Eerste Blad, indrukken van den dag] Dinsdag 24 mei DC ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VC PER KWARTAAL PER WEEK FRANCO PER POST PER KWART. Bill Oit nummer bestaat uit 2 blader EGMOND-BINNEN. NOORDWIJKERHOUT. 187. HET BESTAANSRECHT DER REPAILLEj PARTIJ. De vorige week is de vraag, ot liet nood wetje tot wering van ongewenschte elemen ten uit de Provinciale Staten en de Ge meenteraden, als een spoedwetje onmiddel lijk in behandeling moest worden genomen door een meerderheid in de Tweede Ka mer ontkennend beantwoord. Daardoo heeft het anti-de Gelder-wetje zijn eigen lijke beteekenis, welke in zijn actualitei gelegen was, verloren. Nu komt het bij d< eindelooze reeks departementale stukker en verdwijnt daar wellioht met zoovele an dere ontwerpen, welke het nooit tot open bare behandeling brachten. En dat zou misschien ook maar hot beste zijn. Want het is al wel gebleken, dat de Kamer in meerderheid al heel weinig voor dat soort gelegenheidswetgeving voelt; en dan is het maar beter, dat aan de Re geering dit echec bespaard blijft. Maar moet er tegen de uitwassen van kiesplicht en algemeen stemrecht dan niets gedaan worden? zal men vragen. Een vraag echter, die meer klemt, is, of het mogelijk is, het geweftschte doel te bereiken zonder tot inconsequenties en onwettige middelen te vervallen. De jongste verkiezing te Amsterdam is een geweldige teleurstelling geworden voor degenen, die in algemeen kiesrecht de laat ste verovering der democratie zagen, ja, het algemeen kiesrecht zou aan de democratie eerst de gelegenheid openen, om hare kracht en macht te toonen. Die leuze is jaren lang door de roodc partijen, later uit stembusoverwegingen ook door de vrijzinnigen gevolgd. Het is goed er eens in dit stadium aan te her inneren, dat algemeen kiesrecht bij de rechlsj^^^dljen en de overgroote meer- 'rgcrs en voormannen, rc'MrVspiPm on dervonden. Mei heeft het in onze kringen nooit bij verkiezingen als een stokpaardje bereden heeft zich ten slotte neergelegd bij de meening, dat de tijd wellicht rijp was, om alle staatsburgers en burgeressen mondig te verklaren. En wie ook daaraan nog twij felden, gaven hunne bezwaren welke nooit principieele, maar altijd opportunis tische zijn geweest op, om door een compromis een veel grooter goed, nm de vrijheid van het onderwijs te bereiken Wat is er echter van de verwachting dat liet algemeen kiesrecht ons als een rijpe vrucht in den schoot viel, terecht gekomen? Bij de jongste verkiezingen te Amster dam bleven 65.000 stemgerechtigden, ja stemplichtigen, van de stembus weg en tneer dan 14.000 kiezers maakten hun bil jet moedwillig tot een. bespotting der de mocratie, door op een maatschappelijken drenkeling te Stemmen. Welke moet onze eerlijke conclusie bier uit zijn? Dal het algemeen kiesrecht niet aan zijn verwachtingen heeft voldaan. Vele tienduizenden waren op het oogenblik van invoering van algemeen kiesrecht, politiek gesproken, nog niet rijp. Onze democratische instellingen moeten nu de wrange vruchten van dezen loop van zaken plukken. Want iedere stap, welke thans zou worden gedaan om de publiek rechtelijke lichamen voor ongewenschte in dividuen Ie behoeden, is noodwendig een ingrijpen in het vrije bescl^vkingsrecht der kiezers, heeft dus uiteraard een reactio nair karakter. En nu is het 't noodlot van de ultra- democratische partijen, de socialisten voor namelijk, dat zij de beperking van dat vrije kiesrecht moeten helpen verdedigen, om Parlement en gemeenteraad voor Had-je- '«e-maar's te behoeden. De felste voorstan ders van het algemeen kiesrecht staan nu 'n het eerste gelid om het weer te be- snoeienl Het fatum heeft vreemde grillen. En nu gelooven wij, dat, nu wij eenmaal met het algemeen kiesrecht gezegend zijn, Vij de gevolgen en volle consequenties zul-' l«n moeten aanvaarden. Het algemeen kies- ffioht is niet zulk een gezond instituut ge- kieken als menigeen had verwacht. De kwa- 'en, welke het mee ter wereld heeft ge- kracht zijn de repaille-partij en de weg blijvers bij de stembus. Maar de oorzaak ö'er ziekte is alleen de misrekening, dat •hen voor politiek-rijp aanzag, wie het niet 'varen. De genezing ligt dus voor de hand, Am. opvoeding tot politieke rijpheid van de °vergroqte meerderheid der kiesgerechtig den. Gelukt dit niet in zoo'n korten tijd, dat onze democratische instellingen van een ^«rval, tengevolge dezer ziektekiemen, kunnen gered worden, dan moet heel het kiesrecht worden herzien. Alle andere middelen zullen lapmiddelen 'ijken. »den worden voor 2 Juni aan het Zuid-Willemsvaart 257 den Bosch. Mocht iemand nog een plaatsje hebben voor Hongaarsche kinderen, die 15 Juni a.s. in Holland komen, zoo gelieve die zich spoedig op te geven bij de(n) secre- taris(resse) van zijn (haar) afdeeling. Aardig succes. De heer H. J. F. Sterk, confiseur-pattissier alhier, behaal de op de Internationale Banketbakkerij wedstrijden te Amsterdam twee tweede prijzen. Volksbond. Vrijdagavond werd opgericht een afd. „Brandstoffenvoor ziening". Wekelijks zal liet bestuur bij de aangesloten leden een willekeu- rij; onhalen om zoodoende 'n spaarfonds bijeen te brengen, waar uit in den winter de brandstoffen be taald. kunnen worden. Nieuwe leden kunnen zich steeds aansluiten. De ge storte bedragen kunnen door de leden ten allen tijde weer in hun geheel op gevorderd worden, zonder dat eenige kosten worden afgetrokken. In Sep tember krijgen de meergegoeden ge legenheid eveneens een bedrag le stor ten voor den aankoop van brandstof fen. Zoo hopen de oprichters liet dub bele voordeel te hebben van spaven en van coöperatieven inkoop. De zaak wordt op bescheiden voet begonnen, docli zal stellig blijken, een succes te worden, zoodat het volgend jaar deze afdeeling meer zelfstandig zal kun nen werken. Op verzoek van een der leden zal het bestuur trachten een geitenfok- vereeniging op te richten. Ook zullen exemplaren van de Encycliek „Rerum Novarum" verkrijgbaar worden ge steld, terwijl déze rondzendbrief in den komenden winter nader besproken zal worden. Onderwijs. B. en W. dezer ge meente benoemden tot tijdelijk onder wijzer aan de O. L. School te Eg- mond aan den Hoef den heer A. P. Heijboer van Velzcn en tot onder wijzeres aan de O. L. School te Eg- mond-Binnen mej. N. Porlegijs van A llrmoil* Oprichting R. K. Mnnekvereeniging. Vrijdagavond had alhier in café v. d. Berg een vergadering plaats van een 20-tal inwoners van ons dorp, die door den WelEerw. beer J. J. M. Pcpcrkom, kapelaan der St. Jozef parochie alhier, waren uitgenood!gd om te bespreken de mogelijkheid om te komen tot het oprichten van een R. K. Muziékvereeniging. Ook de Wel Eerw. heer M. v. d. Eem, kapelaan der St. Victorparochie, was tegen woordig. Door den WelEerw. heer Peperkorn werd de vergadering met den Chr. groet geopend en werd door hem op zeer heldere wijze aangetoond dat het in strijd is met de Bisschop pelijke besluiten, om Lid te zijn van een neutrale vereeniging, zoodat het dus noodzakelijk is, dat er een R. K. vereeniging op dit gebied wordt op gericht, opdat de leden, die deze lief hebberij wenschen te beoefenen, niet langer gedwongen zijn lid te zijn van De Echo der Duinen". Door Z.Ew. werd de medcdeeling gedaan, dat de oprichting van een R. K. Muziekver- eeniging wat betreft de financiëelel zijde, verzekerd is. Echter zou hij villen voorstellen, om met het be-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1