^drukken *van den dag. Stadsnieuws DAMIAATJES Woensdag is mei t92f 44ste JAARGANG No. 13839 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN i PER KWARTAAL T 3.25 PER WEEK f 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. Bil VOORUITBETALING f 3.57V, BUREAUX» NASSAULAAN 49, HAARLEM. - TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- iJit nummer bestaat uit 2 bladen. LANGS DEN WEG. Spaar de vogels. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Eerste Blad. 184. OORLOG EN PETROLEUM. Over de voorgeschiedenis van den we- 1 ''doorleg is veel geschreven en het laat- Me woord nog niet gezegd. Trouwens van ;'"e oorlogen als yam iedere rnstige crisis ls de onmiddellijke aanleiding wel steeds "«makkelijk, maar de eigenlijke, vaak 'erwijdorde oorzaak meestal zeer moei- ''•jk te verklaren geweest. En loch heeft het opsporen der oorza ken van de dingen ai lijd een groote beko- 'mg gehad voor den speurenden men- schenzin. Met belangstelling namen wij daarom kennis van een beschouwing, waarin ge tracht werd den dieperen kern te vinden tan de door ons ook reeds meerma len als hoogst gevaarlijk voor den we reldvrede gesignaleerde wrijving tusschen het Britsche Rijk en de republiek der Ver- eenigde Staten, een wedstrijd in bewape ning, die uit moet loopen op een botsing in de toekomst van twee wereldmachten. In het „Berliner Tageblatt" verscheen onlangs een artikel over den concurrentie strijd tusschen t-wee wereldmaatschappij- pn, de Standard Oil Cy en de Koninklijk Shell, welk artikel werd overgenomen door het tijdschrift Petroleum en waarin een medewerker van de „Maasbode" in N.O. Indië, die dezen concurrentiestrijd jaren lang v4n nabij volgde, op zijn beurt weer aanleiding vond voor de door ons bedoelde beschouwing. Zooals men ziet is de omweg lang, maar de reis was de moeite wel waard. De kern van deze uitvoerige beschou wing komt op 't volgende neer: Het verschil tusschen deze beide maat schappijen beslaat daarin, dat de Stan dard Oil hare petroleumschatten wint uit n bijna gesloten gebied (de Vereenigde "«n en Mexico), terwijl de Koninklijke, in werkelijkheid slechts eene „holding company in al-te landen der wereld olie bronnen bezit, welke in handen zijn van ontelbare dochter-maatschappijen. In groote lijnen is de verdeeling van den nardbo-1 tusschen deze machtige concur renten als volgt: De „Standard" betrekt acht-tiende ha- rer productie uit de Vereenigde Staen, een tiende uit Mexico en één tiende uit Roeme nië. In Zuid-A mVrika ontwikkelt zij een grooiere activiteit, evenzoo in Peru en BbHvia, deze draagt echter nog niet in belangrijke mate bij tot de productie. Van de „Koninklijke" kan men slechts de productie met eenige zekerheid vast zeilen. Zij heeft hare olievelden in de Vereenigde Staten, Mexico, Nederlandsch- Indië, Roemenië, Rusland, Perzië, Egypte 1®° Venezuela. H't deze gegevens kan men zich 't vol gende beeld vormen omtrent beider Machtsgebied: De „Koninklijke" be- heerscht volkomen den Indischen Oceaan en de daaraan grenzende landen, doet ha- Te rechlen gelden op den Atlantischen Oceaan en voert in Europa eene scherpe concurrentie met de „Standard", die zij, dank zij hare bronnen in de Vereenigde Staten, tot op zekere hoogte kan volhou den. Slechts in Zuid-Amerika" schijnt zij de ..Standard" met rust te laten. Zeer scherp is echter de strijd om de Pe roleumterreinen en de productie in Mexico. Gaan wij nu na hoe het met de kwali teit der oliesoorten van beide Maatschap- Pijen gesteld is, dan blijkt, dat .de „Stan- dard" pracht-terreinen bezit, waaruit de 2-G. „zware" bliën gewonnen worden, wel ke de zoo waardevolle smeerolie-soorten 1 .uuucvuiit: aitiuci «vatten. Zulke terreinen heeft zij zoowel "Amerika als in Mexico. pit. d',t 'aatste 'and nu hangt voor een c olfo Ve!m beweren voor het dcr Mig arbreuk taÏÏTfiE' Ame"K •»- Afgezien nog van de mogelijkheid eener technische sabotage, zou de toevoer naar Amerika, welke uitsluitend over zee plaa'ts 'inden moet, eene zeer zwakke plek vor •■"en. Ook bij een eventueelen oorlog T'»pan zijn deze motieven van belang. Om- Sckoerd heeft Engeland ook belang bij de e*icaansche petroleumindustrie, zoowel z'.ine industrie als voor de vloot 011 z'et, Mexico is voor beide landen ..object, dat de voortdurende zij 't ook nandacht ten volle verdient. «mXhOUW,I mc? Mesopotamische olie- P,U1 als m,c,del tot zelfverdediging T;a",d' dan "iCT" <e worden to ego dal de oorl°S bewezen heeft, dat Engeland onder alle omstandigncden ze ker dient te zijn van den weg naar Indië. Wanneer het geen olie meer uit Ameri ka zou kunnen betrekken, wat natuurlijk het geval zou kunnen wezen wanneer het eens lot een oorlog met Amerika komen moest, dan is het verplicht, in het belang zijner vloot, zich van den toevoer van aardolie te verzekeren. Vandaar zijne meer dan energieke stappen in Roemenië. Maar de Mesopotamische olievelden zijn van minstens even groot belang, want daaruit kunnen de vlootbases in een Indi schen Oceaan en in de toekomst ook die in de Middellandsche Zee. van olie wor den voorzien. Het idee, dat Perzië in dï toekomst die nen zal als een Engelscne borstwering voor Indië sluit in zich, dat Engeland zich verzekere van de enorm rijke Mesopotami sche oliebronnen. De gedachte dat men de wereld vanaf de zeeën kan beheersohen, i-s in Engeland nog steeds algemeen gangbaar, maai' men heeft in Londen zich tevens de. lessen van den oorlog ten nutte gemaa;<ï. dat de ver zorging der landverbindingen de volte aandacht verdient. Mesopotamië kan Engelan I eene bui tengewone krachtige positie verschaffen waardoor het, indien de wereld ander maal in oorlog zou geraken, eene bijna oppermachtige positie in Azië, Afrika er. Europa zou innemen, onafhankelijk van Amerika, De hartstochtelijkheid, waarmede Ame rika zoowel als Engeland hunne poiiliek ten deze voeren, word-t eerst dan ten vol le begrijpelijk, ais men weet, dat de pe- troleumbchoefte der wereld met angstwek kende snelheid toeneemt. De toepassing en het gebruik der petro leum in eiken Vorm, breidt zich dagelijks uit, terwijl in vele landen de productie slechts 30% van de behoefte bedraagt. Men beschouwe slechts de reusachtige uit breiding der Amerikaansche handelsvloot, de toename van het goederenvervoer op de landwegen, speciaal in Engeland en Amerika, het ombouwen van vele schepen van steenkolen op stookolie, enz., enz. Amerika loont wet de grootste stijging in het verbruik, welke in lioófd-zaak moet worden toegeschreven aan de enorme ver breiding der aldaar buitengewoon goed- Itoope automobielen. Als het wereldver- bruik zich in deze mate blijft ontwikkelen dan zal de pe'-roleumwinning met de meest mogelijke energie moeten worden ter hand genomen, wil men niet nog in meerdere mate de onafhankelijkheid der wereld van deze krachtbron zien to ene men. Evenals de omstandigheden, waaronder deze bekte groote petroleummaatsohappij- en werken, geheel verschillend zijn, is ook hunne psychologie een gansch andere. Zonder twijfel beheerscht de „Standard" in de Vereenigde Staten de gansche markt; deze positie heeft zij weten te bereiken door de uiterste aanwending van alle mid delen, welke den Amerikaansohen con currentiestrijd in grooten stijl zoozeer ty- pteren; hare positie in Europa verkreeg zij op ongeveer gelijke wijze. Vóór alles werd daarbij de politiek in geenen deele versmaad. De „Koninklijke" volgde een anderen weg, weliswaar veel stiller, men zou kun nen zeggen minder recht op het doel af, maar waarschijnlijk leerzamer en inte ressanter dan de directe methoden van de Standard Oil. Zij is zooas ook haar naam aanduidt, oorspronkelijk Hollandsch en ving hare werkzaamhe V.a aan in Nederinndsch-In- dië met zijn rijke olievelden. De karakteristieke HoMandsehe merk wijze werd" niet verlaten toen belangenge meenschap met een Engelsche maatschap pij verkregen werd. De zuivere koopmans gezichtspunten der leiders rijn een richt snoer geweest voor het geweldige organi satie- en veroveringswerk dat sindsdien door de Koninklijke werd tot stand ge bracht. In het artikel worden dan verder de concurrenliemethoden van de „Koninklij ke" uiteengezet, terwijl er voorts terecht op wordt gewezen, welke groote bdangen er voor ons vaderland bij een juiste poli tiek ten opeichte van de ontginning der petroleum velden in N. Oost-Indië betrok ken zijn. Men zal zich de jaren-lange de batten over de Djambi-concessies en de pas ten deze zake genomen beslissing der Tweede Kamer herinneren. Niet altijd heeft ons parlement blijk ge geven de groo'e beteekenis van deze zaak te hegrijpen en ook menig lezer zal wellicht de Kamerdebatten over de Djambi-kwcstie ongelezen heben gelaten. Wanneer dit on derwerp nu straks opnieuw in de Eerste Kamer komt en daar allicht ditmaal onge wone belangstelling zal trekken, weet men thans in welk licht deze debatten moeten worden beschouwd, terwijl de diplomatie ke notawisselingen en dergelijke tusschen Engeland en Amerika, ons nu in de foe- .oms ook wellicht wat meer dan vroeger zullen zeggen. AGENDA 19 MEL Soc St. Bavo" - Groenten- en Fruit handelaren 8 uur - Fabrieksarbeiders 8 uuir. Familie-Bioscoop. ",ne Houlweg 12 Voorstelling. Groote Kerk Orgelbespeling door den heer George Robert, 7%—uur. Oud-Holland Verwulft Strijkor kest. St Martha-Vereeniging, Kleane Hout weg 13, 3—4 uur betrekkingbureau. St. Elisabeth's gebouw. Jansstraat 49, j2 uur aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat. Dagelijks, uitgezonderd Zaterdag. Zon- en feestdagen, geopend. NIEUWE AUTO-GARAGE. Na maandenlangen bouw is de nieu we auto-garage van de N* V Haar1®™" sche Riiwiel- en Automobiel Mij. Ed. Kimman en C. gereed gekomen. Door haar fraaien bouw en hare grootsche en groote inrichting strekt zij tot sieraad van den Zijlweg. De grootsche opzet van het gebouw blijkt zelfs uit de klein ste onderdeelen en alles doet zien, hoe men getracht heeft, de inrichting zoo volmaakt mogelijk te 4o«V zijn Nu, dat streven is verwezenlijkt en de fnma Kimman, die den bouw onder eigen beheer heeft doen uitvoeren, kan zich met haar nieuwe gebouw gelukwen sten De voorgevel van de garage ttf'een lengte van ruim 20 M. De •-meet vanaf het trottoir tot aan de „intree" 14 M. terwijl deze faatste 4.50 M. breed is. Vooraan links n de garage is een ruime étalage, ter grootte van 70 M2. Deze etalage vormt een bijzonder fraai onderdeel van het geheel. De vloer bestaat uit massief ge polijst rood marmer, terwijl de wanden uit kunstmarmer, zoogenaamd metra- lisatie-werk, vervaardigd zijn. Dit me- tralisatie-werk, het eerste op het gebied van showrooms hier ter stede, is ge leverd door de N". V. „Ripperda", Ga- renkokerskade. In de etalage iè een apartè kast voor kleine ingrediënten aangebracht. Hier vallen ook op de schalen van het electrisch licht, welke van gevlamd marmer zijn. Ter rechterzijde van den ingang be vinden zich het ruime en geriefelijk ingerichte privé-kantoor, alsmede dat voor het personeel en een ontvangka mer. Aan dezelfde zijde zijn *P*rte toiletten aangebracht voor het kan oor- ^De'gïragezeH een breedte van 20 M lang 70 M. en biedt plaats aan ongeveer 60 auto's. Er zijn ingebouwd een lokaaltje voor den garagechef dat tevens als wachtlokaal voor de chau - feurs dient en verschillende boven voor auto's. Dit zijn bewaarplaatsen voor particuliere auto's. Achter de garage is een plaats, 16 bij 20 M. De nieuwste m chines voor het stellen en r®P ns van auto's zijn hier opgesteld, lev®1 zijn hier werkkuilen. om onder de te werken. In deze werkplaats is een afzonderlijk magazijntje gebo voor onderdeelen en gereedschappen. Langs het gebouw is een waschp aaw voor automobielen. Deze waschp a heeft een lengte van 76 M. en een breea- te van 5 M. Op deze waschplaats Z» een benzine-opslagplaats aangebraent worden volgens het nieuwste systeem- Deze opslagplaats zal met ijzeren deu ren worden afgesloten, om bet bran gevaar tot een minimum te beperken. Aangelegde riolen voeren het vuile water af. Ook zijn hier toiletten aan gebouwd voor het personeel. Onder de etalage is een flinke keider, eveneens ter grootte van 70 M2. Hier worden de autobanden bewaard. Voorts is er nog een aparte kelder voor deelen, die niet direct benoodigd zijn, en een voor centrale verwarming, welke aan gelegd is door de firmaVan der Plaat, Schoten. De vloer boven den kelder en de eerste-verdieping-vloer zijn van gewapend 'beton. Het metsel-, steen houwers-, stucadoors- en loodgieters- werk zijn respectievelijk uitgevoerd door de firma's Van Gend, Swaalf uit Schoten, De Vries en Hooydonk uit Schoten. De electrische installatie werd aangebracht door de firma Keiler en Macdonald, terwijl de firma Cassée voor het behangerswerk zorgde. JUBILé. Heden herdacht de heer F. A. Zwarter den dag, waarop hij vóór 25 jaar als let terzetter bii de firma Joh. Enschedé en Zenen op de afd. courantzetterij, in dienst trad. Hajf negen werd hii met een auto waarin een paar commissieleden uit zijn collega's, van zijn woning gehaald. Op zijn af electing gearriveerd, werd hij in hartelijke bewoordingen door den heer J- Horsmeier toegesproken en namens at zijn kameraden geluk gewenscht met zijn jubileum, wat gepaard ging met dc aan bieding van een prachtig bloemstuk en een enveloppe met inhoud. Ook de firma huld-gde hem bij monde van den boekhouder, den heer J Gerber. diie hem levens een enveloppe met inhoud overhandigde Ook .mocht- de jub'.èai's nog verschil lende blijken van belangstelling in ont vangst nemen van de directie der cou rant alsmede van de redactie en admini stratie. Het verdere gedeelte van den dag mocht Zwarter in familiekring doorbren gen. N V HAARL. SODAFABRIEK. In de Vrijdag gehouden Alg. verga dering van aandeelhouders der N. y. Haarl Sodafabriek werd de Balans, Winst- en Verliesrekening goedgekeurd. De heer Mr. J. A. J. E. Heerken Thijssen werd als commissaris herbe noemd. EEN AARDDEN GOED VOOR- Men schrijft ons: De vereeniging tot bestrijding der tuberculose ontving een aardige gift van Klasse H S C der hoogere Handels school Door eenige leerlingen werd aan hun leeraar in de handels-oecono- S». den beer S. hoe eigenlijk een vetltng werd gehou den De heer Kleerkooper kocht daar op wat chocolade en andere versnape- rirgen en hield een openbaren ver- koon dier artikelen in zijne klasse, een! aanschouwelijke voorstelling hoe het op eene publieke veiling toegaat, ten bate van de Haarlemsche tuber- culosö vereeniging. Met veel animo werd geboden en gekocht zoodat na afloop de veiling f 17 L had op gebracht en dit bedrag werd afgedragen aan het Consulta- nfunreau Ged. Oude Gracht 41, waar het met hartelijken dank in ont vangst. genomen werd. GARNIZOENSBERICHTEN Aan den vaandrig A. C. P. Brunt van het 21e Regiment Infanterie is door den minister van Oorlog vergun- tZ verleend zich tot 1 Juli 1922 in Nederlandsch-Indië op te mogen hou den. De sergeanten J- C. de Vries, C. Cupido en C. v. d. Sterre, allen van het 21e Regiment Infanterie, zijn werk zaam gesteld bij het 3e Regiment Hu zaren te 's-Gravenhage. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. De af deeling Haarlem van de ver eniging „Nederlandsch Fabrikaat vergaderde Donderdagmiddag, ouder voorzitterschap van den heer J. C. Peereboom. De heer Weijburg bracht het jaarverslag uit. Daarin werd her innerd aan de viering van het eerste lustrum der vereeniging in het atge- loopen jaar en aan de gehouden ten toonstelling. Het ledental bedraagt 230. Aan Jkvrouw C. C. Ph. van de Wijck werd dankgebracht voor wat zij als penningmeesteresse voor de vereeniging deed. De heer Weijburg werd voor zijn vele werk als secretaris gehuldigd door den voorzitter en den heer M. Merens. Het financieel verslag sluit met een batig'saldo van j 103.01 De keuze-tentoonstelling kostte 559.42. Een klein nadeelig saldo is door het hoofdbestuur gedekt. De heer Merens werd ^als penningmeester her kozen. GARNIZOENSBERICHTEN. De le Untenant W. v. d. Zanden van het 21e Regiment Infanterie is overgeplaatst bij het 2e Regiment Infanterie. De sergcant-majoor-instrucleur Pie- deriet van het 10e Regiment Infanterie is werkzaam gesteld onder de bevelen van den commandant van het landstormkorps „Monden van de Maas," met standplaats Mkklel'hamis. BAD- EN ZWEMINRICHTING. De temperatuur van het water in de Ge meentelijke Bad- en Zweminrichting aan de Houtvaart, bedroeg hedenmorgen 7 uur 02 graden en hedenmiddag 12 uur 63 gra den. Politie in den optocht. Zaterdag werd een optocht gehouden door de goheelonthouders-vereeniging de Goede Tempelieren. Voorop het voor het eerst in het publiek optredend Politie Muziekkorps, lustig zijn marschen blazendel Dit is op zich zelf zoo erg niet, gezien het doel, de drankbestrijding. Politie ech ter moet onzijdig blijven. Wij zien hier echter erger. De politie, gekleed in uniform, gaat hier broederlijk samen met menschen van allerlei soort, want wij zien hier in den stoet communist en anarchist, zoowel als sociaal-democraat, kortom een_ heel revolutionair deel des volks broeder lijk met de politie samen gaanl De poli tie gaat zelfs voorop. Nu nog iets. Toen vier jaar geleden eenige leden van de B.-K. agenten-veree- niging „St. Michael" het durfden bestaan om gekleed in uniform de H. Sacraments processie te volgen in onze St. Bavo. toen ging er bij de z.g.n. neutrale vereeniging een storm van verontwaardiging op. Men riep: 't is schande, de uniform is ontcerd, men deed zijn best om de autoriteiten te bewerken de „schuldigen" tc straffen! Dat ging echter niet op! Maai nu j.l. Zaterdag is de uniform in eere hersteld DAMMEN. J Donderdagavond werd in het R. K. Vereenigingsgebouw te Heemstede ge speeld tusschen T. E. P. uit Haarlem, en St. Bavo uit Heemstede. Van T. E. P. waren bord 8 en 9 niet opgekomen, terwijl bij St. Bavo ont braken T. Broekman en L. J. Floris, van bord 3 en 7 welke borden werden bezet door lager spelenden en Jv. d. Zwam en C. Floris Jr. als invallers fungeerden. Het werd een gemakkelijke overwin ning voor St. Bavo, die met de volgende uitslag won. St. Bavo T. E. P. 1. E. Stalvoort 11 H. G. Sanders. 2. J. Veen 20 R. Pannekeet. 3. C. Portegies 20 C. Stijnman. 4. L. Timmermans 02 H. Roozen. 5. P. Veen 11 H. Hetem. 6. Th. C. v. Schie 2—0 V. Hetem. 7. J. v. Straten 2—0 P. Giling. 8. C. v. d. Velden 2—0 R. v. Lunen burg w. n. o. 9. J. v. d. Zwam 2—0 A. Ducro. w. n. o. 10. C. Floris Jr. 2—0 Th. Pellemans. Totaal 164. WEGBRENGEN VAN SCHEPEN. De reeder G. F., alhier, vroegeT directeur van de thans in staat van faillissement verkeerende visscherij-maatschappij „Han- sa" te IJmuiden, die aangehouden was in verband met het wegbrengen van den stoomtrawler Brittannia II IJ. M. 307 van ■deze maatschappij, is weer op vrije voeten gesteld. STATUTEN. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Christelijke Bewaarschool, alhier, benevens de statuten van den Bond van R. K. Ziekenverpleegsters, thans genaamd R. K. Bond van Ziekenverpleegsters, ge vestigd te Haarlem. GOED AFRGELOOPEN. Dinsdagavond omstreeks 6 uur bad op den hoek van den Zijlweg en Zijlsingel ■oen ongeval plaats dal nog goed is afge- loopen. Een dame, gezeten op een rij wiel, moest uitwijken voor een aansnor rende auto, waardoor zij door een met paard bespannen wagen werd aangereden. In de „Sierkan" werd zij binnengebracht waar dr. Biiekmann haar been verbond. Daarna kon zij zich naar haar woning be geven. R. K. V. V. „HET WESTEN". Geschorst wegens wanbetaling: P. de Liefde, Kloosterstraat no. 5, Schoten. Voor den Feestavond te geven op Zater dagavond 21 Mei a.s. zijn nog eenige in troducties verkrijgbaar bij G. de Poel, Nassauslraat 27zw. Aanvang half acht. De avond wordt door een bal besloten. EEN VLUGGE AGENT. Op de donkere Oude Gracht reed Dins dagavond argeloos een overtaroder der motor- en rijwielwet. De man had n.l. geen licht op. Op 't bevel „afstappen" van den poli tieagent sloeg hij geen acht. De agent leende daarop een rijwiel van een burger en k:on zoodoende den zon daar in de Anthoniestraat verbaliseren. ZWIJNTJESJAGERS. Een tweetal jongens S. en De B. huur den bij den rijwielhandelaar A. S. aan de Kamperstraat een tweetal rijwielen. 't Eene rijwiel werd beleend in Haarlem, terwijl liet andere in Amsterdam een eige naar zal gevonden hebben. DIEVEGGE. Er gaat geen Maandag voorbij of er hebben op de Botermarkt kleine diefstal len plaats. Op de markt, die dit keer op Dinsdag gehouden werd, slaagde een meis je cc in zich van een doos- met kousen meester te maken. Ze nam tevens een stuk zeep mee, om de kousen te kunnen wasschen. CURSUSSEN. Vanwege de- Ver. van Ned. Arbeids beurzen worden te Haarlem, en ook in andere plaatsen, gedurende de maanden Mei en Juni cursussen gehouden voor hen die werkzaam zijn op het gebied der ar beidsbemiddeling. De cursussen, die op de eerste plaats bestemd zijn voor personeel der Arbeids beurzen zullen plaats hebben op twee achtereenvolgende Vrijdagen. Voor zoover ruimte beschikbaar is, zullen zij ook toe gankelijk zijn voor correspondenten der Arbeidsbemiddeling en, daar ook de wer keloosheidsverzekering behandeld zal worden, voor het personeel van gemeente secretarieën, belast met werkloosheidsver zekering. FLAT WONINGEN. Men schrijft ons: Dezer dagen vergaderde in café Brink man de vereeniging voor den bouw van Flatwoningen. Het bestuur deed médedeeling van den stand vau zaken en van de redenen, waar aan de groote vertraging te wijten is. Hoewel liet aantal leden oorspronkelijk het aantal plaatsen overtrof, Heeft de ver eeniging vele^ leden verloren of door ver trek naar elders, maar nog meer daar ve len gedwongen waren op andere wijze zich van een woning te voorzien. Wil de. vereeniging thans nog met klem kunnen aandringen op financiéelen steun van rijk en gemeente dan moet het aantal gegadigden weder voltallig zijn. Men geve zier dus :oo spoedig moge lijk op bij den voorzitter Mr. L. V. Hoog, Nieuwe Gracht of hij den secretaris den 't Is weer Mei en dat roept als vanzelf een beroep uit de pen om de vogels ie sparen. Een beroep op de jeugd allereerst en de ouders, een beroep ook echter op vele ouderen, die zich evenmin ontzien, zonder noodzaak, de rust en het leven vai( het vogelenheer te verstoren. Ieder jaar wordt, ook in deze omgeving, aan de nuttige vogelsoorten nog veel scha» de berokkend en daarom deed het ons zoo» veel genoegen onlangs te zien dat een veld-* wachter van een dcr dorpen uit Haar lem's omgeving procesverbaal opmaakte tegen een vijftal slungels van 1.7 jaar die bezig waren nestjes uil te halen, systernes tisch een heele laan lang en de eitje- eu de jongen barbaarsch tegen muren en hoo rnen te pletter te gooien. Het angstgeschrei der vogelenouders was hartverscheurend om aan te hooren.. Moge de Justitie de daad vau dezen po litieman onderstreepen door de tiengels eeu flinke straf op te leggen. We gelooven wei dat de onderwijzers het hunne bijdragen om de jeugd liefde voor de natuur en de vogels in te prenten. Doch of de ouders wel de hoog noodiga medewerking verleenen zouden wij niet gaarne bevestigen. Op hen zij daarom een krachtig beroep gedaan! Nog één staaltje Ier versterking van ons betoog, dat liet beschermen van dieren nog niet diep zit, ondervond een dezer dagen een plantsoen wachter, die in het plantsoen aan de Hazepaterslaan een steenzwaluw, vond wiens vleugels en pootjes met een fijne draad aan elkaar waren gebonden. De man verwijderde de draad en zette ('c arme vogel in een klimop. heer D. Vrijdag, Zijlweg 56, waar ook an dere inlichtingen te bekomen zijn. SLECHTHOORENDEN. De afd. Haarlem vau de Ver. tot be vordering der belangen van Slechthooren- den lvield Zaterdag, onder leiding van haren voorzitter Dr. P. II. G. v. Gilse hare. ledenvergadering en voor dit seizoen de laatste gezellige bijeenkomst bij „Brink- mann". Het aantal leden is vooruitgaande en bedraagt thans ruiun 160. Da financieel- toestand is bevredigend, wat niet wegneemt dat versterking der inkomsten voor meer dere werkzaamheid gewenscht blijft. De pantomine-avond, welke zeer goed slaagde, bracht een saldo van 115.90, ten bate van een tehuis voor sleohthoovcn- den, op. Voor de jaarvergadering te Lunteren is zooveel animo, dat er geen meerdere deel nemers kunnen worden aangenomen dan zich bereids opgaven. KERKCONCERT. Het Concertbureau Vernout deelt ons mede, dat het Haarlem's Palestrinakoor, directeur de heer Anton Avenkamp, Dins dagavond a.s. een Kerkconcert zal geven in de Groote Kerk te Haarlem. Toegangsbewijzen zijn vanaf heden ver krijgbaar. DE „LIBERALE UNIE" OPGEHEVEN. In een Zaterdagavond' gehouden ver~ i- dering van d>e kiesverecniging „Lil ie rato Unie" werd tot liquidatie der vereeniging besloten en over te gaan in den Vrij heidsbond. In het v-oorioopig bestuur vau dc afd. Haarlem van den Vrijheidsbond, werden twee afgevaardigden aangewezen. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Het echtpaar P. J Ego en E. A. Dol- lekannp, herda-cht Woensdag den dag ■waarop het vóór 50 jaar in hel huwelijk trad'. Ter gelegenheid van dit feest hadden de bewoners der Schneevooglstraat. waar het gouden pa ar woont, gevlagd. Verder werd bet feest in den buiseiijken kring herdacht. CIRCUS „CARRé." De volgende week zal het welbecenue circus „Carré" op het terrein der voor malige katoenfabriieK alhier zijn teut opslaan. NIEUWE POSTZEGELS. Het Philatelistisch maandblad schrijft over de nieuwe Luxemburg sche postze gels liet volgende: „In nieuwe t-eekemng, keurig afgewerkt zooals van de firina Joh. Enschedé Zonen te verwachten is, verscheen voor Luxemburg een nieuwe 1 franc karmijn rood, voorstellende de ruïne van het kasteel van Vianden. Voorts de afdruk 20 op 17K centimes bruin in de leekening vorige groother togin, en de opdruk 3 op 2 centimes." Tot zoover bovengenoemd inaanrib!»»'. Wij vernemen dat binnenkort nog zullen verschijnen nieuwe 2 en 5 franc-zegels, resp. voorstellende het Hoogovenbedrijf en een „Gezicht op Luxemburg." ESPERANTO. De Esperantisten hopen, dat 't Kspc- ;ranto eenmaal een vak van Lager On derwijs zal worden. De heer Heilker in dc Haarlemmermeer staat aan het hoofd eener beweging, om Esperanto als facultatief vet; inn hot zevende lcerjaao te krijgen-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1