STADSNIEUWS ÖE BONDSVERGADERING DAMIAATJES ZATERDAG 28 MEI 1921 44ste JAARGANG No. 13847 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEMEN AGENTSCHAPPEN t PER KWARTAAL 3-25 PER WEEK- FRANCO PER POST PER KWART. Bil VOORUITBETALING f 3.5/V-j bureaux. NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 142S, 2741 EN 1748. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit vier bladen, Waaronder het Geïllustreerd Zon dagsblad in acht bladzijden. door ons onderschreven de woorden, R.-K. Spoor- en Tramweg vereen. „St. Raphael", aid. „St. Augus- tinus." De Haarlemsche Vrijwillige Bur gerwacht. De Winkelsluiting. De Schouwburg aan de Zijlstraat. Utrecht, 28 Mei '21. Heden is te Utrecht de jaarvergade ring gehouden van den Algemeenen Bond van R. K. Kiesvereenigingen. Nadat een groot aantal deelnemers aan de vergadering des ochtends geza menlijk de H. Mis hadden bijgewoond, kwam men des middags bijeen in het gebouw van Kunsten en Wetenschap pen, waar de voorzitter, mr A. baron van Wijnbergen de openingsrede uit- REDE BARON VAN WIJNBERGEN. Sedert onze laatste bijeenkomst heeft een gebeurtenis plaats gegrepen, ook uit politiek oogpunt bezien van buiten gemeen groote beteekenis, waarop vóór üles de aandacht moge gevestigd wor den. Tot stand is gekomen de Wet van den 9en October 1920 tot regeling van het algemeen vormend lager ondeiwijs, waarmede een zóó lange en zware schoolstrijd beëindigd, het gelijk recht voor allen werd erkend. God daarvoor dankend, brengen wij voorts onze eerbiedige hulde en dank aan de zoovelen, niet het minst aan onzen onvergetelijken Doctor Schaep- man z. g. die in groot Godsvertrou wen hebben gebeden en gewerkt, die den dag der overwinning niet hebben mogen aanschouwen, doch door hun eendrachtig-krachtig volgehouden ar beid het ons mogelijk gemaakt hebben eindelijk te behalen de zegepraal. Veel blijft te leeren voor ons uit den gevoerden schoolstrijd. Wij leeren er uit, welke ontzaggelijke waarde het voorgeslacht heeft gehecht aan welke groote offers het heeft over gehad voor godsdienstig onderwijs. Aan ons te beseffen, dat het thans onze taak is de met zooveel moeite tot stand gebrachte wetgeving dienstbaar te maken aan het katholiek onderwijs onzer jeugd aan ons te toonen, dat de, in verhouding tot de enorme sommen, die onze voorouders zich moesten ge troosten, geringe bijdragen, welke thans nog gevorderd worden voor de zoo allerdringendst noodige instellingen voor katholiek midde1baar|en voorberei dend hooger onderwijs, gaarne gegeven Worden. Wij leeren er uit, dat ook op politiek terrein slechts successen behaald wor den onder bekwame, rustige, vooruit ziende, doelbewuste leiding, ten koste Van degelijke studie, van harden, moeitevollen arbeid, en in het voortdu rend uit gansch de actie blijkend besef, dat telkens slechts het dan bereikbare onmiddellijk moet worden nagestreefd, teneinde op die wijze stap voor stap doch zeker te bereiken het doel, dat men zich heeft gesteld. Wij leeren er eindelijk uit, tot welke Zegenrijke resultaten voor gansch ons volk een eendrachtige arbeid der katho lieken, in coalitie met de beide andere christelijke partijen heeft geleid, nu op 'en terrein, waar de politieke strijd ja- fenlang het brandendst was, ten slotte het recht aan hun zijde werd erkend, en ln de zegepraal van het recht de funda menten van den Staat steeds steviger bevestigd worden. Indien er iets derhalve is, wat de be ëindigde schoolstrijd ons te zeggen heeft, is het te blijven volgen de lijn, waarlangs de katholieke partij zich jarenlang bewogen heeft, vast te hou den aan de Christelijke coalitie. De noodzakelijkheid hiervan springt aanstonds in het oog bij elk onderdeel Van het staatkundig arbeidsveld. Al werd op het terrein der lagere school de strijd beëindigd, wij weten Jit het verleden en uit het heden, dat dij tenuitvoerlegging van vredesver dragen vaak niet geringe moeilijkheden te overwinnen zijn wij weten voorts, dat ten opzichte van het middelbaar sn van het hooger onderwijs in de toe komst verschillende gewichtige regelin gen van financiëelen en van anderen aard zullen moeten worden getroffen, ïen taak, welker volbrenging we het veiligst achten onder leiding van rechtsch Bewind. Wi-i vernemen meer en meer, dat in onze koloniën de meest tegenstrijdige geestelijke stroomingen zich trachten baan te breken wij zien een ^yester- sche beschaving, die goeddeels schijnbe- schaving is gebleken te wezen, pogingen aanwenden daar toegang te verkrijgen; aan ons de taak met beleid en met voor zichtigheid, doch ook met den noodigen ntoed en onverschrokkenheid te bevor deren. dat de volkeren, wier lot wij ons hebben aangetrokken, niet tot ons voordeel, doch in hun belang, dan ook de rechtmatige belangstelling onder vinden aan ons de taak het mogelijk *e maken, dat de zegeningen van het Christendom, ons geschonken, geleide- .'Jk worden meegedeeld aan de mil joenen daar, die er thans nog van ver stoken zijn Noodig is voorts een blijvend samen gaan der christelijke partijen, opdat onze sociaal-politieke arbeid kunne' worden voortgezet. Overbodig er aan te herinneren, dat ook aan sociale wetgeving, wil zij duur zaam ons volk ten zegen zijn, ten grond slag moeten liggen de christelijke be ginselen, terwijl juist daar het gevaar zij het onbewust geleidelijk af te dwalen, ongetwijfeld grooter is dan op het terrein van het onderwijs. Noodig derhalve juist daar te voeren principiesle politiek. Met voldoening mogen wij wijzen op hetgeen door de christelijke partijen werd tot stand gebracht op sociaal-poli tiek terrein, Welnu, die lijn, de lijn der christelijke democratie, moet worden doorgetrokken, zonder afwijking. En naarmate de sociale arbeid voort schrijdt, zal de, politicus telkens een nieuwe taak te vervullen krijgen. Zoo zien wij in de aanhangige voor stellen tot Grondwetsherziening demo gelijkheid neergelegd aan andere orga nen dan tot dusverre verordenende be voegdheid te geven, en alzoo het voor uitzicht geopend, om, zoodra de ont wikkeling der maatschappij 't gedoogen zal. een sociaal-politieke ordening tot stand te brengen, tien-tallen jaren reeds zoowel van katholieke als van christelijke zijde voorgestaan, en in degelijke studie en noesten arbeid steeds meer en meer voorbereid. Waar zoo de zaken staan, is duidelijk ook met het oog op onze sociale wet geving een samen blijven der rechtsche partijen van groot belang. En voor zoo verre deze den laatsten tijd in eigen kring met tegenwerking mocht zijn bedreigd, hetzij door hen, die terug zouden willen naar den tijd, waarin de Christelijke Democratie nog geen baan zich gebroken had, hetzij door hen, die tot het andere uiterste overslaand, een zeker niet minder gevaar opleve ren, mag worden vertrouwd, dat zullen worden ter harte genomen de vaderlijke vermaningen aan beide categorieën toegediend door den Mi nister van Arbeid, in diens rede onlangs in de Eerste Kamer gehouden, waar mede de katholieke Staatspartij on- getwijfeld^van heeler harte heeft inge stemd. Zouden wij dus voortgaand ge makkelijk kunnen aantoonen, hoe elk onderdeel van ons arbeidsveld vraagt trouw te blijven aan de tot dusverre gevolgde politiek ook uit algemeen oogpunt bezien is zulks van niet minder belang. Nog steeds is alom ter wereld de toe stand onzeker, en vraagt men zich met bezorgdheid af, wat de toekomst bren gen zal. Welnu, wie ziet, dat zij, die aan het Christendom zoo beslist mogelijk te genover staan, alom trachten meer en meer naar voren te komen, ander zijds vast overtuigd is, dat slechts in het Christendom der volkeren heil te vinden is, zal niets onbeproefd mogen laten teneinde de Christelijke begin selen te doen zegevieren ook op staat kundig terrein. Zeker, in de eerste plaats ter eere en ter liefde Gods, Wiens naam openlijk te belijden en te doen belijden, ook in het openbare leven, ons steeds heerlijke taak wezen zalmaar dan ook in 't belang van ons volk, in 't belang van Staat en Kerk, van maatschappij en huisgezin. Bij de verwarring op heden in het staatkundig leven, vinden we de oorzaak zoo duidelijk aangegeven in de Vredes Encycliek van 1 November 1914, waar de Paus schrijft: „Sinds men er toe gekomen is den oorsprong van het menschelijk gezag niet bij God, den Schepper en Be stuurder van alles, doch in den vrijen wil der menschen te zoeken, zijn de banden, die tusschen overheden en onderdanen moeten bestaan, zóó verslapt, dat ze bijna geheel ver dwenen schijnen te zijn." Voor ons, die met alle middelen wenschen mede te werken teneinde redding te brengen aan een bijna tot wanhoop vervallen wereld, geven die woorden reeds de duidelijke aansporing op staatkundig terrein saam te werken en te blijven saam te werken met hen, die met ons eenstemmig dénken om trent oorsprong, wezen en doel van het gezag. Blijven wij derhalve principieel en practisch vasthouden aan de coalitie, mag het overbodig heeten te verklaren dat een terzelfder tijd streven naar andere groepeering daarmede onver- eenigbaar is. En in 't bijzonder wat de sociaal democratie betreft,zij met nadruk vast gelegd,dat ten haren opzichte nog steeds geldt het „nulla communio", nog steeds geldt het woord, dat tusschen de christelijke en de sociaal-demo cratie niets is gemeen. Niet alleen teneinde verwarring te voorkomen in eigen kamp, zij zulks openlijk verklaard, doch ook opdat onze coalitiegenooten en daar heb ben zij recht op met juistheid weten, wat zij aan ons hebben. Zonder eenig voorbehoud worden namens de Regeering gesproken op 9 Maart 1. 1. in de Eerste Kamer ..Met de sprekers der drie rechtsche groepen in deze Kamer, gelijk als in de Tweede, is ook het Kabinet van oor deel, dat behoud der coalitie is in het belang van ons land en geboden door de gemeenschappelijke geloofsovertui ging, dat het gezag der Overheid door God haar gegeven is, en dat Zijn Woord ook voor het leven der volke ren bindende voorschriften bevat. Die geloofsovertuiging kan en moet zijn de grondslag ook voor de Staatkundige en maatschappelijke overtuiging. Dit diep in te prenten in ons kiezers corps is de voornaamste taak, die ons de komende maanden wacht, opdat allen het volgend jaar vóór alles op zuiver- principieele gronden hun stem uitbi en- gen óp de katholieke lijst. Zóó en zóo alleen zal op den duur ons Roomsche volk ons vaandel trouw blijven. En te meer is er reden des te handelen, nu voor het eerst de vrouwen met ons ten strijde zullen optrekken de vrou wen, die tot ons komen, bezield met hooge, heilige idealen, en die wij thans door onze daden zullen hebben te too nen,dat de vroeger zoo vaak door haar op politiek terrein beluisterde strijd kreet „Voor den Christus,' geen ijdele fraSe is. Opgeroepen derhalve onze kiezers, en wel op principieele gronden, om ons te volgen, teneinde ook na wzz een Christelijk Kabinet mogelijk te maken, een volgen, meer dan door woord en geschrift te bereiken door het persoon lijk voorbeeld van allen, die op katho liek-politiek terrein van hoog tot aag met leiding zijn belast. En eenmaal onze kiezers dus principi eel onderlegd, zullen zij het volgend jaar ter Bondsvergadering, na een zelfde voorbereiding als vroeger, die t°en in elk opzicht is gebleken doeltreffend te zijn, in de gelegenheid worden gesteld van hun inzicht te doen blijken en op zichte der practische toepassing dier be ginselen door aanvulling en wijziging, voor zooveel noodig, van ons katholiek program. Wanneer wij bedenken, dat het getal onzer katholieke kiezers dat van 800.000 overschrijdt, is het duidelijk, welke zware verantwoordelijkheid, wel ke moeitevolle taak rust op de leiders, die te bevorderen hebben, dat de uit oefening van het kiesrecht door de on zen zooveel mogelijk worde dienstbaar gemaakt aan hét algemeen belang. Ónze kiezers mogen nu onthouden, dat de door hen zelf gekozen leiders menschen zijn met menschelijke gebre ken, die echter te goeder trouw met eerlijke bedoeling, zoo goed mogelijk trachtend hun arbeid te volbrengen, er beslist op mogen rekenen, dat hun taak niet onnoodig worde verzwaard. Beseffend, dat wij zonder hulp van Boven niets vermogen, hebben wij de zen dag aangevangen met bijwoning der H. Mis. Blijven wij in het moeilijke jaar, dat aanbreekt, onze voornaamste kracht zoeken in 't gebed, blijven wij de liefde onder elkaar betrachten, ge* lijk het katholieken betaamt, en vertrou wen we dan met onbegrensd, kinderlijk vertrouwen, dat de Vader in den hemel onzen politieken arbeid zegenen zal- Begunstigd aanvankelijk door het mooie zomerweer vertrokken Donderdatgmor- gen met den trein van 6.45 circa zestig spoor- en traimvegmannen en en kele vrouwen allen gelooid met het in signe als lid van St. Raphael, daardoor blijk gevend van Roomsch zijn naar Maastricht om daar hun jaarlijk- sclien Bondsdag te gaan houden, die tevens worden moest en geworden is een echt Roomsche manifestatie. Er was blijkbaar door dé Spoorwegdircctie's re kening mede gehouden er velen zouden mede gaan deelnemen aan deze beioo- ging. Hllt was een lange irein die die le Amsterdam, Utrecht, 's Hcrtogen- bosöh, Boxtel en Roermond nog velen op nam, zooveel zelfs, dat niettegenstaande deze lange geformeerde irein tot in de kleinste hoekjes bezet was. Zelfs van Rotterdam uit was een exlra voortrein in.gelascht. die onze Noord-Brab broeders derwaarts voerde. Precies 12.19 stoomde de Irein met die Roomsche legermacht het station binnen en golfde deze men- schenmassa door de Stationstraat naar dc St. Marlinuskerk, waar door den Z.Eer- waarde heer DondeTS, redacteur van „Het Redhle Spoor", kwart voor een, een H Mis werd opgedragen. Indrukwekkend' oogenblik bij het aanschouwen van een 60-tal vaandels en banieren, fier opgesteld voor het altaar. Vaandels dier van heinde en verre gekomen afdeelingen. Na afloop stelde de stoet zich op aan het Stations plein.. Men vreesde, doordat een on weersbui kwam opzetten, dat deze mis lukken zou, doch gelukkig was dti niet zoo, daar de opkomende wind spoedig de ludht schoonveegde. Deze optocht werd dan ook een groot succes en toon de hel donkere Zuiden duidelijk den ernst en willen onzer organisatie. Duizenden toch liepen in deze optocht, alle mannen strijdend voor hunne rechten, maar ook tevens strijders voor pliclil en orde. Zoó trok de stoot opgeluisterd door drie mu ziekkorpsen op door de grijze Servasius- ■stad naar het stadspark. Hier werden zij ontvangen door het hoofdbestuur alsmede dioor den Zeereerw. heer Detken der stad. Ook merkten wij op het podium op den Commissaris der Koningin, den Edelacht- baren lieer Burgemeester, Dr. Poefs, ons Tweede Kamerlid Hermans, een Rijks-In- speoleur der spoorwegdiensten, den Hoofdinspecteur van W. en W., den Inspecteur van tractie en personeel, den heer Inspecteur van Vervoer, alsmede zeer vele eerw. hoeren Geestelijken der stad en omgeving. De Zeereerw. heer Mulsaers, algemeen Bondsadviseur had medegedeeld door plotseling sterfgeval in de familie niet aanwezig te kunnen zijn. Toen allen dan zoo goed en kwaad het ging een plaatsje gezocht hadden, nam de Bondsvoorzitter de heer J. Hemans hot woord, heette alle autoriteiten per soonlijk hartelijk welkom en sprak zijne vreugde uit dat thans ooik en voor het eerst de spoorwegdirectie vertegenwoor digd was. Dit gaf hem bewijs in het me deleven met het personeel en ook gaf dit vertrouwen op de toekomst. Vervolgens sprak hij die duizenden aanwezigen toe en dankte de zoo groote opkomst, waar op, hij durfde het nu wol zeggen, niet was gerekend, vanwege den verrenafstand Hij schelste 't doel van dezen Bondsdag en herinnerde voortdurend aan het Rerum Novarum, dat wij niet alleen moestten zijn strijders voor onze redhten, maar strij ders voor de kerk van Christus op aar de. Hij meende wei te mogen uitspre ken tot alle aanwezige autoriteiten het vertrouwen, dat wij allen zullen zijn strij ders naar het woord van Christus' plaats- bok leed er, strijders die nooit of te nim mer zullen dulden het socialisme of wat ook ons de baas wordt. Want, vervolgde hij, wij toonen ons hier een machtig le ger en noemt men ons ook het kind met het waterhoofdje, zij zullen ondervinden dat zij wel degelijk rekening moeten blij ven houden met dat hoofdje waar zij zich anders zeker te pletter tegen zullen •loopen. Hij prees ook ten zeerste zoovele vrouwen aanwezig waren getuigenis ge vend van hun ernstig medeleven. Sprak dien wensch uit daar waar thams St. Ra phael sterk was 14.000 leden, dit getal zoude aangroeien lot in liet volgend jaar lot minstenis 15.000, want .wij moeten en mogen niet ophouden te bewerken dat geen enkele R.K. Spoor of tramman bui ten onze gelederen blijft staan, wamit wij moeten eerlijke strijders hebben voor den a.s. strijld die beslist komen zal. Ook werd door hem geschetst de wording en bloei der organisatie, waarvoor in de eerste plaats een woord van hulde en dank toekwam aan onzen Bondsredacteur den thans jubileerenden eenvoudigen priester Pastoor Donders. Pastoor Don ders en i,k, zeide hij. toen kapelaan, en ik" Jelui Jan, wij zijn sleeds vrienden geweest en zullen dit blijven, ja tiot nog na den dood, maar ook is Pastoor Don ders uwer aller vriend. Huldigt.hem dan ook op 30 Mei a.s. bij zijn. zilveren pries terfeest. Deze rede werd vele malen door applaus onderbroken. Hierna klonk uit deze duizenden mon den het Bondslied wat opnieuw beves tigde dat er ten alle tijde op on,s ge rekend kan worden Alstoen trad de Weled. Gestr. heer Henri Hermans naar voren en meende waar hij aanvankelijk had bedoeld te spreken over „De Arbeidersbeweging in de toekomst, hiervan te moeten afzien om rede deze bijeenkomst in de open lucht plaats heeft en het dus niet gemak kelijk is zich goed verstaanbaar le ma ken, doch hij meende hier als uitgangs punt te mogen nemen dat deze heerlijk- g root scha betooging deze manifestatie- moed, ham hoop en moed gaf voor de 'toekomst Hij sprak verder over Libera lisme, socialisme enzmaar geen enkele partij i,s zoo doelbewust dan onze heer- li'ke Roomsch-Kath. par!Ij, thans in deze ti'd van branding hier en daar is aller °°g gevestigd op hot eerlijke rechtvaardi ge woord van Rome hiervan alleen ver wacht de geiheele wereld een nieuwe toe komst. Hij hekelde sterk het geheimzinnige ge doe van anderen en prees het openlijke onzerzijds. Schaamt u nimmer voor uw heilige godsdienst, toont Roomsch te zijn ten alfe tijde, gelijk gij dit zoo heerlijk dezen dag doet. Na een krachtige aanspo ring om niet alleen lid te zijn van de vak organisatie, maar ook van de standsorga nisatie, die den werkman ook zedelijk zal verheffen, sloot ook deze met onophoude lijk applaus zijn heerlijke rede. Hierna noodigde de voorzitter Dr. Poels, den groolen man, niet alleen in lengle maar ook in daden, lot spreken uit. Z.Ecrw. begon met te zeggen, dat trok ken voor eenige weken vele op om in Haarlem's omstreken de heerlijke tulpen en hyacinten veld en in oogenscliouw te nemen, die in vollen bloei stonden, dan waren dit toch maar doekjes voor hei bloeien. Liever zag hij deze heerlijke bloeiende menschen-bloomen, waarmede degelijk re kening gehouden moet worden. Hij schet ste de door hem in eigen persoon in oogen" schouw genomen brand voor 'n paar da gen terug te Heerlen, hoe ook hier als uil den «rond labbere elementen le voor schijn traden (bij nacht) om hun hande lingen als gappen te volvoeren. Ook uwe kerk, de kerk van Christus staat midden in de branding. Zij schelden uwe prieslers en toch wij allen strijden voor rechtvaardigheid, eerlijkheid en plicht. Houd hoog, zoo riep hij uit, uw Rerum Novaruni. Strijd op eerlijke wijze voor uwe rechten en toont uwe verplichtin gen tegenover 't wettelijke gezag, uwe pries ters en overheden. Ook deze hooge spr. drong er bij allen op aan lid te worden van de standsorganisalie, want het is niet genoeg uwe positie financieel te verbete ieren, ook u arbeiders moet een meerdere ontwikkeling gegeven worden en dit is het doel en streven der standsorganisalie. Het behoeft zeker niet gezegd, dat deze rede, waaruit wij maar enkele punten naar voren gebracht hebben, voortdurend on derbroken werd door luid handgeklap. Zoo waren wij dan gevorderd tot het laatste punt, namelijk de huldiging van onzen Z.Ecrw. Bondsadviseur, doch alles moest onderbroken worden, doordat thans in heviger mate dan des middags een on weersbui losbarstte, die het water als het ware met emmers tegelijk naar beneden deed konten, zoodat allen, zoo goed en zoo kwaad dat ging een veilige schuil plaats zochten. Eerder dan vermoed werd, (klaarde de lucht weer op en kon deze 'huldiging plaats vinden en wel verder door onzen Bondsvoorzitter welke zeide, het punt staat op de agenda, maar er staat niet bij, wie dal doen zal en nu zegt men Gij, onze Jan moet dat doen, dat is je best toevertrouwd en vervolgde hij, ik doe het gaarne, omdat ik onzen bondsadviseur nu a! 18 jaren heb gekend. Hij schetste het moeilijke der taak en de geheel belanglooze opoffe ringen den bond gegeven iot ons aller welzijn, waardoor hij veie vrienden had verworven, maar ook doordat hij steeds de puntjes o,p de i wist te ze'.ten, vele vijanden die hem liever zagen verdwijnen dan blijven. De jubilaris mocht dan ook een reuzen-bloemenmand in ontvangst ne men, waarna deze allen dankte voor de huldiging, maar meende minstens Ji 'crug te moeten wijzen aan God den Gever van alle goed. Hij hoopte dat deze drie woor den bevestigd mochten blijven dat hij me degewerkt had tot 'net vormen van ware strijders voot God, Vorstin en Vaderlan I. Hienmede was de agenda beëindigd en dankte de voorz. alle autoriteiten per soonlijk en bijzonder de vertegenwoordi gers der Spoorwegen. Hij maande de aan wezigen nogmaals aan toch vooral ijve rige propagandisten te zijn. Het Bestuur zal gelijk liet dit altijd gedaan heeft, het oog gevestigd houden op uwe belangt» en dat van uw huisgezin, maar zorgt gij dan ootic dat door uwwerken met uwe Directie onze spoorwegen mogen staan aan de spits der spoorwegen over de gansche wereld. Hierna sloot hij de bij eenkomst met den Christel ijk en groet. De Haarlemsche Vrijwillige Burger wacht vergaderde gisteravond in de turn zaal van De Kroon. De voorzitter, de heer O. van Len- nep, opende de vergadering met allen hartelijk welkom te heeten. Dit is de tweede algemeene vergadering die gehou den wordt sinds de oprichting. De getal sterkte van de Haarlemsche Vrijw. Bur gerwacht is gelijk gebleven aan verle den jaar. De aaimo eveneens, ondanks het werken der propagandaclub die ge tracht had hierin verandering to brengen. Verder drukte de voorzitter zijn spijt er over uit op deze vergadering niet rdle leden te zien. Bij de altijd afwezigen is de kwestie: er is op 't oogenblik geen gevaar, wan neer de nood aan den man komt kun je op me rekenen. Voor een geordende burgerwacht is dit echter niet genoeg. J5r moet steeds belangstelling zijn. Met deze hoop uit te spreken, dat in de toekomst hierin verandering zal komen, eindigle spr. zijn openingsrede. Dan leest de secretaris, de hoer P. H. Smit de notulen voor der vorige verga dering, die onder dankzegging worden goedgekeurd. Het jaarverslag werd vervolgens door den heer Smit voorgolozon en onder ap plaus goedgekeurd. De penningmeester, de heer Reitsma, bracht het financieel verslag uit waaruit bleek, dat er een nadeelig saldo is van f 358.811/2, aan te vullen uit het ga rantie-fonds. Daarop deelde de voorzitter mede dat er 3 bestuursleden gekozen moesten wor den, wegens periodieke aftreding van de heeren Roov Ten Boom en Beynes. Medegedeeld werd dat laatst genoemde heer Wcgms vertrek niet herkozen kon worden. De voorzitter herdacht do vele verdiensten van dit aftredend lid en steldo daarna voor in deze vae;fture to voor zien door den heer van Bemmelen, hetgeen vervolgens bij acclamatie geschiedde. De heer Ten Boom werd bij acclamatie her kozen. In do vacature van den heer Kooy, die door vertrok naar Indië niet her kiesbaar is, word bij stemming gekozen de heer Van Deursen. Op initiatief van een der aanwezigen word ender luid applaus hulde gebracht, aan den commandant, den heer 0. van Lennep, voor het moeilijko work door hem voor de II. V. 13. verricht. De raadscommissie, ditmaal onder voor zitterschap van den heer Maarschalk, die de kwestie der winkelsluiting opnieuw on derzocht heeft, is met haar rapport gereed gokomen. En wij verheelen ons niet, dat dc uit slag ons tegenvalt. De eenige verandering, die wordt voor gesteld is de bestaande half-acht-sluiting op acht uur te brengen, plus een verbod van sigarenverkoop in café's, nó add uur 's-avonds. We hadden gehoopt, dat de commissie een middel zou hebben gevonden, om dc vroeger toegestane uitzonderingen weder om in te voeren, waarmede oi. een gul den middenweg zou zijn bewandeld tus schen de voorstanders van een vrij winkel bedrijf en de voorstanders van gedwongen vroege winkelsluiting. Wij hebben al eens uiteengezet, dat dii te bereiken zou zijn, naar onze meening,' door een strenge controle op een verkoop verbod van bepaalde artikelen in winkels, die een vrijstelling zouden verkrijgen, een verbod gesanctioneerd door strenge straf bepalingen voor gevallen van overtreding. We weten dat de vraag in de commissie onder de oogen is gezien. Ze heeft ge meend er niet op te moeten ingaan. Dat spijt ons, maar, de leden der com missie kennende als eerlijke, ge wc tens voll< nuchter denkende burgers, zijn we over tuigd, dat ze de voordeelen en nadeelen aan het stelsel van uitzonderingsbepalingen ver bonden, gewikt en gewogen hebben en het vóór te licht hebben bevonden in vergelij king met het tégen. Misschien dat de debatten in den Raad nog een scherper licht ontsteken, doch we twijfelen er aan. Tenzij dat van de zijde van belanghebbenden zelf nieuw licht komt. Of iedereen met het rapport der raads commissie tevreden zat zijn? Geen kwestie van. Daar zijn b.v. allereerst ai de hierboven genoemde voorstanders van vrij winkelbe drijf en uitzonderingen. Maar ook zijn er velen niet te spreken over de verlenging van hel sluitingsuur met een half uur. Niet alleen het winkelperso neel, maar b.v. ook de kappers en barbiers zijn er over 't algemeen niet al te best over te spreken. Het ging zoo goed, vinden deze klagers, en nu weer een half uur later. Natuurlijk zijn ze vrij tóch om half acht te sluiten, maar daar zal geen kapper, die zijn zaak liefheeft toe kunnen overgaan, ter wille van de klanten. Misschien échter dat voor deze categorie de oude bepalingen kunnen gehandhaafd blijven. De vakorga nisatie zal in dezen dan wel haar meening hebben uit te spreken. Verder doet zich de vraag voor of de winkeliers, die nu op straat „bestellingen'' aannemen, zich bij de nieuwe regeling zullen neerleggen en hun verzet opgeven. We weten het niet. Velen kondigden hun plan aan, om te blijven verkoopen, na be zetten tijd. Mocht dat zoo zijn, dan gelooven -vij toch niet, dat dit van langen duur kan zijn, zelfs al zou de politie niet hardhandiger optreden don nu, of al zou de Hooge Raad deze wijze van verkoopen niet strafbaar oordeelen. Op den duur zullen deze win keliers er voor bodanken om bijvoorbeeld des winters in de barre koude aan dc post van de deur te wachten op oen hongeriger! klant. De een na den ander zal er mede uitscheiden. Wanneer deze winkeliers daardoor ech ter getroffen worden in hun noodzakelijke broodwinning, dan moge de commissie echter wol bedenken, dat alleen een over wegend grooter algemeen belang zulks vermag te billijken. Ten slotte zij de wensch uilgesproken, dat de nieuwe regeling spoedig door den gemeenteraad worde behandeld, opdat een einde kome aan de periode van afwach ting, waarin vele winkeliers op dit oogen blik verkeeren. Een der aanwezigen wees er op, dat er maar weinig geabonneerd zijn op Nede.land vooruit, orgaan van den Ne- derlandschen Bond van Vrijwillige Bur gerwachten, waarin alles staat wat do Haarlemsche Burgerwacht betreft. De voorzitter zou het zeer op prijs stellen, wanneer do leden zich op dit blad zouden abonneeren. Tenslotte herdacht do voor zitter het succes dat de H. V. B. te boeken heeft gehad met haar overwinning op Amsterdam in den wedstrijd marga-schie- ten, waai de hoer Voskuil de oer van do H. V. B. zoo hoog heeft gehouden. Hierna sluiting. Naar de „Slads-Editie O.Hel." verneemt zuilen de plannen tot slichting van een Schouwburg aan de Zijlstraat (Krans Halssehouwburg, hoek Nobclstrant) voor- loopig niet doorgaan, daar de huur van enkele benoodigde huizen nog te lang duurl. Aangekocht. Jonkheer E. H. E. Te- ding van Berkhout, dc vroegere eigenaar van Aclbertsberg, heeft aangekocht 't Heuveltje van mej. v. Marken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1