ericht. Stadsnieuws De dubbele moord van Spaarndam voor de Rechtbank. DAMIAATJES DONDERDAG 2 JUNI 1? 44ste JAARGANG No. 138? FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3,57V-s Oit nummer bestaat uit 2 bladen. R.-K. UNIVERSITEIT. Nassaulaan 49 Haarlem De Administratie. eee®»eee«89»»#M»*9®®8M«» AGENDA 3 JUNI. Examens krankzinnigen-verple- ging. Rijwiel. BURr|\uxi NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dirk Roza, beklaagde. Een vijftigtal getuigen. De beklaagde ontkent. Bezwarende getuigen-verklarin- gen. Circus Carré. jgjsaaaasiassBfiHasaa sBBaEasaeEBaasas a ten Oase in de Woestijn Aangehouden- DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN P|R KWARTAAL 3.25 Om tegemoet te komen aan belangstel lende vragen omtrent de R.-K. Uuniversiteit wordt ons het volgende medegedeeld: Na de meer verwijderde actie sinds 1905 gevoerd door de Sint Radboudstichting, is in het najaar 1919 door het Doorluchtig Episcopaat benoemd een „Commissie van Voorlichting in zake de stichting eener R.-K. Universiteit". De namen van de le den dezer commissie werden destijds reeds gepubliceerd. Onmiddellijke aanleiding tot de benoeming dezer commissie was het verlangen van bet Episcopaat om ons vrije onderwijs te bekronen door de hoogste in stelling van onderwijs, een verlangen, dat gesteund werd door den steeds groeienden drang onder de katholieken naar een eigen universiteit en door een voorstel, dat was gedaan aan het bestuur der St. Radboud stichting door een commissie, gevormd in een onzer steden met overwegend katho lieke bevolking. De Commissie van Voorlichting kon in Maart 1920 aan het Episcopaat verslag uit brengen omtrent de werkzaamheden, die baar waren opgedragen. Het Episcopaat beert dit rapport in studie genomen en in de zomervergadering 1920 aan twee leden van het bestuur der St. Radboudstichting opgedragen om de materieele vragen in verband met de stichting eener R.-K. Uni versiteit nader onder de oogen te zien. Drie personen van do Commissie van Voorlichting werden daarbij aangewezen om als Commissie van Advies de bestuurs leden der St. Radboudstichting ter zijde le staan. Het rapport van de vertegenwoordigers van het bestuur der St. Radboudstichting, •Ihr. W. E. Bosch van Oud-Amelisweerd en Jhr. Mr. P. J. A. A. M. van Nispen tot Sevenaer en van de Commissie van Advies, Mr. A. I. M. J. Baron van Wijnbergen, Prof. Dr. J. C. F. H. Schrijnen en Dr. J. H. E. J. Hoogveld, werd in de vergadering van September 1920 door het Episcopaat in be handeling genomen. Het bleek, dat voor lichting en onderhoud eener R.-K. Univer siteit be; Iragen van noode waren, die den s'eun, welke de St. Radboudstichting kan verleenen, ook in rekening gebracht ruime lïnantieele medewerking der eventueele universiteitsstad, zeer aanzienlijk overtref- Ien. De rijkssubsidie voor een vrije uni versiteit bedraagt niet meer dan vier dui zend gulden per jaar gedurende vijf-en- •wintig jaren. "et Episcopaat besloot daarom op de eersie plaats op te richlen een „Comité V:i'i Actie voor slichting der R.-K. Univer- hleit". dat tot doel heeft de belangstelling voor de R.-K. Universiteit te wekken en te bevorderen en gelden ten behoeve van stichting en onderhoud bijeen te brengen. Na terugkeer van Z. D. Hoogwaardig heid den Aartsbisschop uit Rome, werden '►ovengenoemde personen heiast daarom trent het Episcopaat van advies te willen dienen, welk advies in Februari 1921 kon Worden verstrekt. In een speciaal daarvoor belegde ver- f 1 g op den 22 Maart 1.1. heeft het it beslissingen genomen over de •e ren actie. Er werd besloten, dat de actie zou gevoerd worden door een af zonderlijk daarvoor gevormde organisa- "e, die zoo aansluit bij die der Sint Rad boudstichting, dat zij in de toekomst ge- bccl door deze kan worden overgenomen. 'Iet Ecrecomilé en het Hoofdbestuur van deze organisatie is reeds samengesteld. Het eerste wordt gevormd door Zijne Eminentie Wilhelmiis Marinus Kardinaal v"an Rossum, H. H. D. D. H. H. den Aartsbisschop en de Bisschoppen van Ne derland en door de HoogEerw. Oversten 'an alle Orden en Priester-congregaties, die een eigen Nedcrlandsohe provincie be zitten. Het hoofdcomité is samengesteld uit: le. de niet-vaste leden van het bestuur der St. Radboudstichting, n.l.: Mgr. B. A. de Wit te Utrecht; Jhr. W. E. osell van Oud-Amelisweerd te Utrecht; dhr. Mr. P. J. A. A. M. van Nispen lot Sevenaer te Arnhem; M. J. B. G. M. J. braaf Le Grelle te Delft; C. L. Bressers te 'dongen; Jhr. P. J. J. S. M. van der Does d« Wiflebois te 's-Heriogenbosch; Prof. Dr. A. H. Ban duin te Roermond. 2e. de leden van de Commissie van Ad- v'es, reeds boven vermeld. 3e. de vertegenwoordigers van: a. de R.-K. nationaal-federatieve stands- 3rganisaties: J. B. van Dijk voor de A. R. K. W. V.; Kransen Jr. voor den Ned. R.-K. Mid denstandsbond; H. Hermans voor de Fe deratie v. d. R.-K. Volks- en Werklieden- honden; Mevr. F. Steenberghe-Engeringh, d. Federatie van den R.-K. Vrouwen- °"<1; J. Th. Verheggen voor den Neder- ^tidschen Boerenbond; Mr. E. L. H. M haron Spcyart van Woerden voor de R.-K. Cceniging der Hoogere Standen, georga- h'seerd in de Zuidelijke Diocesen. Andere organisaties zullen in de dioce- telle comité's vertegenwoordigers vinden. b. de Pers: J- B. Veslcrs, voorzitter van de R.-K. Aan onze tijdingzaaibezoe kets en bezoeksters alsmede aan onze geachte adverteer ders berichten wij dat onze tiidingzaal, Groote Houtstraat 15, met ingang van 4 Juni zal worden gesloten, en wij verzoeken daarom onze H.H. Adverteerders beleefd itn den vervolge hun advertent ën te willen laten bezorgen aan ons Hoofdkantoor c. het Onderwijs: Dr. C. J. Vinkesteijn voor de Vereeniging tot het bevorderen van de beoefening der Wetenschap onder de katholieken in Ne derland; H. J. A. M. Stein, voor de R.-K. Vereeniging van leeraren bij het middel baar en gymnasiaal onderwijs; F. A. Moe- rel voor de Federatie van de R.-K. On derwijzersbonden; J. Drost voor de Unie der R.-K. Studenten. Het Hoofdcomité heeft den 6 Mei een vergadering belegd te Utrecht om de actie te besproken en als dagelijksch bestuur ge kozen: als voorzitter: Jhr. W. E. Bosch van Oud-Amelisweerd, secretaris der Sint Rad boudstichting; ais leden: Prof. Dr. J. C. F. H. Schrij nen, secretaris van de Commissie van Voorlichting en Mevr. F. Steenberghe- Engeringih. terwijl als secretaris-penning meester door het Episcopaat reeds was aangewezen Dr J. H. E, J. Hoogveld. De leden van het lagelijiksch bestuur zijn allen woonachtig te Utrecht en het secretariaat is aldaar gevestigd in het Bisschop Kamerhuis, Parkstraat 2. Binnenkort zullen worden gevormd de verdere diocesane comité's en wel: lo. Voor het .aartsbisdom drie comité's: a. één voor de provincie Friesland, Groningen en "Drenthe; b. één voor de provincie Overijsel; c. één voor de provinciën Gelderland en Utrecht en voor Noord- en Zuid-Hol land, voor zoover zij behoofen toi het Aartsdiocees 2o. voor het Bisdom Haarlem drie co mité's: a. één voor de provincie Noord-Hol land; b. één voor de provincie Zuid-Holland met uitzondering van c; c. één voor Rotterdam, de Zuid-Hol- landscihe eilanden en Zeeland, voorzoover dit behoort tot het Bisdom Haarlem; 3o. voor dc drie zuidelijke Bisdommen ieder één diocesaan comité. Onder leiding van de diocesane comi té's zullen daarna parochiale comité's worden opgericht. Het is hel voornemen van het Doorluchtig Episcopaat om, als de organisaties over 't geheele land ge reed zijn, een gezamenlijk schrijven tof de Katholieken van Nederland te richten. Indien alle moreele en finantieele kraohlen meewerken, dan kunnen zij het aan het Episcopaat mogelijk maken, al terstond oner te gaan tot de stichting van een eigen universiteit met drie facul teiten, die van de Godgeleerdheid, die van de Rechter en die van de Letteren en Wijsbegeerte, waarvan de uitrusting niet ten achter zal staan bij die der Rijks universiteiten. Jo rnaiislen vereeniging. Soc. St. Bavo. Rederijkers 8 uur. Kinderhuissingel. Circus Carré. Familie-bioscoop. Kleine Houtweg 12, Voorstelling. Oud-Holland. Verwulft. Strijkorkest. Spaarbank St. Rosa. 7Va8V2 in bot Patronaatsgebouw, Nassaulaan 50. Deze examens zijn voorlgezet met de tweede groep candidaten uit het Prov. Geneeskundig Gesticht nabij Santpoort. Do uitslag is als volgt: Eerste gedeelte, 33 candidaten, afgewe zen 14, geslaagd: M. 0. Bruin, A. H. van der Bijl, J. Clay, A. de Jong, A. Klaver, •T. Kunst-, F. 0. J. Marx, W. J. Molenaar, A. Meuldijk, G. Nellestyn, B. Nissen, yT. Oosterhof, M. 0. Steinhart, G. O. yvan Stigt, M. H. J. van Stigt, W. de Vries, G. E. van Vugt, J. Weeldens en J. Weet. Tweede gedeelte, 11 candidaten, afge wezen 2, geslaagd: G. 0. Davelaar, A. van der Drift, O. G. J. Gieling geboren de Winter, H. W. Hofman, 0. Klamper, R. Scheen, A. M. E. Schevenhoven, D. Stuzenergger en A. Tacoma. Derde gedeelte, 12 candidaten, afge wezen 3, goslaagd: G. Flury, J. E. M. Hamers, G. Jaape, E. J. Kooistra, G. Offens, M. R. STappershoef, A. do Vries, M. A. Wallagh en G. Ziermans. De examens worden elders voortgezet. Woensdag is weer eens een rijwiel ontvreemd uit de gang van. een perceo-l a«.n de Raamvfwt. Eindelijk! Als een looden last heeft 10 jaar lang de gedachte aan den geheimzinnigen dub belen moord te Spaarndam, op den ge meente-ontvanger, Willem, en diens zus ter Cornelia Melcihior gedrukt. Veel leed is daardoor geleden. Eindelijk wordt dan nu de zaak berecht! Moge nu ook werkelijk de sluier over dit geheimzinnige drama geheel wegge nomen worden! Zooals onze lezers zioh allen nog wel zullen herinneren, werden in den vroegen Zondagmorgen van 5 November 1910 Spaarndam en Haarlem opgeschrikt door het bericht van den afschuwelijken moord op Melchior en zijn zuster gepleegd. De melkboer, die op zijn bellen geen gehoor had gekregen, duwde met geweld de schuurdeur open en zag daar den ouden Melchior met afgesneden hals te midden van een plas bloed liggen. Zijn zuster, tante Keetje, werd, eveneens met afgesne den hals, in de huiskamer gevonden. Ook was haar sohedel ingedeukt met een hard voorwerp. Diefstal scheen de drijfveer te zijn geweest, want een geldkistje, waarin ongeveer f 609 k f 700 was geweest, werd ledig gevoffden. De Justitie stelde een uitgebreid onder zoek in en arresteerde Dirk Roza, op wien zware vermoedens rustten, doch deze wist zijn alibi te bewijzen en moest weer op vrije voeten gesteld worden. De justitie gaf echter haar pogingen niet op. Zij bleef speuren, met het gevolg, dat 10 jaren na den moord, Dirk Roza weer werd gear resteerd en nu heden voor de Rechtbank terecht staat. Aan hem wordt ten laste gelegd: uur des avonds zijn hondje uitliet en was later op den avond weer naar Melchior's woning teruggekeerd. Hij was er binnengegaan en had de vrouw I eerst bewusteloos geslagen en daarna ver moord. Daarna heeft hij Melchior zelf in het schuurtje deD hals afgesneden. Alles was gebeurd met een slagershakmes, dat hij van Maas had gekregen. Bekl. had ook aan getuige verklaard, dat hij eerst het plan had gehad de beide oude lieden tegen over elkaar tegen den muur op te hangen. Hij wist ook, dat er ongeveer f 600 f 700 in huis was. Bij het onderzoek, dat op den Zondagmorgen na de misdaad ingesteld was, had hij kleeren van zijn vader ge dragen, waardoor de politie-hond het spoor bijster moest zijn geworden. De verdediger: „Heeft bekl. u dat achter el-kaar verteld, of zoo nu en dan iets er van?" Getuige: „Eiken keer vertelde hij er wat anders van." Het O. M.: „En dat geschiedde niet direct na den moord, maar zoo onge veer 114 jaar geleden?" Getuige: Alles, wat ik nu getuigd heb, heeft bekl. mij in de laaiste 1% jaar gezegd." Het O. M.: „U hield wel van beikl., hé; u mocht hem wel?" Geinige: „Ja, ik vond het een aardir gen jongen." Het O. M.: „En u vindt hem nog een aardigen jongen? U mag hem nog wel?" Getuige: „Ja zeker." Het O. M.: „Dus u vindt het jammer en het doet u werkelijk verdriet, dat u ten nadeele van hem moet getuigen?" Geluige: „Ja zeker." President: „Beklaagde, hoort u, wat deze getuige zegt? Wat hebt u daarop te zeggen?" Bekl.: „Ik heb wel eens h-ooren liegen, maar zoo uitdrukkelijk nog nooit." - President: „U zegt, dat deze vrouw Meg!, maar wat zou zij er aan hebben, dal te doen?" BelkU„Och, een vrouwenmond! Het dat hij op of omstreeks 5 November zjjn praatjes!" 1610, onder de gemeente Haarlemmerliede j President: „Nu, dan m-oet u maar eens en Spaaruwoude in de onmiddellijke na- j verder hooren, naar wat de andere ge- bijheid van Spaarndam, alleen, althans te •,.'a;gen zu'ïlvn zeggen." zamen en in vereeniging met een onbe want als er visite was geweest, die ver- J wacht werd, schonk men altijd in een mooi kopje en dit was een ordinair kop je. Get. achtte bekl. niet tot den moord in staat Huberlus Manuaart, 40 jaar, grondwer ker, woonde tijdens den moord in Duit sell land. In 1914 is hij teruggekomen. Hij heeft Roza toen gesproken, maar over den moord is bijna niets gezegd. Getuige -kende Roza goed. Vroeger heeft hij mei hem misdrijven gedaan. Toen get. in zijn woning is verhuisd, had zijn vrouw hem aamgestooten, doch get. ver klaarde nu, dat dit niets le beleekenen 'had. Elisabeth Groot kwam geregeld bij Melchior thuis. Als hij haar uitliet, moest Melchior eerst uitkijken of hij iemand op den w-eg zag en in de schuur. Hij had gezegd: ,AJs die smeerlap er weer zit, laat ik je niet uit." Beklaagde vindt ook nu weer hetgeen de getuige gezegd heeft, bedenkelijk. Johannes de Vries, 68 jaar, visdhrijder te Spaarndam, is bij Maas geweest en heeft daar de messen gezien. Het hakmes was dien avond uitge leend en was den volgenden morgen weer schoon teruggebracht. Het werd wel eens meer uiftggeileend voor slachlen, doch dan werd het nooit schoongemaakt. Maartje van RietPaap, de vrouw van de Vries, herinn-erl zich ook dat de messen door Alfons Maas zijn terugge bracht dien Zondagmorgen. Grietje Valllentgoed, 28 jaar, heeft Za terdagavond Roza op de brug gezien. Het was tusschen 7 en 8 uur. Roza ver wijderde zich laer van de woning van Mdlcihior. Ze zag hem loen bij het café van Leemhuis. Cornells Hartendorp, kantoorhouder van het postkantoor te Spaarndam, was in 1910 brievengaarder. Hij heeft dien Zaterdagavond een brief afgegeven bij Melchior, die zelf opendeed. Arnold Balm, 25 jaar, thans technisch teekenaar te Hengelo, heeft Roza dien avond in de buurt van het huis gezien, Get. vond dat loen niets bijzonders. Johannes Hamers, de sluiswachter, wist, dat Roza een hekel had aan Mei chior. Een paar jaar voor den moord 'heeft hij hem voor de woning van Mel chior gezien, met een klein pennemesje. R. had toen gezegd, dat hij Melchior nog kend gebleven persoon opzettelijk Corne lia Melchior en Willem Melchior, ontvan ger van de gemeente Spaarndam, van het leven heeft beroofd, door daartoe oerstge- thans soherp voorwerp door eene althans hard voorwerp, met geweld opzettelijk, op, althans tegen het hoofd le hebben ge slagen, tengevolge waarvan een levensge vaarlijke schedelfractiur ontstond, opzet telijk met geweld met een scheermes, al- thtns scherp voorwerp door eene althans twee sneden, oen diepe dooddijke wonde aan den hals toe te brengen waarbij de groote reohterhalsslagader en de reebter- halsatier werden doorkliefd, althans aan gesneden en door daartoe laatstgenoemde even-eens opzettelijk met een mes, althans scherp voorwerp meerdere sneden en ste ken in hoofd en hals ,loe te brengen, waar door een doodelijke wonde aan den hals ontstond, waarbij de schildklier en de bloedvaten daarvan benevens de lucht pijp werden doorkliefd, tengevolge van welke handelingen beide bovengenoemde personen onmiddellijk, althans korten lijd daarna aldaar zijn overleden door ver bloeding en zulks na alleen, althans te za men en in vereeniging met bovenbedoel den onbekend gebleven persoon, le voren in kalm overleg en na rijp beraad het voornemen te hebben opgevat en het be sluit te hebben genomen Cornelia en Wil lem Melchior voornoemd althans laatst genoemde van het leven te bcrooven. Verdediger is mr. v. d. Goot Ruim 50 getuigen zijn gedagvaard. D-e publieke tribune was geheel bezet; vooral uit Spaarndam was veel belang stel i-ng. Beklaagde, die 36 jaar is, is van tame lijk kort, ietwat gedrongen postuur. Hij kijkt een beetje schuw uit zijn oogen. Hij wordt niet gehoord, maar dadelijk neemt het getuigenverhoor een aanvang Beklaagde hoort deze een beetje sufferig aan, maar als hij, na het eerste voor hem zeer bezwarende verhoor moet antwoor den op een vraag van den president, is hij zeer onverschillig. Onmiddellijk neemt hel getuigenverhoor een aanvang. Mej. G. HUISMAN vertelt, dat bekl. haar bij stukjes en beetjes verhaald heeft, dat hij Melchior cn zijn zuster vermoord heeft en hoe hij liet. ge daan had. Bekl. kwam dikwijls bij haar, omdat hij behoefte had aan een praatje en wat afleiding. Men vrees de hem echter in Spaarndam, zoodat hij door iedereen verlaten werd en hij een soort verschoppeling werd.Wat bekl. haar omtrent den moord ver teld had, was ongeveer l'/s jaar ge leden geweest. Toen had bekl. gezegd, dat hij naar de woning van Melchior gegaan was, maar teen hij licht had zien branden, weder was teruggekeerd. Hij wist, dat Melchior ongeveer 10 - eens den hals zou afsnijden. Get. achtte De inspecteur van politie Wond heeft M. met m staat, de eindjes sigaair in de foto's medegebracht van de situatie op den ontzettenden Zondagmorgen, en licht aan de hand van een plattegrond de lig ging van het huis van Melchior en de toegangswegen daarheen toe. Bekl. heeft aan getuige bekend, dat hij bij Melchior geweest is. Hij wist, dat M., 's-avonds vóór het naar bed gaan steeds zijn hondje uit liet. Beklaagde beweert, dat hij over het uit laten van het hondje niet gesproken heeft Rechercheur Brunt heeft met den vo- rigen getuige proces-verbalen opgemaakt. Getuige Nauta was in 1910 veldwach ter te Spaarndam. Deze verklaart, dat er verschillende ma len voor overtredingen proces-verbaal was opgemaakt tegen Roza op aangifte van Melchior. Op een vraag van den verdediger, mr. v. d. Goot, zegt get. dat de Melchiors om half 10—-10 uur naar bed gingen. Verdediger: Acht get. Dirk Roza in 1910 in staat tot dezen moord? Getuige: Neen. In een dronken bui kon hij iemand wel eens een knoei geven. Lider schijnt hij veranderd te zijn. Verdediger: Bent u op 6 Novem ber niet het eerst bij Roza toegelaten, met toestemming van den reohter-commissaris? Getuige: Ja. Ik dacht dat hij er wel iets van zou weten, niet dat hij de hande ling zou hebben gedaan. Hij heeft toen pertinent ontkend, er iets van te weten. Getuige Koelman was brievenbesteller in dien tijd. Hij zag dien avond om half 8, loen hij op de sluis liep, twee personen loopen in de richting van de woning van Melohior. Ze liepen op hun kousen. De eerste was Jacob van de Pol Kok, de an der Roza. Maria Cornelissen, 54 jaar, herin nert zich, dat bekl. tegen haar gezegd beeft, dat hij vóór hij de gevangenis in ging, eerst Melohior zou vermoorden. Dat was in October. Drie weken voor den moord had ze bekl. nog gesproken. Ze dacht, dat Roza al in de gevangenis zat (voor een andere overtreding) doch hij had uitstel gekregen. Hij heeft toen weer gezegd, dat hij Melchior vermoorden zou. Getuige had gezegd: Dat moet je niet doen. De man is al zoo oud. Maar Roza had ge zegd: Ik doe het! Op den beruchten Zon dagochtend hoorde getuige van den moord. „Odh, och, heeft Dirk het nou toch ge daan", had getuige toen gezegd. Later had de vrouw van Roza gezegd: „Als Fons (Maas) het nu maar niet verraadt." De vrouw van Maas had gezegd: „De moord zal nooit uitkomen, of ik moet op m'n sterfbed liggen". Getuige heeft Roza ver schillende keeren met Maas naar de Bosch- jes zien gaan. Zij en haar buurvrouwen zeiden toen, dat daar zeker de buit ver stopt was. Beklaagde blijft alles ontkennen. Jacob Zwaan was met het gezin Mel chior zeer goed bekend. Melchior was wel eens bang voor Roza. Er was een -kopje gevonden. Dal kon echter nie! door Ajielcluor voor dca dag gehaald zijn, schuur te bobben gegooid, die daar ge vonden waren. M. was veel te netjes. Deze getuige heeft de slachtoffers ge zien. Melchior in de schuur en zijn zus ter in de keuken. Getuige aohl Roza niet tot den moord in staat. Willem Blom heeft Dirk Roza om 9 uur bij zijn broer Piet zien binnengaan. Dirk had ioen een zak bij zich, waar uit een steel stak. Zondagmorgen om 8 uur ging getuige als gewoonlijk melk brengen bij M Hij belde aan, doch kreeg geen gehoor. Hij is loen door de schuur naar binnengegaan en zag Melchior. Met een anderen melkboer, Vallilentgoed, is hij samen weer naar binnengegaan en daarop is men den veldwachter gaan halen. Een mes met een wit beenen heft zag get. tegen den 'hals van' Melchior slaan. Bekl. zegt, dat liij dien avond alleen een veedrijversstolk bij zich had. Abraham Krol, 37 jaar, heeft dien avond de gil gehoord van juffrouw Mei chior. ApoMonia de Bakker, 52 jaar, verklaart dal de vrouw van Alfons Maas dien Zondagmorgen usschen 7 en 8 uur bij haar geweest is; zij verleide, dat de Meï- chdors vermoord waren. Maria Cornclissens, 18 jaar, verklaart, dat de vrouw van Maas omstreeks kwart over 7 in huis geweest is bij -haar tante AppoMonia Bakker, waar getuigge toen in huis was. Zij weet nu niet meer, wat vrouw Maas gezegd heeft, of wat ze kwam doen. Tegen de politie heeft ze een poosje geleden verklaard, dat ze wist, dat vrouw Maas gezegd had, „de Melchiors zijn vermoord." Nu weet ze 't niet meer. Jan Lovine, agent van politie, te Bloe- mendaal, met politiehonden naar Spaarn dam gekomen, heeft in de schuur een mes gezien, met bloed bevlekt. Anionic Rcijnders, rijksveldwachter, toen te Halfweg, is ook op dien Zondag morgen in het huis geweest en heeft de slachfoffers zien liggen en een mes met een wit beenen heft. Op de tafel in de kamer stond een geldkistje en lag een beurs. Getuige heeft daar geen bloed aan gezien. Get. heeft Roza gearresteerd, na 10 uur. Beklaagde zegt, dat hij (usschen 8 en 9 uur gearresteerd is. De zitting wordt daarop geschorst tot kwart voor twee. Ook gisterenavond was bet circus weer stampvol. En geen wonder! Er valt heel wat te genieten. Men weet niet, wat men het meest bewonderen moet: de keurige paardendressuur van den lieer Albert Carré, de vemchtin- j g-cn van „La dame Manche", de toe ren van de huisdieren en de zee leeuwen, ofwel de verschillende acro batische toeren. Ook de verschillende Met genoegen geven wij hier een plaatsje aan onderstaande ontboezeming, die wc van een niet-kotholiek lezer ontvingen, om dat 't zoo typisch Haarlcmsoh is hoewel wij niet geloovenj dat het daarin vervatte ver zoek voor inwilliging vatbaar is. Binnen afzien'baren tijd zal ook dat plekje wel bebouwd zijn met oen zeer nuttige .stich ting. Die lezer schrijft: Tijdens het Spaansehe beleg 1572-1573, strekte Haarlem zich naar het Noorden uit tot de Ridder- en Nassaustraait. De Jans- weg en Kruisweg waren toen werkelijk we gen, die leidden langs weiden en tuinen. Nadat met den itleg van 1672 een be gin was gemaakt en Schoter- en Klopper singel waren gegraven, bleven Jansweg en Kruisweg nog tientallen jaren landwegen met hier en daar een boerderij, een tuin- dershuis en een paar molens. De 19e eeuw maakte langzamerhand het landelijke weg, maar eerst in 't begin der vorige eeuw werden het werkelijke straten, en d« Bolwerken zagen hun bebouwing pas in de 2e helft der vorige eeuw. Allan vertelt nog in zijn Gids van Haarlem een kleine dertig jaar terug, dat men van de Bol werken af een prachtig vergezicht had over, de velden en weiden naar de duinen van Bloeinendaal en Santpoort. Sinds ontstond het Sohoterkwarlier en het Kieverpark met de tussdhenibuunt tegenover het Armenhuis, De huizenzee werd steeds verder vooruit' geschoven en strekt zich nu al over de Kleverlaan uit en nadert de grenzen zoo als die voor een halve eeuw zijn voorge steld. Zeker de gemeente zorgde voor breede straten. Sommige met iepenboomen en bo vendien met een frisoh, ruim en fraai park, maar het landelijk schoon verdween voor de groeiende huizenzee. Nog ligt er als een oase in de woestijn de weide van de „Deo". Een jaar ot tien terug weidde er een achttal koeien, die voor een groot deel in de melk voor de patiënten dezer terecht geprezen zie- keninrichiting voorzagen. Toen. werd de Saenredamstraat doorgetrokken en een groot kamp verdween daar mee. Er ble ven slechts 4 koeien. Nu heeft de „Deo" ook een kamp moe ten afstaan achter de Aelbertbergsiraat naast de gameenteterreinen op het voor malige land 't Huis ter Spijt. Welhaast zal men ook dat gaan oplïoogen voor straten aanleg. In het restantje weiland loop* nog slechts één beestje van de „Deo." Dat uitgezochte groene plekje ligt tus schen Maerten van Heemskerkstraat, de „Deo", de R.-K. Kerk van het Allerheilig ste Hart en de Vdserstraat. In de harten van alle omwonenden leeft het oprechte en vurige verlangen, dat dc weide er blijft, want altijd weer levert ze door haar uitgestrektheid uit de omge vende burgertuinen een schoon geheel met een ruim vrij uitzicht. Het is idyllisch als op een stillen w-ateravond de maan haar zilveren schijnsel over '1 leien dak van 't ziekenhuis stort en liet glanzende spitse torentje naar den donkeren heinel wijst. Ën ook nu op deze blijde zomerdagen, dat een tiental stulks vee de sappige weide stoffeert met een jong zwartje nog ver hoogd en als een paar bruintjes in 't aan liggende „kerke"land loopen. Hoe en wan neer ook, de weide levert een fraai ge zicht. Van de „Deo" is er alleen nog maar één zwartbont beestje, de rest is rood vee, wat sommigen al eens den naam Elswout voor den geest heeft geroepen. De weide is aan een Bloemendaalschcn veehouder verhuurd en nu gaan de om woners vreezen, dat het einde van dit heer lijke plekje nadert. Jaren en jaren werd er reeds gemompeld van een te stichten R.-K. School. Daarna ging het praatje van een R.-K. Hofje voor oude vrouwen en nu spreekt men weer van een groolen tuin behoorend bij een sanatorium. Maar van alles houdt men 't liefst de weide. Zeker is het niet een levensge meenschap als „echt buiten". Je ziet er al leen koeien en een paard. Soms verdwaalt er een hond, die dan gauw door het vee wordt uitgedreven'. Katten zien we er meer malen, maar andere weidedieren nooit of zelden. De ooievaar daalt er zelden neer. Snippen en gratto's laten bij het zien der groene grasvlakte even hun schreeuw hoo ren, maar vliegen meteen door. Lang is het geleden, dat de weide zich van den Schoterweg tot aan Bloemendaal's duinen uitstrekte. Laat asjeblieft dat groene plekje met natuurschoon, dat ook van uit ■het park is te zien, blijven ten eeuwigen dage. kunststukjes op de fiets vertoond en vooral de voetbalwedstrijd op de fiets trekken onverdeelde aandacht. Voorts wordt er voldoende gezorgd, om de lachspieren in beweging le honden, zoodat een bezoek bij Carré dan ook wel de moeite loont. Hoor de recherche is aangehouden een loopknecht yan den ijzerhandelaar v. d. B. verdacht van diefital van verschillende goederen ten nadeelo van zijn pat .'can.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1