Eerste Blad. stïï r gr1", ^drukken van den dag. Uit den Omtrek Stadsnieuws DC ni^RDAG 19 MEI 1921 44ste jaAkuaNü No. u840 PER KWARTAAL r 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PF.R KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.571/-! NASSAULAAN 49, HAARLEM. - TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. öit nummer bestaat uit 2 bladen. HET conflict biuand—lloyd GEORGE. AERDENHOUT. BEVERWIJK. HEEMSTEDE. HAARLEMMERLIEDE. LISSE. NOORDW1JKERHOUT. SCHOTEN. VELSEN. De moord te Spaariidai;). NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEMEN AGENTSCHAPPEN» DüRE|aüX: 185. Niet zonder reden vrageu wij herhaal delijk de aandacht onzer lezers voor (lc 'Ueeningsverschillen op internationaal-po- litiek terrein tusschen Engeland en Frank rijk. Van het eersle oogenbliik af, dal na den wapenstilstand dit belangenconflict tus schen de Iwee machtigste leden van de Entente zich openbaarde, was hot voor oils duidelijk, dat door den afloop van dezen strijd de toestand in Europa zou worden bepaald. En in dezen gedachtengang was Nederland bij deze worsteling dan ook niet uikel toeschouwer, maar ook indirect par- Wij hebben steeds lot de pessimisten be hoord, die niet wilden gelooven aan een blijvende verzoening tussohen Engeland en Frankrijk, ook wanneer ua de herhaalde meeningsverschillen de broederschap op nieuw in fraaie toasten bezegeld en be klonken werd. Integendeel zagen we in ieder nieuw conflict een versche breuk, die 'nen kou lijmen en krammen, maar nooit ingedaan kon maken. En door veel van die breuken zou de vaas der eendracht het, naar onze mcening, ten slotte begeven. Nu hadden de zwartkijkers op liet sink van de Franscli-Engelsche „entente cordia le" Zaterdag jj. een goeden dag, toen Lloyd George plotseling, zelfs geheel on verwacht voor de hem hevriende Engel- aohe pers, een donder-rede hield tegen „de Poolscne stroopers", die geheel op eigen gelegenheid een beslissing hadden genomen inzake de verdeeling van Opper-Silezië, een beslissing, welke enkel en alleen aan den Oppcrslen Raad toekomt. En het merk waardigste in dezen uitval van den Brit- schen premier was zijn waarschuwing, dat de Polen hun zaak door deze rebellie meer zouden schaden dan baal doen en dat het zeen wonder zou zijn, wanneer de Duit- schers nu ook zelf hun vermeende rech ten gewapenderhand gingen opeischen. Een ieder voelde dadelijk, dat deze af straffing niet zoo zeer legen de Polen als wel tegen den „bondgenoot" Frankrijk was gericht. Dat voelde men in Frankrijk zelf het best, waar heel de pers met een fel heid en woede legen Lloyd George uitviel, Als was hij Wilhelm van ilohenzollern in de dagen van diens macht. De slag was dan ook raak. Dat, ondanks alle tegenspraak, het avon tuur van Korfanty, om het zacht te zeggen "iet door Frankrijk was belet, werd hard °P geïnsinueerd in heel de Europeesche Pers. Nam Lloyd George hel dus tegen de Polen voor „het recht" op, dan koos hij Partij vóór Duifschland legen Frankrijk. En daar het optreden van Frankrijk in de Süezische provincies slechts een klein on derdeel is van de heele Fransche, na-oor- h>gsche poitiek om de macht in Europa ie *r,.H!en door het verdeel-en-heersch sy steem, was het openlijk stelling nomen van '«yd George in deze ééne kwestie niets minder dan het na ar builen treden van het groote conflict om de hegemonie in Euro pa, hetwelk op de talrijke conferenties te ltyth, Londen en Parijs steeds zooveel mo gelijk binnenkamers was gehouden. Een merkwaardige houding in deze spannende dagen heeft weer de Fransche minister-president aangenomen, die, in te genstelling met heel de Fransche pers uiter lijk een zeer luchthartige houding aannam. Men moest de beteekenis van de rede van Loyd George niet zoo opblazen, meende Briandt Men gaf daar een veel te breeden nil leg aan. En de handige Fransche politicus effende aanstonds den weg om ook dit keer den schijn nog le redden. Hij gaf Lloyd George te verstaan, hoe het mogelijk was de pu- -dieke opinie tot bedaren te brengen. En mderdaad is het hein gelukt aan Llovd eorge s woorden een meer algemeene, pla- omsche beteekenis te geven. De Fransche kalmenr Ware" °°k «eds veel waar voor i staatshoofden is zoo (zonder dat geLecTw^u, ''J'd u!,gesle,d renlie al telefonisch luTM' d"' de ctmfe" Parijs gehouden is) en uiterlijk bTdfk te weergekeerd. Nu no, vandaag e„ mor gen eenige artikelen in enkele voorname van het bladen over de noodzakelijkheid "voortbestaan der Fransch-Engelschè l«"te voorden vrede in Europa ■nc' „misverstand" is totaal uit de wereld Ja, voor een oogenblik en voor den Uiterdijken schijn. Maar een man als Lloyd Heorge spreekt een zoo veel beteekenende, ®en zoo zeer opzienbarende rede als Za- ®r< ag in het Lagerhuis niet dan wel over- Cn met verstrekkende bedoelingen zet W1>S 0611 n'cnwe, onverwachte "P het politieke schaakbord. Men moge 0„l '!'0t doen om de schrik, daardoor dat Wa' 'ot be<,!,ren te brengeri, om- <Sn vnorthollénde n„bliek, ^nl. waardiging tot een directen breuk met door geen der beide partijen gewilde ge volgen zou lerden.de zet is inmiddels gedaan, en het spei gaat voor!. Ook al zal Lloyd George de eerst ko mende dagen weer van aangezicht veran deren en zich welwillend talen meetrekken door zijn Fransche „vrienden", het ap plaus, waarmee zijn donderfëde is ontvan gen door het grootste deel van liet F.ngel- sche volk en door een ander lid der En tente, door heel de Itatiaansche pers, zal hem er wel toe voeren van nu af de Engel- sche politiek van herstel der afzetgebie den, Duitschland, Oostenrijk cn Rusland, een politiek dus, rechtstreeks ingaande te gen de Fransche politiek, welke slechts heil ziet in een zwak en verdeeld Europa, consecpienler en krachtiger te volgen. Villaucftiw. - Door verschillende be woners van Aerdenhout is een adres gericht aan den Raad der gemeente Bloemendaal, waarin verzoehl wordt geen plannen goed te keuren, waarin van den in Aerdenhout beslaanden regel van villabouw wordt afgeweken. Aan adressanten is ter oore geko men, dat er plannen bestaan de gron den, gelegen tusschen de-n Boekenroode- weg, het huis Boekenroode, de Hout vaart en de Zandvoorterweg, te be bouwen in zoogenaamde aaneengeslo ten bouw. Men meent dat Aerdenhout zijn aantrekkelijkheid, die bet juist als tuindorp heeft, door den z.g. stads- of aaneengesloten bouw zal verliezen. BLOEMENDAAL. Vergadering van den Raad dezer go- meente te houden op Donderdag, 2ö Mei 1921, des namiddags ten 2 ure, ten Raad- huize te Overveen. De agenda vermeldt: 1. Ingekomen stukken. 2. Ontheffing bepalingen van de Bouwverordening. 3. Benoeming voor zitter Financieele Commissie. 4. Benoe ming lid schattingscommissie Rijksinkom stenbelasting. 5. 'Benoeming Commissie grondbedrijf. 6. a. Beschikbaarstelling ge bouw van de O. L. school aan het R.R.. Kerkbestuur te Vogelenzang; b. verkoop grond aldaar voor den bouw van eene onderwijzerswoning; c. restauratie gebouw vroegere openbare school, ten dienste van het openbaai onderwijs; d. aankoop grond voor do doelmatige inrichting van dezo openbare school. 7 Vaststelling bouwver ordening. 8. Wijziging politieverordening. 9. Beschikking op aires woningbouw ver- eeniging „Duiuwijck." 10. Vaststelling percentage Hoofdelijke Omslag 1921 1922. 11. Vaststelling kohieren school geld. 12. Aankoop Duinterrein. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Rederijkerskamer „ICcn- nemerland" alhier, benevens de gewijzigde statuten van de vereeniging voor Wijkver pleging te Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin, aï'liier. Vergadering van den Raad der Gemeen te Heemstede op Donderdag 19 Mei 1921, des avonds om 8 uur. De agenda vermeldt: 1. Beëdiging nieuw gekozen raadslid. 2. Notulen van 22 Maa-t j.l. 3. 2e Hvpolhe- cair crediet aan Roseahart en Houtkooper voor den bouw van middenstandswonin gen. 4. Verordening op de keuring van waren. 5. Wijziging reglement op het Bur gerlijk Armbestuur. 6. Ruiling en' ver koop grond nabij de IJzeren Brug. 7. Aan koop grond begrensd door Zandvoortsche aan Houtvaart en spoorweg 8. Vaststel ling straatnamen ten Zuiden van de Pidslaan. 9. Aanbieding herziening XXI Uitbreidingsplan betreffende terreinen ten Zuiden van de Cainplaan. 10. Afwijking artikel 32 der Bouw- en Woningverorde ning voor 2 woningen. 11. Wijziging ver ordening Hinderwet. 12. Ingekomen stuk ken en mededeelingen. 13. Bezwaarschrif ten tegen den Hoofdeliiken Omslag. Raadsstukken. - B. en W. stellen voor, van den heer Jhr. Mr P. Teding van Berk hout eenige perceelen weiland aan de Zandvoortsdhe laan, Houtvaart en den spoorweg aan te koopeu voor de som van 70.000. B. en W. stellen voor, met Th. van Asdonk eenige ruiling van grond aan te gaan en hem voor de som van 1000 te verkoopen een gedeelte van perceel, sectie A. no. 1819. B. en W. stellen voor. aan F. H. va.n Loghem en F. C. M. Hanegraat, res pectievelijk vergunning te verfeenen voor den houw van een landhuis met gedeelte lijk houten gevels, en voor den bouw van een houten villa. B. en W. stellen een wijziging in de verordening Hinderwet voor. B. en W. stellen voor, aan de stra in, gelegen of geprojecteerd tusschen de Pijlslaan, de Zandvoortschelaan. de Hout- vaart en don spoorweg, namen van be kende [>ersonen op het gebied van elec- triciteit te geven en wel: Franklinstraat, Volt astraal, Ampërelaan, Ohmstraat, Istraat, Lorentzkade, voorzoover ge legen ten zuiden van de Pijlslaan enflout- vaartkade, voor zoover gelegen ten Noor- ,an P'jlslaan, Davenport.straat rum genslra-it, Farn.t,,ysil,l.l( f- itram straat, Cuneüslaan, Werner Siemensiaan, Hughesstraat, voor zoover gelegen ten Noorden van plein 481 en Mo-rsestraat voor zoover gelegen ten Zuiden van plein 461. CaselBplein, Marconistraat. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij J. Visser, Boekenrodestraat 9, een kinderbril; E. M. v. Pel, Prinsenlaan. 8, een haarspeld; Mevr. van Deutekom, Prinsessekade 3, een hondenhalsband; Me vrouw Uvenstein, Heerenweg 100, een lorg net; K. Vorst, Edisonstraat 5, een hond; Bureau van politie Boekenrodestraat 9, een huissleutel, een grijze handmof en een broodzak; J. de Koning, Uit den Boschstraat 7, een vulpen; Bureau van po litie, Raadhuis, een jongenscape; J. G. v. Laar, Kerklaan 17, een portemonnaie; B. Kramer, Raadhuisplein 40, een zwembroek; Loerakker, Raadhuisstraat 69, een bad muts; Kleefstra, Eikenlaan 88, een horloge met ketting; café de Kastanjeboom, Bin nenweg, een damesmantel; P. v. d. Horst, Camplaan 39, een zilveren armband; R. Weijers, Bennebroekerdijk, Haarlemmer meer, een stative van fologratietoestel. Door R. H. R. alhier is aangifte gedaan van het vermissen van een heerenrijwiel. Harmonie. De opbrengst van do intee- kenlijst Ier oprichting oenen- harmonie bedraagt pl.m. 3.20. Spoedig hoopt men tot den aankoop van nieuwo instru menten te kunnen ovengaan, ofschoon het bestuur vreest, dal daarvoor nog wel eenige honderden zullen ontbreken. Vol gende week wordt waarschijnlijk een ver gadering belegd en zal men ook beraadsla gen, lnoe' aan de ontbrekende gelden te komen. Het bestuur is dankbaar voor de gulle modewerking der gemeentenaren en hoopt dat men steeds zal blijven steunen, vrat vooral nu nog zeer noodig is. Gemeenteraad. -Gisteravond te half 8 kwam de Raad in openbare vergadering bijeen. Voorzitter was de Burgemeester, de heer Eenhuis. Afwezig de heer Warmerham. Na opening en vaststelling der notulen werd als punt 1 aan de ordo gesteld een schrijven van den directeur de- ge meente lichtfabr. te Leiden, houdende de mededeeling dat door opheffing van het Rijkskolenbureau door gasfabrieken in gemeenten dicht bij elkaar gelegen, door samenwerking de kolen konden be trokken worden waardoor het gas heel wat goodkooner kon worden geproduceerd i De voorzitter stolde op voorstel van B. en W. voor aan liet bijgaand concept de clausule toe te voegen, dat 'n direc teur, mot gelijke bezoldiging, wanneer hij in zoo'n aangrenzende gemeente zou worden benoemd, hij deze betrekking moest aanvaarden. Aldus besloten. Hierna was aan de orde een voorstel van B. en W., tot benoeming van een directeur voor bet ga,bedrijf. Door hen was in overleg mot do gascommiseie de volgende voordracht opgemaakt: No. J. van Vliet, directeur van het gasbedrijf te Pornis; no. 2 J. Arends, Hoofd-op- zichter bij 't gasbedrijf te Amsterdam en no. 3 A. nogerheide, directeur van het het gasbedrijf te Dirksland. De heer Vcrduijn, lid der gascommis?ie, vroeg of den heer Warmerdam, mede-lid der gascommissie, bericht van verhindering had gezonden. Hij toch had z eb in^ c vergadering der commLsie uitgesproken voor no. 1. De voorz. zeide van neen- De heer Reggel, weth. zeide dat hij in de vergadering der gascommissie zich nog voor den een nog voor den ander had uitgesproken; hij zeide echter tot d. rr.i crc.'.i' nV een plaatsing van van Vliet als no. 1 was. Evenzoo de heer Pijnacker. Men ging over tot stemming. De uitslag was niet twijfelachtig. De stemmen slaakten n.l. vijf op no. 1 en dito op na. 2. De tweede vrije stemming had- natuurlijk hetzelfde resultaat. Volgens het regle ment van orde moest nu het lot beslissen 'No. 1 en 2 werden in den bus gedaan. Een oogenblik van spanning. De voorz. stroopte z'n mouw op (ie bus is nogal nauw) stak z'n hand in de bus, o! gewichtig moment, en bracht 'n briefje boven. Het werd opengevouwen, voorge lezen en we lioorden den naam van tien heer J. van Vliet, no. 1 van de voordracht. De raadsleden kwamen en overtuigden zich van de juistheid. Gekozen is dus no. 1 van de voor dracht. Met 1 Juni a.s. zal hij in func tie moeten treden. Hierna is aan de orde een voorslcl van B. en W. inzake hel in de vo rige vergadering gegeven ontslag aan den onderwijzer W. A. van Hemert Verzuimd was dit toen eervol te doen. De Voorz. zeide, dat de man hierdoor een kans beliep last te krijgen met zijn pensioenregeling, redenen waarom B. en W. thans voorstellen hein dit ontslag „eervol" te geven. Daar had geen der raadsleden bezwaar tegen. Als volgend punt was aan de orde een voorstel van B. en W. om aan de N.V. van het Electriciteitsbedrijf gratis een strookje grond af le staan voor een hoogspanningsgebouwlje. Dit strookje ligt achter het postkantoor. Mochten echter Hillegom cn Sassen- heim geen gratis stukje grond af slaan, dan zou ook Lisse het niet gratis afgeven. Gratis of niet gratis, zoo bleek ons uit de discussie, het komt precies op hetzelfde neer. Enfui, B. en W. kregen toestemming. Hierna werd de goedkeuring ver leend aan eenige comptabiliteitsbeslui- ten en eene af- en overschrijving dieast 1920 tot een bedrag van f 33120. Ouder de ingekomen stukken was een missive van het Ministerie van Arbeid, houdende de mededeeling, dat het nog geen termen aanwezig vindt het percentage der woninghuur van de woningen van de Vereeniging Volksbelang" te verlagen. Men vroeg echter een juiste opgave van de alhier geldende arbeidsloonen. Bij de rondvraag zeide de heer C. Schrania in de notulen van Augustus 1920 gelezen te hebben, dat toen was besloten aan v. d. Zaal Le verzoeken de dorpspomp aan te sluiten bij de pomp in de Centrale Keuken. Het dor stige weer komt weer aan en dan vindt hij het noodig, dat we de dorstigen in het openbaar van drin ken kunnen voorzien. De heer Pijnacker meende, dat we met een Norton te slaan wel resultaat ver krijgen. Aan B. en W. werd op lmn verzoek machtiging verleend een en ander le onderzoeken en uit te voeren. De heer Segers had vernomen, dat de gemeente Sassenheim op haar ver zoek van de N.Z.H.S.-Trammaatschap- pij een lokaaltje kreeg voor de meu- schen welke op de tram moesten wachten. De gemeente zou vervol gens het gebouwtje onderhouden. Zoo iels achten hij ook hier noodig. Hij vond bijv. een glazen gebouwtje in het vierkant magnifiek! Een der raads leden maakte de zeer rake opmerking dat Lisse dan beter 't gebouwtje kon geven en de Maatschappij het onder houden. Men zou eerst eens zien hoe het te Sassenheim zou gaan. Vervol gens wees hij er op dat bij enkele winkels de zonneschermen hinderlijk waren voor het verkeer daar ze te laag hingen. De voorzitter zou van daag eens gaan kijken. De heer v. Til meende, dat bij d, huidige droog'e de sproeiwagen haar seizoen wel mocht openen. Dat is reeds geschied, zeide de voorzitter, doch op haar eerste reis is de mo tor defect geraakt. Over een paar dagen is hij weer geheeld en dan zullen alle stralen heerlijk worden be sproeid zoolangde motor niet breekt. Hierna sluiting der openbare zit ting. Onze muziek vereeniging „Eensgezind," behaalde op het op 2en Pinksterdag te BerkelRodenrijs gehouden muziekcon cours in de afdesling Uitmuntendheid den tweeden prijs en in den marschwedstrijn eveneens den tweeden prijs. Personalia. De heer J. J. Barnhoorn werd Vrijdag j.t. bevorderd tot Semi Arts. De muzieikverec-niging „De Echo der Duinen" alhier behaalde op het Con cours Ie Voorburg op 2den Pinksterdag gehouden, een 2den prijs in de 2de afdec- ling fanfare, met het verplichte nummer „La touelle Fleurde, terwijl, deze vereeni ging ook een ten prijs behaalde in den Marsch wcdslrijd met de verplichte marsch Le Garde de Marine. T oetbal-serievredstrijden. Onder zeer veel belangstelling hadden op den 2en lnksterdag de openingswedst rij len plaats op het terrein van de R. K. Voetbalclub M. O. Om een uur namiddag opende N.V.0. Ill mot Quick II van Katwijk. Deze wedstrijd was zeer spannend. Na 20 minuten spelens werd door den mid denvoor van N. V. O. een fraai schot gelost wat don keeper te machtig bleek, zoodat rust inging met 10 voor N. V. O. Na de rust een mooi vlug spel. De voorhoede van N. V. 0. werkte zeer goed maar had veel pech, zoodat toen de scheidsrechter einde floot de stand nog steeds l—o voor N. V. 0. was. De uitslagen der overige wedstrijden warenWesten IIIQuick 1 50 voor Quick. Hillegom II—Lugdunum II 21 voor Lugdunum II, S. J. 0. ILugdu num III go voor Lugdunum III. Er was veel belangs telling. Het bestuur kan tevreden zijn over hot verloop en zeker mot genoegen dezen 2en Pinkster-Maan dag herdenken. burgerlijke SI'-nel. Geboren: z. van J. van Loenen—Loerakker. d. van r. Beers -Oorgelo. z. van E. M. Moolc.naar—de Ligt. d. van H. van Sehootcn Ik;ng. d. van M. f.lir. Poen—van Emmerik. d. van G. Kaasenbrood—van der Mark. z. van J. s. BlomHoekstra. d. van J- G. van Kolk—Kn:\pe. z. van II. J. KopsH ubbers. d. van M. C. Schaafsma— Houweling. Ondertrouwd: \V. Mulder en D. II. Kocdijker. J. P. van Ditivenboden er. A. M. Ileddina. Gehuwd: H. Dierkes en D. F. A. Schmitz. Th. H. de Pater en Chr. J. Hozeman. hCr. J. Grootes en M. J. Leeuwendal. Chr. J. Rijs en C. M. Heijstok. IJ. Nooitgedagt en A. van Brug. II. J. Kinders en E. Nieuwbuurt. H. A. Lonnee en E. W. Verzijlbergh. M. E. van Montfoort en M. E. Verzijlbergh. A. Wild schut en J. Karbaat. Overleden: Adrianus Swartjes, echlg. van A. Koning, 78 j. Gemeenteraad. Dinsdagavond verga derde de gemeenteraad. Aanwezig alle leden. De voorzitter doel mededeeling van de ingekomen stukken. Een verzoek van het bestuur van de af- deeling Santpoort der vereeniging „Volks onderwijs", om toekenning van een jaar- lijksche subsidie ten behoeve van een door haar in 't leven geroepen cursus in de Fransohe taal, welke buiten de gewone schooluren, aan school F wordt gegeven. B. en W. deelen ten aanzien van dit ver zoek mede, dat bij raadsbesluit van 15 December 1916 aan adressant kosteloos in gebruik is afgestaan een lokaal van de openbare lagere school F te Santpoort, ten behoeve van liet houden van bovenbedoel den cursus. In verband met het feit, dat kennis van de Fransche taal niet meer als eiseh word! gesteld voor toelating als leerling tot een hoogere burgerschool, of een gymnasium, zijn B. en W. van oordeel, dat de gemeente door de beschikbaarstelling van een loka liteit voldoende hare medewerking in deze verleent. Zij stellen daarom den gemeente raad voor, afwijzend op bovenvermeld adres te beschikken. Een schrijven van het bestuur der Ma- ria-Patronaats-Commissie te Wijkeroog, waarbij wordt toegezonden eene begrooting voor 1922 en verzocht wordt 30 pet. der onkosten te vergoeden. Naar B. en W. om advies. Een schrijven van J. van Willigen c.s. inzake het woest rijden van automobielen en motorrijtuigen over den Wijkerstraat- weg te Wijkeroog, met verzoek daartegen maatregelen te nemen. B. en W. stellen voor dit ter afdoening in hunne handen te stellen. Medegedeeld wordt: Bij de stukken is gevoegd een afdruk van liet Koninklijk besluit van 24 Maart 1921, waarbij is bepaald, dat het in alle gemeenten verboden is, zonder toestem ming van B. en W. een woning te ont trekken of onttrokken te houden aan de bestemming, die zij op 1 Juni 1920 had, of zonder diezelfde toestemming een wo ning af te breken. In verband hiermede stellen B. en W. den gemeenteraad voor, de verordening tegen beperking van de woongelegenheid, vastgesteld bij zijn besluit van 16 Maart 1920, in te trekken. In de raadsvergadering van 15 Maart 1921, werd in handen van B. en W. om praeadvies gesteld een adres van C. Wit- teman te Jan Gijzenvaart, houdende klach ten over het toebrengen van schade aan zijn eigendommen (o.a. het weghalen van een afscheiding) door bewoners van de woningen der R.-K. Vereeniging genaamd „Woningbouwvereeniging" aldaar, en het verzoek de schade te doen herstellen. Uit een daaromtrent door den commissa ris van politie uitgebracht rapport blijkt, dat het feit reeds geruimen tijd geleden moet hebben plaats gehad en de omstandig heden waaronder dit geschiedde, niet meer zijn na te gaan. B. en W. stellen den gemeenteraad daar om voor, adressant te berichten, dat om die redenen niet meer op dit geval kan worden ingegaan. Ingevolge art. 148 der bouw- en woning- verord. zijn bij de stukken gevoegd de sta ten van vrijstell., afwijzingen en bijzonde re vergunningen, verleend, krachtens de ge noemde verordening, in het jaar 1920. Overgelegd wordt een schrijven van 19 April 1921, van den Minister van Onder wijs, waarbij wordt medegedeeld, dat niet voldaan kan worden aan hef door B. en W. aan de Kroon gedaan verzoek, om verkrijging van een buitengewoon Rijks subsidie over 1919 tot een hooger bedrag dan 50 pet. der uitgaven ten behoeve van de salarisverhoogingen van het personeel der visscherijschool. Op het verzoek der vereeniging Volks onderwijs inzake den cursus in de Fran sche taal wordt het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken met 96 stommen goedgekeurd. Goedgekeurd worden de voorstellen tot wijziging en aanvulling van het reglement voor de schoolvergaderingen aan de Openbare Lag. scholen, tot levering van gas en water in de gemeente Bloemendaal, tot gronduitgifte in erfpacht aan Woning- bouwvereenigingen, tot verlenging van den ontruimingstermijn van eenige onbewoon baar verklaarde woningen te Velseroord, tot aanvulling der verordening tot regeling der bezoldiging van de ambtenaren in dienst der gemeente, tot vaststelling van verordeningen op de heffing en invorde ring van opcenten op de hoofdsom der ver mogensbelasting, tot intrekking van vacan- tiegeld, toegekend aan den voorzitter der Duurtecommissie. Hierbij brengt de heer Nctscher namens den raad hulde aan den heer ltandgraaf, voor alles wat deze in 't belang der bev-lkin- h»«fi -«l-jjm w:,nrhli de voorzitter zich namens het college aan sluit. Hel voorstel 'ot nadere regeling van hef onderwijs aan -„hooi F. le Santpoort, om dervindt scherpe critiek, vooral van 4 beeren Sluiters en Vermeulen. De heel Sluiters zegt, dat hel niet aangaat een khi-r onder te brengen in een oude schuur, dan is de oude scrcetarie veel geschikter. Als dit voorstel aangenomen wordt, komt ei verzet van de ouders. De heer Vermeulen stelt een motie van orde voor, waarin B. en W. gevraagd wordt het voorstel terug te nemen en nader le onderzoeken en om ondertusschen met B. en \V. van Schoten een regeling te tref' fen inzake de uit Schoten hier school gaande kinderen. Deze motie wordt nief 98 stemmen aangenomen. Tegen sten: -e de linksche leden en de lieer Sluiters, Jie een ander voorslcl had. Mevr. Beers en fit' lieer Tusemis stemden voor. Ook het voorstel tol grondovername ter, verbetering van den Brederodeweg en overname in beheer en onderhoud van den weg, loopende van liet station Santpoort naar de grens der gemeente bij Klein Vel- serend, ondervond criliek, vooral van ria heeren Vermeulen en Netscher. De laalsta vroeg of er geen streek of truc van God m. Staten achter schuilde en of als dit voord i aangenomen werd, men zulke streken ulel meer verwachtte. Spr. geloefde van niet gezien de vroegere houding van Gedep.. Staten, b.v. ten opzichte der gaslewering am) het Prov. Ziekenhuis. Spr. stelt een amendement voor, om in de overeenkomst te laten vervallen, dat Gedep. Staten het recht krijgen tot het 1 ;- gen van geleidingen en van het vernieuwen van spoorwegrails in bedoelde wegen. Het eerste deel van het voorstel, inzake overname en de overeenkomst, wordt met 98 stemmen aangenomen. Hel tweede v- deelte, om voor de verbetering een crediet van f 7700 te verleenen, wordt met 8 0 stemmen verworpen. Voor het aanbrengen van herstelling in woningen van hoofden van schoten, wordt een crediet van f 850 verleend. De financieele besluiten worden go keurd. Op de adressen van de te Chr. Bewaar school en de Insinger Bewaarschool l« IJmuiden om bijdragen voor deze in.! ;- lingen over 1921 en van de afd. Velsen van deiGNed. R.-K. Bond van Overhei 's- personeel St. Paulus, inzake toekenni. van eene jaarlijksche toelage aan r'.t! weduwe van den gcm. werkman N. G. Bohm, word goedgunstig beschikt. Bij het verzoek der R.-K. Bewaars.'i, 4 te Velseroord om eene tegemoetkoming in de kosten voor die school, wordt het voorstel van B. en W. om afwijzend beschikken verworpen met 89 stenim ,i. Op liet adres van de geldoplialers bij t gasbedrijf en de waterleiding om rangst-h king hunner functie in een hoogere salaris groep, wordt afwijzend beschikt. Het voorstel van B. en W. inzak - hef adres van de vereeniging tot bestrijding der tuberculose te Velsen van subsi h - voor 1921, wordt teruggenomen. Tot hoofd van school D te Velsei m. I, wordt benoemd de heer J. W. van Oos- terom, hoofd ecner school te Aalsmeer. Na de rondvraag wordt de vergadering gesloten. Dirk Rosa 35 jaar, geboren te Spuarn- dam 22 Mei 1882, van beroep los werkman wonende te Haarlem, thans ged. in 't Huis van Bewaring te Haarlem, moot Donderdag 2 Juni 1921 terecht stuan ter zake: dat hij op of omstreeks 5 Novernb 1910 onder de gemeente Haarlemmeili; u-> en Spaarnwoude in de onmiddellijke na bijheid van Spaarndam, alleen, althans te samen en in vereeniging met een on bekend gebleven persoon, opzettelijk Cor nelia Melehicr en Willem Melcfcinr, ont vanger van de gemeente Spaarndam, van het leven heeft beroofd, door daartoe eerstgenoemde, na haar met een hakmes, althans hard voorwerp, met geweid op zettelijk, op althans tegen hei hoofd te hebben geslagen, tengevolge waarvan een levensgevaarlijke sehedelfraetuu,: ontstond, opzettelijk met geweld mot e r, scherp mes, althans scherp voorwerp door eene, althans twee sneden, een diepe doodelijke wonde aan den hals toe to brengen, waarbij de grooto rechterlials- slagader en de rech terhalsader werden doorkliefd, althans aangesneden en door daartoe laatstgenoemde eveneens op zettelijk en met geweld met een mes, althans scherp voorwerp meerdere sneden en steken in hoofd en hals toe te bren gen, waardoor een doodelijke wonde aan den hals ontstond, waarbij de schildklier en de bloedvaten daarvan, benevcus da luchtpijp werden doorkliefd, tengevolge van welke handelingen beide bovenge noemde personen onmiddellijk, althans korten tijd daarna aldaar zijn overleden door verbloeding en zulks na alleen, al thans te samen en in voreeniging niet bovenbedoelden onbekend gebleven per soon te voren in kalm overleg en na rijp beraad het voornemen te hebben op gevat en het besluit te hebben genomen, Oorne'ia en Witlom Melchior voornoemd, althans laatstgenoemde, opzettelijk van het leven te beroöven. Er worden meer dan 50 getuigen go- dagvaard.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1