Eerste Blad. NALEZING Stadsnieuws DAMIAATJES woensdag 25 mei in* 44ste JAARGANG No. 13845; DC ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN i PER KWARTAAL £25 PER WEEK0 25 PfiANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.571/* BüRI|\ux. NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Wegens den feestdag van het H. Sacrament, zal dit blad morgen niet verschijnen. Van de Jaarvergadering der Kamercentrale'Haarlem DE DROOGTE Mgr. Stoffels 12^ jaar deken van Haarlem. 'Ier Liefde öoas Zeer eigenaardig geeft Mr. Bomans m.i. (leze jaarvergadering weer. Het aantal af gevaardigden was voldoende. Stekelige punten kwamen er niet op de agenda voor. Maar de kwestie Velsen dan? Wie had van zijn principalen opdracht ontvangen ddt punt op de agenda te plaat sen? Of zijn de bestuurders tegenwoordig de voogden en niet de lasthebbers der alge- meene vergaderingen? Het besluit was bij meerderheid van stemmen, ondanks de vreeselijke bedrei ging van het bestuur van den provincialen kieskring Velsen gevallen en daarmede moest het uit geweest zijn, hetgeen alle afgevaardigden j.L Zaterdag beaamden. En wat zouden we anders spoedig op straat hebben goloopen. Het parool van het bestuur was im mers, sic volo, sic jubes, zoo wil ik het hebben en zoo zal het ook gebeuren en men behoeft dan slechts te knikken, want door te spreken wordt men opposant en het galmen is walgelijk om aan te hooren. En wat denken de heeren afgevaardig den wol van de tientallen vergaderingen. Welke Mr. Bomans met zijn bestuursleden, srvaren mannen had? Het vorig jaar verklaarde hij in de laarvergadering openlijk, dat hij bijna geen contact met het overig dagelijksch bestuur had en deswege uit Haarlem twee perso nen te willen assumeeren om in belang rijke zaken een beslissing te kunnen ne men, daar hij anders de verantwoordelijk heid niet wenschte te dragen er tevens na drukkelijk bijvoegend, dat hij als voorzit ter toch zijn ontslag zou nemen. Ook in de laatst gehouden vergadering w erd door hem o[>gemer,kt, dat de inge komen stu-kken. welke reeds voor weken waren afgezonden, eerst dien morgen in zijn bezit waren gekomen, En die 2(5 tegenstanders van de Bossche nolie? Allemaal menschen uit dorpen en ge huchten, die te beperkt van inzicht en te hekrompen van verstand zijn om door sta tutenwijziging uit te kunnen drukken wat :e willen. Het moet van onderaf aangroeien zegt Mr. Bomans. Maar als men dan gaat vertellen, dat hten van bovenaf niet wil gedicteerd wor- ^cn wat men te doen of te laten heeft, "chopt men tegen het heilig huisje, immers ^t bestuur lust geen statutenwijziging, °mdat men vreest, dat hun prestige te veel T'a' borden afgetakeld. Nu, mr. Bomans, Wanneer het sub dignitate is met ddt heT' V°^ 'e vergaderen, zorg er dan in de VOrv°h> voor, dat ge als afgevaardig- e i'cchls zulke dames en heeren bijeer.- fjadert, die er netjes uitzien en doen, jjtkel knikken en al hetgeen het bestuur enkt te moeien dicteeren met veel genoe gen slikken. U, mijnheer de Redacteur dankend voor Se verleende plaatsruimle. JAC. ZUURBIER, afgevaardigde der R.K. Kiesvereen. ..Recht en Plicht", Wijkcroog. Naschrift: In tegenstelling mijner ge woonte nooit naschriften te leveren, wil ditmaal den heer Jac. Zuurbier aan stonds antwoorden omdat het hier ge<m Uersonenpolemiok is maar het debatje °or>t over eene gewichtige zaak. c z°nde de toon van Jac. Zmirbior's ■ton rijven menigeen te veel herinnerend Y1" schrijvers naam afschrikken, juist °ze herinnering snoort mij aan hem te n woorden, dien ik sinds jaren ken als a°tief strijder in dienst der B.K. Staatspartij. Bovenstaand stukje dan brengt beter I, argumcntotie ook de juist- deugt de^st^T^Tr' 8,1 daa* Zuurbier (en de zijnen?! V rt ongelijkt en verdrukt zijn gowordenTp 1 Mei- Ais°f zij. redenen tot klagen hebben. Niets is minder waar. Volgen wij zijn betoog: De kwestie Velsen bracht ik 0p de a5?enda. Ik bopaalde datum en uur van vö*Kadering, deed den beschrijvingsbrief ronddoolen van Haarlem uit, ik bodissel- v dat all6s- Want ik ben voorzitter. £.6<m niet alleen „lasthebber" van den «eskring, ook voorzitter, voorganger, lei- ar. verantwoordelijk vertrouwensman en a z°odanig, met plichten en rechten Waa°rï" ^'ua 'n Z0keren zin: voogd. Ja de T„'i hot woord slecht gekozen, antv- '3 kwaad. U is niet ver- Sake °0r^e''jk voor den goeden gang van gij mij volgt, d.w.z. a's gij uw bestuur vo'gt, in alle dubieuze kwes ties, zijt gij van de verantwoordelijkheid af, onze verantwoordelijkheid echter wordt te grooter naarmate gij ons in goed vertrouwen volgt. Ik huiver voor derge lijk vertrouwen, ik wil discussie. Daar om wordt onzerzijds steeds de disousme geopend (dat heeft ds afgevaardigde toch wel eens gemerkt?) zelfs al vraagt nie mand het woord over dit of dat punt. Wij wenschen dat men het met ons eens zij met volledige kermis van zaken, met groote bewustheid, niet „omdat het wel in orde zal zijn". Daarom protesteer ik hier tegen een ergerlijke, hoogrt pijnlijke en zeer on waarachtige aantijging, alsof het bestuur het „sic volo sic iubeo" in praktijk brengt. Niemand van het bestuur zou toelaten dat daarheen, zelfs bedekte lijk, gestreefd werd. Waarlijk daarvoor rijn zij te goede democraten. Maar, mijn waarde heer Zuurbier, de mocratie is geen anarchie. De voorzitter handhaaft da orde en roept tot de orde. dat is niet alleen zijn recht, maar (schrik niet!) zelrn zijn dure en zure plicht. „Door te spreken wordt men opposant, ïen behoeft slecht3 te knikken". Ziedaar de mentaliteit. D© lezer begrijpt door deze zinsnede nog beter wat ik bed ooi dan door mijn twee artikelen. Spijtig alleen doet het aan dat hij dat schrijft, in wiens opmerkingen op de vergade ring door den voorzitter onder 'n oprecht woord van dank goede nota is genomen, olfs onder de toevoeging kan den secre taris: noteer dat. De zinsnede „En wat denken enz." is beleedigend. Maar zoo is de zielstoestand: aan woorden van een voorzitter mag men twijfelen. Een leider gelooft, men niet op zijn woord. Laat de voorzitter echter niet het hart hebben aan een woord van een afgevaardigde te twijfelen. Mag ik den heer Zuurbier hier toevoegen, dat de bur gerlijke beleefdheid ook en zelfs in acht genomen moet worden jegens zijn eigen katholieken voorzitter? Al mijne verkla ringen zijn juist en oprecht. Wie daarover twijfel durft uit te spreken, doet niet al leen iets Wat hij jegens God te verant woorden hezft, maar ook jegens zijn par tij, daar er niets meer verwarrends is dan twijfel uit te spreken en te suggereeren over de woorden van zijn voorzitter en afgevaardigde. Eer men dat doet, moet men wel zeer lang nadenken. U had zoo'n haast dat u niet eens mijn 2de artikel af wachtte. Gij typeert den huldigen opstan- digen geest beter dan boekdeel-en. Wat mij spijt van den heer Zuurbier, als gezegd een arbeider in den wijngaard des heeren. Gij volstaat echter niet met een knipmes rond te dolen, gij moet snoeien en kerven waar de natuur dien hulp vraagt. Het snoeimes kan een gevaarlijk wapen wor den in de hand eens onbevoegden. Mijn ontslag. Hoevele malen bood ik het aan? Sinds 1918 reeds toen het prae- siöium mij werd opgedrongen en ik hoop te dat de vooruitgeschoven heer Braak huis president zou worden. Is het baantje op zich zelf al moeilijk, nóg moeilijker wordt het voor den afgevaardigde, wiens adviezen zoo licht gewogen worden naar de laatste zijde, hoezeer als voorzitter ge geven, Heeft u daaraan ook wel eens ge dacht? Vindt u 't ook onjuist? Nu. ik nog veel meer. Kunt ge mogelijk ietwat waar- deeren dat ik nog op die voorzitterstoe! bleef zitten, een plekje, dat door niemand geambieerd wordt. Men heeft u niet ge vraagd"? Neen, maar u gevoelt zelf wel dat u daardoor geen onrecht wordt aange daan, immers of liever trouwens: de voor zitter moet in Haarlem wonen. De 26 tegenstemmers tegen de Bossche motie, allemaal menschen te beperkt van inzicht en te bekrompen van verstand? Gij moet van deze afgevaardigden afblijven, mijnheer Zuurbier, die na een welgevoerd debat meenden aldus te moeten stemmen naar eer en geweten. Gij bedoelt tooh niet als hadde ik die qualifaoatie gegeven? Die grove woordverdraaiing aanvaard ik als dan als wederom een bewijs hoe alles ge oorloofd is jegens een voorzitter oener Kamercentrale, die straks hopelijk een klei ne -10.000 stemmen aan de Roomsche lijs ten moet toevoegen. Wat u over de Statutenwijziging zegt, be grijp ik niet; alléén weet ik dat de gedach te vlak vóór de verkiezingen, statutenwij ziging aanhangig te maken, door het Be stuur en d<4 groote meerderheid der verga dering meer dan absurd geacht werd. Ons prestige rust niet op statuten, doch op ver schillende zuilen, waaraan gij. Zuurbier, aan 't wroeten zijt. Ik vergaderde veel met arbeiders en ik ben mij bewust daarom veel met wezen lijke heeren, met vare gentlemen te ver gaderen. Mannen van recht en orde, liefde en plicht, van kennis en gevóél van ver antwoordelijkheid ook. Aan den lieer Zuurbier, dien ik naar mijn f)este weten en met alle beleefdheid en be zadigdheid van zoo lang antwoord diende, voeg ik nu toe: herzie u zelf voor het te laat is. Gij zijt op het hellend vlak, glad van argwaan, uit het lood geslagen wijl gij het waterpas niet aanlegde dat onontbeer lijk is in onze partij, zijnde bron van ver trouwen, discipline, geduld en offervaar- 1 digheid. Gij mist die deugd waarvan de Apostel Paulus getuigde: „Als ik de liefde niet 'neb, zoo heb ik niets." MR. BOMANS, Voorzitter der Kamercentrale Ilaarlcm. 26 MiEI. 8 uur Vrijwillige Bur- AOENDA De Kroon gerwadht vergadering. Terrein Ktnderhuissingel 8 uur Circus Carré Grooie Kerk 7.30—8.30 Orgelbe speling door den heer G. Robert. AGENDA 27 M^1- Sociëteit „Sint Havo." 8 u»r Wo" ning-bouwvereeniging „Sint Bavo 8 uur Refcraitefonds 8 uur Rederijkers. Spaarbank Sint Rosa Nassaulaau 50. Bisschoppelijk Museum Dagelijks uitgezonderd Zaterdag- Zon- en feestda gen toegankelijk. Oud-Holland Verwultt Strijkor kest. Familie-Bioscoop Voorstelling. Kinderhuissingel 8 uur Circus Carré. DIOCESANE BOERENBOND. Dinsdag hield de Diocesane Boeren bond een algemeene vergadering in ge bouw „St. Bavo". Ook de Geestelijk Adviseur, de Zeer- Eerw. Heer Rector J. H W. Borsboom, was aanwezig, alsmede de rechtskundig adviseur, Mr. A. Tepe Na opening do-or den vice-voorzitter, den heer C. P. J. Paardekooper, met den Christelijken groet, werden de notulen I gelezen en goedgekeurd Dan bracht de voorzitter aan den af getreden voorzitter, den beer H. Klaver, een hartelijk woord van dank voor wat hij voor den Boerenbond gedaan heeft, terwijl op voorstel van den voorzitter besloten werd, het Hoofdbestuur te ver zoeken, den heer Klaver tot eerelid te benoemen. Medegedeeld werd, dat de regeerings- bemoeiingen ten opzichte van de melk voorziening voorloopig ten minste van de baan zijn. De heer H. Ruijter, secretaris van den Bond, is benoemd lot hoofdambtenaar van den A. B. T. B. te Arnhem, zoodaf hij, in verband daarmede, ontslag als se cretaris van den Diocesanen Boerenbond ingediend had. Dit ontslag werd, onder eenige dankwoorden van den voorzitter verleend Van den F. N. Z. was een verzoek in gekomen, dat de Dioc. Boerenbond ziin medewerking zou willen verleenen, bij mogelijke stagnatie, de mclkvoorziening in de steden te bevorderen De F. N Z. wilde echter alleen aan gemeentebes luren levere-i, niet aan ge organiseerde melkveehouders en melk inrichtingen. Het Bestuur had daarop geantwoord, dat het wel het plan toejuichte, doch niet aan gemeentebesturen wilde leve ren, om alle overheidsbemoeiingen bui ten te sluiten. De vergadering sanciion- neerde onder applaus dit antwoord. Verder werd meegedeeld, dat alle door den Dioc. Boerenbond vooreestelde re dactie-wijzigingen op de „Warenwet" zijn overgenomen door de regeering. waardoor het onaannemelijkste voor de boeren uit de wet verdwenen is. Dan kwam aan de orde de bespreking van het rapport der door het Hoofdbestuur ingestelde commissie tot organisatie der Melkveehouders in den L. T. B Twee jaren geloden zijn twee commis sies, een voor Zuid-Hol land en een voor Amsterdam benoemd, welke tet taak had den, goede verkoopsvoorwaarden voor de melk te verkrijgen. Dit i3 der commissie voor Amsterdam niet gelukt. Om verschil lende redenen, o.m., omdat men wilde streven naar een behartiging der melk- veehoudersbelatmen door de melkveehou ders zelf, werd oen nieuwe commissie benoemd, welke tot taak had, te onder zoeken, op welke wijz*», de B.K. Melkvee houders rond Amsterdam het beste zouden zijn te organiseeren. Deze commissie was tot de conclusie gekomen, dat door de tot stand gekomen cenralisatie van den melkhandel 't hoog noodig was, dat alle melkveehouders in een hechte organisatie schouder aan schouder staande hun belangen zullen be- wtigen. De macht dor organisatie moet, volgens de commissie, gesteld worden tegenover den melkhandel, dio liier en daar la- geren prijs betaalt dan de zuivelwaarde. Do nieuwe „Warenwet" zal sterk be vorderen, dat de melkveehouders, hun product na de winning voor de afle vering te zamen brengen, ten einde te be reiken, dat de melk aan de zeer hoog gestelde eischen voldoet. De commissie concludeert, dat de oprichting van een organi aiie, waarin door belanghebbenden de melkveehoudersbelangen worden be hartigd in den L. T. B„ noodzakelijk is. Waar de belangen niet overal in details dezelfde zijn, prefereert de oommissie het zoogenaamde kringenstelsel, terwijl uit deze kringen een bestuur van den op te richten B. K. Bond van Melkveehouders zal worden gekozen. Met algemeene stemmen was het uit gebrachte rapport door de commissieleden goedgekeurd. Het hoofdbestuur had het rapport der t commissie in handen van het bestuur van den Dioc. Boerenbond gesteld, terwijl het bestuur zich volkomen met de conclu sie kon vereenigen. De hoer van den Borg, Haarlem, wcucchto eon zelfstandig bestaan v. tl. meJkveehoudersbond naast den Dioc. Boe renbond. De voorzitter merkte op, dat dan ook de andere vakgroepen ap-uto organisaties zouden stichten, waardoor er van de behartiging der vakbelangen niets terecht zon komen. Ook het Hoofdbestuur is tegen elke scheuring. De heer Euvter verdedigde het voor stel der oommissie, waarop de heer van den Berg antwoordde, dat hij het wel m we) van den op te richten melkveehou- dersbond niet af wilde laten hangen van den Dioc. Boerenbond, doch afvaardiging vilde van eiken vakgroep in 't Hoofd bestuur. De heer Buyter toonde aan, dat op de laatste algemeene vergadering alen dergelijk besluit reeds genomen was en de wensoh van den heer Van den Berg dus reeds was vervuld. Na nog enkele inlichtingen werd het voorstel van de commissie met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter bracht dank aan do commissie voor haar werk, terwijl het Hoofdbestuur voorge steld zal worden, dezelfde commissie te benoemen, om de stichting van den Melk- veehoudersbond tot stand te brengen. Tot bestuurslid in de vacature H. Kla ver, werd gekozen de heer J. de Jong, uit de Haarlemmermeer, terwijl tot voor zitter gekozen werd de vice-voorzitter, de heer 0. P. J. Paardekooper, uit Oegstgeest. De vorige week is in de algemeene vergadering besloten, een commissie te benoemen (uit eiken vakgroep 3 leden), die zou onderzoeken, of reorganisatie van den L. T. B. noodzakelijk was en zoo ja, op welke wijze. De Dioc. Boerenbond koos de heeren J. v. d. Berg, uit Haarlem, P. Timmer, uit Ouderkerk a/d Amstel en J. v. d. Zwaan, uit Ouderkerk. Onder applaus werd een voorstel van den geestelijk adviseur aangenomen, aan het Hoofdbestuur voor te stellen, een onpartijdig voorzitter der commissie te benoemen. Door den voorzitter en ook uit de ver gadering werd den heer Buyter verzocht, als nog op zijn ontslag yterug te komen. Na de rondvraag werd de vergadering met den Christelijken groet gesloten. Hoewel de stadsmenschen vrijwel allen in hun nopjes zijn, dat het de laatste weken aanhoudend droog, zon nig weer is geweest, wordt diezelfde droogte voor de plattelandsbewoners vreesaanjagend. Hard wordt cr naar regen verlangd. Hij blijft te lang uit Men zoekt deze langdurige droogte periode op wetenschappelijke manier te verklaren. Zonnevlekken, Noorder licht, magnetische storingen worden als oorzaken genoemd, maar wat hel pen al die uitleggingen? Regenwater is er noodig, en spoedig. De vruch ten der aarde hebben het water, dat hun groeikracht versterkt, dringend noodig. Onder meer hebben vooral 4e aardbeien veel van de droogte te lij Jen, op verschillende plaatsen op het platteland worden H.H. Missen opgedra gen om Gods zegen af te smeeken over de vruchten der aarde en tal van geloo- vigen wonen deze H.H. Missen bij. Regen! Regen! vrijdag a.s. hoopt de HoogEerw. Heer Mgr. G. H. F. Stoffels zijn 121/2-jarig feest te herdenken als deken van Haar lem en pastoor der St. Jozephs-parochie. Hoewel Deken Stoffels dit feest liefst ongemerkt voorbij was gegaan, is hij daarin niet geheel en al mogen slagen, zoodat het feit toch eenigszins plechtig herdacht zal worden. Vrijdagmorgen draagt de jubilaris een plechtige II. Mis van dankbaarheid op. Van 1 uur tot 3 uur zal er gelegenheid zijn den jubilaris gelukwensehen aan te bieden. HAABLEMSCIIE JOURNALISTEN KRING. Maandagmiddag vergaderde de Haar- lemsche Journalistenkring onder leiding van den voorzitter, don heer L. M. Wete- rings. Deze herdacht in zijn openings woord het overlij len van hot bestuurslid den heer Jac. 0. Moijerink Jr., aan wiens nagedachtenis hij in dezen intiemen kring zeer waardeerende woorden wijdde. Tot bestuurslid werd daarna gekozen de heer O. J. van Tilburg. In een gisteren gehouden bestuursver- eederuig werden de bestuursfuncties op die van den voorzitter na, die rechtstreeks ais zoodanig door de jaarvergadering be noemd was, verdeeld. Het bestuur werd samengesteld als volgt: J. II. van Oosten, gedelegeerde bij het hoofdbestuur van den Nederlandschen Journalisten Kring, 0. J. van Tilburg, penningmeester en P. O. Akkerman, secretaris. PROGRAMMA van het door Haarl. Muziekkorps te ge ven concert in dien Hout op Zondag 29 M«i 1921, 's middag 2y2 uur. 1. „The Liberty Bell", March, J. P. Lusa; 2. Ouverture „Nakiiris Hochzest", P LAncke; 3. „Aubade Aux Mariés", P. La oom te4.Fantasie sur des motifs de iTOpera „Les Saltimbainques", L. Ganne; 5. ..Soldak-iriehen", Retraite, KéJer Béla; 6. „Sérénade Expagnota" O. Métra; 7 „Musikalisoihes Actcenunksnnethnien". Pot pourri. A. Connatli. Marsoli finale. PERSONALIA. Bij het gehouden mach i nis I en ex amen is geslaagd voor diploma A. de heer J. W. van Sit teren, alhier. MIJ. „ZUIDERHOUT." In de Dinsdag gehouden algemeene vergadering van de Mij. tot Exploitatie van Onroerende Goederen „Zuidenhouit" werden de winst- en verliesrekening, als mede de balans goedgekeurd. Het divi dend werd op 240 per aandeel be paald, terwijl tot commissaris werd her kozen de heer R. A. M. Grippeling. TEMPERATUUR. De temperatuur van het water in de Bad- en Zweminrichting aan de Hout- vaart bedroeg hedenmorgen half zeven 64 graden en hedenmiddag 12 uur 66 graden. HAARL. PALESTRINAKOOR. Dit was een goed programma. De vijf deelen van de Mis .Aeterna Clhrisfi Mu- nera" van Palestrina deden het aan het begin van den avond niet slecht. Het koor behield iets van rustige ingetogen heid, zoodat de muziek eenvoudig uit de stemmen Monk. Me dunkt, de stemming was bij deze Ms het zuiverst en dilt heeft schoon gewerkt op de ensemble-voor dracht. Voor het waaraéhtig-melodieus zingen van deze muziek moet iedere zanger de natuurlijke lichtheid van de stem gevon den hebben, die zachte maar delicate helderheid, die men niet beschreven vindt in de solo-melhodes. Wanneer deze ge lukkige vondst ggedaan zal zijn door de leden van dit koor. zal het ensemble vrij zweven en nooit meer zwaar en sentimen teel klinken. Het bezig-zijn met den ou den stijl is voor zingende menschen de heerlijkste studie die gedacht kan wor den. Deze studie, die de diepste elemen ten van de muziek raakt, geeft openba ringen die gelukkig maken. Hel is de ontvouwing der hoogge Schoonheid. De kennis van het lichte zingen geeft den scherpzinnigen zanger ook eenig inzicht omtrent de sterkie der melodie; hij zal bemerken dat hier eigenlijk een zuiver sentiment, een oneindig-rijke verbeelding en ware kracht leeft en hij zal de be- teckenis leeren kennen van he eigenlijke farte en piano Eindelijk zou er bewust zijn komen van de geheimen der ryth- miek. En dit zou de mooiste winst zijn. In de uitvoering van gisterenavond hoorde men nog aï te veel de fouten die door onbekendheid komen: stelselma tige rumoerigheid hij ieder forte, het opdrijven der tempi bij creseendi, de zalvende sentimentaliteit bij ieder piano. Die zalving vooral is iets ongelukkigs. Ach. wat waren die koralen van Bacih zoetjesl Het minst slaagden het Tu solus van Josquin en de prachtige Fransehe Psalm van Sweelinch: juist door een bedenke lijke geestdriftigheid De Mis bleef het beste van den avond. Van deze voor dracht heeft de heer AveTkamp de mees te eer. Maar ook het concert in zijn ge heel was véél en véél sympathieker en beter dan het vorige Men kan hel Palestrinakoor geen schooner gezelschap aanbevelen dan d-e geesten van Paestrina, Lassus, Josquin de Prs, wier zeggingskracht zóó groot is, dat zij tot duisteren en leeren dwingt H. F. A CURSUSSEN VEREENIGING VAN NEDERL. ARBEIDSBEURZEN. De Vereeniging van Nederl. Arbeids beurzen houdt op verschillende plaatsen in ons land in het laatst van Mei en in het begin van Juni cursussen voor per soneel, werkzaam bij de arbeidsbemidde ling en de werkloosheidsverzekering. Als leeraren zullen optreden: voor in leidingen over arbeidsbemiddeling de Heeren Van Delft, Van Riet en Van Goelen, directeuren der Arbeidsbeurzen te Tilburg. Rotterdam en Utrecht, en voor inleidingen over werkloosheidsverzekering de Heeren Velthuijsen, Van Dam en Breure, respectievelijk Hoofdambtenaar bij den Rijks Dienst der Werkeloosheids- verzekering en ambtenaren hij de be treffende gemeentelijke diensten te Am sterdam en Rotterdam. Eón der cursussen wordt to Haarlem gehouden en wel op 27 Moi en 3 Juni voor óón groep en op 17 en 24 Juni voor de tweede groep. Deelnemers zijn ambtenaren, verbonden aan de arbeids beurzen of aan de administratie der werk loosheidsverzekering 0 Haarlem, Amster dam, den Heldor, Leiden en Zaandam, benevens correspondenten voor de inter communale arbeidsbemiddeling, enz. uit deze districten. De cursussen zullen alhier worden ge geven in de Statenzaal op het Prinsen hof, daartoe door het gemeentebestuur, dat gaarne medewerkt, om deze cursus sen, die als oen proef moeten worden beschouwd om te komen tot een meer systematische opl iling van het personeel van hoogergenoemdo gemeente-instellin gen, zoo goed mogelijk to doen slagon, welwillend beschikbaar gesteld. v TU1NCONCERT. A.s, Zaterdag zal door de Muzickverec- niging Laurens Janszoon Coster direc teur J. H. J. Mulder, voor hare donaleu- ren, begunstigers en kunstlievende leden een concert worden gegeven in den Bron- luin, met medewerking van bet solo-man- jvenkwarlet „Euphouia", directeur N. Hoogerwtri. WcJ zelden bereikte ons dringender be roep om een werk van barmhartigheid te doen, dan de herhaalde beden van het R.-K. Huisvestingscomité, dat zich belpst met den nood te lenigen van de arme stumperds in Oostenrijk en Hongarije. Wij laten het hieronder onverkort vols gen, omdait het in al zijn soberheid toch' zoo welsprekend, overtuigend cn onafwijs baar is en wij ondersteunen het met al de kracht, waarover wij beschikken. Wie zou nog weigeren, gedurende eenis ge maanden, de zorg van een arm kind op zich te nemen. Het is nu zomer. Ons land baadt in weelde. Het onderhoud van een ikind is goedkooper, gemakkelijker ook da»; in barre wintermaanden. „Ter liefde Gods", wie zou aan zulken aandrang durven weerstaan als die gedaan wordt door een beschermingscomité, waarvan beschermheer is Z. D. H. Mgr. van de Wetering, aartsbisschop vun Utrecht, voorzitter Z. D. H. Mgr. A. F, Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosoh en eere-voorzjtter Jhr. mr. G. L. M. H. Ruys de Beerenbrouck, oud-commissaris dcc Koningin in Limburg. Wie plaats en gelegenheid heeft late niet kloppen aan doovemansdeur. Luister hoe het comité smeekt. Ter Uefde GodsI Het R.-K. Huisvestingscomité Kring „Haarlem", doet langs dezen weg nogmaals een vriendelijk, dringend beroep op ilq naastenliefde en hot medelijden van de iva. tholieken van Haarlem en omstreken. Wij vragen u ter liefde Gocit, gedurende de zomermaanden een Duitsch of Hongaarsch kind in verpleging te willen nemen. Een Duitsch kind uit de Rijnstreken, uitsluitend genomen uit de meest talrijke, meest ons dervoede gezinnen, voor wie een dries maandelijksch verblijf in liet zonnige, liefs derijke, weelderige Holland, beteekent „een krachtig opleven, en hopelijk een als geheel herstel". Of een stumper uti Hongarije, voor welk' land nog zoo weinig is gedaan, waar de beste familiën wonen in oude spoorwag- gons en zich voeden metja met wat?, met datgene, waarvoor onze huisdieren misschien den neus zouden optrekken. Slecht gevoed en slecht gekleed, strekken zij de handen begeerig uit naar ons uitvors koren, door God zoo gezegend en heges nadigd land. Nogmaals: wie helpt nog eens opnieuw, ter liefde Gods? Opgaven worden gaarne ingewacht bij den secretaris van den „Kring Haarlem", P, J. van Kessel, Jansweg 38, Telefoon 271fC Kan iemand nu nog weigeren? „Wat gij den minste der mijnen hebt ge daan. niet waar?" En mag ik, ter ondersteuning van dit verzoek nog even hier een en ander laten afdrukken over de dankbaarheid, die men in de centrale landen gevoelt voor wat in Holland voor hen wordt gedaan? In de „Reichspost" komt een hartroerens de brief voor van een Woensch vader, wiens kind in ons land verpleegd wordt. Het is den Weeners uit het hart gegrepen, zegt de redactie. Deschrijver was herhaaldelijk bij de aankomst van Hollandsohe kindertreineu aanwezig. „Met roode wangen, prachtig ge voed, in nieuwe kleeding gestoken, met blijdschap in de oogen en op de lippen, zag ik de kinderen uit het gezegende Hol land terugkeeren. Omgeven door bergen bagage, staan ze na het verlaten der va- gons naast hun schatten, deze angstig tic- schermend tot vader of moeder hen heb ben opgemerkt en meestal moet dc brand weer voor het vervoer van al die koffers, zakken, manden en kisten zorgen." De schrijver drukt verder oenige zinsne den af uit de brieven uit Weert, Meyel, Roermond, Neerkant, Helden, Monk! Lithoyen, Reek, St. Miehiels-Gestel, enz. De ebn schrijft: Wat wij voor Oostenrijk doen, rekenen wij ons tot plicht. Wij moeten meer, nog veel meer doen en God danken, dat wij geen oorlog hadden. Het zou toch niet dankbaar zijn, wanneer wij niet met onze Oosienrijksche broeders cn zusters deelen zouden. Een ander: Uw zoontje is bij ons in huis, alsof 't ons eigen kind was; ja, het is de zonneschijn in onze wo ning. Wij hebben ze niet gekend, de ont beringen van dezen vcrschrikkclijken oor log, en zijn gelukkig, dat wij iets doen kun nen voor een braaf volk, dat zoo veel ge leden heeft. Weer een an-der vraagt 0111 den terugkeer van zijn pleegkind: Alles wacht op je; ik, moeder, Anna, Fino (de huishond)de tuin en heel Meyel. Je bedje staat nog altijd voor je klaar. Zoo worden er nog meer briefjes afge drukt. We worden van alles op de hoogte gehouden, zegt de schrijver, en zoo kunnen wij steeds met onze Hollandsche vrienden meevoelen, ons met hen verheugen cn met hen Ireuren, als ziekte of zelfs de dood hun woning binnentreedt. Ik ben er len volle van overtuigd, eindigt hij, dat vele Ween- sohe familiën zicih even gelukkig gevoelen als ik in het bezit van zulke hartelijke brieven uil Holland, zulke kostbare docu menten van ware naastenliefde, en gaarne met mij zullen instemmen in den wensoh dat dit edele lieve volk voor altijd ver schoond moge blijven van het namelooze leed, waaronder liet vaderland thans ge bukt gaat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1