vreemdeling zich getrokken voelt, kwamen Zondag ;ian de beurt, 't Weer was even prach tig als Zaterdag, zoodat èn de film opname in Volendam, èu de vaart met jachts over de Zuiderzee, schitterend slaagden. Onze Engelsche collega's hadden de omstreken vau Haarlem zeer mooi gevonden, maar toch niet schokkend nieuw: men kon zich vaak verbeelden in Engeland te zijn, ver zekerden ecnigen ons. Maar in Volen dam en Marken zetten ze groote oogen op: dat vonden ze „Holland op zijn Hollandsch"! Zeventien vertegenwoordigers der voor naamste bladen waren overgekomen. Bo vendien de lieer Granger met een zijner commissarissen, den heer G. W. Dick. Verder werden de feestelijkheden bijge woond door de commissarissen der Hot- landja-Film-fabriek, de heeren D. de Clerq, L. J. T. Fontein en A. A. van Ros sum. Ook bevonden de dames en heeren artisten der fabriek er zioli bij en hadden zich onder de gasten geschaard de heeren Ed. Verkade en Coen Hissink, die meespe len in „de zwarte tulp". Nog waren er Miss Elsie Cohen, de begaafde redactrice der publiciteitsafdeeling der combinatie, de heer Jos. Proot, de secretaris der filmfa briek en 's heeren Binger*s rechterhand. Van het technisch personeel vermeiden we nog de twee eerste krachten der fa briek, de heeren F. Boersma en J. Smit, die zich op snelle en lofwaardige manier van hun taak kweten. Wamt inderdaad was de prestatie enorm, dat n.l. van de Zaterdag cn Zondag gemaakte opnamen, waarvan de laatste te circa Zondagmid dag 3 uur te Volendam geschiedde, 's avonds bij het diner in de Indiistrieelc Club de film reeds vertoond kon worden. Derhalve telde de groep feeslgangers, de vertegenwoordigers der Nederlandsche bladen inbegrepen, ingeveer een 00 perso nen. Het was op tweeden Pinksterdag, even als de vorige dagen weer prachtig weer, toen de Engelsche en Amerikaansöhe jour nalisten, heel of half uitgeslapen van de vermoeienissen der vorige dagen, ziel» 's-morgens 11 uur per auto naar Haarlem hadden begeven, waar zij aan het station werden opgewacht. Vandaar ging het naar hotel „Velserend", waar voor een uitstekende lunch was gezorgd, De be roemde ruine werd door de vreemdelingen met belangstelling bezichtigd. Met den trein van 4.14 vertrok men naar Den Haag. Ditmaal echter alleen de jour nalisten en hun dames. Na eerst een kop thee in Hotel Gentral gebruikt te hebben, werd een kort bezoek aan Scheveningen gebracht, waar een geweldige menschen drukte heersohte. Het karakteristieke van Scheveningen als badplaats, leed daar wel iets onder. In de trams was het niet alleen stampvol, maar honderden stonden en file te wachten op hun beurt, om een plaats te krijgen. Het was niet bemoedigend voor de vreemde gasten met het oog op een tijdig vertrek. Echter, de prachtige organisatie, die bij de goheele regeling had uitgeblon ken, kwam ook hier weer tot haar recht. Allen wisten, toen het uur van vertrek in Scheveningen geslagen was, een goede plaats in de tram te krijgen, die hen naar de Residentie, restaurant Louis XVI, bracht Daar besloot een in waarheid schitterend diner het feest. Ooi hier volgden de ge bruikelijke toespraiken elkander op Een ^gejuichte heildronk werd o.m op mevrouw Binger uitgebracht. Het was met den trein van 10. 15 dat de gasten van overzee naar Hoek van Hol land vertrokken. Een warme, geestdriftige hulde werd nog op het perron aan de hee ren der combinatie, die dit feest arrangeer den, gebracht. Vermelden wij ten slotte nog, dat de heer en mevrouw Binger de fijne attentie hadden, op liet perron, elk der vreemde gasten, een gracieus souvenir-lepeltje iri zilver aan te bieden. De grondbelasting. Crisis aan Financiën. mot 'tij)"31."' '>et m'nisteriecie leven als vroolijk schijnt de zon een minister hoefi "uikTT plannen' (lie der boeren, burgers en"'u™ bCUrS h,„ overtollige. inkood^Sl.Z teneinde er den bodem der leege schat kist mee te bedekken; en morgen drijven snel en onheilspellend, zwarte wolken bi" een waaruit plo-ts een hagelbui boven het hoofd van den zwoegenden bewindsman °P hem neerschiet, die het uitgespannen helastingnet, dat hij behendig over de hoofden zijier landgenooten trachtte heen MCr|>en' aan flarden scheurt. we behandeling van het wetsont- 'P t^ondbelasting liep het in de laatste V°°r c'cn Minister lang niet on- •oordeeljg ren'*1, minder ''an 34 amendementen wa- nan*00^1"- We zullen er de voor- Da' f™ —Ten. de bc,r,»i|WaS con amendement-Treub, om "e waarde steeds te doen vast stellen op grond van eigen aangifte en ook door andere ambtenaren (bedoeld waren die van het kadaster) dan de con troleurs der Grondbelasting. De voorsteller verwachtte er verminde ring van administratieven omslag van. De Minister was van tegengesteld gevoelen, en de Kamer bleek het met den Minister eens. Zij verwierp het amendement met 41 tegen 36 stemmen. Door overneming van het amendement- de Monté Verloren, dat bedoelde de ver koopwaarde te bepalen op hot gemiddel de der koopprijzen bedongen in liet laat ste jaar vóór de vaststelling en n i e t op het gemiddelde der koopprijs van de 'aatste 5-jarigen, werd een verbetering in het ontwerp aangebracht. Daardoor im mers, wordt de werkelijke koopwaarde dichter benaderd. Heelemaal niet ingenomen was Minister te nes met een araendement-Teenstra, cnïenv°udiging van administratie V, e dongen door verschillende eigen dommen, te zamen vormende één bedrijf, te beschouwen ah één eigendom. Hij zag er practischc, bezwaren in en de Kanver joeg het v.og met 58 tegen 19 stemmen De heer Wintermans daarentegen had een succes te boeken. Met 39 tegen 37 stemmen hechtte de Kamer haar zegel aan zijn amendement om uitdrukkelijk vast te leggen, dat bij de waardebepaling zal worden rekening gehouden met de oogenWikik el ijke bestemming van het goed. Een amendement-de Monté Verloren beoogde, ook ten aanzien van gebouwde eigendommen, toestanden van tijdelijken aaid buiten aanmerking te laten bij de waardebepaling. De Minister erkende het goede erin, doch ontdekte tevens onoverkomelijke praotische bezwaren. En de Kamer deed het amendement vallen met 45 tegen 28 stemmen. Verworpen met 62 tegen 12 stemmen werd ook het artikel waarbij ook grond- «blasting wordt gelegd op openbare we gen in particulieren eigendom. Het regende intusschen maar amende menten. De heer de WijkerslooÜi wilde de heffing op het ongebouwd verlagen van 2 op 1 y2 p.m. De heer van de Laar stride voor bij een belastbaar inkomen tot 1500 de belasting te verminderen met 50% en bij een belastbaar inkomen van ƒ1500 tot ƒ3000 met 25 pet. De heer Teenstra, die tegelijk progressie wilde invoeren, wilde tot een waarde van 25000 de heffing bepalen op 1 p.m., tot ƒ50.000 op 1 Yz p.m. en eerst boven 50000 o-p 2 p.m. De heer Deckers einde lijk kwam maar heel wat beter besla gen terug op de hypotheken van den heer Braat en wilde bepaald zien, dat de waarde van ongebouwde eigendommen in eigen gebruik bij de eigenaars en niet grootesr dan 10 H.A. zou worden vermin derd met de reeds op 1 Mei 1921 bestaan de hypothecaire schulden tot hoogstens ƒ3000. Van verschillende kanten werd invloed op den Minister uitgeoefend om water in zijn wijn te doen. Maar hij wilde er niets van weten. Voor hen bleven amendementen, die hel zakelijk karakter der grondbelasting zou den aantasten door rekening te houden met dé persoonlijke omstandigheden van den eigenaar, of die de opbrengst aanmerke lijk zouden verminderen, onaannemelijk. Op verzoek van den heer Schaper maakte de heer Teenstra zijn progressie- sohaal als volgt: 1 p.m. tot f 15000, 1 'A p.m. tot f 30.000, 2 p.m. tot 60.000, 2% p.m. boven f 60.000. De verandering was evenwel verloren moeite Het amendement werd verworpen met 59 tegen 18 stemmen. En bij die 18 was er maar één rood, die van den heer Schaper. De andere amendementen brachten het er niet veel beter af. Dat van den heer de Wyekerslooth werd verworpen met 60 tegen 17 stemmen, dat van den heer van de Laar met 49 tegen 28 stemmen, dat van den heer Deckers met 56 tegen 20 stemmen. Maar toen keerde en met do snelheid van den bliksem, de kans. De vrijheidsbonder de lieer Dressclhuys vroeg met 'n gezicht zoo onschuldig als dat van 'n pas geboren kinden, stemming over het betreffen Ie artikel, d.w.z. over de kern van het on. erp. :irt. 7, dat de heffing5* percentages rtge't. De stemming had plaats en,... met 39 tegen 36 stemmen werd int artikel verworpen. Met de Linkerzijde (op den heer J. ter Laan na) zijn schuldig aan dezen uitslag de heeren Duymaer van Twist (A.-R-). A. P. Staalman (Chr.-Dem.), de YVijker stooth (R.-K.), Weikamp (C.-H.), van de Laar (Chr.-Soc.) en Snoeclc Henkemans (C.-H.) Er schoot den Minister niets anders over dan schorsing der beraadslaging te vragen Hetgeen hij deed. Zat nu Minister de Vries zijn ontwerp achterna loopen en uit de Regeering ver dwijnen. De Linkerzijde hoopt het vurig, om niet te zeggen hartstochtelijk. In een onzer katholieke bladen lazen wij zeer pessimistische beschouwingen naar aanleiding van het gevoelig échec van flen Minister van Financiën, Meu meent, dat door het uitgebrachte votum, het geheele kabinet getroffen is en spreekt nota bene over kamerontbinding, alsof dat maar zoo niets is. Wij deelen dit pessimisme niet, al be treuren wij niet weinig het geval. Of Minister de Vries zal bijdraaien en dan een gewijzigd ontwerp, de verworpen heffingspercentage betreffend, indienen, of hij gaat heen en in zijn plaats komt een ander man voor Financiën van Ghriste- Iijken huize. AGENDA. 18 MEJ. I C' Soc. Si. Havo. Haart. Inkoop-Com binatie, 8 uur. Bestuursraad, 8 tt. Familie-Bioscoop, Kie ne Houtweg 12, Voorstelling. Oud-Holland, Yérv.ulit, Siriiko.khc t Ondanks het frissdie Noord en-wind je, dat beide dagen woei, mag het weer van de beide Pinksterdagen uitstekend ge noemd worden. Het zonnetje liet de men sdien niet in den steek.... geen regen buitje. ook al dreigde het heet even, be dierf de feestelijke stemming in de na tuur. en deze feestelijke stemming deelde zich aan de menschen mede. Reeds vroeg in den morgen van den eer sten Pinksterdag, brachten de treinen een groot aantal reizigers in Haarlem aan, doch vooral de dag van gisteren, de voor velen zoo verkieslijke uitgaansdag, was enorm druk. Drommen mensohen verlie ten den stations-uitgang en verspreidden zich in de stad en hare omstreken. Heem stede, Bloesnendaal, Aerdenhout was voor zeer velen het aantrekkingspunt. Bij groep jes te gelijk zag men de menschen in het gras liggen, hun „pick-niëk" of zich overgevend aan een zalig „dolce far niente". Er werd in den vollen zin des woords genoten van de heerlijke natuur. Doch evenals andere jaren, was ook thans Pinkstermaandag voor ontelbaren de dag voor een uitstapje naar Zandvoort. Drommen en nog eens drommen menschen verdrongen ziah in treinen en trams, die naar de badplaats voerden. En nog konden deze den grooten menschenstroom niet geheel verwerken, hoewel de trams om de 7 10 minuten vertrokken en er voortrei nen liepen, en velen maakten gretig ge bruik van de vrachtauto's, die mede het verkeer HaarlemZandvoort, vice-versa, hielpen onderhouden. Dan voerden auto's, motorfietsen en fietsen nog een ontelbare menschenmassa aan, zoodat er aan het strand dan ook een enorme drukte heersch- te. Duizenden en duizenden genoten, in strandstoelen, of in het zand gezeten, van de frissclie zeelucht en eerst zeer laat in den avond vertrokken de laatste dagjes- menschen. Ondanks de vele ingelegde ex tra-tramdiensten stond des avonds een lan ge file u"1 wachtenden, zelfs tot ver buiten het „schapenhok" en ondervonden aldus ihet minder aangename van een drukken uitgaansdag. De orde werd echter niet ver stoord, dank zij de uitgebreide maatregelen die getroffen waren. In Haarlem was het vooral 's morgens en 's avonds druk, voornamelijk door de aankomende en vertrekkende reizigers. Op den avond van tweeden Pinksterdag ston den reizigers voor Amsterdam, in dc lémpelierstraat te Haarlem, „en file" cn in de hal van het station stonden voor de loketten eveneens dichte rijen van ver trekken den. Waarom had men hier niet alle loketten voor het publiek opengesteld? Pinksteren 1921 mag gerustelijk be schouwd worden, een ieders verwachtin gen voldaan te hebben. Niet liet minst dc neringdoenden zullen tevreden zijn over de nu weer voorbije feestdagen. Hoewel dit feest slechts een paar dagen vam te voren uitlekte, heeft de he er Stammeijer zich toch in een groote b, - langstelling mogen verheugen. In overeen stemming met zijn eenvoudigen aard had de heer Stammeijer aan dit feest geen ruchtbaarheid wijlen geven en het alleen a» kuise!ijken kring willen vierenDoch terecht hadden eenige vrienden gemeend, deze herdenking niet onbekend te mogen laten en zoodoende was den velen vrien den van den hoer Stammeijer Zondag de gelegenheid geopend, hem hun sympathie te betuigen. En daaraan heeft bet voorze ker niet ontbroken. Op het Spaarne werd druk gevlagd, terwijl ze'lfs van de Bus- boolen de vaderlandscbe driekleur wap perde. Een aardige attentie, die wel be wijst, hoe gezien de familie Stammeijer is. Dit bewezen eveneens de zeer vele, waar onder bijzonder fraaie, bloemstukken, en de ontelbare brieven, kaartjes en der gelijke, terwijl de familie Stammeijer ge heel den dag ook vele persoonlijke ge- lukwensdhen in ontvangst mocht nemen. Des morgens was er in de parochiekerk aan liet Spaarne een H. Mis van dank baarheid opgedragen. Het honderdjarig bestaan harer zaak zal bij de familie Stammeijer niet licht in ■vergetelheid geraken. Mogen de vele sym- 'Eic-bevvijzen een spoorslag voor haar zitn in haar tweede eeuw-bestaan op den- ze fden voet voort te gaan, als zij in het afgeloopen tijdperk gedaan liec't, Stadsschouwburg. „Een dag vol dwaasheid." Het Neder- landsch Tooneel. Royaarls hoeft genoegen gevonden in „De bruiloft van Figaro", bet geesti ge, kleurige bli. pel van de Beaumarebais. Mevrouw Top Naeff vertaalde het zoo, dat de levendige geest door het pittige, klankrijke woord bewaard bleef, en gaf het den titel van „Een dag vol dwaas heid". Die titel is zeer juist. Het stuk ia een aaneenschakeling van dwaasheden. De dwaze verhoudingen, tooneelen, dia- logen, die toch allen een achtergrond van diepere waarheid hebben, maken het geheel tot één vroolijko zotternij, waarom men genietolijk lacht. In dion wirwar vaï snel gevormde en even snel verbro ken verwikkelingen domineert de iigurr van Figaro, die bij al zijn snakerijen en jokkernijen een aantrekkelijk perso nage blijft. De gewezen barbier en avon turier weet door zijn verbluffende han digheid allen naar zijn pijpen te laten dansen, maar wordt op zijn beurt ook het slachtoffer vau de door hem ver zonnen intrigues. Fleurig vlot en vroolijk werden de vijf bedrijven afgehandeld. Telkens weer mooie tooneeldecors en costumes, waarvan de regie met fijnen tact partij trok: om schilderachtige tooneeltjes te schep pen. De kunstzin van Royaards sprak uit de geheele vevtooning. John Gohau gaf den Figaro met be wonderenswaardige losheid, een pretti- gen speelvorm, waarin Magda Janssens als zijn verloofde zeker niet voor hem onderdeed. Jacques Route beeldde graaf AJmavivar met hoofschen zwier, terwijl mevrouw Royaards het typische figuurtje der gravin voor cms deed leven. Allen die zdoh daar omheen bewogen, de grove huishoudster, de dronken hovenier, de snoezige prage, de heelmeester, de mu ziekonderwijzer, de kantonrechter te veel rollen en namen om hier te noemen ze speelden allen in denzelfden juisten stijl, al was er een bonte afwisseling door eigenaardigheid. De Schouwburg was slecht bezet. Stuk ken als deze, schijnbaar luchtig en los, vorderen toch veel van het publiek, dat wie zal 't daarom minder achten? graag wat minder vernuft zag schit teren, als daar tegenover het gemoed meer werd voldaan. Maar de aanwe zigen toonden hun waardeering door har telijke toejuichingen. H. B. v. d. 8. HET GOUDEN LAND. Wij ontvingen nog voor den huis vader uit het trekje van 7 Mei: uit H. f 1.— DE BLAUWE WEEK/ 1 Zaterdagavond werd de door het Blauwe Week-comité aangekondigde optocht gehouden. Om 6 uur vertrok de stoet be geleid door de muziekkorpsen der Po litie en C.hr. Jongeiings-Ver., politie agenten te voet en onze politie rui ter- brigade van de Groote Markt langs Smedestraat, Kruisstraat, Kru'sweg Ke naustraat, Kenaupark, Zij huizen, Nes- sauplein, Nassaulaau, Ged. O. Gracht Turfmarkt, Kampervest, Kt. Houtweg, Baan, Dreef. Door de I. O. G. T. te Haarlem was aan dezen optocht een wedstrijd verbonden voor 't publiek, speciaal voor jongelui. Behalve deze wedstrijd was door het Comité „Blauwe Week-actie" een wedstrijd uitgeschreven voor de mooi ste groep of wagen; de beste sym bolische of de beste propagandisti sche groep of wagen. Bovendien was er een eercpnjs, medaille, geschonken door Vreemdelingenverkeer, voor die groep óf wagen, die de 3 bovenge noemde factoren alle In zich vereenig- de. Voor de 2 mooiste vaandels was er voorts een medaille beschikbaar ge steld. De jury was samengesteld uit: Mevrouw A. ZwartVis, Mevrouw Ch. v. RossumV; d. Voort en den heer P. y. Looy.'De uitslag van den wed strijd zal óp een door het Comité te beleggen feestavond worden bekend gemaakt. t EEN JUBILEUM. Heden herdacht de heer A. Ohr. v. d. Berg den dag waarop hij vóór 25 jaar bij de Maatschappij „de Faam" als boek houder in betrekking kwam. De jubi laris werd hedenmorgen per auto van zijn woning gehaald en door de Direc tie op het privékantoor ontvangen en toegesproken. Hem werd daarbij een en veloppe met inhoud aangeboden. Van vele zijden mocht de jubilaris blij ken van belangstelling ontvangon en het ontbrak hem dan ook geenszins aan fraaie bloemstukken en bouquetten. De verdere dag werd door den jubilaris in den huise- lijken kring doorgebracht. CONCERT. Gistermiddag gaf het Haarlem's Mu ziekkorps zijn eerste namiddagconoert, in de Stads tent in den Hout. Wegens afwezigheid van den heer N. Gertiarz, was de leiding in handen van den 2en dirigent, den heer W. Knikker; het bleek hem best te zijn toevertrouwd. De gemaakte muziek het was bij verrassing strijkmuziek viel in den geest van het buitenge woon talrijke publiek, dat in de groot ste stilte stond te luisteren en door luid applaus zijn tevredenheid over liet gehoorde te kennen gaf. Naar wij vernemen, zal met het geven van strijkconcerten doorgegaan worden, wat door het geheele korps kan geschieden, terwijl integendeel bij harniouieconcerten eenige orkestleden buiten gesloten zouden moeteu wor den, omdat hun instrumenten zich al leen voor strijkmuziek kenen. Gisteravond gaf Haarlem's Muziek korps ook ccn goed neslaa<"' concert in de Bron. Een verkeerd effect. In de Nederlandsche pers circuleeren berichten onder het opschrift ,,De duurte te Zandvoort". Daarin wordt ongeveer het volgende verteld „Naar aanleiding van de bij den ge meenteraad ingediende vragen over da hooge levensmiddelenprijzen gaf da heer Bramson in de jongste zitting een uitvoerige beschouwing. De prijzen, voor den oorlog met Haarlem gelijk, bleven daarna hier steeds hooger. Aan de hand van becijferingen toonde hij aan, dat de bakkers hier minstens een. winst maken van 25 pCt. Met de melk- regeling is het|®#1fs zoo, dat aan de Zandvoortsche laan 22 cent en op het dorp 23 cent voor dezelfde melk per Liter betaald wordt. B. en W. deelen mede, dat deze hoo ge prijzen reeds lang hunne belang stelling hadden. Zij zijn tot de conclu sie gekomen, dat de bedrijfsleiders het risico van seizoendrukte verhalen op de vaste klanten, als er schade geleden wordt, maar stilzwijgend de eventueels hoogere winst opstrijken. Thans hebben zij de toezegging van de bakkerspa troons, dat de broodprijs Dinsdag a.s. van 32 cent tot 30 cent verlaagd zal worden. Uit de gevoerde besprekingen bleek, dat een broodje van 8 ons hier meer kost dan een van 10 ons in Haarlem. Met de melk gaat het evenzoo. De groo te inrichtingen, die veel vervoer en veel kosten van bewerking hebben, vragen evenveel als de kleine bedrijver, die in den omtrek de melk ophalen bij de boeren voor 16 cent en ze verkoo- pen voor 23 cent. B. en W. zegden allen steun toe om aan dezen toestand zoo spoedig moge lijk een einde te maken. Ook weid betwijfeld of de verminderde prijs- levering aan pensions en hotels niet verhaald werd op den consument, in gevallen dat maatregelen genomen wor den om tot prijsdaling te geraken, zegden B. en Wvolle medewerking toe." Tot zoover het bericht. Het socialistisch raadslid Bramson heeft natuurlijk dat nemen we aan met zijn vragen de Zandvoortsche bur gerij willen dienen. Maar de Zandvoortsche burgerij zal niet zonder ontsteltenis ontwaren da; de heer Bramson met zijn vragen c'e belangen van Zandvoort als badplaats niet heeft gediend, omdat de naam van duur-Zandvoort vele badgasten dit jaar wellicht zal afschrikken. Nu zullen wij allerminst tornen aan het goed recht van een raadslid, cm zulke zaken in een raadsvergadering ter sprake te brengen, doch wel is de vraag gewettigd waar hier zuike groote algemeene belangen op het spel stonden of een andere wijze V2ri ageeren tegen de duurte niet te verkie zen ware geweest boven het plomp verloren ter sprake brengen van ce kwestie in een openbare raadsvergade ring. Zou b.v. een particulier onderhoud met den burgemeester geen aanleiding geweest zijn tot het maken van dezelfde goede voornemens als nu na een open baar raadsdebat gebeurde. Evenmin als een R, K. raadslid kan een socialistisch raadslid in der gelijke gevallen de bedoeling hebben de belangen van Zandvoort als bad plaats te schaden. Raadsleden in het algemeen mogen wel overwegen dat zij door hun wijze van optreden, vooral door gebrek aan tact, de belangen der gemeente groote- lijks kunnen schaden, zonder dat dit noodig is en zonder dat dit zelfs in hun bedoeling ligt. Het Zandvoortsche incident levert daarvan een sprekend bewijs en een welkome aanleiding daarop eens in t algemeen te wijzen. BELGISCHE PAS-VISA, Naar wij vernemen is vanaf heden bij den Ihoea- Slinks, Kruisweg 23 aöihier, to t pas-visum voor België te verkrijgen. PERSONALIA. Tot tijdelijk Directeur der Rijks kweekschool voor Onderwijzers alhier is benoemd de heer J. W Ruinen, loer- aar in 't Fransch aan die school. Dé heer G. van Hees, onder wijzer in hel Rozeupriecl, staat op de lijst van bij voorkeur benoem-' bare hoofdeu van scholen te Ant-j sterdam. Bij Kon. besluit is met ingang van l Aug. benoeand tot controleur van tiet bui tengewoon zegel (kanoor no. t) te Am sterdam», H. J. Pieters, Rijkskterk der le klasse ten kantore der registratie en do meinen, alhier. 1600 VERMIST. De booklKvudOT van dc houthandel „liet Spaame" lieeft bij de politie aangifte ge daan uit het kantoor te vermissen era be drag vuu 1600.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1